'Een kwestie van gaan en beuken' Linford naar Zürich; Houtman als opvolger De Zijl heeft goede hoop SpoOPTV Rijnsburg hoopt op een wondertje Early Bird makkelijk langs slordig Leiden Bekerzege LZ Hans van der Plas niet bang voor Ajax Uli Stein keert niet terug bij Hamburg 'Toparbiters' voor EC-duels VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 SPORT PAGINA 17 PURMEREND - Ontgoocheld stapten de basketballers van Luba Leiden gisteravond van het veld. Gebrek aan lef en organisatie, maar ook aan zelfvertrouwen en leiding bezorgden de Leidenaars in Pur- merend een volkomen onnodige, maar daarom niet minder verdien de nederlaag tegen Early Bird: 85- 75. Early Bird heeft de laatste maan den een fikse reputatie opge bouwd. De resultaten uit de oefen campagne maakten indruk en de competitie werd ingezet met drie zeges op rij. De werkelijkheid viel in de kleine kille sportzaal 'De Ka- rekiet' bitter tegen. In het eigen nest voelen de 'vroege vogels' zich duidelijk op hun gemak, maar w%ineer de basketbalbond zaak maakt van de 'boterborden' met krom gebogen ringen, vervalt een deel van het voordeel. Ni^ftelen de ballen met precisie (67%) door het netje, lü maakte het bijzonder slordig ver dedigende Leiden het de Noord hollanders af en toe wel heel erg makkelijk. Luba had aanmerkelijk meer moeite om het gat te vinden (46%) en bleef in de openingsminu- LEIDEN - De waterpoloploeg van LZ heeft zich geplaatst bij de laatste acht in de strijd om de natio nale beker. De kersverse eredivi- sionist won met 7-10 bij ZPB, de ploeg waarmee de Leidse ploeg vo rig seizoen een verbeten gevecht om de promotie uitvocht. LZ start te furieus bij ZPB. Na de eerste pe riode had de equipe van Hans Par rel een voorsprong van 1-5 geno men. Periodestanden: 1-5, 3-7, 5-9, 7-10. Jan de Graaf (2), Michel van der Zeeuw (2), Bobby Brebde (2), Marco Mulder (2), Frans van der Brink en Ruud Muusse scoorden. Wilco van der Zeeuw ontbrak we gens een blessure. ten van beide speelhelften het ant woord volledig schuldig. Dat levér de in totaal een achterstand van 19- 0 op en die was niet meer goed te maken. In de eerste helft lukte dat nog wel en met meer geduld en overleg had Leiden aan de geslaagde in haalrace (9-0, 18-18) zelfs een voor sprong kunnen overhouden. Lei den ging echter weer in de fout (28- 22), mede door de opmerkelijke koppeling van de jeugdige, maar te kleine, Robin van Gorkum aan rou tinier en topschutter Victor Sibilo (22 pnt). Pas na rust werd de Ameri kaan door Thijs Minderhout aan banden gelegd, maar toen was het kwaad al geschied. Sibilo en Ruud Kroon (17), met Johan Kras (18) als stand-in, voerden de thuisploeg naar een 37-31 voorsprong bij rust. Enig rustpunt bij Leiden was To ny Lamping. Zelfverzekerd, initia tief nemend en dirigerend hield hij de lijn vast, terwijl later ook nieuw komer Ben de Jong een hoofdrol opeiste. De Katwijker werd echter veel te laat (13e minuut) ingezet. Coach Bakhuyzen gokte daarna verkeerd door beiden bij de start van de tweede helft opnieuw aan de kant te houden en te kiezen voor zijn basisteam. De bliksemstart (10-0) van het ra zendsnelle Early Bird was deze keer dodelijk (47-31) en Leiden restte in de resterende 17 minuten weinig anders dan nablussen. Toen Bakhuyzen het aandurfde om De Jong (21, 14 reb) met Minderhout (23,9 reb) in het veld te brengen, sa men met Lamping, Van der Geest en later de nuttige Wim van Nie- kerk, kwamen er korte oprispin gen. Die zorgden voor paniek bij de teleurstellende tegenstander, maar Luba hielp steeds zelf de kansen omzeep met knullig balverlies en slordig schieten (61-51, 81-61, 81- 69). „Ik hoop