plan Midden-Amerika xSsmsa* Acties Tamils bedreigen vredesakkoord Sri Lanka IMMM Beperkte VS-steun an Midden-Amerika Reagan geeft iets toe Dalai Lama wil dat betogingen doorgaan Japan geeft geld voor veilige doorvaart Golf Voedselhulp nodig voor Surinaamse bosnegers BELLEN MET JE OUDE VRIEND IN AUSTRALIË IS GOEDKOPER DAN JE DENKT. DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 DHARAMSALA (Htr/AFP/AP) - De Dalai Lama heeft gisteren opge roepen tot voortzetting van de de monstraties tegen de Chinese over heersing in Tibet. Op een perscon ferentie in Dharamsala, zijn bal lingsoord in het noorden van India, pleitte hij voor meer betogingen en voor burgerlijke ongehoorzaam heid zolang dat op vreedzame wijze gebeurt. „Het is een uiting van die- -g pe smart. Het is goed en noodzake- jm I 1 lijk", aldus de geestelijk leider van binnenviel en vervolgens inlijfde bij de Volksrepubliek. Bij de beto- WASHINGTON (GPD/AP) - De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren gezegd het gingen van de afgelopen dagen zijn vredesplan van vijf Middenamerikaanse presidenten te steunen, maar daar in één adem Dalai Lama »!i datTibet wat aan toegevoegd weinig vertrouwen te hebben in de democratische opstelling van de San- hem betreft deel kan blijven uitma- ken van China als dat beter is voor de Tibetanen. Maar burgerlijke on gehoorzaamheid tegen het Chinese bewind is daarnaast noodzakelijk. „De bevolking van Tibet moet haar diepe gevoelens kenbaar maken. Het is belangrijk dat de Chinezen weten dat de Tibetanen niet geluk kig zijn". Wel erkende hij dat de economische en sociale toestand in Tibet is verbeterd, vooral sinds 1980 omdat Peking meer gods- dinistische regering van Nicaragua. In een rede voor de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) zei de president te hopen dat onderhan delingen, zoals die worden voorge steld in het vredesplan van de vijf presidenten voor hun regio, ook in Nicaragua de vrijheid zullen bren gen. door Henk Dam Maar hij voegde daaraan direct toe twijfels te hebben over de eer lijke bedoelingen van de Sandinis ten van Nicaragua, met name ten aanzien van de in het vredesplan voorgestelde democratische her vormingen. „Er is reden voor hoop, maar ook voor grote voorzichtig heid", aldus Reagan. De beperkte steun die Reagan al dus aan het vredesplan gaf, bete kende op zijn minst een strategi sche verandering. Tot dusver zei de Amerikaanse president over het plan niet veel meer dan dat het „fa tale fouten" toont. Reagan bedoelde daarmee, dat zijns inziens in het plan van de vijf presidenten te weinig van de San dinisten wordt gevraagd. Volgens hem moeten veel hardere garanties wordt geëist over het democrati sche proces in Nicaragua. Hij eiste vrije verkiezingen waar aan de Contra's kunnen deelne men, eerbiediging van de mensen rechten en uitwijzing van de Russi sche en Cubaanse troepen. Pas als Unesco-chef aan kop in race voorzitterschap PARIJS (Rtr/UPI)- Bij de eerste stemronde voor de verkiezing van een nieuwe directeur-generaal voor Unesco heeft de huidige di recteur-generaal Amadou Mahtar M'Bow gisteren een lichte sprong behaald. Geen van de kan didaten kreeg echter de benodigde meerderheid van 26 stemmen. Van de 50 uitgebrachte stemmen kreeg M'Bow er 18, zijn belangrijk ste tegenkandidaat, de Pakistaanse generaal Yacub Khan, 16. De Span jaard Federico Mayor en de Bul gaar Nikolai Todorov kregen elk zes stemmen. Nog steeds is niet besloten of tus sen de verschillende stemrondes nog nieuwe kandidaten gesteld mogen worden. Een aantal wester se landen en Japan willen deze mo gelijkheid open laten om een com promis-kandidaat naar voren te kunnen schuiven als geen van de huidige acht kandidaten een meer derheid weet te vergaren. De lan den die de kandidatuur van M'Bow steunen - Afrikaanse en Derde We reldlanden - waren tegen uitbrei ding van de huidige lijst. Maar na 48 uur proceduredebat ten besloot de Uitvoerende Raad deze kwestie te laten rusten tot na de eerste stemronde. De regels la ten maximaal vijf stemrondes toe. Bij de vijfde ronde doen alleen de twee best geplaatste kandidaten mee. Als de stemmen dan staken. hieraan voldaan is zal de Ameri kaanse regering de steun aan de Contra's stopzetten, aldus Reagan. Maar met die opstelling heeft Reagan in het Congres niet veel vrienden gemaakt. Veel Congresle den, met name die van de in de meerderheid zijnde Democrati sche partij, vinden dat Reagan, door zich zo hard op te stellen, het vredesproces geen enkele kans geeft. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Jim Wright, voorspelde dinsdag dat het Con gres daarom op geen enkel verzoek van Reagan om hulp voor de Con tra's - die tegen de Sandinisten vechten - zal ingaan. Vandaar dat Reagan gisteren zich wat positie ver over het plan van de vijf presi denten uitte. Maar uit de rest van zijn rede bleek, dat hij niet van plan is, zijn harde lijn jegens de Sandi nisten los te laten. De president van Nicaragua, Da niel Ortega, legde gisteren in New York de beschuldigingen van pre sident Reagan over gebroken be loften naast zich neer. Hij zei dat zijn regering zich heeft vastgelegd op de uitvoering van een „waarach tig democratisch proces". Politiek pluralisme heeft altijd al deel uitge maakt van het gedachtengoed van de Sandinisten, aldus Ortega, die zei dat na verkiezingen in 1990 zijn regering de macht zal overdragen aan de oppositie, mocht het volk dat willen. Ortega spreekt vandaag de Algemene Vergadering van de VN toe. Inmiddels is in het noorden van Nicauragua een eenzijdig staakt- het-vuren- van regeringszijde inge gaan. De Contra's in deze gebieden kunnen nu hun wapens in leveren zonder gevaar voor arrestatie en hun familieleden opzoeken. dienstvrijheid toestaat en toeristen tot Tibet toelaat. Voor de Dalai Lama is het een open vraag of Tibet onafhankelijk moet worden, zoals door betogers in Lhasa is geëist. „We hebben alle recht op onafhankelijkheid, maar we moeten ondertussen realistisch blijven". Hij voegde eraan toe dat als aan bepaalde eisen wordt vol daan Tibet bij China blijft „anders scheiden wij ons af'. Rechtstreek se contacten met Peking over Ti- bets toekomst hebben volgens de monnik nog niets concreets opge leverd. De rellen in Lhasa noemde de Dalai Lama spontane uitingen van onvrede die zullen voortduren. Hij ontkende dat hij verantwoordelijk is voor de onrust, zoals Peking hem voor de voeten werpt, in verband met zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Hij veroordeelde daar de De Nicaraguaanse president Ortega en zijn echtgenote verlaten het ge bouw van de Young Presidents Club in New York na een persconferentie. Ortega bezoekt op het ogenblik de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties. (foto ap» altijd iets nieuws onder de zon. TOKYO (RTR/DPA/UPI/AFP) - Ja- pan trekt ruim twintig miljoen gul den uit voor de bescherming van de scheepvaart in de Golf. Dit heeft de Japanse premier, Yasuhiro Na- kasone, gisteren bekendgemaakt. Verder zal Tokyo meer financiële en technologische steun verlenen aan de landen in dit gebied. De Japanse bijdrage zal worden gebruikt voor het inrichten van communicatieposten voor de scheepvaart in de Golf. Verder wil Tokyo volgens Japanse functiona rissen ook met Washington onder handelen over een bijdrage aan de kosten van de Amerikaanse troe pen in Japan. Op die manier wil Ja pan de Verenigde Staten tegemoet komen in de kosten die het optre den van de Amerikaanse vloot in de Golf met zich meebrengt. Volgens Japanse functionaris sen komt Nakasone hiermee een belofte na die hij vorige maand deed tijdens