Ruitertop naar Indoor Leiden Jan Timman is er bijna Jeugd ook in de zomer onder dak 'Breuk kan nog worden gelijmd' Zweden weer in finale SP05TV jjfïan de yjLljn Drie hippische dagen met show in Groenoordhal Dankzij Edberg in eindstrijd Davis Cup LD-finale in Rijnsburg DINSDAG 6 OKTOBER 1987 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - Nagenoeg de gehele Ne derlandse ruitertop zal in het week einde van 16 tot en met 18 oktober in de Groenoordhal aanwezig zijn op de vierde Indoor Leiden. Het programma van die dagen beperkt zich echter niet tot de verschillen de springrubrieken. Zo zullen op zaterdag de nationale kampioen schappen van het Arabische Vol bloedpaarden Stamboek worden gehouden. Maar het springen vormt natuur lijk de hoofdmoot van dit Leidse hippische festijn, dat na een onder breking van een jaar nu voor de vierde maal wordt georganiseerd. Reeds hebben Albert Voorn, Jan Tops, Bert Romp, Emile Hendrix, Dion van Groesen, Marcel Dufour, Rob Eras en Wout Jan van der Schans met één of meer paarden voor de springrubrieken inge schreven. Op zondag worden de fi nales gesprongen, waarin alleen de beste ruiters uit de rubrieken van vrijdag en zaterdag aan de start mo gen verschijnen. Maar het blijft niet bij dit sprin gen. Op vrijdag 16 oktober wordt in de Groenoordhal ook een begin ge maakt met de nationale competitie van W.P.N.-hengsten. Die competi tie zal acht wedstrijden omvatten. In twee dressuurrubrieken en drie springconcoursen zullen per ru briek vijftien hengsten aan de start komen. Ook voor dit programma onderdeel is de inschrijving nog niet gesloten. Twee jaar geleden vormden de Europese kampioenschappen van het Arabische Volbloedpaarden Stamboek een fraai en zeer gewaar deerd onderdeel van het program ma van Indoor Leiden. Daarom zijn de organisatoren zo gelukkig met het het besluit van het Stam boek om nu de nationale kampi oenschappen in Leiden te organi seren. Naar schatting 100 Arabi sche volbloeds zullen op zaterdag tussen 9 en 5 uur ter keuring wor den aangeboden. Zoals gebruikelijk zullen deze keuringen worden afgewisseld met shownummers. Er staat trouwens nog meer hippische show op het programma. In totaal zijn er drie grote showblokken ingebouwd, waarin alle facetten van het paard aan bod komen. Zo zullen Yasmine Smart en Dany Cesar (van het Cir cus Billy Smart) met acht Arabi sche volbloeds gedurende de drie dagen elke middag en elke avond hun vaak onderscheiden vrijheids dressuur brengen. Het Friese paard zal aan bod ko men in 'het ballet van de zwarte paarden'. Een carrousel wordt ge reden door de groep Nemo '51. Pa tricia van Zwet geeft een dressuur- demonstratie met haar Arabische volbloed Glanum en er is een op treden van de Shires, de kolossale bierwagenpaarden en mini-aan spanningen. En natuurlijk is er op zondagmiddag weer het inmiddels bijna traditionele touwtrekken met Zeeuwse koudbloeden. Jan Timman: buit bijna binnen. TILBURG (ANP) - Jan Timman gaat de slotronde van het interna tionale schaaktoernooi van Tilburg in met een voorsprong van een half punt op zijn naaste (en enige) bela gers Robert Hübner en Predrag Nikolic. Remise in de afgebroken partij tegen Ulf Andersson bracht hem op 8 punten. Gisteren heeft Timman vergeefs geprobeerd het voor het gunstig staande toren-eindspel te winnen. Hij won weliswaar één van de twee overgebleven witte pionnen, maar Andersson liep met de andere door tot de zevende rij. Met de koning pendelend tussen a3 en b2 kwam de Zweed ook niet in zetdwang, zo dat op de 53ste zet tot remise werd besloten. Afdeling Leiden houdt