Rijnsburg loopt monsterzege mis Broers Bink slaan weer toe ARC laat voorsprong tegen Marken schieten Misverstand wordt Noordwijk fataal Spel Quick Boys is 'bar en boos' Slechts 2-0 zege op Oranje Nassau Gelij kspel tegen Rozenburg Debacle Katwijk tegen Xerxes Gelijkspel FC Lisse MAANDAG 5 OKTOBER 1987 SPORT PAGINA 17 NOORDWIJK - Noordwijk is verrassend de koppositie in de eerste klasse A van het zaterdag voetbal kwijtgeraakt. In eigen huis verloor de lijstaanvoerder volkomen onnodig van Vitesse Delft. Een misverstand tussen verdediger Kees Marbus en doel man Dick Dortmundt in de 82- ste minuut bleek achteraf fataal te zijn voor de ploeg van trainer John Eelman. Het gaat echter te ver om de nederlaag geheel op het conto van de Noordwijkse sluitpost te schrijven. Weliswaar greep Dort mundt acht minuten voor tijd niet afdoende in toen de bal in het bijzijn van Marbus richting het zestien-meter gebied rolde, maar in die fase van de wedstrijd had de thuisploeg al een flinke voorsprong moeten opbouwen. Delftenaar Mario Flips had hier geen boodschap aan. Hij nam als lachende derde de bal af van de twijfelende Noord wij kers om het leder vervolgens in het lege doel te deponeren: 0-1. Noordwijk startte de wedstrijd met Jaap Guyt in de basis. De Katwijker werd in de voorhoede geassisteerd door de flankspe lers Ivan Hermans en Geert-Jan Bakker. Achterin was Andries Wendt afwezig. De laatste man zat de tweede wedstrijd van zijn schorsing (twee competitiewed strijden en één bekerduel) uit. Rob Vermeer nam de positie van Vitesse Delft profiteert Wendt over. De stuwende kracht op het middenveld heette Timo Gerlof. Gerlof kon in het de eerste helft prima vinden met Ivan Her mans. Via snelle combinaties ontstonden daaruit enkele goede mogelijkheden. De Noordwijkse aanvallers stuitten echter bij her haling op de Delftse doelverdedi- ger Carel van Rossum. Aange zien de scherpte bij de thuis ploeg niet optimaal was, bleven doelpunten uit. Kansen waren er genoeg. Na den minuten spelen vond John Marijt een opening in de Delftse defensie. De in stelling gebrach te Bakker zag zijn schot gestopt door Van Rossum, die geduren de de hele wedstrijd attent bleef reageren. Zo ook bij de kopbal die Bakker enige minuten later op hem afvuurde. De verwerkte bal belandde bij Albert Bosma, die de bal niet goed onder con trole kon krijgen. Dit gold ook voor John Marijt, die de lange aanval met een schot naast het doel beëindigde. Ook Gerlof, met een afstandschot, en Guyt, die een voorzet van Bosma miste, misten de broodnodige scherpte. Hoewel Vitesse Delft in de eer ste vijfenveertig minuten totaal niet in het spel voorkwam, kre gen de bezoekers twee goede mogelijkheden. Ronald Vermeu len en Hans Manger kwamen door snelle uitbraken in goede positie en beproefden met af standsschoten hun geluk. Eerst genoemde zag zijn schot aan de verkeerde kant van de paal be landen, terwijl de bal na een pe gel van Mangers op de vuisten van Dick Dortmundt uiteenspat te. Dat waren de voornaamste wa penfeiten van de Delftenaren in de eerste helft, die een eenzijdig beeld te zien gaf. De Noordwij- kers speelden de ploeg van de mat, maar vergaten doeltreffend toe te slaan. Het slechte spel van Jaap Guyt was hier mede een oorzaak van. De spitsspeler kwam fysiek tekort en maakte geen één moment duidelijk op eersteklas-niveau te kunnen meedraaien. Toon Houtekamer kwam in de 64-ste minuut als vervanger van Guyt binnen de lijnen. Even voor deze wissel kreeg Ivan Hermans ongetwijfeld de mooiste kans van de wedstrijd. De rechterspits kreeg de bal van Rob Vermeer in de voeten