Vijf of zes huizen voor asielzoekers Wijk legt autoverkeer lam Achttien maanden cel geëist Sociale dienst Voorschoten heeft extra personeel nodig Geen extra geld voor Oegstgeester bibliotheek WILDREDDER DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 DONDERDAG 8 OKT. Alphen optreden van Rob de Nijs en Olga de Roos, 20.15 uur in Avi fauna. start expositie Toon de Haas in het Stadskantoor, tot 27 oktober. optreden Amsterdams Loekie Leiden uitvoering van de Operette Vereniging 'De Troubadours' uit Oegstgeest. aanvang 20.00 uur. leidse Schouwburg. Oude Vest. lezing over Javaanse Theater dans door drs. van Brakel, 20.15 uur, in het K&O-gebouw aan de spreekbeurten door De Bruin en R. Soeterick, Perzië/lran-des- kundigen, over de oorlog lussen film 'Under the Vulcano' van John Huston, 21.15 uur, LVC. Breestraat 66. videolezing van Baghwan werkers van StuÖio Sport en sportjournalisten van het AD, aanvang 19.00 uur, LFC, Boshui- zerkade. discussie over het onderwerp: 'Europa is de derde wereld van de toekomst', met diverse gast en studentenpleiters, aanvang 19.30 uur in het Groot Auditorium van het Academiegebouw. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20.00 tot 21.30 (•uur, Troef, Stationsweg 32. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht van de VVDM, 19.00 tot 22.00 uur, Bree- huys, Breestraat. Leiderdorp klaverjassen bij de Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur, Mu- zenhof. Cor Gordijnsingel. klaverjas- en sjoelavond van de muziekver Con Bravoura, aanvang 20.00 uur. Beuken- Nieuwkoop raadsvergadering in het meentehuis, aanvang 20.00 u voorlezen uit bekroonde boe ken in de Hoofdbibliotheek, 16.00 tot 17.00 uur. optreden van Corrie en de Brokken in het Theehuis van Avi fauna, 21.30 uur. info-markt zwakzinnigenzorg, Rozal in de markt, De Bron, Trou- badourweg, 19.00 tot 21.00 i Down by law'. het Leiden film: 'Under the Vulcano' van John Huston, 21.15 uur, LVC, Breestraat. pianoconcert door Steven Mayer, werken van Beethoven, Schumann en Chopin, 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Haze- windsteeg. muziek en poëzie Hans Dorrestijn, 20.30 Waag. De The Family', 20.30 uur, Microtheater Imperi um, Oude Vest 35. Operetteklas van het Kon. Conservatorium met twee eenac- ters, C0.30 uur, Lak-theater, Cle- veringaplaats. ruilavond van de Ruilclub Ko- ningskerk in de aula van de Dr. Van Voorlhuysenschool. Marnix- straat, aanvang 19.00 uur. open podium van folkclub Ho- rus voor ieder die volksmuziek ten gehore wil brengen, 21.001 Leiderdorp klaverjassen van de suppor tersver. RCL, 19.45 uur, RCL, sportpark De Bloemerd. tra feestelijke markt, 9.00 17.00 uur, Voorstraat t.h.v A bachtshuis. volleybaloompetiti Leython, 21.15 uu Klimop. Geen onwil Drs. De Miliano van het SDB zegt dat elke gemeente best de pro blemen ziet. "Maar ze kunnen niet helpen, omdat zij geen huizen of andere gebouwen hebben waarin de vluchtelingen kunnen worden opgevangen. Dat is beslist geen on wil. De vraag die hier centraal staat: waar haal je de ruimte van daan? We hebben te maken met een streekplan waarin de bouw van nieuwe woningen maar mondjes maat wordt toegestaan. Alle dor pen hebben te kampen met een ge brek aan huizen. De wachtlijsten voor woningzoekenden zijn over het algemeen genomen lang." Burgemeester G. van der Kroft van Lisse vertelt, dat hij WVC zal berichten, dat er in zijn gemeente geen ruimte is en het SDB niet in is voor een regionale aanpak. "Er blij ven nog altijd zo'n honderd ge meenten in Nederland over die ruimte hebben en die ruimte ook willen bestemmen voor de opvang van vluchtelingen. Wij willen best helpen, maar dan zullen we wel ex tra huizen moeten mogen bou- Alle SDB-gemeenten laten zich in die zin uit. Sassenheim heeft een lijst met vijfhonderd woningzoe kenden. Volgens welzijn-ambte naar F. Slagman is het met zo'n lan ge wachtlijst heel moeilijk om je ei gen inwoners niet aan woonruimte te helpen en rond de vijftig vluch telingen wel. Slagman heeft uitge rekend dat Sassenheim tenminste elf woningen beschikbaar moet stellen