Tibetaanse monniken geïsoleerd Positief resultaat overleg El Salvador Botha staat in principe gemengde woonwijken toe Bouterse tevreden over zijn optreden bij de VN stoutenbeeh Spanningen lopen op na zelfmoordactie Tamils Door Chinese politie ENBEEK KENT Z'N KLASSIEKERS DINSDAG 6 OKTOBER 1987 Een van die Klassiekers is deze Bielelelder Werkstatten Bank, ontworpen door Manfred Brand. Een solide en robuuste bank, geraffineerd en verfijnd van lijn, met een uitgesproken klassiek karakter. Het sublieme ontwerp en de zeer hoge kwaliteit van de stoffering zorgen voor de rijkdom aan zitcomfort. Verkrijgbaar In diverse hoogwaardige, runder lederen en stoffen bekledingen. NET 'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk; Parallelweg 10. tel: 02510 - 2 90 33. leiderdorp: Meubelplein 1. tel: 071 - 8993 23. Oonderdag koopavond Maandagochtend gesloten. Artifort Auping Banz Bord Besouw Castle furniture Cor de Sede Durlet Fischbacher Gelderland Hülsta Interiübke J.A.B. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Mustening MID. Parade Pastoe Ploeg Rohé RolfBenz Saporiti Een Tibetaanse familie sleept wat bruikbare spullen weg uit de resten )an het verwoeste politiebureau in de stad Lhasa. (foto ad KAAPSTAD (GPD) - De Zuidafri- kaanse president Pieter Willem Bo tha heeft gisteren verklaard in principe geen bezwaren te hebben tegen de openstelling van bepaalde woonwijken voor alle rassen. In een rede voor het blanke parle ment zei hij echter tevens, dat zo'n ingrijpende operatie in de huidige Zuidafrikaanse maatschappij eerst goed bestudeerd moet worden. Hiervoor zal hij een speciale com missie in het leven roepen. Naar verwachting zal het nog wel een jaar duren, voordat de omstreden wet op de gescheiden woongebie den aangepast is. Met zijn rede in Kaapstad open de president Botha de eerste ronde van de parlementaire discussie over een rapport met voorstellen om de wet op de gescheiden woon gebieden te veranderen, dat enige weken geleden door zijn eigen pre- sidentsraad werd uitgebracht. De publikatie van dat rapport, dat ook handelde over een aantal andere apartheidswetten, riep binnen de ze raad grote problemen op. Nage noeg alle politieke partijen in het driekamerparlement, zowel ter rechter- als ter linkerzijde, verwier pen de bevindingen van het rap port. Omdat de Nationale Partij van Botha ook in de presidents- raad over een absolute meerder heid beschikt, werd het rapport toch als meerderheidsadvies aan Botha aangeboden. Uit zijn reactie op het rapport kan worden opgemaakt, dat Botha bereid is om de uitgangspunten van het rapport te accepteren. Maar hij verklaarde ook dat hij de wet op de afzonderlijke openbare voorzieningen niet wil afschaffen. Dit houdt in dat de wet op de ge scheiden woongebieden blijft be staan, maar dat er wettelijke moge lijkheden zullen worden gecreeërd om een aantal bestaande woonwij ken voor alle rassen open te stellen en dat nieuwe woonwijken in prin cipe voor iedereen toegankelijk zullen zijn. Voor Botha blijft echter uit gangspunt dat minderheidsge meenschappen, die dat wensen, voor een eigen aparte woonwijk moeten kunnen blijven kiezen. De president waarschuwde tevens voor een overhaaste overname van de bevindingen van het adviesrap port van de presidentsraad. Een te snelle invoering van gemengde woowijken zou op een chaos kun nen uitlopen en voor onnodige pro blemen kunnen zorgen, aldus Bo tha. Vandaar dat kan worden ver- COLOMBO (IPS) - De afschei dingsbeweging Tamil Tijgers heeft vandaag acht Srilankaanse soldaten geëxecuteerd die krijgsgevangen werden gehou den. Hun lijken werden gevon den bij een busstation in de noor delijke havenstad Jaffna. Ook el ders in het noorden werden vol gens het Srilankaanse leger twee leden van de Singalese bevol kingsgroep doodgeschoten. De politie denkt dat het om vergel dingsacties