Er is zoveel moois te zien... van der WIEL Zo verassend kan kindermode zijn, GEZB Ouderenreis pakt vaak duurder uit Kleine kachels kostbaar in gebruik Weinig vitamine c in de kant en klaar maaltijd CONSUMENT DE GROENTEMAN- Actie tegen vetgebruik De produktie en export van pe ren vormt een belangrijk onder deel van de Nederlandse fruit teelt: niet minder dan 250 mil joen kilo wordt er jaarlijks van geoogst, waarvan 35 a 40% in het buitenland wordt gegeten. Over de herkomst van de vrucht bestaat onder kenners al jarenlange twijfel, want zolang het klimaat gematigd is zijn ze overal te vinden. In elk geval telt de perenfamilie vele leden: naar schatting zo'n 4000 gekweekte rassen, waarvan de beste soorten (verderop genoemd) natuurlijk het meest worden verbouwd. Iedereen weet dat er van peren - niet met elkaar te verwarren - hand- en stoofsoorten zijn. Toch kende men tot in de 16de eeuw enkel de laatste. Nog in de vorige eeuw werden gestoofde peren in de grote Europese steden als 'straatconsumptie' verkocht. De eerste handperen werden gewonnen in Frankrijk, en hun zacht sappig vruchtvlees viel zö in de smaak dat ze de prestigieu ze aanduiding 'beurre' (van het Franse 'beurre': boter) kregen. Bovendien bleken ze makkelijk te verwerken of te combineren, waardoor onder andere het be faamde ijsdessert 'Poire Belle Helène' ontstond. Net als appels worden geschil de peren snel bruin, en hoewel dat aan de smaak niet afdoet is het een ronduit vies gezicht. Een paar druppels citroensap voor komt dit euvel en geeft de vrucht iets pittigs. Zelfs de beste stoof- peertjes krijgen die typische ro de kleur pas na ruim een uur te hebben geprutteld. Een andere mogelijkheid om het rood te ver diepen is ze te bestrooien met pe rensuiker; dit is gewone kristal suiker waar perenrood doorheen zit. In dat geval zijn de peertjes al na 30 minuten gaar en gekleur zonder aan stevigheid in te boe ten. Wat te doen met welke soort? Welnu, Triomphe de Vien- ne is een grote, zoete handpeer, lekker in salades of om hem te persen. Conference, slank en ste vig, kan zowel uit de hand als verwerkt gegeten worden. Beur- ré Hardy: 'boterzachte' handpeer met roestbruine schil. Goed te combineren met vis als voorge recht. Saint Remy Gieser Wilde man, waardige namen voor stoofperen bij uitstek. De eerste is groot en bol, groengeel met lichte blos en rinse smaak. De tweede is wat gelig en klein, met korrelig vruchtvlees. Bonne Louise d'Avranche: mooi klein handpeertje, hardgroen met roestbruine blos, zachtzuur. Heerlijk in de yoghurt of kwark. Boyenné de cornice, topper on der de handperen, verfijnd als variatie op cranberrysaus bij wild en gevogelte. Voor de duidelijkheid: die Franse namen hebben niets te maken met produktiegebieden; de hierboven genoemde soorten ontspruiten daadwerkelijk aan Nederlandse bodem. ERIC TRUFFINO Minister Braks (landbouw en visse rij) en staatssecretaris Dees (volks gezondheid) hebben de Stuur groep Project Goede Voeding geïn stalleerd. De groep gaat de activi teiten voor vermindering van de vetconsumptie stimuleren, steu nen' en bundelen. Vooral vermin dering van het vetpercentage van produkten, onderzoek naar het consumptiegedrag en voorlichting krijgen de aandacht. De Voedingsraad heeft vorig jaar in een advies aangegeven hoe de voeding met het oog op de gezond heid moet zijn samengesteld en in hoeverre het huidige gemiddelde consumptiepatroon daarvan af wijkt. De komende jaren zal voor rang worden gegeven aan vermin dering van de vetconsumptie, om dat wordt verwacht dat daarmee de grootste gezondheidsvoordelen te behalen zijn. De gemiddelde vetconsumptie in Nederland bedraagt ongeveer 40 energieprocenten. Dat betekent dat 40 procent van de dagelijkse energie in voeding uit vet komt. Dat is beduidend meer dan de 30 tot 35 die de Voedingsraad advi seert. In de stuurgroep werken zeer uiteenlopende organisaties samen. Behalve de twee ministeries zitten er produktschappen in, de Vere nigde Nederlandse Voedsel- en Agrarische