FNV-bonden verdeeld over bod Van Dijk BOODSCHAPPEN DOEN WORDT EEN STUK DRAAGLIJKER. EG wil ook in Europa zelf voedselhulp verstrekken Vakcentrales wijzen het jeugdwerkgarantieplan af EG: landbouwsubsidies geleidelijk aftouwen DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Onderwijsbond gaat akkoord DEN HAAG (ANP) - De FNV-ambtenaren zijn verdeeld over het eindbod van minister Van Dijk (binnenlandse za ken) voor de arbeidsvoorwaarden van het overheidsperso neel voor dit en volgend jaar. De Algemene Bond van Onderwijs banen kan helpen, voor de ABOP Personeel (ABOP), die deel uit- de doorslag gegeven, zo zei hij. maakt van de FNV-ambtenaren- De ABOP zal dit standpunt in centrale ACOP, is gisteren akkoord het overleg binnen de ACOP op ta- gegaan met Van Dijks bod, omdat fel leggen. Het onderwijspersoneel daar een aanzienlijk bedrag voor vormt met 200.000 werknemers de werkgelegenheid in het onderwijs grootste groepering binnen het in zit. Dat weegt voor de FNV-on- overheidspersoneel, derwijzers zwaarder dan de onge- De onderwijssector profiteert lijke ontwikkeling van de inko- vooreen bedrag ter gTootte van 155 mens die in het voorstel van de mi- miljoen gulden direct van Van nister zit. Dijks eindbod van 1.040 miljoen De ABOP (44.000 leden) staat gulden. Het onderwijs kan rekenen hiermee lijnrecht tegenover voor- op 50 miljoen van de 315 miljoen zitter Jaap van de Scheur van de die uitgetrokken is voor een verla- ACOP. Van de Scheur, tevens ging van de vut-leeftijd tot 60 jaar. voorzitter van de grootste ACOP- Daarnaast is 105 miljoen gulden bond AbvaKabo, vindt Van Dijks beschikbaar voor speciefieke eindbod onaanvaardbaar, omdat maatregelen in het onderwijs, de hogere ambtenaren meer krij- Minister Deetman (onderwijs) gen dan de lager betaalden en de krijgt ook nog eens 220 miljoen van ambtenaren bovendien (opnieuw) de 465 miljoen gulden die vrijkomt achter blijven bij de marktsector, door de vut-opbouw van het over- De AbvaKabo spreekt zich volgen- heidspersoneel te beperken. Deet- de week maandag - met een nega- man mag hiermee zijn begrotings- tief advies van het bestuur - uit problemen oplossen die zijn ont- over het voorstel. De ook bij de staan door overschrijdingen van de ACOP aangesloten Nederlandse onderwijssalarissen. Politiebond (NPB) heeft BRUSSEL - De Europese Ge meenschap gaat voortaan gratis voedsel uit de enorme overschot ten van de EG uitdelen aan de ar men en hongerenden in de twaalf lidstaten zelf. Voor 1988 heeft de Europese Commissie daarvoor een bedrag van 234 miljoen gulden uit getrokken. door Hans de Bruijn gulden uitgetrokken. Aangezien het bedrag voor volgend jaar be duidend lager ligt en het aantal mo- Het besluit, dat gisteren door gelijke gebruikers naar verwach- EG-landbouwcommissaris mr. ting zal stijgen, wordt de spoeling Frans Andriessen bekend werd ge- er voor de armen dunner op. maakt, is een vervolg op de voed- Dat geeft Andriessen ook toe. selhulp die begin dit jaar werd ver- Maar hij voegde er gisteren aan toe strekt aan de Europeanen die door dat de Europese Commissie altijd de strenge winter in diverse delen nog kan besluiten tot een extra van de EG in moeilijkheden waren noodvoedselprogramma, indien geraakt. daartoe als gevolg van bijvoor- Toen ging het echter om een tij- beeld hernieuwde strenge koude delijke maatregel, die direct band hield met de weersomstan digheden. Nu wil Andriessen het uitdelen van gratis voedsel aan de behoeftigen in de EG echter niet langer aan de winterse kou koppe len. Bovendien moet het een vaste begrotingspost worden. Voor de noodvoedselhulp van begin dit jaar is totaal 393 miljoen aanleiding bestaat. Dat zal dan ook extra geld gaan kosten. Problemen Bij het voedselprogramma van het voorbije voorjaar werd geput uit de enorme EG-overschotten aan boter, meel, rundvlees en sui ker. Door nu reeds met een nieuw programma te komen hoopt An driessen dat veel van de problemen waarmee de hulp