Rugbyspeler breekt nek Harm Dost opnieuw voor rechtbank Düsseldorf Bugner terug in de ring Nuttig geli j kspel voor Warmond NS pakt uit op open dag Crisis op Fiji-eilanden duurt onverminderd voort Voedseldistributie Suriname ligt stil Bouwberaad vangt bot bij kabinet PAGINA 18 SPORT DINSDAG 6 OKTOBER 1987 LONDEN (ANP) - Joe Bugner, de voormalige Britse en Europese kampioen in het zwaargewicht en nu woonachtig in Australië, is te rug in Engeland. De bijna 40-jarige bokser maakt in White Hart Lane, het stadion van Tottenham, op 24 oktober zijn rentree in de ring te gen Frank Bruno. Inzet is de zwaar- gewichttitel van het gemenebest. Op het gevecht om het Euro pees kampioenschap in het half- zwaargewicht tussen titelhouder Alex Blanchard en zijn officiële uitdager Tom Collins (Eng) schijnt geen zegen te rusten. Na enkele- malen uitstel werd het duel on langs voor woensdag 21 oktober vastgesteld. Henk Ruhling, de manager van Blanchard, heeft uit Londen echter weer bericht van uitstel gekregen. Volgens Frank Warren, de promo tor van het gevecht, zal de partij nu op 28 oktober in het Cumberland- hotel in Londen worden gehouden. Die datum lijkt, volgens Ruhling, ook problemen op te leveren om dat de Engelsman Lloyd Honeyg- han dan in de Wembleypool zijn wereldtitel in het zwaarwelterge- wicht (versies WBC en IBF) tegen de Amerikaan Bobby "Jo" Young verdedigt. Middengewicht Mourad Loua- ti maakte gisteravond in Den Haag zijn debuut als profbokser. De 21- jarige Hagenaar beschikte in de Verslagenheid bij bond ROOSENDAAL (GPD) - De 21-jarige Roosendaler Jos de Klerk, die zondag tijdens een rugbywedstrijd tussen zijn team, RCC 2, en het Oisterwijkse Oysters zijn nek heeft gebro ken, wacht mogelijk blijvende invaliditeit als gevolg van een verlamming. De Klerk wordt momenteel behandeld in een Tilburgs ziekenhuis. Joe Bugner. partij tegen de Belg Bechir El Chaarane over de betere techniek, maar miste het uithoudingsvermo gen om zijn voorsprong op punten vast te houden. De partij over zes ronden van drie minuten eindigde onbeslist. El Chaarane bokste al eerder in Nederland. Hij verloor onder meer van Kid Taylor en won van Wim Thijsen. Het ongeval deed zich voor op het terrein van de Oysters op het mo ment dat zich een scrum had gefor meerd. De Klerk nam in die scrum als hooker een centrale positie in. Een hooker is degene die met de hak moet zorgen dat de bal in het bezit van zijn ploeg komt. Waar schijnlijk is de RCC'er niet goed in gekomen en is bij het contact met een tegenspeler de fatale blessure ontstaan. Een medespeler van De Klerk, Mike Voorbraak, over de toe dracht: „De eerste keer dat de scrum in elkaar zat, moesten we van de scheidsrechter weer uit el kaar. Het is gebeurd toen we voor de tweede keer moesten formeren. Natuurlijk waren we er allemaal ondersteboven van. De wedstrijd is direct, met nog zes minuten te spe len, gestaakt. Pas later begin je echt te beseffen wat er is gebeurd". De rugbybond bestaat 55 jaar en ETTEN-LEUR - Het eerste mannenteam van War mond heeft in de waarschijnlijk beslissende ontmoe ting in de squashcompetitie in de tweede divisie, ge lijkgespeeld tegen de grote concurrent, Etten-Leur 1. Dat betekend dat in de return in Warmond de steun van de Warmond supporters van doorslaggevende be tekenis kan zijn. Squash is, meer nog dan andere vergelijkbare tak ken van sport, een mentale strijd. Wie met squash even stuk zit, heeft nauwelijks de tijd om zich te her stellen. Een snel spel met