Koffie-export aan banden: prijs omhoog Meer scholing met behoud uitkering Tolplan levert Belg geld op HET GEHEEL EIGEN GELLID VAN DE BIJENKORF TIJDENS DE PLATEN-10-DAAGSE. Nestlé wijst eis van bonden af Bureau zoekt baan voor mensen die met ontslag worden bedreigd RIJ EN VRIJ VEILIG' EG dreigt met vergelding beperkingen handel VS Ambtenarencentrum: 'ja' tegen bod Van Dijk DINSDAG 6 OKTOBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 LONDEN (Rtr) - De koffieproducerende en -verbruiken de landen hebben een mijlpaal bereikt: voor het eerst sinds februari van vorig jaar zijn de 75 leden van de Internationa le Koffie-Organisatie (ICO) tot een beperking van de kof fie-export. Dit heeft tot gevolg dat de koffieprijzen na janu ari zullen stijgen. Op de Londense koffiebeurs zijn de prij zen als gevolg van het akkoord onmiddellijk omhoog ge schoten. DEN HAAG (GPD) - Ontslag hoeft geen werkloosheid te betekenen. Onder dit motto presenteert het outplacementbureau Van der Haas zich als particulier initiatief in de strijd tegen de werkloosheid. Be drijven die willen afslanken of re organiseren, kunnen een outplace mentbureau inhuren om een nieu we werkkring voor de overbodige werknemers te vinden. Bedrijf èn werknemer wordt daarmee de ver velende gang naar het arbeidsbu reau bespaard. Zo wist een derge lijk bureau het afgelopen jaar in Engeland 28.000 mensen aan het werk te helpen, veelal in vacatures die niet in kranten waren geplaatst. Outplacement is een betrekke lijk nieuw fenomeen in Nederland, vandaar dat er ook nog geen goede Nederlandse naam voor is gevon den. De eerste bureaus hier te lan de werden pas in 1985 opgericht. Outplacement, letterlijk te vertalen met het plaatsen van mensen bui ten het bedrijf, is overgewaaid uit de Verenigde Staten en Engeland. Deze bureaus zijn gespeciali seerd in het zoeken naar een nieu we werkkring voor werknemers, nog voordat zij zijn ontslagen. Out- placement-adviseurs zien zichzelf liever als deskundigen in loop baanplanning dan als hulpmiddel voor bedrijven om gemakkelijker werknemers te ontslaan. Van der Haas gelooft niet dat bedrijven hierdoor eerder tot afslanking zul len overgaan. In Engeland zijn de outplacementbureaus vooral ge specialiseerd in de groep-outplace- ment; het ontslag van een grote groep tegelijk. In Nederland daar entegen richten zij zich vooral op het midden- en hoger personeel. Praatpaal Outplacementbureaus zijn ge specialiseerd in de opvang en bege leiding van werknemers nadat hun de wacht is aangezegd, maar voor dat zij officieel zijn ontslagen. In eerste instantie fungeren zij vol gens R.H. Post (adviseur van Van der Haas) als 'praatpaal voor de mensen die na jarenlange trouw dienst verbijsterd zijn over hun ontslag'. Er worden adviezen gege ven bij financiële problemen zoals de afbetaling van een hypotheek. Zo spoedig mogelijk wordt naar een nieuwe werkkring gezocht. Er wordt op basis van opleiding, kwa liteiten en zwakheden een 'plaatje' van de kandidaat gemaakt. Hij wordt getraind in het schrij ven van sollicitatiebrieven en curricula vi- tae en krijgt enig inzicht in de wer king van de arbeidsmarkt. Onder tussen zijn consulenten van het outplacementbureau op zoek naar vacatures. Dan is de tijd voor de kandidaat aangebroken om te solli citeren. Bij het schrijven van zijn sollicitatiebrief wordt hij geholpen door adviseurs van het outplace mentbureau. Mislukt de eerste po ging, dan gaat het adviesbureau an dermaal op zoek naar vacatures tot dat de kandidaat zijn plaats heeft gevonden. Kosten Van der Haas zegt geen proble men te hebben bij het vinden van vacatures. Zo heeft zijn bureau af gelopen maand voor 25 werkne mers van een bedrijf in Apeldoorn 67 vacatures gevonden, die voor het merendeel met waren lerug ie vinden in advertenties. "Bedrijven