toen gepaard ging, voortaan voorkomen kunnen worden. Hoewel de Commissie snel na het intreden van de ijzige kou tot de voedselhulp besloot, duurde het vele weken alvorens met de uitvoe ring ervan begonnen kon worden. De lidstaten waren eenvoudig niet voorbereid en de uitdeling van het voedsel verliep dan ook uiterst traag. In sommige landen, vooral Groot-Brittannië, was een enorme chaos het gevolg, met rijen mensen die in de kou voor uitdeelposten stonden te wachten. Ook bleken de behoeften aan de diverse produk- ten niet goed te zijn ingeschat. Driekwart van de hulp bestond uit zuivelprodukten. terwijl verwacht was dat veel meer mensen om vlees zouden vragen. Het aantal mensen dat van de hulp gebruik maakte en de bevol kingsgroep waar zij uit kwamen verschilden van land tot land. Toch is de Commissie er van overtuigd dat deze wijze van hulpverlening nuttig is gebleken. En dat de voed selvoorraden er door omlaag gaan wordt als een belangrijk argument genoemd. Selectie Andriessen zei gisteren dat hij de verantwoording voor het verdelen van de voedselhulp bij de lidstaten wil leggen. Maar de verzoeken om toekenning van voedsel uit de voorraden worden door de Com missie in Brussel beoordeeld. Daar moeten zij ook worden ingediend. De uitdeling geschiedt via chari tatieve instellingen, maar An driessen wil daarbij een strenge se lectie toepassen om te voorkomen dat allerlei kleine clubjes gaan meedoen. In principe komen al leen erkende, Europese instellin gen (zoals het Rode Kruis of het Le ger des Heils) in aanmerking. Nu de voedselhulp niet langer 'wintergebonden' is, komen dus ook de arme inwoners uit warmere EG-landen aan bod. Daarmee wordt voorkomen dat één land het grootste deel van de hulp opslokt, zoals dat eerder dit jaar met Groot- Brittannie gebeurde. De Britten kregen eenderde van het gratis rundvlees, de helft van het graan, een kwart van de melk, vrijwel alle kaas en tweederde van alle boter die beschikbaar werd ge steld. Daarmee ging ook het groot ste deel van de 393 miljoen gulden naar de Britten. In totaal is toen 12.000 ton rund vlees, 22.000 ton boter, 24.000 ton melk, 10.000 ton kaas, 50.000 ton graanprodukten en 1700 ton olijf olie uitgedeeld. Nederland speelde in de hele voedselhulp maar een bescheiden rol. In ons land werd slechts 20 ton rundvlees, 10 ton bo ter, ton 2,5 ton kaas en 3,4 ton yo ghurt verdeeld. ongelijke inkomensontwikke- T7ntprpn morr nipf l de doorslag laten geven en •■-'IIlCICIl Hldg lilCl de ling "Twee'vTndfvter ambtenaren- ROTTERDAM (ANP) - De vakbon- centrales (de MHP-bond CMHA en den voor binnenvaartschippers het onafhankelijke Ambtenaren- ONS en ASV, alsmede vijf indivi- centrum) zijn al akkoord met Van duele schippers is op straffe van Dijks eindbod. De CNV-ambtena- een dwangsom van 25.000 gulden ren, met eveneens veel onderwij- verboden om het verladersbednjf zend personeel in de gelederen, Granaria het varen met duwbak- zullen naar verwachting ook in-" ^eJ} onmogelijk te maken. -t.mmpn s Dat heeft vice-president C. Boot van de Rotterdamse rechtbank gis- De ABOP heeft Van Dijks eind- teren bepaald in het kort geding bod voor een ambtenarenakkoord Granana tegen de ONS. de aanvaard omdat het diverse voor- ASV en de vijf schippers had aan stellen bevat voor het scheppen gespannen. Het kort geding was van banen 'in het onderwijs. Voor- een reactie op het feit dat een groep stellen die overeenkomen met het- schippers vorige week vrijdag vier geen wij steeds met klem hebben duwbakken van Granana enterden bepleit, aldus een woordvoerder °P Nieuwe Maas in Rotterdam, van de bond. Uiteindelijk hebben Oe eisen van Granaria in het ge- vooral deze voorstellen, die het on- ding zijn door rechtbankpresident derwijs aan de bijzonder gewenste Boot nagenoeg volledig toegewe- zen. Hij halveerde alleen de gevor derde dwangsom. Volgens de uit spraak is het de schippers en de twee bonden niet alleen verboden om Granaria het varen direct