Amsterdamse advocaat wordt verdacht van steun aan RAF Econoom voorziet daling bevolking na jaar 2.000 DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 AMSTERDAM (ANP) - De West- duitse justitie heeft in augustus een strafvervolging ingesteld tegen de Amsterdamse advocaat P.H. Bakker Schut. Hij wordt verdacht van het 'werven voor en ondersteu nen van een terroristische vereni ging'. Daarmee wordt de Rote Ar mee Fraktion (RAF) bedoeld. Daar op staat bij onze oosterburen een gevangenisstraf van maximaal zes jaar. Bakker Schut heeft dit giste ren zelf bekend gemaakt. De advocaat heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken gevraagd 'op de scherpst mogelijke wijze' te protesteren tegen de straf vervolging. Bakker Schut vraagt de minister ook om garanties dat hij tijdens reizen door de Bondsre publiek ongemoeid wordt gelaten. Bakker Schut houdt rekening met huiszoekingen op zijn privé- en kantooradres in Amsterdam. Hij verwacht althans Westduitse ver zoeken daartoe. De advocaat heeft de Amsterdamse hoofdofficier van justitie gevraagd dergelijke verzoe ken aan hem te melden, zodat hij zicli tijdig juridisch kan Bakker Schut promoveerde vo rig jaar in oktober aan de universi teit van Utrecht op een proefschrift over de gang van zaken tijdens de processen in de periode 1972-1977 tegen leden van de RAF. De ver denking van de Westduitse justitie is daarop gebaseerd. Bakker Schut was raadsman van enkele RAF-le- den. Bij de uitgeverij Neuer Malik Verlag in de Westduitse stad Kiel verscheen een handelseditie van dit proefschrift van Bakker Schut, waarin zeer kritisch wordt geoor deeld over de Westduitse autoritei ten. De Westduitse justitie be schouwt Bakker Schut formeel als één van de uitgevers van dit boek. In de Bondsrepubliek zijn naar aanleiding van deze publikatie al huiszoekingen verricht, aldus de Amsterdamse advocaat. De politie bezocht ook boekhandels in ondei andere Hamburg en Berlijn. Bakker Schut - hij was onder an dere één van de raadslieden Andreas Baader - zegt reeds eerder 'op grove wijze' door de Westduitse autoriteiten te zijn behandeld. Hij meent in eigen land door de BVD te zijn afgeluisterd en door enkele bladen ten onrechte als 'terrorist in toga' te zijn afgeschilderd. Dat hij nu ook strafrechtelijk wordt vervolgd, acht Bakker Schut geen toeval: „in mijn dissertatie heb ik onder andere aangetoond, dat de Bundesrepublik Deutsch- land de eerste staat ter wereld zal zijn, waar de hoogste rechter het systematisch martelen van gevan genen heeft gelegitimeerd". De Westduitse justitie tracht mij nu ook als advocaat en wetenschapper het zwijgen op te leggen, aldus Bakker Schut. Van zijn dissertatie werden inmiddels al 10.000 exem plaren in de Bondsrepubliek ver kocht, zo zegt hij. VOORBURG - In een schoolgebouw in Voorburg werken negen beroeps vertalers al bijna een week aan een vertaling van een nieuw boek van Sov jetleider Gorbatsjov. De Engelse versie van het boek Perestrojka (hervor ming), dat Gorbatsjov waarschijnlijk tijdens zijn lange afwezigheid heeft geschrevenmoet vanaf de eerste week van november in de winkels liggen, Daarom zijn vertalers, typistes, zetters en correctoren bijna dag en nacht bezig om deze haastklus op tijd klaar te krijgen. (foto and ROTTERDAM (GPD) - Na het jaar 2000 zal de totale Nederlandse be volking dalen. Maar in Midden-Ne derland en het gebied rondom de stad Groningen is dan nog een be volkingsgroei van vijf tot tien pro cent te verwachten. De bevolking van de Flevoploder zal zelfs met meer dan tien procent groeien. In Zeeuws-Vlaanderen en het noorde lijke deel van de provincie Gronin gen is de bevolking nu al aan het dalen. Die gebieden zullen rond het jaar 2000 vijf procent minder inwo ners hebben dan nu. Ook Fries land, Twente, de Achterhoek, Mid den- en Zuid-Limburg en de ge meente Den Haag krijgen na het jaar 2.000 met een bevolkingsda ling te maken. Tot