PORT PSV rekent koel en zakelijk af: 6-0 Ajax strandt in eigen chaos s^rrv Snelrecht voor voetbalvandalen De Visser boos op arbiter KNVB zoekt nog oplossing Van Dalen stapt op 'Rugby-bij scholing' Met geluk nog naast Fortuna Berger nogniet vergeten Brian Kaus bij Ajax op proef MAANDAG 5 OKTOBER 1987 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 TILBURG (ANP) - De politie van Tilburg verrichtte gisteren voor en na de wedstrijd Willem 2-PSV acht ar restaties. Aan zeven van de acht verdachten is nog op zondagmiddag een dagvaarding uitgereikt door offi cier van justitie mr. Roelofs. Binnen drie weken staan ze terecht in een snelrechtprocedure. Tijdens de wed strijd hield mr. Roelofs kantoor op het Tilburgse poli tiebureau. Volgens een woordvoerder van de Tilburg se politie is het de bedoeling dat dat voortaan bij iedere risicowedstrijd van Willem 2 gebeurt. Bij het fouilleren voor de wedstrijd werd bij twee supporters vuurwerk en een mes gevonden. Vier sup porters uit Eindhoven, Arnhem en Helmond werden aangehouden omdat ze met hout en stenen gooiden. Daarbij raakte een politieagent licht gewond aan zijn hand. Na de wedstrijd werd een PSV-supporter uit de supportersbus gehaald, nadat hij vanuit het vluchtluik van de bus Willem 2-supporters had bekogeld. Een in woner van Tilburger werd ingesloten na een vechtpar tij met Eindhovense supporters. Een spoorwegpolitieman raakte op het station in Eindhoven gewond bij een vechtpartij met een aan hanger van PSV. Het tweetal viel van een trap. Daar door raakte de spoorwegman aan beide benen ge wond. De verdachte, een 30-jarige inwoner van Beek en Donk, is aangehouden. De verdachte viel voorbij gangers lastig en werd aangesproken door de spoor wegpolitie, waarna een schermutseling ontstond, al dus de Eindhovense politie. De politie van Zwolle haalde gistermiddag 33 aan hangers van de voetbalclub Roda JC uit de trein naar Groningen bracht die over naar het bureau. Dit ge beurde op verzoek van de Spoorwegpolitie. Die gaat na welke voetbalsupporters zich in de trein schuldig hebben gemaakt aan vernielingen. De aanhangers van Roda JC waren op weg wedstrijd van hup club tegen Groningen. TILBURG (GPD) - In een tijdsbestek van een kwartier heeft PSV koel en zakelijk met Willem II afgerekend. Koeman (2x), Gillhaus en Kieft schoten en kopten daarin alle Til burgse illusies aan gruzelementen. PSV, dat met de wedstrijden tegen Feyenoord en Gala- tasaray een zware week achter de rug heeft, trok in de tweede helft de handrem stevig aan. Gillhaus hebben het nakijken Er viel toen bitter weinig meer te genieten op het gemeentelijk sportpark, dat voor het eerst sinds 1979 met 18.000 toeschouwers weer eens tot de rand toe gevuld was. Dat de Eindhovenaren via Gerets en nogmaals Kieft desondanks de eindstand naar 6-0 tilden, maakte de nederlaag er voor Willem II al leen maar pijnlijker door. Nadat Rinus Israel vorige week bij PSV-Feyenoord scheidsrechter Thomas schaamteloos aan de schandpaal nagelde, wees nu Piet de Visser met de beschuldigende vinger naar de man in het zwart. Blankenstein in hoogst eigen per soon had in zijn ogen alle ellende over Willem II afgeroepen. De strafschop waaruit PSV door Koeman op 1-0 kwam noemde de nestor van het Nederlandse trai- nersgilde een „belachelijke zaak". En het tweede Eindhovense doel- ZEIST (ANP) - De KNVB zal van daag bekend maken, waar de be kerwedstrijd tussen Valleivogels en FC Den Haag zal worden ge speeld. De burgemeester van Scherpenzeel gaf geen toestem ming het duel voor de eerste ronde van het KNVB-toernooi, komend weekeinde, binnen de gemeente grenzen te laten plaatsvinden. Een actie van de Utrechtse eer- ste-klasser om de wedstrijd in de omgeving onder te brengen had geen resultaat. Kandidaat voor het bekerduel zijn Utrecht, Rotterdam (Feyenoordstadion) en Amsterdam (Olympisch Stadion). Volgens de KNVB-reglementen kan FC Den Haag zonder te spelen de tweede ronde bereiken, als Valleivogels er niet in slaagt een geschikte accom modatie te vinden. De Utrechtse eerste-klasser heeft zich eventueel bereid ver klaard de wedstrijd in het Zuider park te Den Haag af te werken. Van de zijde van Vileivogels bestaat een lichte voorkeur om in het na bije stadion van FC Utrecht te spe len. Volgens voorzitter Stoop van FC Den Haag, die zich gisteravond voor het eerst heeft gemengd in de kwestie, is Vallei vogels echter niet bereid