DE MICRA TREND? WIE SNEL IS KRIJGT ISOO,- AAN EXTRA'S KADO. NISSAN Renault 21 Turbo concurreert met zescilinders Dodge Aries: verplicht rijden 'op z'n Amerikaans' M Slederadiokluis RIJ-IMPRESSI prss SST/..".:.- m Snelste diesel Het VDO-kluisje voor de autora dio «foto PR» De massale diefstal van autoradio's dwingt de automobilisten tot maat regelen. Dat maakt de betreffende industrie inventief. Allerhande op lossingen worden aangedragen. Eén daarvan is de slederadio. Een autoradio dus, die men kan meene men als men uitstapt. Allemaal leuk en aardig, maar waar laat men dat ding? Geen pro bleem als men thuis stopt, maar waar stop je zo'n apparaat als je wilt wandelen, winkelen of wat dan ook? Maar ook voor dit pro bleem is er alweer een oplossing. Geen goedkope, maar hij lijkt de gelijk. VDO Nederland in Amsterdam heeft een handig kluisje op de markt gebracht - de Multi-Safe - die volgens de importeur 'praktisch sa- botagevrij' is. Een draagbare kluis, niet groter dan 330 x 198 x 84 mm, die door middel van een bijgelever de houder in de auto kan worden vergrendeld. Men kan er behalve de slederadio ook waardepapieren en kleine kostbaarheden in weg stoppen. VDO merkt terecht op, dat deze kluis ook elders - bijvoor beeld in de boot, in de caravan of gewoon thuis - is te gebruiken. Er zijn losse houders te koop, waar mee hij op verschillende plaatsen kan worden vergrendeld. De zwart gemoffelde Multi-Safe is gemaakt van hoogwaardig staal en van binnen geheel gepolsterd met schuimrubber. Maar het be langrijkste deel is het nauwelijks te forceren magneetslot van het type Ankerslot. In het sleutelkanaal van dit slot wordt de magneetcode van de sleutel met die van het slot'ge- combineerd. Sleutel en sleutelka naal hebben dan ook beide een glad oppervlak. Dit - samen met de meer dan 65.000 sleutelcodevarian ten - maakt het systeem ongevoelig voor vuil, sabotage of copiëren. De prijs van de Multi-Safe met één houder bedraagt 385 gulden, voor een extra houder moet 90 gul den worden betaald. (foto pr» Renault gaat het met de 21 twee li ter Turbo opnemen tegen erkende grootheden als de 325i van BMW, de 190 2,3 zestienklepper van Mer cedes en andere auto's die zich in dat marktsegment van snelle en dure jongens goed thuisvoelen. Renault moet wel, want door zijn prijs van 58.900 gulden is deze 21 twee liter Turbo terecht gekomen op een prijsniveau waarop zich ook een aantal gerenommeerde zesci linders bevindt. Net als andere leveranciers van turbomodellen hoopt Renault nu maar dat er in de 'doelgroep van hoofdzakelijk mannelijke autolief hebbers van ongeveer 40 jaar en gewoonlijk in het bezit van meer dan één wagen, die zich laten lei den door rationele overwegingen, zoals model en comfort, en emotio nele overwegingen, zoals voorlief de voor een sportwagen en ge hechtheid aan merk' voldoende klanten te vinden zullen zijn, die zich willen vastbijten in de tur boversie van de 21. Renault Neder land denkt dit jaar nog 40 en vol gend jaar 100 van zulke personen roep' die de turbo levert. Als het te kunnen vinden. Het is de 'eeuwige' discussie tus sen de voorvechters van de zesci linders (veel vermogen in elk toe- renbereik) en degenen, die enthou siast worden van de 'kracht-op-af- nodig is het gaspedaal diep indruk ken en turbo zorgt voor een enor me duw in de rug. 'Een kostelijk gevoel', meent de liefhebber terecht. 