DE Volleybalteam eindigt ongekend hoog op EK B1113 Oranje weer beste van West-Europa Timmanop zoek naar hoofdprijs MAANDAG 5 OKTOBER 1987 PAGINA 21 GENK (ANP) - De afsluiting was in stijl. Met een overtuigende overwinning (3-0) op Tsjechoslowakije besloot het Nederlandse mannenteam zaterdag de strijd om de Europe se volleybaltitel. De dubbele zege in Genk, vrijdag werd België verslagen, leverde Oranje de vijfde plaats in de eindrangschikking op, de beste klassering van een Nederlandse he- renploeg ooit bij een Europees kampioenschap. In 1948 eindigde Oranje als zesde, meer landen deden er in het eerste toernooi na de Tweede Wereldoorlog echter niet mee. Vijfde plaats volleybalsters OUDERGEM (ANP) - De vrouwen-volleybalploeg blijft de sterkste in West-Europa. Achter vier Oosteuropese landen eindigde de equipe van coach Pang en zijn interim-assis tent Murphy op de Europese titelstrijd op de vijfde plaats. Die klassering werd zaterdag in Oudergem bereikt door de tweede winst (3-1) op Italië. In een aantrekkelijk duel moest een relaxed spelend Oranje met de excellerende He lena van Eijkeren na een voortvarende start heel ver gaan om de temperamentvolle Italiaanse ploeg van 't lijf te hou den (15-5, 15-12, 12-15, 15-13). Hoogstaand duel tussen Grit Jensen (DDR) en de blokkende Katcliolova (Sovjetunie) in de volleybalfinale voor vrouwen. (foto af) „Dit is geen wonder, zoals twee jaar geleden de derde plaats in Arn hem", evalueerde Murphy het op treden van de vrouwenploeg, „maar een voortreffelijke prestatie. We hebben tijdens de voorberei ding en in dit toernooi tegenslag op tegenslag gehad. Een golf van bles sures. Keulen weg, Van de Linde weg, blessures bij Piersma, Van Eijkeren, De Vries, het vertrek van Weersing en later manager Bouwk- negt. De ploeg heeft zich mentaal ongelooflijk sterk getoond door te blijven vechten. In elke wedstrijd weer. Met dit potentieel hebben wij het hoogste bereikt, wat voor ons in België haalbaar was. Met Keulen en Van de Linde erbij hadden we om de derde plaats gespeeld." Italië vormde zaterdag voor de vermoeide ploeg een ideale tegen stander om nog een keertje voluit te gaan. Het fantasievolle spelletje van de Azzurri lag de Nederlandse ploeg beter dan het monotone ge dreun van de Oosteuropeanen. Oranje, met Boersma in de diago naal met spelverdeelster De Vries, had een explosieve start (15-5, 15- 12). In de derde set was Italië aan het net doortastender en kampte de Nederlandse ploeg met een in zinking. Mid-blokkeerster Van Eijkeren, TILBURG (ANP)- Jan Timman heeft de hoofdprijs van twintigdui zend gulden in Tilburg vrijwel in de knip. Met zwart nog wel slaagde hij er gisteren in de aanlokkelijke vervlakkingen van remise-koning Ulf Andersson te ontlopen en een toreneindspel te bereiken, waarin hij winstkansen heeft. Hoewel, der gelijke eindspelen zijn ondanks het weinig overgebleven materiaal nogal gecompliceerd en lang niet altijd tot winst te voeren. Timman: "In de meeste gevallen eindigt het in remise. Maar nu mijn koning zo gecentraliseerd staat, is dat wel licht anders." De stand in de afgebroken partij is waard te worden weergegeven: Wit (Andersson) Kd2, Ta8, pionnen b5 en e2. Zwart (Timman) Kd2, Tb3, pionnen b6 en g4. Wit heeft zijn 41ste zet afgegeven. Zelfs al mocht de nachtelijke analyse uitwijzen, dat de stelling voor wit houdbaar is, dan nog gaat Timman met voorsprong de laatste ronde van morgen in. Het verschil is dan een half punt ten opzichte van Hübner en Nikolic. Joesoepov is definitief voor de eindzege uitge schakeld. In wat gastgrootmeester Genna Sosonko de beste partij