TAD LEIDEN Geen nieuwe bezuinigingen gemeente Leiden over 1988 LEIDSCH DAGBLAD Andere tarieven ogb, geen hogere opbrengst Kamer van Koophandel tegen betalen dienstverlening politie 100-jarige Programma vanTaptade uitgebreid Hulpgoederen naar Poolse stad Torün Agent krijgt vuistslag s VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 LEIDEN - Als instellingen op on derwijsgebied door de minister worden gevrijwaard van onroe- rend-goedbelasting, dwarsboomt dat de gemeente in haar streven het tekort op de begroting in 1993 weg gewerkt te hebben. Zet Deetman de plannen door, dan zou dat de ge meente vier miljoen gulden aan in komsten schelen. Volgens wethou der Bordewijk (financiën) zou dat de gemeente er toe kunnen dwin gen ook na 1993 een extra beroep te doen op het gemeentefonds. De be zuinigingsoperatie die een halfjaar geleden van start ging, was juist be doeld om in het begin van de jaren negentig jaren een einde te maken aan de armlastige positie van de ge meente Leiden. door Gert Visser Bordewijk: "Sinds 1970 heeft Leiden een groot deel van de ach terstand in de stadsvernieuwing in gelopen. Dan moeten we ook naar andere gemeenten toe redelijk blij ven en geen extra beroep meer doen op geld uit het gemeente fonds. Wanneer Deetman zijn plan nen doorzet, wordt Leiden echter onevenredig getroffen omdat wij een groot aantal onderwijsinstel lingen hebben, waaronder de uni versiteit. Het is de vraag of het idee dat Leiden in 1993 geen artikel-12- gemeente (Leiden is armlastig, er wordt toezicht uitgeoefend op de uitgaven) meer moet zijn, dan nog wel opgaat"! Geen beroep meer doen op de extra uitkering uit het gemeentefonds betekent volgens Bordewijk dat er eindelijk een ein de komt aan het armlastige imago van Leiden en de strenge controle op de gemeentefinanciën, "al heb ben we van dat laatste nooit zo veel gemerkt". Compromis Vooralsnog zijn de ideeën van Deetman (Bordewijk: "Het is ons niet duidelijk wat de minister nu precies wil") de enige belangrijke tegenvaller sinds in Leiden de be zuinigingsoperatie in juni van start ging. Aan de vooravond van de be grotingsbehandeling, ziet het huis houdboekje van de gemeente er niet veel anders uit dan zoals het dit vooijaar werd ingevuld. Enkele te optimistische berekeningen daargelaten, gooide slechts minis ter Brinkman roet in het eten met een extra korting. Bordewijk: "We hebben naar het ministerie gebeld of dit een oude of een nieuwe be zuiniging was, het was ons niet dui delijk". Een nieuw tekort van een miljoen gulden dat hierdoor ont staat, lost zichzelf op omdat de uit kering uit het gemeentefonds ho ger uitvalt dan was voorzien. Een andere tegenvaller was het uitstel van de wet die een andere verdeling van de onroerend-goed- belasting tussen eigenaren en huurders regelde. De behandeling er van in de Tweede Kamer is uit gesteld zodat de gemeenteraad te hard van stapel is gelopen toen de raad de belastingtarieven in juni van dit jaar afstemde op deze nieu we wet. Zodoende moeten de tarie ven voor de ogb in Leiden voor vol gend jaar worden herzien, overi gens zonder dat hierbij het in in het college moeizaam bereikte com promis over de lastenverdeling es sentieel wordt aangetast. Onzeker Bij de discussie over de bezuini gingen in juni ontstond tussen het CDA en de collegepartijen een be langrijk meningsverschil «ver de hoogte van de aanvullende bijdra ge die Leiden de komende jaren mag verwachten. Een "al te opti mistische voorspelling van het col lege" bracht het CDA er toe tegen de bezuinigingen te stemmen. Over de hoogte van die bijdrage, verkeert Bordewijk nog steeds in onzekerheid. Het onderzoek is nog gaande en daarmee bestaat er wei nig kans op herhaling van deze dis cussie bij de begrotingsbehande ling. Bordewijk: "Men is bezig met het onderzoek, maar wij merken er weinig van. Als ik hoor dat Gouda nu net uitsluitsel heeft gekregen over de hoogte van de aanvullende bijdrage in 1985, kan de uitkomst nog wel even op zich laten wach ten. Ook die onzekerheid is een duidelijk nadeel voor een artikel s-gemeente". Dat de wijze waarop het Leidse