Brinkman: limiet aan asielzoekers ANNIE M.G. SCHMIDT TEKENT IN DE BIJENKORF. Isolatie maakt koolmonoxyde cv-ketel gevaarlijk Grote belangstelling voor noodregeling beursstudent Onderbezetting parket politie stoort rechtsgang In asiels 14.000 dieren afgemaakt DINSDAG 6 OKTOBER 1987 'Is 5000 extra mensen in de bijstand ideaal?' DEN HAAG/OPLOO (ANP/GPD) - Minister Brinkman (WVC) wil dat Nederland een li miet stelt aan het aantal vluchtelingen dat ons jaarlijks toelaat. "Je moet aan de grens strikt kunnen zeggen: we nemen per jaar 100,1.000 of 5.000 mensen op, ik noem maar iets. En dan zeggen we tegen de 101ste: spijt me zeer. het is vol", aldus de bewindsman in een vraaggesprek met NRC-Handelsblad. Hij wil alleen voor schrijnende gevallen een uitzon dering maken. Maar dan gaat het om niet meer dat 'enige tientallen' per jaar. De drie grote partijen hebben al laten weten niets voor zo'n systeem te voelen. ll-lliTI-lfl'-Vn WOONEXPERIMENT ALMERE - Barbara Dijkgraaf (links) voor haar toekomstige woning in Almere. Het halve houten huis dat zij in het kader van een prijsvraag voor experimentele woninbgouw bouwt, krijgt nog een frame waarop een vaste plantenbegroeiing wordt aangebracht. Op de rechterfoto zit Staas Swierstra in het raamkozijn van zijn experi mentele woning in Almere. Hij is bezig met het bouwen vaii een 'zeiltoren': een houten huis afgewerkt met zeildoek. Rond de eerste verdieping komt nog een balkon. a0to anpj Dit jaar zullen naar verwachting ongeveer 10.000 mensen asiel aan vragen. terwijl het kabinet met niet meer dan 6000 aanvragen had gere kend. Tot nu toe is voor 3000 aan vragers onderdak gevonden. Om dat asielzoekers hier de behande ling van hun aanvraag mogen af wachten, dreigt er een noodsituatie te ontstaan. Brinkman vindt dat WVC geen blaam treft: "Je kunt de boel alleen beter organiseren wan neer je met geringere aantallen asielzoekers te maken krijgt". Hij verdedigt zijn idee verder door erop te wijzen dat daardoor de rechtszekerheid voor de asielzoe ker toeneemt: die zit geen maan den of jaren in onzekerheid. Bo vendien, aldus Brinkman, moet je een vluchteling toekomstperspec tief kunnen bieden. "Die mensen willen leven, die moeten in de ge meenschap opgenomen worden. Ze willen werken en niet iedereen kan als Vietnamese wafelbakker bestaan. Dan kun je natuurlijk wel uit humanitaire overwegingen zeg gen: we vangen die mensen hier op. Maar is het nu zo ideaal om 5000 mensen per jaar extra in de bij stand te hebben?". Hij zegt er wei nig voor te voelen gemeenten te dwingen asielzoekers op te nemen, en twijfelt er bovendien aan of dat wettelijk mogelijk is. Brinkman: "Het spijt ons zeer, het iS VOl". (foto GPD) Komeet De onlangs in Au'stralie ontdekte komeet Bradfield-13 zeilt eind deze maand of begin november over Ne derland en kan dan met het blote oog waargenomen worden. Vol gens de Groningse sterrenwacht kunnen belangstellenden de ko meet, die een staart heeft van 10 tot 15 keer de doorsnede van de maan, zien aan de zuidwestelijke hemel. Het is de eerste komeet aan het fir mament sinds Halley. Van Mierlo Aan de vooravond van de alge mene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer is D66-fractielei- der Van Mierlo letterlijk ten val ge komen. Hij struikelde gistermor gen bij het verlaten van het Cen traal Station in Den Haag op weg naar de Kamer en brak de pink en ringvinger van zijn rechterhand. Hij voert vandaag wel het woord bij de algemene beschouwingen, al is het met zijn arm in een mitella. Groenpremie Nieuwkomers in de wijk Oosthof in de Zeeuwsvlaamse gemeente Hontenisse mogen op kosten van de gemeente hun tuin aankleden voor 2000 gulden. De gemeente hoopt zo de leegloop van het dorp te keren én tegelijkertijd het dorp te verfraaien. Volgens burgemees ter Kessen kleven er aan het plan geen wettelijke bezwaren. Schandaaltjes De opname van een 'cronique scandaleuse' in een gisteren ver schenen politieke agenda is slecht gevallen bij kamervoorzitter Dol man. Die geeft een verkeerd beeld van de politiek opgehangen, zei