mm liefst dertig keer heen en weer DAi AR STAAT U. IIUf7FNniNft V( E X)R ZAIRE. N NUL OP H AA ET REKEST N 'T LOKET. Michels niet onder indruk -TSHSm- Liverpool zit QPR dicht op de hielen Köln gaat aan kop Pa Van Basten reist zoon Marco achterna Trainer vindt Volendam toch beter. Rapid: 'slimme ploeg' MET IvICI UW uFjUIIW ER IS'NSNEUERE MANIER, BEL DE DHL KOERIER. 06-0552 KV terug in de realiteit Vierde goal van Boniek Zesde zege voor Madrid MAANDAG 5 OKTOBER 1987 MILAAN (GPD) - Na de ontluiste rende nederlaag tegen Fiorentina is AC Milan er gisteren in geslaagd om de tweede thuiswedstrijd wel naar zijn hand te zetten. De aarze lend gestarte ploeg van Gullit en Van Basten (3 punten uit 3 duels) klopte in een nagenoeg volgepakt San Siro het bescheiden Ascoli met 2-0. Virdis en invaller Evani maakten de doelpunten. Viel Van Basten slechts op door het maken van zes overtredingen, Gullit vertolkte als rechtsbuiten na rust een glansrol. De lieveling van het roodwitte legioen bereidde op schitterende wijze het tweede doel punt voor en wierp zich op als de absolute leider van het elftal, dat overigens de kampioensaspiraties voorlopig maar beter op een laag pitje kan zetten. Zelfs Rinus Michels, samen met Klaas Nunninga afgereisd naar de Noorditaliaanse stad, vertelde na afloop zich een hoedje geschrok ken te zijn van het niveau. „Een laag tempo, weinig risico's, zelden interessant met af en toe een leuk moment met Gullit in de hoofd rol", meende de bondscoach, die in de eerste plaats naar Milaan toog voor een praatje met trainer Sacchi en clubeigenaar Berlusconi. Het geharrewar rond de interland Ne- derland-België waarvoor Oranjes koningskoppel slechts na veel pijn en moeite werd vrijgegeven (en Gullit uiteindelijk afbelde met een lichte blessure) heeft Michels maar moeilijk kunnen verkroppen en in de komende belangrijke maanden kan hij onduidelijkheid in deze kwestie zeker niet meer gebruiken. „Voor de wedstrijd tegen de Po len (14 oktober, red.) verwacht ik overigens geen problemen, maar het is toch belangrijk om hier je ge zicht eens te laten zien. Een beetje goodwill kweken kan nooit kwaad", zei Michels, die zich geen zorgen hoeft te maken over de vorm van Gullit. „Van Basten lijkt hier het slachtoffer te worden van de speelwijze. Hij staat geïsoleerd in het centrum en wordt weinig ge steund door de middelvelders, die ik vanmiddag zeer zwak vond spe len. Marco werd dan ook nauwe lijks in stelling gebracht". Volgens Michels, die zaterdag avond ook al aanwezig was bij de Belgische topper tussen KV Me- chelen en Club Brugge, was AC Milan-Ascoli een wedstrijd die in geen enkele Europese topdivisie thuis zou horen. „Wat me ook op viel was dat er weinig zonder bal werd bewogen. Bij ons zou dit spel type door het publiek niet worden gepikt. In Italië gaat men echter van andere zaken uit: het resultaat is heilig. Als je wint, praat geen mens over de manier waarop dat is gebeuld". MILAAN (GPD) - Toen Marco van Basten enkele maanden terug zijn jon gensdroom in vervulling zag gaan en begon aan Het Avontuur in Italië, leek va der Joop van Basten toe aan het einde van een tijdperk. „Ik heb die jongen vanaf zijn zevende gevolgd. Waar hij ook moest voetballen, ik was er iedere week bij. Toen hij rond kwam met AC Milan dacht ik: nu is het over, ik zal hem nog maar sporadisch in actie zien". Eergisteren stapte vader Joop in het vliegtuig richting Milaan, was een dag later toeschouwer bij de