beperkte ruimte biedt wei nig mogelijkheden om tussen de slagwisselingen door even op adem te komen. Bijval van buiten de baan kan de spelers en speelsters juist die injectie geven om de oppositie af te troeven. De kansen van Warmonds eerste mannenteam zijn dus met het gelijke spel in Etten-Leur aanzienlijk ge stegen. Etten-Leur wist dat er thuis gewonnen moest worden en dat heeft Warmond dan ook geweten. Al leen de Warmondse no 1, Brian Witherden slaagde er in zijn partij met verlies van maar een game te winnen. Hij klopte Dick met 9-5, 9-6. 2-9 en 9-6. "Het was de eerste wedstrijd" zei Witherden "die ik tot dusver heb gespeeld, waarin ik van meetaf op mijn tellen heb moeten passen". Wat wel bleek uit de overi ge wedstrijden was dat Warmonds mannen qua condi- in al die jaren is een blessure van een dergelijke omvang nog nooit eerder voorgekomen. Bondsdirec- teur Jan de Groot: „Je kunt de stemming wel begrijpen toen we hier vanmorgen op het bureau kwamen en van het nieuws hoor den. Dit is verschrikkelijk triest. tie de oppositie uit Etten-Leur de baas zijn. Carel de Bruin, Luyke Tjebbes en Peter Buitendijk wonnen in vijf games maar de beslissende game was steeds dui delijk in het voordeel van Warmond. Carel de Bruyn eindigde met 9-3, Luyke Tjebbes eveneens en Peter Buitendijk met 9-1. In de vierde divisie speelde ook LSRC 1 gelijk. Te gen Rheyenhof 4 werd het in Leiden 2-2. Voor de pun ten zorgden de nummers 1 en 2 van LSRC, Nico Heemskerk en Seri Toth. Beiden moesten daarvoor wel vijf games op de baan staan. Jammer voor LSRC is dat Seri Toth vanwege examenzorgen moet afhaken voor de competitie. Het zal erg moeilijk worden voor hem een cabapele vervanger te vinden. De vrouwen van LRSC gaan, zoals het er nu naar uitziet, regelrecht op een kampioenschap in de tweede divisie af. Ook HSRC 4, een team dat toch wel over de nodige routine beschikt, was kansloos tegen de Leid- se vrouwen: 4-0 voor LSRC. Alleen Claire Fehling. de Leidse no 1, had problemen met haar tegenstandster R. Popma. Maar toen haar teamgenoten, Karin Zwiers, Jana van Duin en Kitty Klaassen haar ervan hadden overtuigd dat zij technisch beter was dan haar tegenstandster was de winst een uitgemaakte zaak. Na 10-8, 8-10, 0-9 werd het 9-6 en 9-1 voor Claire Fehling. Puntverlies van koploper LEIDEN - In de hoofdklasse v^an de zaalvoetbalcompetitie leed Van der Plas gisteravond zijn eerste puntverlies. Noord- wijk snoepte de koploper in de Katwijkse Cleijn Duinhal een punt af (2-2). FC Lisse speelde gelijk tegen Boerenburg (1-1). Van der Plas - Noordwijk 2- 2 De Noordwijkers leken vlak voor het einde de volle buit bin nen te hebben, maar tien secon den voor het laatste fluitsignaal scoorde Peter Gijsman de ge lijkmaker achter doelman Ro nald van Kesteren. In een te harde eerste helft (arbiter Van de Raadt deelde een aantal tijd- straffen uit) liep Noordwijk dankzij doelpunten van An- dries Wendt en Jos Smits uit naar een 0-2 voorsprong. De gasten leken daarna nauwelijks problemen te krijgen, ook niet nadat Gijsman 1-2 had ge scoord. Maar vlak voor het ein de haalde diezelfde Gijsman een punt binnen voor zijn team. FC Lisse-Boerenburg 1-1 FC Lisse toonde zich nader hand het meest tevreden met het gelijkspel. Ook de thuis ploeg was weliswaar enkele ke ren dicht bij een treffer ge weest, maar Boerenburg kreeg de beste kansen. Het houtwerk en doelman Cock Kaak ston den meerder Boerenburg-tref- fers in de weg. Paul Pijpers zet te Lisse twaalf minuten na de pauze op 1-0, Willem Scheurwa ter nam later de gelijkmaker voor zijn rekening. Eén deelnemer is aan lotto 40 drie ton wijzer geworden. Dat was de hoogte van de tweede prijs. Geen van deelne mers had alle cijfers goed. Voor de bij na 70.000 winnaars van deze lotto was een prijzcnbedrag beschikbaar van f 1.167.184.57. Lotto le prijs: geen winnaar. 