hebben meestal geen trek in een dure en tijdrovende wervingscam pagne voor nieuw personeel" zo verklaart Van der Haas. Hij beaamt evenwel dat voor sec toren waar geen werk voorhanden was, zoals de offshore, ook het out placementbureau geen uitkomst bood. "Kandidaten uit die sectoren komen veelal in een geheel andere baan terecht. Er wordt werk ge zocht in de sfeer van de hobbies van de kandidaat, waardoor een machine-installateur bijvoorbeeld in de houtbewerking terecht kan komen". De keerzijde van de medaille wordt gevormd door de kosten voor het inroepen van een outpla cementbureau. Afhankelijk van de opleiding van de kandidaat wordt 17.5 tot 20 procent van diens jaarin komen gerekend. Voor iemand met een inkomen van 200.000 gul den is dat al snel 40.000 gulden. Voor groepsoutplacement wordt afhankelijk van de omvang en op leiding 2.500 tot 2.800 gulden gere kend. Werkgroep wil cao-afspraken voor langdurig werklozen AMSTERDAM - Dit advies voor veiliger rijders en vrijers geeft de eigenaresse van een pompstation in Amster dam Zuidoost mee een de weggebruiker. De verkoop van condooms bij deze pomp is (daardoor?) met sprongen ge stegen. In de vakantie wordt de weggebruiker hier overigens een prettige vakantie toegewenst (foto and In februari vorig jaar, toen de kof- fie-oogst van 's werelds grootste producent Brazilië als gevolg van droogte een stuk kleiner uitviel, werden de exportafspraken opge heven. Met het nieuwe akkoord moet de prijs van koffie op de wereldmarkt omhoog tqt tussen de 120 en 140 dollarcent (een dollar is 2,14 gul den) per pound (435 gram). Eerder dit jaar stond de koffieprijs volgens een berekening van de ICO op 94 dollarcent, een dieptepunt in bijna vijf jaar. In maart 1986 bereikte de koffieprijs nog een recordpeil van 210 dollarcent. De besprekingen zijn moeizaam Philips Philips gaat bijna 20 procent van de aandelen van Polygram, waarin dit concern eerder dit jaar een be lang verwierf van 100 procent, doorplaatsen naar beleggers. Vijf tien miljoen van de in totaal 80 mil joen aandelen worden via een syn dicaat van banken doorgespeeld naar beleggers. De aandelen zullen genoteerd worden op de Ameri kaanse (electronische) NASDAQ- beurs en mogelijk in een later sta dium in Amsterdam en Londen. LPG LPG en dieselolie worden mor gen duurder. De literprijs van LPG wordt met 4 cent verhoogd en komt op 51,9 cent. Diesel wordt twee cent duurder en gaat 91,4 cent per liter kosten. SHV Het gezamenlijke bod van SHV en Burmah op de Britse energie- onderneming Calor is van de baan. Nadat gisteren de hoogte van het bod en de voorwaarden waren be kend gemaakt, maakte het bestuur van Calor bekend het bod af te wij zen. Goedkeuring van het bod door dat bestuur was een van de voor waarden voor de gestanddoening van het bod van 575 pence of wel ongeveer 18,60 gulden per aandeel. Groningen Na enkele maanden onderhan delen hebben het college van B en W van Groningen en drie ambtena renbonden gisteren een 'uniek' ar- beidsvoorwaardencontract onder tekend. Het contract loopt vanaf heden tot september 1990 en be schermt de positie van de ongeveer 4.000 Groninger gemeenteambte naren tijdens de forse bezuinigin gen die Groningen in die periode moet doorvoeren. De bezuinigin gen kosten naar schatting 200 ar beidsplaatsen. In het contract is vastgelegd dat dit zonder gedwon gen ontslagen moet gebeuren. verlopen. In maart al mislukte het overleg over de export, waarna de koffieprijs op de wereldmarkt snel begon te dalen. De afgelopen maand werden de koffieproducen ten het er onderling over eens dat de koffie-uitvoer aan banden moest worden gelegd. Na vijf da gen van overleg bereikten ze ook een akkoord over de onderlinge verdeling van de uitvoer. Brazilië wilde als grootste produ cent in eerste instantie zijn aandeel