KOCKPOKl Ambulance gaat steeds meer op rijdend ziekenhuis lijken I 1 Regering ontneemt 'linkse' gemeenten inkomensbeleid Achtergrond Nieuwe hoogleraren Theologische Universiteif Kampen PAGINA 2 DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 i v 1 Aan ambulance-medewerkers worden steeds hogere eisen gesteld. Daar mee groeit ook het risico dat ze over de schreef gaan. Het omgaan met hartbewakingsapparatuur. hartmassa ge, het aanbrengen van een infuus, het geven van injec ties met medicamenten, het bedienen van beademings- en zuurstofapparatuur. Het stellen van diagnoses. De taak van verpleegkundigen bij ambulance-diensten is de laatste vijf jaar aanmerkelijk zwaarder geworden. Zij doen werk dat voorheen na aankomst van een pa tiënt of gewonde in het ziekenhuis gebeurde. De ambu lance gaat steeds meer lijken op een rijdende afdeling intensive care. Voordeel is natuurlijk dat er snel- Ier hulp wordt geboden. Niet zei- den wordt er dank zij deze aanpak een mensenleven gered of invalidi teit voorkomen. De werkwijze kan bovendien langdurige behandelin gen in ziekenhuizen voorkomen en zo kosten besparen. door Ruud Klumpers/ANP Omdat het werk op ambulances steeds meer medische deskundig heid vraagt, is het ministerie van Welzijn Volkgezondheid en Cul tuur bezig met de aanpassing van de Wet Ambulancevervoer. Eind dit jaar of begin 1988 gaan de voor steilen naar de Raad van State voor advies. Vooruitlopend op die wets wijziging heeft de rijksoverheid het initiatief genomen voor de bij scholing van de 3500 mensen die in de ambulance-sector werkzaam zijn. De stichting SOSA, gevestigd in Zwolle, is hiermee belast. De cur sus voor ambulance-begeleiders (niet verpleegkundigen) ging in 1984 van start, dit najaar is de oplei ding voor verpleegkundigen be gonnen en die voor chauffeurs en centralisten in meldkamers van de ambulancediensten zijn in voorbe reiding. Jaarlijks is er drie miljoen gulden beschikbaar voor de scho ling van ambulance-personeel. Tot het eind van de zestiger jaren bemoeide het Rijk zich nauwelijks met de ambulance-hulpverlening en was er alles behalve sprake van van een uniforme aanpak. Bij de treinramp in Harmeien in 1962 bleek hoe weinig etticient die opzet was. Naar goed Nederlands ge bruik werden er tal van commis- 'sies gevormd om de ambulance hulpverlening te verbeteren. Die activiteiten leidden in 1971 tot de invoering van de Wet Ambulance- (WAV). Alleen EHBO Hoewel de wet inmiddels is uit gevoerd, blijkt het niveau van die hulpverlening nog steeds sterk uit een te lopen. Er zijn gebieden waar deze afhankelijk is van vrijwilli gers met alleen een EHBO-diplo- bulance-medewerker. Ook zijn er regio's met ambulance-begeleiders en districten met vooral verpleeg kundigen. Bij weer andere ambu lance-diensten werken verpleeg kundigen die speciaal zijn opgeleid voor het werk op ambulances. Hoewel allen, ook die laatsten, tegenwoordig dezelfde cursus moeten volgen, vindt mr. drs. J Thiadens vindt het 'betreurens waardig' dat er anno 1987 nog zulke grote verschillen bestaan in de spoedhulpverlening. Hij is docent aan 't Venderink in Hengelo, één van de zeven instellingen voor de scholing van ambulance-verpleeg kundigen. "Het platteland is duidelijk slechter af dan de meer stedelijke gebieden waar de professionele ambulance-hulpverlening zich concentreert. Hier zijn overheids instituten of particuliere onderne mingen werkzaam die hoog ge kwalificeerde mensen in dienst hebben en over optimaal uitgerus te ambulances beschikken", zo licht hij toe. Probleem is natuurlijk ook dat er niet een enkel antwoord is op de vraag wie er in een ambulance aan wezig moet zijn. Directeur E. Rem- rev van SOSA signaleert dat er nogal wat mensen in de ambulan ce-sector zijn die vinden dat de aanwezigheid van een verpleeg kundige voor zogenoemd besteld vervoer - zoals van huis naar een polikliniek - niet zonder meer noodzakelijk is. Voor spoedhulp verlening of bij voorbeeld