Nu PIATEN $DMGSE bij V&D. CD's voor de prijs van een elpee! Rijkspolitie te Water tobt met gevaarlijke motoren Al deze titels voor maar 25.- Psstt... mondje dicht. Hier is de nieuwe Seat Marbella te koop. Omkoopschandaal rond Belgische liberale partij Kernafval bij Borssele 19.9S 19." 19." VROOM PREESMANN VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 PAGINA 11 BRUSSEL (GPD) - De Vlaamse li berale partij PW is in opspraak ge raakt door berichten over een om kopingsschandaal. De partij zou via PW-leden, die hoge functies bekleedden op het Belgische mi nisterie van defensie, geld hebben ontvangen van een Brussels inge nieursbureau. De betalingen zouden een dank betuiging van het bedrijf zijn ge weest voor de bemiddeling van die ambtenaren bij de toekenning van de opdracht voor het ontwerpen van een groot woningencomplex bij de luchtmachtbasis van Floren- nes. De woningen waren bestemd voor de Amerikaanse militairen die daar de kruisraketten zouden gaan beheren. Het Vlaamse opinieweekblad 'Knack', dat met deze onthullingen komt, zegt dat de PW of PW- functionarissen in 1985 totaal een miljoen frank (55.000 gulden) ont vangen zou hebben. Het PW-be- stuur erkent geld van het ingeni eursbureau BVAI te hebben ont vangen, maar ontkent dat er iets il legaals is gebeurd. Het weekblad baseert zich op verklaringen van adjudant Pierre Celie, de voormalige secretaris van kolonel Joel De Smet, de inmid dels ontslagen kabinetschef van de PW'er Freddy Vreven, die in 1985 minister van defensie was. Celie en De Smet zijn beiden PW'ers. Celie zit momenteel in de gevan genis voor zijn betrokkenheid bij een ander omkoopschandaal, waarbij ook De Smet is betrokken. PARKETPOLITIE - De parketpo litie in Amsterdam verlangt van minister Korthals Altes van justitie 'zo spoedig mogelijk' meer perso neel. Dat blijkt uit een schrijven van de dienstcommissie aan de be windsman. De parketgroep Am sterdam bestaat, los van admini stratieve medewerkers en staf, uit 61 parketwachters; een uitbreiding van 25 wachters is nodig, meent de dienstcommissie. „Op het sociale leven van de parketwachter wordt een veel te zware wissel getrokken door het wanbeleid van justitie", aldus de commissie. Die zou steekpenningen hebben aangenomen van een Amerikaans bedrijf als dank voor zijn hulp bij het verlenen van de order voor de levering van 140.000 granaten aan het Belgische leger. Het Neder landse Eurometaal liep daardoor die order mis. Volgens de adjudant heeft het Brusselse aannemingsbedrijf de PW rechtstreeks duizenden gul dens betaald, en bovendien tien duizenden guldens bijgedragen aan de verkiezingscampagnes van najaar 1985 van PW-politici als Vreven, de toenmalige partijvoor zitter en nu minister Guy Verhof- stadt en de huidige partijchef An- nemie Neyts. Volgens de PW is er echter niets aan de hand De partij zou via een speciale stichting alleen in 1986 to taal 150.000 frank (ruim 8000 gul den) van BVAI hebben ontvangen. Dat is geoorloofd en door de PW ook keurig aan de Belgische belas tingdienst gemeld. Van enig ver band tussen de betalingen en de toekenning van de opdracht voor Florennes is volgens de PW ech ter geen sprake. Het PVV-bestuur geeft toe dat de woordvoerder van de partij, Pa trick Bouwen, van hetzelfde BVAI in 1985 een bedrag van 250.000 frank (14.000 gulden) heeft ontvan gen. maar dat zou uitsluitend ge bruikt zijn voor Bouwens persoon lijke verkiezingscampagne en ook dat is geoorloofd. Ook in dit geval wordt een relatie tussen het geld en de defensie-op dracht ontkend. Maar feit is dat Bouwen dik bevriend v/as met de baas van BVAI, de PW'er Frans De Vos. Volgens Knack blijken er echter ook nauwe banden te be staan tussen Bouwen en kolonel De Smet, die als kabinetschef van minister Vreven een belangrijke adviserende rol speelde. En de huidige PW-voorzitter Neyts gaf woensdag - 'na zorgvul dige navraag bij haar toenmalige campagneleider' - toe dat het be drijf BVAI tijdens haar verkie zingscampagne vijf