stadsbestuur met zijn geld omgaat, door hogere overheden extra kri tisch wordt bekeken nu het CDA zich daarvan heeft gdistantieerd, heeft Bordewijk niet gemerkt. Het CDA gebruikte dit argument veel vuldig om het college over te halen wat meer aan de bezwaren van de oppositie tegen de bezuinigings operatie tegemoet te komen. "Het is natuurlijk moeilijk in te schat ten", zegt Bordewijk: "Tot op he den is mij niet gebleken dat Leiden bij andere gemeenten wordt ach tergesteld omdat de partij die in dit land de meeste ministers levert, niet in het Leidse college is verte genwoordigd". Tegenvallers Dezer dagen wordt in het parle ment de afschaffing van de vrijstel ling van het betalen van onroe- rend-goedbelasting voor de laagste inkomens besproken. Een maatre gel die weliswaar geen bres slaat in de gemeentelijke begroting, maar wel de koopkracht van een groot aantal Leidse ingezetenen aantast waarvoor het gemeentebestuur zich mede verantwoordelijk acht. Bordewijk is niet bijster te spreken over dit voorstel van de regering, maar heeft het eigenlijk nooit zo'n beste regeling gevonden. "Het ver lenen van de vrijstelling is een zaak van het rijk en heeft volgens mij vooral op praktische gronden plaats. De ontvanger van de belas tingen heeft gewoon geen zin om zoveel inspanning te doen voor zo weinig geld. Daarbij is het altijd al zeer ondoorzichtig geweest wan neer wel vrijstelling werd gegeven en wanneer niet. Voor de totale groep van de laagste inkomens zijn dit soort regelingen niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat". Bordewijk verwacht meer heil van een gemeentelijke belasting waarvan de hoogte afhankelijk is van het inkomen. Een dergelijke belasting zou volgens de wethou der de onroerend-goedbelasting moeten vervangen. "Verder vind ik datje voorzichtig moet zijn met een gemeentelijk inkomensbeleid. Het lijkt me niet juist dat de hoogte van je uitkering afhankelijk is van de gemeente waarin je woont". Dat een gemeentelijke inkomensbelas ting onder een rechts kabinet tot stand kan komen, acht hij niet waarschijnlijk. Bij gebrek aan onvoorziene te genvallers, lijkt de gemeentebegro ting voor 1988 weinig stof tot dis cussie op te gaan leveren, althans voor wat de financiële paragraaf betreft. Bordewijk voorspelt dat de begrotingsbehandeling in de ge meenteraad de sfeer gaat krijgen van een jaarlijkse rondvraag: "Nie mand behoeft vreemd op te kijken wanneer bijvoorbeeld een onder werp als de Breestraat de meeste aandacht krijgt. Voor een wethou der financiën is dat niet altijd leuk. Aan de andere kant, het blijkt dat een afzonderlijke discussie over de bezuinigingen zoals we in juni heb ben gehad, goed heeft gewerkt". Wethouder Bordewijk: "Mij is niet gebleken dat Leiden wordt achterge steld omdat de partij die in dit land de meeste ministers levert, niet in het college is vertegenwoordigd". (foto wim Dijkman) LEIDEN - De Kamer van Koop handel is van mening dat door het plan van hoofdcommissaris van politie Mostert om particulieren voor bepaalde diensten van de po litie te laten betalen het bedrijfsle ven in feite twee keer de rekening krijgt gepresenteerd. Mostert stelde vorige week voor om voor loos alarm en grote, door de politie begeleide bedrijfstrans- porten door het bedrijfsleven te la ten betalen. In een brief aan de raadscommissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden schrijft de kamer weliswaar begrip te kunnen opbrengen voor het zoe ken naar andere, financiële oplos singen, waar de werkdruk bij de politie groter wordt terwijl de bud getten worden ingekrompen. Maar: "Bedacht dient te worden dat deze problemen bij de politie er mede toe hebben geleid dat het be drijfsleven in toenemende mate ge confronteerd wordt met criminali- Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 ot 222. Leids broodje Nu nog één keer 3 oktober en dan houden we er echt mee op, want het was de •afgelopen we ken voornamelijk Leids ontzet wat de klok sloeg. De uitslag van de wedstrijd wie-kan-het-origi- neelste-Leids-ontzet-broodje-bak- ken willen we toch nog even meenemen. Deze week is door de Stichting Voorlichting Brood de week van het brood gehouden. In verband met deze landelijke actie heeft Veronica voorafgaand aan die week van vrijdag op za terdag een rechtstreeks radio programma voor bakkers uitge zonden. Deze keer werd een bak kerij uit Leiden als uitzendloka- tie gekozen. Voor de grap plakte de omroep er een eenmalige wedstrijd aan vast. 