dat we hier van le ren", stelde Bakhuyzen na de 85-75 nederlaag. De les was echter onno dig pijnlijk. HANS JACOBS ZÜRICH (GPD) - Het bestuur van Fortuna Sittard zal zich op korte termijn moeten bera den op een opvolger van John Linford. De spits van de Sittardse club vertrok gisteren, na ampel beraad met zijn zaakwaarnemer Bob Maaskant, alsnog naar Zürich om bij de plaat selijke FC een contract te tekenen. Beide clubs waren dinsdag al tot een akkoord geko men. Als mogelijke opvolger komt Peter Houtman in aanmerking. Fortuna heeft gisteren een aanbieding van Sporting Lissabon ontvangen om de daar overbodig geworden Rot terdammer over te nemen. De overeenkomst van Linford met de Zwitserse club geldt tot het einde van het seizoen 1988-'89. Met de transfer zou een bedrag zijn ge moeid van 200.000 Zwitserse Fran ken, ongeveer 275.000 gulden. „Een gelijkwaardige spits - dan spreek ik over de Linford zoals die speelde tegen Ajax en Roda JC - krijg je niet voor dat geld", reali seert voorzitter Paul Boels zich. Sporting Lissabon zou echter be reid zijn om Houtman, die als der de buitenlander bij de Portugese LEIDEN - De waterpoloploeg van Duisburg is voor Frits Welling een onbeschreven blad. De trainer van De Zijl/LGB is "via via" aan de weet gekomen dat de Westduitse formatie over drie, misschien wel vier in ternationals beschikt. Meer informatie is niet voorra dig, zodat Welling voornamelijk in het duister tast over de sterkte van de tegenstander. Hij hoopt op een uitslag die perspectief biedt voor de thuiswedstrijd, op 17 oktober in het Sportfondsen- bad in Katwijk. Kortom, een kleine nederlaag dus. "Ik geloof dat de De Zijl daartoe in staat is", heeft Welling vertrouwen in zijn formatie, die in de eerste ronde in eigen bad won van het Oostenrijkse Innsbruck en ver loor van Jug Dubrovnik. Die internationale verrichtingen hebben Welling vertrouwen gegeven voor een verlenging van het Eu ropa Cup-avontuur. "Het is moeilijk afwegen, dat is waar, maar oefenwedstrijden tegen Duitse clubs heb ben mij geleerd dat we een kans maken tegen Duis burg. De ploeg wil ontzettend graag. Als we de schade beperkt houden, komt Studio Sport naar Katwijk. Dat zou een goede zaak zijn voor de vereniging". Minder te spreken is Welling over de de eerste (na tionale) bekerwedstrijd, die De Zijl in het afgelopen weekeinde afwerkte. De ploeg reikte uiteindelijk in de tweede ronde, maar vraag niet hoe. In het laatste part je keek De Zijl tegen AZPC nog tegen een 9-3 achter stand aan. Uiteindelijk finishten de Leidenaars bij 9-9, wat genoeg was voor plaatsing voor de tweede ronde. "Maar bij mij was de stemming niet geweldig", kijkt Welling terug naar de bekerwedstrijd. "Ik weet dat de spelers 3 oktober nog in de benen hadden, maar dat mag natuurlijk geen excuus zijn voor zo'n slechte wedstrijd". De slechte ervaringen van zaterdag heeft De Zijl in middels weggespoeld. "We hebben keihard getraind. De wil om te presteren is heel erg groot", geeft Welling de stemming in het Leidse kamp weer. Vanmiddag is de Leidse ploeg per auto afgereisd naar Duisburg. De wedstrijd vindt morgenmiddag om 16.30 uur plaats. club van de Engelse trainer Burk- inshaw overbodig is geworden, te gen een geringe vergoeding van de hand te doen. Met de transfer van Linford is een einde gekomen aan een ondui delijk touwtrekken rond de En gelsman. Onmiddellijk nadat Lin ford met de Sittardse club wegens scheldpartijen met medespelers en een knetterende ruzie met hulp trainer Dick Voorn in onmin raak te, meldden zich meerdere clubs. Toen achtereenvolgens AA Gent, Waldhof Mannheim en Go Ahead Eagles om uiteenlopende