'Maar ook gevaarlijk', brengt de 'zes-cilinderaar' er even terecht te genin. Want als die turbo op een nat wegdek flink wordt opgejaagd kan het uiterlijk effect wel eens niet al leen beperkt blijven tot gierende banden of uit de weg getrokken stenen, maar behoort bij minder ervaren chauffeurs een dwars over de weg staande auto even goed tot de reële mogelijkheden. Maar waar de één de vriendelij ker geleidelijkheid van de zescilin der prefereert, geeft de ander de voorkeur aan het bijterige karakter van de turbo. Zoiets wordt vaak 'sportiever' genoemd. Het is maar wat men wil. Dat neemt allemaal niet weg, dat er onder de motorkap van die bar snelle Renault 21 Turbo een heel gave krachtbron zit. Dank zij een uiterst geraffineerd elektronisch systeem worden ontsteking, benzi- ne-inspuiting en vuldruk 'volgens het boekje' geregeld. En natuurlijk hebben de con structeurs van de wagen danig re kening gehouden met de krachten die door clie 2 liter motor met vloei- stofgekoelde Garrett T3 turbocom pressor met twee tussenkoelers op de wielen kunnen worden ge bracht. Onderstel en remsysteem zijn daarbij voortreffelijk aange past, zodat het rijden met dit top model uit de Renault 21-serie een aardig sportief feestje wordt. De prestaties zijn er ook naar. Ruim binnen de acht seconden ja gen de 175 paardekrachten de wa gen uit stilstand op naar 100 km/ uur en als men ruimte heeft kan men de naald van de snelheidsme ter heel glad in de buurt van de 220 krijgen. Maar meer nog dan die topsnel heid vind ik de vinnige reacties van de turbomotor de sterke kant van deze verre van goedkope, maar wel goede Renault 21 twee liter. Samengesteld door Koos Post De kortgeleden overleden Henry Ford II nam op 13 juli 1978 een van de geruchtmakendste besluiten uit zijn turbulente leven. Van de ene dag op de andere stuurde de 'auto koning' zijn mede-directeur Lee Ia- cocca zonder opgave van redenen de laan uit. Later zou hij zijn beslis sing schouderophalend motiveren: 'Nou ja, soms mag je iemand ge woonweg niet'. Fords emotionele besluit werd de redding van Chrysler, die de ontslagene met veel tamtam bin nenhaalde. Het bijna failliete be drijf had een sterke man als Lee Iaccoca net nodig. Een man die met rigoureuze maatregelen het merk van de rand van de afgrond zou wegtrekken. Een van die maat regelen was een snelle terugtocht van Chrysler uit Europa. 'We konden ons toen geen ver blijf op de Europese markt veroor loven. Trouwens, velen zeiden in die dagen dat we ons niet eens een aanwezigheid op onze eigen markt konden veroorloven', merkte de Amerikaan vorige maand op in Frankfurt, waar hij tijdens de auto tentoonstelling vertelde dat Chrys ler op de weg terug was naar Euro pa. Met de vaste bedoeling om te blijven. Want volgens Iacocca is de ver koop op de Europese markt voor t belang. 'Het is de hardste markt ter wereld. Als onze produkten het daar goed doen, zul len ze het overal goed doen'. De nieuwe Chrysler-modellen zijn dan ook mede op de Europese markt afgestemd. Niet te grote, goed han teerbare wagens, waarop een garantie van driejaar of 110.000 km zal worden gegeven. Chrysler wil de export naar Eu ropa geleidelijk op gang brengen. In Duitsland, Zwitserland, Oosten rijk, België en Nederland zal een bescheiden begin worden ge maakt. Volgend jaar een verkoop van enkele duizenden auto's. De Nederlandse import is en blijft in handen van Louwman-dochter NL ham (ook Suzuki) in Heinenoord, waar men nu nog slechts enkele versies van de Dodge Aries heeft staan. Modellen, die in de loop van volgend jaar zullen worden vervan gen door de nieuwe Chryslers. Het aantal Nederlandse dealers moet van 6 naar 60 groeien. Maar