TAD LEIDEN Drukke 3 oktober liep niet echt uit de hand Om één uur kan het gaan hagelen LEIDSCH m DAGBLAD s Kwart miljoen mensen op been LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag 23 personen aangehouden. Zij wor den onder meer verdacht van ver nieling, brandstichting, openlijke geweldpleging en mishandeling. Het aantal aanhoudingen is groter dan vorig jaar. Toch spreekt een woordvoerder van de Leidse poli tie van een betrekkelijk rustige 3 oktoberviering, die drukker was dan ooit, maar nergens echt uit de klauwen is gelopen. De hele nacht door heeft de poli tie wel de handen vol gehad aan al le mogelijke incidenten: baldadig heid, ruzies, vechtpartijen, vernie lingen, brandstichting, mishande lingen en openbare dronkenschap. "Maar dat is niet verwonderlijk als je in ogenschouw neemt hoeveel mensen, en vooral hoeveel dron ken mensen, op de been waren", al dus politiewoordvoerder Grave- land. "We zijn aardig geslaagd in onze opzet om zaken die uit de Volgens een schatting van de po litie hebben dit jaar een kwart mil joen mensen de 3 oktoberfeesten bezocht. "Een absoluut record", meent Graveland. "Anders dan an derejaren werd 3 oktober ook mas saal bezocht door mensen van bui ten Leiden. Met bus- en wagonla dingen tegelijk kwamen ze op het Leidse station aan. Volgens de poli tiewoordvoerder kwamen mensen uit alle windrichtingen. Gewonden Tot een uur of acht 's avonds was er sprake van een gezellig feest en had het op het op het Leidse poli tiebureau veel weg van een rustige zondagochtend. Een Leidenaar die al om kwart over negen zaterdag ochtend laveloos werd aangetrof fen en een ander die om half vijf 's middags stomdronken in de Oude Vest tuimelde, waren de belang rijkste incidenten van de dag. In de avond en nacht waren naar schatting nog zo'n 100.000 mensen op de been. Tussen kwart over elf's avonds en 4 uur 's nachts werden 23 aanhoudingen verricht. De eer ste arrestant werd betrapt bij het stelen van een auto in de binnen stad. Na twaalven werden vooral jongeren, van zo rond een jaar of achttien, in de kraag gegrepen die Er waren voldoende mensen die rommel in brand staken. Slechts e enkeling hield zich met blussen bezig. (foto Henk Bo hopen afval in de brand staken, baldadig waren, vernielingen had den aangericht en ruiten ingooi den. Vooral etalageruiten van win kels waren het doelwit. De schoe nenzaak van Manfield in de Don- kersteeg, de kledingzaak van Tim mermans aan de Breestraat en wo ninginrichter Hulshoff op de hoek Hartesteeg/Nieuwe Rijn waren en kele van de winkels die het moes ten ontgelden. Ook auto's en (brom)fietsen lie pen schade op door brandstich ting. In de Boerhaavelaan werd een auto op z'n kant gegooid na in brand te hebben gestaan. De brandweer moest een aantal keren in actie komen om afval die in brand was gestoken te blussen. Een aantal mensen raakte ge wond bij vechtpartijen. Omstreeks half twaalf werd door twee groepen jongeren gevochten waarbij een Leidenaarglas in het gezicht lueeg. Hij moest voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis. Een andere Leidenaar raakte licht ge wond in het gezicht bij een ruzie op het kermisterrein. Op de Stationsweg moest een 22- jarige Oegstgeestenaar door de eer ste hulpdienst worden behandeld nadat hij door onbekenden was mishandeld. In de Roodenbur- gersiraat werd een jongen in el- kaare geslagen met een stuk hout en een fietspomp. Een 19-jarig meisje uit Schiedam raakte op het Leidse station gewond toen een 17- jarige knaap uit Voorburg een ruit had stuk geslagen. Hagenaars Een aantal jongeren is in de loop van de nacht opgepakt toen ze met stenen of bierblikjes naar de politie gooiden. Van een massale confron tatie tussen baldadige jeugd en po litie was echter geen sprake. Vol gens Graveland is er niet op geor ganiseerde wijze geopereerd. Ge ruchten als zouden enkele honder den Hagenaars