van het toernooi noemde, werd de im posant ogende Rus gevloerd door zijn vroegere landgenoot Kortsjn- Het weekeinde stond in het te ken van de verrichtingen van Vik tor de Verschrikkelijke. De 56-jari- ge grootmeester houdt zich bij het Interpolistoernooi vrijwel uitslui tend bezig met twee zaken: scha ken en denken aan schaken. Soms komt daar nog een activiteit bij: kijken naar schaken. Zoals gister avond, toen hij na zijn zege op Joe soepov op zijn schreden in de toer- nooi-zaal terugkeerde, waar alleen Andersson en Timman nog doende waren. De stelling in zich opzui gend, voorspelde hij winst voor Timman. Terwijl zaterdag de afgebroken partijen Ljubojevic - Andersson Joesoepov - Timman en Sokolov - Ljubojevic na het openen van de enveloppen zonder verder spelen remise gegeven werden, hield Kortsjnoi de toernooizaal urenlang bezet. Eerst tegen Sokolov, waarbij hij zich in een moeilijke stand staande hield en vervolgens na een korte pauze tegen Hübner. Dat' du el uit de tiende ronde stond voor de derde maal op het programma. Bij het afbreken had Kortsjnoi een half uur nagedacht over de af te ge ven zet. Hübner ontdekte de vol gende dag in zijn vakantie-verblijf, dat bij Dxh5 de stelling niet te win nen zou zijn. Maar Kortsjnoi had gekozen voor een andere zet en dat maakte net het verschil uit. Na tachtig zetten ging de witte koning WIELRENNEN - De 215 kilometer lange Grote Prijs Impanis in Sint Niklaas werd zaterdag gewonnen door de Belgische ex-kampioen Pol Haghedooren. De Belg Ludo Giesberts werd op 12 sec. tweede voor zijn landgenoot Geert van de Walle. Beste Nederlander was Pe ter Pieters op de vierde plaats. Henri Manders werd negende, Pa trick Bol vijftiende. de uitblinkster in de ploeg, bracht Nederland met assistentie van De Vries, Boersma en Berg (ingevallen voor De Jong) nog wel terug van 1- 10 naar 12-10, het verlies van de set (12-15) bleef onafwendbaar. In de vierde set ontstond een fascine rend gevecht, waarin Van Eijkeren, die tachtig procent van alle scores voor haar rekening nam, haar ploeg in de slotfase het bevrijden de duwtje gaf (15-13). Ondanks de tevredenheid kon digden de coaches na het toernooi aan, dat de ploeg in de komende ja ren verjongd zal worden. „In dit toernooi hebben Pang en ik uitste kend kunnen analyseren, wat onze tekortkomingen zijn. Wij spelen nog geen technisch perfect volley bal, waardoor wij regelmatig heel domme fouten maken, die het zelf vertrouwen ondermijnen. Dat pro bleem willen we oplossen door jong te selecteren. Vanaf zestien, zeventien jaar. Twintig jaar is al te oud, dan zijn ze technisch al ge vormd. Dat wij desondanks in Eu ropa oprukken, ligt aan onze trai- ningsintensiviteit en mentale taai heid. Het vormt een bewijs dat wij op de goede weg zijn," aldus Murp hy. De .technisch directeur wil de LEIDEN Ook op drie oktober heeft Karstens het laatste woord. Vlak voordat broer Jan bij het Van der Werfpark met polsstok en al in het water zal belanden, wint good-old Gerben een paar straten verder de wielerkoers die speciaal voor oud-renners is ge organiseerd. Het lijkt wel of ort ganisator Joop Riethoven de rondrit om en nabij het Leven daal speciaal voor Karsteiis heeft laten uitzetten, want de slimme routinier wint de rondrit door Leiden zoals hij wil: op één been in de eindsprint. Laat niemand denken dat het bij 'de Karst' allemaal vanzelf gaat. Voor de start is hij gespan nen als in zijn beste dagen. De 45- jarige Leidenaar voelt niets voor een geintje, wil zelfs zijn mond niet opendoen. Dat komt alle maal wel na de wedstrijd", ver zekert hij, om vervolgens het par