indien het asielzoekers zou willen huisvesten. "Helaas hebben we geen oud klooster waarin we hen massaal kunnen onderbren gen. In de particuliere sfeer is er misschien wel iets, maar dat is dan voor een enkeling". Hotel Enkele jaren geleden verleende Noordwijk huisvesting aan een kleine hondera Vietnamese boot vluchtelingen. Het ministerie van WVC was dat waarschijnlijk niet vergeten. Want al vrij vroeg kwam er een verzoek om ook nu weer asielzoekers op te nemen. Met welk resultaat? Chef-welzijnszorg B. Koëter: "We zijn met de wvc-ambtenaar door de gemeente gereden om aan te tonen dat er niets leeg staat. Dit keer kunnen we niet helpen. We zitten met duizend woningzoeken den en mogen slechts 180 huizen per jaar bouwen. Over enkele jaren nog maar zeventig. Huisvesten in een eventueel leegstaand hotel? Ei genlijk is die vraag niet aan de orde geweest. Ik kreeg het idee van de wvc-ambtenaar dat men dit keer op zoek was naar definitieve huisves ting. Zou men naar hotelaccommo datie vragen, dan zegt Noordwijk op voorhand geen nee". Voorhout meldt dat het sinds april van dit jaar al een asielzoeker binnen zijn gemeentegrenzen heeft. Een Pool, die nu bij zijn zus ter in het dorp woont en te kennen heeft gegeven zich voor goed in Ne- FRONTAAL - Twee 16-jarige jon gens uit Lisse en De Zilk zijn van morgen gewond geraakt bij een verkeersongeval op het fietspad naast de Stationsweg in Lisse. Door nog onbekende oorzaak re den de jongens frontaal met hun bromfietsen tegen elkaar. Beiden zijn met hoofdletsel, vermoedelijk een hersenschudding, overge bracht naar het Diaconessenhuis in Heemstede. Vooral de jeugd liet zich gistermiddag niet onbetuigd tijdens de blokkade van de Rijnstraat. KATWIJK - "Maak de Rijnstraat veilig". Onder dat motto blokkeer de een grote groep bewoners van de Katwijkse wijk Schutterswei gistermiddag de drukke verkeers weg door het Rijndorp. Van 17.00 tot 17.15 uur werd het autoverkeer stilgelegd en maakte vooral de jeugd met spandoeken en protest borden duidelijk dat zij een veilige oversteekplaats wil. De directe aanleiding voor de blokkade was de aanrijding die dinsdagavond op de Rijnstraat plaatshad, toen een 6-jarig meisje bij het oversteken door een auto mobilist werd geschept. Voor de Schutterswei-bewoners was dit de druppel die de emmer deed overlo pen. Ze dringen bij het gemeente bestuur van de kustplaats al jaren lang aan op maatregelen die de snelheid van het verkeer in de Rijn straat terugbrengen en een veilige oversteek garanderen, maar de handtekeningenactie en de ge sprekken met B en W hebben vol gens d'e wijk niets opgeleverd. De verkeersheuvel die werd aange legd in de bocht ter hoogte van de Achterweg levert nauwelijks een bijdrage aan de verkeersveiligheid, menen de bewoners. De wijk Schutterswei ligt aan de rand van het Rijndorp en is voor al le voorzieningen aangewezen op de kern van dit dorpsdeel. De school gaande jeugd maar ook het winke lend publiek moet daarvoor dage lijks een aantal keren de Rijnstraat oversteken. Pogingen van het Kat wijkse gemeentebestuur om deze doorgaande verbinding voor het autoverkeer minder aafttrekkelijk te maken, bijvoorbeeld door de verkeerslichten op het kruispunt Molentuinweg/Rijnstraat zo af te stellen dat het verkeer afkomstig uit de Rijnstraat vrij lang moet wachten, sorteren in de praktijk niet het gewenste effect. Niet al leen maken dagelijks nog een groot aantal automobilisten gébruik van de weg, er wordt volgens de bewo ners ook met te hoge snelheid gere den. De blokkade van de Rijnstraat leidde gistermiddag niet tot chaoti sche taferelen. De politie leidde di rect na het begin van de actie van de bewoners het autoverkeer af komstig uit Katwijk aan Zee via de Provincialeweg S-l om, zodat om 17.00.uur alleen een vrij kleine groep weggebruikers in de fuik reed. De meeste automobilisten konden vervolgens ook nog keren en op een andere manier hun weg vervolgen. Een buschauffeur van lijn 41 had die mogelijkheid niet, maar vatte het oponthoud laconiek op. Hij nam de tijd om een broodje te eten. Voor de bewoners was de actie niettemin geslaagd. "Het was niet de bedoeling om een enorme puin hoop te creëren", zei woordvoerder A. Vooijs na afloop.