naar Leiden zijn ge komen om de boel op stelten te zet ten, berusten volgens de politie woordvoerder niet op waarheid. Wel verzamelden grote groepen jongeren van buiten Leiden zich, na het sluitingstijdstip van de ca fés, rond het station. Daar werden ze op een gegeven moment met 'zachte' hand de (nacht)treinen in gedreven. Tot charges is het niet gekomen. De spoorwegpolitie was in touw om de drukte op de Leidse perrons in goede banen te leiden. NS-voor- lichter Van der Linden spreekt van een aantal rumoerige treinritten in de nachtelijke uren. Een trein die om half een in de richting Alphen aan de Rijn reed, werd terugge haald toen al na 200 meter aan de noodrem werd getrokken. Later gebeurde dat nog eens en werden ook vernielingen aangericht in het treintoestel. "Maar het liep niet de spuigaten uit", aldus Van der Lin den die wel wat gewend is. Een volle trein in de richting Utrecht is begeleid door de spoor wegpolitie die in totaal 12 man had ingezet en twee honden, die overi gens niet in actie hoefden te ko men. Door de gemeentepolitie, die versterking had van de rijkspolitie, is zo'n 70 man ingezet om de orde te handhaven. Rond een uur of vijf was het weer praktisch rustig in de stad. Rommel genoeg in de stad. In alle vroegte trok de reinigingsdienst e dagochtend met 70 man sterk op uit. (foto wim Di Een liefhebber laat de laatste ha ring rechtstandig in het keelgat glijden. In de Steenstraat en omge ving raken de gemoederen intus sen aardig verhit. Glazen suizen door de lucht. Een 15-jarige Hage naar wordt door de politie in de kraag gegrepen. Op de Turfmarkt staat een stapel afval in de hens. De stemming komt er in want al gauw wordt ook elders de boel in de fik gestoken. Slechts weinigen zijn te beroerd een doos of ander brand baar spul op het vuur te gooien. Folklore anno 1987? Om één uur trekt zes man van de de reinigingsdienst er op uit om de grootste stapels afval rond het ker misterrein op te ruimen. Dat ge beurt onder begeleiding van de po litie omdat het publiek nogal eens agressief wil reageren als hun de kans op een vreugdevuur wordt ontnomen. De politie dirigeert de reinigingsmensen naar de plaatsen met het meeste brandgevaar Slaag In het bureau aan de Lange- gracht lijkt een uur na midder nacht de rust voorbij. Hill-Street- Blues-achtige taferelen spelen zich af. Mensen lopen in en uit. Een me vrouw komt plassen. Anderen wil len een taxi bellen. Een groepje jongeren komt verhaal halen om dat hun vriend is aangehouden. "Hij heeft niks gedaan juh", roept het hele stel. "Die jongen wordt er altijd uitgepikt, alleen omdat-ie lang en lelijk is". Even later vertrekt het jonge spul, daartoe aangespoord door een agent, naar buiten. Twee ande re klanten worden op hardhandige wijze buiten de deur gezet. Het ge rucht doet de ronde dat Hagenaars de stad onveilig maken. Een groep agenten vertrekt richting brand haard. Ze hebben er echt zin in. "Als ze nu niet genoeg slaag krij gen, komen ze volgend jaar weer terug", verklaart een van hen. Tegen tweeën wordt een hevig bloedende arrestant, de handen in de boeien, via de hoofdingang het bureau binnengebracht. Ondertus sen is het een komen en gaan van plassers. Ze moeten allemaal no dig. "Er ligt hier bloed agent". "Geeft niet mevrouw, het is hier toch een abattoir". De situatie in de stad wordt chao tisch. Op meer plaatsen tegelijk staat de boel in de fik en worden ruiten ingegooid. In de Steenstraat dreigt, na het sluiten van de kroe gen, de zaak echt uit de hand te lo pen. Via de mobilofoon wordt ge meld dat een aantal agenten in ME- uitrusting de Steenstraat gaat 'schoonvegen'. Even later blijkt de druk weer van de ketel en trekt de politie zich terug. Rotzooi Hoewel het nergens echt uit de hand gelopen is, hebben ook de Eerste Hulp Dienst en de ongeval- lendienst van het Academisch Zie kenhuis het druk met een stad die massaal