2e prijs: 1 win naar, die bruto f300.000,- ontvangt. 3e prijs: 71 winnaars, die elk bruto f .309,50 ontvangen. 4e prijs: 4.425 winnaars, die elk f53,10 ontvangen. 5e prijs: 64.963 -s, die elk f 5,- ontvangen. Het enige dat we in materieel op zicht voor die jongen en zijn ouders kunnen doen is via de aanvullende verzekering, die we voor onze rug byers hebben afgesloten. In geval van blijvende invaliditeit of overlij den volgt een uitkering. Maar dat is natuurlijk een schrale troost; we zullen ook proberen de familie in mentaal opzicht zo goed mogelijk te steunen". In rugbykringen is een gebroken nek als gevolg van een scrum geen ongebruikelijke blessure. Of schoon het Nederlandse rugby nog nooit door een dergelijk ongeval is opgeschrikt, heeft zich in 1983 in Nieuw-Zeeland een aantal van maar liefst acht van dergelijke blessures voorgedaan. Dat was ook het sein om de internationale regle menten aan te passen en bijvoor beeld te bepalen dat het hoofd in een scrum niet lager dan op heup hoogte mocht worden gebracht. Jan de Groot: „Wij hebben die re glementering overgenomen, of schoon we tot voor afgelopen weekend geen ervaring met derge lijke fatale blessures hadden. Ty pisch genoeg is er in het buitenland onderzoek naar verricht en daaruit bleek dat dergelijke voorvallen zich met name voordeden bij jon gens in de leeftijdsgroep van 18 tot 21 jaar. Een risicogroep dus van jongeren, die net een groeiperiode achter de rug hebben. Dat is mis schien dan ook wel de verklaring". De rugbyspelers hebben geen protectie in de vorm van caps of helmen, zoals in het American Football, waar zware blessures overigens veel vaker voorkomen dan bij rugby. De Groot: „Dat heeft geen zin, dat maakt de zaak alleen maar gevaarlijker. Omdat die jon gens dan die protectie gaan gebrui ken om mee te werken en dan ben je nog verder van huis. Op zich is dit voorval geen reden om nu di rect paniekerig te gaan doen, al is het verschrikkelijk als op die ma nier een mensenleven kapot gaat. Maar het is ook een beetje all in the game, rugby is nu eenmaal een contactsport. Je kunt er zo veel mo gelijk aan doen om risico's in te dammen, maar er kan altijd wel wat gebeuren, dat is nu wel bewe zen, helaas." lotto 41 ZAALVOETBAL EERSTE KLASSE: Jong Boys- Odesssa 2-8, MEDO-RGC 8-4, De Am- stel-U. Martin 2-4 Odessa MEDO L.B./Verbaan Eigeman U. Martin 3-5 KRV 2-4 de Hanepoel 3-4 Wally sp. De jackpot f72.412,35. Cijferspel Het winnend nummer cijferspel 40 was: 45 09 04. Voor de ruim 2.000 winnaars va dit cijferspel bedraagt het totaal aan prijzen f 199.640,-. 6 cijfers goed: 1 winnaar, die bruto f. 100.000,- ontvangt. 5 cijfers goed: 3 win naars, die elk bruto f 10.000,- ontvangen. 4 cijfers goed: 25 winnaars, die elk f 1.000,- ontvangen. 3 cijfers goed: 220 winnaars, die elk f 100,- ontvangen. 2 cij fers goed: 2.264 winnaars, die elk f 10,- ontvangen. Toto Voor de 166 winnaars van toto 40 was er een pnjzenbedrag beschikbaar van f80.891,08. le prijs: 1 winaar, die bruto f24.267,30 ontvangen. 2e prijs: 17 winnaars, die elk f 951,60 ontvangen. 