- "We wilden de aandacht vestigen op onze proble men en daar zijn we zondermeer in geslaagd". Als het gemeentebe stuur niet op de eis van de bewo ners ingaat, worden nieuwe acties overwogen. Leidenaar pleegt reeks inbraken in bollenstreek Bij speciale voorzieningen voor minima DEN HAAG/LEIDEN/STREEK - De drank en het gokken hadden de 33-jarige Leidenaar zoveel schul den bezorgd dat hij op dievenpad ging. Hij sloeg samen met drie an deren vooral toe in de duin- en bol lenstreek en had daarbij in een aan tal gevallen zeer veel succes. Zo le verde een kluiskraak in het Sassen- heimse bowlingcentrum De Oude Tol een buit op van 75.000 gulden. En bij de Warmondse drukkerij El- burg werd de kluis met een inhoud van 25.000 gulden ontvreemd. De kluis wérd vervoerd met een be stelbus die van de drukkerij werd gestolen. De Leidenaar, tegen wie achttien maanden gevangenisstraf werd ge ëist, erkende alle hem tenlaste ge legde feiten, maar ook inbraken in Valkenburg (Kwantumhallen), Rijnsburg (Hoogvliet, een carros- seriebedrijf en Flora), Noordwijk (Huis ter Duin), Aalsmeer (bloe menveiling) en bij een Amster- De Leidenaar ;->ad al enkele ver oordelingen op zijn naam staan voordat hij aan deze delicten be gon. Hij was zelfs pas enkele maan den vrijgelaten, nadat hij tot twee- ëneen half jaar gevangenisstraf was veroordeeld, toen hij de eerste inbraak pleegde. Maar sinds zijn vrijlating - hij heeft in 1986 drie maanden in voorarrest gezeten - is er niets meer gebeurd. Officier van justitie, mr. Klop- per-Gerretsen, meende echter dat ondanks het feit dat hij zijn leven lijkt te hebben verbeterd een lange re gevangenisstraf op zijn plaats is. Ze wees erop dat er grote bedragen zijn weggenomen en dat de meded aders zijn veroordeeld tot straffen van 15 en 21 maanden. De straffen verschillen omdat hun criminele verleden verschilde. Omdat de Lei denaar met zijn historie ongeveer in het midden zat. besloot de offi cier haar eis daarop aan te passen. Ze vroeg dan ook een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van 18 maanden met aftrek van de tijd'die hij in voorarrest heeft gezeten. Advocaat mr. Ladrak, die de Lei denaar verdedigde, vroeg de recht bank rekening te houden met het feit dat de rol van zijn cliënt bij de inbraken geringer was dan uit de dossiers en verklaringen van twee van zijn mededaders bleek. "Twee van de vier", zo zei mr. Ladrak, "hebben gepoogd zichzelf schoon te praten". De verdediger verzocht de recht bank verder een straf op te leggen die niet te hoog is. "Het is mijn in druk dat mijn cliënt thans reali seert dat als hij nog wat van zijn le ven wil maken, nu het moment daarvoor is aangebroken. Een straf van achttien maanden zal eventue le illusies bij hem wel eens weg kunnen nemen". Uitspraak over twee weken. PvdA/PPR-raadslid G. Both. OEGSTGEEST - De bibliotheek van Oegst geest krijgt volgend jaar niet meer subsidie dan de ruim 230.000 gulden die ook dit jaar op de begroting stond. Een extra bedrag van 9.000 gulden, zoals de bibliotheek aan de gemeente had gevraagd, zal niet worden gegeven. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens de commis sievergadering voor onderwijs en welzijn in De commissieleden voerden aan dat andere sociaal-culturele instellingen in het dorp vol gend jaar 14,3 procent moeten bezuinigen. Het zou volgens hen oneerlijk zijn wanneer de bi bliotheek dan zelfs méér subsidie zou krijgen. "Gelijke monniken, gelijke kappen", betoogde Kamphuizen (WD). "We kunnen dit echt niet maken tegenover de andere instellingen" Alleen de steunfractie PPR/PSP was voor de extra subsidie, die dan vooral aangewend zou moeten worden voor het aantrekken van meer personeel. Voor de bibliotheek betekende het standpunt van de rest van de commissie echter een zware tegenvaller. Temeer daar de 9.000 gulden die vorig jaar werd overgehouden, in middels keurig netjes is teruggeboekt naar de gemeente. "Een staaltje van goed huisvaderschap of ge woon een te royaal opgezette begroting?", zo vroeg Visser (D66) zich gisteren af. Ook een woordvoerder van de bibliotheek wist dat niet te vertellen. "In normale jaren houden we over en krijgt de gemeente geld terug. Maar of 1988 weer zo'n jaar wordt, weten we nu nog niet". Vooral de uitleen van compact discs, een eigen inkomstenbron voor de bibliotheek, is nog een onzekere factor. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense sociale dienst heeft een extra personeelslid nodig wanneer de ge meente die voorzieningen voor de minima gaat treffen die de PvdA/P PR in een nota heeft voorgesteld. Deze mededeling van de chef soci ale dienst, J. Dool, heeft de die par tijen totaal verrast. Dat zou beteke nen dat de uitvoering duurder wordt dan het plan zelf. Tijdens een vergadering van de raadscommissie voor welzijn stel de PvdA/PPR-raadslid G. Both dat van de 400 door Dool verwachte aanvragers van de voorzieningen er 300 al bekend zijn bij de dienst: "Als u bijstand verleent behoort dat in te houden dat u de situaties goed kent". Volgens Dool en zijn directe chef Verlooij zullen ook mensen die niet onder de ABW- grenzen proberen ook in aanmer king te komen voor de eenmalige isolatiesubsidic, kwijtschelding van riool- en reinigingsrechten, een bijdrage in de contributie van plaatselijke verenigingen en bijko mende studiekosten. De mensen die men wél kent moeten evenzeer worden onderzocht. Dool: "De re gering gaat er vanuit dat de' bij stand voldoende is om in de kosten te voorzien. Als je, als gemeente, daar anders over denkt moetje dat overtuigend kunnen brengen". Of dit ook gebeurt is onzeker. B en W en hun ambtenaren zullen de notitie over minima grondig door spitten en met een advies komen. Tijdens een tweede vergadering van de commissie welzijn deze maand kunnen de partijen dat ad vies bespreken en de PvdA/PPR duidelijk maken of het zinnig is tij dens de begrotingsraden met een raadsvoorstel te komen. Gisteren lieten ze zich daar nog niet over uit. Ook B en W bleven op de vlakte. In de paar dagen dat de notitie in Voorschoten circuleert hebben ze deze nog niet grondig kunnen bestuderen. Wel heeft wet houder L. Marselis (CDA) de in druk dat het 'getuigt van selectief categoraal beleid'. En dat mag juist niet van de regering. Volgens de PvdA/PPR-fractie worden gevallen-'juist individueel beoordeeld. Bovendien zijn alle af zonderlijke voorstellen al in andere gemeenten toegepast. Alleen de fi nanciering is specifiek Voorscho- tens: de reinigingsrechten moeten volgend jaar geen drie maar vier procent omhoog, de gemeente moet wat structurele en niet-struc- turele ruimte gebruiken en er kan best wat af van de stelpost sport- en sportieve recreatie, het garantie fonds sociaal-cultureel werk en de jeugdsubsidies. Twee inbraken KATWIJK - Bij twee kantoorpan den aan de Voorstraat en de Prin- cesiraat is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De da ders drongen via de achterdeur een makelaarskantoor aan de Prin- cestraat binnen en ontvreemdden 1000 gulden aan contant geld. Uit een kantoorpand aan de Princestraat werd 50 gulden weg genomen. De dieven verschaften zich hier toegang via een klapraam aan de achterkant van het gebouw. Katwijk enige gemeente in de duin- en bollenstreek Protest tegen ontbreken snelheidsbeperkende maatregelen BOLLENSTREEK - Katwijk is de enige gemeente in de bollenstreek die daadwerkelijk woonruimte beschikbaar stelt voor het huisvesten van asielzoekers. Wethouder R. Hiet- kamp heeft het ministerie van WVC laten weten dat het over vijf of zes woningen in de badplaats kan beschikken om vluchtelingen in onder te brengen. Raad eens met herindeling Warmondse Kaaksplein WARMOND - De raadscommissie openbare werken heeft gister avond unaniem besloten in te stemmen met het herindelingsplan dat burgemeester en wethouders voor het Warmondse Kaaksplein hebben voorgesteld. Het betreft hier een plan van veertien parkeer plaatsen, waarbij het parkje zoals dat nu is zoveel mogelijk in de oude staat blijft. Wel werd er