cours nog even te verkennen. Aad van den Hoek bereidt zich heel anders op de koers voor dan de gespannen Karstens. "Wat wil je ook, ik heb in geen half jaar meer op de fiets gezeten. Het zal wel zwaar voor me worden, maar ik maak me er toch niet druk om", laat Van den Hoek, in 1976 allerlaatste in de Tour de France, met een brede glimlach weten. "Mij gaat het vooral om LEIDEN Tijdens de rondrit van de oud-wielrenners door de Leidse straten legde organisa tor Joop Riethoven een langlo pend geschil met zijn Tilburgse collega Zandboer over Joop Zoetemelk bij. Vorige week werd definitief vastgesteld dat Zoetemelk zijn laatste officiële wegwedstrijd op 1 november in Tilburg rijdt. Riethoven heeft er alles aan gedaan om de laatste wegwed strijd van de Franse Nederlan der in Leiden te laten verrijden. Als datum daarvoor koos hij 24 oktober, zes dagen later dan Til burg oorspronkelijk op de ka lender stond. Nadat Zandboer lucht had gekregen van de plannen van Riethoven heeft hij alles in het werk gesteld om de wedstrijd in Tilburg alsnog te verplaat sen. Na veel lobbyen slaagde zijn opzet. Riethoven rest niets anders dan zich hierbij neer te leggen. Op 24 oktober rijdt Zoetemelk zijn voorlaatste na tionale wegwedstrijd in Lei den. Als pleister op de wonde mag Riethoven een week later in Tilburg tussen de eregasten plaatsnemen bij het laatste op treden op de weg van Zoete melk. huidige selectie uitbreiden met een aantal jongeren (Gleis, Hoekstra, Van Hintum) uit de ploeg tot en met 18 jaar. Bovendien keert Ellen van Eijk, het zondagskind van Pang, na twee jaar absentie terug in de selectie. „Er moet in de groep meer competitie komen, die moet resulteren in het maken van min der fouten." De 'new look' in het Nederlandse vrouwen-volleybal wil- Murphy spiegelen aan die bij de mannen. „Die zijn al een jaar verder, hebben het weerzien van oud-collega's. Wat dat betreft zit de Nederland se wielerwereld hecht in elkaar". door Tim Brouwer de Koning Reünie De andere oud-coureurs bea men dat. Niet alleen generatiege noten van Van den Hoek als Fe- dor den Hertog, Roy Schuiten en Jan van Katwijk, maar ook de veel ouderé Wies van Dongen en Wim van Est komen maar al te g raag naar een koers als deze toe. Zelfs de met fietsen gestopte ve detten van weleer Wout Wagt- mans, Jan Nolten en Gerrit Schulte (71) dragen als ploeglei ders hun steentje aan de op een reünie lijkende wielerstrijd bij. "Alleen jammer dat de start zc vroeg valt", is de algement klacht. "De meeste mensen ligger, nu nog op bed", veronderstel! Schulte. Hoewel heel wat toe schouwers het Levendaal bevol ken als de voor deze gelegenheic als ploegleider optredende oud Tourwinnaar Jan Janssen on kwart over tien 's morgens eer. vuurpijl afschiet ten teken dat ei mag worden gefietst, zijn de oud renners meer publiek gewend. Dat dateert dan wel van vorig jaar, toen het initiatief van Kar stens en de altijd aanwezige wie- Ierduizendpoot Ton Vissers om wedstrijden voor oud-renners te organiseren geweldig aansloeg. "Vooral in Brabant", stelt Vis sers met nadruk. "Daar reden ze soms voor tienduizenden mensen, als voorprogramma van een profkoers. Een vent als Van Est is nu een echt team. Die kant moeten wij met de vrouwenploeg ook op. Krachttraining wordt verplicht, zonder dat het een soort body-buil ding wordt. Sprongkracht, schou ders, beenspieren, het moet alle maal beter. De concentratie op en in de wedstrijd, de side-out, een vorm van ploegconcentratie om de opslag terug te krijgen, we gaan er aan werken. Details, die van onge looflijk belang zijn voor de ploeg, die de ploeg juist dat