aangespeeld en ging onbedreigd op het vijandelijke doel af. Hermans, die doelman Van Rossum omspeelde, ma noeuvreerde zich door deze actie in een zeer ongunstige positie aan de zijkant van het doel, waar door zijn inzet alsnog van de doellijn werd weggewerkt. Later kreeg de thuisclub de rekening gepresenteerd toen Flips profi teerde van een misverstand tus sen Marbus en Dortmundt: 0-1. RENEE VAN DER HARST RIJNSBURG - "Misschien breekt het ons in de toekomst op", sprak de Rijnsburgse oefen- meester Arie Kurver na afloop van de 'slechts' met 2-0 gewonnen wedstrijd tegen Oranje Nassau. Kurver doelde met die opmerking op het aantal riante mogelijkheden die zijn ploeg had laten liggen. Indien de Rijnsburgers namelijk ooit een kans kregen om het doel saldo flink op te krikken, dan was het wel tegen deze afvardiging uit Groningen, die vooral in de tweede rondgang de thuisploeg daartoe alle gelegenheid bood. Aanstaande zaterdag dient Rijns- burgse Boys voor de KNVB-beker aan te treden tegen Fortuna Sit- tard. De eredivisionist nam geen ri sico en stuurde een waarnemer naar de Middelmors om pools hoogte te nemen. Veel wijzer dan dat de Rijnsburgers uitstekende kansenmissers zijn zal de Lim burgse 'spion' niet zijn geworden. Daarvoor was de wedstrijd van een te matig gehalte. Oranje Nassau heeft op dit moment te weinig in houd om in de eerste klasse be hoorlijk te presteren. Slechts aan voerder Gerard Molenaars kon met enkele rushes imponeren (hij is dan ook amateur-international) en in de spits wekte Jan Willem de Bos de indruk dat er meer in hem steekt. Het was voornamelijk eenrich- ROZENBURG - Quick Boys wei gerde zaterdag een passend cadeau te overhandigen aan Hans van der Zee. De oefenmeester trad vrijdag in het huwelijk, maar kreeg het een dag later bij Rozenburg slecht te verduren op de bank. Van der Zee zag een verkrampt spelend Quick Boys niet verder komen dan een 1- 1 deling met de hekkesluiter, die tot voor zaterdag nog geen punt had verzameld. Begrijpelijk dat Van der Zee een Nieuwe domper voor zwak RCL LEIDERDORP - RCL maakt moeilijke tijden door. Na de 1-2 thuisnederlaag tegen Sportlust is de gedeelde laatste plaats bereikt van de tweede klasse B. Met drie punten uit vijf wedstrijden is de achterstand ten opzichte van de middenmoot evenwel klein te noe men. „Een zeer verdiende nederlaag", omschreef RCL-trainer Ton Zou tendijk de wedstrijd tegen Sport lust. Bij ons liep alles over te veel schijven. Daarbij komt dat wij nau welijks kansen hebben gecreëerd", aldus Zoutendijk. De slechte prestaties tot nu tot hebben waarschijnlijk ook conse quenties voor de posities binnen het elftal. „Toch kan je niet te veel blijven schuiven", merkte Zouten dijk hierbij op. „Maar ik sluit niet uit dat één of twee spelers hun plaats hierdoor kwijtraken". RCL mocht in de beginfase de handen dicht knijpen. Van de drie kansen die binnen vijf minuten ontstonden voor het Leiderdorpse doel, benutte Sportlust er slechts één. Arjan Hijkoop schoot in de derde minuut de bal door de benen van doelman Bert Siera: 0-1. Peter ter Veld zag zijn schot net over de lat gaan. Een vrije trap van Leo van de We- teringh bracht RCL weer terug in de wedstrijd. In de rebound schoot de Leiderdorper de gelijkmaker binnen: 1-1. Twee minuten later echter scoorde Ter Veld al 1-2. Na de pauze kwam er in deze stand geen verandering meer. wat katterig gevoel overhield van een wedstrijd, waarin Quick Boys veelal de betere ploeg was, maar geen beslissing kon forceren. "We misten het killersinstinct", noem de Van der Zee een van de oorza ken vao het puntverlies. "Achterin