die bevindingen komt de Rotterdamse ecanoom drs. Wilfred Sleegers, die vandaag promoveert op een onderzoek naar de bevol kingsgroei in de verschillende re gio's in Nederland. Sleegers heeft daarvoor een methode ontwikkeld waarbii de groei van de bevolking Passat Avance Comfort 5-deurs f33.180,-. U betaalt f29.790,-. Uw voordeel f3.390,- Passat Avance Sportief 4-deurs f31.350,-. U betaalt f29.790,-. Uw voordeel f1.560,-. Watcjoeje als je jarig bent? Warmtewerend glas. Voorkomt dat de temperatuur in de auto al te hoog oploopt. (Avance Comfort 5-deurs en Variant) Sportstoelen. Met'n in hoogte verstelbare bestuurdersstoel voor een optimale zit. iAvance Sportief 4-deurs) Twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels. Dus nooit meer eerst 't raampje opendraaien. (Avance Sportief 4-deurs, Comfort 5-deurs en Variant) Opbergvakken aan de portie ren. Zo krijgt alles zijn eigen plaats. (Avance Sportief 4-deurs en Comfort 5-deurs en Variant) Wieldoppen. Fraai afgewerkte sierringen met VW-logo. (Avance Sportief 4-deurs, Comfort 5-deurs en Variant) Glencheck bekleding. Een ex clusieve stof op de stoelen ^en achterbank. (Avance Comfort 5-deurs en Variant) Gescheiden neerklapbare achterbank. Handig als u een gedeelte van de totale laad ruimte wilt gebruiken. (Avance Comfort 5-deurs en Variant). Staafantenne en stereo-radio voorbereiding met 4 speakers. Dragen zorg voor 'n perfecte geluidskwaliteit. (Avance Comfort 5-deurs en Variant) Uitpakken! We zijn jarig en dat willen we vieren. En aan gezien er wat meer aan de hand is dan gewoon een ver|aardag, gaan we eens flink uitpakken. Nederland rijdt namelijk 40 jaar Volkswagen. Een gelegenheid waaraan we vanzelfspre kend de nodige luister willen bijzetten. Dat doen we dan ook. En wel met de Avance. Een exclu sieve serie Volkswagens die dit jaar* alleen hier te koop is, en daarna nergens meer. Volkswagens die bovendien over meer be schikken dan u gewoonlijk gewend bent van onze auto's in standaard-uitvoering. En omdat we het leuk willen houden hebben we de prijs nauwe lijks verhoogd. Neem de Passat Avance. Een auto die verkrijgbaar is in drie modellen. De 5-deurs, de 4-deurs en de Variant. Voor de hierboven afgebeelde accessoires (plus nog enkele andere extra'sl zou u in de eerste versie f4.430,-, in de tweede f2.600,- en in de derde f4.350,- moéten betalen. U betaalt slechts f1.040,—Uw voordeel is respectievelijk f3.390,-, f1.560,- en f3.310,-. U heeft dan een auto die u, dankzij z'n gren zeloze betrouwbaarheid, bovendien behoedt voor een geregeld garagebezoek, en die u, zelfs na vele jaren, een hoge inruilwaarde garandeert. Dus als u van uitpakken houdt, moet u beslist eens langskomen bij de Volkswagendealer. Neem dan meteen uw huidige auto mee, want we geven tijdelijk 'n extra hoge prijs voor een inruil. Ach ja, Volkswagen. Wie anders? Kom langs bij de Volkswagendealer of bel 020-867351 voor informatie. Avance-serie.Omdat Nederland 40 jaar Volkswagen rijdt. 'Zolang de voorraad strekt. Passat Avance Comfort Variant f35.150,-. U betaalt f31.840,-. Uw voordeel f3.310,-. Prijzen zijn'vanaf'-prijzen. Inclusief BTW en katalysator, exclusief afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden in vrij kleine gebieden redelijk nauwkeurig te voorspellen is. In opdracht van de Rijks Planolog. sche Dienst wordt de methode oj dit moment verfijnd en omgezet in computerprogramma's. Volgens Sleegers is aan de hand van de huidige samenstelling van de bevolking vrij nauwkeurig te voorspellen hoe die er over zo'n jaar of vijftien uit zal zien. Omdat de Nederlandse bevolking aan het vergrijzen is, zullen er in de toe komst minder kinderen geboren worden. Bovendien verhuizen ou dere mensen minder vaak dan jon geren. De 20- tot 30-jarigen nemen in het totaal 55 procent van alle ver huizingen voor hun rekening. Tot het jaar 2.000 zal de bevol king ondanks de vergrijzing nog wel door