Steeds meer geslaagde transplantaties VVV wil extra geld voor Lakenfeesten De la Mar zoekt tijdelijke opvang voor asielzoekers actie! ia vrije tijd DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 LEIDEN LEIDEN - Het gemeenteraadslid Vergeer (SP) heeft zich bij de Wo ningbouwvereniging Leiden be klaagd over werkzaamheden aan huizen aan de Waardgracht en de Oosterkerkstraat. Deze huizen worden momenteel tegen het bin nendringen van vocht behandeld. De vloeistof die daar bij gebruikt wordt, zorgt volgens Vergeer voor klachten als hoofdpijn, duizelig heidheid en misselijkheid bij de bewoners. Directeur Mulder van de woningbouwvereniging weigert ieder commentaar omdat hij de brief van het gemeenteraadslid nog niet heeft ontvangen. Klachten over behandeling vocht in huizen bij Waardgracht Vergeer schrijft in een brief aan de woningbouwvereniging dat bij de bewoners onzekerheid bestaat over de effecten van de behande ling voor hun gezondheid op lange termijn. Hij wijst er bovendien op dat een eerdere vochtbehandeling ook al tot klachten van de bewo ners leidde. "Toen moesten enkele bewoners door de GG en GD be handeld worden", aldus Vergeer: "Dat er wat gedaan wordt aan de vochtoverlast is een positieve zaak maar dat moet niet gebeuren op een manier dat mensen er ziek van worden". Hij wil dat de woning bouwvereniging zich nog eens be raadt over de wijze van behande ling van de huizen. Daarbij vraagt hij de bewoners die niet mee willen werken, te vrijwaren van een anti- vochtbehandeling van hun huizen. LEIDEN - Om de Lakenfeesten volgend jaar te kunnen laten door gaan. wil de VW een subsidie van 25.000 gulden van de gemeente. Bovendien wil de VW nog meer bedrijven interesseren om een of meer onderdelen van deze feesten te sponsoren. Dat verklaarde VW- voorzitter Portheine gisteren tij dens de vergadering van de raads commissie voor economische aan gelegenheden. De gemeente heeft de VW dit jaar een bijdrage van nog geen 15.000 gulden geschonken voor de Lakenfeesten. De toeristenorgani satie heeft nu meer geld nodig om dat het zogeheten Evenementen fonds zo goed als leeg is. In dit fonds zit nog een bedrag van slechts enkele duizenden guldens. Het Evenementenfonds wordt jaarlijks aangevuld met een deel van de opbrengst van de paasker- mis. Die kermis is echter niet meer zo florerend als zij vroeger was. En daar beginnen nu ook het Evene mentenfonds en indirect de Laken feesten onder te lijden. Wethouder Fase van economi sche zaken toonde zich na afloop van de commissie nog niet erg be reidwillig de VW een hogere bij drage te geven. Ze vindt dat de toe ristenorganisatie in eerste instantie toch bij het bedrijfsleven moet aan kloppen. Zij erkende echter wel dat ondernemingen de laatste jaren worden overspoeld met verzoeken voor sponsoring. Een andere mogelijkheid is ook dat de gemeente het Evenementen fonds oppept door - min of meer kunstmatig - de opbrengst van de paaskermis te verhogen. Nu beta len kermisexploitanten forse be dragen aan onder meer precario rechten. "Het is natuurlijk vreemd om op die manier met de ene hand geld binnen te halen dat je vervol gens weer met de andere hand uit geeft aan een extra subsidie", aldus mevrouw Fase. Eurotransplant bestaat 20 jaar hersenactiviteit. Daarin wordt heel zorgvuldig gehandeld". Ook de vraag of een overleden donor er. na uitneming van de organen, nog toonbaar uitziet, kan Persijn be vestigen. Overigens zal aan het eind van het jaar op de televisie een aantal uitzendingen aan het donorschap worden gewijd. Resultaten Per jaar gaan in Nederland 1,3 miljoen codicils de deur uit. Neder land behoort op