redenen afhaakten, tekenden Fortuna Sit tard en John Linford alsnog de vre de. Een uit tijdelijke nood geboren stap, omdat Fortuna zonder Lin ford geen schim was van de ploeg met de gevaarlijke aanvaller bin nen haar gelederen. John Linford, die in 1985 naar Limburg verhuisde en tijdens zijn eerste seizoen prompt twintig doel punten scoorde, hetgeen in een vierde plaats op de topscorerslijst resulteerde, maakte tijdens zijn rentree afgelopen zondag tegen Ajax zoveel indruk op trainer Timo Konietzka van FC Zurich, dat deze besloot alles in het werk te stellen hem te contracteren. Het contract van John Linford bij FC Zurich, dat in de Zwitserse competitie met zeven punten uit dertien wedstrijden de laatste plaats deelt met FC Basel, gaat in op 15 oktober. Op 24 oktober maakt de Engelsman voor eigen publiek zijn debuut. Op die dag is Bellinzona, dat ook een zwakke competitiestart kende, tegenstan der in Zürich. De negentienjarige Marcel Veer man gaat een kort geding aanspan nen tegen de eredivisieclub Volen- dam. Op deze manier wil de voet baller, die als amateur in de selectie van het eerste elftal is opgenomen, een profcontract afdwingen. Veer man vindt dat hij voor dezelfde prestatie als zijn betaalde collega's ook dezelfde beloning moet krij gen. Volendam heeft de eis van Veer man en zijn advocaat, mr. Zegers, als 'absurd' van de hand gewezen en heeft de amateur teruggezet naar het tweede elftal. Marcel Veer man heeft dit seizoen overigens nog geen enkele keer in de basis van de eredivisieclub gestaan. Zowel de jonge Veerman als zijn advocaat wil - in afwachting van het geding - geen nadere medede lingen doen over de beweegrede nen. Maar dat het tot een rechts zaak komt, is volgens mr. Segers nu zeker: „We hebben diverse po gingen gedaan de stichting Volen dam op andere gedachten te bren gen, maar daar wilde men niet „In één woord absurd. Zo iets heb ik nog nooit meegemaakt", zegt een verbaasde Volendam-trai- ner Jan Brouwer in een reactie. „Veerman zou zich toch bevoor recht moeten voelen dat hij als amateur bij de A-selectie is ge voegd? Nog geen meter gevoetbald en dan al een contract eisen; zo werkt dat natuurlijk niet in de voet balwereld. Hij probeert de wereld om te draaien. Ik heb hem echter niet kunnen overtuigen van de on zinnigheid van deze actie. Ik be grijp zo'n advocaat ook niet, ik zou hem niet eens mijn konijn voor de rechtbank laten verdedigen." KATWIJK - Tijdens het gesprek balt hij meerdere malen zijn vuisten. Op diezelfde mo menten tovert hij een brede lach tevoorschijn en met een opvallend luide stem vertelt Hans van der Plas dan over zijn manier van voetballen. "Gaan, altijd maar beuken. Dan heb ik het naar mijn zin. Ik zou trouwens niet anders kunnen. Als ik er niet voor zou werk- len, dan zou er weinig van me overblijven". Al imponeert hij vaak door zijn ma nier van opkomen (in zijn geval kan beter van opstomen worden gesproken), is de 23-jarige links back van Quick Boys inderdaad geen toonbeeld van techniek en souplesse. Hij moet het hebben van zijn nimmer aflatende wils kracht en doorzettingsvermogen. Die laatste eigenschap bracht hem na drie jaar bij de reserves te heb ben gesleten onder de 'toenmalige trainer Van Vianen in het eerste elf tal. "Ik had de hoop eigenlijk al een beetje opgegeven", zegt de Kat- wijkse schilder, die bij Quick Boys bekend staat als één van de gang makers. "Ik heb er alles voor ge daan, want in het eerste van Quick Boys spelen is toch niet niks. Ik wilde het gewoon dolgraag. Van Vianen gooide me er na enige tijd weer uit, maar onder Theuns kreeg ik weer de kans. Die heb ik met bei de handen aangepakt. Het ging dat eerste jaar echt klasse. We hebben met de hele ploeg een fantastisch jaar gedraaid". Hij groeide langzaam maar zeker uit tot een 'zekerheidje' in de Kat- wijkse afweer, die in de loop der tijd heel wat gerenommeerde te genstanders tegenover zich heeft gehad. Ze zijn wat dat betreft in Katwijk het nodige gewend, maar Ajax blijft toch een verhaal apart. De kustplaats loopt morgen mas- Met World Cup Cricket: Engeland- Westindie, hockey, en paarderen- nen vanuit Ascot. 