lastig of onmogelijk te maken, maar ook indirect. Granaria heeft het bij de binnen- EG-begroting De Europese Commissie geeft de Euro^se^ini^teiraad nog twee maanden de tijd om voor een be drijf, met toestemming nisterie van verkeer en waterstaat, zijn lading sinds kort in eigen duw- hef Europese 'Hof bakken ve™ert' De ladin® wordt nei Europese nor ni.t iantTpr crhin- groting voor volgend jaar te zor gen. Als er op 7 december geen be groting is zal zij van Justitie vragen de minister raad te veroordelen. De minister- DEN HAAG (ANP) - Het aantal werklozen is in de maand septem ber afgenomen met 7.000 tot 687.100. In dezelfde maand vorig jaar waren in ons land 704.000 men sen werkloos. In september zijn volgens de ge gevens van de arbeidsbureaus 66.400 mensen werkloos geworden en hebben 73.400 mensen het werklozenbestand verlaten. De da ling deed zich vooral voor bij Werkloosheid iets gedaald in september i- kelijk dat in september i deel daardoor niet langer via de schip- persbeurzen aan de binnenvaart- nen (min 6700). Bij vrouwen daalde van de schoolverlaters, die in de z raad hadrfgd^en ma^dTeen scl?,ppers aangeboden die ahge- begroting moeten indienen bij het Europese Parlement. De raad was w r verla ders eigen duwbakken zullen aan- daartoe niet in staat, omdat Groot- ^haffen waardoor zij werkloos Brittannié, Griekenland en Spanje drei«en te worden- de werkloosheid met maar 300. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft de cijfers gisteren bekend gemaakt. De daling van de geregistreerde werkloosheid komt door de invloe den van het seizoen. Het is gebrui- mermaanden op de arbeidsmarkt zijn gekomen, werk vindt. Na correctie voor seizoensin vloeden steeg de werkloosheid in september echter licht en wel met 400 tot 681.400. Deze stijging is het resultaat van een daling van 1.000 bij de mannen en een stijging van 1.400 bij de vrouwen. Het verschil in ontwikkeling van de werkloosheid tussen mannen en vrouwen heeft veel te maken met de ontwikkeling van het kantoor personeel. Bij de vrouwen steeg de werkloosheid onder kantoorperso neel namelijk met ruim 1.000, bij mannen met nog geen 200. Daar naast trad er bij de mannen een da ling van 800 op van het aantal werk loze bouwvakkers. De voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid is het meest geste gen in de provincies Groningen en Overijssel, respectievelijk met 800 en 600. De grootste daling deed zich voor in Noord-Holland met 1.200. DEN HAAG (GPD) - De vakbon den FNV, CNV en MHP (middel baar en hoger personeel) hebben geen vertrouwen in het jeugdwerk garantieplan (JWG) zoals dat nu ter tafel ligt. De centrales haakten deze week af bij het werkgroepberaad, onder deel van het najaarsoverleg in de Stichting van de Arbeid, toen bleek dat werkgevers noch over heid garanties konden geven over de doorstroom van jongeren uit de 'garantie-baan' naar een vaste baan. De bonden van overheids personeel zullen zich tegen het plan verzetten, zolang geen zeker heid bestaat over de doorstroom. Volgens FNV-woordvoerder Cor Inja tonen werkgevers en overheid geen verantwoordelijkheid voor het welslagen van het jeugdwerk garantieplan (JWG). Dit plan geeft jongeren de kans via een tijdelijke, door de overheid betaalde, baan bij gemeente- of overheidsinstelling werkervaring op te doen en zo een betere kans op de arbeidsmarkt te hebben. Intussen is de invoering van het JWG door het ministerie van Sociale zaken uitgesteld tot ju li 1988. "Zolang overheid en werkgevers niet bereid zijn tot afspraken over het scheppen van banen, wordt al leen de instroom geregeld zonder dat er zicht is op een redelijke door stroom", aldus een woordvoerder van het CNV. "Er zal een stuwmeer van jongeren ontstaan die in zo'n garantiebaan zullen blijven steken. Het JWG kan nooit een succes wor den zolang er niets gedaan wordt aan de herverdeling van arbeid. In BELASTINGEN - Gemeenten met een inwonertal van tussen de 100.000 en 250.000 hebben een be lastingstijging begroot die uitgaat boven die van andere gemeenten. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) naar de geregistreerde belastingen, rechten en heffingen. De belastingopbrengst van deze middelgrote gemeenten stijgt met 7,7 procent ten opzichte van 1986, zo heeft het CBS uit de gemeente begrotingen 1987 geconcludeerd. deze opzet is het alleen maar een geldverslindend middel om jonge ren een tijdje bezig te houden". De Vereniging van Nederlandse Gemeenten wil alleen meewerken aan het JWG als de bedrijven een evenredig aantal banen creëren voor jongeren die uit het banen plan komen. De werkgeversorgani satie VNO achtte het te vroeg om commentaar te geven. Belastingplan- Oort door SER afgewezen DEN HAAG (ANP) - De Sociaal- Economische Raad (SER) wijst de voorstellen van de commissie-Oort voor vereenvoudiging van de loon- en inkomstenbelasting af en is ver deeld over een alternatief voor de plannen. Een laatste poging om het eens te worden over zo'n alterna tief is op niets uitgelopen, aldus een SER-woordvoerder. Begin volgende week wordt het ontwerp-advies over de voorstel len, dat een SER-commissie heeft voorbereid, gepubliceerd, waarna de voltallige SER het advies vol gende week vrijdag definitief zal vaststellen. Het ontwerp-advies be vat drie alternatieven. Geen van die alternatieven krijgt zowel de steun van werkgevers- als van de werknemersvertegen woord igers. Als zij volgende week vrijdag niet nader tot elkaar komen maakt dat voor het kabinet de weg vrij door te gaan op de lijn van de commissie- Oort. Volgens de voorstellen van Oort gaan de werknemers de premies voor de volksverzekeringen, die nu nog voor rekening van de werkge vers komen, betalen, terwijl het brutoloon met hetzelfde bedrag omhoog gaat. Over dat brutoloon vindt vervolgens een gecombineer de belasting- en premieheffing plaats. Over de eerste 55.000 gul den zou een tarief van 40 procent gelden en voor de inkomens daar boven twee of drie hogere tarieven. besluit tegenhouden. Gelders Beheer Gelders Beheer, een investe ringsmaatschappij die eind vorig jaar van start ging, heeft over de eerste helft van dit jaar een netto winst gemaakt van 8,4 miljoen. Van het vermogen van 82 miljoen gulden is inmiddels 71 procent geïnvesteerd. De portefeuille om vat een belang van 51 procent in de Gelderse Papiergroep. Airbus Het Europese vliegtuigbouwcon- sortium Airbus Industrie heeft gis teren twee orders binnengehaald voor de levering van in totaal zeven vliegtuigen. De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena heeft vijf vliegtuigen van het type A340- 300 besteld voor levering in 1993 en 1994. Korean Air van Zuid-Korea wil eind 1988 de beschikking heb ben over twee toestellen van het ty pe A300-600. Twentsche Kabei De directie van Twentsche Kabel verwacht, dat de nettowinst over dit jaar enige stijging zal vertonen ten opzichte van de nettowinst van 10,87 miljoen gulden vorig jaar. Over de eerste helft van dit jaar is een nettowinst gemaakt van 5,16 miljoen gulden en dat is 11 procent meer dan de nettowinst van 4,65 miljoen gulden over dezelfde pe riode vorig jaar. De stijging van de bedrijfsopbrengsten van 89 mijoen naar 99 miljoen gulden hield daar mee gelijke tred. Marktberichten LEIDEN - Groenteveiling: vr. aard. 14- 17. andijvie 28-52, pronkbonen 90-2,60, snijbonen 4,70-5,30. stambonen 3,60- 3,80, spitskool 1,30-1,75, postelein 2,10- 2,60, prei 78-1,12, spinazie 1,05-2,00, ijs bergsla 47-1,08, venkel 1,45-1,80, sprui ten A 1,50, A2 1,46-1,73, B 1,39, B2 1,36- 1,46, C 73, D 60-1,25, Chapignons bak 1,15-1,27, uien 26-50, waspeen 48, winter peen 35-39, witlof 4,50- 5,60, bloemkool 6 per bak 3,45, 8 per bak 2,70, sla 13-43, bleekselderij 16-76, bospeen 40-97, pe terselie 31-56, radijs 35, selderij 29-45, paprika kg 95-100. st. 24-39, paksoi 35-42. ADVERTENTIE CR 4,40, CCR 5,9 BRUSSEL (GPD) - De vele subsi dies en steunmaatregelen in de landbouw in de