hij bij de ontvangst van het eerste exemplaar. Ook onderstreepte hij dat de politieke schandalen (date rend van 1959 tot zomer 1987) slechts marginale betekenis heb ben gehad. De agenda is een uitga ve van de stichting Burgerschaps kunde in Leiden. Die vindt dat in het lijstje 'heel aardig het verande rend normbesef in onze samenle ving tot uiting komt'. Angst De drie grote partijen wijzen de suggestie van Brinkman af. Het WD-kamerlid Wiebenga zegt het eens te zijn met de doelstelling, maar ziet meer in een snelle proce dure in combinatie met een cen traal meldpunt om 'de instroom van kansloze asielzoekers te ver minderen'. CDA-er Krajenbrink vindt dat een vluchtelingenbeleid niet op aantallen gebaseerd kan zijn. Nu meer dan 300 gemeenten geen vluchtelingen willen opne men kan hij zich de teleurstelling van Brinkman wel voorstellen. Diens voorstellen gaan hem echter te ver. "Hij moet oppassen dat hij zelf geen angst voor vreemdelin gen krijgt", aldus het kamerlid. Volgens Krajenbrink moeten de gemeenten in het uiterste geval maar gedwongen worden tot opna- PvdA-kamerlid Van Traa vindt dat de suggestie van Brinkman 'he lemaal niet kan: Nederland is niet te vol'. Het is volgens hem nogal hypocriet dat de minister zich nu het lot van mensen in de bijstand aantrekt. "Alsof vluchtelingen de keuze kunnen maken tussen of ge woon thuis blijven of hier bijstand te komen halen. Kenmerk van een vluchteling is nu juist dat hij niets te kiezen heeft, zijn vertrek is altijd gedwongen", aldus Van Traa. Vluchtelingenwerk Nederland noemt de uitspraak van Brinkman in een eerste reactie 'nogal kras'. Werkverschaffing mag geen crite- AMSTERDAM (ANP) - Een 28-ja- rige Amsterdamse politieman is gisteren veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk wegens het dooschieten van een 38-jarige Antillieaan in maart vorig jaar. De Amsterdamse rechtbank achtte de agent niet alleen schuldig aan de dood van de Antilliaan, maar ook strafbaar. Officier van justitie Berger zag twee weken geleden bij de behan deling van de zaak geen reden tot strafoplegging. Van dood door schuld was volgens de aanklager wel sprake en hij vond, net als de rechtbank nu, dat de agent geen beroep kan doen op noodweer. De agent schoot de man dood in diens woning aan de Marnixtraat. AMSTERDAM (ANP) - Onderbe zetting bij de parketpolitie in Am sterdam heeft gisteren geleid tot urenlange vertragingen bij de af handeling van rechtszaken. Ver dachten konden niet voor de rech ter worden voorgeleid, waardoor advocaten en rechters moesten wachten totdat de wachtcomman dant de problemen had opgelost. Verdachten die in de cel verblij ven, moeten onder begeleiding van de parketpolitie geboeid de rechts zaal worden binnengeleid. Gister ochtend diende in een van de rechtszalen een zaak waarbij ver storing van de openbare orde werd verwacht. De parketpolitie werd in die zaal met drie man versterkt, maar daardoor konden gedetineer- DEN HAAG - Bewoners van zeer goed geïsoleerde woningen doen er goed aan hun cv-ketel door het plaatselijke gasbedrijf te laten con troleren op koolmonoxydelekka- ges. Dat advies geven de Vegin en de Vereniging Eigen Huis naar aanleiding van dergelijke proble men met cv-ketels in verschillende plaatsen in Nederland. door Runa Hellinga Afgelopen weken kwamen de bewoners van een nieuwbouwwijk in Hoofddorp in het nieuws, omdat hun gas afsloten was wegens kool- monoxydelekkages in hun cv-ke tels. Maar Hoofddorp is niet de eni ge gemeente waar deze problemen spelen. In Amersfoort dreigde het gasbedrijf ook al met het afsluiten van de installaties en in Zwanen burg heeft zich zelfs een geval van koolmonoxydevergifitiging voor gedaan. In alle gevallen ging het om ketels van het merk ACV, maar rium zijn. Het gaat erom of de man of vrouw bescherming nodig heeft. Burgemeester Van Veggel van Oploo, de gemeente waaronder het kerkdorp Stevensbeek valt, heeft gisteren gezegd dat Brinkman 'rammelt met geschut' als hij zegt dat hij gemeenten eventueel wil verplichten om asielzoekers op te