l 'Vuilophalen duurder om minima te helpen' 'Wij willen geen herrie, wij willen lol maken' Voorstel PvdA/PPR Voorschoten Afgeslankte controle op alcohol Elf schepen present bij Turfrace Merwecombinatie ontkent oorzaken overlast zand en transport in Oegstgeest DAAR MOET U KENNIS MEE MAKEN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND PAGINA 8 REGIO LEIOEN MAANDAG 5 OKTOBER 1987 VOORSCHOTEN - Om de positie van Voorschotense minima te verbeteren, kan de gemeente hun een eenmalige isolatiesubsidie toekennen, riool- en reinigingsbelasting kwijtschelden, een deel van de contributies van plaatselijke verenigingen vergoeden en een bijdrage geven in de bijkomende studiekosten voor middelbare scholieren. Ook kan de nieuwe voorlichter be staande en nieuwe voorzieningen onder de aandacht van de minima brengen. Dit stelt de PvdA/PPR-fractie in de nota 'Minima in Voorschoten: ook gemeentelijke zorg!'. De com binatie wil de kosten van dit voor stel dekken door de reinigings rechten volgend jaar geen 3 maar 4 procent te verhogen en een deel van de niet-structurele en structu rele ruimte voor 1988 te gebruiken. Het sponsoren van clublidmaat schappen kan via een inkrimping van de stelpost sport- en sportieve recreatie, het garantiefonds soci aal-cultureel werk en de jeugdsub- sidies. In deze nota, dat deze maand zal worden 'meegenomen' bij de be handeling van de gemeentebegro ting, benadrukt de partij dat de maatregelen niet alleen ten goede zullen komen aan ingeschreven uitkeringsgerechtigden of mensen die een eenmalige uitkering ont vingen (vorig jaar waren dat er 281). Volgens de radicaal-socialisten kunnen ook anderen 'in onaan vaardbare financiële omstandighe den verkeren'. VOORSCHOTEN - Een houten op slagloods van Provinciale Water staten aan de Papelaan-West in Voorschoten is zaterdagavond tot de grond toe afgebrand. De brand weer kon de brand niet meer blus sen. De loods was niet in gebruik., Ook was het gebouwtje niet op het elektriciteitsnet aangesloten. De technische recherche van de poli tie stelt op dit moment een onder zoek in. LEIDERDORPtVOORSCHO- TEN - Degenen die de 3 okto- ber-viering met de nodige alco hol hebben gelardeerd en deson danks de auto gebruikten heb ben waarschijnlijk geluk ge had: de grootscheepse alcohol controle die de rijkspolitie za terdagnacht in petto had, ging uiteindelijk niet door. Om di verse redenen waren er te wei nig politiemensen beschikbaar om de operatie uit te voeren. Op het laatste -moment besloot men er vanaf te zien en over te gaan tot incidentele, zogeheten rij dende, controles. Dus reden er vier surveillan cewagens door Leiderdorp met de bedoeling 'verdachte' auto mobilisten aan te houden. En wat is verdacht? Volgens een politieagent is alles verdacht dat zich slingerend over het wegdek voortbeweegt óf juist keurig 50 kilometer rijdt. Zelf waren de agenten niet al te treurig om de gewijzigde op zet van de controle. Een van de geüniformeerden, die rondtoer de om verdachte automobilis ten voor een blaastest mee te ne men naar de benzinepomp aan de Van der Valk Boumanweg, verklaarde dat deze controle doorgaans de beste selectie geeft. "Je valt niet op. Als je er gens met een aantal wagens plus de nodige zwaailichten staat, dan horen sommige auto mobilisten dat. Van elkaar, of via de scanner. De 'oogst' op 3 oktober was ondanks het geimproviseer re latief nog groot. Tussen elf uur 's avonds en een uur of zes 's morgens werden 98 bestuurders aangehouden en gecontroleerd. Van hen moesten er 72 een blaastest ondergaan. Vier kre gen er een bloedproef en even eens vier een rijverbod. Minder geluk hadden de au tomobilisten die in de nacht van vrijdag op zaterdag door de Leidse regio reden. Op de Voorschotense Leidseweg en de Zoeterwoudse