Protest tegen komst stortplaats bij Does Zoeterwoude minder kwijt aan uitkeringen Aan- en uitbouwtjes groter in Leiderdorp? Milieuhygiënische risico's groot' Boek-aan-huis actie bibliotheek Warmond Verkeersremmers blijven obstakels Verkeer rijdt door asfalt harder op Rijksstraatweg 'Rotgesprek' over grond in Warmond DÏÏwad te?SpH»lphens The Young Amadeus én The Young Messiah nu als concert PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 6 OKTOBER 1987 LEIDERDORP - Aan- en uitbouwtjes bij Lei- derdorpse huizen kunnen in de toekomst 3,50 in plaats van 2,50 meter lang worden. Een en ander moet in de bestemmingsplannen wor den vastgelegd. Dat vonden de leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening gister avond. Het was voor de tweede maal in successie dat de commissie aandrong op verruiming van de vrijheid bij verbouwingen. Eerder dit jaar wees ze een notitie van wethouder Den Boeft over dit onderwerp als "te vaag" van de hand. Gis teravond bleek de wethouder zijn huiswerk be ter gedaan te hebben en zijn voorstellen kregen dan ook de nodige steun bij de commissie. Het is de bedoeling dat eventuele aan-en uit bouwtjes aan de achterkant en zijkant van de woningen in de toekomst een meter groter mo gen worden dan voorheen. Verder denkt Lei derdorp eraan om schuurtjes van zes naar tien vierkante meter mogen 'groeien'. De raadsleden Mólkenboer (PvdA), Hoger- vorst (CDA) ën Kruidenier (WD) verklaarden gisteravond de verruimde mogelijkheden het liefst in de bestemmingsplannen te willen op nemen. Dan ligt het maar vast, oordeelde men. Bos (PPR/PSP) daarentegen vond dat burge meester en wethouders zelf per individueel ge val maar moesten bekijken of er al dan niet toe stemming wordt gegeven. Overigens vond Bos een verruiming tot 3,50 meter in het dichtbe bouwde Leiderdorp "een aanzienlijke ingreep, die ten koste gaat van de privacy waar onze burgers recht op hebben". Hij bleek alleen te staan in die gedachten- gang. De andere partijen vonden het belangrij ker dat de burger weet waar hij o^ij aan toe is. Privacy Mocht de Leiderdorpse politiek daadwerke lijk kiezen voor verruiming van de verbou wingsmogelijkheden, dan moeten alle bestem mingsplannen - voor elke wijk is een aparte - worden veranderd. Maar zo ver is het nog niet. Burgemeester en wethouders zullen zich er eerst nog eens over buigen. Vooruitlopend ver klaarde wethouder Den Boeft gisteravond we derom zelf geen voorstander van een al te grote mate van vrijheid te zijn. "We moeten daar ui terst voorzichtig mee zijn. We moeten de bur gers behoeden voor een aantasting van de pri vacy. We wonen in het westen van dit land dicht op elkaar. Dat noopt tot beperkingen in de individuele vrijheid. Hetgeen bij mij heel zwaar weegt", aldus Den Boeft. van bejaardencomplex naast het Wassenaarse Sophiekehuis heeft gistermiddag het hoogste punt bereikt én dat gevierd. On der de uitgestoken vlag ont staan gestaag 36 bejaardenwo ningen met lift, een kleine ge meenschappelijke ruimte en een ruime fietsenkelder. De woningen meten gemid deld 9 bij 6 meter en beschikken over een entree, een woonkamer met keuken, een slaapkamer, een ruimte met douche, wc en wasruimte en een rond balkon netje. De lange zijde van het 3 tot 4 verdiepingen hoge com plex grenst aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat. Eind febru ari, een kjfin jaar na de eerste paal, moet het project klaar Zijn. (foto Holvast) LEIDERDORP/LEIDEN - De Werkgroep Milieubeheer Leiden heeft bij de gemeente raad van Leiderdorp een bezwaarschrift ingediend tegen de komst van een stortplaats in het Leiderdorps Does-gebied. Volgens de Werkgroep zal de stort- teveel ontsieren en brengt ze mil- plaats, die halverwege 1988 moet ieuhygiënische