Subsidiebeleid is echt een rommeltje' Komst fietspad door groen Zoeterwoude nog onzeker 'Jongerenwerk zomaar met halve ton gekort' Bestuur muziekschool bereid te bezuinigen 80B§§@S§ Eerste 'koopavond' gemeentehuis succes Aantal uren budget- voorlichter ingekrompen Wassenaar niet juichend over Amerikaanse school bS|bladLtetdl|»»lphens The Young Amadeus én The Young Messiah nu als concert Els PAGINA 16 .■Himi'mi'iaij DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 Kritiek PvdA/PPR en D66 Voorschoten VOORSCHOTEN - Zonder overleg met de Voorschotense gemeenteraad hebben burge meester en wethouders het open-jongeren werk 50.000 gulden gekort. Dat is in strijd met toezeggingen en niet direct nodig. Dit stelden de fracties van PvdA/PPR en D66 gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie welzijn. Nu B en W in een nota over het gebouw De Lindehoeve het jongerenwerk niet eens meer noemen, is een nieuwe start dubbel zo moeilijk geworden. "Als uit dat rapport over het jonge renwerk later dit jaar blijkt dat men verder kan gaan, moet de raad alles bevechten", stelde G. Both (PvdA/PPR). "Het pand is weg, de men sen zijn weg, het bestuur is weg en het geld is weg". Het CDA vindt dat een zorg van later, terwijl de WD zich afvraagt waar de progressieven de 50.000 gulden, de helft van de rijksbezuinigin gen voor volgend jaar, vandaan willen halen. De progressieven vinden dat de discussie hier mee wordt omgedraaid. Er had eerst een be hoorlijke beleidsdiscussie moeten komen en daarna had pas gesteld kunnen worden dat 99 procent van de gesubsidieerde clubs er niet op achteruit gaan, maar de Lindehoeve flink wordt gekort. "We zijn niet a priori tegen, maar vragen ons af of het echt nodig is", aldus de PvdA/PPR. Over het gebouw heeft de gemeenteraad in het verleden wél gediscussieerd en besloot de raad de boerderij achter de sporthal in reserve te houden. Ondertussen stelden B en W een no ta op waarin afstoten van het gebouw voorop staat en allerlei andere gebruikers ten tonele worden gevoerd. Het woord jongeren kwam geen moment meer voor. "Dat is niet fraai", stelde PvdA/PPR-raadslid G. Both. Raadslid mevrouw E. Mulder (D66) noemde het zelfs "onzorgvuldig. Samen met het weggooien van de 50.000 gulden wekt dit een rare indruk, geeft het een niet zo leuk beeld van de collegepartij- Wethouder L. Marselis wees erop dat een jongerencentrum op de genoemde plek niet langer kon. En hij wees op de vele klachten, vooral over geluidoverlast. Aan de andere kant doet hij in de welzijnssector niet graag iets weg "omdat je nooit zeker weet of je er iets voor te rugkrijgt". Afsluitend stelde hij dat door de brand in het voorhuis van De Lindehoeve "een situatie is ontstaan". Alleen steun plan CDA Voorschoten VOORSCHOTEN - Alleen de Voorschotense CDA steunt het plaatselijke subsidiebeleid. De WD noemt het een rommeltje, de fractie van PvdA/PPR kan geen normen ontdekken en vindt dat de gemeente clubs en instanties murw maakt en ontmoedigt door alleen maar over bezuinigen te praten en niet naar wensen te luisteren. D66 vindt het beleid, vastge legd in een welzijnsplan, volstrekt tegenstrijdig. Tarieven voetveer Oegstgeest per 1 januari wellicht omhoog DEN HAAG/OEGSTGEEST - De tarieven van het voetveer tussen Valkenburg en Oegstgeest worden zeer waarschijnlijk met ingang van 1 januari verhoogd met gemiddeld 17,2 procent. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS), het dagelijks bestuur van de provincie, heb ben al met de verhoging ingestemd en vragen nu ook aan Provinciale Staten om dat te doen. De verhoging is nodig omdat het bedrijfsresultaat van het veer te rugloopt. De exploitante, J.Th. Vasse, die het veer op 18 mei jongstle den overnam, heeft het verzoek tot verhoging van de tarieven gedaan. Aan de ene kant heeft zij hogere lasten dan haar voorganger, omdat ze in Amsterdam woont en een duurdere lening heeft. Bovendien valt het resultaat van het veer toch al tegen omdat een geleidelijke verho ging van