kampen LEIDEN - In het kader van de pro motie van het jeugdvoetbal en in navolging van diverse andere afde lingen organiseert ook de Afdeling Leiden van de KNVB dit seizoen een voetbalkamp voor de jeugd. Een en ander zal plaatsvinden in augustus van het volgend jaar en als lokatie dient het vliegkamp Val kenburg. De grote lijnen staan in middels vast. Een commissie onder leiding van Quick Boys-jeugdtrainer Koos Schonewille is alweer een halfjaar tje bezig om dit plan te verwezelij- ken, een idee dat de Katwijkse le raar lichamelijke opvoeding op deed in Drente. "Daar'organiseren kampen. Ik ben daar geweest en het leek me ook voor Leiden een aardige zaak. Bij de eindronde van het 4 tegen 4 voor de E- en D-junio- ren vorig jaar in Zeist hebben we zo" uit de losse pols daar wat over gefi losofeerd. Daar rolde die commis sie uit en nu zijn de plannen inmid dels zover gevorderd dat er sprake is van een concrete zaak". Naast Schonewille hebben in die commissie zitting Bert de Vries en Karei Meeuwenberg namens het bestuur van de Afdeling Leiden en Cor van Steijn, de administrateur van het bondsbureau. Laatstge noemde: "Bij het zoeken naar een lokatie kwamen we op gegeven moment bij het vliegkamp terecht. Daar heb je alles bijeen. Onderdak, voeding en velden. We hebben toen contact gezocht met Karei van Werkhoven, een oud-bestuurslid van de Afdeling die daar werkt, en vrij snel was de toezegging rond. Daarna hebben we KRV benaderd voor de velden en ook dat leverde geen problemen op", aldus Van Steijn, die zich met zijn geslaagde Nog geen veld voor bekerduel ZEIST (ANP) - Er is nog geen ac commodatie gevonden voor het voetbalduel in de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker tussen zaterdag-eersteklasser Val leivogels en eredivisieclub FC Den Haag. De KNVB kwam gisteren niet tot een besluit en wilde nog en kele mogelijkheden nagaan. De be slissing valt in de loop van van daag. De burgemeester van Scherpen- zeel, de gemeente waar'het terrein van Valleivogels ligt, weigert toe stemming te geven voor het spelen van de wedstrijd in verband met het risico dat de mogelijke komst van Haagse supporters met zich meebrengt. Het duel staat op het programma voor zaterdag. punten. Salov, een oud-jeugd-we- reldkampioen, plaatste zich voor het kandidatentoernooi door sa men met de IJ slander Johann Hjar- tarsson als eerste te eindigen in het Jan Timman zal bij het kandi datentoernooi, dat van 24 januari interzonetoernooi van Szirak. t/m 5 februari aanstaande in het Ca nadese Saint John (New Bruns wiek) wordt gehouden, niet uitko men tegen Jonathan Speelman, maar tegen de Sovjetrussische grootmeester Valeri Salov. De in ternationale schaakbond (FIDE) heeft dat de Koninklijke Neder landse Schaakbond (KNSB) laten weten. In Nederland was men op grond van eigen berekeningen tot de conclusie gekomen, dat de ge plaatste Timman het in de achtste fmalews zou moeten opnemen te gen Speelman. Het schema van de FIDE wijkt daar echter vanaf. Sa lov is één van de jongere Russische grootmeesters (23). Op de elo-lijst van 1 juli neemt hij de 28ste plaats in met 2575 punten. Timman staat od die liist gedeelde zesde met 2630 Volgens de FIDE is de indeling van de achtste finales van het kan didaten-toernooi: Andrej Sokolov (Sov) - Kevin Spraggett (Can), Ar thur Joesoepov (Sov) - Jaan Ehl- vest (Sov), Viktor Kortsjnoj (Zwi) - Johan Hjartarsson (IJs), Nigel Short (Gbr) - Gyula Sax (Hon), Jan Timman (Ned) - Valeri Salov (Sov), Lajos Portisch (Hon) - Rafael Va- ganjan (Sov), Yasser Seirawan (Vst) - Jonathan Speelman (Gbr). De