het ogenblik tot de top-3 van de landen waar de trans plantatieresultaten zeer redelijk zijn. Zo slaagt 80 tot 85 procent van de niertransplantaties (bij nieren van familiedonors is het resultaat zelfs 95 procent), levertransplanta- iies hebben in 70 procent van de gevallen succes en van harttrans plantaties slaagt 80 procent. Ook de resultaten van de alvleesklier transplantaties gaan in Nederland, hoewel die nog niet zolang worden uitgevoerd, de goede kant op. Een nieuwe ontwikkeling is de zogenaamde 'auxiliaire levertrans plantatie', waarmee men in Rotter dam mee bezig is. Een 'hulplever' wordt ingeplant, terwijl de oiide blijft zitten. Op die manier kunnen de leverfuncties langzamerhand door de hulplever worden overge nomen. Maar de hulplever kan ook tijdelijk worden ingeplant, in geval van een leververgiftiging na het eten van paddestoelen bijvoor beeld. Een probleem dat in Neder land niet aan de orde van de dag is, maar wel in de Oostbloklanden waar paddestoelen zoeken zeer ge bruikelijk is. Daar sterven jaarlijks tientallen mensen aan het eten van vergiftigde paddestoelen. Het lijkt erop dat 20 jaar Euro transplant slechts het begin is van een vèrregaande ontwikkeling. Een bionische mens mag dan vol gens Persijn tot de onmogelijkhe den worden gerekend, er kan aan het lichaam van de mens steeds meer worden gesleuteld. En dat mag een hoopgevend vooruitzicht worden genoemd. LEIDEN - Het lijkt erop dat de we tenschap hard op weg is om een bionische mens te kunnen maken. Hoornvliezen worden getransplan teerd, nieren en levers ingezet, har ten en hartkleppen vervangen en zelfs longen kunnen worden over gezet. Afgerukte ledematen kun nen, mits nog voorzien van zenu wuiteinden, spieren en bloedvaten, in veel gevallen weer worden be vestigd en beschadigde huid kan met behulp van donorhuid worden opgelapt. door Annemiek Ruygrok Hoewel de makers van een tele visieserie over de bionische mens het bij het rechte eind leken te heb ben, denkt dr. G.G. Persijn, me- disch-directeur van de nu 20 jaar bestaande stichting Eurotrans plant, er anders over: "Ik denk niet dat het in werkelijkheid zover komt. Veel kan worden getrans planteerd, maar met hersenen zie ik dat niet gebeuren. Wel hersen cellen of bepaalde hersensubstan- ties. Zo zou de ziekte van Parkin son in een bepaald stadium een halt kunnen worden toegeroepen. Ook kunnen bepaalde zenuwen worden getransplanteerd. Er wordt zelfs gedacht aan het opzet ten van een zenuwbank". Aanvankelijk ging het bij Euro transplant om nierdonors. Op een congres in Turijn in 1967 stelde prof. dr. J.J. van Rood (van de bloedbank van het AZL) voor een dergelijke doriorbank met een cen trale functie op te richten. Niet al leen voor Nederland, maar voor de Benelux, West-Duitsland en Oos tenrijk. Het initiatief werd gehono reerd en Eurotransplant was een feit. Verbeteringen In die tijd was het onmogelijk om een donornier langer dan vier tot zes uur goed te houden. Werd er in Helsinki een donor gemeld, dan was het niet haalbaar om die nie ren naar bijvoorbeeld Barcelona te brengen. Vandaar dat er zusteror ganisaties in Frankrijk en Scandi navië werden opgericht. Nu kun nen nieren 48 uren worden be waard en in sommige gevallen zelfs 60 uur. Bij de stichting Eurotransplant gaat het tegenwoordig niet meer om nieren alleen. In de twintig jaar dat Eurotransplant bestaat, is trou wens niet alleen het aantal dono rorganen uitgebreid, ook de tech niek om transplantaties te doen slagen is danig verbeterd. De mo gelijkheden om weefsels van do nor en ontvanger te typeren zijn Horus Wie volksmuziek ten gehore wil brengen is vrijdag 