Optocht vast in mensenzee Viering Leidens ontzet groot, zonnig feest MAANDAG 5 OKTOBER 1987 Onder de naar ruwe schatting de politie 250.000 mensen bevon den zich mensen uit de regio, maar ook van verder. Alle evenementen konden zich verheugen in een gro te belangstelling. In de binnenstad heerste een carnaveleske sfeer. Bij na elke zichzelf respecterende kroeg had een bandje binnen of, in dien de zaak te klein was, buiten op een podium. Kinderen waren vro lijk geschminkt en liepen zonder uitzondering met een ballon. Op de straten was het geweldig druk. De alcohol vloeide rijkelijk. Een Leidse kroeg moest op 3 okto ber om 1.00 uur aan de nog over vloedig aanwezige klanten 'uitver kocht' verkopen. En dan te beden ken dat de eigenaar een extra tank wagen van 3.000 liter had laten aan rukken. Die ging helemaal op, tot op de laatste druppel. Het zal wel niet de enige kroeg zijn geweest. In de binnenstad worden altijd goede zaken gedaan in de horeca die van de opbrengst van 3 oktober een be langrijk deel van de jaarkosten moeten betalen. Het gaat in zulke weekeinden om omzetten van tien duizenden guldens per café. Wat betreft de evenementen bood het programma misschien nog wel meer dan voorgaande ja ren, voor elk wat wils. Zo konden dit jaar de autosport-liefhebbers aan hun trekken komen met het nieuwe onderdeel karting-race. Op het levendaal was een groot traject uitgezet waar die kleine karretjes met een verbazingwekkende snel heid langsraasden. Volgens inge wijden kunnen de skelters een snelheid van 200 kilometer per uur bereiken. Die snelheid haalden ze op dit relatief korte traject niet. Het Levendaal was van de Oranje- boomstraat tot aan de Kraaier- straat helemaal afgezet met een flinke hoeveelheid strobalen. De Geregracht deed voor deze keer dienst als pitstop. Terug van weggeweest was het polsstokverspringen bij het Van der Werfpark, dat valt onder te brengen bij de categorie humor. Dit evenement kon rekenen op zeer veel bekijks. Zowel op de Steenschuur als op het gras van het Van der Werfpark stonden de men sen vele rijen dik. De mensen die achteraan stonden konden zodoen de maar weinig van het kolderieke schouwspel zien. Vermoedelijk hadden meer mensen van het wa- De optocht zaterdag lemmerstraat op een zodanige men publiek voorbijtrokken. terballet getuige willen zijn, maar zijn ze moedeloos afgedropen van wege de grote drukte. Afgedropen met het polsstokver springen is trouwens ook bestuurs lid van de 3 October-Vereeniging notaris J. Karstens. Hij probeerde het nog wel met een forse aanloop, maar eenmaal in de lucht ging het verkeerd. Met een flinke plons kwam de secretaris van de vereni ging in het water terecht. Met zwart pak en al. Een actie die uiteraard flink de lachlust opwekte bij het publiek, maar daar gaf hij niet om. Hij leek het wel leuk te vinden om de pias uit te hangen. Achteraf heeft hij van zijn actie wellicht wat spijt gekregen, want hoewel de gracht was uitgebaggerd raakte hij met zijn voet vermoedelijk een fiets. De arme man moest ter plaat se behandeld worden. LEIDEN - De traditionele optochi op 3 oktober is voor een belangrijk deel de mist ingegaan doordat de grote praalwagens slechts met heel veel moeite door de Haarlem merstraat konden. De problemen werden veroorzaakt door de grote mensenmassa die in die straat op de been was. Als gevolg van dat eu vel werd de optocht in drie stukken gebroken die met grote tussenpo zen het resterende gedeelte van de route volgden. Een groot deel van de tiendui zenden bezoekers heeft daardoor de stoet, die door velen als het hoogtepunt van de dag wordt be