Meer geld naar film, letteren en festivals KIJKUIT Financiën van opera beheersbaar Forsythes meesterlijke balletten VRIJDAG 9 OKTOBER 198? KUNST PAGINA 25 Plan voor kunstbeleid 1988-1992 DEN HAAG (GPD) - Voor de periode 1988 tot 1992 heeft mi nister Brinkman van cultuur ingrijpende verschuivingen aangebracht in de verdeling van subidies aan de verschil lende kunstsectoren. Zo gaat er meer geld naar film, letteren, dans, jeugdtheater, amateuris tische kunstbeoefening en cul tuurfestivals ten koste van de symfonische muziek, de opera en het repertoire-toneel. Ener zijds worden er nieuwe initia tieven mogelijk gemaakt, an derzijds worden er instellingen opgeheven. Het totale bedrag dat voor kunst en cultuur be schikbaar is, blijft gelijk. Dit blijkt uit het 'Plan voor het kunstbeleid 1988-1992' dat de be windsman vandaag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Het plan volgt in grote lijnen de voorstellen die de minister in zijn Kunsten- brief van maart dit jaar lanceerde en waarover de Raad voor de Kunst in juni advies uitbracht. De minister beschouwt de in het plan voorgelegde maatregelen als 'definitief, hoewel de Kamer er zich dit najaar nog over gaat bui gen. Buiten de Randstad is er volgens de nota slechts plaats voor 3 regio nale symfonieorkesten: voor het oosten van het land het Gelders Or kest, voor het zuiden het Brabants Orkest en voor het noorden een nieuwe formatie die de taken van het Frysk Orkest en het Noordelijk Filharmonisch Orkest moet over nemen. Het orkest van Forum, het Limburgs Symfonie Orkest en het Noordhollands Philharmonisch Orkest moeten zich primair op ope ra- en balletbegeleiding gaan rich ten en behouden een bescheiden concerttaak. Tegenover de vermin dering van dit symfonische aanbod staat de eis dat de grote orkesten in Amsterdam, Den Haag en Rotter dam meer buiten hun standplaats gaan spelen. De drie volwaardige regionale symfonieorkesten krijgen meer geld en kunnen rekenen op 70 tot 75 formatieplaatsen, de orkesten die vooral gaan begeleiden krijgen er 60 tot 65. Op deze manier wordt er op de regionale orkesten 6 miljoen be spaard. Samen met een kleine ver mindering van het aantal leden van het Nederlands Philharmonisch Orkest dat doelmatiger moet gaan werken, is de totale besparing zelfs 6,8 miljoen. Ongeveer 1,5 miljoen van het be drag dat door de 'orkestenoperatie' is vrijgekomen, gaat naar de ka mermuziek en muziektheaterpro- dukties. Het Ned. Philharmonisch Orkest moet van de minister zijn kamermuziekfunctie behouden. Het Concertgebouw-, Residen tie- en Rotterdams Philharmo nisch Orkest moeten buiten het westen van het land jaarlijks zeker 20 tot 30 concerten geven. Opera In de nota staat voorts dat de Ne derlandse Opera niet hoeft te reke nen op extra subsidie. De minister gaat ervan uit dat er jaarlijks ten minste 100 voorstellingen worden gegeven, waarvan circa 20 in Den Haag en Rotterdam. Forum moet ook elders in het land (het zuiden) voorstellingen geven. Daarvoor zou er in Venlo een 'steunpunt' van het gezelschap moeten komen. Daar zou het Limburgs Symfonie Orkest voor begeleding moeten zorgen. In totaal moet het aantal voorstellingen van Forum worden1 uitgebreid van 100 tot 150 per jaar. Voor deze taakuitbreiding krijgt Forum 2.8 miljoen extra subsidie. Een derde regionale operavoor ziening in ons land wijst minister Brinkman af. Het Nationale Ballet krijgt in het nieuwe plan 4 ton minder subsidie. Dat bedrag valt volgens de minis ter te bezuinigen, als HNB doelma tiger gaat werken. Het Nederlands Dans Theater krijgt er 5 ton bij, mits het voldoende