winnaars gaan door naar de kwartfinales, waarin zij gezelschap krijgen van de verliezer van de tweekamp om het wereldkampi oenschap tussen Kasparov en Kar- pov. Deze match begint binnen kort in Sevilla. Ongeveer een week geleden ver klaarde Johan Cruijff zelfverze kerd dat Frank Rijkaard hoe dan ook zijn contract bij Ajax moest uitdienen, desnoods op de reserve-bank. Hij, Cruijff, had het immers voor het zeggen bij Ajax en niemand anders. En het bestuur dan, vroeg de verslagge ver met heel de voorzichtigheid waarmee vrijwel de gehele sport pers de Ajax-coach benadert. Het bestuur moest in de ogen van Cruijff worden gezien als een raad. van toezicht". Ik dacht toen meteen: ai, ai, ai, m'n waar de, je bent bezig je hand te over spelen. Want Cruijff mag dan nog zo'n krachtig stempel op de loop der dingen in de Meer zetten, een voorzitter van het postuur van een Harmsen laat zich na tuurlijk niet tot een machteloos toekijkertje degraderen. In de herfst van zijn carrière als speler heeft Cruijff de harde hand van Harmsen al eens on dervonden (het gevolg was toen dat hij een jaar naar Feyenoord uitweek) en hij kon dus weten dat over die man niet te lopen viel. Cruijff is in dit geval iets te hoog te paard gaan zitten. Met een on aangedaan boeddha-hoofd legde Harmsen gisteren keurig uit dat hij de kwestie-Rijkaard ter hand had genomen en dat Rijkaard ook weg mag. En op de vraag hoe het dan zat met die "raad van toezicht" zei hij iets in de trant van: jazeker, dat zijn we, zo lang het goed gaat... En zo werd Cruijff beleefd terzijde gescho- Cruijff maakt nu de gewone so res mee die elke coach in het be taald voetbal op gezette tijden heeft: meer spektakel buiten het veld dan er op. Anders dan op het voetbalveld blijkt hij in deze ma terie niet over bijzondere kwali teiten te beschikken. Omgaan met de bal is nu eenmaal heel wat anders dan omgaan met mensen. Je spelers bij elkaar houden, vergt enige souplesse en die lijkt Cruijff niet aan de dag te kunnen leggen. Eerder al bleek dat in de kwestie-Vanenburg. Misschien had Cruijff in dat opzicht toch nog iets kunnen opsteken op die trainers-cursus waarvoor hij zich te goed voelde. Vraagtekens Hoe het in de zaak-Rijkaard afloopt, zou ik niet gaarne willen voorspellen. Het is zó'n gecompli ceerde affaire. Ga maar na. Enerzijds is er het geschermutsel tussen Cruijff en Rijkaard, an- TON HARMSEN derzijds is er het gegeven dat Cruijffs schoonvader Coster de zaken behartigt van Rijkaard. Op de achtergrond speelt het feit dat Rijkaard behalve aan Ajax straks, na beëindiging van het contract, voor een deel aan PSV toebehoort, omdat hij zo onhan dig was ook voor die club te teke nen. Ajax heeft er, gezien de uit spraak van de arbitrage in het geschil Ajax-PSV, financieel geen belang bij dat Rijkaard zijn periode bij Ajax uitdient. Ga maar eens staan aan die gordi aanse knoop. Volgens de Volks krant van zaterdag hellen som mige insiders over naar de me ning "dat rond Rijkaard een ope rette wordt gecomponeerd, met als uitkomst dat alle acteurs el kaar tezijnertijd in Milaan zul len treffen". Dat lijkt me al te bi zar. Maar je weet maar nooit. Heren Dinamo Kiev werd vorige week uit de Europa Cup I geknik kerd door Glasgow Rangers en de Russen bleken danig verbolgen over de manier waarop dat ge beurde. Pas kort voor de wed strijd trok een Schotse terrein knecht de lijnen op het terrein en dat gebeurde op dusdanige wijze dat er een veel kleiner (maar nog wel reglementair toegestaan) speelveld ontstond dan waarop de Rangers normaal voetballen en waarop de Russen kennelijk