9 oktober wel kom - zowel amateurs als profes sionals - in café De Bruine Boon op de hoek Stationsweg/Rijns- burgersingel waar folkclub Ho- rus een zogenaamd open podium houdt. Aanvang 21.00 uur. Kolping Pastoor Vreeburg houdt woensdag 14 oktober een spreek beurt over Christen zijn. gave en opgave' in de Leidsche Analysten School aan de Rijnsburgerweg 148. De spreekbeurt maakt deel uit van een serie van vijf lezin gen, een cyclus van de Kolping- vereniging Leiden. Opgave voor deelname bij J. BiesjotErical aan 22, Leiderdorp, tel. 411644. Hengelsport Visvereniging Heng'elsport hield een wedstrijd in de Rijn. De uitslag: 1 H. Boelee 10 stuks, 3710 gram; 2 W. den Edel 2 stuks, 990 gram; 3 W. Verhoef 3 stuks, 710 gram; 4 Th. Blansjaar 5 stuks, 440 gram; 5 A. Beij 3 stuks, 400 gram. Visvereniging VOP viste in Dc Ringvaart. De uitslag: 1. P. Aben 17 stuks, 1720 gram; 2 F.W. Keere- weer 17 stuks. 880 gram; 3 D. van Rossen 11 stuks. 900 gram; 4 A. Segijn 10 stuks. 1040 gram; 5 J. Boot 11 stuks, 860 gram. Voetballen De voetbalwedstrijd tussen me dewerkers van Studio Sport en het Algemeen Dagblad die van avond op 'iet terrei'.; van LFC aan de Boshuizerkade zou wor den gespeeld, is wegens het slech te weer afgelast. uitgebreid. Het beheer van de pa tiëntengegevens is verbeterd. Maar vooral de ontwikkeling van het middel cyclosporine, dat afstoting van het geïmplanteerde orgaan moet tegengaan, betekende een re volutie. Het nadeel van dit middel is echter dat als bijwerking nier- vergiftiging kan optreden. Volgens Persijn wordt er op het ogenblik in Japan gewerkt aan de ontwikke ling van een nieuw middel, code naam FR 900806, dat 'honderd maal' beter is dan cyclosporine. Het wordt op het ogenblik in Ja pan en de Verenigde Staten getest en de te verwachten resultaten zijn bijzonder hoopgevend. Harttransplantaties Het aantal harttransplantaties in Nederland zal dit jaar vrijwel zeker worden verdubbeld. Werden vorig jaar nog 21 harttransplantaties ver richt in de academische ziekenhui zen van Rotterdam en Utrecht, in de eerste zes maanden van dit jaar hebben reeds 24 patiënten een harttransplantatie ondergaan. Ook het' aantal niertransplantaties neemt dit jaar sterk toe: 500 tegen over 410 in 1986. In het eerste half jaar van 1987 werden reeds 14 le vertransplantaties verricht, net zo veel als over heel 1986. Kampt Eu rotransplant nog steeds met een gëbrek aan nierdonors, het aantal hoornvliesdonaties neemt explo sief toe: van 697 vorig jaar naar 399 alleen al in de eerste helft van dit jaar. Deze cijfers werden bekend gemaakt door de directeur van Eu rotransplant, drs. B. Cohen, op een congres ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van deze stichting. En nog is er geen einde aan de ontwikkelingen. De techniek van hartkleptransplantaties bestaat bij voorbeeld al twintig jaar, maar is sindsdien steeds verfijnder gewor den. Ging men eerst voornamelijk te werk met kunsthartkleppen, te genwoordig worden steeds meer kleppen van donors gebruikt. Deze techniek heeft zo'n vlucht geno men dat dit jaar in Rotterdam de eerste hartkleppenbank is ge opend. Onder leiding van de voor malige Leidse thorax-chirurg prof.dr. J. Quaegebeur zullen daar. zo is de bedoeling, jaarlijks 60 tot 75 kinderen van nieuwe, menselij ke hartkleppen worden voorzien. Mochten er genoeg donors zijn, dan zullen op den duur ook vol wassenen op deze manier worden geholpen. Hartkleppenbank Persijn: "Vroeger beschikte men over kleine, lokale bankjes. Die zijn er trouwens nu ook nog. Met Quaegebeur hebben we indertijd Drie oktober (6) De 3 oktoberoptocht gezien door een deelnemer. Zaterdagmiddag