voorstellingen buiten Den Haag geeft. Scapino krijgt voor het nieuw in Rotterdam te formeren gezelschap een subsidie van 1,3 miljoen. Maar dan moet de gemeente Rotterdam volgens de bestaande voorwaarden bereid zijn mée te betalen, waar door een totlaalsubsidie van 3 mil joen beschikbaar zou zijn. Scapino zou dan ongeveer 25 dansers in dienst kunnen nemen. Extra geld trekt minister Brink man oo"k uit voor de kleinere dans groepen (1 miljoen extra), voor danswerkplaatsen (een jaarlijks budget van 1 miljoen) en voor dansprojecten (1,4 miljoen extra). Een bedrag van 5 ton voor Intro- dans is begrepen in het extra be drag voor 'kleinere dansgroepen'. De Hoofdstad Operette en het Folkloristisch Danstheater moeten aanzienlijk minder geld krijgen of op den duur alleen nog maar een incidentele subsidie. De minister gaat, na advies te hebben ingewon nen bij de Raad voor de Kunst, uit van een besparing van 2,4 miljoen. Toneel Minister Brinkman laat conform het advies van de Raad voor de Kunst het doek vallen over de re gionale repertoiregroepen Globe (Eindhoven) en ^heater (Arnhem). In plaats daarvan moeten in het zuiden en oosten van het land zoge naamde 'produktiekernen' van de grond komen die gericht zijn op ad hoc-produkties en gevarieerdere voorstellingen dan die thans door Globe en Theater worden gegeven. Voor elk van deze 'kernen' maakt minister Brinkman 3,5 miljoen gul den vrij. Bovendien moeten de drie grote gezelschappen in Amster dam, Rotterdam en Den Haag bui ten de Randstad blijven spelen: aan deze eis zal strikt de hand wor den gehouden. Samen met 'De Voorziening' in Groningen kunnen deze voorzie ningen en extra inspanningen van het Randstadtoneel een levendig en geschakeerd theateraanbod in de regio opleveren. De nieuwe situ atie moet in augustus 1988 ingaan. Ook voor theaterwerkplaatsen wordt extra geld uitgetrokken, evenals voor het jeugdtheater (1,5 miljoen extra) en het poppenthea ter (5 ton extra). Extra subsidie krijgt het Neder lands Filmmuseum. Kunstzinnige films moeten betere vertoningsmo gelijkheden krijgen. Ook de scena rioschrijfkunst zal worden bevor derd. Het Rotterdams Filmfestival krijgt geld van Brinkman, 6 ton vanaf 1988. Op het terrein van de letteren zal 7 ton ter beschikking komen voor leesbevordering. Voor de produk- tie, de beschikbaarheid, vertalin gen en de kwaliteitsverhoging van literatuur legt de minister 1,5 mil joen op tafel. Naar beeldende kunst, bouw kunst en vormgeving gaat er in het plan van Brinkman respectievelijk 80 miljoen, 10 miljoen en 10 mil joen. De mogelijkheden voor marktverruiming en opdrachten worden uitgebreid. Anderhalf mil joen komt beschikbaar om heden daagse beeldende kunst ook bui ten de Randstad te presenteren. Amateurs Speciale aandacht in de sector amateuristische kunstbeoefening vraagt minister Brinkman voor 'li teraire vorming'. Hij stelt daar 4 ton extra voor beschikbaar. Het bud get voor koorbegeleiding wordt verruimd met 5 ton. Verder krijgen fotografie, film, video, beeldende kunst en dans prioriteit. In het kader van de kunstzinnige vorming wordt voor kunstbemid deling - de bemiddeling tussen kunstaanbod en het educatieve veld - 1,5 miljoen extra uitgetrok ken. Tenslotte wordt er 1,8 miljoen extra beschikbaar gesteld voor het financieren van culturele festivals. Exposities Fotowerken van Frans van Lent zijn van dit weekeinde af te zien in galerie Fotomania (Koppenhinksteeg 6). De expositie, die zaterdagmiddag (17.00 uur) wordt geopend, duurt tot en met 7 november. De galerie is geopend van woensdag t/m zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. de