ook rekenden. Fraai is dat inder daad niet, maar er valt weinig tegenin te brengen. Een functio naris van Dinamo meldde zuur: "Er waren wel eens gentlemen in het Britse voetbal. Ik zag er niet één bij Glasgow Rangers". Ik moest daar wel even om glimla chen. Die Russen, toch. Hoe krijg je het nou toch in je hersens dat er nog 'heren' te vin den zouden zijn in het voetbal, laat staan in de Europa Cup. Het wordt tijd dat RinusMichels eens in Moskou gaat uitleggen wat hij er hier al jaren geleden in hamer de: voetbal is oorlog. Waar ook ter wereld. Douane De Canadese atleet Ben Johnson, die onlangs in Rome zo schitterend de wereldtitel op de 100 m behaalde, werd bij thuis komst uitgebreid door de douane onder handen genomen. Hij had op zijn tournee door Europa heel wat geschenken ontvangen en diende daarvoor een lieve duit aan invoerrechten te schokken. "Alleen voor mijn gouden me daille hoefde ik niets te betalen", zei de grootmeester van de sprint later ironisch. Eerlijk gezegd dacht ik dat zo iets alleen in het pietepeuterige Nederland kon gebeuren, maar dan zie je plotseling dat ze in een grote-mensenland ook behoorlijk kleinzielig kunnen zijn. Topsporters en de douane, er zou wel een aardig boekje over te schrijven zijn. Hoe het tegen woordig toegaat, weet ik niet, maar in vroeger jaren was de douane vrolijk en toeschietelijk voor het Nederlands elftal als dat in den vreemde succesvol was ge weest en vaak sikkeneurig nauw gezet als er was verloren. Dan moesten alle koffers open. Ik weet dat van een oud-international, want die hield er gewoon reke ning mee. Onlangs vertelde Fanny Blan- kers-Koen in een radio-program ma hoe ze bij terugkomst van haar goldrush in Londen (1948) hem ook als een ouwe dievegge voor de grensbeambten geknepen had. In de Britse hoofdstad had ze door haar overladen program ma nauwelijks kunnen winkelen. Haar teamgenoten hadden daar om voor haar wat spullen ge kocht. Het stelde niet veel voor, maar in die armoedige jaren vlak na de oorlog, met alles nog op de bon, was al gauw iets luxe. "De hele reis op de boot heb ik zit ten zweten. Als ze me nou maar niet pakken, dacht ik steeds. Prompt vroeg de douane of ik nog wat had aan te geven. Ik schrok me lam. Gelukkig riep ie mand achter me op dat ogenblik: ja, vier gouden medailles. Toen mocht ik direct doorlopen". RUUD PAAUW zalenplan tijdens de winterstop vo rig jaar ook al opwierp als een pro motor van het jeugdvoetbal. De doelgroep van de commissie is de leeftijdscategorie tussen 12- en 14 jaar, zij die geboren zijn tus sen 1 augustus '73 en 1 augustus '76. Schonewille daarover: "Met die kinderen is het beste te werken. Zijn ze jonger dan krijg je proble men met heimwee, zijn ze ouder dat zit je weer met mentaliteits kwesties. Op deze leeftijd zijn ze leergierig en speels en nog makke lijk te coachen. In eerste instantie gingen we uit van één week, maar na voorzichtig wat clubs te hebben gepolst hebben we er nog een week s al een paar jaar met succes deze bij gedaan. Het ziet er namelijk naar uit dat we een stormloop kun nen verwachten op de 96 beschik bare plaatsen voor één week". Dat zal niet in het minst komen door de zeer lage prijs van tachtig gulden waarvoor de jeugdige voet baller straks een week lang onder dak is op het vliegkamp. "Dankzij onze nieuwe sponsor van de Afde ling, Landwer uit Sassenheim, hebben we dit bedrag zo laag kun nen houden", meldt Cor van Steijn. "In Drente betalen de kinderen honderd gulden, in Den Haag zelfs honderd vijfenzeventig. Om het re creatieve karakter nog eens te be nadrukken en om