thuiswedstrijd van zijn zoon tegen Ascoli en stond gisteravond laat al weer op Schiphol. Een uitstapje dat Sr. voor de derde keer binnen een maand maakte en dat hij nog 27 keer zal herhalen. „Je was mijn grootste supporter en je zult dat blijven ook, zei Marco me toen hij zijn contract had getekend. Ik stond er wel even van te kijken dat hij via de club dertig tickets had ge regeld. Als het aan mij ligt sla ik dan ook geen thuiswedstrijd over, om de week zit ik op de tribune van het San Siro. Fantastisch". Volgens Van Basten sr. heeft het Marco geen enkele moeite gekost om de deal met zijn werkgever rond te krijgen. „Moet je dit uit ei gen zak betalen, dan ben je al gauw dertig mille kwijt, maar die dertig vliegritjes zaten domweg in het ei senpakket van mijn zoon. En aan gezien Berlusconi, de eigenaar van AC Milan, zakelijke banden heeft met de vliegmaatschappij Al Italia, snijdt het mes wat die partijen be treft aan twee kanten". Dertig mille Zo kan het gebeuren dat Joop van Basten, in het dagelijks leven kantoorman bij het Gemeentelijk Vervoersbedrijf Utrecht, zich om de veertien dagen als een VIP („ik zit nog businessclass ook") laat vertroetelen. Dit keer wordt hij zelfs twee dagen lang geschaduwd door een cameraploeg van het KRO-programma Columbus. „Maar ook aan die belangstelling begin ik te wennen", grapt Joop. „Thuis heb ik een soort miniatuur museum van mijn zoon. Zijn vroe gere slaapkamer puilt uit van de shirts, vaantjes, bekers en foto's en zelfs bewaar ik nog wat dagboeken van die jongen. Na een artikel in de VOLENDAM (ANP) - Trainer Alexander Mandziara van Young Boys, de tegenstander van FC Den Haag, rekent op een plaats van zijn elftal in de kwartfinales van het Europa- Cuptoernooi voor bekerwin naars. „Wij komen verder'', klonk het gistermiddag vol zelf vertrouwen in Volendam, waar Den Haag onder het oog van de Zwitserse trainer naar de over winning van 5-1 counterde. Mandziara, die ooit als Pool in het seizoen 1971-1972 voor NAC uitkwam, vond Volendam be ter. „Volendam heeft meer indruk op me gemaakt dan Den Haag. Wij komen verder. Mijn ploeg scoort gemakkelijk. Dit seizoen hebben we op de wedstrijd van zaterdag na telkens gescoord, uit en thuis. Volendam heeft mij laten zien, waar de zwakke plekken liggen van Den Haag. Ook in de verdediging heb ik die ontdekt. Wij kunnen ze of fensief pakken." Mandziara werd in zijn ongebruikelijke be toog bijgevallen door de teleur gestelde Volendam-trainer Brouwer. Pim van de Meent, de coach van Den Haag, reageerde laco niek op de woorden van zijn col lega uit Bern. „We zullen zien wie er verder komt", was het enige commentaar van Van de Meent, die weer twee geblesseer den moest noteren op zijn zie kenlijst, Alphenaar Joop Lank- haar (opnieuw de knie ver draaid) en Leidenaar Ron de Roode (knietje in het dijbeen). De trainer verwacht het tweetal binnen een week weer fit. scorer van het afgelopen seizoen in het luchtruim boven Franrijk met 17 voltreffers, en invaller Eva- verhaalt Joop van Basten (,ja, ze ni) ontvluchten Joop en Marco van hoeven me de woorden niet uit m'n Basten door een geheim poortje bek te trekken") trots over de ver- het stadion. „Er staat een auto met houding tussen hem en Marco. Ruud Gullit moet met de voetjes van de vloer om zijn drie tegenstanders te ontwijken krant over die hobby kreeg ik zelfs visite van een Frans televisieteam. Ik zou nog horen wanneer dat wordt uitgezonden". Vlak voor de aftrap zit Joop