van iets meer dan dertig procent in de totale koffie-export niet opge ven. Het is uiteindelijk akkoord ge gaan met een minimale verminde ring van dat aandeel. In het verle den hebben de meningsverschillen tussen de Verenigde Staten als grootste verbruiker en Brazilië als grootste producent een overeen komst voor de beperking van de koffie-export vaak in de weg ge staan. De beperking van de export houdt verband met de verwachte enorme toeneming van de oogst: halverwege dit jaar werd geraamd dat de koffie-oogst in het seizoen 1986-87 op bijna honderd miljoen balen zou uitkomen, na 71,4 mil joen balen in het seizoen ervoor. De hoeveelheid voor export beschik bare koffie zou daardoor toenemen "van 52,4 miljoen tot 80,3 miljoen balen. UTRECHT (GPD) Werklozen moeten meer kansen krijgen om zich met behoud van uitkering te laten scholen in het bedrijfsleven. Daartoe dienen bestaande regels in de sociale zekerheid die deelname aan scholing beperken, te worden versoepeld. Op langere termijn moet worden nagegaan of werklo zen kunnen worden verplicht aan scholing deel te nemen. Sancties zijn echter alleen zinvol wanneer er uitzicht op werk is, Deze aanbeve ling staat in het eindverslag van de werkgroep Scholing van de Stich ting van de Arbeid. Daarin zitten vertegenwoordigers van overheid, werkgevers en vakbeweging. In het Voorjaarsoverleg besloten kabinet en sociale partners vier ge zamenlijke werkgroepen in te stel len die zich zouden bezighouden met scholing, langdurige werk loosheid, jeugdwerkloosheid en werkloosheidscijfers. De rappor ten van deze werkgroepen zijn in middels klaar, de inhoud is nog vertrouwelijk. Werkgevers en vakbeweging UTRECHT (ANP) - De directie van het zuivel- en voedingsconcern Nestlé Nederland heeft de vakbon den gisteren in een gesprek geen garantie gegeven dat bij de komen de reorganisatie geen ontslagen vallen. Wel is de verwachting over het maximale aantal ontslagen bij gesteld van vier- naar driehonderd. De Voedingsbond FNV, die geen enkel ontslag aanvaardt, is zwaar teleurgesteld over het gesprek. De bond gaat zich nu beraden op een 'ander, effectiever actiemodel', al dus een woordvoerder na afloop van het gesprek. De spontaan begonnen - en in middels door de voedingsbond ge steunde stakingsacties - bij de poedermelk- en oploskoffiefabriek in Rotterdam en bij de vestiging in oordelen verschillend over de bete kenis van de studies. Vice-voorzit- ter J. Stekelenburg van de FNV verklaarde vorige week zijn twij fels te hebben over het effect ervan. Directeur drs. J. Dortland van de werkgeversorganisatie VNO zei daarentegen dat de aanbevelingen' van de werkgroepen een stimulans zullen zijn voor de cao-onderhan delingen. De werkgroep langdurige werk loosheid is met het voorstel geko men om in alle regio's zogenaamde heroriënteringsgesprekken te gaan voeren met al diegenen die langer dan drie jaar zonder werk zitten. Op basis daarvan kan worden be keken welke maatregelen nodig zijn om individuele werklozen aan de slag te helpen. De verantwoor delijkheid voor de gesprekken ligt bij de arbeidsbureaus en de sociale diensten. Om de heroriënteringsgesprek ken zin te geven, dienen volgens de werkgroep de plaatsingsmogelijk heden voor langdurig werklozen aanzienlijk verbeterd te worden. het Friese Scharsterbrug, gaan vooralsnog gewoon door. De NCHP (hoger personeel) en de In dustrie- en Voedingsbond CNV distantiëren zich van de acties. De ze bonden geven de voorkeur aan verdere onderhandelingen over so ciale plannen en alternatieven voor de directieplannen. Nestlé maakte vorige week be kend tot april 1989 ruim 600 van de 2000 arbeidsplaatsen te zullen schrappen omdat Nederland voor de produktie van exportprodukten te duur is geworden en door de blij vende daling van de export van on gesuikerde