iedereen de kans te geven om mee te doen zitten wij met deze prijs natuurlijk goed". Hoewel de invulling van het pro gramma nog niet helemaal rond is en ook de vaste kampstaf van vier nog geformeerd dient te worden licht Koos Schonewille alvast een tip van de sluier op ten aanzien van het gebodene. "De week zal uiter aard geheel in het teken staan van het voetbal in al zijn facetten. Trai ningen, wedstrijdjes, toernooien, video's en noem maar op. Spelle tjes ook, het is zeker niet zo dat hier alleen de beste spelers of speelsters aan hun trekken komen. Iedereen moet kunnen deelnemen." Enigszins professioneel wil Schonewille het toch aanpakken. "Natuurlijk willen we het aantrek kelijk maken door bijvoorbeeld gastdocenten uit te nodigen. Bondscoaches als Van Lingen en Groenewoud komen zeker langs, dat hoort bij hun job in Zeist. Ver der hoop ik de hoofdtrainers van clubs als UVS, Quick Boys, Noord- wijk en Rijnsburgse Boys voor dit project te kunnen interesseren. Dat ze aan de hand van een thema een specifieke training geven. Als het lukt halen we betaalde voetballers uit de regio naar Valkenburg. De inschrijfformulieren naar de vere nigingen zijn inmiddels de deur uit. Bij ons is het zo, dat wie het eer ste komt ook het eerste op de lijst staat. En vol is vol". AD VAN KAAM Van Eijden ziet perspectief AMSTERDAM (GPD) - Commer- wil indien Ajax zich schikt in ont- cieel directeur Arie van Eijden Ajax ontkent ten stelligste dat de Amsterdamse vereniging al door buitenlandse clubs is benaderd het overnemen van Frank binding van het contract, dat door loopt tot juni 1989. „Wanneer Ajax zelf niet eist dat het contract wordt nageleefd en akkoord gaat met het vertrek met Rijkaard, dan kan de Rijkaard. „Daar is absoluut geen club geen transfervergoeding sprake van", aldus Van Eijden, „in de kranten wordt steeds gesugge reerd dat Rijkaard weg kan. Maar er komt eerst nog een gesprek en ik acht het zeker niet uitgesloten dat de breuk tussen Rijkaard en Ajax nog wordt gelijmd". Stefan Edberg wordt door ploeggenoten en supporters op handen gedragen r de halve finale van de Davis Cup op de Spanjaard Sanches. BARCELONA (SID/Rtr.) - De finale van het toernooi om de Davisbeker gaat dit jaar tussen Zweden en India. De overwinning van Stefan Edberg op Emilio Sanchez in de middaguren bracht de beslissing in de wedstrijd tegen Spanje. De ploeg was daarna niet meer te achterhalen. De nummer twee van de wereldranglijst had slechts drie sets nodig: 6-4, 8-6, 6-4. Toch nam Sanchez in de tweede set dankzij een doorbraak in de achtste game een voorsprong van 5-3. Edberg brak terug en de set werd in de verlenging door de Zweed gewonnen. In de derde set nam Edberg al vroeg een voor sprong die hij niet meer afstond. Voorzitter Ton Harmsen wilde gisteravond niets toevoegen aan het interview dat hij zondagavond voor de VARA-televisie heeft gege ven. „Ik zég helemaal niets. Zodra ik met Rijkaard heb gesproken wordt de pers wel ingelicht. Tot dan houd ik mijn mond; dat gezeur de hele tijd". Volgens Arie van Eijden zitten Rijkaard, die na een ruzie met Jo han Cruijff weg wil bij Ajax, en Harmsen nog deze week met elkaar rond de tafel. De datum voor dat gesprek is nog niet bekend. Van Eijden herhaalde de woorden die zijn voorzitter zondagavond uit sprak: „Tussen Rijkaard en Ajax liggen er geen problemen en met Ajax bedoel ik ook Cruijff. Het gaat om andere zaken waarover ik niets kan vertellen". Volgens mr. Jimmy Jansen van Raaij, transferdeskundige in het Europees Parlement, is Rijkaard vrij om te gaan en te staan waar hij Ajax' juridisch