Rijndijk gingen de grootscheepse alcoholcontro les wel door. In totaal hielden twintig politiemensen zo'n 600 bestuurders aan. Daarvan moesten er 172 een blaastest on dergaan. Twaalf bestuurders kwamen in aanmerking voor een bloedproef. Vijf werd een rijverbod opgelegd. Die zaten dus "een klein beetje fout", zo als de politiewoordvoerder het uitdrukt. Concreet stellen zij daarom voor om alle mensen die onder de ABW- grenzen blijven, in aanmerking te laten komen voor een extraatje. Dit betekent dat een woningdeler maximaal 885,05 gulden mag ver dienen, een een-oudergezin 1.339,70 gulden, twee partners sa men 1.488,55 gulden en een alleen staande met een eigen huishouden 1.042 gulden. Ook de toe te kennen bedragen zijn aan maxima gebon den. Voor isolatie van een woning kan maximaal 500 gulden beschikbaar worden gesteld voor - bij voorbeeld - het (laten) aanbrengen van tocht- strips, radiatorfolie, voorzetramen en het isoleren van warmwater- en verwarmingsleidingen. Tips van het GEB moeten bij de keus van de soort isolatie een grote rol spelen. Contributies van Voorschotense verenigingen kunnen tot een maxi mum van 50 gulden worden gesub sidieerd en een samenlevingsver band mag er jaarlijks hooguit twee maal naar vragen. 'Volgens de goedkoopste tarieven is dat de helft van de contributie', stelt de partij. 'Met een dergelijke tege moetkoming kan deelname aan het verenigingsleven worden bevor derd en sociaal isolement worden voorkomen'. De club mag echter niet te weten komen wie er wordt gesubsidieerd: de gemeente moet het bedrag aan de persoon en niet aan de vereniging overmaken. De subsidie voor bijkomende studiekosten van 12 tot 16-jarigen kan oplopen tot 500 gulden per jaar. Dit geld is bedoeld voor het dekken van kosten van openbaar vervoer, extra fietskosten, regen kleding, voorgeschreven school kleding, schoolfonds, excursies en verwarming van een studeerka mer. Ook andere posten kunnen worden vergoed. De mensen moe ten de lasten wél kunnen aantonen en het gaat niet door wanneer er al een rijksubsidieregeling voor is. Aantallen Bij het schatten van de kosten is de PvdA/PPR uitgegaan van 700 uitkeringsgerechtigden, van wie er 400 een ABW-uitkering krijgejp. Deze 400 voldoen aan de omschrij vingen en zouden 'in aanmerking komen voor een of meer van de ge noemde voorzieningen'. 300 ande ren, zoals AOW-ers, WAO-ers en kleine zelfstandigen, kunnen dan ook komen. Vervolgens stelden ze dat van deze groep van 700 mensen maar een vijfde echt wat zal krijgen. Niet iedereen kan aanspraak maken op alle regelingen, anderen weten van niets of vragen niets aan. In sommi ge gevallen heeft dat met de instel ling van de persoon te maken, in andere gevallen werpt de individu ele beoordeling een drempel op. Omdat de partij beseft dat de schat tingen van de kosten (22.000 gul den jaarlijks) mank kunnen gaan, wil ze'een apart fonds in het leven roepen om de schokken op te van gen. In het experimenteerjaar denkt de PvdA/PPR aan 10.000 gulden genoeg te hebben. Ze wil dit be drag uit de niet-structurele ruimte halen en hoopt dat ook wat studie- en isolatiekosten (eenmaal 7.000 gulden) uit de pot kunnen worden bekostigd. Na het proefjaar is een evaluatie nodig. Momentopname tijdens één van de voorgaande edities van de Turfrace. WARMOND - Elf schepen doen er mee aan de vier de aflevering van de Warmondse Turfrace (War- mond-Vinkeveen-Warmond). Dat zijn er twee meer dan de vorige keren. De organisator, de Stichting Zeilvaart Warmond, is daarover verheugd maar ook verbaasd. Het is dit jaar niet mogelijk om de race in de herfstvakantie af te werken omdat de "winterbediening" van bruggen en sluizen in de weekeinden al medio oktober in gaat. Doordat de Turfrace was verzet, was de vrees voor een vermin