de voorraad strekt. Vredesoverleg El Salvador vordert Dalai Lama krijgt schuld van hevige rellen in Tibet Baskische activisten zware slag toegebracht Reagan stelt Nicaragua nieuwe eisen Grapje van Bush valt vol komen verkeerd VS-waarnemers naar verldezingen Suriname MAANDAG 5 OKTOBER 1987 ■mn\m* MEXICO (GPD/Rtr/UPI/AP) Het overleg dat gisteren tussen de regering en het verzet van El Salvador is begonnen, is goed verlopen. Diep in de nacht werd bekend gemaakt dat president José Napoleon Duarte en de vertegenwoordigers van het gewapende verzet het eens zijn geworden over een agenda van vier punten en dat de besprekingen in de loop van vandaag zullen worden voortgezet. BRUSSEL (GPD) - De Amerikaan- se vice-president George Bush heeft zaterdag op een persconfe rentie in Brussel zijn verontschul digingen aangeboden aan de arbei ders in de Amerikaanse auto-in dustrie, die hij eerder met enkele uitlatingen had gekwetst. Hij deed dat na zijn bezoek van vrijdag aan het NAVO-hoofdkwar- tier. Een van de NAVO-ambassa- deurs had hem daar verteld van een recente legeroefening in de Sovjetunie waaraan 350 tanks had den deelgenomen zonder dat een enkel geval van materiaalpech was voorgevallen. Bush had daarop gezegd: "Als de monteurs die de Sovjet-tanks moe ten onderhouden soms geen werk meer hebben in de Sovjetunie, stuur ze dan maar naar Detroit, want daar kunnen we hun vakman schap wel gebruiken". Die opmerking was onmiddellijk via de persbureaus naar de Vere nigde Staten geseind, waar Owen Bieber, de voorzitter van de vak bond van de arbeiders in de autoin dustrie verbolgen reageerde. "Het was verkeerd van de vice-president te zeggen dat het Amerikaanse vakmanschap niet deugt. Als hij zegt dat het vakmanschap van de Russen groter is, voegt hij nog een belediging toe aan een al kwetsen de opmerking". De medewerkers van Bush poog den in Brussel onmiddellijk de schade te herstellen. Bush zou slechts hebben willen zeggen dat men in Detroit altijd goede mon teurs kan gebruiken, zei zijn staf chef Craig Fuller. Bush zelf zei za terdag op zijn persconferentie spijt te hebben van zijn opmerkingen die volgens hem als een grapje wa ren bedoeld en dat hij niemand had willen kwetsen. Bush rondde in Brussel zijn Eu ropese rondreis af, die hem naar Italië, Polen, Frankrijk, Westduits- land, Groot-Brittannié en België bracht. De vice-president, die naar wordt verwacht op 12 oktober zijn kandidatuur voor de presidents verkiezingen van volgend jaar be kend zal maken, gaf openlijk toe dat zijn reis zijn presidentiële aspi raties kan steunen. Een cameraploeg van zijn cam pagneteam volgde hem door Euro pa. "Ik hoop dat ze goede beelden hebben geschoten", zei Bush zater dag. Maar hij voegde er aan toe dat hij zijn reis maakte op verzoek van president Reagan en in het belang van de buitenlandse politiek van de VS. Vice-president Bush Een woordvoerder van de rooms- katholieke kerk zei dat de onder handelingen in een sfeer van 'diepe ernst en openheid' hadden plaats gehad. Op zich is de agenda-opstelling een hele doorbraak. Vlak voor het begin van de gesprekken in de am bassade van het Vaticaan in San Salvador was nog eens gebleken hoe groot de kloof tussen beide partijen is. President Duarte verkondigde opnieuw zijn stelling dat de Mid- denamerikaanse vredesakkoorden de rebellen ertoe verplichten het geweld af te zweren en mee te doen aan het democratische proces. Guillermo Ungo, de president van het FDR/FMLN-front, liet weten dat hij geenszins van plan was om over een dergelijke 'overgave' te praten. Hij streeft in ieder geval naar een overeenkomst die voort- Pact Laurel en Enrile tegen Aquino NEW YORK (Rtr) - De Filipijnse vice-president Salvador Laurel en ex-minister van defensie Juan Ponce Enrile zijn overeengekomen om hun krachten te bundelen te gen president