extra beetje kan geven om de top te halen." daar nog steeds razend popu lair". Boycot Waarom het dit jaar anders gaat -Leiden is tot nog toe de eni ge koers voor de oud-coureurs- kan Vissers, secretaris van de stichting van oud-renners, niet zeggen. Voorzitter Karstens windt er daarentegen geen doek jes om: "Wij worden geboycot. Op aandrang van de beroepsren ners, die ons van concurrentie be schuldigen, raadt de KNWU or ganisaties van wielerwedstrij den aan ons niet in hun program ma op te nemen. De meeste orga nisatoren zijn zo zielig dat ze dat advies opvolgen". "En dan te bedenken dat wij onszelf ruimschoots terugverdie nen", briest Karstens verder. "Larie is het, dat de profs denken dat wij hun centen opstrijken. Ja, wij vragen een behoorlijke prijs, wij zijn immers met 26 man. Maar sponsors nemen ons zo van de organisatie over. Als ze ons echt niet willen hebben, dan moeten ze dat zelf maar weten. Ik heb een goede baan, voor mij is het niet van levensbelang. De eni ge ambitie die ik op dit gebied heb is ooit eens een internatio naal circuit voor oud-renners op te zetten. In het buitenland doen ze dit namelijk ook. Op het ogen blik heb ik daarvoor nog geen t ijd, maar binnen een jaar of vijf moet me dat toch lukken". Of Wim van Est tegen die tijd nog steeds op de fiets zit valt te betwijfelen. Het had namelijk weinig (zes kilo om precies te zijn) gescheeld of de belangstel lenden in Leiden hadden het blo zende gezicht van de eerste Ne- In Belgie was sprake van een heel wat sterker bezet toernooi. Het Ne derlandse team had daarbij de pech dat het bij de loting in de ver uit sterkste groep werd ingedeeld. De prestaties van Oranje kregen er het juiste relief door. In de Brussel se voorgemeente Oudergem zette Arie Selinger met zijn ploeg weder om een grote stap in de richting van de Europese top. De impone rende wijze waarop Joegoslavië, winnaar bij de Universiade en Ita lië werden verslagen en titelverde diger Sovjetunie weerspel werd ge geven, was sensationeel. Oranje deed dat met een zestal dat bij een normale voorbereiding slechts sporadisch in het veld zou zijn ver schenen. Afzeggingen van Buys en Boudrie dwongen de Amerikaanse er toe zijn schaduwteam in te zet ten. Benne, Posthuma, Blang'e. Zoodsma, Zwerver en Grabert wer den de openbaring van het evene ment. Het tweede officiële optre den, het eerste vond in Hongarije bij het kwalificatie-toernooi plaats, werd een doorslaand succes. Niet alleen de behaalde presta ties van Oranje maar veeleer nog de wijze waarop die behaald werden, geven de enorme sprong voor waarts van het Nederlandse man- nenvolleybal aan. Want eigenlijk werden de fundamenten van de vijfde plaats gelegd door een ploeg die slechts een jaar bij elkaar is. Benne, Posthuma, Blang'e, Zood sma, Grabert en Zwerver waren op de trainingen een uitstekende spar- derlandse gele-truidrager moe ten missen. "Na de dood van mijn vrouw ben ik vorige maand voor wat afleiding weer op de fietst gestapt. Ik woog bijna honderd kilo, nu ben ik zes kilo lichter. Toch valt het niet mee om op zo'n bochtig parcours bij te blijven", biecht de 64-jarige "IJzeren Wil lem" op. "Met de trainingstoch- ten van de neo-profs Anjo van Loon en Comé van Rijen heb ik meestal veel minder moeite, hoe wel we dan toch veertig in het uur rijden". Feestnummer "Maar je moet de profs van nu ook niet met de renners van vroe ger vergelijken", weerstaat Jan Janssen de verleiding om de ver schillende generaties wielren ners tegen elkaar af te zetten. Zelf voelt Janssen (47) zichzelf nog jong genoeg om op de fiets te klimmen, maar durft hij uit za