'WD is niet conservatief 'Vooroordeel nog geen discriminatie' Gereformeerde Synode normeert beleggingen Interview 'Zakelijk leider' Joris Voorhoeve: Antropoloog over protesten tegen komst asielzoekers: PAGINA 2 DINSDAG 6 OKTOBER 1987 DEN HAAG - Na een aantal zeer turbulente jaren onder leiding van Ed Nijpels, waarbij onderlinge ruzies niet zelden 'op straat' werden uitgevochten, lijkt de WD onder leiding van de bedachtzame dr.ir. Joris Voorhoeve weer in rustiger vaarwater terecht te zijn gekomen. Zakelijke meningsverschillen worden beschaafd bediscussieerd en Nijpels' tactiek van 'verdeel en heers' lijkt door Voorhoeve definitief aan de kant te zijn gezet. Als je fractieleden van de WD spreekt, hebben ze vrijwel zonder uitzondering veel waardering voor hun eerste man. Voorhoeve lijkt dan ook als geen ander door te hebben hoe je een groep 'kleine zelfstandigen', die kamerleden nu eenmaal zijn, bij elkaar moet houden. Hij begrijpt heel goed dat ook kamerleden bereid zijn een stapje harder te lopen, als je ze af en toe een complimentje geeft. Bedachtzaam formulerend legt Voorhoeve geduldig uit hoe naar zijn mening de economie van ons land weer op poten kan worden gezet. Daarbij zijn verkleining van het financieringstekort en verlaging van de collectieve lastendruk sleutelwoorden. "Wij hebben, met Zweden, de hoogste collectieve uitgaven van de westerse wereld. Wij kunnen ons dat minder permitteren dan Zweden. Onze economie staat veel meer bloot aan internationale concurrentie van landen met een veel lagere collectieve lastendruk". Een interview met een hooggeleerde fractievoorzitter. •Joris Voorhoeve verontschuldigt zich bijna na een kort betoogje over de filosofie van het liberalisme. Alsof hij van zichzelf schrok dat hij het even niet over zoveel miljard lastenverlichting of enkele tiendui zenden werklozen minder had. En snel stapt hij weer over op het on derwerp van de collectieve lasten druk. Toch even de beweegrede nen van de liberale fractievoorzit ter. Eén conclusie trekt hij vooraf: "De WD is geen conservatieve partij". door Henri Kruithof en Peter de Vries "Er zijn globaal twee groepen te onderscheiden binnen de WD. Een groep die zich vooral concen treert op individuele vrijheidsrech ten en een andere die vooral het be lang van solide overheidsfinanciën benadrukt. Ik ben van mening dat die twee heel goed te combineren zijn. Het laten versloffen en veron achtzamen van regels van de staatshuishouding tast öp den Het plan van minister Brinkman om in Goes, Slag haren, Schinnen, Luttel- geest en mogelijk Stevens beek opvangcentra voor asielzoekers in te richten, heeft bij grote delen van de bevolking van deze plaat sen tot fel afwijzende reac ties geleid. In niet mis te verstane bewoordingen liet men weten de komst van de vluchtelingen niet te pik ken. door Funs Kockelmans Velen, onder wie premier Lubbers, toonden zich geschokt over deze manifestaties van 'vreemdelingen haat' en 'racisme'. Zijn wij Neder landers - die het buitenland zo graag de les lezen inzake kwesties van morele aard - dan toch aanzien lijk minder tolerant dan we voorge ven te zijn? Volgens antropoloog drs. B. Ma- so, werkzaam aan de Rotterdamse Erasmusuniversiteit, vormen alle wetenschappelijke publicaties die zich met discriminatievraagstuk ken bezighouden, tezamen een rij "van hier tot Afrika". Uit deze boe ken blijkt in ieder geval één ding: "Simpele verklaringen bestaan niet". Drs. B. Maso, die samen met dr. J. H. Elich het boek 'Discriminatie, vooroordeel en racisme in Neder land' schreef, heeft heel wat litera tuur over onderwerpen als vreem delingenangst en -haat doorgespit. Daarbij is het hem opgevallen dat nieuwkomers in een gemeenschap bijna nooit met open armen ont vangen worden. Ras of huidskleur spelen daarbij nauwelijks in rol. Dat mag blijken uit