m 'Onderhoud: verloedering dreigt Geen 'extraatjes' voor woningbouw Forse stijging reinigingsrechten Nog geen protest busbaan 'Bezuinigingen muziekschool sneller' Raadslid: 'Woonlasten burgers worden hoger' Voorschotense dienst openbare werken luidt noodidok 'Troubadours' kunnen tevreden zijn PAGINA 14 REGIO LEIOEN VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 VOORSCHOTEN Burge meester en wethouders van Voorschoten hebben nog niet geprobeerd het laatste stukje busbaan uit de hoofden van de provincie te praten. De ge meenteraad had daar begin september om gevraagd, maar de bestuurders vonden de op dracht wat tweeslachtig. Aan de ene kant verzet de ge meente zich tegen de provincia le busbaan tussen Karei Door manlaan en Gouden Leeuw, aan de andere kant wil ze wel provinciale stoplichten bij Ka- rel Doormanlaan en de aanslui ting van Starrenburg op de Veurseweg. Dit bleek gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor openbare werken. Het CDA, dat al enkele maan den strijdt tegen het project op de Veurseweg, "betreurt dat bijzonder". De fractie van de PvdA/PPR, die als enige voor het laatste stukje busbaan is, vindt het daarentegen verstan dig dat B en W niet met een "ge drongen standpunt" naar Den Haag zijn afgereisd. Dat zou hun "onderhandelingspositie niet ten goede zijn gekomen". Vervolgens wees wethouder J. Visser erop dat deze positie vooral bepaald wordt door his torische afspraken. Toen de ge meente zich akkoord verklaar de met de zwaar gesubsidieer de busbaan was het alles of niets: wanneer ze op een gege ven moment zou afhaken, moet ze kosten vergoeden die andere overheden tot dan hebben ge maakt. Het gaat om 572.000 gul den. LEIDERDORP - De bezuinigingen die de Leiderdorp- se muziekschool 'Rijnakkoord' worden opgelegd en die tot 1990 een berdrag van 350.000 gulde/i zouden op leveren, moeten volgend jaar al ingaan. Dat vond een ziekschool moet bezuinigen. En meerderheid van de raadscommissie financiën in Lei- beurd. Roest zag wat dat betreft ook derdorp gisteravond. Aanleiding voor de discussie was een notitie die de gemeente heeft geschreven over de muziekschool en waarin twee bezuinigingsmodellen worden genoemd. indruk te hebben dat het bestuur probeert de zaak te rekken. Immers, de politiek heeft tijdens de begro tingsbehandeling eind vorig jaar al gesteld dat de mu- nog niets ge- 1 als een verlo ren jaar. De bezuinigingen hangen al lang genoeg in de lucht, vond bijvoorbeeld PvdA-raadslid Keijzers. Het be stuur van de muziekschool wil medio april volgend jaar definitief vertellen hoe het de bezuinigingen denkt uit te voeren. En dat is eigenlijk al te laat, vond ook WD'er Kerner. Ook CDA-raa^slid Roest trok fel van leer. Hij zei de Wethouder Bezemer benadrukte dat het college toch echt aan de bezuinigingen vasthoudt ("We blijven druK op de ketel houden"). De meeste commissieleden verklaarden voorts in principe het meest voor bezuinigingsmodel 1 te voe len. In dat model wordt er vanuit gegaan dat de leerlin gen zes jaar les kunnen krijgen en dat ze daarna door kunnen gaan voor eigen rekening. Docenten die aan de muziekschool verbonden zijn, zouden de mogelijk heid moeten krijgen privé-lessen te geven. LEIDERDORP - De woonlasten voor de Leiderdorpse burgers wor den wel degelijk hoger. Dat conclu deert WD-raadslid Scheffer, die naarstig heeft zitten rekenen en tot de conclusie is gekomen dat de to tale belastingdruk met 2,3 procent stijgt. En dat is, aldus Scheffer gis teravond in de vergadering van de raadscommissie financiën, in strijd met