gisteravond gepleit voor meer ruimte om op het plein tje te komen en voor verbreding tussen de twee rijen parkeerplaat sen om het inparkeren wat te ver gemakkelijken. Een aantal parkeerplaatsen op de Baan (het oude schoolplein) zou moeten wijken voor een breder trottoir, zodat ook rolstoelgebrui kers er een goede doorgang kun nen vinden, zo oordeelde de com missie. In het aanvankelijke plan van burgemeester en wethouders bleek een situering van acht par keerplaatsen en een één meter bre de stoep te krap. Het trottoir tegenover de Saloon en 'De Stad Rome' wordt verbreed, ZQdat de mogelijkheid tot parkeren daar in de toekomst wordt tegenge houden. Mevrouw Hietkamp vertelde dat Katwijk, ondanks een groot wo ningtekort, op deze manier toch zijn steentje wil bijdragen aan het vluchtelingenprobleem waarvoor Nederland zich ziet geplaatst. De gemeente stelt huizen beschik baar, omdat zij geen grotere, leeg staande, gebouwen heeft, waarin alle asielzoekers bij elkaar zouden kunnen worden gehuisvest. Warmond heeft geen woonruim te, maar zal zich wel inzetten om hulp te kunnen bieden. Daartoe zullen in een plaatselijk blad adver tenties worden geplaatst waarin de dorpelingen worden opgeroepen om vluchtelingen op kamers te ne men. Pensionhouders zullen even eens worden benaderd met dit ver zoek. Op aandringen van de gemeente Lisse heeft het Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek onder zoek gedaan naar de vraag of er een regionaal standpunt ten aanzien van het huisvesten van asielzoe kers kan worden ingenomen. Niet één gemeente wil hieraan meewer ken. derland te willen vestigen. Met het ministerie wordt overleg gepleegd over de vraag welke wettelijke mo gelijkheden er zijn om hem in Voorhout te laten blijven wonen. "Hij heeft nu onderdak", aldus een woordvoerder. "We willen voorko men dat hij straks naar één of ander opvangcentrum wordt gestuurd". Het gemeentebestuur van Rijns- burg heeft gesteld wel aan het ver zoek te willen meewerken, maar al leen door middel van zogenaamde rijksvoorkeurwoningen. Huizen waaraan het rijk een bestemming kan geven. Opname van asielzoe kers wijst Rijnsburg niet af, maar woningen heeft ze niet voor hen. Op grond van 'humane overwe gingen' zegt Hillegom wel gehoor te willen geven aan de noodkreet. "Maar", voegt directeur J. Peters van sociale zaken er onmiddellijk aan toe, "praktisch ontbreken ons de mogelijkheden daartoe. We heb ben geen gebouwen die tot pen sions kunnen worden omgebouwd en ook geen huizen die we aan de vluchtelingen beschikbaar kunnen stellen. Wat Hillegom betreft, praat je altijd nog over rond de zestig asielzoekers. We mogen maar heel wejnig bouwen". Gemeentesecretaris R. Adriaan- se van Noordwijkerhout zegt dat er nog even is gedacht aan 'bijzondere gebouwen'. "Op dit moment staat er echter niets leeg. In de toekomst, als de psychiatrische inrichtingen naar een andere plek zijn verhuisd, is daar wel sprake van. Je praat dan wel over de jaren negentig. En dan is de druk van de ketel". Woordvoerder Post van de ge meente Valkenburg is kort maar krachtig: "Wij hebben geen woon ruimte voor asielzoekers". HAZERSWOUDE - Agrariër J. Kerkvliet uit Hazerswoude Rijndijk is dik tevreden met zijn wildredder die hij zes weken geleden heeft gekocht. "Het is prettig om mee te werken". Het is trouwens geen grote investering geweest volgens Kerkvliet. Het apparaat heeft hem 280 gulden gekost. Een tweede Hazerswoudse veeboer met grasland heeft een wildredder gratis in bruikleen. Mocht er meer belang stelling komen voor wildredders dan wil de dierenbescherming graag aan die vraag voldoenzo heeft de organi satie te kennen gegeven. De diervriendelijke apparaten zijn uitgevonden door R. Horst uit Paterswolde. Het geluid dat de ijzeren ket tinkjes in het apparaat tijdens het maaien geven, doet de hazen, konijnen en vogels op de vlucht slaan. Het appa raat wordt op de maaimachine gemonteerd en de bediener van de maaimachine hoeft verder geen handelingen te verrichten. (foto Nanno eioupot)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18