17.35-18.00 BBC 1: Horse of the Year Show. 18.45-19.30 BBC 2: World Cup Cric ket: Engeland-Westindië. 20.25-21.00 BRT 2: Extra Time. 22.00-23.00 Ned 1: Brandpunt: met o.a. aandacht voor de voetbalwed strijd Telstar-Volendam. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met Amerikaans honkbal. 22.45-23.45 SKY: Nederlands eredi visievoetbal. 23.00-23.25 Did 1: Sportschau: met o.a. Bundesliga-voetbal. 23.25-00.35 BBC 1: Horse of the Year Show. 23.30-24.00 Did 2: Die Sport-Repor tage: met de Open Duitse Golfkam- pioenschappen vanuit Stuttgart- Monsheim. saai uit voor de wedstrijd in de eer ste ronde van het 'grote' KNVB- toernooi tussen de lokale trots en de winnaar van de Europa Cup II, die momenteel in de put zit. "Ik ga dan ook beslist niet het veld in om de nederlaag zo klein mogelijk te houden", zegt Hans van der Plas. "Een tijdje geleden zou ik waarschijnlijk zo hebben ge redeneerd. Maar momenteel heb ben ze alleen de naam. Het is toch pet met ze? Neem nou die verdedi ging. Volgens mij moeten Leen (van der Plas) en Mart (Van der Plas) daar toch een keer doorheen kunnen lopen". Honderd procent "Normaal gesproken geef je hon derd procent, maar deze wedstrijd, met al die mensen op de tribune, geef je 150 procent", aldus de ver dediger, die waarschijnlijk John van 't Schip als directe tegenstan der krijgt. "Een goede voetballer, maar er is geen reden om bang te zijn. Je weet ongeveer wat-ie doet. Hij is geen draver, Van 't Schip is meer iemand die aan de zijlijn ge plakt blijft en dan buitenom gaat. door Fred Segaar Technisch gezien is het een heel knappe voetballer, maar als ik even de kans krijg, ga ik er zelf van door". Het is zijn favoriete bezigheid. Van der Plas kan plichtsgetrouw vijandelijke spitsen uitschakelen (de inmiddels gestopte IJsselmeer- vogels-aanvaller Jaan de Graaf kan er over mee praten). "Maar als het even kan, dan dender ik erover heen. Dat vind ik het mooiste van HAMBURG (ANP) - De Ajax- aanval hoeft niet te vrezen. Doel man Uli Stein keert niet terug in het eerste elftal van Hamburger SV, de Westduitse tegenstander van Ajax in de tweede ronde van het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars. Donderdag avond besloot de leiding van HSV unaniem Stein niet terug te nemen als doelman. Publiek, pers en zelfs de burgemeester van Hamburg, Von Dohnanyi, had aangedrongen op clementie voor de 32-jarige ex-internatio nal, die na het Westduitse Super- Cupduel tussen Bayern en HSV op non-actief werd gesteld. Stein sloeg in die wedstrijd, op 29 juli, de Münchense aanvaljer Jürgen Wegmann met een vuist slag buiten westen. De excentrie ke keeper, die sinds 1980 209 Bundesligaduels voor HSV af werkte, kreeg snel na zijn wandaad steun voor een terug keer in de hoofdmacht. Zijn door trainer Skoblar aangetrokken Joegoslavische vervanger Pra- lija bleek bij lange niet de kwali teit van Stein te hebben. Enkele forse nederlagen deed de druk op het bestuur van Hamburger SV stijgen om de doelman terug te nemen. Zeventig procent van de HSV- selectie was positief over de te rugkeer van Stein. Tachtig pro cent van de luisteraars van NDR- radio spraken