ivember in het Stiltecen trum Leidschenhage van de Stichting De Schakel in Leidschendam (Ber- kenhove 13). Dagelijks van 12.00 tot 16.00 uur Wandkleden (gemengde technieken) van de Hazerswoudse Lidy van der Spek worden in de periode van 16 ok tober tot 14 november geexposeerd bij Antonius-Binnenweg in Rotter dam (Nieuwe Binnenweg 33). De ope ning is volgende.week vrijdagmiddag (16.00 uur). Hans de Bruin exposeert van 10 tot 31 oktober in galerie Stelling in Leiden (Lange Mare 65). De expositie wordt zaterdagmiddag (16.00 uur) geopend Tijdens deze opening is er een optre den van et Fides Blaaskwintet. Stel ling is geopend van woensdag t/m za terdag van 12.00 tot 17.00 uur. Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat. Moderne Japanse Kera miek van Keiko Hasegawa. 'De jaar getijden van de mens', tot 25/10 di. t/m za. 10-17 uur. zo. 13-17 uur Stedelijk Museum De Lakenhal - Ou de Singel 28-32, 'Kunst door Vrou wen' t/m 18/10; 'Niet gebouwd Lei den' t/m 15/11; di. t/m za. 10-17-uuren 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3. perma nente tentoonstelling van werk van Leny Noven, vr. 14-16 uur en za en zo. van 12-16 uur Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, per manente expositie: Vijf eeuwen mode in miniatuur, di. t/m za. 10-16 uur Art Theahouse 'Oude Rijn' - Stille Ma re 4. schilderijen van Stephine van Gennip, t/m 1/11: ma. 12-18 uur, di. t/m za. 10-18 uur, do tot 21 uur, zo 11-18 De Burcht, Spaceship Lukumara, ex positie van Lieutenant Ernesto, ope ning 9 oktober om 20.00 uur, met me dewerking van gitaartrio 'Oops wrong Planet', daarna geopend; woe, t/m zo. van 14.00 tot 17.00 uur Galerie Denise Stephan-Fer Hak kaart, Bakkersteeg 18-20, met werk van: Berserik; Calsinea, Kees Frans- se, frans de Haas, Fer Hakkaart, Mar ry Hovig, Hens de Jong, Bas van der Poll, van Roemburg, Arthur Stam, Tweehuysen, Olav Vorsel; van 11 okt 10 t i 8-11. LAK-galerie - Clevenngaplaats 1. te keningen van architecten, Robert von der Nahmer en Bert van Alkemade: architectuurfoto's van Peter de Ruig: 5/10 tot 14/11, ma. t/m vr. 10-22 uur Galerij-Atelier 'Treetje Lager' - Oude Rijn 138. doorlopende expositie van wisselend eigen werk (tekeningen en grafiek) van Marjan van den Bosch, en van gastexposanten o.a. Sylvia Borreman, tekeningen; Jan van der Veer, lino's; Anna Los. kleinkera- miek; wo. vr. (3.30-18 uur, do. 13.30-18 en 19-21 uur. za. 12.30-17 uur. Gemeentearchief 'De Vlietlanden' - Vliet 45, de Weefkring Het Leyds Lae- ken met '20 jaar weven, 1967-1987, noodzaak van vroeger, hobby van nu', Alphen Rhijnkade elf - Rijnkade 11, Etsen van Lucie Meulendijks en aquarel zeefdruk op linnen 'Vogels langs de waterkant' van Nell Heins, di t/m za. 10-17.30 uur, vr. 10-21 uur. Galerie Alba - Kortsteekterweg 42, keramiek van Jeroen Bechthold en aquarellen van Cees Boer, t/m 25/10, Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, Leni van Gils, acryl, t/m 5/11; ma. t/m vr. 9- Noordwijk Petit Royal - Voorstraat 76, Tinv van der Sar met kleuretsen 'Bloemen en planten in de Orangerie', geopend dag. behalve wo. na 14 uur Rijnsaterwoude Galerie de Barg - Woudsedijk 12, aquarellen van Kees van Aalst t/m 25/10; vr. za. zo. 14-17 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vlietweg 6, permanente tentoonstel ling "De Andere Middeleeuwen'; the ma tentoonstelling 'De Toekomst van Rijnsburgs Verleden'; vr. 19-21 uur, za 10-16 uur. opengeiat Het "Vaalbleek Vokaai Smit, keramische eivogels van Paula Mosmans, gemengde techniek Frans je Tacx, keramische kleinplastieken Lies van Vlijmen, keramiek en