mensen ter be schikking heeft gesteld voor het plakken van affiches. BORSELE - Een meerderheid van de gemeenteraad in Borsele stemt in met de vestiging van het natio nale opslagcomplex voor radioac tief afval bij het dorp Borssele. Aan de vereiste planologische procedu res zal ruim medewerking worden verleend. Dit bleek gisteren in de raadscommissie ruimtelijke orde ning en milieu. De PvdA was tegen, CDA, WD en SGP stemden 'schoorvoetend' AMSTERDAM - Een rolstoelgebruiker toont hoe de 'rolvast' wordt ge bruikt. Dat is een speciale vergrendeling voor invalidenwagens voor in de i invalide metro- voor. Wel werden garanties ge vraagd voor veiligheid, milieube scherming, schadevergoeding na ongelukken en bijstand van het rijk bij ordehandhaving (blokka des, demonstraties). De commis sieleden toonden zich overigens weinig gelukkig met de keuze van de plaats aan de rand van het ha ven- en industriegebied Sloe vlak bij Borssele. IJMUIDEN (GPD) - De supersnel le patrouillevaartuigen van de Rijkspolitie te Water, die op ver schillende plaatsen langs de Ne derlandse kust zijn gestationeerd, vertonen ernstige technische man kementen. De afgelopen jaren is een aantal malen sprake geweest van uiterst gevaarlijke situaties in de machinekamers van deze sche pen. In IJmuiden en Den Helder hebben de groepscommandanten de bemanningen van de daar gesta tioneerde vaartuigen verboden de machinekamer te betreden als de motoren in werking zijn. De belangrijkste klacht betreft het vastlopen van de zuigers van de dieselmotoren van het fabrikaat MAN. Als gevolg daarvan hebben aandrijfstangen die door de machi nekamer lopen de neiging spon taan te breken. Het gedeelte van de stang dat aan de motor vast zit, wordt na zo'n breuk met grote snel heid rondgedraaid. Verschillende malen veroorzaakte dat grote scha de. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. De zogenaamde 'snelvarende pa trouillevaartuigen' worden sinds in december 1983 door de RP te Water gebruikt. Met tussenpozen van 1 jaar zijn deze schepen overgedra gen aan de RP te Water in Den Hel der. IJmuiden. Stellendam, Vlis- singen en Delfzijl. Zij dienen ter vervanging van veroudere typen van soortgelijke schepen. De boten werden gebouwd op de werf van Schottel in Warmond. De prijs be droeg ongeveer 1,8 miljoen gulden per stuk. De eerste van een serie nieuwe patrouillevaartuigen van de Rijks politie te Water werd op 9 decem ber 1983 officieel overgedragen aan minister Korthals Altes van Justi tie. Het was de RP-16 die voorbe stemd was om uit de haven van Vlissingen te opereren op de Noordzee. Een feestelijke gebeur tenis waarbij de bijzondere eigen schappen van het schip in het mid delpunt van de belangstelling ston den. Eigenschappen toegesneden op de even veeleisende als veelom vattende politietaak te water. In de daaropvolgende jaren werden ook de posten Den Helder, Stellendam, Delfzijl en IJmuiden van de RP te Water voorzien van zo'n ultramo dern vaartuig. Kapitein G. Pors is stafofficier van het landelijk commando van de Rijkspolitie te Water in Drieber gen. Hij kent als voorzitter van een daartoe in het leven geroepen werkgroep de technische proble men van de nieuwe patrouillevaar tuigen. "Het is een zaak die ook de bemanningen van de boten be hoorlijk frustreert. We constateren dat de zuigers vastlopen en kennen de gevolgen. We slagen er niet in de oorzaak op te sporen". "Op alle manieren zijn analyses gemaakt. Uit niets blijkt dat het specifieke omstandigheden zijn waaronder die motoren het bege ven. Als daarvan wel sprake was, zou je voorzieningen kunnen tref fen of er voor kunnen waken dat die specifieke omstandigheden zich voordoen. Je kunt bijvoor beeld niet zeggen dat het gebeurt als de motoren meer dan 2000 toe ren draaien. Een motor van de RP- 21 in IJmuiden begaf het nota bene op het Noordzeekanaal". Over de gevolgen voor de dienst zegt kapitein Pors: "Natuurlijk wordt de dienst er door ontregeld. Met alle waardering voor de