zich woensdag vóór de doelman uit. Donderdag morgen bleek 93,13 procent van de lezers van de Hamburger Mor- genpost pro Stein. Zonder effect. Voorzitter Klein, vice-voorzitter Kallmann, penningmeester Bec ker, trainer Skoblar en manager Magath bleken unaniem in de stemming over Stein. Met nul stemmen voor en vijf tegen werd het voorstel Stein weer in genade aan te nemen verworpen. De fel bekritiseerde doelman, bij de eindronde om het wereld kampioenschap in Mexico bij voorbeeld botsend met bonds coach Beckenbauer, kreeg vlak voor de stemming de wind stevig tegen. Volgens mededelingen van zijn vroegere collega Uwe Hain zou Stein zich op trainin gen ook schuldig hebben ge maakt aan het slaan van mede spelers. De honderdjarige club uit de Hanze-stad wilde zijn ge zicht niet verliezen en hield Stein buiten. alles. In volle ren naar voren en dan een voorzet geven. Die eindpass gaat de laatste tijd gelukkig aardig. De bal vliegt niet zo vaak meer ach ter het doel". Dat was een kwestie van trainen. De ras-Katwijker kent zijn tekort komingen, maar dank zij zijn nooit aflatende ijver heeft hij zijn zwak ke punten verbeterd. "Ik ben vre selijk met het voetbal bezig. Ik ben er heel fel op. Ze mogen mij mid den in de nacht opbellen. Dan sta ik er. Ik moet er misschien wat meer voor doen dan een ander. Er lopen bij ons in het tweede jongens die een veel betere techniek heb ben dan ik. Als ik die gasten op de training bezig zie, dan denk ik bij mezelf: 'Ik kan er niks van". Mentaliteit "Maar het gaat om de mentali teit, hé. Of ik de nieuwe Arie Haasnoot ben? Ik vond Arie een heel goede speler, maar ik denk dat ik wat meer techniek heb. Al doe ik natuurlijk onder voor de meeste spelers in onze ploeg. Ik moet het gewoon van knokken hebben. Dat Dat maakt het voor hem moge lijk om meer te doen dan het uit schakelen van een aanvaller, al zoekt hij de laatste tijd minder fre quent de achterlijn op. "Dat heeft een beetje met onze speelwijze te maken. Onder Theuns was ik hele maal vrij. Hij vond het prachtig als ik naar voren ging. Nu spelen we toch iets behoudender. En thuis liggen de meeste ploegen toch voor hun eigen doel. Dan is er weinig ruimte om naar voren te gaan. Als ik dan ga, dan moet het ook wel goed zijn. Anders heeft het geen Van een speciale voorbereiding op de wedstrijd van morgen wil Hans van der Plas niet weten. "Waarom zóu ik? Ik doe gewoon wat ik normaal doe. Dat betekent misschien dat ik nog even ga klus sen. En daarna gewoon de wei in. Waarom zou ik me onnodig ner veus maken? Die Van 't Schip is ook een gewone jongen. Het is morgen gewoon een kwestie van gaan en beuken". DEN HAAG (ANP) - De wedstrijden tussen Ajax en Hamburger SV in de tweede ronde van de strijd om de Europacup voor bekerwinnaars staan onder leiding van topscheidsrechters. In Hamburg fluit de Oostenrijker Franz Wöhrer. De return in Amsterdam wordt geleid door de Brit George Courtney. Ook FC Den Haag krijgt te maken met een bekende arbiter. De Italiaan Agnolin leidt het duel tegen Young Boys in het Zuiderpark. De tweede wedstrijd in Zwitserland staat onder leiding van de Oostenrijker Helmut Kohl. De Roemeen Ionan Igna leidt FC Utrecht-Verona. De Fransman Mi chel Vautrot is aangewezen voor de wedstrijd Feyenoord-Aberdeen. De scheidsrechters bij de duels zijn (achtereenvolgens heen- en terug wedstrijden): Rapid Wien - PSV: Tullio Lanese (Ita)/Siegfried Kirschen (DDR), FC Den Haag - Young Boys: Luigi Agnolin (Ita)/Helmut Kohl (Oos), Hamburger SV - Ajax: Franz Wöhrer (Oos)/George Courtney (Eng), Aberdeen - Feyenoord: Erik Frederiksson (Zwe)/Michel Vautrot (Fra), FC Utrecht - Verona: loan