gaat na de zelfmoord van twaalf Tamil Tijgers. De ge vangen genomen Tamils pleeg den zelfmoord op een vliegveld bij Jaffna vlak voor ze op een vliegtuig naar Colombo werden gezet. De twaalf maakten deel uit van een groep van zeventien die was opgepakt op een schip voor de noordkust dat wapens zou hebben vervoerd naar het oosten van het land. De Tamil Tijgers, de grootste guerrillagroep, hadden onmid dellijk de Indiase vredesmacht gewaarschuwd, dat ze zich niet meer aan het staakt-het-vuren gebonden achten als de zeven tien iets zou overkomen. In Co lombo wordt gevreesd dat de wraakactie een voorbode is van een nieuwe golf geweld in het noorden en oosten van het land. De Tamils slaagden er gisteren in vlak voor ze naar een vliegtuig werden geleid, capsules cyaank ali te slikken. Slechts vijf Tamils overleefden het. Onder, de doden zouden twee bevelhebbers van de Tamil Tijgers zijn. Tamil-gu- errillastrijders dragen cyanide- capsules om hun nek, zodat ze zelfmoord kunnen plegen als ze gevangen worden genomen. Een woordvoerder van het In diase ministerie van buitenland se zaken sprak gisteren zijn „ern stige spijt" uit. „Het is tragisch dat dit moet gebeuren, terwijl In dia probeerde hen vrij te krij gen", aldus de woordvoerder. De Indiase vredesmacht krijgt het steeds moeilijker de rust op het eiland te bewaren. President Jayewardene van Sri Lanka kwam zondag met een scherpe waarschuwing: De Indiërs moe ten de vrede garanderen of weg gaan, zodat ons leger orde op za ken kan stellen. New Delhi stuurde gisteren nog eens duizend man naar Sri Lanka. Extra eenheden zijn naar de oostelijke havenstad Trinco- malee gestuurd, waar vrijdag een Indiase soldaat is doodgescho ten, vermoedelijk door een Singalese soldaat. De woordvoerder van buiten landse zaken in Delhi noemde de aanvallen op Indiase troepen in het oosten „provocerende ac ties" van Tamil Tijgers. Hij ont kende dat de Srilankaanse presi dent India had gevraagd zich te rug te trekken. De diplomaten in New Delhi waarschuwden deTamilgroepen de „volledige uitvoering van het vredesakkoord" van twee maan den geleden niet te vertragen. Vorige week kwamen de Tijgers naar verluidt terug op een ak koord met India over de vorming van een voorlopige raad voor de Noordelijke en Oostelijke Pro vincie, zoals in het vredesak koord is vastgelegd. Volgens diplomaten hadden de Tijgers al een meerderheid van de zetels, maar wilden ze ook de voorzitterspost, een eis die voor India onaanvaardbaar was. Concurrerende Tamilgroepe- ringen dreigen elkaar nu uit te moorden. Ortega vraagt oppositie Nicaragua vredesplan te steunen wacht, dat pas in de loop van het volgende parlementaire jaar nieu we wetsvoorstellen over de ge scheiden woongebieden tegemoet gezien kunnen worden. Een aantal oppositiewoordvoer ders heeft reeds aangekondigd Bo tha's standpunt aan te zullen val len. De ultra-rechtse Konservatie- ve Partij van dr. Andries Treur- nicht zal elke afgedwongen inte gratie bevechten "omdat deze in strijd is met alles wat de Afrikaner lief is". De woordvoerder van de oppositionele Progressieve Fede rale Partij Tiaan van der Merwe riep op tot de volledige afschaffing van alle wetten, die het moeilijk of onmogelijk maken dat mensen van verschillende rassen met elkaar wonen, reizen, zwemmen en op het strand liggen. Supermachten kibbelen over giftige wapens MOSKOU (Rtr) Een Sovjet-gene raal heeft gisteren verklaard dat het Amerikaanse plan om later dit jaar te beginnen met de produktie van binaire wapens de kans op een internationaal verbod op chemi sche wapens te niet kan doen. Generaal Anatoli Koentsevitsj sprak op een persconferentie in Moskou nadat een groep westerse diplomaten dit weekeinde een be zoek had gebracht aan een tot dan toe geheim complex voor chemi sche wapens in Sjichany aan de Volga. Washington hoopt dit