de tarieven niet heeft plaatsgehad. Verder verdient de veer- vrouw erg weinig, aldus GS. Een en ander betekent dat de Oude Rijn overvaren vanaf 1 januari 60 cent kost per persoon (was 50 cent), en dat als een (brom)fiets wordt meegenomen nog een dubbeltje meer moet worden betaald. De week kaarten stijgen eveneens in prijs: voor personen van 2,30 gulden naar 3,00 gulden en voor personen met een (brom)fiets van 3,60 gulden naar 4,20 gulden. Dit bleek gisteravond bij het be handelen van het plan in de raads commissie voor welzijn. Volgens de PvdA/PPR is het een beleids arm stuk. "Het moet meer worden dan een subsidielijstje", klaagde de radicaal-socialist G. Both. Bij de begrotingsbehandeling, vorig jaar, had zijn partij dat al in een motie vastgelegd. "De motie haalde het niet, maar B en W zegden wel toe dat ze de inhoud ter harte zouden nemen", aldus WD-raadslid H. van Gogh. Hij constateerde dat niet is ge beurd. "We doen als gemeente niets méér dan het vastleggen van de bestaande situatie en vasthou den aan de nul-lijn". Als voorbeeld gaf hij de Big Band Voorschoten: omdat men in voorgaande jaren 1000 gulden kreeg, kreeg men ook dit jaar dat bedrag. "Terwijl i geen enkel Voorschotens lid n heeft", stelde Van Gogh. Vaag Een wat vage discussie was er over de wensen van de clubs. De verlangens zijn keurig vastgelegd in het welzijnsplan, maar reacties ontbreken vaak. Both (PvdA/P PR): "U kunt zich daar niet vanaf maken, door te melden dat er vanaf 1982 geen ruimte is voor nieuw be leid. Dan had U ook niks hoeven vragen". Hij denkt dat wanneer de clubs er een punt van maken, B en W onbehoorlijk bestuur verweten kan worden. Volgens CDA-fractie- voorzitter F. ten Have zijn opmer kingen over wensen gericht op de organisatie zelf. "Toen ik nog bij LEIDERDORP - Het bestuur van de Leiderdorpse muziekschool 'Rijn- akkoord' is bereid om positief mee te denken over de door de gemeente gewenste bezuinigingen. Wat de muziekschool betreft moeten de bezuini gingen in samenwerking met 'deskundigen' van beide partijen worden afgewerkt. De school heeft echter meer tijd nodig dan de gemeente Lei derdorp aangeeft, zo schrijft het algemeen bestuur in een brief aan burge meester en wethouders. Aanleiding voor de brief is een notitie van burgemeester en wethouders waarin staat dat 'Rijnakkoord' moet bezuinigen door te snoeien in het in strumentale lespakket. Het basispakket, bestaande uit een jaar muzikale oriëntatie, twee jaar algemene vorming en drie jaar blokfluitles, willen burgemeester en wethouders handhaven. Privélessen moeten worden omgezet in groepslessen en de cursussen dienen geen negen, maar zes jaar te duren. Degenen die voor een zevende, achtste of negende jaar les willen hebben, moeten daar privélessen voor aanvragen. Het gemeente bestuur hoopt dat de maatregelen vanaf 1990 jaarlijks 120.000 gulden op brengen. Het algemeen bestuur schrijft nu te hebben besloten bij de muziek school een beleidsplan op te stellen waarin staat of, en zo ja hoe, er kan worden bezuinigd. Dat plan moet voor 1 maart 1988 op tafel liggen zodat er in april definitieve besluiten kunnen worden genomen. Uitgangspunt daarbij voor het bestuur dat de bezuinigingen geen ge dwongen ontslagen met zich mee zullen brengen. Andere uitspraken die het algemeen bestuur op voorhand heeft gedaan: - de kwaliteit van het muziekonderwijs moet verantwoord blijven, - de tarieven mogen niet te hoog zijn, - het algemeen muzikaal vormend onderwijs op de basisscholen dient te worden verstevigd, - het huidige assortiment van instrumenten moet gehandhaafd blijven. het CD JA zat vulde ik bijvoorbeeld in dat ik grote avonden wil en een mooie accommodatie". Ondanks influisteringen van zijn ambtenaren, werd wethouder L. Marselis niet duidelijk hoe het zit met de wensen. Hij laat dat onder zoeken en stelde alvast voor om de passage in toekomstige brieven duidelijker te formuleren. CDA en WD vrezen dat dat extra wensen in de hand werkt, maar Marselis weet dat wanneer