risico's met zich worden ingericht, het landschap mee. Die risico's zijn bij een zorg- WARMOND "Boek-aan-huis" noemt de Warmondse bibliotheek de extra service die zij sinds deze week biedt aan ouderen, gehandi capten of andere Warmonders die tijdelijk de bibliotheek niet meer kunnen bezoeken, bij voorbeeld omdat één of meer ledematen in het gips zit. Vier mensen maken thans gebruik van deze dienstver lening. In de winter, bij slecht weer, zo verwacht hoofdleidster mevrouw B. J. van Laatum, kan het wel eens veel drukker worden als de ouderen liever binnen blijven dan buiten zijn. "Eigenlijk", zo zegt ze, "kwamen we altijd al bij men sen die ziek op bed lagen, maar het is nu allemaal wat officiëler gewor den". Aan de boek-aan-huis-actie zijn voor de cliënt geen extra kosten verbonden. De enige voorwaarde is dat men lid van de bibliotheek moet zijn. De kosten die de biblio theek moet maken, hoopt zij te kunnen dekken met een extra sub sidie die haar is toegekend door de Warmondse bond van ouderen. Met dat geld heeft de biblioteek ook een speciaal op de ouderen toe gesneden collectie gekocht. Voor het idee van mevrouw Bon- jer, burgerlid van de raadscommis sie welzijn, om een huis-aan-huis- actie te houden waarbij Warmon ders in de gelegenheid worden ge steld boeken aan de bibliotheek af te staan, "eventueel tegen een zacht prijsje", voelt Van Laatum helemaal niets. "Vreselijk, nee. We hebben de ruimte niet voor nog meer boeken, we zitten al zo krap. Nee hoor,1 onze eerste vereiste is een nieuwe ruimte". De biblio theek is nu nog ondergebracht in een klein zaaltje in gebouw 't Meer- punt. De bibliotheek in Warmond wordt gerund door louter vrijwilli gers Lief bedoeld Mevrouw Bonjer kwam gisteren met haar ideetje op de proppen, in de raadscommissie welzijn. Van Laatum was daar zelf niet bij maar burgemeester Hendrickx-Vlaar re ageerde vrijwel identiek als Van Laatum nu doet. "Het is allemaal wel lief bedoeld maar vaak zijn de boeken die men afstaat ongeschikt en zo uit de tijd en zien ze er ook niet uit. Iedereen vindt zijn eigen boeken heel mooi maar dat is alle maal heel persoonlijk en emotio- neeL We krijgen nu al boeken van mensen die overlijden maar die doen we dan in de verkoop". vuldig beheer wel tot een aan vaardbaar niveau terug te brengen, geeft de Werkgroep toe, "ook al vinden wij de locatie vlak bij een ziekenhuis en een woonwijk niet bepaald gelukkig". De schade die er aan het land schap ontstaat, is echter op geen enkele wijze terug te dringen. Het open veenweidegebied van de Achthovenerpolder met daarin het fietspad over de Ruigekade zal "op grove wijze worden aangetast", voert ze aan. Volgens de Werkgroep Milieube heer is er nooit echt in het open baar gediscussieerd over de plaats keuze van de stortplaats. "De keu ze lijkt geheel voortgekomen te zijn uit intern bestuurlijk overleg. Voor een activiteit van een derge lijke omvang vinden wij dat ontoe laatbaar", zo schrijft ze in haar be zwaarschrift. Procedure Ook over de gevoerde procedure die aan de komst van de stortplaats vooraf gaat, is de Werkgroep onte vreden. "Op dit moment wordt een procedure gevolgd waarbij milieu hygiënische en planologische as pecten uit elkaar worden getrok ken. Een bestuurlijke salamipoli- tiek". De Werkgroep stelt ten slotte voor om de huidige procedure rond de komst van de vuilstort plaats op te schorten totdat de be sluitvorming over het Provinciale Afvalstoffenplan is afgerond, in clusief een milieu-effectrapporta ge. Bloemenkiosk moet om vijf uur dicht... WASSENAAR - Ook het bloe- menstalletje op het Wassenaarse Rozenplein moet zaterdag om vijf uur dicht. Het mag niet meer voor komen dat daar om half zeven nog bloemen van eigenaar verwisselen. Dat wekt irritatie