schouwd, niet helemaal kunnen zien. Een aantal mensen dacht zelfs dat de optocht al voorbij was, ter wijl er nog een belangrijk deel moest komen. door Meindert van der Kaaij Maar wie wel de hele optocht had gezien, die het motto 'We are the world, een wereldoptocht' mee kreeg, sprak van één van de mooie re optochten van de laatste jaren. Tot aan de Haarlemmerstraat verliep alles prima. Veel praalwa gens hadden al enige problemen met de draai van de Pelikaanstraat naar de Haarlemmerstaat. Met de nodige stuurmanskunst had dit slechts een geringe vertraging tot gevolg. De gapende leegten ont stónden echter in het tweede deel van de winkelstraat. Ter hoogte van de Hartebrugkerk liep de zaak helemaal vast. Ook aan het einde van de Haarlemmerstraat, bij de Blauwpoortsbrug, bleven de wa gens van 'Frankrijk' en 'Spanje' minutenlang stilstaan.- Er onstonden zo vertragingen van vele minuten. De mensen die langs de route na de Haarlem merstraat stonden - Kort Rapen burg, Breestraat, Korevaarstraat, Levendaal, St. Jorissteeg, Hoge- woerd, Plantage en Hoge Rijndijk - misten daardoor gedeelten van de optocht. In de Breestraat duurde het 20 minuten voordat het volgen de deel van 'Engeland' kwam. Als mensen daarop ze al bleven wach ten, want veel toeschouwers gin gen al de straat op. Zij waren het wachten beu of verkeerden in de veronderstelling dat de optocht was afgelopen. Een gat van tien minuten viel er midden in de groep die over 'Frankrijk' ging. Voor velen was de lol er toen al af. Het laatste deel van de optocht is niet eens over de Ho- gewoerd gegaan, maar recht streeks naar het eindpunt aan de Burggravenlaan. De laatste wagen, met een heel groot koor dat onder meer het lied 'We are the world' ten gehore bracht, passeerde het stad huis om half vijf. Zelden is een op tocht zo uitgelopen. Gedisciplineerd Bestuurslid van 3 October-Ver eeniging Thijs Wolters wijt de pro blemen in alle instantie aan de hoe- veelheid mensen. "Leiden was op dat moment te klein. Er is naar mijn mening niets echt fout ge gaan. We hadden alleen de omstan digheden tegen. Ga maar na: het is weekend en dus zijn heel veel men sen uit de regio in de gelegenheid naar onze stad te komen. Daarbij was het schitterend weer. Ik kan me niet herinneren dat er ooit zo veel mensen binnen de poorten van Leiden zijn geweest", aldus Wolters. Het bestuurslid bevestigt dat de problemen op de Haarlem merstraat ontstonden. "Normaal gesproken is die straat berekend op drie rijen mensen. Nu stonden er echter op sommige plaatsen wel zes tot tien rijen. De mensen van de gemeente hebben de dranghekken goed neergezet, maar onder druk van al die mensen schoof dat steeds meer naar het midden. Net zolang tot er geen wagen meer door kon. We hebben de paarden, die an ders de gehele optocht voorop lo pen om ruimte te maken, tot drie keer toe naar achteren moeten ha len. Elke keer als er een wagen was gestrand moesten die paarden weer proberen ruimte te scheppen. Aan de medewerking van de op tochtkijkers heeft het niet gelegen hoor. Die waren gedisciplineerd en wilden beslist wel, maar vaak kon den ze nergens heen". Heel wat minder te spreken is Wolters over bepaalde mensen met een marktkraam op de Haarlem- i de afgelopen jaren. Het nzee dat er geen doorkomen meei Er waren ook deelnemers die wel succes hadden en met een smak te recht kwamen op het luchtkussen dat voor de veiligheid op de kant was neergelegd. De mat veerde echter behoorlijk zodat de succes volle springers nog enige sierlijke salto's als toegift gaven. Eén stond na zo'n buiteling op alsof hij zojuist een goal a la Marco