tapij ten Joop en Alexandra, tot 18 okt. dag. van 11.00 tot 17.00 uur, do. en vr, ook van 19.00 tot 21.00 uur. Concerten Steve dit koor is verbonden. Het gevarieerde programma biedt muzkale hoogtepunten uit de algelo pen vijfentwintig jaar. Zo zullen ten gehore worden gebracht gedeelten uit Psalm 42 van Handel, het Wei- nachtsoratorium van Bach, 'Die Schöpfung' van Haydn, het Sanctus Klassiek De Amerikaanse piai Mayer geeft vanavond een concert in de Kapelzaal van K&O. Als vertolker van romantische muziek heeft hij zich ook in ons land een uitstekende reputatie verwonen. Hij begint zijn optreden bij K&O met de uitvoering van het Konzertstück opus 67 van Carl Maria von Weber. Dit pianocon cert is geschreven voor piano en or kest maar Steven Mayer neemt naast de solopartij ook de orkestpartij mee. Het programma vermeldt voorts de naam van Franz Liszt (fantasie over thema's uit de opera 'Niobe') en die van Sigismund Thalberg (fantasie over 'Mozes' en fantasie over 'God sa ve the Queen Volgens K&O staat het vast, dat de pianist ook enkele toe giften zal geven. Aanvang 20.15 uur. De pianiste Nelleke Geesmk geeft maandagavond in de Kapelzaal het eerste concert uit de K&O-serie 'Vrouwen achter het klavier'. Nelleke Geesink, die vooral bekendheid ver kreeg als vaste begeleidster van de -violiste Emmy Verhey, zal werktn vertolken van Mozart (rondo in a, KV 511 en sonate in d. KV 576). Chopin (ballade in f, opus 52) en Schubert (so nate in bes. D. 940) Aanvang 20.15 De Christelijke Oratoriumvereniging 'Exultate Deo' uit Voorschoten geeft zaterdagavo-nd een feestelijk concert in de Leidse Stadsgehoorzaal. 'Exula- te Deo' wil met deze uitvoering het feit herdenken, dat de dirigent San- delss Bartholdy. Medewerking verlenen de sopraan Jorine Samson, de alt Corrie Pronk, de bas Henk van den Brink, de tenor Jos van der Lans en de mezzosopraan Mieke Doeschot. Het orgel wordt be speeld door Addie de Jong. Het Rand stedelijk Begeleidings Orkest is ook van de partij. Het geheel staat onder leiding van ander van Marion. Aan vang 20.00 uur JAZZ Na de poezie-avond zaterdag in de Waag met de dichters Frank Koene gracht. Wim Brands, Frans Bude, Ben Zwaai en Rogi Wieg is er een optreden van de jazz-formatie Vaalbleek Vo kaai georganiseerd door Hot House. muziek met sterke traditionele ele menten. Naast de leider, componist, arrangeur en bassist Niko Langen- huijsen bestaat de band uit: Toon de Gouw (trompet), Hans Sparla (trom bone), Paul van Kemenade (altsax). Henk Koekoek (tenorsax). Willem Kühne (piano), Peter Mingaars (gi taar) en Frans Grinsven (drums). De drie zangeresen zijn: Steini van der Eng, Miriam Snoek en Karin Stelck. Aanvang poëzie (20.15 uur), concert (22.30 uur); Waaggebouw, Aalmarkt 21, Leiden. De Engelse formatie Blue Ticket is zondagmorgen te beluisteren in hel museum van Oudheden. De groep brengt naar jazz neigende composi ties ten gehore, waarbij veel ruimte is d bestaande uit gitarist Pete Berry, man, bassist Rob Lucas en drummer Keth Marshall wordt bijgestaan door saxofonist Fred Leeflang of Howard Sie Aanvang 10.00 uur. Taffehzaal museum van Oudheden (ingang Pa pengracht). Leiden. FOP In het Leids Vrijetijdscentrum is za terdagavond een show te zien van de groep The young Gods'. Aanvang 23.00 uur. Breestraat 66, Leiden. Bij Skan in Noordwijk treedt zater dag de gitaarband The Landlords op. Het repetoire omvat korte rocksongs met country-invloeden. Aanvang 22.00 uur: Join-centrum Noordwijk Leiden isLeidse Schouwburg vr 9 (voorpremière), za 10 (premie- re), 20.15 uur; Carolien van den Berg en Jules Hamel in 'Rita en Frank. di 13, 20.15 uur; Een muzikale soi ree met Laurens van Rooyen met o.a. Spaanse stukken, Mozart-composi- t.ies, Beatles-arrangementen. do 15. 