de bevindin gen van Engelse onderzoekers: "Naast een oude stadsbuurt werd een nieuwbouwwijk ge bouwd. De bewoners van die nieu we buurt verschilden wat betreft huidskleur, inkomensgroep en sta tus in niets van die van de oude. duur ook individuele vrijheids rechten aan". "Het heeft niet alleen economi sche redenen om een goede be heersing van de overheidsuitgaven na te streven, maar ook ideële. Ik heb nog nooit gehoord van een col- lectivistische staat waar tegelijker tijd de vrijheidsrechten bloeien. Ik ken geen democratie waar grond rechten echt kunnen worden bele den maar waar het eigendomsrecht niet wordt erkend en waar geen marktgerichte economie is. Er is een duidelijke samenhang tussen economie en vrijheid". "Mensen zijn het hier snel over eens als het gaat om de derde we reld en de arme landen, maar ze vergeten het gemakkelijk als we praten over ons economisch stel sel. Onze vrijheid wordt als min of meer vanzelfsprekend beschouwd, maar die is dat niet. Die vrijheid hebben we in het verleden moeten bevechten en we moeten blijven opletten dat die vrijheid ons niet weer wordt ontnomen". PvdA Maar dan komt Voorhoeve toch weer snel terug op de harde werke- Toch werden die nieuwe bewoners meteen gestigmatiseerd. Er werd van ze gezegd dat ze vuil waren, la waai maakten, zich onordelijk ge droegen. Precies dezelfde opmer kingen die je nu in Goes en Ste vensbeek hoort". "Objectief was er geen enkele re den om zo te reageren. Natuurlijk zitten er in zo'n nieuwe groep altijd mensen die zich hinderlijk gedra gen. Maar die heb je in de oude lijkheid van vandaag. "Sinds 1982 is de collectieve lastendruk, dank zij ons aandringen, met driekwart procent per jaar gedaald. Dat is niet erg snel, maar het is iets. We moe ten toe naar een lastendruk die ver gelijkbaar is aan de ons omringen de landen. En zover zijn we nog lang niet". Voorhoeve heeft geen goed woord over voor de plannen van de PvdA, als alternatief voor de voor stellen van het kabinet. "In woor den belijdt de PvdA wel dat de las tendruk omlaag moet, maar de concréte voorstellen die ze doet, betekenen jaar op jaar een verho ging van de lastendruk. Ook nu weer willen ze twee miljard gulden meer uitgeven dan het kabinet, waardoor het financieringstekort een half procent stijgt". "De PvdA wil extra werkgele genheid creëren in de collectieve sector. Maar de enige blijvende werkgelegenheid is die welke zich zelf terug verdient in de marktsec tor. Het banenplan van de PvdA kost per arbeidsplaats ongeveer tachtigduizend gulden. Het om scholen van een werkloze kost tien- a vijftienduizend gulden. groep ook. De mensen zijn echter geneigd het beeld dat ze van zich zelf hebben te ontlenen aan de bes ten van hun groep. Nieuwkomers worden daarentegen beoordeeld op het gedrag van de slechtsten on der hen". Gebleken is. aldus Maso. dat af wijzende reacties ten opzichte van nieuwkomers altijd de vorm heb ben van' ze zijn vuil, ze stinken. "Dat is het klassieke argument om maar daarmee heeft hij op den duur wel meer kans om blijvend aan een baan te komen. Het is een verschil in korte en lange termijn denken". Uitgesloten Voorhoeve laat duidelijk blijken dat samenwerking met de PvdA zoals deze nu opereert, uitgesloten is. "De PvdA-plannen lijken aan trekkelijk omdat ze het beeld op korte termijn retoucheren. De WD wil voorzichtiger te werk gaan, maar met een beter effect op de langere termijn". Toch ziet ook Voorhoeve wel dat de plannen van het kabinet voor sommige mensen te nadelige ge volgen hebben. "Vooral alleen staande ouderen die uitsluitend van een aow-uitkering moeten le ven, kunnen enkele procenten in koopkracht achteruit gaan. Daar over maken we ons het meeste zor gen. In overleg met het kabinet en de coalitiepartner zoeken we voor die groep naar mogelijkheden. Vooral voor de bezuiniging