3e prijs: 148 win naars, die elk f273,20 ontvangen. Toto-gelijk Voor de 427 winnaars van toto-gelijk 40 was er een prijzenbedrag beschikbaar van f20.861,60. le prijs: geen winnaar. 2e prijs: 1 winnaar, die f 431,80 ontvangt. 3e prijs: 20 winnaars, die elk f 107,90 ont vangen. 4e prijs: 406 winnaars, die elk f8,50 ontvangen. De jackpot voor toto-gelijk bedraagt f 14.815.42. Aberdeen-spelers in Schotse elftal GLASGOW (ANP/AFP) - Drie spe lers van Aberdeen zijn opgeroepen voor de selectie van het Schotse elftal, dat op 14 oktober in Glasgow speelt tegen België. Oefenmeester Andy Roxburgh koos doelman Leighton en de middenvelders McLeish en Bett. Een week na de ontmoeting speelt Aberdeen de eerste wedstrijd voor het UEFA- bekertoernooi tegen Feyenoord. Dibman ontsnapt IRKOETSK (ANP) - Titelhouder Alexander Dibman is in de achtste partij van de tweekamp om het we reldkampioenschap dammen in Ir- koetsk aan een nederlaag ontsnapt. De 39-jarige uitdager Anatoli Gant- warg kreeg in de door hem aggres- sief opgezette partij groot voordeel. In de spannende tijdnoodfase slaagde Gantwarg er echter niet in dit voordeel in winst om te zetten. De stand is 8-8. RGC 3-3 de Amstel 3-0 Jong Boys 4-3 TWEEDE KLASSE A: Hoogkamer- A.Heemskerk 7-0, Warmunda-Paoloni 2- 5, McDonald's-vd Geest 8-3 Hoogkamer 2-4 Ouweh.Vis 1-1 2-3 vd Geest sp. Warmunda 2-1 1-2 A. Heemskerk 2-0 1-2 Tav/AAB B. 2-0 Stomp. Boys McDonald's Paoloni Jipi's T de Heulboys TWEEDE KLASSE B: Grasshoppers- de Rolleman 4-5, de Rolleman-A.S. Odijk 4-4, VNA-de Sleutels 5-6, Van- 1-2 ï-N. Muda 3-6, van Goozen-Madonna 2-4 Stoof 2-3 VNA 1-2 v. Goozen Grasshopp. 0-0 Vandien N. Muda de Rolleman de Sleutels SJZ 1-2 Madonna A.S. Odijk 2-1 DERDE KLASSE A: Arbouw-U. Lei den 2-7, Gr.Rest. Ol.-A-Team 2-1, Leidsch Dagblad-Woubrugge 3-3, de Wolf-Genie 2-4 Genie 2-4 Arbouw 3-2 U. Leiden 2-4 L. Dagblad 2-1 Woubrugge 2-3 de Wolf 1-0 Gr.Rst.Ol. 2-2 A-Team 1-0 DERDE KLASSE B: the Pro's-den Heyer 5-3, Cha Cha-vd Poel 2-1, SCG- W/AWC-Migor 2-12, Dosr-Alphia 2-11 Migor 2-4 vd Poel 3-2 Cha Cha 2-4 Dosr 1-0 Alphia 2-3 SCGW/AWC 2-0 The Pro's 2-3 den Heyer 2-0 VIERDE KLASSE A: Kast. Jong-Kou- dekerk 4-16, West End-fc Pieca 5-7, Burg Utd- Cnonestein 7-2 Kftudekerk 3-5 Kraan Sal. 1-1 EBR 1-2 West End 1-0 fc Pieca 1-2 Cronenst. 2-0 Burg Utd 1-2 Kast. J.C. 1-0 VIERDE KLASSE B: Inter Jo-Simo- niz Boys 10-1, Voorschoten-Hoogvliet 4-6, du Prie-Quercllc 0-2, Ceres TIB de Boer 1-6 Querelle 2-4 Ceres 1-0 Hoogvliet 2-4 Kooi 1-0 Inter Jo 2-2 duPrie 2-0 T. de Boer 1-2 Voorsch. 2-0 INTERPOLIS Dertiende ronde: Timman (Ned) - An- dersson (Zwe) V2-V2. Stand: 1. Timman (Ned) 8 punten, 2. Hübner (WD1), Nikolic (Joe) 7'/2,4. Kort- sjnoi (Zwi), Joesoepov (Sov) 6V2, 6. An- Mannen DERDE DIVISIE: Warmond 2 - Diepput 4 3-1, LSRC 2 - Alphen 3 4-0, LSRC 3 - RSV 0-4 VIERDE DIVISIE: Warmond 3 - West- vliet 4 3-1, Warmond 4 - Ockenburgh 4 0- BINNENLAND BUITENLAND DÜSSELDORF (ANP) - De 39-jari- ge Harm Dost is gisteren in Düssel dorf opnieuw voor de rechter ver schenen. Dost wordt ervan ver dacht van januari 1978 tot septem ber 1984 grote hoeveelheden hasj te hebben verkocht aan enkele tien tallen Duitsers. Dat zou hij hebben gedaan vanuit zijn woning in Arn hem. In 1984 werd de Arnhemmer tijdens een vakantie op het Spaan se eiland Tenerife gearresteerd. In november van dat jaar werd hij aan de Bondsrepubliek uitgeleverd UTRECHT (ANP) - Zaterdag kan er goedkoop met de trein worden gereisd. De Nederlandse Spoor wegen houden dan open huis. Op vijftien stations gaan deuren open die anders