het streven van burgemeester en wethouders om de lasten gelijk te houden. VOORSCHOTEN - De Voorschotense dienst openbare werken had gisteravond een harde boodschap voor de ge meenteraad. Voorschoten moet waken voor verloedering van het straatbeeld. Door de bezuinigingen dreigt het groen te vergrijzen en raakt het onderhoud aan straten de laatste jaren onder de streep die de gemeenteraad in het verleden heeft getrokken. Om aan de veilige kant van de on- dergrens te blijven moet de ge meenteraad jaarlijks 100.000 gul den extra opzij leggen voor onder houd aan straten en 200.000 gulden extra voor groen. Om dit geld goed te kunnen besteden, zijn meeija- renschema's nodig. Wanneer de ge meente niet snel ingrijpt, moet ze straks veel meer betalen. "Dan ko men we elkaar tegen in een kaal park", zei wethouder J. Visser. Zijn ambtenaren hadden het over "de wrange vruchten" Verbazing over sloop bomen VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten krijgt voor dit jaar geen extra bouwsubsidies. Een snelle realisatie van de 30 aanleun woningen bij bejaardenoord Ade- geest kan ze dus wel vergeten. Ook de komende jaren zal ze nauwelijks aan haar trekken komen wanneer ze geen alternatieven ontwikkelt. Dit zei wethouder J. Visser gis teravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor open bare werken. Hij wil onderzoeken of het mogelijk is om "dat wat we niet als woningwet kunnen bou wen, in C-koop of C-huur kan". Hij doet daar binnenkort nadere voor stellen over, die besproken kunnen worden met de woningbouwvere nigingen. Ook van goedkope vrije sector bouw verwacht hij enig soelaas. De gesprekken met beleggers "zijn in een stadium gekomen dat er enige hoop is", aldus de wethouder. Het CDA, dat de gevolgen van het sub sidiebeleid 'desastreus' noemde, was daar blij om. Volgens de partij kan de gemeente door een lagere grondprijs goedkopere vrije sec torwoningen mogelijk maken. Om ook de huidige huurders een plezier te doen kan het woning bedrijf de extra inkomsten die ze uit de onroerend-goedbelasting krijgt, doorsluizen naar de huur ders. Dit stelde D66 gisteravond voor. De partij was vorige maand als enige tegen het voorstel om ei genaren volgend jaar 4,6 procent minder te laten betalen en gebrui kers 7,6 procent méér. De zwakke re groepen worden volgens de par tij het meest gepakt, omdat die geen voordeeltje tegenover de 7.6 procent tariefsstijging kunnen zet ten. B en W zullen het D66-voorstel 'bekijken'. In de strijd tegen de verkeers onveiligheid, overwegen B en W de fietspaden langs de Raadhuislaan iets vrijer te laten liggen. De partij- 'Zijlkwartier' wil jongeren binnenhalen LEIDERDORP - In het wijkge- bouw van buurtvereniging 'Zijl- kwartier' aan de Van der Marck- straat wordt morgenavond een feest georganiseerd voor Leider- dorpse jongeren. Volgens de orga nisatie is er in Leiderdorp erg wei nig te doen voor de jeugd. Vandaar het initiatief om zaterdag een dri- ve-in-show te huren. Op het feest worden vooral jongeren verwacht die ook in De Sjelter komen of rondhangen in De Winkelhof. en wachten deze voorstellen af, maar willen ondertussen met de politie praten. "Zonder extra poli tietoezicht hebben verkeersmaat regelen maar voor de helft zin", stelde D66 bijvoorbeeld. Wethou der Visser heeft de indruk dat de politie geen tijd heeft voor extra toezicht, maar wil er graag over praten. En anders bestaat er altijd nog de mogelijkheid een eigen ver- keerpolitie in te stellen. Óm het fietsen in het achterste deel van Rosenburgherlaan ook 's avonds mogelijk