snelle medewerking die we hebben on dervonden van de kant van de werf, zijn de vaartuigen toch te vaak en te lang uit de vaart ge weest. We hebben de indruk dat er alles aan wordt gedaan om de oor zaak op te sporen. Dat is dan ook de reden dat we nog even afwachten welke oplossing er uiteindelijk uit de bus komt". Directeur A. P. Koomen van de Warmondse werf Schottel zegt dat de oorzaak van het ongemak moei lijk is vast te stellen. "De motoren die we hebben ingebouwd zijn niet slecht. Toch denken we dat de oor zaak bij die motoren gezocht moet worden. Daarover denkt de impor teur anders. We overwegen nu een arbitrage af te dwingen via de Ne derlandse Raad voor Arbitrage" Rollo BV in Den Haag is de im porteur van MAN-scheepsmoto- ren. Directeur J. Schaap zegt des gevraagd dat er van de lezing van Koomen niets klopt. Hoewel naar zijn mening de feitelijke oorzaak niet is vast te stellen, zegt hij ervan overtuigd te zijn dat het euvel ge zocht moet worden in oververhit ting van het circuit buiten de door Rollo geleverde MAN-motoren "Maar", voegt hij er aan toe, "dat is nog niet onomstotelijk bewezen. En er is ook nog zoiets als: hoe wordt het materiaal gebruikt". Arrestaties bij staking in Chili SANTIAGO (IPS) - De Chileense politie heeft tegen de vierhonderd arrestaties verricht tijdens de 24- uurs staking gisteren, die was uit geroepen door de vakbond Natio naal Commando van Arbeiders (CNT). De bond noemde de sta kingsdag een succes. De minister van binnenlandse zaken Sergio Fernandez typeerde de staking echter als 'een compleet fiasco'. De politie trad met waterkanon nen en traangas op tegen demon stranten die barricaden opwierpen. Een tweejarig jongetje in het zui den van de hoofdstad kwam om het leven door een afgedwaalde ko gel. Onder de arrestanten bevond zich een voorman van de Socialisti sche Partij. Ricardo Nunez, die la ter op de dag weer op vrij voeten werd gesteld. Het CNT wilde met de staking haar eis tot een loonsverhoging van 22 procent kracht bijzetten. Maar de actie had ook een duidelijk poli tiek karakter: men eiste het vertrek van generaal Augusto Pinochet en een terugkeer naar de democratie. De staking kreeg de steun van de oppositiepartijen, van christende mocraten tot communisten, bur- gercomite's en studentenorganisa ties. k s Warm aanbevolen 1987 16 Unieke songs van Alison Moyet, Piet Veerman, BZN, Unda Ronstadt, Vicki Brown, James Last e.v.a. Tim zaterdag 17 oktober deze LP of MC Muziek- magazine bij aankoop van tenminste f27,50 aan LP's, MCsofCD's. Bruce Springsteen Tunnel of love. Schitterende elpee van 'The boss' met de hitsingle Brilliant Disguise. CD 39.95 LP 24.95 MC BZN De fantastische nieuwe elpee Visions met natuurlijk de nieuwste hit Amore. CD 39.95 LP 24.95 MC Vicky Brown Verrukkelijke solo-elpee van de ster van Young Amadeus en Young Messiah. Look at me, Can't let go, e.v.a. CD 39.95 LP 24.95 MC Van de TV-reclame James Last in Holland. 27 Nederlandse hits op onnavolgbare wijze vertolkt Met o.a. Zuiderzeeballade, Mexico, Een beetje verliefd. IT 90 LP/MC A J# CD 39.90 Ook nog verkrijgbaar "James Last op klompen" met 28 Hollandse liedjes van toen. 1 CD 29.95 LP/MC 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON Wolfgang Amadeus Mozart Vertolkt door topsolisten en -dirigenten zoals St Martin in the fields, Murray Perahia, Vladimir Horowitz, James Galway, Alfred Brendel. Extra lange speelduur (ruim 60 min.). Ook op chroomcassette. CD 19.95 LP/MC Om Alleen verkrijgbaar bij aankoop van een andere CD. ALPHEN A/D RIJN Gabo Autoservice B.V, Kalkovenweg 7, Tel,, 0172043301, Sub-dealer: Rijnsaterwoude Tinga Autoservice B.V., Van Wassenaerlaan 2, Tel,: 01721-8980 LEIDEN Autobedrijf Huisman BV, Levendaal 80 Tel,: 071-144345 KATWIJK A/D RIJN Autobedri|f Bellcar, Valkenburgseweg 28a, Tel01718-71961, HILLEGOM Autobedri]f "Henko", Weeresteinstraat 25A, Tel02520-23568. Je boft als je 'n Marbella rijdt. 5EnT

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11