van Basten had gescoord. Onder de deelnemers be vonden zich opvallend veel studen- evenwel verschrikkelijk druk in de stad. De stoet stuitte in de Haar- i was. De stoet brak in drie stukken die met grote tussenpozen aan hei (foto Henk Bouwman Wel lachen om andermans caprio len, maar zelf het lijdend onder werp zijn, ho maar. De liefhebbers van cultuur kon den bijvoorbeeld terecht op de Breestraat. Op twee plaatsen, voor het stadhuis en voor Peek en Clop- penburg, gaven 's morgens straat theatergroepen voorstellingen. Dit onderdeel werd met name bezocht door ouders met kleihe kinderen. Mede doordat echte rellen aan het einde van de dag uitbleven en ondanks de voor een deel mislukte optocht, kan de 3 October-Vereeni ging terugzien op een geslaagde viering van het Leids ontzet. Niet in de laatste plaats door de vriende lijke medewerking van de weergo den. merstraat. "Een paar marktkraam- houders hadden tegen de afspraak in al op 2 oktober de kramen neer gezet en ze ondanks een verzoek daartoe niet weggehaald. We heb ben ze daarom vriendelijk verzocht dat voor de optocht in ieder geval wel te doen, maar ook dat is in de wind geslagen. We zullen ons moe ten beraden wat we daar volgend jaar aan doen". Wolters geeft toe dat er niet op een dergelijke hoeveelheid men sen is gerekend door de vereni ging. Bij de Hartebrugkerk werden de problemen volgens hem vooral veroorzaakt door mensen die niet geïnteresseerd waren in de op tocht. "Dat is natuurlijk hun goed recht, maar ze liepen wel dwars door de optocht heen. De echte Leidenaars die voor de optocht wa ren gekomen moesten voortdu rend plaats maken voor passanten. Dat viel niet zo goed. Het schijnt daar tot een paar keer toe tot een handgemeen te zijn gekomen" Onacceptabel De vereniging had in tegenstel ling tot voorgaande jaren besloten om de optocht eerst over de Haar lemmerstraat te laten gaan en pas daarna over de Breestraat. Voor gaande jaren hadden namelijk ge leerd dat het publiek op de Bree- staat na afloop van de tocht direct afstevent op de kermis, maar dan op de Haarlemmerstraat stuit waar de optocht dan in volle gang is. "Het zou kunnen dat mensen nu dachten: laten we maar op de Haar lemmerstraat gaan staan want dan hebben we de optocht alvast gehad en kunnen we naar de kermis. Maar de opstopping bij de Harte brugkerk zou je dan altijd nog ge had hebben", aldus Wolters. Wat de maatregelen worden van de verenigingen om de optocht wel te laten slagen is nog niet zeker. "We hebben daarover telefonisch met elkaar gesproken. Uitgangs punt is uiteraard dat de optocht moet blijven. Dat is geen punt van discussie. Ik denk datje er ook niet omheen kunt om de smalle Haar lemmerstraat in de route op te ne men. Wat wel waard is om te over wegen is het kleiner maken van de praalwagens. Ik hoorde van ver scheidene mensen dat de optocht te groot en te lang was. Misschien hebben ze wel gelijk", zegt Wolters. Dat he. in drie stukken vallen van de optocht nooit meer mag voorkomen, staat voor Wolters als een paal boven water. "Ja. dat is onacceptabel. We zullen met de op tocht- en taptoecommissie hier over nog eens om de tafel gaan zit ten en alle zaken op een rijtje zet ten. We hebben het volgend jaar wel het voordeel dat het op maan dag valt. Dan zijn we weer met Lei denaars onder elkaar en is de druk te minder groot. Voor dit jaar is het doodzonde geweest dat een op tocht waarin zoveel werk heeft ge zeten op die manier de mist in is ge gaan", constateert Wolters met spijt in zijn stem. Amerikaans pak tijdens de 3 oktoberop-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9