een gesprek met de Amerikaanse president, Ronald Reagan, in New York. Nakasone zei toen dat de Japanse grondwet hem niet toestaat militaire assis tentie te bieden, maar beloofde wel financiële steun. Bovendien beloofde Nakasone gisteren ook twintig miljoen gul den voor de wederopbouw van Iran en Iraq, als deze landen hun oorlog beëindigen. Daarnaast wil Japan eenzelfde bedrag bijdragen aan de financiering van een vredes macht van de Verenigde Naties voor het Golfgebied. Inmiddels is bekend geworden dat twee Iraanse raketten vanoch tend een Japanse chemische tan ker onder Panamese vlag in de Per zische Golf hebben getroffen. Het schip voert de Panamese vlag en wordt geëxploiteerd door een Ja panse maatschappij. Busongeluk Bij een ernstig busongeluk op het Spaahse eiland Ibiza zijn giste ren zeven mensen omgekomen, on der wie een Nederlandse reisleid- ster. Er vielen 23 gewonden, van wie er acht zwaar gewond zijn. De overige doden zijn vijf Westduitse toeristen en een Italiaanse motor rijder. Chinese bezetting van Tibet. Tij dens de persconferentie in Dha ramsala maakte hij duidelijk dat in de eerste plaats Tibet moet worden gedemilitariseerd en de miljoenen Han-Chinezen moeten vertrekken. De Dalai Lama verwijt Peking dat Tibet is veranderd in een mili taire zone en wordt gebruikt als stortplaats voor nucleair afval en voor het opslaan van kernwapens. Volgens hem wonen in Tibet ruim zeven miljoen Han-Chinezen, op zes miljoen Tibetanen. Het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren scherp protest aangetekend tegen een resolutie van de Amerikaanse Senaat, waarin China dringend wordt opgeroepen de kwestie van de mensenrechten in Tibet tot een oplossing te brengen. In een verklaring van het minis terie van buitenlandse zaken wordt Dalai Lama gesteld dat de resolutie, die una niem door de Senaat werd aange nomen, de feitelijke situatie volle dig verkeerd interpreteert door er bij de Amerikaanse regering open lijk op aan te dringen zich te men gen in de binnenlandse aangele genheden van China en zich te be moeien met wat zich momenteel in Tibet afspeelt. DEN HAAG (ANP/GPD) - De Franse medische organisatie Aide Médicale Internationale (AMI) vindt dat snel hulp moet worden geboden aan de boslandcreolen in Oost-Suriname om een nieuwe vluchtelingenstroom naar Frans Guyana te voorkomen. In het ge bied ten zuiden van het Broko- pondomeer, waar tussen de 10.000 en 15.000 Surinamers wonen, heerst een nijpend gebrek aan voedsel en medicijnen. Dat heeft de arts Michel Bonnot, medewer ker van AMI, gisteren gezegd op een persconferentie in Den Haag. Volgens Bonnot zijn de bewo ners van de Gran-Rio-vallei versto ken van medische hulp en dreigt in deze streek een hongersnood. Bo vendien is in het gebied een „sfeer van terreur" ontstaan door de moorden, die het Surinaamse leger vorige maand zou hebben ge pleegd in de omgeving van het bos negerdorp Pokigron. Om een nieu we uittocht van Surinamers naar Frans Guyana te voorkomen wil AMI noodhulp bieden aan de be woners van de Gran-Rio-vallei. Bonnot zegt dat de organisatie 175.000 gulden nodig heeft voor het sturen van artsen en medicijnen, het opnieuw in gebruik nemen van een ziekenhuis en het sturen van vijftig ton rijst. Om dit hulpprogramma moge lijk te maken deed AMI tevergeefs een beroep op de Nederlandse re gering. Volgens Bonnot reageer den de Nederlandse autoriteiten negatief op het verzoek omdat zij de organisatie AMI niet kenden. Een woordvoerder van het ministe rie van ontwikkelingssamenwer king zei gisteren dat alle Nederlan- se humanitaire hulp wordt ver leend via het Zeister Zendingsge nootschap en het Centraal Missie Commissariaat eri dat daarom het verzoek van AMI is afgewezen. Ne derland heeft dit jaar en vorig jaar in totaal 12,5 