om half éën verzamelden de deel nemers zich voor de altijd mooie en boeiende optocht, die ook voor mij altijd weer een hele belevenis is. Helaas viel ik dit jaar van de ene in de andere verbazing. Dit wekte niet alleen bij mij veel irritatie, maar ook bij andere deelnemers. Wij zouden als voorlaatste - "het in het nieuw gestoken Allegro Vi vace" - korps starten. Na ons zou K en G als laatste korps komen, ge heel volgens het programmaboek. Waarom K en G plotseling naar vo ren werd geplaatst, achter groep vier, is mij onduidelijk. Daardoor dachten veel mensen dat de op tocht was afgelopen nadat K en G was voorbijgekomen. Er vielen grote gaten in de op tocht doordat de praalwagens de maximale breedte overschreden. Ook was onze burgemeester Goe- koop bijna een half uur te laat en liet dus iedereen maar op de op tocht wachten. In de optocht wa ren stops van een kwartier tot een half uur. Diverse inbraken LEIDEN - Inbrekers hebben gis ternacht twee woningen in de Me dusastraat bezocht. Zij kwamen binnen door de keukenramen van de woningen te forceren. De buit bedroeg echter niet meer van een oude herenfiets. Ook in de Nienke van Hichtum- straat in de Stevenshof werden gis ternacht twee naast elkaar gelegen woningen door inbrekers bezocht. Hier werden een videorecorder, gi robetaalkaarten en enkele sieraden meegenomen. eens besproken om een en ander beter structureel op te zetten. Eu rotransplant is nu eenmaal een knooppunt van vraag en aanbod, een echte bank voor heel Neder land in eerste instantie. En Quae gebeur, die werkelijk beroemd is om zijn hartoperaties bij pasgebo ren baby's, werd in Rotterdam be noemd. Dus was het logisch om die bank in Rotterdam op te richten, terwijl Eurotransplant voor de zo genaamde logistieke ondersteu ning zorgt". Dat Leiden de hartkleppenbank aan zijn neus voorbij heeft laten gaan, ontkent Persijn: "Dit was de meest logische oplossing. Boven dien ligt Rotterdam maar 35 kilo- meer van Leiden af, geen onover brugbare afstand". Dat donororganen soms wèl een lange weg moeten gaan, alvorens in het lichaam van de ontvanger te worden geplaatst, toont een voor lichtingsfilm van de stichting Eu rotransplant: een hart van een bij een ongeluk overleden vrouw be landt in het lichaam van een Oos tenrijkse hartpatiënt. De logistieke ondersteuning van Eurotransplant bestaat eruit, dat beide partijen bij elkaar worden gebracht. Eën tele foontje van de specialist naar Lei den wijst uit dat weefseltyperingen van donor en ontvanger, beiden in het computersysteem van Euro transplant geregistreerd, bij elkaar passen. Codicil Het aantal multi-orgaandonors, zoals mensen worden genoemd die bereid zijn na hun dood meer orga nen af te staan, breidt zich welis waar uit. Maar dr. Persijn vindt dat het nog beter kan: "De versprei ding van het donorcodicil staat hoog in mijn vaandel. Maar of het Belgische systeem, waar iedereen geacht wordt donor te zijn tenzij hij een bezwaar-codicil op zak heeft, meer donors oplevert, be twijfel ik. Het Nederlandse publiek is er voor driekwart tegen. De meesten zeggen: "Ik bepaal zelf wel, wat er gedaan moet worden". Daarom denk ik niet dat je botweg kunt zeggen: "Iedereen, tenzij...". Ik zie meer in een goede voorlich ting over het donorcodicil. En dat iedereen dan op zijn achttiende kiest wel of geen donor te willen zijn". Dat er goede voorlichting moet komen over het donorschap, is vol gens Persijn overduidelijk. Teveel mensen weten er te weinig vanaf, denken nog dat al te gemakkelijk de hersendood wordt geconsta teerd, omdat de patiënt donor is. "Het verschil tussen hersendood en een coma is