zat het goed in elkaar, maar het middenveld en de voorhoede kwa men niet uit de verf'. Illustrerend voor de aanvallende onmacht van de Katwijkers was de uitblinkersrol van Johan Jonker. De voorstopper was in Rozenburg overal te vinden. In de openingsfa se had Quick Boys de strijd kun nen beslissen, maar Floor van Duyn en Gert Aandewiel misten de mogelijkheden. Dat kwam de za terdageersteklasser duur te staan. In de 20ste minuut kwam de thuis ploeg dank zij Henk Jan van der Gaag op 1-0. Quick Boys werd nadien door de vlot combinerende tegenstander met de rug tegen de muur gezet. Nadat de 'storm' was gaan liggen, pakten de Katwijkers tegen de rust de draad weer op. Pal voor rust kwam Quick Boys op 1-1. Floor van Duyn werd in het zestienmeterge bied neergelegd, waarna. Dennis Jan Mieras uit de toegekende straf schop scoorde: 1-1. Wie dacht dat Quick Boys in de tweede helft korte metten zou ma ken met Rozenburg, kwam bedro gen uit. Weliswaar was de ploeg van Hans van der Zee voortdurend in de aanval, maar toonde zich on machtig. Daarbij stuitte Quick Boys op doelman Peter van Veluw, die een uitstekende wedstrijd keepte. De Katwijkers creërden slechts één kans. Gert Aandewiel mikte in kansrijke echter positie "Het was bar en boos", luidde het vernietigende oordeel van Van der Zee. "Ik dacht dat we tegen Marken dit seizoen het dieptepunt al hadden bereikt. Niets lukte, de ploeg leed ontstellend veel balver lies. Die wisselvalligheid benauwt me. Vorige week spelen ze een uit stekende pot tegen Rijnsburgse Boys, zaterdag was het weer hele maal niks". Wim Guyt tracht de bal voor het Rotterdamse doel te brengen. Ook de Katwijkse aanvoerder kon niet voorkomen dat zijn ploeg hard onderuit ging tegen Xerxes. (Foto Loek Zuyderduln) KATWIJK/SCHIEDAM - Nieuwkomer Leiden deed in de derde klasse A (zater dag) bijzonder goede zaken. Door de eigen overwinning op HBSS (1-3) en het verras sende verlies van Katwijk tegen Xerxes (2-4) nam de Morsploeg samen met dat zelfde Katwijk en Zevenho ven de leiding. Leiden Het aanstaande bekerduel tegen dankte de overwinning aan i.-." i (}e gebroeders Rob en Rick sprake. Als verzachtende omstan digheid konden de Katwijkers voeren dat het centrale duo Arnold Vooys (herstellende van een brom fietsongeluk) en Kees Guyt (zeven duels geschorst) afwezig Daarnaast viel aanwinst Kees Kraayenoord in de rust gebles seerd uit. Toch kende Katwijk een voort varende start. Al na zes minuten le verde een overtreding tegen Piet van Duyn een strafschop op. Het 'slachtoffer' zelf benutte de penal- Heb je daarbij nog een slecht spe lend team, dan kan je dus spreken van een debacle", besloot de oefen- meester. HBSS - Leiden 1-3 Leiden vierde de victorie op 3 ok tober niet in de Sleutelstad, zoals ook de voetballers van de Mors- club gewend zijn te doen, maar in Schiedam. Na afloop van het ge wonnen duel tegen HBSS (1-3) werd de feestvreugde nog eens ex tra verhoogd, want toen werd be- Ajax had er volgens Van der Zee niets mee te maken. "Ik had niet de indruk dat de spelers met de ge dachten al bij de wedstrijd van za terdag waren. Ik hoop wel dat ze het dan beter doen". ty. De gelijkmaker kwam tot stand kend dat concurrent Katwijk had LISSE FC Lisse heeft in de wed strijd tegen Scherpenzeel een puntje laten liggen. De Lissenaren kwamen niet verder dan een 1-1 ge lijkspel, een stand die al bij de rust was bereikt. Tot de held van de wedstrijd ontpopte zich zonder meer de Scherpenzeelse doelman Bert van Maurik, die zijn ploeg voor een nederlaag behoedde. De komende weken zal de formatie van trainer Wim Eilander het zon