's Morgens vroeg moesten de Leidse bakkers niet alleen brood bakken voor de uitreiking van haring en wittebrood, maar te vens een exemplaar naar eigen ontwerp en recept fabriceren. De delicatesses werden door de pre sentatoren Chiel van Praag en Peter Teekamp bij de bakkers opgehaald. In de bakkerij van Christiaan de Witt zat een des kundige jury van de Stichting Voorlichting Brood (SVB) om de tien inzendingen te jureren en het origineelste bakkersprodukt met de eerste prijs te bekronen. De winnende inzending werd een broodje met - u raadt het al - een haring erin. "Ik werd om 6.45 uur opgebeld en hoorde tot mijn stomme ver bazing dat ik samen met mijn broer de wedstrijd had gewon nen", zegt Rein Preenen van bakkerij De Sleutels. "We heb ben een verfijnd, luxe klein- brood gemaakt. Dat is een ka detje in puntmodel. Het bijzon dere was dat we er een haring en wat uitjes in hebben meegebak- ken. Tja, wat is nou Leids ontzet zonder haring en wittebrood? Het leek ons bovendien wel lek ker. Het bleek dat het broodje naar makreel ging smaken. Bo terzacht". De gebroeders Pree nen kregen voor hun vondst een bokaal met inscriptie die nu op en voorname plaats in de bakke rij prijkt. Voorzitter van de SVB en de jurylid J.M. Bartelsman zei dat de winnende inzending van de gebroeders Preenen 'zeer smake lijk' was. Er waren verschillende soorten broodjes gebakken. "We kregen zelfs broodjes met hut spot erin. Dat was een minder ge slaagde combinatie. Maar we kregen ook een brood in de vorm van een haring binnen. Die was meer als pronkstuk voor de eta lage bedoeld. Een andere leuke inzending was een broodje met komijnzaad. Zoals er ook Leidse kaas met dat zaad is, begrijpt u wel", zegt Bartelsman die op de ochtend van 3 oktober kennelijk geen last had van een opspelen de maag. Volgens fijnproever Bartels man kan het broodje van gebroe ders Preenen wel in de handel worden gebracht. "Zeker tijdens 3 oktober kan het broodje goede aftrek gaan vinden. Maar ook op andere dagen kan het produkt verkocht worden, want het is niet moeilijk te maken, het is handzaam op te eten zodat je geen vuile vingers krijgt en het is erg lekker". Misschien een idee voor de 3 October-Vereeniging: uitreiking van haringbroodje. Clusius Vermoedelijk zijn er maar wei nig Leidenaars die weten wie Ca- rolus Clusius was en wat hij voor de stad heeft betekend. Toch zijn er nu twee stichtingen die min of meer ter nagedachtenis van hem in het leven zijn geroepen. Clu sius is wel bekend in tuinders- kringen omdat hij de eerste di recteur van de Hortus Botanicus aan het Rapenburg was en te vens de beroemdste plantkundi ge van zijn tijd was. Er zijn er die er kennelijk nooit genoeg van krijgen. Vóór palen, achter palen, links en rechts palen. Alsof er nog niet genoeg van die geesteskinderen van oud-wethouder Waal in Leiden zijn geplant. En gezien de fo to lijkt het er op dat ze nu zelfs per bos worden aangeplant. Wie dacht dat met de introductie van de Peters-pukkel - u weet wel, die stoepranden met uitstulping - het lot van de Waalpalen was beschoren, komt bedrogen uit. In serie worden de palen nog gefabriceerd. Maar ach, wat maakt het eigenlijk uit: het is lood om oud ijzer of er nou stoepranden met bobbels óf palen staan. Hoewel, de auto schijnt meer schade op te lopen als er over een Peterspukkel wordt gereden. Een botsing met een paaltje levert in de regel niet meer op dan een deuk in de bumper. Clusius werd in 1526 geboren en studeerde rechten en medicij nen. Zijn studies van planten leidde ertoe dat het vak botanie - ook wel plantkunde genoemd - op een hoger niveau kwam. Door zijn vele reizen leerde hij een gro te hoeveelheid soorten planten kennen en hij heeft daarover twee