dering van belangstelling van deelnemers ge groeid. Ten onrechte, zoals nu is gebleken. Aan de Turfrace, waarvoor vrijdagmiddag om 13.00 uur in het Warmondse park Groot Leerust het startschot zal klinken, doen louter originele, kleine, zeilende vrachtschepen mee. Van de elf deelne mende schepen zijn er vier zeer onlangs gerestau reerd. De Stichting Zeilvaart Warmond meldt ook geheel vrouwelijke 'be- De route is: Kagerplassen, Ringvaart, Drecïit, Amstel-Drechtkanaal, Uithoorn, Oude Waver, Vin- keveen. Voor het laatste gedeelte kunnen de sche pen ook een ander traject nemen. In een jachtha ven te Vinkeveen wordt één uiir gestopt en de turf gelost. De schepen worden zaterdag in Vinkeveen en zondag terug in Warmond verwacht. Inzet van de Turfrace is "de Tinus van Stijn", een houten "halfmodel" van een Westlander, ver noemd naar de thans 82-jarige vroegere Warmond se Westlanderschipper Tinus van Stijn. Na de Turfrace kan de Stichting Zeilvaar War mond zich opmaken voor een nog groter zeilevene- ment, de traditionele Strontrace (Workum-War- mond-Workum). Die wordt op dinsdag en woens dag 21 oktober gehouden. Parkeermeters leeggestolen WASSENAAR - Parkeermeters in de Langstraat in Wassenaar zijn vanochtend vroeg door een groep je mannen geleegd. De politie hield, na getipt te zijn door omwo nenden, één van de mannen in de Langstraat aan, een 22-jarige Hage naar. De man kon geen aannemelij ke verklaring geven waarom hij daar stond. In het portiek van een bankgebouw in de Langstraat vond de politie een met kwartjes gevulde boodschappentas. De 22- jarige bekende de parkeermeters met twee andere Hagenaars ge leegd te hebben. Op de parkeerme ters zijn geen braaksporen aanage- troffen. Vermoedelijk hebben de daders de parkeermeters met een valse sleutel geopend. De Hage naar werd vanochtend nog ver hoord. Sieraden en geld gestolen OEGSTGEEST - Uit een woning aan de Hofdijck in Oegstgeest zijn vrijdagavond sieraden en contant geld ontvreemd. De inbrekers for ceerden vanaf het platte dak met een ^schroevedraaier het raam op .de eerste verdieping. Via de scnuif- pui op de benedenverdieping ver lieten de ongewenste bezoekers uiteindelijk het pand. De bewoners waren op het moment van de in braak niet thuis. De politie ver moedt dat de inbraak werd ge pleegd door twee personen. Een aantal gouden sieraden is in de zaterdagnamiddag buitgemaakt bij een inbraak in een woning aan de Kamerlingh Onneslaan in Oegstgeest. De bewoners, die 's avonds thuiskwamen, hadden aan vankelijk niets in de gaten. Toen zij naar bed gingen, zagen zij echter dat de laden van een kast in de slaapkamer waren opengetrokken. De inbrekers hebben geen braak sporen achtergelaten. Voor de poli tie is het nog onduidelijk hoe de daders binnenkwamen. OEGSTGEEST - "Wij willen geen herrie, wij willen lol ma ken. Dat is toch onze yell, niet waar, Van Berchum?". De reto rische vraag wordt gesteld door directeur A. Hoogesteger van de b.v. aannemings- en handelsmaatschaatschappij Merwecombinatie. Hij en A. van Berchum, opzichter van het op- en overslagterrein van zand aan het einde van het Rustenburgerpad in Oegst geest, voelen grote behoefte om te reageren op de klachten die bewoners van de Rijnzicht- weg hebben ingediend over de overlast van zand en vooral het transport ervan. Rijnzichtwegbewoner J. Keizer is erop gebrand dat er een einde wordt gemaakt aan de zandterreur. Er hebben zich op het Rustenbur gerpad, waar vooral veel fietsers gebruik van maken, al veel te veel bijna-ongelukken voorgedaan, vindt hij. Het liefst heeft Keizer dat het bedrijf er verdwijnt. Het ligt op een punt van samenkomst van fietsroutes en een B-weg (Rhijn- hofweg) waarvan het gebruik per motorvoertuig aan bewoners en bestemmingsverkeer is voorbe houden. Op