op de kortlopende gezinszorg zullen we alternatieven moeten zoeken. Door deze besparing worden de ouderen zich tegen vreemdelingen te we ren. en dat heb je de laatste dagen in de protesten tegen de asielzoe kers dan ook weer kunnen horen. Dat argument van hygiëne komt telkens opnieuw naar voren. Je ziet het al bij de joden, die de christe nen 'onrein' vonden. In Amerika is onderzoek gedaan naar het gedrag van zigeunervrouwen die zich bij blanken als werkster verhuurden. Die vrouwen wasten de hele dag teveel getroffen. Bovendien gaan we niet zomaar akkoord met de be zuinigingen op de ziekenfondsen die voor 1989 en 1990 zijn voor- En opnieuw komt Voorhoeve op een onderwerp dat de WD van de PvdA scheidt. Hij voelt niets voor de voorstellen van de sociaal-de mocraten om de premies te verla gen in plaats van de belastingen, zoals het kabinet heeft voorgesteld. "Sociale premies moeten in princi pe kostendekkend zijn, zeker als we het beheer over die fondsen wil len overdragen aan de sociale part ners. Dan kun je niet de premies voor die fondsen verlagen en ver volgens een rijksbijdrage daarin storten. Dat is de consequentie van de keuze voor overdracht van de fondsen aan werkgevers en werk- hun handen, zo vies vonden ze die blanken". Smetvrees "In wetenschappelijke literatuur wordt dit verschijnsel aangeduid als 'smetvrees': de angst om 'ook zo' te worden. Je vindt het ook te rug in spreekwoorden als: wie met pek omgaat wordt er mee be smeurd. Die smetvrees is een ma nier om de identiteit van de groep te bewaren. Wanneer het contact met de nieuwe groep te intiem wordt verdwijnt die identiteit, vindt er versmelting plaats. Daar om gaat men op zoek naar argu menten om dat contact te vermij den". "Smetvrees zie je telkens in an dere gedaanten terugkeren. In de middeleeuwen was het lepra, en la ter syfilis. Eén van de tegenwoordi ge verschijningsvormen is aids, zo als uit de reacties rond de asielzoe kers naar voren kwam". Maso vindt het dan ook veel te gemakkelijk om negatief gedrag ten opzichte van vreemdelingen meteen maar met termen als 'racis me' af te doen. "Racisme is wel een factor, maar het is niet de enige fac tor. Een feite is racisme niet meer dan een ander woord voor het ver schijnsel dat je wil aanduiden, en niet een verklaring ervoor". "Onderzoek heeft ook aange toond dat er maar een heel zwak verband bestaat tussen vooroor deel en discriminatie. Vooroordeel hoeft niet meteen tot discriminatie te leiden en omgekeerd heeft dis criminatie niet altijd wat met voor oordeel te maken. Een Amerikaan se onderzoeker heeft in de jaren '30 een rondgang gemaakt langs een groot aantal restaurants en de eige naren ervan de vraag gesteld of ze Woekeren Bovendien wil Voorhoeve de be lastingverlaging in de toekomst sa men laten gaan met een sterke ver eenvoudiging van het belasting-* stelsel. "Een belastingsysteem moet helder zijn. Een zware lasten druk, gecombineerd met een inge wikkeld stelsel, leidt tot woekeren met allerlei soorten van aftrekmo gelijkheden. Er staat een premie op voor degenen die er slim mee we ten om te gaan". "Effectieve fraudebestrijding is een goede bron voor lastenverlich ting. Naar schatting mist de schat kist 15 miljard gulden per jaar door misbruik en fraude. Met vijftien miljard kun je een hoop leuke din gen voor de mensen doen. We moe ten toe naar een fair belastingstel sel dat maar een paar tarieven kent ook Chinezen zouden toelaten. Bij na overal was het antwoord nega tief. Vervolgens stuurde hij een Chinees echtpaar langs die zelfde restaurants. En wat bleek? Ze wer den vrijwel nergens geweigerd". Spanningen "Mensen die zeggen dat ze discri mineren doen dat dus vaak niet. Discriminatie heeft kennelijk een andere oorzaak dan vooroordelen. Sommige vormen van discrimina tie zijn algemeen geaccepteerd. Dat iemand