vangen. "Het lijkt me al te gortig als Brinkman bij zijn uitspraak ook doelde op de centrale grootschali ge opvang van asielzoekers. Ik vraag me bovendien af of de minis ter daar de mogelijkheden wel voor heeft", aldus Van Veggel tijdens een gemeenteraadsvergadering. Volgens hem valt er op dit moment nog niets te zeggen over de plan nen die het ministerie van WVC heeft met Stevensbeek. Burgemeester Van Veggel, die lid is van de PvdA, haalde ook fel uit naar de CDA-fractie in zijn ge meenteraad, die daar de meerder heid heeft. Volgens de burgemees ter heeft deze fractie zich bestuur lijk niet juist gedragen door open lijk te verklaren geen behoefte te hebben aan informatie over de eventuele komst van asielzoekers. Ook het feit dat de CDA-fractie zich onmiddellijk heeft uitgespro ken tegen de komst van de asiel zoekers vond Van Veggel niet juist. In dit verband zei hij de houding van de twee CDA-wethouders in het college van B en W te respecte ren. "Het standpunt van het colle ge met betrekking tot de plannen van WVC is steeds unaniem ge weest", aldus de burgemeester van Oploo. Het dodelijke schot viel tijdens een worsteling. De politieman en Ata- liede zouden op een gegeven mo ment op de grond zijn gevallen. Het pistool van van de agent ging toen af. Hij was met een collega naar het adres gestuurd omdat de boven buurman van de Antilliaan gegil had gehoord. Later bleek dat deze ruzie had met zijn vriendin. De rechtbank stelde dat de feiten en omstandigheden in deze zaak geen aanleiding zijn om geen straf op te leggen. De rechters menen dat de politieman de woning niet zomaar mocht binnengaan. Zijn collega was bovendien ongewa pend. De politieman had volgens de rechtbank eerst moeten overleg gen met die collega danwel het po litiebureau. de verdachten in andere zaken niet voor de rechter worden geleid. Volgens de parketpolitie is één van de oorzaken van de onderbe zetting de beslissing van de minis ter van justitie, dat de parketpolitie ook assistentie moet verlenen bij de kantonrechter. "De minister heeft ons wel extra personeel toe gezegd, maar dat hebben wij nog steeds niet gekregen. Deze situatie kan leiden tot opschorting van zit tingen en dat kan betekenen dat verdachten moeten worden vrijge laten", aldus de parketpolitie. Ove rigens hebben zich ook vóór de be slissing van de minister al proble men voorgedaan bij de parketpoli tie in de hoofdstad als gevolg van onderbezetting. woordvoerder Salverda van de Vereniging Eigen Huis sluit niet uit dat andere ketels dezelfde ge breken vertonen. Elders kwam de AVC-ketel nog op een andere manier in een kwaad daglicht. De ketel is namelijk een gecombineerd warm water- en ver warmingstoestel. Bij een nieuw- bouwcomplex in Hoorn bleek de boiler van de ketel van een slechte kwaliteit metaal gemaakt te zijn, waardoor hij water ging lekken. In Hoofddorp zijn de problemen op dit moment het hoogste opgelo pen. Daar zitten de bewoners al een tijd zonder warm water en, met de naderende winter voor de deur, let terlijk in de kou. De aannemer is tot nu toe niet bereid om iets aan de zaak te doen. De lekkages dichtkit- ten, is zijn enige voorstel. Maar dat is volgens Salverda al twee keer ge beurd en heeft tot nu toe niet gehol pen. Inmiddels heeft het Garantie In stituut voor de Woningbouw een uitspraak over deze zaak gedaan, en de Vereniging Eigen Huis hoopt dat de aannemer nu eindelijk be- DEN HAAG/NIJMEGEN (GPD/ANP) - Het zal nog min stens twee tot drie weken duren voor studenten geld via de speciale financiële noodregeling zullen ont vangen. Een deel van hen moet dus nog drie weken zien te overbrug gen zonder inkomsten. Dat voor spelt een woordvoerder van het steunpunt studiefinanciering in Rotterdam. De zogenoemde bypass-regeling voor studerenden die al maanden zonder geld zitten is sinds vorige week donderdag van kracht. De belangstelling is groot en er wor den in Rotterdam dagelijks tachtig tot honderd studerenden gehol pen. Per week zijn dat er vijfhon derd. Hoe lang het duurt voor ie dereen die nu zonder geld zit