zijn minst wil Keizer dat het kapotgereden Rustenbur gerpad wordt opgeknapt en dat er aan weerszijden vrij liggende fiets paden komen te liggen. Dat de gemeente niet optreedt tegen het bedrijf heeft volgens Kei zer alles te maken met het gegeven dat de Merwecombinatie op ver schillende plekken in het dorp, vooral Haaswijk, werk voor de ge meente uitvoert. "Verweven belan gen", noemt Keizer dat. Keizer wordt in zijn overtuigingen ge sterkt door de onwil van wethou der Kohlbeck (PvdA, openbare werken, milieu) om in te gaan op de vraag of. de gemeente soms hoofdafnemer van het zand is. "De wethouder heeft daar nu in de raad van gezegd dat dat een riskante vraag is. Dan weet ik al genoeg, hij ontkent duidelijk niet. Maar het is niet alleen de wethouder, alle frac ties doen of hun neus bloedt". Het zand wordt per schip over de Rijn aangevoerd en via het aan de Oegstgeester particulier Samsom toebehorende terrein per vracht wagen verder gereden naar de werkplekken. Hoe eenvoudiger dat vervoer, hoe lager de zandprijs, des te minder kosten er bij de bouw of aanleg van welk bouw werk dan ook hoeven te worden gemaakt. Geïrriteerd Directeur Hoogesteger geeft dat laatste toe: "Wij willen ons werk zo goedkoop mogelijk doen". Voor het overige bijt hij van zich af. Hij wijst erop dat nu er geen zand meer uit de Put van Menten aan de Haarlemmertrekvaart wordt ge haald "wij naar een andere oplos sing moesten zoeken". En: "Men moet juist blij zijn dat we het zand niet bij de Lammenschans in Lei den vandaan halen, want dan wordt het in het verkeer nog veel moeilijker dan nu. Dan moeten de vrachtwagens ook nog eens dwars door Leiden en Oegstgeest". De directeur is geïrriteerd door de publicatie in deze krant van 24 september: "Wij moeten gewoon ons werk doen, vanaf zeven uur 's ochtends, als u nog op bed ligt". En: "Het zand loopt niet van de wa gens af'. "Afdekken? Dat doen ze alleen bij het transport van veront reinigde grond". "Van hoge snelheden van de zandwagens is ook geen sprake. Ze komen met nooit meer dan 25 kilo meter per uur van het terrein af. Ze kunnen niet eens op snelheid ko men, want bij de stoplichten aan het eind van het pad moeten ze al stoppen. De term zandterreur is misplaatst. Het lijkt wel alsof de vrachtwagenchauffeurs die fiet sers wegschieten". Keizer heeft volgens Hoogeste ger ook een overspannen beeld ge schetst van de intensiteit van de zandwagensstroom van en naar het op- en overslagterrein: "Er staan hier geen files met vrachtwagens. De ene dag hebben we 100 kuub nodig, de andere dag 500. Veertig per dag, da's dus vijf per uur, dat komt alleen voor bij topdrukte". INBRAKEN - Op zaterdagavond zijn in Leiderdorp twee inbraken gepleegd. Uit een huis aan de Sij- pestein werden sieraden en geld ontvreemd, uit een woning aan de Spechtstraat werden een video recorder en -camera meegenomen. De bewoners van beide panden waren op het moment van de in braak niet thuis. Later op de dag zal J. Hermes, hoofd van de afdeling openbare werken van de gemeente, voorre kenen dat 40 vrachtwagens wel "tachtig passages" (heen en terug) betekent. Hoogesteger en Van Ber chum hebben voor de verslaggever ook nog even een gesprek met die zelfde Hermes geregeld. Van Ber chum woont dat gesprek bij. Her mes legt uit waarom de gemeente wel optrad tegen de vorige gebrui ker van het bewuste terrein, Zuur mond b.v. uit Den Haag, in april van dit jaar. Daar kwam zelfs poli- tiedwang aan te pas. Hermes: "Zuurmond gebruikte een zand- trechter. Het bestemmingsplan laat geen bouwwerken toe - de overheid wil de Rijnoevers 'schoon' houden - en een zand- trechter is een bouwwerk". Drukker Ambtenaar Hermes erkent dat het sinds de hervatting van het zandtransport door de Merwecom binatie, die zich sedert