najaar de produktie te starten van de binaire wapens. Deze bestaan uit twee op zich onschuldige chemische stof fen, die na het afvuren van de gra naat worden vermengd tot een gif tige substantie. Max Friedersdorf, het hoofd van Papaverteelt In de Sovjetunie is de teelt van papaver nu volledig verboden. Tot dusver was deze voor wetenschap pelijk gebruik nog toegestaan op een gering aantal plaatsen, die streng werden bewaakt. De autori teiten hebben daar 'radicaal' een einde aan gemaakt wegens 'vergro ting van het drugsprobleem' in het land. De kosten om de plantages te gen diefstal van papaver te be schermen waren erg hoog gewor den. Burma Er zijn gisteren 32 mensen ver dronken nadat een veerboot in de Burmaanse stad Rangoon kapseis de. Zeker 70 mensen worden nog vermist. Het ongeluk gebeurde, al dus de Burmaanse staatsradio, toen alle 376 passagiers aan één kant van de boot gingen staan om beschutting te vinden tegen de wind en de regen. Het zoeken naar de vermisten wordt voortgezet. Vluchtelingen In de afgelopen 18 maanden zijn zeker 600.000 mensen hun land ontvlucht, waardoor het aantal vluchtelingen wereldwijd boven de 12 miljoen gestegen is. Dat heeft het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) gisteren bekend gemaakt. In dezelfde periode keer den naar schatting 250.000 vluchte lingen naar hun vaderland terug, hetzij door bemiddeling van het UNHCR, hetzij uit eigener bewe ging. LHASA (Rtr) - Honderden militairen en agenten zijn giste ren in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa aangekomen als on derdeel van een grootscheepse operatie na de bloedige on lusten van donderdag waarbij zeker zes, maar wellicht ne gentien, personen om het leven zijn gekomen. De verster kingen arriveerden met speciale vliegtuigen. De operatie houdt verband met de 37e verjaardag, morgen, van de inval van Chinese troepen in Tibet. De Chinese politie heeft haar in trek genomen in de Jokhang-tem- pel. Volgens een jonge monnik wordt de tempel, die het middel punt was van de onlusten, bezet door ruim twintig met automati sche wapens uitgeruste agenten. "De politie heeft gezegd dat zij ons later ook zullen ondervragen. Wij zijn niet bang". De Chinese autoriteiten hebben de 'Tibetaanse separatisten', die volgens hen achter de onrust ste ken, gevraagd zich over te geven. Volgens het officiële Tibetaanse dagblad hebben de 'separatisten' tot 15 oktober de tijd gekregen zich te melden. De oproep is herhaald via de radio en luidsprekers op openbare plaatsen. De officiële krant "China Daily" heeft de in ballingschap levende Tibetaanse godsdienstige leider, de Dalai Lama, de schuld gegeven van de onlusten. De krant verwees in dit verband naar de rede van de Dalai Lama vorige week tot leden van een commissie van het Ameri kaanse Congres. Hij pleitte daarbij voor de onafhankelijkheid van Ti bet. In Lhasa patrouilleerden giste ren militairen en agenten. Honder den zijn er aangerukt ter verster king van de veiligheidseenheden ter plekke. Het was gisteren welis waar rustig in de Tibetaanse hoofd stad, maar de spanning was te snij den, aldus toeristen. Op alle uit- Voor Het eerst zwarte vrouw premier Afrika JOHANNESBURG (UPI) - Me vrouw Stella Sigcau is gisteren eer- ste-minister geworden van Zuid- afrika's "onafhankelijke" thuis land Transkei. Zij is de eerste zwar te vrouw die in het zuiden van Afri ka een kabinet gaat leiden. De 50-jarige mevrouw Sigcau werd gekozen tot opvolgster van George Matanzima, die moest op stappen naar aanleiding van een corruptieschandaal. Sigcau, minister van Posterijen en Telegrafie, werd gekozen door de regeringspartij van Transkei, de Nationale Onafhankelijkheidspar tij, nadat de andere twee leidende kandidaten zich hadden terugge trokken. Hoewel Stella Sigcau door Preto ria zal worden behandeld als rege ringsleider, zal haar