van 16 jaar niet mag stemmen is discriminatie, maar niemand ervaart het als negatief. Het wordt beschouwd als gerecht vaardigde discriminatie". Met verwijtende reacties ten aan zien van de bewoners van Slagha ren etc. dien je dan ook voorzichtig te zijn, aldus Maso. "Wanneer er in een kleine gemeenschap 350 vreemdelingen worden geplaatst, zal dat voor de oorspronkelijke le den zeker spanningen en overlast opleveren. Dat lijkt me buiten kijf. Maar is het dan ook terecht om de nieuwkomers te weren? Met ande re woorden: is het gerechtvaardige discriminatie? Dat is de vraag. Mis schien hebben die mensen wel ge lijk". Ook ten aanzien van Nederland als 'tolerante natie' kunnen een aantal opmerkelijke zaken worden geconstateerd. Maso: "Toen in de jaren '50 de Indo's naar ons land kwamen, leverde dat geen enkel probleem op. Het ging zelfs fantas tisch soepel, zeker als je het verge lijkt met de manier waarop in En geland de Indiërs en in Frankrijk de Algerijnen werden opgevangen. De hele wereld kwam hier naar toe om te kijken hoe geweldig ver draagzaam wij waren. De Engels en minder aftrekposten. Buitenge wone lasten door ziektekosten en hypotheekrente van de eigen wo ning moeten wel aftrekbaar blij- Als we suggereren dat het kabi net wel erg gemakkelijk genoegen neemt met een tragere daling van de werkloosheid dan de door Lub bers in het vooruitzicht gestelde vijftigduizend per jaar, wordt Voorhoeve, beschaafd, boos. Het kabinet heeft naar zijn zeggen al lerminst genoegen genomen met een tragere daling van de werk loosheid. "Het Centraal Planbureau voor spelde in het voorjaar nog dat de werkloosheid helemaal niet zou da len in 1988. Dat kwam vooral door de tegenvallende economische groei en ongunstige internationale ontwikkelingen. Daarom zijn er de ze zomer extra maatregelen geno men om de werkloosheid nog ver der te beperken". "We hebben daarbij gekozen voor 'aanbodsbeperkende' maatre gelen, zoals selectieve toepassing van de vut en scholingsmaatrege len. Daarnaast hebben we geld uit getrokken voor enkele stimuleren de maatregelen. In totaal zullen volgens de meest recente cijfers tachtigduizend nieuwkomers aan werk geholpen kunnen worden en daar bovenop zal de werkloosheid nog eens met 25.000 worden terug gedrongen". Vier tunnels Onder die stimulerende maatre gelen rekent Voorhoeve ook de pu blieke financiering van vier tun nels, maar hij vindt niet dat het ka binet kan volstaan, zoals het nu doet, met toestemming geven voor de bouw van die tunnels. "De over heid moet als katalysator een rol spelen bij het opruimen van allerlei papieren en financiële obstakels. Als dat betekent dat de overheid ook financieel wat moet bijdragen, dan moet dat mogelijk zijn". "Beleggers komen alleen maar op dergelijke projecten af, als ze een redelijke zekerheid krijgen en een behoorlijk rendement. Naar mate de zekerheid voor de beleg gers groter is, kan het rendement lager zijn. De overheid moet vol doende doen om de beleggers over de brug te krijgen. Door de bouw van die tunnels worden files klei ner, groeit de economie en neemt de werkgelegenheid toe". man Bagley heeft er nog een boek over geschreven. Dat verscheen in 1973. Maar nog geen jaar later ont stonden hier al de eerste proble men met Turken en Marokkanen. We bleken dus helemaal niet zo to lerant". 