Industrie, het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel, het bedrijfschap Horeca, het Voor lichtingsbureau voor de Voeding, de Nederlandse Hartstichting, het Centrum gezondheidsvoorlichting en -opvoeding, de Nationale Kruis vereniging, de Consumentenbond en de Stichting Voeding Neder land. Consumentenbond: Ouderen willen graag een rustige vakantie. Dat betekent echter dat ze in de meeste gevallen daarvoor meer moeten betalen dan de willekeurige Ne derlander die een soortgelijke vakantie boekt. «oto gpd> De speciale ouderenreizen die reis organisaties in hun programma's hebben zijn over het algemeen duurder dan gewone vergelijkbare reizen uit diezelfde reisprogram ma's. De ouderenreizen zijn voor namelijk bedoeld voor ouderen die nog gezond van lijf en leden zijn, maar het op vakantie gaan rustig aan willen doen. Ouderen met een meer avontuurlijke instelling kun nen beter een 'gewone' georgani seerde reis boeken of de vakantie helemaal zelf regelen, want dat is in beide gevallen voordeliger, aldus de Consumentenbond. De Consumentenbond heeft een onderzoekje naar deze ouderenrei zen gedaan en de conclusies on langs gepubliceerd, Opvallend noemt de bond de toeslag voor een eenpersoonskamer, die bij deze speciale ouderenreizen hoger is dan bij de vergelijkbare reizen uit de gewone reisprogramma's. Een oproep aan haar leden lever de de Consumentenbond de vol gende opmekingen op: Mensen die hulpvaardige familieleden op ke- nissen ontberen ervaren het begin door het gesjouw met de koffers. Het ver voer naar de opstapplaatsen (oude renreizen worden meestal per tou ringcar uitgevoerd) wordt namelijk veelal door familie geregeld. De 'Stichting Recreatie voor Ouderen' vormt hierop een gunstige uitzon dering, want die haalt de reizigers in de eigen woonplaats op en brengt hen ook terug, aldus de bond. Het geringe aantal beschikbare eenpersoonskamers is de ouderen een doorn in het oog. En als de toe rist een eenpersoonskamer heeft weten te bemachtigen laat de kwa liteit daarvan vaak te wensen over. In de overnachtingshotels op de heen- en terugweg valt er overi gens helemaal niet op eenper soonskamer te rekenen. Over de begeleiding van de rei zen van de stichting 'Boven de zes tig' is de reiziger uiterst tevreden. Vooral de aanwezigheid van een verpleegkundige onder de begelei ders stelt velen gerust, aldus de Consumentenbond. samenstelling Raymond Peil De meeste kant en klaar maaltijden smaken redelijk goed en zien er vers uit, maar bevatten niet of nau welijks vitamine c. In de praktijk blijkt ook dat sommige maaltijden minder kant en klaar zijn dan de fa brikant beweert. Dit is de conclu sie van Konsumenten Kontakt (KK), die dertien gedroogde, inge blikte, en diepgevroren maaltijden heeft onderzocht. Ze zijn getest op voedingswaar de, het gebruik van hulpstoffen zo als smaakversterker en het ge bruiksgemak. Uit het onderzoek is gefcjeken dat het vetgehalte meeste maaltijden voldoet aan de eisen die uit voedingsoogpunt wor den gesteld en ook de hoeveelheid eiwit noemt KK behoorlijk. Het ontbreekt echter in de mees te gevallen aan vitamine c. KK vindt dit een kwalijke zaak omdat mensen de maaltijden juist kopen, "omdat ze iets gezonders willen eten dan bij voorbeeld een boter ham". De consumentenorganisatie raadt het dagelijks gebruik van een kant en klaar maaltijd dan ook af. Het zoutgehalte in de maaltijden is vrij hoog. In enkele trof KK meer dan de helft van de dagelijks wen selijk geachte zoutconsumptie aan: tot 5,5 gram. De samenstelling en de smaak van de maaltijden was op een enkele uitzondering na redelijk tot goed, zo blijkt uit het onder zoek. Bij de test viel het gebruiksge mak van de 'kant en klaar' maaltij den tegen. Het is de onderzoekers niet gelukt om de tien minuten maaltijd van Iglo ook binnen die tijd te bereiden. Zij hebben ook twijfels bij de gedroogde n schotels die binnen vijftien minu ten op tafel moeten staan. Volgens KK kun je, gezien de eenvoudige samenstelling en het