mensen iets wil len hebben, ze er wel om vragen. Over de opzet van een nieuw wel zijnsplan mogen de raadsleden in januari meepraten, zo beloofde de wethouder. Hij noemde het welzijnsplan 'be houdend'. D66 vindt dat zacht uit gedrukt. Omdat de gemeente be staande subsidies zoveel mogelijk wil handhaven ("zolang daar vraag naar is") en het totaalbedrag aan subsidies licht omlaag gaat, is er amper ruimte voor nieuw beleid. Haar partij betreurt dat en wijst er op dat het welzijnplan juist staat dat nieuwe initiatieven gehono reerd moeten worden wanneer ze aan een behoefte voldoen. Daar naast moet er extra aandacht ko men voor emancipatie en minder- nedénbeleid. "Dit alles is op zijn minst tegen strijdig", aldus Mulder. Zij vindt dat de gemeente eerst duidelijk op een rijtje moet zetten wie wat moet krijgen. Voorschoten moet zich daarbij niet laten leiden door histo risch gegroeide situaties. En wan neer dat nodig mocht zijn, valt met D66 te praten over een hoger bud get voor het totale welzijnswerk. LEIDERDORP - Het Leider dorps sociaal-cultureel centrum 'De Sjelter' heeft gisteravond i seizoen voor wat de i-activiteiten geopend met een informatie-avond. De vrouwen kregen onder meer een demonstratie zelfverdediging voorgeschoteld. Ook was er een optreden van vrouwenkoor Quin Size en kon voor het eerst de nieuwe bibliotheek met lou ter vrouwenliteratuur worden bekeken In het nieuwe seizoen organi seert het sociaal-cultureel cen trum aan de Heemraadlaan voor vrouwen onder meer een aantal thema-bijeenkomsten eetavonden (op woensdagen), koffie-ochtenden dinsdagen een klussencursus (ook op dins- Standwerkersconcours De Voorschotense markt van aanstaande vrijdag belooft extra feestelijk te worden. Acht stand werkers zullen met hun befaam de welbespraaktheid verschil lende waren aan de man of vrouw trachten te brengen. Een jury zal hun verrichtingen beoordelen en aan het eind van de middag de winnaar aanwijzen. Het is de be doeling dat de standwerkers voor het Ambachtshuis (Voorstraat) werken. Mocht daar een huwe lijksvoltrekking plaatsvinden, dan wijken ze uit naar de Molen laan. De standwerkers zijn er van negen tot vijf uur. Art-Bird Bigband De Art-Bird Bigband, samen gesteld uit de muziekscholen 'Rijnakkoord' in Leiderdorp en 'Leiden en omstreken', heeft een band opgenomen die komende zondag officieel wordt gepresen teerd. Dat gebeurt in de Leider- dorpse Muzenhof aan de Gordijn- singel. Tussen vijf en zeven uur kunnen alle belangstellenden daar getuige van zijn. De Art-Bird Bigband timmert al jaren aan de weg. Naast optre dens voor de beide muziekscho len, tijdens de Leidse Jazzweek en op de Leidse uitmarkt speelt de bigband op feesten en partij en. Ook is de band gevraagd om in het Duitse Bensheim-Auerbach op te treden. Dat gebeurt volgend weekeinde. Ruildag Postzegelvereniging Oegst geest houdt komende zaterdag, 10 oktober, een grote ruildag in het Gemeentecentrum aan de Lijt- weg. Tussen tien en vier uur kan men daar terecht. Voor inlichtin gen en tafelreservering kan me vrouw Holler worden gebeld, te lefoon 071-317471. LEIDERDORP - Voor het eerst was de afdeling burgerzaken op het Leiderdorps gemeentehuis buiten kantoortijden geopend voor publiek. Op woensdag avond tussen half zeven en acht uur kan de burger er voortaan te recht voor het aanvragen van rij bewijs of paspoort en voor aan giften van geboorten of overlij den. Ook bij de afdeling voorlich ting kan het publiek op diezelfde woensdagavond met vragen te recht. Het heeft lang geduurd, maar het is er dan toch van gekomen", aldus een blijmoedig ogend frac tielid Bert Lamers van D6G de partij die zes jaar geleden al met het idee voor een avondopenstel ling van burgerzaken op de prop pen kwam. Om deze avond een feestelijk tintje te verlenen, overhandigde Lamers aan beide aanwezige chefs van de afdelingen burger zaken en voorlichting een bos bloemen. "D66 is blij met de avondopenstelling, eerst die van de PTT, nu van burgerzaken. In een