te maken, moet er snel verlichting komen. In het ver leden heeft de gemeenteraad geld opzij gelegd voor het project, maar PVdA/PPR-raadslid G. Both con stateerde met spijt dat er nog steeds niets is gebeurd. Directeur openbare werken, W. Bedet, weet dit aan personeelsgebrek. Hij be loofde "hard aan de kabels te zul len trekken". De sloop van twee oude appel bomen achter Ambachts- en Ker- kepad heeft D66-raadslid J. Aikens verdroten en verbaasd. Hij vond ze karakteristiek voor het historische dorpshart en voerde aan dat ze bij de bouw van het Ambachtspad keurig werden bewaakt: "De aan nemer moest er zelfs een borgsom voor betalen. Nu de bouw bijna klaar is, zijn ze opeens om". Vol gens aanwezige ambtenaren ston den de bomen een halve meter te laag, waren ze al halfdood en pas sen ze niet in de nieuwe plannen voor de achterkant van de Voor straat. De aannemer zou een borg som voor de straat en niet voor de bomen hebben betaald. precies wat ze aan moesten met de "alarmklok". Het CDA verlangde een onderbouwing van de cijfers, terwijl D66 wilde weten waarom B en W hun ambtenaren zo vlak voor de begrotingsraad hun verzuchtin gen lieten slaken. Moest het geld al uit de begroting voor 1988 worden geput? Wethouder J. Visser van openba re werken antwoordde dat dat niet kan. "Dat zou betekenen dat ik niet loyaal ben aan mijn eigen begro ting", zei hij. "Het is meer infor meel bedoeld. We wilden laten zien dat bepaalde gebieden uiterst zorg wekkend zijn en we dat de komen de jaren moeten meenemen". Schrik PvdA/PPR-raadslid G. Both noemde dat 'onbevredigend'. Hij constateerde dat de achterstand steeds groter wordt en vroeg om snel ingrijpen. Indien er voor vol gend jaar geen structurele gelden zijn, dan moet de gemeente maar iets eenmaligs doen via plaatsing op de prioriteitenlijst. B en W had den daar ook al aan gedacht en acht projecten aangedragen voor 1988. Het gaat om renovatie van speel- voorzieningen en sport- en school- velden, bomenplannen voor groen- arme gebieden, de Veurseweg en Wijngaardenlaan, renovatie van Ter Wadding en de paden in het burgemeester Berkhoutpark. Ze kosten bij elkaar een kleine zeven ton. WD-raadslid Aeijelts Averink begon zijn betoog voorzichtig. De gemeente moet eerst aangeven of de oude criteria, waaraan amper kan worden voldaan, nog opgaan. Later meldde hij dat "de beplantin gen er net zo slecht voor staan als de rioleringen. Als je ziet wat er moet gebeuren slaat de schrik je om het hart". Vooral Ter Wadding en Rosenburgh hebben zijn grote zorg. Wethouder Visser zegde toe dat de criteria ter discussie staan bij de behandeling van de voorjaarsnota. Tevens moet de raad dan aangeven hoeveel iets kost, wat dat betekent "in het licht van de totale financiële middelen". Overigens blijkt uit overzichtjes van de dienst openbare werken, dat het straatonderhoud begin vo rig jaar maar liefst 40 procent onder het oude niveau zat. Dorpsuitbrei dingen, nieuwe woonstramienen, extra woonerven en een toenemen de verkeersdruk, zorgen ervoor dat "steeds meer kosten naar de toe komst moeten worden verschoven Het handhaven van een Tegel- matig goed onderhoud van de straatwerken is niet meer goed mo gelijk". De hoofdafdeling weg- en water bouw kampt daarnaast een achter stand in het vervangen van schoei ingen, het op diepte houden van singels, onkruidbestrijding en het opruimen van zwerfvuil. Burgers klagen daar steeds vaker over, zon der dat ambtenaren de mogelijk heid hebben in actie te komen. Op zich stijgt de onroerend goed- belasting niet, maar er wordt vanaf 1 