feit dat nog vlees moet worden toegevoegd, in dezelfde tijd net zo goed met snel- kook-macaroni, wat groente en keukenkruiden een goedkoepere en gezondere maaltijd op tafel zet ten. Ook het openen van de blikken kerrie-rijst en chili con carne van Struik bleek niet zo gemakkelijk. De onderzoekster zat na het ope nen onder de kant en klare vlek ken. Elektrisch verwarmen is in verhouding duur: vergeleken met aardgas betaalt de consument voor warmte uit elektriciteit ongeveer drie maal zo veel. Toch zijn er situaties dat een verplaatsbare kachel een uitkomst is. Daarom heeft de stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO) 27 verplaatsbare kachels onderzocht, waaronder 11 ventilatorkachels, 4 convectoren, 4 oliegevulde radiatoren, 4 stralingspanelen en 4 combinatiekachels. Ter toelichting: ventilatorkachels zuigen lucht en aan en blazen die via een gloeispiraal in het vertrek, bij convectorkachels komt warme lucht uit de bovenkant van het ap paraat, waarna via de onderkant koude lucht binnenkomt. Combi natiekachels kunnen beide systemmen omvatten. Er zijn der oliegevulde radiatoren langsstrijkende lucht en stralingspanelen. Het duurde bij de radiatoren en de stralingspanelen het langst voordat een bepaalde ruimte van 10 op 20 graden kwamen. De venti latorkachels warmden de ruimte wel snel op, maar gaven daarente gen grotere temperatuurschomme lingen dan de overige kachels. Sommige kachels beschikken over een vorstbeveiliging: de ver warming gaat dan automatisch aan als de temperatuur onder nul zakt, zodat ruimten vorstvrij kunnen woren gehouden. Dit is onder meer van belang in verband met de aan wezigheid van waterleidingen. De Philips HL 4702 en HL 4704 en de Campa C 720 200S claimen een vorstbeveiliging, maar maken die onvoldoende waar. Een aantal plaatselijke verwar mingsbronnen heeft als nadeel dat radiatoren en stralingspanelen moeilijk zijn schoon te maken, door hoeken en randen waar men slecht bij kan. De ventilatorkachels blazen de lucht soms verre van ge ruisloos in en uit, wat in een koude slaapkamer bijvoorbeeld zeer hin derlijk kan zijn. Dit in tegenstelling tot convectoren, stralingspanelen en radiatoren, die praktisch geruis loos zijn. Ondanks de beveiliging tegen oververhitting werd een flink aan tal kachels toch zo heet dat een ka toenen doek, die erop werd gelegd, ging schroeien. Tijdens het onder zoek had deze test echter in geen enkel geval brand tot gevolg. Min der prettig was dat zeven kachels onvoldoende elektrisch waren be veiligd: Winterwarm TV 79, Inven- tum KL 2000 (uit produktie), Etna 6540, Bauknecht RO 2120. Dimplex AL 20, Tefal 6507 en Winterwarm UR 1220 (of Europastyle UR 1220). Het adres waar deskundig heid en persoonlijk advies samengaan. Ervaring hebben wij vanaf de eerste fase in de contactlens-periode. Daarom staan wij garant voor een eerlijke mening. OBJECTIEF DE BESTE ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST OV. Nieuwe Rijn 62, Leiden Tel. 071-12 41 08 Ontdek onze nieuwe najaarskollektie vol grappige dessins met o.a. ijssterren, pinguïns en ijsberen. Eigentijdse kindermode in frisse pastelkleuren met veel bijpassende accessoires, zodat je het nieuwe seizoen goed beslagen ten ijs kan komen. Sweatshirt met opdruk en geweven kontraststukken. Katoen/polyester. Grijs mêlé met rose of groen. Mt. 86 t/m 116. 26.75 en 28.75 Nu 4.- goedkoper. Bijpassende uni leggings in grijs mêlé. Mt. 86 t/m 116. 16.75 en 18.75. Nu 2.- goedkoper. Sweatshirt met opdruk. Katoen/polyester. Grijs mêlé met blauw of groen. Mt. 128 t/m 152.34.75 Bijpassende Kindermutsvan acryl. 6.75 Kindersjaal van acryl. 9.75 Bedrukt sweatshirt van polyester/katoen. Royal blue/navy of groen/navy. Mt. 98 t/m 152.20.75 t/m 26.75 Bijpassend rokje van polyester/katoen. Royal blue/navy of groen/navy. Mt. 128 t/m 152. 18.75 Nylon kinderboottee in blauw of mint Mt. 21 t/m 30 19.75 Aanbiedingen geldig t/m 10 okt 1987 Echt Waar Voor Je Geld-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11