kelijke overwegingen geen risi co's te nemen. Bovendien moetje niet vergeten dat het hier om een feestnummer gaat. Met wielers port heeft het in feite niets te ma ken". Uit de koers blijkt het gelijk van "le professeur" (de profes sor), zoals Janssen destijds van wege zijn bril werd genoemd, slechts gedeeltelijk. In het half uurtje dat de veteranen hun rotidjes draaien rijdt het halve peloton voor spek en bonen (in dit geval: voor hutspot met klapstuk) mee. Van Est en. de iets jongere Wies van Dongen rijden zij aan zij hun eigen wedstrijd, ver ach ter de fanaten onder de oud-ren ners. Behalve Karstens laten Jan van Katwijk, die enige tijd al leen op kop rijdt, Fedor den Her ringpartner voor de gevestigde eli te. Benne toonde aan de betere aan vallers in het toernooi te behoren. De Apeldoorner werd aan het net de steunpilaar van Oranje. Hij speelde als enige alle duels, zonder een minuut langs de kant te heb ben gestaan. Posthuma toonde zich als midden-aanvaller een ge duchte concurrent van Marco Brouwers. De speler uit Sneek heeft ten opzichte van zijn voor ganger een groot nadeel: hij kan de ploeg niet op sleeptouw nemen. Daarom ook verloor hij in de laatste duels zijn plaats. Na een jarenlange hegemonie leek het Russische mannenvolley- bal bastion in Europa in 1987 voor het eerst echt te wankelen. De machtsovername kwam er echter ook dit keer weer niet van. In de eindstrijd waren de Fransen, die als eersten in aanmerking kwamen de troon over te nemen, niet vol doende bij de les. Twee sets speel de de ploeg erbarmelijk, ëën reeks goed, en een set redelijk. Het ge volg was dat de Russen hun titel voor de zoveelste keer prolongeer den: 3-1. Voor een verrassing zorg den de Grieken. In een eveneens slechte wedstrijd versloegen zij de Zweden. De Scandinaviërs hadden zelfs aan een fantastisch spelende Bengt Gustafsson en een 13-8 voor- sprong in de vijfde set niet genoeg voor het brons. Het enige dat de Zweden konden aanvoeren was dat zij niet de beschikking hadden tog, met de karakteristieke verbe ten trek om de mond, en vooral Jo de Roo, die pas op de eindstreep door thuisrijder Karstens wordt overvleugeld, zien hoe snel het bij de wielerveteranen nog kan gaan Een andere befaamde oud-cou reur uit de naaste omgeving, Sas- senheimer Bart Zoetkan echter niet ontsnappen aan de greep van het peloton. "De felheid van- vroeger ontbreekt", verklaart de leeftijdgenoot van Karstens. "Ik ben nu al bijna 30 jaar lid van Swift, fietsen verveelt nooit, maar ik rijd geen wedstrijden meer. Het aardige van de koers van vandaag is dat ik nu met een renner als Van Est samen rijd. Dat is me in mijn profcarriere nooit overkomen". Het weerzien bevalt de wieier- vedetten van toen zichtbaar. Ze zien alleen op tegen hun deelna me aan de optocht met fietsen en auto's, net als in de Tour) door de binnenstad van Leiden, waar voor een groot deel van de mid dag moet worden uitgetrokken. Maar onder het genot van een hutspotmaaltijd in een Leidse lo kaliteit tussen de programma onderdelen door doet niemand daar moeilijk over, of het zou Aad van der Hoek ("Het zwaars te komt vanmiddag nog, dat weet ik zeker") moeten zijn. De onop houdelijk babbelende Ton Vis sers, die zijn vrouw thuis in Ois- terwijk had wijsgemaakt dat Leiden op 3 oktober honderd jaar bestond, ziet alleen de leuke kant van de verlenging van de reünie van de wielerfamilie: "Stel je voor dat die optocht er niet zou zijn, dan moest ik nu alweer naar huis". over Hakan Björne. Hij werd na het duel tegen België betrapt op doping ?n voor de rest van het toer nooi uitgesloten. Bij de vrouwen