van Basten er wat ongemakkelijk bij. „Ja, een tikkie nerveus ben ik wel. Noem het een gezonde spanning, dat heb ik altijd voor wedstrijden van mijn zoon gehad. Zeker in deze entourage gaat er zo vlak voor een wedstrijd toch wel wat door je heen", bekijkt senior de volgepak te tribunes, waar zeker 70.000 men sen voor een waar Europa-Cups- feertje zorgen. „Wat een verschil met Nederland. Dit had Marco ook nodig. Hij was toe aan een nieuwe uitdaging". Tegen Ascoli, waar Hugo Ma- radona, het broertje en evenbeeld van Diego op de bank begint, steelt Ruud Gullit de show en speelt Mar co van Basten als in een kooi ge vangen. Als vlak voor tijd zijn zoon een flankbal ineens op de slof neemt en het leer maar rakelings over de lat suist, merkt Joop op: „Van die momenten moet Marco het nu hebben. Dan heb je een beetje geluk nodig. Ruud heeft vanaf de flank wat meer bewe gingsvrijheid, Marco is in het druk ke centrum teveel afhankelijk van voorzetten die nauwelijks komen. Maar vergis je niet, het is als spits veel moeilijker voetballen in Italië. Daarom zal Marco er hier ook nooit dertig inschoppen zoals in Neder land, maar vijftien goals redt-ie wel, daar ben ik van overtuigd. Hij heeft alleen even tijd nodig om zich aan te passen. De hele ploeg moet het ritme nog zien te vinden. Ver geet ook niet dat er zes nieuwelin- het voor-Olympisch voetbaltoer- chauffeur op hem te wachten", duidelijkt Joop. „Met je eigen auto of met een taxi duurt het twee uur voordat je hier uit de drukte bent en dan halen we ons toestel niet. Deze chauffeur kent alle sluipweg getjes, zo komen we wel op tijd op het vliegveld". Om half tien zondagavond pas seert Joop van Basten de Neder landse douane, twee enerverende dagen zitten er weer op. „Het is al lemaal mooi en prachtig, maar ik kan het ook goed relativeren. Twee jaar terug werd mijn vrouw getrof fen door een herseninfarct, ze wordt nu verpleegd en kans op her stel is uitgesloten. Dan denk ik zoon in het eerste van UW en een gezonde echtge note zouden me heel wat liever zijn geweest". „We kunnen samen lezen en schrij ven. Een vader-zoon-relatie kun je het nauwelijks noemen, We zijn meer vrienden van elkaar. Vroeger praatten we dag en nacht over voet bal. Moet een ander kind voor het naar bed gaan worden voorgelezen, Marco ging pas slapen als we over een wedstrijd hadden gekletst. De laatste jaren beperkte de conversa tie zich niet meer tot voetbal alleen, we praten over van alles. Taboes kennen we ook niet". Privacy Als Marco's vriendin Liesbeth haar schoonvader op het Milanese de^amateurs vijegveld oppikt, neemt Joop tot voigende morgen afscheid van zijn gezelschap. „Marco wil wat privacy bewaren. En al is hij zelf nu in trainingskamp, hij wil niet graag dat anderen bij hem thuis over de vloer komen. Het is overigens wel een paleisje", kan Joop niet nala ten uit de school te klappen over de villa in het landelijk Castellanza, zo'n twintig kilometer buiten de stad. „Alleen al die oprijlaan met dat automatische te openen hek". Drie uur voor de wedstrijd tegen Ascoli staat Joop van Basten al voor loket 17 voor het majestueuze Guiseppe Meazza stadion, door jan en alleman nog altijd San Siro ge noemd. Een wandelingetje met Liesbeth langs de supportersstalle tjes en zelfs de lunch in een naburig restaurant trekken veel bekijks. De snorrende camera volgt 'El Padre de Van Basten', is een ieder al snel duidelijk. „Misschien mag mijn zoon qua uiterlijk iets van me weg