feest viert. Aan het bureau verschijnen de eerste verontruste ouders van jon- Alsof er niets gebeurd was, was de Leidse binnenstad zondag al nagenoeg verlaten. De laatste kermisexploitant gelui die zijn opgepakt. Het slacht- ruimt zijn spullen op. (foto Henk Bouwman) offer van een mishandeling wacht Leiden. Nog nooit LEIDEN - Drie oktober kan niet lang genoeg duren. Als als de stad- huisklokken twaalf uur slaan, en het 4 oktober is geworden, is aan het feestgeruis nog geen einde ge komen. door Jan Rijsdam Na afloop van het grote vuur werk begeeft het massaal toege stroomde publiek zich van het An kerpark weer in de richting van het kermisterrein waar de 3 oktober- koorts nog steeds stijgt. Overal in de Leidse binnenstad is het nog zeer druk. Voetje voor voetje bege ven de laatste kermisklanten zich richting Beestenmarkt. "Volgende keer nemen we het vliegtuig", roept één van de schuifelaars. In het Leidse politiebureau aan de Langegracht is tot op dat mo ment alles rustig. De nachtploeg is in staat van paraatheid, wachtend op wat komen gaat. Rond de Steen straat is het al wel de hele avond broeierig. De verwachting is dat het uit de hand zal lopen. "Hoe laat begint het", vraagt een snuggere journalist die het politiebureau binnenwandelt. De agent achter de balie wekt de indruk zijn zaakjes volledig in de hand te hebben. "Om één uur bellen we het KNMI dat het kan gaan hagelen". Verhit Half één vertrekt de eerste ker misexploitant van de Langegracht en maken anderen aanstalte hun tent te sluiten. Zij hebben hun slag geslagen. Inpakken en wegwezen naar Alkmaar. Een aantal kermis exploitanten gaat door tot dik over enen. Of er in Leiden goede zaken zijn gedaan? "Buitengewoon", ver klaart de man van de ballentent. naast de vriendin van een knul die is opgepakt wegens baldadigheid. Samen zitten ze zenuwachtig la chend op het marmeren kunstwerk in de hal van het bureau. Een jolige mevrouw komt binnen en geeft een agent een zoen, "anders maken jul lie de hele nacht alleen maar narig heid mee". Verscheidene mensen roepen de hulp van de politie in omdat ze zich bedreigd voelen. Niet iedereen kan tevreden worden gesteld. "We moeten nu eenmaal prioriteiten stellen op een nacht als deze" Een dame met aanhang komt een taxi bellen "Ik weet hier heg noch steg en het is overal zo'n rotzooi", roept ze. Nachtfilm Rond het station blijft het ru moerig. Gebruikers van de nacht trein zijn wel wat gewend, maar de nachtbrakers die nu per trein het station Leiden binnen rijden weten niet wat ze overkomt. Een grote groep jongeren is op de perrons sa mengedreven en wordt onder het toeziend oog van de spoorwegpoli tie de trein ingedreven. Op het Stationsplein blijft het nog een drukte van jewelste. Bus sen rijden rond met 'supporters' op het dak alsof een Leidse voetbal vereniging de Europacup heeft ge- Veel bewoners van de flat aan het Stationsplein kunnen de 'nachtfilm' gade slaan. Zij zitten eerste rang. Tegen vier uur gaat de politie richting Nieuwstraat waar nog steeds muziek uit een kroeg komt. Na vieren neemt het rumoer snel af. Op het wel zeer vroege tijdstip van vijf uur trekt de reinigings dienst er op uit, 70 man sterk, om de rotzooi van hun stadsgenoten op te ruimen. Dat gaat sneller dan me nigeen denkt. Terwijl hier en daar nog een verdwaalde feestganger ronddoolt en de meeste Leidena- ren hun roes uitslapen, worden de straten razendsnel schoongeveegd. "Uiterlijk twaalf uur moet de stad weer netjes zijn", aldus de chef-rei niging. Het Stationsplein ligt er de vol gende dag in elk geval weer onbe rispelijk bij. Een bewoonster van de flat tegenover het station vertelt al heel wat 3 oktoberfeesten te heb ben meegemaakt: "Maar zoals dit nog nooit. Het is hier de hele nacht bal geweest. Iedereen was door het dolle heen. Het was net een voet balwedstrijd". Op de Lammer markt maken de laatste kermisex