voor het publiek gesloten zijn. Geïnteresseerden kunnen bij voorbeeld een kijkje nemen bij de verkeersleiding, op het grote rangeerterrein Kijf hoek in Rotterdam en in de ko ninklijke wachtkamers in Am sterdam en Den Haag. Iedereen die zaterdag met een enkeltje naar de deelnemende plaatsen reist kan, na het halen van een stempel bij de informa tiebalie, gratis weer terug. De sta tions die open huis houden zijn Amersfoort, Amsterdam, Arn hem, Groningen, Den Haag, Haarlem, Hengelo, Leeuwarden, Maastricht, Roosendaal, Rotter dam, Tilburg, Utrecht, Venlo en Zwolle. In de meeste stations gaan zaterdag ook werkplaatsen van de NS open. Op zaterdag kunnen de bezoe kers van de open dag in Utrecht met de trein naar het Spoorweg museum, dat gevestigd is in het voormalige station Maliebaan. Op veel stations zijn ritjes moge lijk met de dubbeldekker, of met treinen getrokken door oude stoomlocomotieven. Zaterdag gelden een aantal speciale aanbiedingen: iedereen kan voor 25 gulden een proef- dalurenkaart kopen, die een maand geldig is. Ook de senio- renkaart is in de aanbieding, twee maanden voor 15 gulden. Bovendien zijn er zaterdag goed kope dagtochten naar Ouwe hands Dierenpark, Artis en het Dolfinarium in Harderwijk. waar hij sinds 1985 in Düsseldorf gevangen zit. Harm Dost werd in augustus vo rig jaar door de rechtbank in Düs seldorf veroordeeld tot een gevan genisstraf van 10 jaar wegens de verkoop van soft drugs na een eis van 12 jaar. Dost ging van het von nis in hoger beroep bij het ge rechtshof in Karlsruhe, dat het vonnis vernietigde en de zaak te rugverwees naar de rechtbank in Düsseldorf. Volgens het gerechts hof waren tijdens de eerste behan deling van het proces tegen Dost fouten gemaakt. Zo zou de bewijs voering op onderdelen onvoldoen de zijn geweest en had de Westduit- se justitie geen gebruik mogen ma ken van Nederlandse politiedos- Dost begon gisteren met een uit voerig betoog over de betrokken heid van de Westduitse justitie tij dens de jaren '30 en '40 bij het na tionaal socialisme. Volgens Dost stamt nog een groot aantal van de huidige wetten uit de nazi-tijd. Hij doelde daarbij onder meer op het zogenoemde universaliteitsbegin sel. Op grond van deze uit 1940 stammende wet kan iedereen in elk willekeurig land door de Bondsre publiek worden vervolgd als hij of zij handelingen verriajit die een ge vaar voor de Duitse staat opleve ren. "Ik maak geen vergelijkingen met het Derde Rijk maar er is sindsdien niet veel veranderd", al dus Dost. De Arnhemmer liet weten dat hij niet op de aanklacht tegen hem in wil gaan zolang hij terecht staat op grond van onder meer het univer saliteitsbeginsel. De raadsman van Dost, de Essense advocaat Gregori- us, verklaarde dat hij vier nieuwe getuigen wil horen. Onder hen de Nederlandse staatssecretaris van justitie, Korte-Van Hemel. Grego- rius wil de bewindsvrouw horen in verband met het doorsturen van Nederlandse politiedossiers naar de Westduitse justitie. De recht bank heeft nog geen uitspraak ge daan of de getuigen mogen worden gehoord. LAUTOKA (AP) - Coupleider Ka- buka heeft gisteren met met twee voormalige premiers en met gou verneur-generaal Ganilau gepraat over de toekomst van de Fiji-eilan den. Het overleg heeft echter niet geleid tot een oplossing van de con stitutionele crisis van het land. Na de ontmoeting zei ex-premier Ba- vadra dat zijn coalitie niet bereid is de door Rabuka geëiste grondwets wijzigingen te aanvaarden. Wel toonde hij zich bereid tot