positie buiten Zuidafrika niet worden erkend. Transkei, gelegen aan de zuidkust van Zuidafrika, wordt door de bui tenwereld niet beschouwd als een onafhankelijk land. valswegen wordt gecontroleerd. Toeristen zouden de stad niet uit kunnen. De monniken van het Sera- en Drepung-klooster zouden binnen moeten blijven. Ook de wegen naar de kloosters zijn door de Chinese politie afgezet om te voorkomen dat de monniken nog langer con tact hebben met de bevolking. De Chinese machthebbers menen dat de monniken de burgerbevolking ophitsen tot de protesten. Er wor den vier monniken uit de Jokhang vermist, die vermoedelijk zijn gear resteerd. De betogers betuigden tij dens de demonstratie hun steun aan de Dalai Lama, de bijna 30 jaar in ballingschap in India levende leider van de Tibetanen, en eisten een vrij Tibet. Een politiebureau werd in brand gestoken en geplun derd. Onder het toeziend oog van een stilzwijgende menigte van 200 Ti betanen werd gisteren een paar honderd meter verder een ander politiebureau in gebruik genomen. Daar houdt nu een gewapende agent de wacht. Via luidsprekers werd verder gewaarschuwd dat de relschoppers, die deel uitmaakten van de "Dalai-kliek", zwaar zuilen worden gestraft. In het Engels wer den toeristen gewaarschuwd niet naar demonstraties te gaan en geen foto's te maken. De oversten van de drie belang rijkste kloosters, Sera, Ganden en Drepung hebben gisteren een be roep gedaan op de Verenigde Na ties zich in te spannen voor terug trekking van China uit Tibet. Maar VN-diplomaten in New York ver wachtten niet dat dit veel con creets zal opleveren. In een bood schap, die via journalisten in Lhasa werd verspreid, beschuldigen de oversten de Chinese leiders ervan dat de mensenrechten in Tibet al 30 jaar worden geschonden. "Maar wij, de Tibetanen, erkennen nog steeds de Dalai Lama als onze gees telijke leider". Een inwoner van de Amerikaanse stad Los Angeles heeft zich met sofa en enkele bezittingen in één van de parken van de stad geïnstalleerd. Hij is de enige niet. Na de aardbevingen van de afgelopen week voelen heel wat mensen zich prettiger in de buitenlucht dan in huis. (foto ap> In Nicaragua riep president Orte ga gisteren de leiders van de poli tieke oppositie op zich achter het Middenamerikaanse vredesplan te scharen. Hij deed deze oproep bij de opening van een bijeenkomst tot 'nationale verzoening' van de SAN SALVADOR (AFP/GPD) - De regering van El Salvador en de vertegenwoordigers van de verzet sbeweging FMLN zijn overeenge komen twee speciale commissies in het leven te roepen, die moeten onderzoeken hoe in het land een staakt-het-vuren kan worden be reikt en een eind kan worden ge maakt aan de burgeroorlog. Dit is vanochtend in een officieel com- muniqué gemeld. Na ruim 20 uur met elkaar om de tafel te hebben gezeten is, met het besluit tot de oprichting van de commissies, voorlopig een einde gekomen aan de besprekingen tus sen de Salvadoraanse regeringslei ders en het verzet. Beide partijen kwamen zondag voor het eerst sinds driejaar bijeen. De onderhandelingen maken deel uit van het Middenamerikaans vre desplan, aan de uitwerking waar van op dit moment de afzonderlij ke landen in de regio gestalte trach ten te geven. Ongeveer 2.000 vakbondsleden demonstreerden gisteren bij de di plomatieke missie van het Vati- caan in San Salvador, waar de ge sprekken plaats hebben, en eisten dat zij kunnen deelnemen aan de vredesonderhandelingen tussen regering en guerrilla. De mensen zijn lid van de vakbond UNTS, die zegt de derde belangrijke politieke kracht in het land te zijn en als zo danig gerechtigd tot deelname aan de dialoog. Sandinisten met de in Nicaragua actief zijnde politieke oppositie, in clusief de partijen die in 1984 wei gerden om aan de verkiezingen deel te nemen. De afgelopen dagen hadden die partijen, die vaak als de