Corazon Aquino. Dit schrijft het Amerikaanse weekblad Newsweek. Het pact tegen Aquino wordt ko mende week bekend gemaakt. Vol gens Newsweek kan een akkoord tussen Laurel en Enrile een „con stitutionele staatsgreep" uitlok ken, waarbij door het leger druk wordt uitgeoefend op Aquino om plaats te maken voor Laurel en om Enrile een sleutelpositie in de rege ring te geven. Het blad citeerde oppositieleider Bias Ople, die gezegd heeft: „Er is een alternatief voor de regering- Aquino, dat zich verdraagt met de grondwet en dat het vertrouwen zou kunnen hebben van het land en de Verenigde Staten." Newsweek bericht echter in het zelfde nummer over een recent opi nie-onderzoek op de Filipijnen, waaruit is gebleken dat 74 procent van de bevolking en 82 procent van de inwoners van Manila in actie zouden komen om Aquino's rege ring te steunen bij een eventuele bedreiging. De regering-Aquino geniet volgens Newsweek ook de onvoorwaardelijke steun van ker kleider kardinaal Jaime Sin. Aids President Kenneth Kaunda van Zambia heeft gisteren onthuld dat zijn zoon is overleden aan aids. Hij deed een beroep op de Wereld de dodelijke immuunziekte een drachtig te bestrijden. "Hoe mij zoon aids opliep weet ik niet, maar ik heb zijn dood niet nodig om een beroep op de internationale samen leving te doen om het probleem te beschouwen als een wereldpro bleem", aldus Kaunda. Masuzyo was begin dertig toen hij stierf. Sri Lanka President Jayewardene van Sri Lanka heeft gisteren de Indiase vredestroepen gewaarschuwd dat ze het land moeten verlaten als zij er niet in slagen een einde te maken aan een nieuwe golf van etnisch ge weld in de Oostelijke Provincie. Jayewardene uitte zijn dreigement na vier dagen van gewelddadighe den in de oostelijke regio die aan zeker 11 mensen het leven hebben gekost, vooral Singhalezen. Sovjetunie De Sovjetunie heeft westerse di plomaten, militaire specialisten en journalisten dit weekeinde een kijkje laten nemen in een tot dus ver geheim complex voor chemi sche wapens in Sjichany. Dit nieuwste staaltje van de doof par tijleider Michaïl Gorbatsjov beplei te openheid (glasnost) was bedoeld om het Westen ervan te overtuigen dat Moskou zijn chemische wa pens werkelijk wil vernietigen. De bezoekers waren afkomstig uit 45 landen, waaronder de Verenigde Staten. Erkenning De Zuidafrikaanse minister van defensie Magnus Malan heeft afge lopen weekeinde toegegeven dat Zuidafrika troepen in zijn buur land Angola gelegerd heeft. De mi nister sprak van „beperkte aanwe zigheid" in het zuidelijk deel van Angola. De Zuidafrikaanse rege ring had in het verleden wel erkend dat er af en toe bliksemaanvallen op Angolees grondgebied werden uitgevoerd, maar de uitspraak van Malan wees voor het eerst op een min of meer permanente aanwezig heid van Zuidafrikaanse militairen in het zwarte buurland. SINGAPORE De anti-Chinese rellen die zich vorige week in Tibet hebben voorgedaan, zijn de ern stigste in dat land sinds de culture le revolutie meer dan tien jaar gele den. Boeddhistische monniken, die om onafhanklijkheid riepen, gooiden stenen naar de politie, sta ken een politiekantoor in brand en vernielden motorvoertuigen. Zes betogers kwamen om het leven, terwijl negentien politiemannen ernstig gewond raakten. De situa tie in de hoofdstad Lhasa is nog steeds gespannen. door Bob Mantiri Er zijn versperringen opgericht op de weg naar het vliegveld en naar andere delen van het land. Vanuit Tibet in Peking aangeko men toeristen vertelden dat buiten landers andere gebieden van Tibet niet meer mochten bezoeken. Tibe- tanen hebben de waarschuwing ge kregen dat zij zullen worden gear resteerd als zij zich 's avonds op straat zouden vertonen. Politie en leger patrouilleren in de straten van de hoofdstad. Zater dag vloog een legerhelikopter ver scheidene malen