Igna (Roe)/Karl-Heinz Tritschler (BRD). Voor bekerduel met Fortuna RIJNSBURG/SITTARD - Voor Arie Kurver heeft Fortuna Sittard geen geheimen meer. De oefenmeester van Rijns- burgse Boys ondernam drie keer een spionagetocht naar het zuiden des lands om de Limburgse eredivisionist aan het werk te zien. Kurver kwam tot de conclusie dat "Fortu na een goede ploeg heeft". Maar kansloos acht hij zijn elftal zeker niet in de bekerkraker van morgen. "We gaan ervan uit dat we een kans hebben, anders hoef je niet eens aan zo'n wedstrijd te beginnen", oordeelt de trainer. "Natuurlijk, als we tien keer tegen Fortuna spelen, verliezen we er negen. We moeten dus hopen op die ene keer". Dat Fortuna het momenteel goed doet in de eredivisie, benauwt de inwoner van Bergambacht aller minst. "Van mij hadden ze tot nu toe alle wedstrijden mogen win nen, dan is de kans op onderschat ting namelijk het grootst". Hans van Doorneveld, de trainer van Fortuna, heeft zijn spelers ech ter al gewaarschuwd. "Rijnsburgse Boys is momenteel een van de bes te clubs in de zaterdagcompetitie", heeft de ex-trainer van Haarlem zijn selectie voorgehouden. "Ik heb ze dit seizoen nog niet aan het werk gezien. Ik ken de ploeg uit mijn Haarlem-tijd. Het zal niet ge makkelijk worden. Trouwens, geen enkele club uit het betaalde voetbal heeft het tegenwoordig ge makkelijk tegen amateurs". Het is zeker of Van Doorneveld niet kan beschikken over zijn grilli ge spits John Linford. De Brit raak te aanvankelijk uit de gratie, kon digde vervolgens aan "nooit meer in Nederland te willen voetballen", om zich, na een geslaagde verzoe ningspoging, weer in het Fortuna- shirt te hullen. Gisteravond werd de Engelsman getransfereerd naar Zürich. De Amsterdammer Griffi th, dit seizoen van Telstar overge nomen, is hoogstwaarschijnlijk de vervanger van Linford in de punt van de aanval. Van Doorneveld voelt zich in het Limburgse als een vis in het water. "De sfeer is goed, maar de stem ming zit er altijd in als er resultaten worden behaald. Er wordt redelijk gevoetbald, dat is uiteraard een voornaam punt". Arie Kurver heeft evenmin reden tot klagen. Rijnsburgse Boys prijkt met 9 punten uit 5 wedstrijden trots bovenaan de ranglijst van IA. Toen de oefenmeester het competi tieschema onder ogen kreeg, re kende hij uit dat zijn ploeg blij mocht zijn met 6 punten. "Ik had natuurlijk nooit verwacht dat we van ACV en IJsselmeervogels zou den winnen", was ook Kurver ver baasd nadat zijn ploeg 4 punten had verzameld uit de eerste twee confrontaties. Inmiddels lonkt de periodetitel. Rijnsburgse Boys wacht nog de krachtmetingen tegen Vitesse Delft, ARC en Rozenburg. Op pa pier niet de sterkste tegenstanders. "Maar dat zegt natuurlijk niks. Vi tesse won zaterdag bij Noordwijk en Rozenburg haalde een punt te gen Quick Boys. Je kan er niks van zeggen. Aan de andere kant heb ik de spelers voorgehouden, dat dit Arie Kurver: 'Fortuna heeft een goede ploeg'. (archieffoto) natuurlijk een uitstekende kans is om de periodetitel binnen te ha len". De bekerconfrontatie met Fortu na ervaart Kurver "als een aange name onderbreking". "Als je bo venaan staat, speel je onder druk. Ik ben blij dat zaterdag de druk wat van de ketel gaat. De jongens kun nen onbevangen spelen. Een ne derlaag is uiteraard niet desa streus". Daar gaat Kurver vooralsnog niet van uit. "Wat zou het toch mooi zijn om zaterdag te winnen en in de tweede ronde weer een topper te loten. De penningmeester lacht zich een breuk". Hans van der Plas: "Ik heb er alles voor gedaan om bij Quick Boys in het eerste te spelen". (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17