voorlopig is daar nog de Dodge Aries. Een nogal conventio neel gestileerde wagen van 4,5 me ter lengte. Een typische Ameri kaanse auto bestemd voor de Ame rikaanse verhoudingen en snelhe den. Met wel veel ruimte, maar ner gens een bakje of zelfs plankje om iets weg te bergen. Zelfs het hand schoenenkastje is met een tande- stoker al vol. Royale stoelen, maar nauwelijks zijwaartse steun in de rug. Een auto met in het vooronder een 2,2 liter viercilinder katalysa tor-injectiemotor, die echter heel veel moeite heeft om de 1139 kg wegende wagen van bijvoorbeeld 100 naar 120 kilometer te versnel len. En ook een motor die bij hoge re snelheden een fikse hoeveelheid geluid produceert. Die bovendien erg dorstig blijkt te zijn. Een ge middeld verbruik van 1 op 9 is zelfs voor zo'n auto te veel van het goe de. Een wagen met een wat week on derstel, dat zich echter voortreffe lijk gedraagt als men maar niet hard rijdt. Bij snelheden boven de (lage) Amerikaanse snelheidsli miet wordt men stevig door elkaar gehusseld. Uiteraard heeft ook deze Dodge de in Amerika onontbeerlijke auto matische versnellingsbak. Maar het schakelen verloopt weinig soe pel. De automaat vliegt met een schok van de ene versnelling naar de andere. Zo zou men kunnen doorgaan. -•rw,9 Mw.,. Dodge Aries Sedan Als men deze royale voorwielaan- drijver om zo te zeggen 'op z'n Amerikaans' rijdt is het een uiterst comfortabele limousine. Niet in het minst dank zij de voortreffelij ke stuurbekrachtiging en de altijd aangename airconditioning, die standaard in deze Dodge Aries zit ten. En relatief is deze wagen ook niet zo duur: nog geen 41 mille. Maar men moet zich wel de 'Amerikaanse' berusting in snel heidsbeperking eigen maken. Wie harder wil is bij deze Dodge Aries aan het verkeerde adres: onrustig, rumoerig en duur in het verbruik. Hij kan tot ruim boven de 160 km/ uur, maar dan is het niet leuk meer Daarom zie ik Chrysler met zulke auto's de Europese slag nog niet winnen. Ondanks de laag genoteer de dollar. Lee Iacocca heeft thuis nog flink wat te doen. Technische gegevens vicrdeurs Dod ge Aries sedan. Viercilinder injectie- motor met een inhoud van 2,2 liter. Drieweg katalysator. Vermogen 98 pk. Automatische versnellingsbak. Aan drijving op de voorwielen. Tandheu gelbesturing met bekrachtiging. McPherson veersysteem voor, semi-on- alha'nkelijk met schroefveren achter. Lengte 4,53 meter. Draaicirkel 10,7 me ter. Brandstoftank 53 liter. Gewicht 1139 kg. Aanhanger geremd 900 kg. Ma ximum snelheid 167 km/uur. Prijs 40.900,-. Mercedes heeft heeft de diesel- programma's van de 190- en 200-series naar boven afgerond met zeer snelle turboversies. In de 190-serie was tot nu toe de versie met de 2.5 liter vijfci linder motor van 90 pk de vlot ste diesel. Door het aanhangen van een turbolader kon het ver mogen van de motor naar 122 pk worden opgeschroefd. Daar mee kan in 11 seconden uit stil stand een snelheid van 100 km/uur worden bereikt. En de naald van de snelheidsmeter stopt pas als 195 is bereikt. Nog sneller is echter de Mer cedes 300 Diesel Turbo. De daarin geplaatste driehter zes- cilinder motor met turbolader is overigens niet nieuw, die was al bekend uit de T-serie. Maar deze 143 pk sterke motor ge plaatst in de 300-serie bete kent in 10,5 seconden uit stil stand naar een snelheid van 100 km/uur en een topsnelheid van niet minder dan 205 km/uur. Daarmee is deze Mercedes (volgens de fabrieksopgaven) niet alleen sneller dan de Ci troen CX Diesel Turbo 2 - tot voor kort de snelste