couveu se-vervoer, waarbij de ambulance als mobiele intensive-care fun geert. ligt dat anders. "Maar de dis cussie is nog niet afgerond. Het is een gevoelige materie", zo schetst Remrev de huidige stand van za ken. Spoedklussen De ambulance-dienst van de re gio Hengelo, een gebied met 139.000 inwoners, kan model staan voor de professionele vórm van ambulance-hulpverlening. Op elke wagen rijdt een verpleegkundige met een aanvullende opleiding mee. De dienst rukt 4250 keer per jaar uit. Bij 45 procent van de trans porten gaat het om door medici be steld vervoerd. Voor de rest betreft het spoedhulpverlening bij onder andere ongevallen. Ten behoeve hiervan staat per manent een team klaar, dat over dag uit zes en buiten kantooruren uit vier mensen bestaat. De mel dingen voor spoedklussen komen via het alarmnummer binnen bij de centralist van de ambulancedienst. Niet zelden zijn de eerste berichten over een ongeval vaag. Ze kunnen bij voorbeeld van een passerende automobilist komen, die in een oogwenk iets heeft waargenomen en die via een praatpaal alarm slaat. Autowrak Op de plaats van het ongeluk wordt van het ambulanceperso neel verwacht dat het snel en doel treffend helpt. Veelal moet temid den van opdringerige toeschou wers worden nagegaan of de brandweer nodig is om gewonden uit een autowrak te zagen en of eventueel nog een ambulance moet komen. Om vast te bepalen wat er met gewonden moet gebeuren is het stellen van een zogenoemde voor lopige diagnose belangrijk. Daar komt lang niet alle gevallen meer een arts aan te pas. Het ambulance personeel is veelal zo deskundig dat het zelf precies weet hoe moet worden gehandeld. "In Hengelo hebben we een goede regeling met de huisartsen. Als zij weten dat wij ter plaatse zijn komen zij niet, ten zij we daar om vragen", zegt A. Buursink, sub-hoofd van de Hen gelose ambulancedienst. De medewerkers van de dienst verrichten op de plek van het onge val nogal eens handelingen die op het werkterrein van medici liggen zoals het stellen van voorlopige diagnoses, het toedienen van injec ties met medicamenten, reanima tie en hartbewaking. Ook beslissen ze of ze bepaalde handelingen sta ken zodra die geen zin meer heb ben. "Je neemt als ambulance-ver pleegkundige in korte tijd ingrij pende besluiten. Het kan een kwestie van leven of dood zijn. De verantwoordelijkheid is groot", stelt Buursink. De directeur van de DGD in de regio Hengelo is uiteindelijk ver antwoordelijk voor het handelen van de ambulance-medewerkers. Maar pas achteraf kan deze vast stellen of er correct is gehandeld. Bij de Hengelose ambulancedienst heeft deze aanpak nog nooit tot problemen geleid Over de schreef Thiadens vindt deze regeling echter niet optimaal. Hij pleit er daarom voor de bevoegdheden van de ambulance-verpleegkundigen in Nederland - naar Amerikaans voorbeeld - wettelijk te bepalen. "Hoe je het ook wendt of keert, ver pleegkundigen werken op de grens van wat ze net wel en net niet mo gen. De wettelijke bescherming is onvoldoende. Naarmate het aantal functies van ambulance-medewer kers toeneemt groeit ook het risico dat ze over de schreef gaan". DEN HAAG - Enkele gemeente besturen, waaronder die van Al melo, Amsterdam en Den Haag, hebben besloten groepen inwo ners die van een minimumloon of uitkering moeten leven, finan cieel te ondersteunen. Staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) vindt dat dat niet kan. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) kondigt stappen aan tegen de ge meente Den Haag. Hier staan twee bestuurslagen lijnrecht te genover elkaar. door Henri Kruithof Eerder al bemoeiden gemeen ten zich met buitenlands beleid, door kernwapenvrije gemeenten uit te roepen, of door standpun ten in te nemen over de buiten landse politiek' van de Neder landse regering. Daartegen is for meel weinig te doen. Maar deze voorbeelden roepen wel de vraag op of gemeentebesturen zich met landelijk beleid moeten bemoei en, of dat zelfs mogen doorkrui- In Arnhem heeft het buiten lands beleid van het gemeente bestuur zelfs geleid tot het uiteen vallen van het college van burge meester en wethouders. Het Zuidafrika standpunt dat dit col lege innam over ging het CDA in deze gemeente veel te ver. Het gevolg was dat deze partij uit het gemeentebestuur trad. De discussie laait weer op nu de gemeente Den Haag van plan is enkele miljoenen guldens uit te trekken om de minima in deze gemeente financieel te steunen. Premier Lubbers reageerde aan vankelijk nogal terughoudend, maar staatssecretaris De Graaf liet weten dat het kabinet ge meenten zal verbieden op eigen houtje een inkomensbeleid te Hij vindt het onverantwoord dat het inkomensbeleid van het kabinet wordt doorkruist. Straks krijg je de situatie dat een uitke ringstrekker in de ene gemeente beter af is dan in de andere ge meente, zo luidde ongeveer zijn reactie. Het kabinet heeft in dit geval de mogelijkheid om gemeentelij ke besluiten, die bij voorbeeld kwijtschelding van gemeentelij ke belastingen voor bepaalde groepen behelzen, bij de Kroon ter vernietiging voor te dragen. Dit lijkt een soort onafhankelijke rechtspraak, maar is dit aller minst. Na advies van de Raad van State beslist uiteindelijk toch de betrokken minister en de Koningin kan weinig meer dan haar handtekening zetten. En daarmee is zo'n gemeenteraads besluit van de baan. Niet toevallig zijn het de ge meenten waar een linkse meer derheid in de raad zit, die een dergelijk beleid willen voeren. Zij vinden hel kabinetsbeleid rampzalig voor de minima en willen het niet bij verbale protes ten laten. Ze vinden, in een lof waardig streven iets concreets te doen voor deze mensen, dat ze hun best iets extra's mogen toe stoppen. Toch is daar wel een en ander op af te dingen. Elk kabinet voert op een groot aantal terreinen, met steun van de meerderheid van het demo cratisch gekozen parlement, een beleid uit dat voor alle burgers van de Nederlandse samenle ving geldt. Een van die terreinen is het inkomensbeleid. Belastin gen en premies worden in het al gemeen (een enkele uitzonde ring daar gelaten) landelijk vast gesteld. zodat in het hele land bij een zelfde bruto-inkomen ook hetzelfde netto-inkomen hoort. Dit kabinet heeft, met steun al weer van de meerderheid van het parlement, gekozen voor een ze kere denivellering. Dat wil zeg gen dat de inkomens van hoger betaalden iets meer omhoog gaan dan de inkomens van de laagstebetaalden. Daar heeft het redenen voor, die overigens fel omstreden zijn, vooral bij de linkse oppositie. Maar dat betekent nog aller minst dat gemeenten waar de geestverwanten van die opposi tie aan de macht zijn, nu maar vrij zijn dat landelijke beleid te doorkruisen. De vraag is name lijk gerechtvaardigd of de PvdA gelukkig zou zijn geweest met door de WD bestuurde gemeen ten die tijdens het kabinet-Den Uyl het nivellerende beleid zou den hebben doorkruist, door de Rechtsgelijkheid Er zijn echter bezwaren van meer fundamentele aard. Een van de kenmerken van onze de mocratische rechtsstaat is dat er zoveel mogelijk rechtsgelijkheid is. Om die reden zijn in onze strafwetgeving bij voorbeeld maximum-straffen aangegeven. Om die reden ook is altijd beroep mogelijk tegen uitspraken van een rechter. Dat is allemaal om te voorkomen dat de burger in het ene deel van de land anders be handeld zou kunnen worden dan in het andere. Defensie- en strafvervolgings- beleid bij voorbeeld zijn daarom voorbehouden aan de landelijke overheid. Daarover is politiek ook geen enkel verschil van me ning. Anders ligt het al met bui tenlands beleid. Formeel is ook dat voorbehouden aan de rege ring, maar sommige gemeenten vinden dat ook zij best hun me ning mogen geven over dat bui tenlands of defensie-beleid. Zie de gemeenten die zichzelf heb ben uitgeroepen tot kernwapen- vrije gemeente. En daar is nu dus het gemeen telijk inkomensbeleid bij geko men. Het ziet er echter naar uit dat