januari een andere berekenings methode gehanteerd. Bovendien zijn alle Leiderdorpse panden het afgelopen jaar opnieuw getaxeerd en ook daaruit kunnen andere be dragen rollen. Volgens Scheffer zijn met name de woonhuizen in waarde gestegen en betalen de meeste particuliere huurders en ei genaren daarom straks meer. Dat terwijl het er naar uitziet dat de Lei derdorpse bedrijven een lagere aanslag in de bus krijgen. Scheffer vroeg zich af of de post 'onvoor zien' in de begroting niet gedeelte lijk kon worden gebruikt om die hogere aanslagen te compenseren. Wethouder Bezemer gaf toe dat het nieuwe berekeningssysteem de gemeente voor "onaangename ver rassingen" plaatst. Hij voelde er weinig voor om geld uit de pot on voorzien te halen. Op dit moment kon hij niet zeggen hoe een en an der nu precies in elkaar zit en of CDA-raadslid Roest gelijk heeft met zijn idee dat de opbrengst van de onroerend goedbelasting stijgt, simpelweg omdat Leiderdorp er 400 huizen heeft bijgekregen. Beze mer: "Maar het is te voorbarig om nu de conclusie te trekken dat de woonlasten met 2,3 procent stij gen". De kwestie zal in een van de komende vergaderingen wederom aan de orde»komen. Voorschoten wil grond zelf schoonmaken VOORSCHOTEN - De provincie moet snel duidelijk maken wie de drie meest verontreinigde plekken in Voorschoten nader gaat onder zoeken (en schoonmaken). Uit of fertes van derden blijkt dat uitbe steding véél goedkoper uitvalt dan een provinciale aanpak. Dit deelde wethouder J Visser gisteravond Uit gesprekken met de vorige milieu-gedeputeerde begreep de gemeente-bestuurder dat Voor schoten zelf aan de slag mag, de laatste tijd heeft hij vernomen dat de provincie andere plannen heeft. Voorschoten heeft daar moeite mee. De provinciale procedures zijn niet alleen duurder, ze duren ook langer. De gemeente Voorschoten weet waar de vervuiling zit en wil snel gericht aan de slag, onder toeziend oog van de provincie. Het gaat om voormalige lakfabrieken aan Rouwkooplaan en Dobbeweg en de plek van een opslagplaats aan de Dobbeweg. Tijdens oriënteren de onderzoeken werd daar tolueen en het kankerverwekkende ben zeen aangetroffen. Politici Oegstgeest stoeien nog over onroerend goedbelasting Wethouder Van Veen: onroerend goedbelasting kan omlaag.... (foto Wim Dijkman) OEGSTGEEST - De Oegstgeester CDA-wethouder P. van Veen heeft gisteravond in de raadscommissie financiën weinig moeite hoeven doen om steun te vergaren voor zijn belastingvoorstellen. Enige onzekerheid is er nog over de on roerend goedbelasting, die de wet houder wil verlagen. De dorpspoli tici wilden daarover nog niet te veel zeggen. Liever hielden zij hun kruit nog even droog voor de alge mene beschouwingen. De PPR klapte bij monde van Van Eisen wél al uit de school. De radicalen zijn falikant tegen een verlaging van de ogb. De rioolrechten mogen van én de wethouder én de fracties in 1988 op het huidige peil blijven: drie rijks daalders per maand oftewel 90 gul- 'Eine Nacht in Venedig', operette van Johann Strauss door De Trou badours uit Oegstgeest. Muzikale leiding: George Overmeire. Regie: Toos Cozijn. Gezien op 8 oktober in de Leidse schouwburg. LEIDEN/OEGSTGEEST - Ve- netiaans carnaval in oktober - dat kan allemaal dankzij de magie van het theater. Het Oegstgeester operettegezelschap De Trouba dours heeft er alles aan gedaan om zo goed mogelijk met 'Eine Nacht in Venedig' van Strauss voor de dag te komen. Dat vergt heel wat aan organisatietalent en doorzettingsvermogen, en dan nog kunnen zich onvoorziene te genvallers