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor humanitai re hulp in Suriname en voor de vluchtelingen in Frans Guyana. Bonnot houdt vast aan zijn be schuldiging dat het Nationaal leger op 11 september een bloedbad aan richtte in Pokigron, alhoewel con crete bewijzen hiervoor ontbreken en de regering in Paramaribo dit ten stelligste ontkent. Hij wijst er op dat de getuigenissen die Am nesty International in Paramaribo optekende tot in de details over eenkomen met de getuigenissen die de Franse artsen in Oost-Suri name hoorden. Aide Medicale spreekt nog steeds van 40 burgerslachtoffers. Vijftien lijken zouden zijn aange troffen op de weg, net buiten Pok igron. De andere slachtoffers wor den nog steeds vermist. Maar Bon not is ervan overtuigd dat ze in de jungle liggen. Finse man lustobject HELSINKI (UPI) - Een kwart van de mannen in Finland klaagt erover dat zij lustobject van vrouwen op het werk zijn, overwegend op terreinen waar vrouwen overheersen, zoals kantinewerk en verpleging. Het lastigvallen van mannen door vrouwen varieert van on eerbare voorstellen en kneep jes tot suggestieve blikken en gebaren, telefoontjes en seks- grappen. Dit staat in een binnenkort te verschijnen studie die Elena Haavio-Mannila met anderen heeft opgesteld onder de titel "Seksuele hinder op het werk", gemaakt in opdracht van de Finse Raad voor Gelijkheid, een overheidsorgaan. Haavio-Mannila, sociologe aan de universiteit van Helsin ki, zegt dat 26 procent van 887 mannen die werden gepolst, er over klaagden dat zij op het werk door de andere sekse sek sueel werden benaderd. In 1981 verscheen in Amerika een soortgelijke studie, volgens welke 15 procent der werkende mannen déér dezelfde ervaring had. In de Finse studie staat dat 34 procent van 957 ondervraagde vrouwen zich door mannelijke collega's seksueel gehinderd voelde, vergeleken bij 42 pro cent in eerder genoemde Ame rikaanse studie. De Finse mannen die het meest aan seksuele hinder van vrouwen blootstaan zijn verple gers in psychiatrische inrich tingen en kelners, van wie de helft door een vrouw bleek te zijn lastiggevallen. ADVERTENTIE Buitenland kort Vlucht uit DDR Een Oostduitse familie is er in geslaagd naar de Bondsrepubliek te ontsnappen door met een leger- vrachtwagen door het grenshek bij Helmstedt te rijden. Volgens de po litie ontvluchtte het gezin - rnan, vrouw en drie kinderen - de DDR door na het rammen van het grens hek te voet de resterende grensver- sperringen over te steken. De Oost duitse grenspolitie in Berlijn arres teerde gisteren een man die naar het westelijke stadsdeel probeerde te vluchten. Ontsnapping Een beruchte Britse cocaïnehan delaar, die was aangehouden in verband met de grootste drugs vangst in de Britse geschiedenis, is aan de politie ontsnapt door de tra lies van zijn cel door te zagen. De politie deelde mee dat een landelijk opsporingsbevel is uitgevaardigd tegen de 44-jjarige Nicolas Chrast- ny. Hij ontsnapte uit een politiecel in Dewsbury, een plaatsje in het noorden van Engeland. Kindersterfte In Mocambique zijn de afgelo pen maanden 400.000 kinderen ge storven als gevolg van honger of oorlogshandelingen. Dat heeft de Mocambikaanse minister van ge zondheid Fernando Vaz verklaard op een bijeenkomst met Unicef- vertegenwoordigers in de hoofd stad Maputo. Volgens Vaz zijn 4 van de 13 miljoen Mocambikanen van huis verdreven door de oorlog tussen het regeringsleger en de Renamo-rebellen. Als gevolg van de oorlog zijn 40.000 medische pos ten op het platteland niet langer in gebruik. SINGAPORE - Militante Tamils hebben gisteren bij een reeks van terreuracties ten minste 160 Singa- lezen in koele bloede vermoord. Woedend over de zelfmoord van 13 kameraden staken rebelllen van de militante organisatie Tamil Tijgers een trein in brand, vielen een bus aan en