'Ons' Indië "Hoe die ontwikkeling verklaard moet worden? In de eerste plaats hadden we ten opzichte van de In do's natuurlijk een speciaal verant woordelijkheidsgevoel. Die kwa men uit 'ons Indië' en waren daar door de gemeenschappelijke vij and Soekarno uit verjaagd. Maar Bagley had nog een andere verkla ring: Nederland is een ontzettend verzuild land en al die zuilen zijn van oudsher gewend elkaar te res pecteren. Bovendien werden die Indo's in groepjes opgevangen: de katholieke Indo's door het katho lieke volksdeel, de gereformeerde door de gereformeerde gemeen schap, enzovoort". "In de jaren zeventig heeft een ingrijpende ontzuiling plaatsge vonden. De vermindering van onze tolerantie zou dus - vanuit de theo rie van Bagley bezien - daaruit te verklaren zijn. Maar dat is me alle maal wat te gemakkelijk. Zo een voudig liggen die dingen niet. Wat je wel kunt vaststellen is dat in Ne derland een -sterk moreel besef leeft. Veel sterker dan in de meeste andere landen. Het is misschien een gevolg van de concurrentie tussen de godsdiensten in het ver leden, waardoor wij strenger zijn in de leer". "Dat algemene moreel besef - het gevoel van dit kan wel, en dat kan niet - houdt de groepen die geneigd zijn tot racisme en dergelijke in het gareel. Ook als mensen tegen vreemdelingen zijn, waken ze er wel Voor dat hard op te zeggen, of er moeten wel heel dringende rede nen zijn..,En als ze het toch zeggen valt de rest meteen over hen heen, dat is nu wel weer gebleken. Daar om zullen excessen als in Frankrijk hier niet zo snel optreden. Maar moreel besef is natuurlijk nog geen verdraagzaamheid. Je zou zelfs kunnen zeggen dat het het omge keerde is". LUNTEREN (ANP) - Beleggin gen met kerkelijke geldmidde len mogen de geloofwaardigheid van de kerk met aantasten. Het politieke en sociale klimaat in een land kan bovendien aanlei ding zijn beleggingen af te stoten in bedrijven die direct of indirect met hun activiteiten steun geven aan de instandhouding van dat klimaat. Tot deze algemene gedragsre gels voor de zes deputaatschap- pen die binnen de gereformeerde kerken in Nederland geld behe ren, heeft de Generale Synode van de gereformeerde kerken gisteren in Lunteren met een grote meerderheid van stemmen besloten. Voorts werd vastgesteld dat op de lange termijn moet worden gestreefd naar een maximaal rendement van de beleggingen, waarbij de risico's tot aanvaard bare proporties moeten worden teruggebracht. De gereformeer de kerken hebben voor ongeveer 250 miljoen gulden aan beleggin gen uitstaan. De gedragsregels zijn opgesteld op verzoek van de vorige synode, die in oktober vo- rig jaar uitsprak dat met kerken- geld geen steun mag worden ge geven aan het apartheidsbewind in Zuidafrika. Van een hoge mate van betrok kenheid bij de economie van het apartheidsbeleid kan worden ge sproken bij die bedrijven, die hun hoofdvestiging in Zuidafri ka hebben of hun activiteiten vooral in dat land ontplooien, al dus de deputaatschappen. Ook concerns die één of meer doch terbedrijven met in elk geval 1.000 personeelsleden in Zuid afrika in stand blijven houden, nemen onvoldoende afstand van het apartheidsbewind. Het getal van 1.000 personeelsleden is ge kozen omdat het praktisch on mogelijk is uit te zoeken welke bedrijven in Zuidafrika "wat doen". Zwarte Zuidafrikaanse de legatie bij Gereformeerde- Sy node. Een delegatie van de Ne- derduits-Gereformeerde Sen- dingskerk (de voormalige doch terkerk voor kleurlingen) woont deze week de Gereformeerde Sy node in Lunteren bij. De delega tie bestaat uit moderamenlid ds. N.A. Apollis en ds. P.F. Matthee, lid van de oecumenische com missie van deze kerk. Dr. Allan Boesak. praeses van deze Zuid afrikaanse kerk, is vandaag in Nederland gearriveerd. Progressieve pater niet herbenoemd. Pater Piet Nelen, secretaris van het bestuur van de Acht Mei-beweging (een groepe ring van vooruitstrevende katho lieken), mag van de Nederlandse bisschoppen niet langer deel uit maken van de bisschoppelijke adviescommissie voor Latijns- Amerika. De bisschoppen weige ren Nelen opnieuw te benoemen, omdat zij zijn "geprononceerde functie" als secretaris van de Acht Mei-beweging onverenig baar achten met het lidmaat schap van een bisschoppelijke Bisschoppen pleiten voor vrouw in de kerk. Aartsbisschop Rembert Weakland van Milwau kee