20.15 uur; The Cris Hinze Combination met African-Indian and World Fusion. LAK-theatcr vr 9, za 10, 20.30 uur; Opera-klas Koninklijk Consevatorium met 'Ma- vra' van Strawinsky en 'Die Zauber- tlóte' van Mozart, muzikale leiding Jan Sprij. zo 11, 15.00 uur: kindervoorstelling door La Terrazza: 'Zijn moeder was Microthcatcr Imperium vt 9, za 10, 20.30 uur; theatergroep Imperium speelt: 'The Family' van Lodewijk de Boe Den Haag Appelthcatcr vr 9, za 10. wo 14, do 15,20.15 uur: neelgroep De Appel met 'Faëton' i Circustheater vr 9, 20.15 uur; Tineke Schouten met 'Tien in Topvorm'. za 10,20.15 uur; concert door Pinchas Zukerman (viool), Mare Neikrug (pia no), werken van Schubert, Grieg, Schönberg en Mendelssohn, di 13, 20.15 uur; Ballet Royaal de Wal lonië met 'David come home', van Jorge Lefèbre op muziek van o.a. Brian Eno, Camel, Pink Floyd en Vangelis. wo 14. 20.15 uur. Danstheater uit Bali I Made Djimat. do 15. 20.15 uur. The Dave Brubeck Quartet. Congresgebouw za 10.20.15 uur; Residentie Politie To neelver. Dindua met 'Het dosier De Vries', regie Johan de Bolster, zo 11, 20.15 uur; optreden van Jethro Tuil. in het voorprogramma: Fairport Diligcntia vr 9. 20.15 uur; Argentijnse Muziek vormen door Carlos Difulvio (gitaar), za 10. 20.15 uur; Gisela May met 'Lie- der sind ein stück Leben'. werken van Brecht, Tucholsky, Kastner en Heine, zo 11, 14.30 uur; Jörg Demus (piano), werken van Haydn, Beethoven en Schubert. di 13, 12.45-13.30 uur; Marijke Boon met 'Een jurk met rozen', wo 14, 20.15 uur; solo-toneel van Yvonne Lex met 'De Amerikaanse Pausin' van Esther-Vilar. do 15, 20.15 uur; optreden van Ver meer Kwartet Koninklijke Schouwburg za 10. zo 11, ma 12, di 13, wo 14, 20.15 uur; Haagse Comedie speelt: 'De min in 't lazarushuis' van W.G. van Foc- quenbroch, met Caroline Brouwer, René van Asten e.a. do 15, 20.15 uur; Nederlands Euryth- me Ensemble. Muziektheater vr 9. 20.15 uur; Residentie-orkest olv Alain Lombard mmv Mare Laforet. werken van Debussy, Ravel en Tsjaikovski. vr 9. 20.15 uur, za 10. 13.00 uur; Ballet der Stadtischen Buhnen Frankfurt di 13. 20.15 uur; Piano Party met Louis van Dijk, Tonny Eyk, Pieter van Vollenhove. Daniël Wayenberg, Cor Cools en Orkest Harry van Hoof do 15, 20.15 uur; Nederlands Dans Theater met 'Song of the Night' van Amsterdam dag (beh. ma) 20.15 uur, za en zo ook 13.00 uur; Musical 'Cats' van Andrew Lloyd Webber. Trevor Nunn, Gillian Lynn. Concertgebouw vr 9, wo 14. do 15, 20.15 uur, Concert gebouworkest olv Leonard Bern stein. werk van Schubert en Mahler, za 10,20.15 uur; Orchestre National de Lille olv Jean-Claude Casadesus, mmv Francois-Rene Duchable (pia no), werk van Xenakis, Ravel en Roussel. zo 11,20.15 uur; Cyprien Karsaris, pia no, werk van Grieg en Van Beretho- di 13, 20.15 uur; Nederlands Eury- thmie Ensemble olv Werner Barford met dramatische beelden van Thorn ton Wilder op muziek van Claude De- wo 14, do 15, 20 15 uur; Sjoukje Hoov- maayer en Manfred de Graaf e.a. in 'Candida' van George Bernard Shaw Muziektheater zo 11, 13.30 uur: wo 14. 