aan de beurt is geweest, is niet duide lijk. Het aantal mensen dat proble men heeft, is namelijk nog steeds niet bekend en de capaciteit van de steunpunten is beperkt. Het steunpunt in Leiden meldt reid zal zijn echte maatregelen te nemen. Voor de bewoners is de si tuatie buitengewoon onprettig. Zij mochten van de gemeente in een naburig sportcomplex douchen, maar dat hebben ze afgewezen, omdat daar geen aparte cabines waren, maar alleen een gemeen schappelijke doucheruimte. Toen heeft de aannemer een aantal dou checabines in de wijk geplaatst, maar ook dat mag natuurlijk nau welijks een oplossing genoemd worden. Ventilatie In Zwanenburg zijn de proble men vergelijkbaar met die in Hoofddorp. Omdat men in Zwa nenburg echter afgeschrokken is door alle ellende die de bewoners in Hoofddorp zich op de hals ge haald hebben, hebben de bewo ners besloten tot een dure oplos sing. Ze zijn de strijd met de aanne mer niet aangegaan, maar hebben 1200 gulden per woning bijgepast voor de aanschaf van een duurdere en deugdelijke ketel. geen problemen te hebben met de verwerking van het aantal aanmel dingen. Volgens een woordvoerder komen dagelijks zo'n 30 tot 40 stu denten op afspraak langs. Men ver wacht de 1000 geschatte noodge vallen over enkele weken geholpen te hebben. Studerenden kunnen alleen op afspraak langs komen bij de steun punten. Daar wordt aan de hand van de papieren die zij overleggen een advies opgesteld en moet dege ne die de aanvraag indient een schuld verklaring tekenen. Per post gaat de aanvraag naar de Cen trale Directie Studiefinanciering in Groningen. Die stelt het bedrag dat het steunpunt berekende binnen vier dagen beschikbaar. Protest Meer dan 200 studenten van het actiecomité kritische universiteit (AKU) hebben minister Deetman gisteren verhinderd de gloednieu we telecommunicatiecentrale PA- In Amersfoort is inmiddels in overleg met de aannemer en het gasbedrijf besloten de lekkende ketels dicht te kitten. De vraag is natuurlijk, of dat helpt. Die oplos sing is in Hoofddorp immers ook al uitgeprobeerd. De problemen ontstaan volgens Salverda doordat zeer energiezui nige woningen volkomen kierdicht zijn. Bovendien vereisen dergelij ke woningen een nieuw soort cv- ketel met een gesloten, in plaats van een open systeem zoals vroe ger gebruikelijk was. Een cv-ketel heeft zuurstof nodig om te kunnen branden. Bij een open systeem ge bruikt de ketel gewoon de lucht van de ruimte waar hij in staat. Er komt een zekere hoeveelheid kool- monoxyde vrij, maar als er vol doende ventilatie in huis is, is dat geen onoverkomelijk probleem. Gebruiksaanwijzing Bij een gesloten systeem wordt de lucht van buiten gehaald en moeten alle verbrandingsgassen BX in de faculteit wis- en natuur kunde aan de Katholieke Universi teit van Nijmegen te openen. De studenten gingen, na een nage speelde rechtszaak waarin de mi nister ter dood werd veroordeeld, tot bezetting over van de college zaal waar de opening zou plaatsvin den. De studenten protesteren tegen de problemen rond de studiefinan ciering. Ter gelegenheid van de opening van de telecommunicatie centrale was een schakelprogram ma met wetenschappers in Was hington en Londen georganiseerd. Die satellietverbinding werd na ruim drie kwartier wachten verbro ken, wat tienduizenden guldens kost. Minister Deetman heeft met een uur vertraging toch het tweede deel van zijn Nijmeegse program ma kunnen voltooien: het aanbren gen van een gevelplaat op de nieuwbouw van het academische Sint Radboudziekenhuis. ook weer naar buiten afgevoerd worden. Bij de ACV-ketel, feitelijk niet meer dan een omgebouwde open ketel, blijken er echter lekka ges bij de afvoer van de verbran dingslucht te zijn. En omdat in een kierdichte woning geen natuurlij ke ventilatie is, ontstaat dan al snel een gevaarlijke concentratie kool- monoxyde in huis. De ACV-ketels dragen volgens Salverda een officieel keurings- merk van het gaskeuringsinsituut GIVEG. „Dan zou je toch verwach ten datje erop kunt vertrouwen dat ze goed zijn". Maar GIVEG is vol gens