te betalen voor de huur van bijvoorbeeld Galgenwaard of De Wageningse Berg. Spelen zonder publiek is volgens Stoop geen op lossing. „De fans rijden toch achter de spelersbus aan. Dat houd je niet geheim. Als Valleivogels niet in staat is een speelveld te regelen, dan moeten ze zich maar terugtrek ken uit het toernooi." GRONINGEN - Manager Ton van Dalen zal binnen twee weken ver trekken bij FC Groningen. Van Daien leeft al geruime tijd in onmin met voorzitter Renze de Vries. Van Dalen werd vorig seizoen door de Groningse club aangetrok ken als coordinator, maar zag zich in zijn bevoegdheden aanzienlijk beperkt door zijn voorzitter, die het liefst alle touwtjes zelf in handen houdt. Daarbij kwam nog eens dat ex-trainer Rob Jacobs niets met de van FC Twente gekomen Van Dalen te maken wilde hebben. Jacobs werd enige tijd geleden al aan de kant gezet door de Gro ningse club, afgelopen week kwam Van Dalen met zijn werkgever tot een akkoord over een vroegtijdig afscheid. Van Dalen, ex-sportjour nalist van de Twentse Courant, heeft nog geen andere betrekking ge vonden. AMERSFOORT (ANP) - De Nederlandse rugbybond hoopt op de scho len nieuwe leden te winnen. Zaterdag ging de bondsraad, tijdens een vergadering in Amersfoort, akkoord met een kostbaar landelijk pro motieplan. De 55-jarige rugbybond wil met behulp van dit plan over een dood punt heenkomen. Het aantal clubs is stijgende, maar het aantal actieve rugby-spelers daarentegen totaal niet. De scholen staan centraal in het promotie plan, de bond ziet daar de meeste potentiële leden. De bond wil volgend jaar, als de vrouw in de sport centraal staat, de nationale vrouwen-selectie laten deelnemen aan de interland-pro gramma's van Frankrijk en Engeland. Op 22 november speelt de ploeg in Londen. In Frankrijk wordt een vierlandentoernooi gehouden. De mannenploeg onder leiding van DIOK-coach Theo Snijders speelt op 25 oktober in Nederland tegen Nieuw-Zeeland onder 21 jaar. punt vond hij „helemaal een la chertje" omdat daar een overtre ding van een PSV'er aan vooraf was gegaan. „We hebben een half uur perfect gevoetbald en dan gaat zo'n stomme scheidsrechter twe.e goals weggeven. Je weet: ik ben nooit anti-scheidsrechter en ik zeg ook niet dat wij die pot anders win nen, maar hij doofde wel het vuur in ons spel. Blankenstein heeft de wedstrijd voor ons verziekt", mop perde De Visser er lustig op los. Het was de taal van een over het resultaat gefrustreerde trainer. Al leen bij de door hem aangehaalde tweede situatie was de woede van De Visser terecht. Na een overtre ding tegen Van der Horst dacht Blankenstein dat Willem II in bal bezit bleef en wilde voordeel ge ven. Dat pakte echter falikant ver keerd uit; Vanenburg heroverde de bal en Gillhaus promoveerde diens voorzet tot zijn negende competi- tiedoelpunt. Samen met clubge noot Koeman, die gisteren ook op een totaal van negen kwam, is hij daarmee topscorer in de eredivisie. De aanleiding tot de „belachelij ke" strafschop had De Visser even wel door een bril met chauvinis tisch gekleurde glazen bekeken. Hier was sprake van een school voorbeeld van een penalty. Wer- dekker hield Gillhaus vast, waarna Blankenstein maar een ding restte: naar de elfmeterstip wijzen. De in topvorm verkerende Koeman had van die afstand geen enkele moeite Verkerk te passeren. Opvallend toch dat trainers zo gauw de neiging hebben een ne derlaag af te wentelen op de schou ders van een scheidsrechter. Niet Blankenstein was er gisteren de oorzaak van dat Willem II met te hoge cijfers de pottenbak inging, maar het gebrek aan koelbloedig heid bij de Tilburgse aanvallers. In SITTARD (GPD) - Het Ajax dat zich verleden jaar nog vol op in de Europese schijnwerpers bevond, is binnen enkele maanden afgegleden tot een onherkenbare formatie. Geen enkele lijn in het spel en vaak een complete chaos. De race om het kampioenschap is reeds verloren; de wijze waarop de ploeg van Johan Cruijff zich tegen Fortuna Sittard door de competitie-alledag worstelde, dwong geen enkel res pect meer af. Met de 3-3 uitslag in de Sittardse Baandert kreeg Ajax zelfs meer dan waar het recht op had. En dat te gen een Fortuna dat echt niet boven zichzelf uitgroeide. Ajax geldt Europees als voetbalinstituut, maar mist tegen woordig de inhoud om die kwalificatie gestand te doen. ,,Het was een zwakke wedstrijd van onze kant", gaf Johan Cruijff ruiterlijk toe. Hij kon moeilijk