laag over de stad. Een toerist zei dat het hem was ver boden om een groot boeddhistisch klooster te bezichtigen. Ook zou den een aantal kloosters, waarvan monniken betrokken zijn geweest bij de demonstraties, streng wor den bewaakt. Volgens de toeristen zouden de monniken woensdag - de dag dat 36 jaar geleden de Chinezen Tibet binnenvielen - opnieuw betogin gen willen houden. Volgens de officiële Chinese me dia waren weinig mensen bij de in cidenten betrokken, maar westerse toeristen uit Tibet zeiden dat dui zenden mensen aan de betoging hadden deelgenomen. Chinese kranten hebben de in India in ballingschap wonende spi rituele leider van de Tibetaanse boeddhisten, de Dalai Lama, ervan beschuldigd de ongeregeldheden op touw te hebben gezet. Vorige maand riep de Dalai Lama tijdens een reis door de VS, een trip die fel door Peking werd gekritiseerd, op tot terugtrekking van de Chinese troepen uit Tibet. De Dalai Lama deed ook een beroep op Amnesty International om een onderzoek te doen naar de schending van de mensenrechten in zijn land. De Chinese regering noemde de ongeregeldheden een 'ernstig poli tiek incident dat door de kliek van de Dalai is veroorzaakt'. China Dai ly, spreekbuis van de regering, sprak van 'criminele activiteiten van een groepje separatisten, ge steund door de Dalai'. Volgens dit blad hebben deze dissidenten niet de steun van het Tibetaanse volk. Het is voor het eerst dat de Chi nese regering weer harde woorden gebruikte tegen de Tibetaanse geestelijke leider. Nog niet zo lang geleden nodigde Peking de Dalai Lama uit om terug te keren naar zijn land, mits hij zijn streven voor een onafhankelijk Tibet zou opge ven. Van de ruim zes miljoen Tibeta- nen woont ongeveer de helft in Ti bet. De andere helft woont in de aangrenzende Chinese provincies Sechuan en Qinghai. De Tibetanen waren van 1911 tot 1950 volledig autonoom. In 1951 bezette het Chi- JT 'A'- Dalai Lama. GPD) nese leger Tibet. Met de Dalai La ma werd een overeenkomst geslo ten waarbij de Chinese regering be loofde, dat Tibets theocratische en feodalistische sociale structuur in tact werd gelaten. Maar toen de Chinezen toch ver anderingen brachten in de traditio nele structuur, kwamen de Tibeta nen in 1959 in opstand. Na de vlucht van de Dalai Lama naar In dia, maakten de Chinezen een eind aan de macht van het Lamaistisch boeddhisme, voerden landhervor mingen in en lijfden Tibet politiek en economisch bij China in. Maar in 1965 kreeg Tibet zijn zelfbestuur terug, zij het onder toezicht van Pe king. Tijdens de culturele revolutie oe fenden de rode gardisten een ter reurbewind uit onder de de Tibeta nen. In 1980 liet de Chinese rege ring, met het aantreden van Deng Xiaoping, de teugels wat vieren en stond grotere vrijheid toe. Ze mochten weer hun eigen gods dienst beleven, enkele tempels werden heropend en de buitge maakte relikwieen werden terug gegeven. De kloosters mochten weer aspirant-priesters opnemen en op 17 februari 1986 werd voor het eerst sinds 20 jaar weer een tra ditionele gebedsdienst gehouden; 1000 lama's en 10.000 boeddhisten woonden deze plechtigheid bij. Pe king moedigde het toerisme aan en ballingen kregen toestemming op familiebezoek te gaan. China heeft in de afgelopen ze ven jaar ruim 2 miljard dollar aan economische hulp in Tibet ge pompt. Maar in Tibetaanse kringen wordt gezegd, dat China daarente gen voor nog vele miljarden dollars aan onder meer hout uit Tibet heeft weggehaald. De Tibetanen zeggen dat zij geen enkele etnische, cultu rele of taaiband hebben met de Chinezen. NEW YORK (GPD) - De Verenig de Staten zullen waarnemers naar de verkiezingen van 25 november in Suriname sturen. Het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken heeft dat in een brief aan de Surinaamse ambassadeur in Washington, Arnold Halfhide, me