belangrijke boeken ge schreven. Bij de stichting van de Hortus in 1590 werd hij directeur van de Hortus. Voordat hij naar Leiden kwam verbleef hij een hele tijd in Oostenrijk en van daar uit nam hij een groot aantal bekende gewassen mee. Door Clusius kennen we daarom niet alleen de laurierkers, paardekas- tanje en ranonkel, maar ook de aardappel en de tomaat. Heel bijzonder zijn de bolge- uit Klein-Azië die hij via de Leidse Hortus in Nederland introduceerde. Dat waren onder meer de narcis, hyacinth, blauwe druif en de plant die tot onze na tionale symbolen is gaan beho ren: de tulp. De plantkundige deed in zijn tijd al kruisbestui vingen en legde zo de basis voor de bloembollenteelt die nu eco nomisch zo'n belangrijke rol speelt. Clusius overleed in 1609 en werd begraven in de Lieve Vrouwekerk te Leiden en later werden zijn stoffelijke resten overgebracht naar de Pieters kerk. De Stichting Voortgang laat de naam van de botanicus voortle ven door het jaarlijks uitreiken van de Clusiussleutel. Die sleutel is bestemd voor Nederlandse tuinders die een bijzondere pres- (fotoLoek Zuy derduin) tatie hebben geleverd op gebied van de tuinbouw. De Clusius sleutel, met in het oog de letter C van Clusius en op de baard de H van Hortus, werd gisteren in de Hortus uitgereikt aan Jan Bak ker uit Aalsmeer. Daarnaast is er vorig jaar in Leiden de Clusiusstichting opge richt. Deze richt zich meer op de wetenschappelijke kwaliteiten van de Hortus. Het is namelijk de oudste tuin van de wereld die nog geheel als universitair on- derzoeks- en onderwijstuin dienst doet. De Hortus bestaat in 1990 precies 400 jaar en ter gele genheid daarvan gaat de Clusius stichting onderzoek doen naar de geschiedenis van bepaalde planten in de Hortus. Ter gele genheid van dat jubileum wordt teit in binnensteden en op bedrijfs terreinen. Hierdoor is het bedrijfs leven gedwongen tot het treffen van vaak kostbare beveiligings voorzieningen. Nog afgezien van de vraag of achteraf in veel geval len duidelijk bepaald kan worden of er sprake was van loos alarm, mag het duidelijk zijn dat door het in rekening brengen van politiebij stand bij alarmmeldingen het be drijfsleven in feite twee maal de re kening gepresenteerd krijgt". Volgens de kamer zouden via overleg en voorlichting (loos) alarmmeldingen, nonchalant ge drag en gebruik van ondeugdelijke apparatuur kunnen worden voor komen. De Kamer van Koophandel merkt ook op dat de begeleiding door de politie van grote wegtrans porten niet alleen wordt gedaan ten behoeve van de betrokken be drijven, maar veeleer moet worden gezien tegen de achtergrond van de algehele verkeersveiligheid. Beta ling van deze dienstverlening zou onevenredig zwaar op het betrok ken bedrijfsleven drukken en in strijd zijn met het beginsel van het collectiviteitsprincipe van deze dienstverlening. "Uitvoering van de voornemens leidt bovendien tot een verslechte ring van het economisch klimaat in de gemeente Leiden in vergelij king met andere regiogemeenten. Gezien het uit het onderzoek geble ken hoge niveau van leges in de ge meente en de recent gevoerde dis cussie over de onroerend-goedbe lasting, acht de Kamer elke verdere lastenverzwaring van het bedrijfs leven uitermate ongewenst". Tegenover het voorstel van Mos tert brengt de Kamer van Koop handel de raadscommissie onder de aandacht dat ook het bedrijfsle ven gratis dienstverlening aan de overheid, waaronder de politie, biedt. "Immers als organisatie van het bedrijfsleven levert de Kamer jaarlijks duizenden uittreksels uit het handelsregister gratis aan de politie. Ter indicatie: de gemiddel de prijs voor een uittreksel be draagt 15 gulden. Voorts worden sleuteladressen en overige infor matie als service gratis aan de poli tie verstrekt". De kamer is van mening dat deze kwestie nader moet worden be sproken. Behalve het bedrijfsleven zouden bij dit overleg organisaties van bedrijven in het transportwe zen moeten worden betrokken. LEIDEN - Mevrouw J.M. Mie- remet-Sinteur uit Leiden is van daag 100 jaar geworden. Burge meester Goekoop heeft haar van daag een kort privé-bezoek