18.30 Nederlandse Opera met 'Don Carlos' De Lensink, Cees Linnebak e i Verdi mmv NedPho-orkest olv Helmut Haenchen. do 15 (premiëre) 20.15 uur; Het Natio nale Ballet, een nieuw ballet van Carlson/Yared Nieuwe de la Martheater ma 12, di 13, 20.15 uur; Joop Doderer, Hans Boskamp e.a. in 'Drie is teveel', tekst en regie. Jan Blaaser vr 9, za 10, zo 11, wo 14, do 15, 20.15 uur; Paul Röttger, Frank Richter e.a. in 'Benjamin in het leger' van Neil Si- Stadsschouwburg vr 9 t/m ma 12 (try-out), di 13, wo 14, do 15,20.15 uur; Toneelgroep Amster dam met 'Bakeliet' naar 'Savage Gra ce' van Natalie Robins e.a. mmv Mar- jon Brandsma, Catherine ten Brugge- Rotterdam Promenadeconcert door het Residen tie Orkest olv Alain Lombard, werk van Rossini, Weber, Saint Saens en Poulenc. zo 11,20.15 uur; Muziek en dans uit al le windstreken met Ichiban Daiko uit Japan, meesters van de drum. ma 12, di 13, 20.15 uur; Concert Cliff Richard. Luxor Theater dag., 20.15 uur; Paul van Vliet met zij one-man-show 'Over leven' zo 11,14.00 uur; Scapino Ballet, afwis selend dansprogramma van o.a Van Manen, Nils Christe en Jiri Kvlian. Theater Zuidplein vr 9, 20.15 uur; 'Nascuntur Poetae'. voorstelling door Ned. Eurythmie En semble. za 10. 20.15 uur; 'Droom van een vrouw' van Alan Ayckbourn, met o.a. Anne-Wil Blankers, Frans Vorstman, regie: Willem Nijholt. zo 11. 10.00 tot 16.00 uur; Rotterdams Kinderboekenfeest, thema: 'Europa in vogelvlucht' met o.a. poppenthea ter en Open Podium, dj 13, wo 14, 20.15 uur; toneelstuk 'De Klusjesman' van Richard Harris met o.a. Kitty Janssen en Andre van den Heuvel. KATWIJK- Seth Gaaikema brengt binnenkort een nieuwe show uit. De cabaretier geeft zaterdagavond van deze show een proefvoorstelling in Tripodia in Kstwijk. Hij zal muzikaal worden ondersteund door Bob Zim merman (piano/synthesizer). Jan Blok (gitaar) en Frank Schermer Voest (slagwerk). De voorstelling heeft plaats onder auspiciën van K &0. Scène uit 'New Sleep' van William Forsythe. AMSTERDAM (GPD) - De leiding van de Nederlandse Opera heeft een Ombuigingsnota geschreven, die thans ter goedkeuring ligt bij de ondernemingsraad. In de nota wordt er naar gestreefd de beheer sing van de Financiële en organisa torische structuur te laten plaats vinden zonder gedwongen ontsla gen. Dat de Nederlandse Opera met grote tekorten te kampen heeft is bekend. "Maar," zo deelt woord voerder Thom van Kleef mee, "de financiële huishouding is nu be heersbaar geworden en de tekorten lijken te gaan meevallen. Voor het eind van het jaar hopen we met cij fers te kunnen komen". Bij de Nederlandse Opera was met de komst van de nieuwe direc teur Truze Lodder (benoemd om zich met de Financiële zaken te be lasten) ongerustheid ontstaan. Voor de ondernemingsraad was onduidelijkheid gerezen over de taakverdeling tussen Lodder en in tendant Jan van Vlijmen. De raad wilde graag weten 'wie nu eigenlijk de baas is'. Thom van Kleef: "De zaak is ei genlijk heel helder, intendant Jan van Vlijmen heeft het primaat. Hij had en houdt de eindverantwoor delijkheid. Die verantwoordelijk heid legt hij formeel-juridisch ge zien af tegenover het ministerie van WVC, maar het ministerie wil die situatie beëindigen. Het be stuur wordt dan de aangewezen in stantie. Op die wijziging kan na tuurlijk nu al een voorschot wor den genomen. Met zo'n gang van zaken heeft niemand ook maar eni ge moeite". Overigens wijst Van Kleef erop dat de verantwoordelijkheden, en dan met name de praktische uit werking ervan, punten van overleg zijn tussen bestuur, directie en on dernemingsraad. Afgesproken is daarover thans geen mededelingen te doen. Van Kleef: "Binnen de di rectie is Truze Lodder degene die op de Financiën let. Maar zij zegt zelf. dat ze niet met de hand op knip zit om later te kunnen zeggen: het was een goed jaar maar we heb ben niet één voorstelling gegeven. Het is ook beslist onjuist dat er eni ge wrijving zou bestaan tussen Jan van Vlijmen en Truze Lodder". ADVERTENTIE Morgen, 10 