voordoen: één van de hoofdrolspelers was door een be ginnende keelontsteking niet bij stem. Het publiek had hiervoor echter alle begrip, zodat deze vervelende omstandigheid nau welijks iets aan de feestvreugde hoefde af te doen. Het libretto van deze operette valt onmogelijk na te vertellen. In hoofdzaak komt het gegeven neer op pure romantiek: Italië, zon, zee, Venetiaans carnaval en een elegante maskerade. Vooral dat laatste behoort tot de sprook jessfeer van de operette. Eén klein maskertje, en de heren her kennen hun eigen echtgenoot of geliefde niet meer. .'Komm in die Gondel mein Liebchen', is één van de bekend ste melodieën uit dit werk. Het wordt gezongen door Jack van Dam, die zich samen met Toos Cozijn gisteravond tot de lieve lingen van het publiek mochten rekenen. Naast haar belangrijke rol had Toos Cozijn daarnaast ook nog eens de regie gehad. Een hele prestatie om zo veel n in een overzichtelijke regie een plaats op het toneel te geven. In eigen beheer is een sfeervol decor gemaakt voor deze groots opgezette produktie, waaraan te vens door leden varvballetschool 'Giselle' uit Leiderdorp enkele charmante bijdragen worden ge leverd. Aan decor, kleding, muzi kale begeleiding, zang en dans is zo veel aandacht besteed, dat het acteeraspect een beetje tekort gedaan is. De drie senatoren bij voorbeeld hadden wel de lachers op hun hand, maar de rolvast heid liet te veel te wensen over. Juist die tekstgedeelten moeten vlot verlopen, want dat komt het totale speltempo ten goede. 'Eine Nacht in Venedig' stelt hoge eisen. De Troubadours kunnen tevreden zijn met het be reikte resultaat. WIJNAND ZEILSTRA. den per jaar. Wél denkt Van Veen dat in 1989 een verhoging noodza kelijk zal zijn. Wethouder van Veen blijft met de opbrengsten van de rioolbelas- ting mooi in de pas lopen met de stijgende kosten. Dat komt mede doordat het aantal aansluitingen is gestegen. Oegstgeest groeit im- Het gelijkblijven van de riool rechten is eigenlijk een meevaller. In de lente van dit jaar kondigde de wethouder aan dat ernstig reke ning moest worden gehouden met een verhoging van 9,25 gulden. Van Veen en zijn ambtenaren wa ren toen pessimistischer dan nu over de onderhoudskosten van de riolering. Maar in 1988 valt het daarmee wel mee. Zoals bekend wordt het riool in de oude kern van Oegstgeest geheel vernieuwd. PPR'er Van Eisen voelt veel voor de instelling van een "supertarief'. De radicaal vindt het oneerlijk dat "grote gebruikers nu net zo weinig hoeven te betalen als gezinnen". Als norm zou Van Eisen het aantal gebruikers per rioolaansluiting hanteren. Wethouder van Veen vroeg om geduld. Hij wacht liever de samenvoeging van de nutsbe drijven af. Als dat is gebeurd kan immers mede aan de hand van het waterverbruik de intensiteit van het gebruik van het riool worden vastgesteld. Wel omhoog gaan de reinigings rechten en wel rnet 11,9 procent. De kosten van het ophalen van vuil en het verbranden ervan, zijn ge stegen. De burger betaalt het gelag. Met ingang van 1 maart 1988 beta len eengezinswoningen en flatwo ningen achtereenvolgens 13,60 gul den en 12,35 gulden per maand. Die tarieven bedragen nu 11,90 en 10,80 gulden. Absoluut gezien bedraagt de verhoging derhalve 14,28 pro cent. Dat heeft te maken met de verplichting dat het "heffingstijd vak" van de gemeente Oegstgeest gelijk met dat van het Energiebe drijf Rijnland moet lopen. Tot 1 maart moeten de tarieven daarom op het huidige peil blijven. Om toch aan de extra-opbrengsten van die eerste twee maanden te komen, stijgen de reinigingsrechten