blijven groeien, omdat ou deren gemiddeld veel ouder wor den dan een aantal jaren geleden. Na die tijd zal het sterftecijfer van bejaarden echter fors gaan stijgen. Daar staat een verminderd aantal geboorten tegenover. Gebieden waar nu veel jonge ge zinnen met kinderen wonen, zullen na het jaar 2.000 nog een groeiende bevolking hebben. Dat is de reden waarom de Flevopolder een groei van meer dan tien procent kent: daar hebben zich vooral jonge ge zinnen gevestigd en van vergrij zing is nog nauwelijks sprake. Een zekere uitzondering op de al gemene voorspelling zijn de grote steden. Zij blijven gebieden waar migratie veel voorkomt. Jonge mensen trekken naar de stad, maar verlaten die weer zodra ze aan een gezin beginnen. Volgens Sleegers zal de stad bij uitstek het gebied van samenwonende tweeverdie ners, alleenstaanden en zogenaam de yuppies worden. Pogingen van de steden om de bevolking blij vend aan zich te binden en de ste delijke kernen te laten groeien, hebben volgens hem niet echt veel kans. De demografische gegevens zijn vooral belangrijk voor politici, be leidsmakers en het bedrijfsleven. De gegevens worden gebruikt bij het plannen van voorzieningen als scholen, ziekenhuizen, openbaar vervoer, woningbouw, maar ook bij de aanleg van bedrijfsterreinen en winkelcentra. In het verleden sloegen demo grafische voorspellingen op de lan ge termijn de plank vaak helemaal mis. Volgens Sleegers is het met de moderne methoden van gegevens verwerking echter mogelijk om veel nauwkeuriger en gedetailleer der te onderzoeken en te voorspel len. Uit een analyse van oude mografische voorspellingen blij dat die de eerste jaren betrouwba? zijn en pas na een tijd hun waarde verliezen. De betrouwbaarheid van zijn eigen voorspelling schat hij op een jaar of vijftien. Om over latere 'aren wat te weten te komen, moe ten de gegevens om de twee jaar worden bijgesteld. Diplomaat Syrië bij aanslag in Brussel gedood BRUSSEL (GPD) - De eerste secre taris van de Syrische ambassade in Brussel is gistermiddag bij een aanslag vermoord. Antonios Han- na (38) werd voor de deur van zijn woning in de Brusselse voorstad Ukkel door een onbekende man neergeschoten. Hanna werd getrof fen door diverse kogels en overleed korte tijd later in een ziekenhuis. De dader wist in een gereed staande auto te ontkomen en was gisteravond nog spoorloos. De moordaanslag werd later op de middag in een telefoontje aan het persbureau Belga opgeëist door een vertegenwoordiger varf de Sy rische terreurorganisatie 'Muja- heddin voor het volk'. De man zei dat Hanna 'een agent van de Syri sche geheime dienst' was. De Belgische minister van bui tenlandse zaken Tindemans zond een telegram van deelneming aan de Syrische vertegenwoordiger, waarin hij stelde dat de Belgische regering 'alles in het werk zal stel len om te vermijden dat dergelijke feiten zich opnieuw zouden voor doen'. Tuinders houden vast aan gebruik methylbromide DEN HAAG (GPD) - De tuinders uit het Westland zullen er bij minis ter Braks (landbouw) op aandrin gen dat het gebruik van methylbro mide als middel om de grond in de kassen te ontsmetten ook in de toe komst toegestaan blijft. Volgens de tuinders houden zij zich precies aan de gebruiksvoorschriften en is methylbromide bovendien onmis baar bij de teelt van een aantal ge wassen. Volgens woordvoerder C.J. Overkleeft van het bureau PR Westland zijn de beschuldigingen van de stichting Natuur en Milieu, dat de stof illegaal uit België wordt geïmporteerd, onterecht. Natuur en Milieu heeft naar aan leiding van een eigen onderzoek in het Westland bij minister Braks aangedrongen op een gesprek over het gebruik van methylbromide. Volgens de natuurbeschermings organisatie is de situatie in het tuindersgebied buitengewoon ver ontrustend en zou het gebruik er van uiterlijk 1990 volledig verbo den moeten worden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9