mei huur der van het terrein mag noemen, "veel drukker is geworden". "Maar", voegt hij eraan toe, "de weg naar het terrein toe, het Rus tenburgerpad, is gewoon een open bare weg". De Rhijnhofweg is wél B-weg, met alle breedtebeperkin gen voor gemotoriseerd verkeer vandien, en het compostbedrijf van Van Egmond, de buurman van de Merwecombinatie, maakt daar gewoon gebruik van. Hèrmes ver klaart: "Dat bedrijf zal wel een ont heffing hebben". Waarom maakt de gemeente niet gewoon ook een B-weg van het Rus tenburgerpad dat heel duidelijk niet is berekend op al die zware vrachtwagens? Hermes: "Omdat we dan allerlei bezwaarschriften- procedures van beide bedrijven te gemoet kunnen zien, die hebben die weg immers nodig". "Ja, maar het is nog maar de vraag of die terecht zijn en wat er allemaal aan kan worden gedaan. Want het mag dan overkomen als een dode mus, maar deze zaak heeft wel onze aandacht". De reconstructie van het Rusten burgerpad, zo meldt Hermes, is ze ker op korte termijn een onhaalba re zaak. Toch staat de weg boven aan de lijst van de wegen die voor een opknapbeurt in aanmerking komen. Er is dan ook geld voor een nieuwe asfaltlaag (20.000 gulden), maar volgens Hermes is het Rus tenburgerpad een "oude, slecht ge reconstrueerde weg" die met al leen een nieuw laagje asfalt niet opknapt. Er is wel drie ton nodig voor een echte reconstructie. De wég is dus slecht en toch heeft de gemeente de Merwecom binatie geen strobreedte in de weg gelegd toen dit bedrijf zich op Samsoms terrein vestigde. Hermes en wethouder Kohlbeck merken in dit verband op dat de gemeente geen eigenaar van de grond is en "juridisch gezien niet veel kan uit halen". Toch heeft het terrein een agrarische bestemming, volgens Hermes, eri moet nog worden uit gezocht in hoeverre de Merwecom binatie "hinderwetplichtige activi teiten" verricht. Rijnzichtwegbewoner Keizer twijfelt daar veel minder aan dan de gemeente. Weinig onder de in druk is hij van het voornemen van de Merwecombinatie om de "uit- zichthoek" aan de rand van het ter rein te verbeteren. Tevens zullen er enkele waarschuwingsborden wor den geplaatst. "Dat is niet het pro bleem oplossen maar sussen". De 'beschermende" rij paaltjes in de bocht naar de R^jnzichtweg, opdat de vrachtwagens deze niet meer kunnen afsnijden, acht hij "lap middelen". Interessant is ook de gevraagde reactie van Zuurmond van Zuur mond b.v. Zuurmond moest van wege het gebruik van de veelbe sproken trechter verdwijnen. De ondernemer heeft een naar gevoel aan de politiedwang overgehou den. "Ik had nog nooit met politie te maken gehad en ineens wemel de het van de politie op mijn ter rein. Ik had toezeggingen van de gemeente - alleen niet zwart op wit - om die trechter te gebruiken". Dat het zand juist meer rondstuift bij het gebruik van een trechter ontkent hij. "Ik had voor een rieten omheining gezorgd". Zuurmond beweert dat hij wél een hinderwet vergunning had en nog nooit zaken met de gemeente heeft gedaan. "Ik had hele plannen klaar liggen om het kruispunt te verbeteren (ter hoogte van de Rijnzichtweg) tegen een zeer gereduceerde prijs maar de gemeente wilde daar niet aan. Ach, het probleem is terug te voe ren op het enorme achterstallige onderhoud van de weg (Rusten burgerpad). De gemeente heeft daar nooit wat aan gedaan". Ja, zend mij het Leidsch Dagblad gedurende 7 weken voor 25,-. Ja, ik wil een: maand ab. I (automatische betaling) 23,25. kwartaal ab. 68,95. halfjaar ab. a 137,90 jaar ab. a 262,40. Ik wil automatisch betalen en heb daardoor recht op het Leidsch Dagblad kado. plaats naam: straat: postcode: telefoon: bank of girorekening: U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. ivm bezorg kontrole

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8