gemakkelijk *9 me ten. In dat laatste geval is er nog Enkele korpsen stapten 'met recht' uit de optocht. We bleven wel meelopen met ons nieuwe uni form en met een aantal nieuwe, mooie marsen. Maar toen wij over de Breestraat kwamen was er van het publiek weinig meer over. Zelfs de televisieploeg van Omroep Rijnland was al verdwenen. Ik vond het allemaal heel jammer en hoop het niet nog eens mee te ma ken. Dank u 3 October-Vereeni- ging voor deze irritante middag. J. Malachowski, De Goejestraat 38, Leiden. Drie oktober Hierbij wil ik even reageren op de ingezonden brief van de heer Sas burg waarin hij het onder meer heeft over K en G. Sasburg beweert dat K en G heeft gevraagd aan de optochtcommissie een stuk te mo gen opschuiven. Hij schrijft: 'Wat andere verenigingen niet lukte, kon K en G wel gedaan krijgen van de optochtcommissie'. De reden dat K en G naar voren is geplaatst was dat er achter in de optocht, vlak voor K en G, een koor met zanger Joe Borne op een praal wagen meereed. Indien een korps daar vlak achter zou lopen, dan was het koor met zanger niet te horen geweest. De optochtcommissie had hierbij klaarblijkelijk niet stil gestaan. Vandaar dat er een wijzi ging kwam. Ik geef de heer Sasburg de raad in de toekomst eerst eens te infor meren wat er werkelijk aan de hand is alvorens in de pen te klim men. Als laatste wil ik iedereen die heeft meegewerkt mijn compli menten geven voor het vele werk dat is verricht tijdens de afgelopen dagen. R. v.d. Berg, Bachstraat 1, Leiden. Drie oktober (8) Het verwondert mij altijd weer dat vele mensen direct klaar staan met op- en aanmerkingen, zoals ook nu weer over 3 oktober. Waarom niet een briefje aan het bestuur van de 3 October-Vereeniging. Waarom di rect aan de grote klok hangen? Laat de mensen liever eens stil staan bij dat enorme werk dat aan dit alles voorafgaat. Toen ik don derdag 1 oktober met de fiets naar het station moest en over kabels en stangen moest rijden, dacht ik: hoe moet dit alles goed komen? En al les kwam goed. En dan die prachtige optocht. Geweldig! mijn hulde aan al die mensen die aan dit alles hebben meegewerkt en weer vele mensen hebben laten genieten. Ik neem er wel tien petjes voor af. Hartelijk dank 3 October-Vereeniging en al le, maar dan ook alle medewerkers. G. Kenter-Hakker, Cosijnstraat 3, Leiden. (Naschrift redac'ie. Het is maar goed dat er mensen zijn die dingen aan de grote klok hangen. Dat geeft anderen inzicht in wat er in een stad of regio gebeurt. Als iedereen zich in stilzwijgen zou hullen, zag het er triest uit voor kranten. Weest u er overigens van overtuigd dat het bestuur van de 3 October-Veree niging brieven in deze krant over het 3 oktober gebeur en ter harte neemt.) Breestraat Nu die auto's eindelijk uit de Bree straat zijn weggestuurd - in de rest van de stad mogen ze wat mij be treft hetzelfde doen - blijkt pas dat bussen, fietsers en voetgangers el kaar ook niet zo goed verdragen. Een foute aanleg: op sommige plaatsen tussen stadhuis en 't Gan getje kunnen bus gn flets elkaar maar krap passeren. In combinatie met geïrriteerde chauffeurs en fiet sers is dit een bron van ellende. Nu ook de busmaatschappijen zich niet erg coöperatief lijken op te stellen, wordt het tijd aan heel andere oplossingen te denken. De meeste dingen gebeuren zonder dat mensen er om vragen. Wie zit er hier bijvoorbeeld eigenlijk te wachten op de TGV waarvan het tracë wellicht vlak langs Leider dorp, dwars door ons groene land komt te liggen? Toen indertijd de trams in Leiden en omgeving zo nodig moesten worden opgeheven, was dat ook niet op verzoek van de gebruikers! NZH en