gecondenseerde melk. Op de bekendmaking volgden sta kingen bij de Nestlé-bedrijven in Rotterdam (dat volgens het her- Een belangrijke bijdrage daartoe kan de wet Vermeend/Moor leve ren. Deze wet stimuleert het in dienst nemen van langdurig werk lozen door werkgevers gedurende vier jaar vrij te stellen van een aan tal werkgeverspremies. Met de wet zijn tot dusver 4500 mensen aan de slag geholpen. Een intensiever gebruik van Vermeend/Moor kan worden be reikt door in cao's afspraken te ma ken over de plaatsing van langdu rig werklozen. Bovendien is het ge wenst om een intensieve voorlich tingscampagne te voeren, vooral gericht op werkgevers in het mid den- en kleinbedrijf. Aan ervarin gen van werkgevers met de inscha keling van langdurig werklozen moet meer bekendheid worden ge geven. De werkgroep hoopt dat daarvan een 'voorbeeldwerking' zal uitgaan. De werkgroep jeugdwerkloos heid vindt dat het Jeugdwerkga- rantieplan van de overheid slechts zin heeft als jongeren kunnen door stromen naar een normale baan. In structureringsplan moet sluiten), Scharsterbrug en Gorkum. Ongeveer 200 werknemers van de fabriek in Rotterdam hebben gisteravond besloten, de staking voort te zetten. Ook het schoon maak- en administratieve perso neel zal erbij worden betrokken. In Scharsterbrug wordt de staking beëindigd. De vestiging in Bols- ward komt niet in actie. Ook Gor kum sluit zich niet bij de actie aan. cao's dienen daarover afspraken te worden gemaakt. De werkgroep werkloosheidscij fers tenslotte adviseert om volgend jaar nog de 'vervuilde' gegevens van de arbeidsbureaus te gebrui ken. Vanaf 1989 kunnen de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek als officiële informatie over de werkloosheid worden ge hanteerd. BRUSSEL (GPD) - Aanvaarding van de omstreden handelsbeper- kende maatregelen door het Ame rikaanse Congres zal leiden tot ver geldingsmaatregelen van de Eu ropese Gemeenschap. Ook zal dat de onderhandelingen over nieuwe wereldwijde handelsafspraken ernstig verstoren. Die waarschuwing heeft de Eu ropese commissaris voor buiten landse betrekkingen, de Belg Willy De Clercq, gisteren in een 1 >rief aan de Amerikaanse regering gegeven. De Clercq wijst erop dat de EG de grootste handelspartner van de VS is. "Als een van ons het erop aan stuurt terug te keren tot de han delsbeperkingen die in de jaren dertig hoogtij vierden, zal dat de wereld snel armer en gevaarlijker maken", aldus de EG-commissaris in zijn brief aan president Reagans speciale handelsgezant Clayton Yeutter. De waarschuwing van de EG is vooral gericht tegen de dreigende aanvaarding door het Congres van de zogenaamde 'trade bill', een wet die de vrije handel tussen Europa en de VS ernstig zou kunnen be moeilijken, ten gunste van het Amerikaanse bedrijfsleven. De Europese Gemeenschap er gert zich vooral aan de voorstellen om buitenlandse investeringen in de VS aan banden te leggen en nieuwe invoerbeperkingen op te leggen. De Gemeenschap vindt die voorstellen in strijd met de afspra ken in de GATT, de wereldwijde regeling inzake handel en tarieven. De EG kan dat niet over zijn kant laten gaan, zo laat de Commissie weten. Volgens De Clercq zullen ook de vijf miljoen Amerikanen waarvan het werk afhangt van de handel met de EG, door aanvaar ding van de protectionistische maatregelen in de knoei komen. De EG en de VS nemen samen een derde van de wereldhandel voor hun rekening en 40 procent van alles wat in de wereld wordt ge produceerd. Een kwart van de Amerikaanse uitvoer ging vorig jaar naar de EG. Europese bedrij ven nemen 70 procent van alle bui tenlandse investeringen in de VS voor hun rekening. Op hun beurt zorgen de Amerikanen voor één derde van de buitenlandse investe ringen in de EG. Wilde actie bij Unileverbedrijf ROTTERDAM (ANP) - Bij het