forensengemeente als Leider dorp hebben we dit altijd een noodzaak gevonden. Jammer al leen dat het om praktische rede nen de koopavond niet kon wor den. Maar misschien komt daar in de toekomst nog verandering in", aldus Lamers. Ock de chef burgerzaken, de heer A. de Bruijn, toont zich te vreden met de openstelling van zijn afdeling op woensdag avond. "Het is naar mijn mening een goede service naar de burger toe", aldus De Bruijn. En: "Ook voor ons werk heeft de wijziging van openingsuren voordelen. Omdat we nu 's middags gesloten zijn, kunnen we die tijd gebrui ken voor de verwerking van al onze administratie". Voorlopig geldt de avondopen stelling voor een proeftijd van een half jaar. De afdeling zal in wisseldienst steeds door drie per soneelsleden worden bemand. Zij krijgen daarvoor ter compensa tie een vrije vrijdagmiddag. De ze eerste avond was alvast een succes: meer dan twintig burgers maakten van de gelegenheid ge bruik. Het enige waarvoor men op woensdagavond niet bij burger zaken kan aankloppen is voor ondertrouw. Voor de drie aanwe zige personeelsleden is het te ar beidsintensief om ->ich daar op dat tijdstip voor vrij te kunnen maken. "Wie in ondertrouw wil gaan in Leiderdorp, zal bij de baas een vrije dag moeten blij ven vragen", aldus De Bruijn. OEGSTGEEST - De budgetvoor- lichter van de gemeente Oegst geest zal volgend jaar nog maar zes uur per week actief zijn. Nu is de voorlichter nog voor acht uur in dienst, maar uit een evaluatierap port over de eerste helft van dit jaar blijkt dat hij het werk wel in korte re tijd af zal kunnen. Van januari tot augustus wend den zich twintig Oegstgeestenaren tot de budgetvoorlichter. Dertien daarvan konden met goed resultaat worden geholpen. D66-raadslid Visser merkte gisteravond tijdens de commissie welzijn op dat veel mensen pas de hulp van een des kundige inroepen wanneer het te laat is. Hij vroeg zich af of de gemeente niet wat preventiever te werk kan gaan door meer voorlichting te ge ven in de gemeentelijke kolom men. De verkrijgers van gemeente garantie voor het kopen van een huis zouden ook een informatie- blaadje moeten krijgen over het be staan van de budgetvoorlichter. Volgens wethouder Blom is het inderdaad belangrijk dat de bud getvoorlichter gezien wordt als preventief adviescentrum. "Men sen moeten naar hem toe kunnen gaan zonder erop te worden aage- keken". Mevrouw van Overbeek (PPR/PSP) stemde gisteren alleen met vermindering van het aantal uren in wanneer het aantal aanvra gers niet hoger wordt. "Als in de toekomst blijkt dat meer mensen van deze voorziening gebruik ma ken, moet de werktijd weer naar acht uur worden teruggebracht". INBRAKEN - Inbrekers zijn afge lopen nacht actief geweest in Roe- lofarendsveen. In Rijnland, Spoor straat en Fresiastraat werden ach terdeuren van woningen gefor ceerd. Uit de huizen werden betaal cheques, sieraden, een compact discspeler en een fototoestel weg gehaald. De totale waarde van het ontvreemde goed is onbekend. Omdat bewoners Westeindseweg tegen zijn ZOETERWOUDE - Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat er in Zoeterwoude een fietspad komt vanaf het eind van de Westeindseweg naar de Dr. Kortmannstraat. Alle leden van de commissie ruimtelijke ordening toonden zich gisteren tegen de aanleg van het fiets pad dat dwars door de weilan den zou gaan lopen. Het fietspad behoort tot het ruil verkavelingsplan zoals dat tien jaar geleden door de gemeente Zoeter woude werd goedgekeurd. Nu dit plan in uitvoering is, wil de landin richtingscommissie een begin ma ken met de aanleg van het pad. Aan de gemeente werd daartoe mede werking gevraagd. Volgens wethouder Van der Heijden kan de gemeente het zich niet veroorloven na tien jaar af te zien van een gedeelte van een goed gekeurd plan. De commissie drong daar echter toch op aan en stelde voor het op de begroting uitgetrok ken bedrag, 43.000 gulden, te ge bruiken voor de aanleg van een re creatief voetpad en het opknappen van een kerkepad. De