bij omwonenden en de gemeente moet de man op zijn plichten wijzen. Dit merkte het WD-raadslid A. Pruijs gisteravond op tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor algemene bestuurlijke aangelegenheid. Burgemeester P.H. Schoute wilde best met de bloemenman praten, maar voerde aan dat het moeilijk is om alle par tijen tevreden te stellen. Aanvankelijk stond de bloemen man op de hoek van de Deylerweg. De gemeente vond dat plekje ver- keersonveilig en het verkooppunt werd wat naar achteren verscho ven, richting huizen. De bewoners van die huizen stoorden zich aan de felle kleuren van de kar, waarna een rustgevende schilderbeurt volgde. Na vragen van PvdA-raadlid H. Goulooze bleek dat ook de stalle tjes bij de Stadhoudersweg op de tocht staan. B en W vinden de situa tie bij AH verkeersonveilig en stel len dat de kraampjes teveel par keerplaatsen in beslag nemen. Ze zoeken een nieuwe plaats in de buurt van de huidige. De obstakels bij de Leiderdorpse Spanjaardsbrug: nu echt binnenkort weggehaald? LEIDERDORP - De verkeersrem mers op de Leiderdoipse Van der Valk Boumanweg blijven de ge moederen bezighouden. Heeft de gemeenteraad enkele maanden ge leden besloten om de obstakels maar weer te laten verwijderen en te vervangen door een oversteek plaats, dat is nog steeds niet ge beurd. En met name de betonblok ken ter hoogte van de Spanjaard sbrug worden met de regelmaat van de klok nog omver gereden. Waarna de dienst gemeentewerken ze weer keurig op hun plaats zet, zo betoogde WD-raadslid Kruide nier namens zijn partijgenoot De Waard gisteravond tijdens een ver gadering. Kruidenier betoogde dat de ANWB wordt overstroomd met klachten van weggebruikers. En volgens hem heeft deze bond al ge suggereerd om het punt maar in de oorspronkelijke toestand terug te brengen, in afwachting van de re constructie. Waarop PvdA-raaasiid Molken- boer een tip gaf: volgens hem gaat de gemeente Leiden binnenkort rioleringswerkzaamheden op de Lage Rijndijk (die op de Span jaardsbrug aansluit) uitvoeren. Daarvoor moet de Lage Rijndijk een tijdlang worden afgesloten. Waarom de werkzaamheden bij het kruispunt niet meteen 'meene men', vroeg Molkenboer zich af. Op voorhand leek iedereen het daar gisteravond mee eens te zijn. ZOETERWOUDE - Het aantal mensen dat een uitkering krijgt van de sociale dienst in Zoeterwou de is gedaald van 196 in 1985 tot 174 in 1986. Dat is te lezen in het jaar verslag Sociale Zaken over het jaar 1986 van de gemeente Zoeterwou de. Zowel de uitgaven als de in komsten van Sociale Zaken Zoe terwoude zijn gedaald in 1986. Het tekort dat de dienst op de balans heeft staan is in vergelijking met 1985 gedaald van 154.368 in 1985 tot 149.473 gulden in 1986. De Wet Werkeloosheidsvoorzie ning (WWV) bestaat niet meer sinds 1 januari 1987. De sociale dienst in Zoeterwoude schat het aantal mensen dat een uitkering krijgt volgens de WWV in 1987 op niet meer dan twintig. De anderen krijgen dan een uitkering van hun bedrijfsvereniging of worden 'overgeheveld' naar andere regelin gen. "Inmiddels zijn vijftien perso nen overgedragen naar de bedrijfs verenigingen) en twee personen 'overgeheveld' naar de IOAW", staat er in het jaarverslag. Het wegvallen van de WWV en de instroom in de RWW zal een ver hoging van de kosten tot gevolg hebben voor de gemeente Zoeter woude. De WWV wordt namelijk voor honderd procent vergoed door het Rijk, de RWW voor negen tig procent. Toch wordt die verhoging van kosten niet op korte termijn ver wacht. De instroom van RWW-ers wordt geleidelijk verwacht in zes- maandelijkse stappen vanaf eind juli 1987 en de instroom van IOAW- ers is boven verwachting laag ge weest. Samen met de overdracht van WWV-ers naar bedrijfsvereni gingen en de