dat geen lang leven bescho ren zal zijn. Het kabinet is vast besloten daar eep stokje voor te steken. Wel wil het toestaan dat gemeentebesturen in individue le gevallen financieel bijsprin gen, maar algemene kwijtschel ding van bij voorbeeld onroe rend- goedbelasting is uit den boze. Toch zou het geen kwaad kun nen als de landelijke politiek eens een fundamentele discussie aanging over wat gemeenten nog wel tot hun bevoegdheid mogen rekenen en wat niet meer. Duide lijkheid, vooral voor mensen met een smalle beurs die door dit soort uitspraken van gemeenten een sprankje hoop hebben ge kregen, dat vervolgens weer de bodem wordt in geslagen, is meer dan gewenst. ADVERTENTIE KATWIJK LEFFERTS SCHOENEN BV VOORSTRAAT 17 LEIDEN SCHOENWINKEL "BRABANT" N00RDEINDE 42 LEIDEN a VAN DALEN SCHOENEN DONKERSTEEG 21 LEIDEN b TRENDY VAN DALEN SCHOENEN HAARLEMMERSTRAAT 128 LISSE a VAN ZELST SCHOENEN BV KANAALSTRAAT 28 N00RDWIJKERH0UT b SCHOUTEN SCHOENEN DORPSSTRAAT 13 OEGSTGEEST b VAN ALPHEN'S SCHOENEN DE KEMPENAERSTRAAT 32 S OVER 0E NIEUWE RQCKPQRT COLLE&TIES EN SPONTAAN ACTIEF LEVEN. LEES JE 'N PROMENADE MAGAZINE VERKRIJGBAAR BIJ DE R0CKP0RT-DEALERS De gereformeerde synode - de ze week in Lunteren bijeen - be noemde dr. Manenschijn (55) te Amstelveen in de vacature- Rothuizen tot hoogleraar ethiek aan de Theologische Hogeschool in Kampen. Deze school heet overigens met ingang van giste ren Theologische Universiteit Tot hoogleraar dogmatiek in de vacature-Bakker werd dr. G. W. Neven (42) te IJsselmuiden be noemd. En ten slotte tot universi tair docent godsdienstweten schap-zendingswetenschap drs. H. Mintjes (42) te Oldemarkt (Ov.). Manenschijn is nu universitair docent ethiek aan de theologi sche faculteit van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Eerst was hij gemeentepredikant ach tereenvolgens in Broeksterwou- de en Amstelveen. Neven is al veertien jaar ver bonden aan de predikantenop leiding in Kampen, eerst als we tenschappelijk assistent van pro fessor dr J. T. Bakker, het laatste jaar als universitair hoofddocent. Mintjes werkte aanvankelijk als wetenschappelijk medewer ker godsdienstwetenschap aan de Vrije Universiteit, waar hij nu onderzoeker is. Van 1977 tot 1984 was hij zendingspredikant in Pakistan - De gereformeerde kerken in Duisburg-Ruhrort en in Parijs zullen mogelijk ook na 1988 fi nanciële steun blijven ontvan gen van de Nederlandse moeder kerk. De synode besprak giste ren hun positie en uitte waarde ring en sympathie voor deze ker ken. De commissie voor de gees telijke verzorging in het buiten land gaat nu met de commissie voor personeel, financiën en or ganisatie praten over een oplos sing voor steunverlening aan bei de gemeenten. - De Gereformeerde Kerken in Nederland doen mee aan het pro ces over vragen van gerechtig heid, vrede en het behoud van de schepping, waartoe de We reldraad van Kerken heeft opge roepen. Dat proces moet in 1990 uitmonden in een wereldconfe rentie. De gereformeerden - die daartoe in Lunteren besloten - zullen ook deelnemen aan het voorbereidingsprogramma in Nederland, dat een stuurgroep van de Raad van Kerken heeft opgesteld. Dat programma bevat onder andere een 'thematisch jaar' en een Kerkendag in sep tember 1989 - Met 59 tegen 13 stemmen handhaafde de gereformeerde synode de uitdrukking 'zuivere leer' in de kerkorde. Ze verwierp een voorstel om deze aanduiding in artikel 52 van de kerkorde te wijzigen in 'het belijden van de kerk'. De vorige synode had voorge steld de aanduiding te verande ren en vroeg de plaatselijke ker ken om hun reactie. Twee regio's (classes) en 21 plaatselijke ker ken hadden ernstige bezwaren tegen wijziging. De uitdrukking 'zuivere leer', zo voerden zij aan. is aan de bijbel ontleend. 