commissieleden lieten zich leiden door de hoorzitting die'eind juni werd gehouden. Daar bleek dat de bewoners van de Westeind seweg in grote meerderheid tegen de aanleg van het fietspad waren. Zij voerden aan dat er reeds nu, en dan vooral tijdens de zomerweek einden, tal van gevaarlijke situaties ontstaan vanwege het drukke auto verkeer. Op de smalle Westeindse weg met zijn zachte bermen zou onverantwoordelijk hard worden gereden: drukker fietsverkeer zou dat gevaar alleen maar doen toene- Ook vreesden de bewoners voor een toeneming van geluidsoverlast wanneer bromfietsers het fietspad gaan gebruiken als een snelle door steek. Ondanks een verbod voor bromfietsers, nemen de bewoners aan dat deze toch veelvuldig van het fietspad gebruik zouden gaan maken. De commissieleden stelden zich gisteravond achter de bezwaren van de bewoners. Mulder (WD) had geen problemen met de plano logische aspecten van het plan. De bezwaren van de bewoners liet hij echter zwaar wegen. Bovendien vroeg hij zich af of de gemeente in deze tijden veel geld beschikbaar moet stellen voor iets dat niet zo ur gent is. Molenpad Van der Salm (CDA) twijfelde er-' aan of de gemeente zowel wettelijk als moreel gebonden is aan een plan van tien jaar geleden. Hij wees op het aspect van de onveiligheid en trok daarbij een vergelijking met het Molenpad. Hierop rijden dagelijks bromfietsen en motoren, hoewel daar ook een verbod voor geldt. Het beschikbare geld zou hij liever besteed zien aan hét opknap pen van een van de kerkepaden. Mevrouw Batelaan (P.Z.) zei gis teren meer te zien in het realiseren van een landelijk voetpad voor vo gelaars. Het bedoelde fietspad is naar haar mening een "te mooie ge legenheid voor bromfietsers om naar de disco te scheuren en dat kan nooit de bedoeling zijn". Wethouder Van der Heijden: ge meente kan'niet van een deel van het plan afzien... (foto Wim Dijkman) WASSENAAR - De gemeente Was senaar staat niet te trappelen om de Amerikaanse School binnen te ha len. "Aan zo'n vestiging zitten zo wel voor- als nadelen, en misschien meer nadelen", zei wethouder C.P. Barning gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening en openbare werken. PvdA-fractievoorzi'.ter H. Gou- looze had raar het gemeentelijke standpunt gevraagd omdat hij veel tegenstrijdige berichten had gele zen over de school. Volgens het ene bericht vestigt 'The American school of The Haque' zich in Den Haag, volgens het andere bericht klopt de school weer aan bij Wasse- "terecht tegen de vestiging van een school in een natuurgebied. Maar wellicht komen er nog andere mo gelijkheden in Den Haag", stelde hij. Goulooze beaamde dat. "Er is een oplossing bij Den Haag, tegen de Wassenaarse grens aan", stelde de PvdA'er. In het Wassenaarse bestem mingsplan Weteringpark is overi gens een bepaald lapje grond gere- serverd. De politieke partijen wa ren daar unaniem voor, veel omwo nenden bléven protesteren totdat de school de steven op Den Haag richtte. Overigens heeft Wassenaar nooit het voortouw genomen tot de school. De schóól heeft dat gedaan en de gemeente bleek bereid om een plek te vinden 'omdat veel leerlingen uit Wassenaar komen", aldus de wethouder. Op 28 oktober as. zal in de Groenoordhallen in Leiden een bijzondere muzikale manifestatie plaatsvinden. The New London Chorale die in ons land zoveel succes heeft met de Ip's The Young Messiah en The Young Amadeus, welke laatste dit jaar de Edison kreeg, geeft dan voor het eerst in Leiden een live concert van deze werken. Het wordt een groots opgezette show waaraan tweehonderd personen meewerken, met als solisten Vicki Brown, Madeline Bell en Gordon Neville. Toegangsprijs: 39,-. Lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die hun kaarten halen bij het hoofdkantoor van deze krant, Witte Singel 1 in Leiden genieten tegen inlevering van de bon een korting van ƒ3,- per kaart. Naam Adres: Plaats: I Abonnee Leidsch Alphens Dagblad

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16