degedeeld. In de brief wordt Suriname gefe liciteerd met het succesvolle ver loop van het referendum, waarin de Surinaamse bevolking zich vori ge week over een nieuwe grondwet kon uitspreken. Ook wordt voldoe ning uitgesproken over de manier waarop het referendum is gehou den. De Surinaamse minister Henk Heidweiller (buitenlandse zaken), die het afgelopen weekeinde in New York was voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties, zei de brief als een bewijs te zien van een nieuwe Amerikaanse houding jegens Suriname. Naast Amerika is ook de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) uitgenodigd om te kijken of de algemene verkiezingen volgens de regels verlopen. Het Internatio nale Pers Instituut, IPI, is even eens gevraagd een waarnemer te zenden. Het IPI reageerde gisteren terug houdend op de uitnodiging. Drs. Max Snijders, voorzitter van de Ne derlandse afdeling van het IPI, vraagt zich af of een waarnemer sturen wel zin heeft als niet tegelij kertijd visa aan Nederlandse jour nalisten worden verleend. Het IPI zal deze week besluiten de uitnodi ging al dan niet te aanvaarden. Het is niet erg waarschijnlijk dat ook Nederland zal worden ge vraagd om bijvoorbeeld een parle mentaire delegatie als waarnemers te sturen. „Ik ben bang dat de Nederlandse politici roet in het eten zullen gooi en, omdat het bij hen niet in de eer ste plaats gaat om de democratie en de mensenrechten in Suriname. Zij willen in de eerste plaats wraakne- men op Bouterse", aldus Heidweil ler. De Surinaamse minister van bui tenlandse zaken zei niet te ver wachten dat Nederland geneigd zal zijn de opgeschorte ontwikkelings hulp te herstellen, ook niet na de verkiezingen. „De Nederlandse regering heeft altijd gezegd: naarmate jullie con crete stappen doen in de richting van de democratie, zullen wij de betrekkingen normaliseren. Hoe wel wij vele concrete stappen heb ben gedaan, heeft de Nederlandse politieke wereld niets gedaan. Ik ben dan ook bang dat het debat over de hervatting tot in het onein dige wordt verlengd". MEXICO De regeringspartij in Mexico, PRI, heeft gisteren de 39- jarige Carlos Salinas de Gortari, momenteel minister van de begro ting, aangewezen als presidents kandidaat. Het is daarmee zo goed als zeker dat de jonge bewindsman volgend jaar president De la Ma drid opvolgt. Wieslimiskooptmeteeneenlot.Wantookdezemaandzijnermeerdan1miljoenprijzentewinnentegenoverzo'n2miljoenloten.Verdeeldover3 trekkingen. Alles bu elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje tot het half miljoen. Eerste trekking volgende week woensdag. ytyfÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ caragua wegstuurt. Een anonieme woordvoerder van het Witte Huis zei tegen de N.Y. Times dat het doel van de lijst is de Sandinisten zo ver te krijgen dat zij bereid zijn zich neer te leg gen bij een besluit dat in het stem lokaal wordt genomen. Volgens de krant zal Reagan woensdag, in een rede tot de Organisatie van Ameri kaanse Staten in Washington, in bijzonderheden treden. In Nicaragua heeft gisteren een aanvoerder van een groep Miskito- indianen die incidenteel anti-rege ringsacties uitvoerden een ak koord getekend met de Sandinis ten. Commandant Uriel Vanegas is met de Sandinisten overeengeko men zijn 400-man sterke indianen- leger in de regeringstroepen te in tegreren en de regering steun te verlenen bij het overhalen van an dere Indiaanse rebellen tot het ac cepteren van een bes.tand. Mana gua sloot in 1985 al met enkele aan voerders van de Indianen een be stand en beide partijen hebben zich daar ook aan gehouden. MADRID (GPD) - Met de ontdek king van het archief van de ETA, dat afgelopen woensdag bij de ar restatie van ETA-leider Santiago Arrospide in het Franse Anglet in beslag werd genomen, is de Baski sche terreurorganisatie