hem nog niet voldoende inge speeld op nieuwe ontwikkelingen zoals kierdicht bouwen. Bij hun onderzoeken gaan ze altijd uit van woningen met voldoende natuur lijke ventilatie. Bewoners zijn volgens Eigen Huis zelden op de hoogte hoe ze hun woning eigenlijk moeten ge bruiken Bij kierdicht bouwen wordt bijvoorbeeld veel nadruk ge legd op het lage energieverbruik, maar er wordt niet verteld dat goe- WINSCHOTEN (GPD) - Vorig jaar zijn in Nederland 14.000 hon den en katten afgemaakt waarmee de dierenasiels in ons land geen raad wisten. Daarentegen kregen 81.000 honden en katten wel een nieuw onderkomen. Dat zei voor zitter H. Reilingh van de Landelij ke Vereniging tot Bescherming van Dieren uit Den Haag zaterdag bij de heropening van het dieren asiel in Winschoten. Volgens Reilingh nemen de aan tallen honden en katten in asiels zo sterk toe, dat de dierenbescher ming de grootste moeite heeft alle dieren te plaatsen. "In 1983 telden we zo'n 75.000 dieren en dit jaar verwachten we 110.000. Het wordt met name in het zuiden van ons land steeds moeilijker om die aan tallen te verwerken". De dierenbescherming gaat zich naast het opstellen van castratie- en sterilisatieprogramma's steeds meer richten op de verantwoorde lijkheid van de eigenaars. ,,We gaan nieuwe cursussen starten om mensen met honden te leren om gaan. Steeds meer honden zijn slecht opgevoed zodat ze na plaat sing toch weer bij ons terugkomen. In samenwerking met de faculteit Dierengeneeskunde van de univer siteit van Utrecht zetten we een ge dragstest voor asielhonden op om het aantal 'retourhonden' terug te dringen. We hopen daarmee een beter inzicht te krijgen waar en bij wie een hond het beste kan worden geplaatst". Drie weken eel na doodrijden vier mensen DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft een 21-jarige inwoner van Vee- nendaal gisteren veroordeeld tot zes weken cel, waarvan drie weken voorwaardelijk, en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De man veroor zaakte op 6 september 1986 op de weg Den Bosch-Veghel een ongeval dat aan vier mensen uit Uden het leven kostte, twee vrouwen van 46 en 25 jaar, een man van 23 en een meisje van 5 jaar. Het ongeval gebeurde nadat de man op de verkeerde wegh elft raakte en frontaal op de te genligger botste. Beide chauf feurs raakten zwaar gewond. Hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren bleef op de zitting on duidelijk. De officier hield het erop dat de verdachte had zit ten dromen. Ze eiste zes weken geheel onvoorwaardelijk en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. de ventilatie heel belangrijk is. „Een kwartier per dag minstens", aldus Salverda, „Maar bij dergelij ke woningen kan dat best te weinig zijn. Hoe slecht dergelijke wonin gen ventileren, weet alleen de aan nemer, want die weet hoe goed alle kieren dichtgestopt zijn. Het is ei genlijk heel gek dat je bij een stof zuiger een gebruiksaanwijzing krijgt en bij een huis niet. Wij plei ten al jaren dat dat moet verande- ADVERTENTIE Oktober is in de Bijenkorf altijd Jeugdboekenmaand, waarin dit jaar Annie M.G. Schmidt centraal staat. Natuurlijk hebben wij al haar boeken, dus ook een boek wat je nergens anders vindt: Tom Tippelaar, adembenemend geïllustreerd door Jan Marinus Verburg. Een boek voor verzamelaars, en alleen in de Bijenkorf te koop voor maar 17.50 En het leukste van alles is, dat zij, samen met de bekende illustrator Fiep Westendorp, al haar bekende boeken signeert in de Bijenkorf Boekhandel. ToinTippelaai Met wootrlf >ii van AiimVMX Schmidt Op woensdag 7 oktober in Eindhoven Op donderdag 8 oktober in Arnhem Op vrijdag 9 oktober in Rotterdam Op zaterdag 10 oktober in Amsterdam. Op woensdag 14 oktober in Utrecht- Op donderdag 15 oktober in Den Haag van 14.30-16.00 uur van 18.30-20.00 uur van 18.30-20.00 uur van 14.30-16.00 uur van 14.30-16.00 uur van 18.30-20.00 uur BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Voorwaardelijke celstraf voor schietende politieman

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3