hebben, als voetballer zijn we een verschil van dag en nacht", meldt Joop, die in de jaren vijftig betaald voetbal speelde bij DOS en HVC. „Ik was geen technicus, maar een type van de ouderwetse Engelse back. Wat Marco in zijn grote teen heeft zitten, had ik niet eens in mijn hele lichaam. Dat zag ik al toen hij een jaar of zeven was, ik wist zeker dat hij het Nederlands elftal zou ha len. Daarom ook ben ik hem blij ven volgen, eerst bij UW, waar ik nog jeugdleider was van zijn elftal, vervolgens een jaartje bij Elink- wijk in de A-l en tenslotte bij Ajax. Toen hij in Amsterdam terecht kwam heb ik overigens mijn trai- nersjob gelaten voor wat die was. Ik "heb het B-diploma, maar zei al tijd: als Marco doorbreekt, dan heb ik geen tijd meer om een club te trainen. Bovendien zou ik nu met mijn 57 jaar ook te oud zijn om nog voor een groep jongens te staan" Glimp Wanneer de spelersbus van AC Milan arriveert vangt Joop een eer ste glimp op van zijn zoon. Al maakt het getinte glas een weder zijdse herkenning nagenoeg onmo gelijk. „Voor alle thuiswedstrijden verblijft Marco met zijn ploeggeno ten in het sportcentrum Milanello. Zaterdag is hij dan al van huis en voor uitwedstrijden zijn ze soms nog langer weg. Ik bel hem voor de wedstrijden ook nooit op, dat zou zijn concentratie maar verstoren. Na deze partij hebben we genoeg tijd om bij te babbelen, want Marco vliegt met me terug. Hij moet op zijn vrije maandag in Utrecht zijn op een sportbeurs. Hij doet wat promotiewerkzaamheden voor Cruijff'. gen in lopen, dat vergt enige tijd". Geheim Drie kwartier na afloop van de door AC Milan gewonnen wed strijd (doelpunten Virdis, de top- VOETBAL, KAMPALA (AFP) - In Afrikaanse zone won Uganda zaterdag in Kampala met 2-1 van Zambia. WACKER (APA) - Guus Hiddink zag zaterdag Rapid Wien met tien spelers de uitwedstrijd tegen Ad- mira Wacker met 2-1 winnen. De trainer van PSV moet onder de in druk zijn geraakt van de veer kracht van de Oostenrijkse kampi oen, die in de competitie voor de 23ste opeenvolgende keer ongesla gen bleef. Hiddink drukte zich na afloop van zijn eerste spionagereis naar Oostenrijk diplomatiek uit. „Rapid is een slimme ploeg". De lijstaanvoerder, met 25 pun ten uit veertien wedstrijden, begon het treffen in Wacker met een ge lukje. Admira's doelman Kummar liet een slap boogballetje van We ber door zijn handen glippen. Van af de 21ste minuut moest Rapid met tien man verder spelen. Kienast kreeg de rode kaart voor een grove charge tegen Artner. Admira had pech toen Kern, drie minuten na de gelijkmaker van Oberhofer in de 57ste minuut, in vrije positie slechts de lat trof. Ra pid boog tenslotte de situatie routi neus in eigen voordeel om. Twee minuten voor het einde zorgde Sto- jadinovic bij een uitval voor de vol le winst, 1-2. Young Boys, in de tweede ron de van het Europese bekerwin- naarstoernooi tegenstander van FC Den Haag, speelde in de Zwitserse competitie gelijk. In de uitwed strijd tegen koploper Grasshop pers Zürich vielen geen doelpun ten. Hierdoor bleef Young Boys op twee punten achterstand van Gras shoppers. FC Aberdeen, de tegenstander van Feyenoord in het* UEFA-cup- toernooi, nam in de Schotse Lea gue de eerste plaats op de ranglijst van Hearts of Midlothian over. Aberdeen won zelf met 3-0 op eigen veld van DunfirmLne, Hearts bleef thuis tegen Rangers steken op 0-0. Peter Nicholas, Willy Falconer en Keith Edwards scoorden voor Aberdeen. ADVERTENTIE WORLDWIDE