wellicht de grootste slag in haar historie toege bracht. Want met het aan het licht komen van bijna de volledige orga nisatiestructuur heeft de Baski sche terreur-organisatie haar be langrijkste bescherming, absolute clandestiniteit, verloren. Tussen de documenten werd on der meer een lijst aangetroffen met meer dan 600 namen van leden en medewerkers van de ETA. Op ba- CAMBRIDGE - Een Amerikaanse demonstrant springt met een vaart op de tafel waarachter een zeer geschrokken Contra-leider Adolfo Calero rechtsj staat. Calero zou op de Harvard-universiteit een speech houden over Nicaragua, maar zag daar na dit incident vanaf. Hi'j raakte niet gewond. De demonstrant werd gearresteerd (foto AP) sis van het archief kon dit weekein de de infrastructuur van de Baski sche afscheidingsbeweging in Frankrijk en Spanje voor een be langrijk deel worden ontmanteld. In een grootscheepse razzia arres teerde de Franse politie zaterdag 68 leden en medewerkers van de ETA in meer dan 20 plaatsen in Zuid- Frankrijk. Elf van hen werden gis teren al aan Spanje uitgeleverd. Onder de arrestanten bevond zich ook de vrouw van ETA-leider Arro spide. Ook in Spanje zette de politie de klopjacht op ETA-leden onvermin derd voort. In Bizcaye werden vijf militanten opgepikt, terwijl in Bar celona een ETA-lid werd gearres teerd, die was belast met de weder opbouw van het commando-Bar celona, dat eerder was ontmanteld. De politie ontdekte in twee ar beiderswijken van Madrid boven dien twee appartementen, die door leden van de ETA recentelijk in ge bruik waren genomen. In totaal zijn sinds donderdag meer dan 30 ETA-leden ingerekend. In politie kringen heeft het verbazing ge wekt, dat de ETA beschikte over hoogwaardige technologische ap paratuur. De organisatie beschikte bijvoorbeeld over een radiogra fisch bestuurde auto, die de ETA, volgeladen met explosieven, tegen een militair doel te pletter wilde la ten rijden. Ook werd een appa raatje aangetroffen, waarmee het verspringen van de stoplichten kon worden geregeld. Sympatisanten van de ETA kon den de tegenslag moeilijk verwer ken. Op diverse plaatsen, zowel in Frans als Spaans Baskenland, wer den demonstraties gehouden tegen de razzias. In de plaats Renteria koelden radikale nationalisten hun woede op een trein, die evenals elf vervoerde personenauto's in vlam men opging. Ook diverse vrachtau to's en personenauto's met een Frans kenteken moesten het ont gelden. zetting van het overleg mogelijk maakt. Bij de ambassade waren de hele dag duizenden voor vrede manifes terende demonstranten te zien: christendemocraten met witte zak doeken; progressieve studenten en arbeiders met de eis dat het tot daadwerkelijke onderhandelingen met het verzet zou komen. Voorts kwamen vanuit Washing ton berichten dat de Amerikaanse president Reagan een lijst met ei sen heeft opgesteld waaraan de re gering van Nicaragua zich moet houden als zij wil bereiken dat mi litaire hulp aan de Contra's wordt stopgezet. Dit berichtte de New York Times. Op de lijst staan eisen die niet staan in het twee maanden oude Middenamerikaanse vredes akkoord dat in Guatemala werd ondertekend. Het Witte Huis wil dat de presidentsverkiezingen in Nicaragua vroeger moeten worden gehouden dan de uiterste termijn van 1990 die het akkoord noemt. Daarnaast bevat de lijst de eisen dat de Sandinisten alle politieke gevangenen het zouden er onge veer 2.300 zijn -- vrijlaten, met de Contra's een staakt-het-vuren over eenkomen, de Contra's onvoor waardelijke amnestie geven om hen in staat te stellen zich verkies baar te stellen voor een openbaar ambt en alle Cubaanse en Sovjet- russische militaire adviseurs in Ni- Een Franse politieman arresteert de vrouw van ETA-leider Santiago Arrospide met zoontje) in Bagon- (foto afp)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5