andere hoge heren maakten de dienst uit. Nu dreigt hetzelfde te gebeuren. Als je de bussen in de Breestraat kwijt wil, moetje de moderne tram weer in Leiden terugbrengen. Ais de NZH dat niet wil, is er misschien een ander bedrijf te vinden of op te richten dat er wel kans toe ziet (HTM? West-Nederland?). Bussen laten rijden via de mark- tenroute lijkt mij een ramp. De Hooigracht is al vol. Dus wie weet een betere oplossing dan een tram te laten rijden? In de Amsterdamse Leidsestraat rijden al jaren moder ne trams (enkelspoor) Waarom kan het daar wel en hier niet? Ook in enkele Franse steden is de tram weer terug en er volgen er meer. Ik begrijp niet dat de winkeliers niet wat inventiever zijn bij het zoeken naar oplossingen. Auto's terug in de Breestraat? Dat kunnen ze echt niet maken. Dan zijn daar straks alle winkels verdwenen. Wie wil er vandaag de dag nog winkelen in een straat vol stinkend en gevaarlijk verkeer? Nou dan. Willem Zonderzand, Besjeslaan 5, Leiden. DEN HAAG/LEIDEN - Ontslag van rechtsvervolging en gedwon gen opname in een psychatrische kliniek voor de duur van maximaal een jaar is het vonnis dat de Haagse rechtbank vanmorgen velde in de zaak van een 40-jarige Leidenaar. Hij heeft op 29 april een cafébaas op de Nieuwe Beestenmarkt met een mes gestoken, nadat hij eerder op die dag ruzie had gehad met de man. De straf is overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Volgens de rechtbank kan het feit de man niet worden aangere kend, omdat hij psychiatrisch ge stoord is. Daarvoor moet hij wor den behandeld in een krankzinni gengesticht, aldus rechtbankpresi dent mr. Kalbfleisch vanmorgen. Overigens achtte de rechtbank po- LEIDEN - Wethouder De la Mar onderzoekt serieus of er in Leiden mogelijkheden zijn om asielzoe kers tijdelijk op te vangen. In een aantal gemeenten is er verzet gere zen tegen de plannen van Brink man om grote groepen vluchtelin- Jaar cel wegens ontucht DEN HAAG/LEIDEN - Een 24-ja- rige Leidenaar is vanmorgen door de Haagse rechtbank tot achttien maanden gevangenisstraf, waar van zes voorwaardelijk, veroor deeld voor het feit dat hij in Leiden een meisje heeft gedwongen tot het plegen van ontuchtige handelin gen. Een tweede keer bleef het bij een poging. De Leidenaar moet zich bovendien onder behandeling stellen van een psychiater. De straf is conform de eis van de officier van justitie. De man vertelde twee weken ge leden ter zitting dat hij op bepaalde momenten een onbeheersbare dwang voelde, waardoor hij tot de gepleegde misdrijven kwam. Nu hij medicijnen gebruikt kan hij de ze dwang onderdrukken. Om met een en ander te leren leven is psy chiatrische behandeling noodzake lijk en daartoe besloot de recht bank dan ook. Man ernstig onderkoeld gevonden langs sloot LEIDEN - Op de Ommedijkseweg (parallelweg van de rijksweg 44) is vannacht een man aangetroffen die ernstig onderkoeld bleek. De man werd op het wegdex gevonden maar heeft vermoedelijk enige tijd in een naburige sloot gelegen. De 22-jarige dienstplichtig militair uit Haarlem is naar het politiebureau gebracht waar getracht is hem met wisselbaden op temperatuur te brengen. Nadat deze behandeling niet af doende bleek, is de Haarlemmer naar het AZL gebracht waar hij nu nog steeds verblijft. De man is nog niet verhoord. Behalve dat het slachtoffer teveel had gedronken, is de politie niet duidelijk wat er vannacht met de man is gebeurd. Bij het slachtoffer werd geen ver voermiddel aangetroffen. 