met 14,28 procent. Op jaarbasis gaat het echter om een percentage van 11.9 procent. Nog altijd 0.4 procent méér dan tijdens de voorjaarsde batten was voorzien. Ook wat de reinigingsrechten be treft wil Van Eisen (PPR) een su- Graaf mag nog niet naar huis WASSENAAR - De Wassenaar- se graaf van Zuylen van Nije- veldt moet langer in een Ameri kaans ziekenhuis blijven dan zijn zoon, die vandaag terug keert. De graaf was zondagoch tend betrokken bij een ver keersongeval. Hij houdt zich op in de buurt van Miami, Florida, waar hij deelnam aan een wa terparkencongres. Hij is er ook op studiereis. Het ongeluk zou in Fort Ladurdale zijn gebeurd. Zijn zoon zou de auto hebben bestuurd en tijdelijk in coma hebben gelegen. Door het ongeluk, waaraan de bestuurder van een vracht auto schuldig was, liep de graaf acht gebroken ribben en een in geklapte long op. Met dat laatste kwetsuur is het verbo den te vliegen. Vandaar dat hij langer in het ziekenhuis moet verblijven. De arts zou het over "een maand" hebben gehad. pertarief instellen. Vooral bearij- ven met veel werknemers moeten van hem meer gaan betalen. Wet houder van Veen is het daar niet mee eens. De tarieven die bedrij ven moeten betalen zijn al voor honderd procent kostendekkend (die voor de burgers 80) en de ge meente hoeft van de christen-de mocraat ook weer geen winst te maken op de vuilverwerking. De ogb kan wat wethouder Van Veen betreft omlaag. Gebruikers hoeven in 1988 9,38 procent minder te betalen, eigenaren 9,54 procent minder. Per 3.000 gulden waarde van een onroerend goed moeten gebruikers 3,70 gulden' betalen en eigenaren 2,66 gulden. In 1987 was dat nog respectievelijk 4,09 en 3,20 gulden. De WD behoudt zijn stem nog even voor. De PvdA eveneens, al noemde Haasnoot Van Veens voor stel "sympathiek". De socialisten hebben echter "nog wat potjes op het vuur staan". PPR'er Van Eisen is fel tegen de ogb-verlaging. Met de klaarblijke lijk aahwezige financiële ruimte in de begrotingen wil de radciaal lie ver "de pijn verzachten" die het be zuinigingsmes in het sociaal-cultu rele wezen heeft aangericht. Daar is voor 14.3 procent bezuinigd. Van Eisen heeft uitgerekend dat de ogb-verlaging voor een gebruiker van een huis van een ton een voor deeltje van ongeveer een tientje op levert. "Ik kan het aan de burger verkopen dat ik dat tientje liever in de gemeentelijke knip houd". Wethouder van Veen deelt Van Elsens opvattingen niet. "Als ik be zuinig en ik creér zo ruimte dan vind ik dat de bevolking over de hele lijn moet kunnen meeprofite ren. Voor specifieke doelgroepen kan ik in 1989 wat doen". Mededelingen Gemeentebestuur Gemeenteraad Maandag 12 oktober a.s. Een half uur voorafgaand aan elke ge meenteraadsvergadering vindt overleg plaats met fractievoorzitters (om 19.30 uur). Op de publiekstribune van de Raadszaal is een ringleiding voor slecht horenden aanwezig. Commissievergaderingen Cultuur, Volksgezondheid en Groen voorzieningen: 14 oktober a.s. Volkshuisvesting en Sport: 15 oktober handelen agendapunten, kan daarvoor terecht in het informatiecentrum in de hal van het Stadhuis. Belangstellenden die tijdens de vergade ring het woord willen voeren, kunnen spreektijd aanvragen bij de secretaris van Overige vergaderingen Commissie voor de Beroej zwaarschriften: 16 oktober a Grof-/huisvuilophaaldienst Grofvuilophaalschema voor volgende week. Bouwplannen Verlenen diverse bouwvergunningen. Welstandscommissie Beoordeling diverse bouwplannen. leiden Lees in fiSvEEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14