adviseur mr. Voe telink houdt het er echter weer op dat de 25-jarige international op korte termijn De Meer zal verlaten. „In alle redelijkheid, je kunt zo'n man niet anderhalfjaar op de bank zetten. Van alle mogelijkheden die in de zaak Rijkaard zijn geopperd lijkt mij een tussentijdse transfer wel de meest logische ontwikke ling. Dat is op dit moment het meest acuut aan de orde als je het mij vraagt", aldus mr. Voetelink. ADVERTENTIE VANAVOND COMPETITIEDUEL tussen SLEUTELS De eindstrijd wordt van 18 tot 21 december in Zweden gehouden. India schakelde het afgelopen weekeinde in Sydney verrassend bekerhouder Australië uit. Vorig jaar wonnen de Australiërs in de eindstrijd van Zweden. Een dag later, maar daarom niet minder overtuigend, haalde Zwe den voor de vijfde achtereenvol gende maal de finale van het toer nooi om de Daviscup. In het door zware regenval getroffen Barcelo na vierden de Zweden voor hun doen uitbundig feest vanwege het feit dat Stefan Edberg door de zege met 6-4 8-6 6-4 op Emilio Sanchez de kwalificatie afdwong. Jubelen de ploeggenoten gooiden Edberg in de lucht. Aangezien de wedstrijd met 3-1 was beslist, besloot de Zweedse coach Hans Olsson zijn eerste spe ler Mats Wilander niet meer in te zetten. Sanchez jongere broer Ja- vier mocht het opnemen tegen Jan Gunnarsson. Hij won dit duel, dat van geen betekenis meer was, met 6-3,3-6, 6-3, waardoor de eindstand 3-2 werd in het voordeel van Zwe den. In de eindstrijd tegen India, dat in de andere halve finale verras send won van Australië, heeft Zwe den het thuis-voordeel. De finale vindt van 18 t/m 20 december plaats. Dankzij een trage start van Edberg hielden de Spapjaarden, die in het dubbelspel hun achter stand tot 2-1 hadden terugge bracht, nog even uitzicht op een sensatie. Emilio Sanchez nam een voorsprong van 3-0. Na een regen buitje, dat plaats maakte voor een stralend zonnetje, was het echter Edberg die de wedstrijd dicteerde. Met sterk netspel zette hij de Spaanse wervelwind danig onder druk. LEIDEN - De finale van de strijd om de vierde Leidsch Dagblad Cup wordt ditmaal gespeeld bij Rijnsburgse Boys. De tweevoudig winnaar van de trofee kreeg de eindstrijd toegewezen op basis van zijn prima prestaties in het toernooi. De finale is gepland op de laatste zaterdag van mei of op de eerste za terdag in juni. Op 1 november is, op het bondsbureau van de Afdeling Leiden, de loting voor de eerste ronde. Tot nu toe schreven 38 stan daardteams in. De inschrijving staat open tot half oktober. De LD-Cup-commissie voerde voor de vierde aflevering een paar wijzigingen door. Zo vervalt de strijd om de derde en vierde plaats. De verliezers van de twee halve finales delen de derde prijs. - Ook van het programma afgevoerd zijn de verlengingen. Bij een ge lijkspel wordt direct overgegaan tot het nemen van strafschoppen. Een uitzondering wordt gemaakt voor de finale. Die krijgt bij gelijk eindigen wél een staartje. Onveranderd bleef dat de hoogst eindigende afdelingsclub zich kwalificeert voor de strijd om de KNVB-beker. OEGSTGEEST Aanvang 20.15. Randstadsportterein Voorschoten dinsdag 16.15-17 00 Did 2: Pfiff: sportpro gramma voor de jeugd. 17.35-18.00 BBC 1: Horse of the Year Show. 22.00-23.00 SKY: Dutch Football: Nederlands competitie-voetbal met o.a. de wedstrijd van de dag. 22.20-23.30 BBC 1: Horse of the Year Show. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: een herhaling van de Nat West-Trofee (cricket) 23.00-24.00 SKY: US College Footb all 198 7m. t volleybal (herh.).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17