der Charl Schippers moeten stel len. De Lissenaar liep in de sportief verlopen ontmoeting een been breuk op. Na deze puntendeling bezetten de Ter-Specke bewoners de vierde plaats op de ranglijst met een totaal van zes punten uit vijf wedstrijden in de derde klasse. Via Arnold Tesce kwam Scherp enzeel aan de leiding. Het muurtje van Lisse stond bij een vrije trap niet goed opgesteld, waardoor Tes ce de bal over de muur in kon schieten: 0-1. Na dit tegendoelpunt ging Lisse naarstig op jacht om de ze opgelopen achterstand weg te werken. Sta in de weg bleek keer op keer Van Maurik te zijn. Slechts één keer gunde de doelverdediger Lisse een succesje. Leon van de Zwet was verantwoordelijk voor dit Lisser-doelpunt. Hoewel Lisse de gehele wed strijd een veldoverwicht hield kon de overwinning niet binnen wor den gehaald. Tot aan het straf schopgebied ging het allemaal makkelijk voor de thuisploeg, maar daarna raakte FC Lisse het zicht kwijt. Bink, die de gehele produk- tie voor hun rekening na men. Katwijk - Xerxes 2-4 De ploeg van trainer Peter Ciere kon in de eerste helft de Rotter dammers nog redelijk bijbenen, maar moest na rust door voorna melijk persoonlijke fouten het on derspit delven. Keeper Haasnoot eiste een negatieve hoofdrol voor zich op door drie fouten te maken. Er zat weinig agressie in de ploeg en van organisatie was al evenmin aanval door het centrum van de Katwijkse verdediging. „Mart Berkheij, onze laatste man, zwierf ergens op het middenveld", volgens Peter Ciere: 1-1. Ook na rust kwam Katwijk op nieuw aan de leiding. Een voorzet van Wim Guyt bereikte Piet van Duyn, die zijn tweede treffer pro duceerde. Het Katwijks feestje was van korte duur. De Katwijkse doel man Jaap Haasnoot eiste in het ver dere verloop van de wedstrijd alle aandacht op zich. In een kort tijds bestek boog Xerxes de 2-1 achter stand om in een 2-4 voorsprong. „Ik heb drie keepersfouten ge zien", zei Peter Ciere na afloop. Daarbij hebben de Leidenaars ook nog een beter doelsaldo. Dit niet in het minst dankzij de terug keer van Rob Bink. Ook ditmaal vond de Leidse spits met speels ge mak het net van de tegenstander. De eerste maal was dat al in de 4de minuut. Een vrije trap van zijn broer Rick werd door de dienst plichtig militair achterover in het Schiedamse doel gekopt (0-1). Het antwoord van HBSS kwam snel. Eerst schoot Rob van der Meer maar net naast en even later moest Rick Bink de Leidse doelman Eric Jan Planjer op de doellijn assiste ren na een kopstoot van Duran Bingül. In de 56ste minuut had de thuis ploeg succes. Doelman Planjer stompte de bal na een hoekschop voor de voeten van Van der Meer die direct uithaalde (1-1). Leiden- trainer Hennie Beerenfenger haal de daarop Albert Siera uit het veld (Aijan Wilting was zijn vervanger). Hoewel HBSS in de tweede helft het initiatief van Leiden overnam bleek de stootkracht onvoldoende. Toen bleek ook weer de belangijke inbreng van de gebroeders Bink. Eerst zag Rick Bink een inzet van de paal terugkomen die door Ruud Boot in de 74ste minuut als nog werd binnengetikt (1-2). Drie minuten later bereikte een inworp van de Leidse laatste man broer Rob Bink, die in een halve draai de Schiedamse goalie kansloos liet (1- 3). Voor de Leidse spits betekende dat zijn achtste treffer in drie ge speelde wedstrijden. Geheel zon der kleerscheuren kwam Leiden er niet vanaf. De arm van André Deijn schoot uit de kom en hij moest zich laten vervangen door Pedro Hilli- ger. De 1-3 zege was inmiddels al op zak. tingsverkeer in de eerste rondgang. Met Ron Carli en Hans Zwaan (sterk aan de bal) in de voorste