ploitanten aanstalte te verdwijnen. Een bewoner van de Langegracht veegt z'n straatje schoon. Het' feest is voorbij. Jeudige inbrekers LEIDEN - De Leidse politie heeft drie jongens aangehouden, één van 12 en twee van 13, die een groot aantal inbraken op hun geweten hebben. Het drietal werd aange houden in verband met een in braak vorige week in de Petrus- kerk aan de Lammenschansweg waar ze offerblokkken van de muur hadden getrokken. Uit on derzoek is inmiddels gebleken dat het drietal alleen al in de maand september 30 inbraken heeft ge pleegd in woningen, scholen en sporthallen. Ook auto's waren het doelwit. Alle gestolen spullen wer den verkocht en de opbrengst om gezet in snoep. De politie verwacht dat uit de voortzetting van het onderzoek zal blijken dat het drietal ook vóór en na september nog het een en ander heeft uitgehaald. Ook verwacht men meer aanhoudingen te zullen verrichten. Een 14-jarige knaap die al is aangehouden is inmiddels heengezonden. Het drietal is van daag voorgeleid. Ontzet van Leiden ook gevierd in Belgrado BELGRADO - Voor het eerst werd zaterdag Leidens ontzet in een van de socialistische landen gevierd. Dankzij initiatiefrijk optreden van de Nederlandse ambassade in Bel grado weet sinds het weekeinde een flink deel van het diplomatieke corps in de Joegoslavische hoofd stad wat hutspot, groene haring en vooral wat Corenwijn is. De feestelijke cocktail in de di- plomatenclub van Belgrado werd een vrolijke happening. Met een klein smetje helaas, want men wist binnen het NAVO-bondgenoot- schap de gelederen weer eens niet gesloten te houden. De Spaanse ambassadeur liet na het lezen van uitnodiging en begeleidende uitleg geïrriteerd weten het oprakelen van oeroude vijandschap tussen het Spaanse en het Nederlandse volk geen bijdrage aan het streven naar Europese eenheid te vinden. Er was derhalve geen Spanjaard te zien toen wittebrood, haring, bier, corenwijn, hutspot en kaas werd rondgedeeld. Dankzij de vrolijke deunen van een studentikoos dixielandgroepje en de zegenrijke werking van de Hollandse alcohol bleef de stem ming bijna drie uur lang op hoog niveau. Een door deze verslaggever terstond uitgevoerde mini-enquete leerde dat tachtig procent van de aanwezigen niet wist waarom zij aanwezig was, maar dat haring en corenwijn in diverse Afrikaanse en Aziatische landen een glorierijke toekomst tegemoet zou kunnen gaan. HANS GELEIJNSE Zakkenrollers slaan hun slag LEIDEN - Zakkenrollers hebben in het 3 oktoberweekeinde aardig hun slag geslagen. Een vijftal vrou wen raakte hun tas met portemon nee kwijt, met name in de drukte op en rond het kermisterrein. De inhoud varieerde van een bedrag van 15 gulden tot 150 gulden. Een 24-jarige Rotterdammer werd op 3 oktober achter het Leid se station met geweld beroofd van zijn koffer. Behalve een fototoestel, videobanden en kleding zat in de koffer een bedrag van ruim 3000 gulden. Bij een inbraak in een woning aan de Dijkstraat, ook op 3 oktober, verdween een geldkistje met onder meer een geldbedrag van 1500 gul den. Ruim 22.000 kilo vuil LEIDEN - De gemeentereiniging heeft gisteren totaal ruim 22.000 ki lo vuil opgehaald. Vorig jaar was het resultaat van vier dagen feest vieren 20.000 kilo. Een woordvoer der van de reiniging verklaarde dat het schoonmaken van de stad goed was verlopen. Op een paar kleine incidentjes met dronken mensen na hebben de mensen van de reini ging goed kunnen doorwerken. Men wilde voorkomen dat 's nachts het grote vuil in de brand werd ge stoken. Daarom ging een ploeg za terdagavond al om 1.00 uur de straat op. Om 13.00 uur was het kar wei geklaard. Gewond LEIDEN - Een 16-jarig Leids meis je heeft in de nacht van zaterdag haar enkel gebroken op het kermis terrein. Het meisje raakte met haar voet onder de auto van een vertrek kende kermisexploitant. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7