'Het be lijden der kerk' vonden ze een te ruime term. Hoewel de synodecommissie, onder aanvoering van ds. S. van der Linde uit Den Haag, wel kon instemmen met de voorgestelde wijziging, adviseerde zij de syno de toch aan de bezwaarschriften tegemoet te komen Waarnemer De Evangelische Alliantie - waarin een groot aantal evangeli sche organisaties samenwerkt - heeft gisteren de uitnodiging aanvaard van de Raad van Ker ken in Nederland om als waarne mer mee te doen aan het proces van bezinning en actie over ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping, een initiatief van de Wereldraad van Kerken "Er is alle reden om aan dit ge sprek mee te doen", zei de voor zitter van de Alliantie, de gerefor meerde predikant F. H. Veenhui- zen uit Apeldoorn, in een reactie. Secretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken noemde het een heel belangrijke ont- wikkkeling "dat we nu ook naar die kant onze vleugels kunnen uitslaan". Acht Mei. Het bevreemdt de Acht Mei-beweging (van ver nieuwingsgezinde rooms-katho- lieken) zeer, dat kardinaal Simo- nis het besluit om pater P Nelen niet in de bisschoppelijke ad viescommissie voor Latijns- Amerika te herbenoemen moti veert met diens bestuursfunctie in de beweging "Telkens weer blijkt, dat u de aard en doelstel lingen van de beweging én de doelstellingen van de daarbij be trokken gelovigen onvoldoende kent", schrijft voorzitter me vrouw L. Stael-Merkx in een brief aan de kardinaal. Werelddiakonaat. Komende zondag, 11 oktober, wordt in de hervormde en gereformeerde kerken de oktobercollecte ge houden voor het Werelddiako naat. Op deze zondag staat het wereld-voedselvraagstuk cen traal. Geen catechisanten. "Ook dit jaar zal ik niet vermoeid ra ken door het geven van catechi satie. Net als vorig jaar waren er namelijk geen aanmeldingen". Schrijft de plaatselijke predikant J. Mostert in de 'Leidse Luthe- Het gebied van de Leidse lu therse gemeente is enigszins ge wijzigd. Hillegom is nu bij Haar lem gevoegd en Nieuw-Vennep komt bij Leiden. Katwijk. Ds. J. A. Visser van de onafhankelijke baptistenge meente in Katwijk heeft zijn we kelijkse bijbelstudies op maan dagavond kwart over 8 in het ge bouw Ambachtsweg 2 (van DVS) hervat. Hij behandelt dit seizoen 'bijzondere hoogtepunten uit de bijbel' Vertaling Voor de vierde keer deze eeuw is in de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland een nieuwe vertaling van een deel van de bij bel verschenen. De Katholieke Bijbelstichting presenteerde gis teren m Nijmegen een nieuwe versie van de vier Evangeliën (Mattheüs, Marcus, Lucas en Jo hannes) en de Handelingen der Apostelen. Aan de vertaling heb ben veertien mensen zeven jaar lang gewerkt. "Deze vertaling is net als de Statenvertaling overgezet uit de Griekse grondtekst. Ze heeft de zelfde pretentie van getrouwheid als de Statenvertaling, maar het taalgebruik is eigentijds". Zei professor dr B. van Iersel, rec- tor-magnificus van de Katholie ke Universiteit in Nijmegen, bij de aanbieding. Hij is voorzitter van de coördinatiecommissie voor het vertaalwerk. Hervormde Kerk: aangeno men naar 's Gravenzande J. H. van Osch Renkum. Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Hoogeveen P. Schel ling Leeuwarden. Schoolstrijd. De school strijd tussen de Rooms-Katholie ke Kerk en de Italiaanse regering is nagenoeg voorbij. In een geza menlijk communiqué wordt ge zegd, dat overeenstemming is bereikt over de betekenis van het concordaat uit 1985 met het oog I r op het godsdienstonderwijs. Bij zonderheden werden nog niet bekendgemaakt. In de plannen van de regering zouden de godsdienstlessen naar liet eerste of laatste lesuur wor den verschoven, waardoor het voor veel leerlingen een stuk makkelijker zou worden de les sen te verzuimen. Krant. De Zuidafrikaanse krant 'New Nation', een uitgave van de rooms-katholieke bis schoppenconferentie, kreeg de officiële waarschuwing dat arti kelen, foto's en advertenties in drie nummers in strijd waren met de geldende censuurbepa- lingen. Een tweede waarschu wing kan betekenen, dat de krant drie maanden lang niet mag verschijnen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2