ge bracht. Aan dat bezoek is niet al te veel publiciteit gegeven omdat het gehoor- en gezichtsermogen van mevrouw Mieremet nogal te wen sen overlaat. De honderdjarige woont in het bejaardentehuis Lo- rentzhof. LEIDEN - Het programma van de Taptade is dit jaar uitgebreid. Bleef het programma voorgaande edities beperkt tot optredens op zaterdag avond, dit maal vindt er op vrijdag avond 30 oktober een 'Blaaskapel- lenfestival' plaats. Zaterdagmid dag (31 oktober) wordt er speciaal voor de jeugd de 'Graptade' gehou den. Zaterdagavond staan de Groenoordhallen in het teken van de 'British Tattoo' met deelname van vier Engelse beroepsorkesten. Aan het Blaaskapellenfestival in het restaurant van de Groenoord hallen nemen in totaal tien Egelan der-, boeren-, dans-, carnavals- en Tirolerkapellen deel. Zij strijden om de Leiden-Leeft-bokaal en een geldprijs. Tijdens het festival is er een markt met curiosa op het ge bied van muziek en show. Degenen die een marktkraam willen bezet ten, kunnen zich hiervoor nog bij de organisatie opgeven (tel. 311165). De opbrengst van de Graptade, die zaterdagmiddag om 12.00 uur begint, komt geheel ten goede aan de kinderafdeling van het Acade misch Ziekenhuis. Deelnemende korpsen zijn Jong K «Sc G, Jong De Burcht, Jong Floraband, Jong DVS, Jong Concordia, majorette- vereniging Pauline en gymnastiek club Excelsior. De bedoeling is dat de toeschouwers zelf bij de optre dens worden betrokken. Belangrijk onderdeel van de Bri tish Tattoo is een massaal slotop- treden van de vier Engelse orkes ten met K G en de Saint An drews Pipe Band. De orkesten ver zorgen vanzelfsprekend ook indi viduele optredens. Het avondpro gramma begint om 20.00 uur. De Engelse orkesten worden za terdagmiddag op het stadhuis in Leiden door het gemeentebestuur ontvangen. Daarvoor zijn zij op de Breestraat te zien en te horen. LEIDEN - Een vrachtwagen en twee transportbussen met hulp goederen zijn gisteren naar de Poolse stad Torün vertrokken. De Stichting Regio Leiden Helpt Po len heeft door medewerking van veel mensen en bedrijven geld en goederen voor dit transport bijeen kunnen krijgen. Hoewel het streefbedrag van 10.000 gulden nog niet werd ge haald, is men toch vertrokken in de hoop de nog ontbrekende 1.790 gulden bijeen te kunnen krijgen (gironummer 1984100 t.n.v. de stichting). Voor het transport wer den de vrachtwagen en de bussen gratis ter beschikking gesteld. Particulieren brachten de goéde ren bijeen. Zo stuurde een me vrouw uit Voorschoten vier dozen met zelf opgeknapte poppen en be ren die er weer als nieuw uitzien. Het transport omvat verder was middelen, reinigings- en ontsmet tingsmiddelen, kleding, medische gebruiksartikelen, sinaasappelen en dekens. Een tegenvallèr voor de stichting was het feit dat bijna 300 gulden moest worden betaald bij de Rijks inspecteur van het verkeer in ver band met de Wet autovervoer goe deren en voor doorvoer door Oost- Duitsland, waar anders 750 Duitse marken zouden moeten worden betaald. Het is voor het eerst dat deze heffing wordt opgelegd en de stichting zal bij terugkomst, vol gende week woensdag, bij de in specteur of de minister van verkeer en waterstaat om ontheffing vra gen. Want tot nu toe is het autover voer en de doorvoer door Oost- Duitsland altijd gratis geweest, al dus een van de initiatiefnemers. LEIDEN - Een 52-jarige bromfiet ser uit Rijnsburg heeft gistermid dag op het Schuttersveld bij zijn aanhouding een motoragent een vuistslag in het gelaat gegeven. De bromfietser was er door de motoragent al een paar keer op ge wezen dat hij verkeersovertredin gen maakte. De man trok zich er echter niets van aan en reed door. Uiteindelijk lukte het de motor agent om de bromfietser staande te houden. Toen de agent het vizier van zijn helm omhoog deed om zich tegen over de Rijnsburger beter ver staanbaar te maken, werd hem een vuistslag toegediend. Er ontstond een handgemeen, waarop de poli tieman de hulp van een surveillan cewagen inriep. Daarmee is de Rijnsburger overgebracht naar het politiebureau. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13