oktober OPENINGSEXPOSITIE HANS DE BRUIN schilderijen (Adam) HET FIDES BLAASKWINTET Aanvang 16.00 uur. Stelling, Lange Mare 65 Leiden, tel. 144513 Holland Dance Festival. Balct der Stadtischen Buhnen Franl'urt met 'New Sleep' (Forsyth/Willems), 'Same Old Story' (Forsyth/Willems). Skinny' (Forsyth/Willems). Danstheater aan 't Spui. Den Haag. Nog te zien op vrij dag 9 en zaterdag 10 oktober. DEN HAAG - Na jarenlang als danser en free-lance choreograaf te hebben gewerkt, werd de New Yor ker William Forsyth in 1984 artistiek leider van het Ballet Franfurt. Sindsdien is de groep een van de meest toonaangevende gezelschappen ter wereld. Muziek, decor, taal en belichting gingen een meer dan belangrijke rol spelen in Forsyth's choreogra fieën. In 'New Sleep' uit 1987 speelt hij met de slaap en de droom. Twee mannen en een vrouw lijken uit een droomwereld van toverballen en zwarte magi sche doeken te zijn weggelopen. Uit een hoge hoed worden allerlei beelden getoverd. De drie lopen met meetlatten de vloer te inspecteren, maar ze ge bruiken ze ook als toverstaf. De belichting sugge reert een eng sprookjesbos waarin zich in allerlei bochten wringende bosnvmfen bewegen. 'New Sleep' lijkt een grote kinderdroom: het is een men gelmoes van vreemde gebeurtenissen die nooit he lemaal te vatten, maar altijd zeer fantasievol zijn. Doordat het nergens conkreet of symbolisch wordt, blijft alles heel spannend en roept het meer vragen op dan het beantwoordt. De muziek is ook niet echt muziek maar meer een geluidsdecor zonder melo die. De bizarre droom wordt compleet door de sterk sfeenvisselende belichting. Een raak beeld van een slapeloze slaap. In 'Same Old Story' uit 1987 verwijst Forsyth nog duidelijker naar sprookjes. Een vrouw die aan een tafel zit wordt ondervraagd door een man, alsof hij een rechter is. Ze moet telkens haar verklaringen in eenvoudiger taal verwoorden zodat langzaam het verhaal van Roodkapje (de vrouw) naar voren komt. Het verhoor van Roodkapje gaat over in een soort thearapeutisch gesprek (you are in safe» hands). Roodkapje heeft namelijk een trauma opge lopen toen ze na honderd jaar slapen wakker werd. Eigenlijk is ze prinses en zestien jaar: Doornroosje dus. Dan vraagt Doornroosje de man haar te kussen maar de man is een beetje bang: de laatste keer dat hij een meisje kuste veranderde hij in een kikker. Forsyth versmelt hier op humoristische wijze aller lei sprookjes tot een parodie. De dansers dansen on der het verhaal gewoon door in een opwarmings- achtige choreografie. Dit contrast werkt heel sterk tegen de achtergrond van de verstilde geluidscom positie. Van de drie geprogrammeerde choreografieën vond ik 'Skinny' uit 1987 minder indrukwekkend. Dansers in slecht zittende bermuda's en T-shirts rennen en springen dat het hun leven is en door het grote aantal (40!) heeft het iets weg van een uit de hand gelopen conditietraining, terwijl er steeds ie mand vertelt dat volgend jaar onze dromen en wen sen uit zullen komen. Ook volgend jaar denken we dat weer! Forsyth maakt meesterlijke, tegendraadse ballet ten die tegelijkertijd herkenbaar èn afstandelijk zijn, conkreet èn abstract. Alles speelt zich af in een soort droom- of sprookjeswereld, waarin voor de werkelijkheid niet altijd plaats is. De sfeerbepalen de belichting en de ritmische muziekcomposities van Tom Willems zorgen voor een ongrijpbaar en grijpbaar geheel, waardoor je als toeschouwer van begin tot eind aan je stoel genageld zit door al het moois dat aan je voorbij trekt. INGRID VAN FRANKENHUYZEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25