viel er wel een nieuwe kampioen te begroeten. In een reprise van de eindstrijd in 1985 in Amsterdam, ging de over winning dit keer naar de Oostduit- se vrouwen. In een duel van hoog staande kwaliteit van meer dan twee uur en een kwartier werd de Sovjetunie onttroond: 3-2. Uit blinksters in het duel waren de Oostduitse speelsters Stüdeman en Radfan. De ëën verdeelde het spel perfect, de ander maakte aan vallend en verdedigend nauwelijks een fout. Het vrouwentoernooi werd helemaal een Oostblok-aan- gelegenheid door het brons voor Tsjechoslowakije dat Bulgarije versloeg. Wereldbeker golf ST ANDREWS (Reuter) - De we reldbeker golf is gisteren op de ba nen van St Andrews in Schotland verrassend gewonnen door Enge land. In de finale werd Schotland met 2-1 verslagen. Engeland, dat vierde was geplaatst, schakelde za terdag bekerhouder Australië uit. Schotland klopte de Verenigde Staten. Het winnende team bestond uit Nick Faldo, Gordon J. Brand cn Howard Clark. De overwinning in de finale werd bevochtend door Faldo en Brand, die tegen Sandv Lyle en Sam Torrance respectieve lijk zes en acht onder par speelden. Het drietal werd de man 100.000 dollar rijker. Nederland werd in de voorronde uitgeschakeld. Driemaal scheepsrecht PARIJS (DPA) - De Britse jockey Pat Eddery voltooide gisteren zijn trilogie. Hij won voor de derde ach tereenvolgende keer de Prix de l'Arc de Triomphe. Dit is de duur ste en meest prestigieuze paarde- koers ter wereld. Gisteren stuurde Eddery het Amerikaanse gast paard Trempolino met een indruk wekkende eindsprint naar de over winning. De winnaar kreeg vier miljoen francs, een kleine ander half miljoen gulden. Marathon van Berlijn WEST-BERLIJN (SID) - John Ver- meule is gisteren als vierde geëin digd tijdens de marathon van West- Berlijn. De atleet van Dynamo ver beterde zich tot 2.13.35. Winnaar van de marathon met ruim 15.000 deelnemers werd de Tanzaniaan Suleiman Niyambui in 2.11.11. Ver- meule moest de als tweede eindi gende Portugees Rafael Marques en Niyambuis landgenoot Japhat Mashishanga enige seconden laten voorgaan. 4 Van den Berg tweede WESTERLAND (SID) - Stephan van den Berg blonk bij de wereld bekerwedstrijden brandingsurfen voor de kust van Westerland op het Westduitse eiland Sylt uit. De Olympisch kampioen kon alleen het Hawaiiaanse fenomeen Robby Naish niet houden. Van den Berg bezette op de slot dag de tweede plaats en eindigde totaal ook als tweede in het klasse ment van de snelheidswedstrijden. Bij de vrouwen eindigde Martine van Soolingen op de derde plaats, één positie voor Herma de Jong. Thuiszege Kelly DUBLIN (AFP) - Sean Kelly won voor de derde opeenvolgende keer de Ronde van Ierland gewonnen. De Ier had vanaf de tweede etappe de leiding in het algemeen klasse ment. Tour-winnaar en wereld kampioen Stephen Roche heeft wel geprobeerd zijn landgenoot aan te vallen, maar het bleef bij dreiging. Roche eindigde als twee de in het eindklassement. Remise troef IRKOETSK (ANP) - Na zeven par tijen is de damtweekamp om de wereldtitel te Irkoetsk tussen de Sovjets Aleksander Dibman en Anatoli Gantwarg nog steeds in evenwicht. Titelverdediger Dib man ontweek steeds de strijd door positioneel te spelen. Troostprijs Lawson BUENOS AIRES (Reuter) - De Amerikaan Eddie Lawson, die voor Yamaha uitkomt, sloot het seizoen in de 500cc-klasse af met een overwinning. Randy Mamola stelde zijn tweede plaats in de strijd om de wereldtitel zeker door als tweede te finishen. Wayne Gardner, die de titel vorig week in Brazilië veroverde, eindigde op de derde plaats.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21