heeft gisteren op de wëreld- bisschoppensynode in Rome een pleidooi gehouden voor toela ting van vrouwen tot de hoogste bestuursfuncties van de kerk. De Amerikaanse bisschop deed voorts een beroep op de Rooms- Katholieke Kerk om het seksis me (onderdrukking van de vrouw op grond van haar vrouw zijn) krachtig te veroordelen. Het betoog van Weakland werd door diverse bisschoppen ondersteund. Door bijvoorbeeld de bisschop van Oslo, Gerhard Schwenzer. Hij merkte op dat de vrouwen in hun relatie met de Kerk in een vertrouwenscrisis verkeren. Hulpbisschop Gabriel Bullet van Lausanne, Genève en Freiburg noemde artikel 230 van de Codex (het kerkelijk wet boek) "discriminerend voor vrouwen" en in strijd met het werkdocument voor deze syno de. Daarin worden uitsluitend mannen genoemd voor de dienst van lector en acoliet (misdie naar). "Vrouwen", sprak mgr. Bullet, lijden omdat zij niet mo gen prediken of als lector mogen dienen". Bisschop Libardo Gomez van Garzon (Colombia) pleitte ervoor de rol van vrouwen in de kerk zonder reserve te erkennen. "Het vrouwenvraagstuk is noch door het communistische systeem noch door het kapitalisme goed opgelost. Laat de Kerk het dan doen". 'Subversieve activiteiten'. Een zwarte religieuze in Zuid afrika, die sinds het uitroepen van de staat van beleg vorig jaar juni zonder aanklacht in hechte nis verblijft, is beschuldigd van subversieve activiteiten en aan zetten tot geweld. Zuster Ber nard Ncube moest gisteren in Jo hannesburg voorkomen. De zaak tegen haar en veertien andere personen werd uitgesteld tot 18 januari. Zuster Ncube is evenals haar medebeklaagden actief in een or ganisatie die de zwarte inwoners van Krugerdorp helpt zich beter te organiseren. Volgens de aan klacht zou ze in dit kader hebben gepoogd een alternatieve be stuursstructuur op te zetten, de bevolking hebben gedwongen aan boycotacties mee te doen en hebben meegedaan aan confron taties met de politie, brandstich ting en huisvredebreuk. De rooms-katholieke bis schoppen van Zuidafrika heb ben herhaaldelijk voor haar vrij lating gepleit. Zuidafrikaanse Raad van Kerken pleit opnieuw voor sanc ties. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) heeft de westelij ke landen opnieuw opgeroepen economische sancties tegen Zuidafrika te nemen. Daarmee reageerde de SACC op uitlatin gen van de Amerikaanse presi dent Reagan, die zich eind vorige week tegen scherpere maatrege len had uitgesproken. "Wij geloven dat dit de enige mogelijkheid is om veranderin gen met een minimum aan ge weld te bereiken", aldus de ver klaring, die is ondertekend door de nieuwe SACC-secretaris ds. Frank Chicane. De meerderheid van de organisaties waarin de on derdrukte mensen van Zuidafri ka zich hebben verenigd, is voor /een politieke en economische boycot van Zuidafrika. Craxi steunt Vaticaan. De confrontatie tussen het Vaticaan en de Italiaanse overheid over het godsdienstonderwijs heeft een onverwachte wending geno men doordat de socialistische leider Bettino Craxi de zijde van het Vaticaan heeft gekozen. Craxi heeft met zijn interventie zowel de christendemocratische partij als de overige linkse partij en verrast. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Ridderkerk, toezegging: T. Ouwerkerk te IJzendoorn. Aangenomen naar 't Woud: drs. M. Treuren, kandi daat te Utrecht die bedankte voor Lemele en voor Zuidland. Christelijke Gereformeerde Kerken. Tweetal te Spijkenisse: T. M. Hofman te Ouderkerk aan de IJssel en J. Jonkman te En- schede-West. Voorhoeve"Ik ken geen democratie waar grondrechten echt kunnen worden beleden maar waar het eigendomsrecht niet wordt erkend en waar geen marktgerichte economie is" ifotoGPD» vta&TE Protesten in SlaghareJi tegen de komst van 325 vreemdelingen. Gerechtvaardigd' ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2