'In hele stad zoeken naar plaats voor woonwagens' LEIDEN - Links-Leidenraadslid J. Laurier wil dat er niet alleen in de Stevenshof en Roomburg naar mogelijke lokaties voor woonwa gencentra wordt gezocht. Hij pleit te er gisteravond tijdens de verga dering van de raadscommissie so ciale zaken voor om ook naar mo gelijkheden te zoeken op andere plaatsen in de stad. De twee nieu-» we kampen hoeven niet per defini tie aan de rand van dé stad te ko men", aldus Laurier. Wethouder De La Mar deelde mee dat de directie ruimtelijke or dening momenteel op zoek is naar mogelijke lokaties voor twee cen tra met vijftien plaatsen. Jaar gedwongen opname in psychiatrisch ziekenhuis ging tot doodslag niet bewezen, maar wel zware mishandeling. Tijdens de zitting twee weken geleden verklaarde de Leidenaar niet te hebben gestoken. De kroeg baas zou met het mes op hem zijn afgekomen en zichzelf hebben ge raakt toen de Leidenaar een afwe rende beweging maakte. Zijn advo caat vroeg dan ook om vrijspraak. gen onder te brengen. Deze men sen moeten tijdelijk worden ge huisvest tot er een defintieve be slissing over hun status van 'vluch teling' is genomen. Raadslid J. van Meijgaarden (PvdA) zei een dergelijk initiatief van de gemeente te ondersteunen. "Ik heb echter geen idee of er in Leiden mogelijkheden zijn. Het is natuurlijk gemakkelijk om te roe pen dat Leiden iets aan het pro bleem moet doen, terwijl er aan de andere kant geen mogelijkheden zijn". Wethouder De la Mar is overi gens al van plan om in de komende anderhalf jaar 200 vluchtelingen in Leiden te huisvesten. Toekomst van winkels aan Kennedylaan rooskleuriger LEIDEN - De toekomst van het winkelcentrum aan de Kennedy laan lijkt iets rooskleuriger te zijn geworden nu een grote winkelke ten belangstelling heeft getoond voor een van de leegstaande ruim ten in dit centrum. De keten zou er een supermarkt willen vestigen, zo bleek gisteren tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor economische aangelegenheden. Om welke onderneming het gaat, wilde wethouder Fase van econo mische zaken gisteren nog niet kwijt. Het winkelcentrum aan de Ken nedylaan dreigt op den duur te worden gesloten omdat belegger Aegon geen geld wil steken in een dringend noodzakelijke opknap beurt. De gemeente heeft onlangs een plan op tafel gelegd waarmee ze Aegon toch op andere gedach ten hoopt te brengen. Het gemeentebestuur wil het centrum behouden omdat de For- tuinwijk - een wijk waar naar ver houding veel ouderen wonen - an ders verstoken raakt van nabijgele gen winkels. Wil het plan echter enige kans van slagen hebben, dan zal zich voor het Centrum wel een 'publiekstrekker' - een grote su permarkt bijvoorbeeld - moeten aandienen. De gemeente heeft de keten in middels doorverwezen naar de be legger. Volgens gemeente-ambte naar Van Iersel hebben overigens nog meer ondernemers belangstel ling getoond voor het centrum. Hoe serieus die interesse is, wilde hij gisteravond niet vertellen. 'Herbezinning nodig op taken van het DGB' LEIDEN - De PvdA vindt dat er een herbezinning moet komen over de taken van het Dienstencen trum Gecoördineerd Bejaarden- werk (DGB). PvdA-raadslid M. Kevckhoffs betoogde gisteravond dat een aantal taken wellicht elders kon worden ondergebracht. Ook meende zij dat sommige activitei ten niet alleen tot ouderen moeten worden beperkt. Wethouder De la Mar zegde toe binnenkort met een notitie te ko men over het DGB en daarin aan te geven welke taken door andere in stanties kunnen worden overgeno- Nieuw nummer hulpactie voor Polen LEIDEN Door de ingebruikne ming Ve n een nieuwe centrale is het telefoonnummer van de con tactpersoon in Leiden voor de huipactie voor Polen gewijzigd. Het nieuwe nummer is: 071-V22623.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17