wereld dienen op den duur te verdwijnen. Maar dat kan niet op de drastische manier die de Amerikaanse president xteagan heeft voorgesteld, die wil dat alle landbouwsubsidies over tien jaar afgeschaft zijn. Wel zijn nieuwe, internationale afspraken over de landbouw nodig om te voorkomen dat de voedsel- produktie in de wereld volledig vastloopt. Er mag echter niet uit het oog worden verloren dat alle steunmaatregelen ook een inko menszekerheid voor 12 miljoen boeren in de EG bieden. Daarom mogen de uitgangspun ten van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid van de EG niet worden aangetast. Dat stelt Euro pees landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen in een gisteren in Brussel gepubliceerde nota over de wereldhandel en de landbouw. Op basis van de daarin vastgeleg de uitgangspunten zou de EG vol gens Andriessen de nieuwe ronde van handelsbesprekingen moeten ingaan. Die zogenaamde 'Uruguav- ronde' is een initiatief van de GATT, de wereldwijde organisatie voor handel en tarieven. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, wil dat de twaalf lidstaten over twee we ken al het mandaat voor die onder handelingen vaststelt. De Commis sie onderhandelt namens alle lan den van de Gemeenschap. De onderhandelingen, die eind deze maand beginnen, zullen naar wordt verwacht uitdraaien op een hevige botsing tussen de EG en de Verenigde Staten. De Europese Commissie kiest duidelijk voor een veel geleidelijker aanpak van het probleem van de landbouwover schotten dan Washington. Volgens Andriessen is de agres sieve aanpak van de Amerikanen funest voor het beleid op korte ter mijn. "Het is niet realistisch te den ken dat in 2000 alle steun verdwe nen zal zijn". Europees commissa ris voor buitenlandse zaken De Clercq riep de Amerikanen op te stoppen met de 'stop-subsidies-gu- erillar". Andnessen wil de terugdringing van de subsidies en het meer op de behoeften afstemmen van de pro- duktie in twee fasen tot stand bren gen. Hoe lang elke fase moet duren zegt hij er echter niet bij. In de eerste fase staan vooral kor- te-termijnmaatregelen centraal in de graan-, zuivel- en suikersecto ren, zoals het verlagen van de graanprijzen, het verlagen van de graanproduktie met 14 tot 16 pro cent, het beperken van de suiker- produktie en het wereldwijd in acht nemen van de prijsafspraken van het Internationaal Zuivelak- koord. De tweede fase zou vooral ge richt moeten zijn op het herstellen van het marktevenwicht, waarbij de produktie niet langer de vraag overstijgt. "We moeten orde op za ken stellen op de wereldmarkt", al dus Andriessen. Voor de EG blijft het gemeen schappelijke landbouwbeleid overeind. Daarin blijft een centrale plaats ingeruimd voor het gezins bedrijf. in tegenstelling tot in de VS waar de landbouwbedrijven steeds groter worden. Juist daarom hecht de EG aan een beleid waarbij de boeren gecompenseerd kunnen worden voor het wegvalen van pro duktie en dus inkomen. NESTLÉ - De Voedingsbond FNV zal morgen in het overleg met de Nestlé-directie een alternatief in brengen dat sluiting van de poe- dermelk- en oploskoffiefabriek in Rotterdam en gedwongen ontsla gen bij het concern kan voorko men. Het herstructureringsplan van Nestlé Nederland voorziet in het schrappen van ruim 600 ar beidsplaatsen, waarvan ten hoog ste 300 door gedwongen ontslag. Het bedrijf in Rotterdam moet dicht. Daar is sinds vorige week donderdag een staking gaande, waartegen de directie in elk geval tot het overleg op 12 oktober geen juridische stappen zal onderne- Vakmanschap is Meesterschap Eigenlijk is een kratje bier een doorn in het oog van winke lend Nederland: groot en zwaar. Daarom zit de Grolsch beugelfles voortaan in een klein, lichtgewicht kratje. Waarin u 16 in plaats van 20 flesjes zult aantreffen. Al met al scheelt dat ruim 4 kilo. Tenslotte toch een verzoek om één ding in te leveren: 't oude kratje. VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7