verder overleg met Rabuka. Gouverneur-generaal Ganilau, die vorige week door Rabuka uit zijn functie werd ontheven, liet in een verklaring weten dat hij niet zal dulden dat de situatie op de Fiji- eilanden zodanig verslechtert 'dat geen herstel meer mogelijk is en het volk te lijden heeft'. "Het zou onvergeeflijk zijn om nu bij de pakken neer te zitten en niets te ondernemen", aldus Gani- lau's verklaring, waaruit overigens niet duidelijk werd welke actie de afgezette gouverneur-generaal voor ogen staat. Leider van de Alliantie Partij en tevens ex-premier Mara zei wel be reid te zijn op de eisen van Rabuka in te gaan mits Ganilau in zijn func tie van gouverneur-generaal wordt hersteld. Rabuka ging het overleg in met den ten aanzien van wijzigingen in de grondwet waaraan Bavadra, Ma- ra en Ganilau tegemoet dienden te komen. BARCELONA (AP) - Als dinky-toys liggen deze wa gens er op een hoop geveegd bij in een greppel bij het plaatsje Montcada bij Barcelona. Het noodweer van het afgelopen weekeinde spoelde ze zo van de weg af. Bij de overstromingen in het weekeinde in het oosten en zuiden van Spanje zijn tot nu toe zeven mensen omge komen. Het verkeer en de telefoonverbindingen onder vonden ernstige hinder van het noodweer. In Barcelo na moesten twee mannen met ernstige brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Zij waren bezig een transformator te repareren die door de bliksem werd getroffen. Ook de verkeerstoren op het vliegveld van Barcelona werd getroffen door de bliksemwaardoor het lucht- vaartverkeer ernstige vertragingen opliep. Bij de drie Nederlandse charter-luchtvaartmaatschappijen Mar tinair. Transavia en Air Holland, waren gisteren de naweeen nog merkbaar. Nieuwe vertragingen waren er niet bij. omdat geen van de drie luchtvaartmaat schappijen gisteren vluchten naar deze bestemmingen op het schema had staan. De lijnvlucht van de KLM naar Barcelona kreeg gisteren één uur vertraging. de Sunnaam- De arbeiders Bo- PARAMARIBO (GPD) - Vierhonderd personeelsleden se dienst Marktinterventie zijn gisteren in staking eisen de oplossing van een geschil over de uitbetaling vendien willen ze dat directie opstapt. De dienst Marktinterventie is een overheidsdienst die verantwoorde lijk is voor het samenstellen en distribueren van de voedselpakketten ir Jieel Suriname. Die distributie is nu stil komen te liggen. Ook de horeca en delen van de industrie ontvangen geen goederen meer ventie. Het rommelt al lang bij de dienst Marktinterventie. De kwestie met de overuren speelt al vanaf 1982. In mei dit jaar bemoeide regerings- en le gerleider Bouterse zich persoonlijk met het conflict en verklaarde toen het geschil te hebben opgelost. Alle arbeiders ontvingen een uitbetaling van 500 gulden ineens.Een aantal van hen ging daarmee niet akkoord. De staking bij de dienst Marktinterventie komt voor de regering-Wij- denbosch/Bouterse op een zeer ongelegen moment. De bedoeling was dat er minstens tot aan de verkiezingen elke twee weken een pakket met de eerste levensbehoeften onder de bevolking gedistribueerd zou worden. UTRECHT (GPD) - "Advocaten moeten de gelegenheid krijgen vormfouten in een gerechtelijke procedure te herstellen". Dat zei minister van justitie Korthals Altes gisteravond op een spreekbeurt in Utrecht. Hij weersprak de kritiék op zijn voorstel de rechterlijke macht de kans te gunnen vormfou ten waardoor criminelen op vrije voeten komen, te herstellen. "De maatschappij geeft niet zo veel meer om