verdere afbouw van de WWV schept dit ruimte in de fi nanciën van Sociale Zaken Zoeter woude. Eenmalige uitkering De eenmalige uitkering is in 1986 aan minder mensen toegekend dan in 1985. In 1985 waren dat er nog 92, in 1986 63. Het aantal afgewezen verzoeken om een eenmalige uitke ring werd echter groter. Het aantal afwijzingen steeg van 26 in 1985 naar 29 in 1986. "De afgelopen jaren hebben aan getoond dat de doelgroep steeds kleiner wordt. Ditzelfde geldt voor de hoogte van de uitkeringsbedra gen. Het is te verwachten dat deze tendens zich in de komende jaren voortzet", stellen B en W in het jaarverslag het jaarverslag. Zes personen moesten hun ten onrechte uitgekeerde eenmalige uitkering over de jaren 1984 en 1985 terugbetalen. Dat was een be drag van 7.226 gulden. "Er van uitgaande dat de betref fende personen niet met opzet ver zuimd hadden bepaalde inkomens bestanddelen op te geven, hebben wij hen bjj brief op de hoogte ge bracht van onze verificatiegege- veris met het verzoek de ten on rechte ontvangen gelden terug te storten", zo is in het jaarverslag te lezen. Vier van de zes personen betaal den inmiddels de eenmalige uitke ring terug. "Met de twee anderen is of wordt een betalingsregeling ge troffen". De respons op de door Sociale Zaken verzamelde plaatsen in het vrijwilligerswerk wordt jaarlijks kleiner. Toch acht de sociale dienst het van belang het aanbod gropt genoeg te houden, om deze initia tieven te kunnen blijven ontplooi- In 1986 heeft één Zoeterwoude- naar met de Wet Vermeend/Ver moor een baan gevonden. Deze wet geldt voor zeer langdurig werklo zen. Als een werkgever zo'n werk loze voor ten minste twee jaar of voor onbepaalde tijd aanneemt, is hij gedurende vier jaar vrijgesteld van het betalen van de werkgevers premies over deze werknemer. Ook kan de werkgever vierduizend gulden krijgen om de nieuwe werk nemer te begeleiden en te trainen. Automatisering De automatisering van de admi nistratie van Sociale Zaken Zoeter- meer verloopt volgens het jaarver slag nog niet helemaal naar wens. "Zonder dat er een verkeerde han deling aan ten grondslag ligt, doe men getallen of bedragen op die soms wel en soms niet van invloed zijn op de berekening van de uitke ring". Door de stelselherziening en de tussentijdse wijzigingen en over gangsregelingen daarop, moet de toch al "verre van idéale" program matuur steeds weer worden aange past. Het jaarverslag stelt dat de le verancier van de programmatuur daardoor "achter de feiten aan" loopt. "In deze gevallen wordt er tijdelijk handmatig geadmini streerd en wordt dit later overgezet op het geautomatiseerde systeem. Een dubbele handeling die veel tijd kost". De actiepunten voor 1987 van So ciale Zaken Zoeterwoude zijn: bij scholing van de werknemers bij Sociale Zaken in verband met de gewijzigde wetten; het aanpakken van de schulden; de verdere uit werking van het Jeugdwerkgaran tieplan en de tijdelijke regeling voor gemeentelijke banenplannen voor jongeren (die beogen werklo zen van jonger dan 25 jaar werker varing te laten opdoen) en als laatste actiepunt de verdere uit bouw van de automatisering. 'Reclame bushokjes aanpakken' WARMOND - Het Warmondse raadslid H. van Dam (Progressief War mond) wil nagaan "in hoeverre wjj kunnen beslissen wat voor reclame er op de bushokjes komt". Het raadslid heeft het daarbij vooral voorzien op reclame voor alcohol en sigaretten. Van Dam kaartte dit onderwerp aan in de raadscommissie welzijn waar onder meer werd gsproken over "een al- coholmatigingsbeleid" Burgemeester Hendrickx-Vlaar gaf direct de beperkte mogelijkheden aan. De gemeente kan enige vat op de reclame-uitingen op de bushokjes krijgen als zij reclamemakers dwingt een vergunning aan te vragen. "Maar