EXPRESS LONDEN (RTR) - Liverpool blijft bovenop de hielen van Queen's Park Rangers, de leider in de Engelse eerste divisie, staan. Rangers won wel met 2-1 bij het in het eigen stadionnetje lastig te bestrijden Wimbledon. De overwinning van Liverpool, 4-0 tegen Portsmouth, was ech ter heel wat overtuigender. Het verschil tussen beide clubs bleef niettemin drie punten, met de kanttekening, dat Liverpool - de enige ongeslagen ploeg in de hoogste klasse - twee wedstrij den minder heeft gespeeld., Nummer drie Tottenham Hot spur, dat met 2-0 van het bijna onderaan staande Sheffield Wed nesday won, heeft al vijf punten minder dan QPR. De reorganisatie onder leiding van speler-manager Kenny Dalg- lish na het vertrek van topscorer Ian Rush naar Juventus is bij Li verpool voorspoedig verlopen. Het team speelt gevarieerder dan ooit, hetgeen promovendus Portsmouth in een uitverkocht stadion aan Anfield Road aan den lijve ondervond. Halverwe ge de eerste helft zorgde midden velder-international Peter Be- ardsley voor de openingstreffer. Twee doelpunten direct na de hervatting, van achtereenvol gens Steve McMahon en John Aldridge (uit een strafschop), lie ten geen enkele twijfel meer over de afloop van het duel. In de 71ste minuut maakte Ronnie Whelan er 4-0 van. Rangers had het niet gemakke lijk bij Wimbledon. Tot diep in de tweede helft was het nog 0-0. In een periode van negen minu ten kwamen de bezoekers echter ineens op een voorsprong van 2-0 door treffers van Gary Bannister en Terry Fenwick. Vier minuten voor tijd zorgde John Fashanu voor de aansluiting, maar meer zat er voor de club uit de tennis- wijk van Londen niet in. Tottenham Hotspur had op ei gen veld geen walk over tegen het laag geklasseerde Sheffield Wednesday. Tot de 70ste minuut waren aan White Hart Lane doel punten uitgebleven. Toen von den kort achter elkaar Paul Allen fn de Belg Nico Claesen het net. Door een overwinning van 2-1 op l.FC Niirnberg nam l.FC Koln de leiding in de Bundesliga. Als enige ploeg in de hoogste afdeling van het Westduitse voetbal is de ploeg van technisch directeur Udo Lattek nog ongeslagen. Zo lang die status gehandhaafd blijft, doet Lattek de blauwe pullover die hij strijk en zet elke zaterdag draagt, niet in de was. De Keulse formatie nam door goals van Allofs en Hassler de eer ste plaats over van Werder Bremen, dat bij FC Homburg maar net een puntendeling weghaalde. Tien minuten voor het einde maakte Burg- smüller daar gelijk. Bekerwinnaar Hamburger SV, dat na elf wedstrijdronden een ach terstand van zes punten heeft op de ranglijstaanvoerder, vormt nog geen bedreiging. Wel nadert de tegenstander van Ajax in de tweede ronde van het Europese bekerwinnaartoernooi het vertrouwde ni veau. Trainer Josip Skoblar was uitermate tevreden met de overwin ning van 3-1 op Uerdingen. Na Köln en Werder volgen Borrusia Monchengladbach en lands kampioen Bayern Munchen. Beide teams ondervonden geen hinder lijke gevolgen van hun optreden op het Europese podium. Eintracht Frankfurt had niet te kracht de thuisspelende Borussen werkelijk te testen (3-1). Bayern, dat al verschillende kwetsbaar bleek, kreeg on voldoende weerwerk van Hannover: 4-1. KV Mechelen is weer terug in de werkelijkheid. Club Brugge maakte zaterdagavond in een volgepakt stadion te Mechelen een einde aan de successenreeks van de ploeg van Aad de Mos, die een ruime nederlaag (2-4) moest slikken. Anderlecht nam de kop positie over via een grote over: winning op AA Gent. De ploeg van Ab Fafië werd met 6-1 versla gen. Met bondscoach Rinus Mi chels op de tribune opereerde Club Brugge tegen koploper Me chelen vooral voor rust erg sterk. Balverlies van Rutjes .leidde na een kwartier tot de eerste treffer van de Bruggenaren. Ceulemans ontfutselde de Nederlander de bal en bood Degrijse een niet te mogelijkheid. Vijf minu ten later had Brugge opnieuw succes. Middenvelder Beyens deponeerde van grote afstand de bal in de bovenhoek. Vlak voor rust leek de wedstrijd beslist. Brylle, woensdag met vier tref fers' verantwoordelijk voor de uitschakeling van de Sovjetrus- sische ploeg Zenit Leningrad, zag zijn kopbal via de binnen kant van de paal in het Mechelse doel verdwijnen: 0-3. In de tweede helft werd Club met de rug tegen de muur ge duwd. Het offensief van Meche len leverde halverwege het twee de bedrijf twee keer succes op. Eerst scoorde de Israëliër Ohana. Twee minuten later volgde ploeggenoot Sanders zijn voor beeld. MeGhelen, zonder de ge blesseerde Erwin Koeman, slaagde er niet in de gelijkmaker te produceren. Verder dan een schot van Ohana op de paal kwam de ploeg van Aad de Mos niet. In de slotminuut bepaalde Ceulemans de eindstand op 2-4. Koploper Roma had in de Itali aanse competitie tegen Pisa een strafschop nodig om de twee punten binnen te halen. Nadat de Westduitse international Vól ler in het strafschopgebied door doelman Nista was neergelegd, scoorde Boniek van de stip. Het was de vierde treffer van de Pool in vier wedstrijden. Roma speel de het grootste gedeelte van de wedstrijd met tien man. Verdedi ger Policano werd vlak voor rust uit het veld gestuurd. Napoli had opnieuw succes in een uitwedstrijd. De Italiaanse kampioen, woensdag door Real Madrid uit de Europa Cup gesto ten, won met 1-0 van Avellino. Invaller Carnevale zorgde vier minuten voor het eindsignaal voor de beslissing. Carnevale was twee minuten eerder in het veld gekomen voor de tegenval lende Braziliaan Careca. Juventus verloor van Verona, de tegenstander van FC Utrecht in de tweede ronde van UEFA- toernooi. De Deen Elkjaer Lar- sen scoorde twee keer. Brio doel puntte tegen. Ian Rush wekte geen moment de indruk aanwe zig te zijn. De international van Wales kon zich niet losmaken van zijn tegenstander. Nieuwe ling Pescara blijft opvallend presteren. Cesena, voorlaatste op ranglijst, werd twee minuten voor het einde verslagen. Pesca ra staat nu vierde op een punt van AS Roma. Net als PSV in Nederland blijft Real Madrid in Spanje achter el kaar winnen. Gisteren werd thuis tegen Sevilla de zesde ach tereenvolgende overwinning be haald. Het werd 3-1. Nadat Ramon Sevilla aan een voor sprong had geholpen werd het na rust gelijk door Tendillo. De Mexicaan Hugo Sanchez scoor de vervolgens uit een strafschop. Butragueno tekende voor 3-1. Athletic de Bilbao, dat met 3-2 bij Real Murcia won, bleef op twee punten afstand goed vol gen. Op de zesde speeldag deed zich een curiositeit voor de Spaanse competitie voor. Zater dagavond moest het kwaliteits- treffen FC Barcelona - Atletico Madrid in Nou Camp een kwar tier voor tijd worden afgebroken. Ongekend zware regenval maak te het veld in een mum van tijd onspeelbaar. De stand was op dat moment. Barcelona had de leiding genomen door Fernan dez in de rebound van een ge stopte kopbal van Lineker. Ufar- te maakte gelijk uit een straf schop, nadat Futre was gehaakt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14