diesel ter wereld - maar ook gaat hij nog vijf kilometers sneller dan de diesel-turboversie van de kort geleden geïntroduceerde Alfa 164. Telefoneren met handen op stuur Mitsubishi Electric - een van de 42 takken van het Mitsubishi- concern - heeft een zodanige autotelefoon ontwikkeld dat de automobilist geen handelingen meer rechts van hem behoeft te Verrichten en niet meer gedu rende enige tijd met een hand behoeft te rijden. Waarmee dus een flink deel van de kritiek op de huidige autotelefoon is opge heven. De microfoon bevindt zich bij het apparaat van Mitsubishi onderaan de voorruit. Hij neemt het geluid gelijkmatig op van degene die spreekt. Ook van de passagiers ongeacht waar in de auto. De microfoon reageert eerder op menselijke stemmen in de auto dan op ge luiden buiten de wagen. Het bedieningspaneel van de telefoon zit in het stuurwiel on middellijk binnen handbereik van de bestuurder. Bovendien kan men tien nummers tevoren programmeren. Het bellen met een van die druk op de De Nissan Miera is de verrassend ruime auto die comfort op een unieke wyze combineert met handige buitenafmetingen. Met een sportief karakter door moderne techniek: o.a. felle, lichtmetalen één liter viercilinder motor. De Micra is zuinig en zónder katalysator schoon*. U kunt dus overal in Europa probleem loos tanken. Verder valt de Micra in een gunstige klasse voorde wegenbelasting en zijn de rijkosten ongekend laag. Nu is de Micra in een beperkt aantal leverbaar als 'Ti-end'. En dat betekent dat u voor maar liefst f 1.750,- aan extra's krijgt, waarvoor u slechts f 250- betaalt. Tferwijl de SDX-uitvoe- ring waarop de Micra 'TVend' is gebaseerd toch al uiterst compleet is. Met onder andere uit- zwenkbare zijruiten achter, gelaagde voorruit, halogeen koplampen, tapijt vloerbedekking, twee achteruitrijlampen.mistachterlicht, kwarts klokje, brede radiaalbanden, wisser en sproeier op de achterruit, enzovoorts. De Micra 'Tiend' biedt verder tegen 'n geringe meerprijs metallic- lak en tweekleuren-uitvoering. Kijk dus snel naar de Micra 'Tiend' voordat ze weer weg zijn. Nissan Micra 'Tiend' vanaf Nu 6jaar carrosserie-garantie.Deze garantie tegen doorroesten van binnenuit is van toepassing op alle Nissan personenauto's. Pnjs inc-1.BTW,excl.afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Nissan is ook de maker van de Sunny, Prairie, Bluebird, Laurel, Silvia, 300 ZX, Patrol, King Cab, Vanette.Urvan en Cabstar. De Micra 'Tiend' is een tijdelijk aanbod. JE BLIJFT ERIN RIJDEN. Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V, Fiederik Hendrikstraat 2, tel. 01720-91344. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Leidschendam, Valkenbosch Voorburg B.V., Looierslaan 30. tel. 070-202700. Lisse, Autobedrijf Broertjes B.V, Oranjelaan 74, tel. 02521-17550. Noordwijk, Garage Abswoude B.V, Nieuwe Olfemweg 2. tel. 01719-19246 13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk. Alkemadelaan 1. tel. 01713-2866. Sassenheim, Autobedrijf Beugelsdijk (servicebedrijf), Hoofdstraat 158, tel. 02522-31020. Extra: Gedeeld neerklapbare rugleuning achter. Extra: Thpij t-vloerbedekking in kofferruimte. Extra Tiend-badge op achterzijde Extra: Twee van binnenuit verstelbare spiegels. Extra: Luxe bekleding op zittingen en portieren. Extra: Aërodynamische wieldoppen. Extra: Speciale pookknop. Extra: Sportstuur. Extra: Kaartenvak in portieren. Extra: Grille in carrosseriekleur. Extra: Witte bies op bumpers en zijstrips.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11