linie en een veel doorkomende Martin Toet als offensieve verdediger werd Oranje Nassau van meet af aan onder druk gezet. Het vier mansmiddenveld van de thuis ploeg overspoelde het middenrif van de tegenstander, waar Delano Jozefzoon zijn best deed om alle gaatjes te dichten. De Groninger van Surinaamse afkomst rende van hot naar her maar zag de Rijnsbur gers aan alle kanten aan zich voor bij komen. "Voor rust was Oranje Nassau heel behoorlijk", meende prijzen. Tot de rand van het strafschop- gebeid ging het wel, maar daar aan gekomen ging het mis met de Rijnsburgers. Dat was de reden dat Hennie Koet het probeerde van af stand. De eerste mogelijkheid kwam voor de bezoekers pas in de vijftiende minuut toen Koet een overtreding op De Bos beging en Molenaars de bal net langs de ver keerde kant van de paal 'krulde'. Vlak daarop mocht Koet zelf een vrije trap nemen en Carli reageerde adequaat op de snelle spelhervat ting. In het strafschopgebied be sloot Molenaars tot een sliding waarop Carli zich wel heel makke lijk liet vallen. De goed fluitende arbiter Kroes kende Rijnsburgse Boys een straf schop toe. Na de zwakke Groning se protesten schoot Toet de bal vanaf de kalkstip en via de vinger toppen van doelman Stoffer Bak ker hard in het Groningse doel (1- 0). De Rijnsburgse beer leek nu los te komen maar de kansen (schot van Bert Vos voor Oranje Nassau en kopstoten van Koet en Zwaan voor RB) werden niet verzilverd. De Bos moest zijn defensie nog te hulp schieten wat hem op een boe king (opzettelijk hands) kwam te staan. De Bos kreeg overigens, voordat hij in botsing kwam met Rijnsbur ger Wim Driebergen, nog een beste kans geboden door Molenaars maar zijn zachte inzet werd door de Rijnsburgse sluitpost Jan Blanke- spoor op eenvoudige wijze gestopt. Het pijnlijke kopduel met Drieber gen deed De Bos zichtbaar geen goed. Hoewel hij in de strijd bleef, zwalkte hij soms hulpeloos rond op zoek naar een medespeler. Voor de Kurver-brigade was de tweede doeltreffende actie in de 53ste mi nuut te noteren. Na een razend snelle aanval over rechts belandde de bal op de linkervleugel waarna Arie van Dijk de bal op het hoofd van Zwaan neerlegde. De Rijns burgse spits verlengde de voorzet en Carli promoveerde het voorbe reidende werk tot 2-0. Wat er daarna gebeurde tart elke beschrijving. De Rijnsburgers kre gen kans op kans en van de moge lijkheden valt bijna een boekwerk te schrijven. Met name Koet faalde in de afwerking en werd dan ook gewisseld. Kurver: "Als hij vier kansen laat liggen moet hij besef fen dat ik ook nog wat op de bank heb zitten". Het publiek.vermaakte zich zowaar in het festival van mis sers. "Je doet je werk goed als je wint met 2-0, maar je moet je pu bliek ook vermaken", stelde Kur- RUUD PATTIAPON Zilveren Molen LEIDEN - In de strijd om de Zilve ren Molen wordt morgenavond de wedstrijd LFC-RCL gespeeld. Het duel is de laatste uit de voorronde. Eerder plaatsten Quick Boys, Roo- denburg en Lugdunum zich voor de kwartfinale. Om 20.00 uur wordt afgetrapt aan de Boshuizerkade. Bij Randstad Sport wordt om 20.00 uur de competitiewedstrijd (zater- dagvierdeklasse B) Sleutels-Oegst- geest gespeeld. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vorige week demonstreerde ARC bij Oranje Nassau op sublieme wijze hoe je een wedstrijd kunt winnen, zonder de oppo nent nog de gelegenheid te geven om te rug te komen. Vlak voor tijd kopte Niek Oosterlee de Racing naar de 0-1 winst. Zaterdag, tegen Marken, zette Oosterlee zijn ploeg opnieuw op voorsprong, maar ditmaal deed hij dat vijfendertig minu ten voor tijd. Dat bleek te vroeg. Marken benutte de resterende periode om toch nog een punt uit het vuur te slepen: 1—1. Voor Marken, vorig seizoen knap boven in meedraaiend maar nu in de onderste re gionen bivakkerend, betekende het de derde 1-1 in een uitwedstrijd, terwijl de ploeg van Dick Alberts thuis nog geen en kel puntje wist te verzamelen. De Amster damse oefenmeester: "We hebben te ma ken met een aantal langdurig geblesseer den, waaronder Peter Mühren, mijn spel maker. In de oefencampagne verliep de wisselwerking tussen hem en Wim Tol perfect. We draaiden dan ook als een trein. Peter is echter voorlopig uitgeschakeld en ook andere jongens in ons team zijn weg gevallen. Als je dat in ogenschouw neemt en je voegt daaraan toe het feit, dat je hier met 1 -0 achter komt te staan, dan moet ik met het resultaat toch zeker tevreden zijn". In de eerste helft zag het er overigens niet naar uit dat Alberts na afloop vrede zou hebben met een gelijkspel. De voor malige eilandbewoners speelden veel agressiever dan de thuisclub en toonden daarnaast aan een verzorgd partijtje voet bal te kunnen spelen. Ondanks technische hoogstandjes van ex-prof Wim Tol en van linkshalf Tijs Schipper, die ongetwijfeld veel lol beleefde op de momenten dat hij de bal weer eens tussen de benen van een tegenstander doorspeelde, kwam Marken echter nauwelijks tot dreigende situaties voor het doel van de solide keepende Borst. Halverwege de eerste helft had de Alberts-formatie zelfs geluk, toen een voorzet van René Lammers op de kruising belandde en Cees Bonefaas vanuit de re bound naast knalde. Gerechtigheid, want ARC kwam er voor rust eigenlijk niet aan te pas en liep alleen maar achter de feiten aan. Slechts in de slotminuten van de eer ste rondgang slaagden de pupillen van Jan Kroese erin Marken-goalie Jan Peere boom tot wat plukwerk te dwingen, het geen hij stijlvol deed. Na de pauze opende ARC furieus. De nu veel fanatiekere Alphenaren trokken on middellijk het initiatief naar zich toe en vanaf de flanken werd het doel van Peere boom belaagd. Op rechts ontwikkelde Jo han Boer zich tot een plaag voor de Mar ken-defensie en op links werd Hans Wou ter Valk regelmatig vrijgespeeld, die in zijn linker een prachtige voorzet heeft zit ten. Nadat Arno Lancel en Niek Oosterlee al erg dicht bij een goal waren geweest, sorteerde het AJphense offensief in de vijf envijftigste minuut effect. Cees Bonefaas speelde zich op de linkervleugel keurig vrij en deponeerde het leder vervolgens bij de eerste paal, waar Niek Oosterlee zijn faam als goaltjesdief weer eens waarmaak te: 1-0. De vijfde seizoentreffer van de Al- phense spits betekende het laatste wapen feit van de Racing, want Marken nam dra het spel weer in handen, op jacht naar de gelijkmaker. Jan Kroese: "We kunnen moeilik een voorsprong vasthouden. In plaats van door te jagen op 2-0, zag je bij ons iedereen weer achteruit lopen. Zo vraag je om moeilijkheden". Die kwamen er dan ook. Zo trof Jan Cornelis Boes met een flitsende kopbal de lat en moest aan voerder Ruud van Es op de doellijn assis tentie verlenen aan Emiel Borst, die al ge klopt was bij een achterwaarts lobje van Wim Tol. Een kwartier voor tijd bracht Al berts Erik Teerhuis en Jan Peereboom in het veld voor Tol en Zondervan. Libero Henk Zeeman werd naar het front gezon den. Albert's omzettingen pakten goed uit Een pass van Peereboom werd door Zee man met het hoofd klaargelegd voor de voeten van de vrijgelaten Martin Boes, die droog de verdiende 1-1 liet aantekenen. Vijf minuten later was het tijd... NICK VERWOERD.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17