overvielen verscheidene Singalese dorpen in oostelijk en noordelijk Sri Lanka. Mannen, vrouwen en kinderen werden als vee bij elkaar gerdreven en zonder pardon doodgeschoten. door Bob Mantiri Een wreed schouwspel deed zich voor bij Batticaloa, waar de Tamil Tijgers de nachttrein uit Colombo in brand staken en de lichamen van veertig doodgeschoten Singalese passagiers in het vuur gooiden. Bij Ampara stopten de guerrilla's een bus en knuppelden 27 onschuldige mannen, vrouwen en kinderen dood. In een dorp dichtbij Vavu- niya werden vier mensen doodge schoten, bij een overval op twee vissersdorpen bij Batticaloa 38 en bij invallen in Singalese huizen in de stad Batticaloa werden 17 man nen, vrouwen en kinderen gedood. Het Srilankaanse leger meldde dat zes soldaten om het leven kwamen, nadat de truck waarin zij zaten door de Tijgers was opgeblazen. De zelfmoord van dertien van hun collega's lijkt niet alleen de be weegreden te zijn voor de wraakoe fening op de Singalese bevolking. Politieke waarnemers in Colombo menen dat er achter die geweldda dige acties meer moet zitten. Wel licht willen zij de Singalezen uit de oostelijke provincies verdrijven in de hoop de balans te laten door slaan naar de kant van de Tamils, waarmee zij zich verzekeren van De explosie van geweld heeft een massale vlucht veroorzaakt van Singalezen uit Batticaloa en Trincomalee, waar de Tamils in de meerderheid zijn. Tienduizenden mensen hebben een toevlucht ge zocht in de tempels. De uitbarsting van geweld van de Tamil Tijgers heeft opnieuw de vraag opgeworpen of het eind juli gesloten vredesakkoord tussen Co lombo en New Delhi, dat een eind moet maken aan de bloedige oor log, nog wel een toekomst heeft. Het akkoord is ontworpen om de noordelijke en oostelijke provin cies in elkaar op te laten gaan tot een Tamilsprekend gebied met een zekere mate van autonomie, onder het bestuur van een provinciale raad. De noodtoestand zou worden opgeheven en amnestie zou wor den verleend aan de gevangen ge- Tamil-rebellen. De Srilank aanse troepen blijven in de kazer nes en India zou in de betreffende provincies zorgen voor de handha ving van orde en veiligheid. India zou ook de Tamil-bevoorradings- wegen vanuit zuidelijk India, waar miljoenen Tamils wonen, afsnij den. De 12.000 man sterke Indische vredestroepen vertrokken eind juli naar Jaffna in de verwachting dat hun missie 15 augustus zou zijn be ëindigd, zoals in het akkoord was afgesproken. Maar het ziet er nu naar uit, dat zij gedoemd zijn om nog voor vele maanden, wellicht voor vele jaren in Sri Lanka te blij ven. Een voor hen vervelende situ atie, waarin zij te maken krijgen met guerrilla-oorlogvoering, waar zij in eerste aanleg niet in wilden worden betrokken. Was hun taak aanvankelijk de bescherming van de Tamils, nu moeten zij de wapens tegen hen opnemen. Tot dusver hebben de Srilank aanse veiligheidstroepen zich, overeenkomstig het akkoord, afzij dig gehouden. Maar volgens Co lombo neemt de onrust onder de in de oostelijke provincie gelegerde Srilankaanse troepen met de dag toe als gevolg van de slachting on der de Singalese bevolking. Ze wachten met ongeduld op het groe ne licht van Colombo om in te grij pen. Wanneer president Jayawardene van Sri Lanka onder druk van het volk besluit om de Indische troe pen te laten vervangen door het re geringsleger, betekent dat het defi nitieve einde van het vredesak koord. Hoewel in deze overeen komst is bepaald dat de Indische vredestroepen verantwoordelijk zijn voor het handhaven van de or de en veiligheid in de noordelijk en oostelijke provincies, heeft in een kritiek stadium de Srilankaanse president het recht om de Indische troepen weg te sturen. ptt telecommunicatie Australië ca. f 6.70 pér minuut.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5