vormen. Maar mag zij ver wachten dat fouten niet meer wor den hersteld?", sprak de minister in Utrecht tot een gehoor van de Marktinter- jongerenorganisatie van de WD. Korthals Altes zei de golf van kri tiek op zijn vorige week in Assen gedane voorstel nauwelijks te kun nen plaatsen. Hij stelde voor om de wetgeving zo te veranderen dat cri minelen die op grond van vormfou ten van het Openbaar Ministerie noodgedwongen vrijgelaten moe ten worden, toch vastgehouden kunnen worden. Hij vond dat de Korthals Altes: ook advocaat moet vormfout mogen herstellen kritiek was gebaseerd op krantebe- richten in plaats van op feiten. Ter illustratie noemde hij wederom de vormfout waar een van doodslag in Rotterdam verdachte man van pro fiteerde. Deze verdachte moest door door het Gerechtshof in Den Haag op vrije voeten worden ge steld omdat hij te lang in voorlopi ge hechtenis had gezeten. De vrijla ting was volgens de minister: "Een aantasting van de rechtsorde". De bewindsman betoogde dat het Openbaar Ministerie de moge lijkheid moest hebben een blunder DEN HAAG (ANP) - Het Bouwbe raad, waarin werkgevers en werk nemers in de bouw samenwerken, heeft gisteren bij het kabinet tever geefs 355 miljoen gulden extra ge vraagd om de bouw door de voor spelde inzinking van 1988 te hel pen. Werkgevers en werknemers hebben hun hoop nu gevestigd op de Tweede Kamer. De sociale partners in de bouw vroegen het kabinet 200 miljoen gulden extra voor het wegnemen van knelpunten" in de verbindin gen, 100 miljoen gulden voor de aanpak van de langdurige werk loosheid en 55 miljoen gulden voor herstel van rioleringen. Met dit geld zou de terugval in de bouw- produktie in 1988, die minister Nij- pels vorige week in de Nota Bouw- prognoses .voorspelde, kunnen worden opgevangen. De werkgevers en werknemers in de bouw kregen van minister De Koning te horen dat met hem te praten is over extra geld voor de werkloosheidsaanpak, maar dat 100 miljoen veel te veel is. Voor de aanpak van het rioleringspfobleem werd het Bouwberaad doorverwe zen naar de gemeenten, die extra geld voor investeringen hebben. Werkgevers noch werknemers zeggen aanwijzingen te hebben dat de parlementaire enquête over de bouwsubsidies op dit moment ne gatieve effecten heeft op de bouw activiteit. Zij realiseren zich wel dat de uitkomst van het Kameron- derzoek bepalend is voor het ver der te voeren subsidiebeleid. De partners hebben het kabinet duide lijk gemaakt dat het niet zo mag zijn dat alleen door de eventuele uitkomst van de enquête de subisi- dies moeten verdwijnen. van dergelijk formaat te herstellen. "Maar alleen als zij nieuwe gron den kan aanvoeren". De minister bleef de mening toegedaan dat de rechter de beslissing neemt in de- Korthals Altes benadrukte dat een samenleving piag verwachten dat de magistratuur geen fouten maakt. Hij meende wel, dat er een zware druk op het Openbaar Minis terie zou wegvallen indien zij de kans kreeg fouten te herstellen. "Maar het kan natuurlijk nooit zo zijn, dat iemand van zijn vrijheid wordt beroofd zonder dat daarvoor gronden in de wet terug te vinden zijn". Door advocaten gedane vormfouten in strafprocessen be treffen veelal het aanvragen van hoger beroep of cassatie van een vonnis buiten de daartoe gestelde termijn. Korthals Altes: "Als je de- formalisering bij de een (de rech terlijke macht) wilt, dan zou het ook bij de ander (de advocatuur) mogelijk moeten zijn". OVERSTROMINGEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18