enige echte oppositie in Nicaragua worden be schouwd, verschillende malen ge dreigd om de dialoog te boycotten. Dat om hun eisen van een direkte dialoog met de door Washington gesteunde Contra's kracht bij te zetten. President Daniël Ortega riep de partijen op om hun ideologische geschillen naar een tweede plan te verwijzen. Hij waarschuwde er voor dat een mislukking van de dialoog de fervente hoop van het Nicaraguaanse volk op vrede kan frustreren. Hij beweerde dat er wel degelijk een politieke verstand houding mogelijk is tussen de San dinisten en de gematigde opposi tie. „Maar dan moet er wel serieus worden gepraat", aldus Ortega op waarschuwende toon. Verschillende woordvoerders van de conservatieve oppositie lie ten opnieuw hun twijfels horen in zake de oprechtheid van de Sandi nisten om een daadwerkelijke de mocratisering door te voeren. Ook bij het nut van de dialoog werden vraagtekens gezet. Maar een direk te boycot had de conservatieven steun kunnen kosten binnen eigen kring. Daniël Ortega is inmiddels naar New York vertrokken. Daar zal hij later deze week de Algemene Ver gadering Vein de Verenigde Naties toespreken. Verwacht wordt dat hij dan onder meer zal reageren op de Amerikaanse voorwaarden voor een eventuele staking van de hulp aan de Contra's. de Amerikaanse delegatie op de VN-Ontwapeningsconferentie in Genève, zei na de persconferentie dat de Amerikaanse produktie- plannen defensief van aard zijn. Friedersdorf, die ook is rondge leid in Sjichany, verklaarde dat het Sovjetrusssische arsenaal aan che mische wapens zes- tot zevenmaal groter is dan dat van de VS. Gene raal Koentsevitsj betoogde echter dat er een evenwicht bestaat. Hij bestreed westerse beweringen als zou Moskou over enorme voorra den beschikken. De kwestie van de binaire wa pens en de Sovjetrussische voorra den groeide dit weekeinde uit tot de grote twistappel tussen de Sov jet-militairen en hun gasten. Op de persconferentie van gisteren werd Friedersdorf de mond gesnoerd toen hij in de perszaal het Ameri kaanse standpunt wilde verkondi gen. PARAMARIBO (GPD) - De Suri naamse bevelhebber Bouterse is zeer tevreden over zijn optreden voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Bouterse heeft daar vrijdag toegezegd dat Suriname na de ver kiezingen van 25 november een burgerregering zou krijgen. Hij heeft de indruk dat Suriname na het referendum van vorige week weer veel aan goodwill heeft ge wonnen in de wereld. Bouterse verklaarde dat bij terugkeer uit New York op het Surinaamse vliegveld Zanderij. 'Vooral Derde Wereldlanden hebben begrip en waardering ge toond voor het Surinaamse demo cratiseringsproces', aldus Bouter se die nog eens benadrukte dat er geen contact was geweest met de Nederlandse delegatie in New York. Het bezoek aan kardinaal O'Connor van New York heeft Bouterse aangegrepen om de ze gen te krijgen voor 'de job' die hij nu moet doen. Over de berichten die in de Ne derlandse pers zijn verschenen over de moord op de burgers in Pokigron heeft bevelhebber Bou terse in New York niet gesproken. Bouterse: "Ik ben niet van plan om me van de wijs te laten brengen door de Nederlandse pers. We we ten allemaal dat het een doorn in het oog is van bepaalde delen van de Nederlandse pers dat het refe rendum een succes was. En om dat te verdoezelen heeft men naar bui ten gebracht dat er weer allerlei mensenrechtensituaties geschon den werden". "Vandaag arriveert een commis sie van de OAS (Organisatie van Amerikaanse Staten) om de men senrechten in Suriname te onder zoeken. Bouterse zei dat hij toe stemming had gegeven aan de de legatie om naar Pokigron te gaan. Ook journalisten mogen mee naar dit onderzoek ter plaatse. Neder land had bij de OAS aangedrongen op een onderzoek van met name de situatie in Pokigron.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5