vrijheid van meningsuiting speelt ook een rol. We zouden ook moeilijke discussies tegemoet gaan. Want als je sigaretten en alcohol ver biedt, moet je dan ook geen autoreclames verbieden", dacht de eerste burger hardop. Extra moeilijkheid vormt ook het gegeven dat de bushokken geen ei gendom van de gemeente maar van de busorganisatie zijn. WASSENAAR - Na het asfalte ren wordt op de Wassenaarse Rijksstraatweg^vaker te snel gereden. Deze indruk heeft het plaatselijke raadslid P. Vreug- denhil (CDA), zo bleek gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor al gemene bestuurlijke aangele genheden. Burgemeester P.H. Schoute gaf toe dat asfalt "wel wat meer uitnodigt tot hardrijden", maar wees erop dat het verkeer na de werkzaamheden minder lawaai maakt. Volgens de com missaris van de politie. J.C. van der Wolk, wordt alleen buiten de spitsuren vaker te hard ge reden. Tot extra ongelukken heeft dat niet geleid, is zijn i druk. Later najaar moet daar meer zekerheid over komen. Dan houdt de politie snelheids controles. Overigens wordt het deel van de Rijksstraatweg bij Kerke- hout (vóór het witte viaduct) pas volgend jaar van een zwar te laag voorzien. Tevens wor den dan de verkeerslichten op straatweg en ventweg vervan gen. De gemeente heeft nog overwogen om de ventweg door te trekken, maar uit onderzoek bleek dat dat "gigantisch veel kosten met zich meebrengt". WARMOND - "Ik heb nog nooit zo'n rotgesprek gehad", zei War- monds burgemeester mevrouw Hendrickx-Vlaar in de vergadering van de raadscommissie welzijn die zich gisteravond als eerste op de gemeentebegrotingen 1988 mocht storten. De eerste burger doelde op de nog altijd stroef verlopende on derhandelingen met de eigenaar van de grond nabij de katholieke kerk in het dorp, waarop de nieuw bouw van de katholieke basis school de Leerhoeve moet verry- De taxateur van de gemeente en die van de grondeigenaar voeren volgens Hendrickx-Vlaar "heel erg moeilijke onderhandelingen". De burgemeester maakte een andere zin, waarin zij het woord "loopgra ven" in de mond nam, niet af. Het verschil in de gevraagde en aangeboden prijs zou fors zijn. De gemeente is tot op heden echter de enige partij die de wil heeft ge toond een beetje op te schuiven. "Verder dan we nu zijn gekomen, gaan we niet; de grens is bereikt. Kan het niet anders, dan moet een onteigeningsprocedure serieus in overweging worden genomen. De andere partij heeft natuurlijk het recht om haar grond zo duur moge lijk te verkopen. Maar er behoort een vorm van redelijkheid te zijn. Of de tegenpartij moet zeggen: ik wil die grond niet kwijt, zie maar dat je me er vandaan krijgt". Volgens de burgemeester moet zelfs rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat de ge meente het rijk moet vragen of ze over een langere termijn over het haar toegewezen budget voor de integratienieuwbouw van de school mag beschikken. ■■«■■■■■■■■■■■■■■■a Op 28 oktober as. zal in de Groenoordhalien in Leiden een bijzondere personen meewerken, met als solisten Vicki Brown, Madeline Bell en 5 N m. muzikale manifestatie plaatsvinden. Gordon Neville. The New London Chorale die in ons land zoveel succes heeft met de Adres i Ip's The Young Messiah en The Young Amadeus, welke laatste dit Toegangsprijs: 39,-. 5 Plaats:Tel: jaar de Edison kreeg, geeft dan voor het eerst in Leiden een live- Lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad die hun kaarten halen bij ski i concert van deze werken. het hoofdkantoor van deze krant, Witte Singel 1 in Leiden genieten Si AbonneeLeidsch/AiphensDagblad jaMeT Het wordt een groots opgezette show waaraan tweehonderd tegen inlevering van de bon een korting van 3,- per kaart. J'

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14