Unilever-margarinebedrijf Van den Bergh en Jurgens in Rotter dam (700 werknemers) hebben zo'n 250 werknemers gisteren het werk spontaan neergelegd uit protest te gen de plannen om onder meer de restauratieve dienst uit te beste den. Het personeel vreest dat door uitbestedingsplannen uiteindelijk zo'n 200 arbeidsplaatsen in gevaar komen. Aanvankelijk was een korte werkonderbreking voorzien om de directie een petitie aan te bieden, maar wegens het 'teleurstellende antwoord' zal de werkonderbre king de gehele dag duren. De pro duktie ligt daardoor stil. Het perso neel van Van den Bergh en Jurgens bood gisterochtend een petitie aan om opheldering te krijgen over de verdere uitbestedingsplannen. Toen de directie de gevraagde dui delijkheid niet kon bieden en de actie voortijdig en ongepast noem de, besloot het personeel het werk voor de rest van de dag neer te leg gen. De Industriebond FNV steunt de actie. BRUSSEL - De Belgische minister van financiën, Mare Eyskens, heeft de Belgische belastingbetalers gisteren voor de verandering verrast met prettig nieuws. Alle bezitters van kleine auto's (tot en met 5 pk) zullen binnenkort geen motorrijtuigenbelasting meer hoeven te betalen. Voor de meeste andere auto bezitters gaat de motorrijtuigenbelasting omlaag. De maatregel is bedoeld om de bezwaren te omzei len, die allerwegen in Europa zijn geuit, tegen de in voering van een vignet (kosten 740 frank, ofwel 42 gul den) voor de Belgische autosnelwegen. Aanvankelijk wilde Eyskens de heffing alleen voor buitenlandse automobilisten, maar dat bleek in strijd met het EG-recht. Daarna kwam hij met de vondst dat Belgen en buitenlanders de 750 zouden moeten beta len, maar dat de wegenbelasting voor alle Belgen ver volgens met 750 frank zou worden verlaagd. Dat was echter te doorzichtig, en de bezwaren van de EG-landen bleven aanhouden. Nu gooit Eyskens het over een andere boeg, zij het met hetzelfde resultaat. De bewindsman moet nu eenmaal 110 miljoen gulden vinden en die zullen er wat hem betreft via de wegge bruikers komen. De tolheffing zal gaan gelden voor iedereen die van de Belgische snelwegen gebruik maakt, zowel Belgen als buitenlanders. Wie kan aantonen nooit de snelwe gen te gebruiken hoeft het speciale wegenvignet niet aan te schaffen. Ook hier geldt: Belgen en buitenlan ders gelijk. Maar voordat het zover is gooit Eyskens het hele sys teem van motorrijtuigenbelasting op de helling. Voor kleine auto's - met minder dan vijf 'fiscale paar- dekrachten', een rekeneenheid van de fiscus - hoeft in de toekomst geen wegenbelasting meer betaald te worden. Eigenaars van een middenklasse-auto (6 tot 15 fisca le pk's) krijgen een fikse korting op hun wegenbelas ting, die natuurlijk niet precies 750 frank zal bedragen. En wie in een grote, luxe auto rijdt zal iets meer wegen belasting moeten gaan betalen, want de hele operatie mag de fiscus geen geld kosten. Aangezien tachtig procent van de autobezitters in België een auto rijdt die minder dan 15 fiscale pk's telt, profiteert dus het overgrote deel van hen van de belas tingverlaging. En de eigenaars van dure sleeën of sportauto's kunnen die paar honderd frank die zij meer moeten gaan betalen best missen, zo schijnt Eyskens te denken. Pas daarna komt het autowegenvignet voor elke snelweggebruiker, zo kondigde de minister gisteren aan. Daarmee is er in elk geval formeel geen band meer tussen een tolheffing voor buitenlanders en een lasten verlichting voor Belgische automobilisten. Belgie discrimineert dan volgens de letter van de EG-regels niet meer. "En de EG heeft niets te maken met een hervorming van onze verkeersbelasting", zei Eyskens, die echter duidelijk laat merken zelf met de 'geest' van de Europese Gemeenschap niets te maken te willert hebben. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - De algemene vergadering van het 100.000 leden tel lende Ambtenarencentrum (AC) is gisteren met veel tegenzin akkoord ge gaan met het eindbod van minister Van Dijk van binnenlandse zaken over de arbeidsvoorwaarden (cao) voor de ambtenaren in 1987 en 1988. Hoewel het eindbod slechts zeer ten dele tegemoet komt aan de uitgangs punten van het AC, hebben de leden toch ingestemd, om lager betaalden en vut-ers niet in de koute laten staan. Dit heeft het bestuur van het Ambtenarencentrum gisteravond meege deeld na afloop van de algemene vergadering in Utrecht. Het AC is de eer ste ambtenarencentrale die instemt met het eindbod van minister Van Dijk. Voor de arbeidsvoorwaarden in 1987 en 1988 wil de minister in totaal ruim een miljard gulden uittrekken. Daarmee stijgt de koopkracht van ambtenaren tussen de 0,3 en 1,3 procent. De leeftijd voor vervroegde uit treding gaat volgend jaar tijdelijk van 61 naar 60 jaar. Het bod houdt ook werkgelegenheidsmaatregelen voor het onderwijs in. Minister Van Dijk verwacht een toename van de werkgelegenheid met zo'n 7500 arbeidsja- Het eindbod vervangt het eerdere akkoord tussen Van Dijk en de MHP- bond CMHA (middelbare en hoge ambtenaren). Dat akkoord vond geen genade bij de Tweede Kamer en de andere ambtenarencentrales, omdat alleen ambtenaren met een bruto maandsalaris vanaf 3768 gulden er in koopkracht op vooruit zouden gaan. Het Ambtenarencentrum is bang dat een afwijzing van het eindbod dit akkoord weer in beeld zal brengen waardoor lager betaalden terug bij af zouden zijn. Oktober muzlekmaand in de Bijenkorf: exclusief bij ons, in het kader van100 jaar grammofoonplaat', de uitgave 'Van jazz tot new age': een boekje met de persoonlijke top-10 op CD van tien muziekkenners. Prijs: 1.50. De 100 CD's vind u uiteraard op onze platenafdeling. En eveneens nergens anders verkrijgbaar: twee schitterende klas sieke series, Recital en Signature. CD slechts 33.95. Elpee of musicas- sette 18.95. Dubbel-elpee of musicassette 29.95. Koopt u voor minimaal 27.50 aan geluidsdragers, dan krijgt u tijdens de platen-10-daagse, van 7 t/m 17 oktober a.s., de elpee of musi cassette 'Warm aanbevolen' cadeau. En bij aankoop van een CD kunt u een premie-CD kopen voor slechts 19.95. Er is keuze uit drie CD's: één met Nederlandse artiesten, één met internationale sterren en één met klassieke werken. BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Kort geding tegen entering ROTTERDAM (ANP) - Het verladersbedrijf Granaria heeft gisteren in kort geding voor de president van de Rotterdamse rechtbank een verbod ge vraagd op acties van binnen schippers zoals die zich afgelo pen vrijdag hebben voorge daan. Toen werd een transport van vier duwbakken van Gra naria op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Rotterdamse Parkkade door actievoerende binnenschippers geënterd en vastgehouden in de Rijnhaven. Granaria had in het kort geding de schippèrsbonden ONS en ASV gedagvaard, alsmede een vijftal individuele schippers. Der raadsman van Granaria, mr. M.A. van de Laarschot, vroeg een verbod op dergelijke acties met een dwangsom van 50.000 gulden per gelegenheid. Mr. R. Mastenbroek voerde na mens de gedaagden aan dat niet kon worden aangetoond dat zij zich hadden ingelaten met de actie van vrijdag, die recht bankpresident mr. F. Nivard omschreef ais 'een partijtje zee slag op de Nieuwe Maas'. De binnenschippers zijn nog al gebeten op Granaria, omdat dit bedrijf van het ministerie van verkeer en waterstaat toe stemming heeft gekregen met 24 duwbakken eigen vervoer te gaan verzorgen. De binnen schippers zien met lede ogen aan dat hen die transporten niet meer via de schippersbeurzen worden aangeboden. Mr. Nivard doet morgenoch tend uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7