an ders na de vertoning. Zijn vlucht poging „ik heb Richard Witschge prima werk zien doen", kon de fei ten niet verhelen. Ajax strandde in de eigen chaos. Het geijkte patroon met de stugge bezetting op de vleu gels of het korte spel binnendoor op Hennie Meijer, was zelfs voor het van al te groot tactisch vernuft gespeende Fortuna, niet moeilijk te ontregelen. Nadat de thuisploeg daartoe was overgegaan, bleef er UTRECHT (GPD) - Han Berger geniet in Italië meer bekendheid dan de club waarover hij de tech nische leiding heeft. Nadat de lo ting voor de tweede ronde van de UEFA-Cup FC Utrecht en Hellas Verona tegenover elkaar had ge bracht, herinnerde La Gazetta dello Sport aan de wedstrijden tussen FC Groningen en Inter Milan vier jaar terug en de be schuldigingen die toen door de in het noorden werkzame Berger in de richting van Inter geuit wer den. Op het parkeerterrein van Mo tel Vianen bood de in Italië onder andere als spelersmakelaar ac tieve Apollonius Konijnenburg volgens de verhalen geld aan na mens de Italiaanse topclub. Ber ger bracht de zaak naar buiten en dat leidde tot ontkenningen van alle kanten en een onderzoek van de Europese voetbalbond dat Han Berger. zonder gevolgen bleef. De di lijkse verschijnende sportkrant meldt dat de waarheid in deze af faire nooit boven water gekomen is en suggereert dat de tribune. die in het Groningse Oosterpark gebouwd is, gefinancierd is met i van Inter afkomstige lires. van voetbalplezier weinig over. En kel de totstandkoming van de 3-3- score hield de spanning er tot na het verstrijken van de officiële speeltijd in. Want toen pas kwam Ajax langszij, onverdiend. Ook tot die bekentenis was Cruijff bereid. „Normaal gesproken moetje vanaf het begin, toen we zo vlug op voor sprong kwamen, een gewonnen wedstrijd spelen. Nu, na afloop mag je in de handen knijpen datje een punt meeneemt", aldus Cruijff. Blijdschap die Ajax vooral dankte aan John Bosman en in mindere mate aan Meijer. Meijer scoorde het mooiste doelpunt en de dit sei zoen vaak verguisde Bosman de nuttigste goal. De international bracht zijn ploeg al in de tweede minuut op voorsprong en tekende ook voor Ajax' derde treffer. De speler die de stempel op de ontmoeting drukte was echter aan de andere kant te vinden. Meer ver guisd dan John Bosman, zelfs ver wijderd van de training en ge dreigd met ontslag: John Linford. Fortuna Sittard realiseerde zich de ze week dat het zich niet de weelde kan veroorloven de wispelturige Brit aan de kant te laten. En Lin ford liet iedereen zien en Ajax voe len waarom. In zijn eentje was de houwdegen verantwoordelijk voor de desorganisatie in de Amster damse achterhoede en betrokken bij Fortuna's produktie. Uit de overtreding die hij provoceerde ontstond de gelijkmaker (Sigi Lens tikte dichtbij in, nadat Menzo de vrije trap van Boessen moest losla ten). Vervolgens kon Anton Jans sen scoren omdat Linford, Danny Blind al duwend en trekkend hele maal van de wijs bracht. De derde Fortuna-treffer nam de Brit zelf - John Bosman zaait met hooggeheven been paniek bij Henk Duut e Bosman scoorde tweemaal voor zijn rekening. Daarvoor zette hij zich af tegen Aron Winter en had toen geen moeite om Menzo te verschalken. „Ik wist niet wat me na drie weken inactiviteit te wachten stond, maar toen ik zo'n ontvangst van het pu bliek kreeg kon het niet meer fout. Nu ben ik gelukkig, omdat ik mijn waarde heb bewezen. Of nu alles koek en ei is tussen de club en mij? Als er interesse van buitenaf is, ver trek ik". John Linford haalde zijn gram en Ajax legde hem geen stro breed in de weg. „Ondanks onze er varing hebben wij ons laten provo ceren", vond Cruijff. „Ajax is mee gegaan in de chaotische speelwijze van Fortuna, in plaats het eigen spel te spelen. Bovendien werden de meeste spelers in de persoonlij ke duels afgetroefd. Ook achterin liep het van geen kant. Vaste zaken als rust en routine waren ver te zoe ken". Dat de schade uiteindelijk tot het verlies van een punt beperkt bleef, was niet de verdienste van Ajax, maar het gevolg van het onzorg- vuldsig omspringen met de kansen van de thuisploeg. Hans van Door- neveld: „Wij hebben verzuimd de mogelijkheden tot scoren volledig uit te buiten. Het is een hard gelag als je dan in blessuretijd de winst nog uit je vingers laat glippen. Het zegt natuurlijk wel iets over de klasse van Ajax". SITTARD (GPD) - Meteen na de hervatting tijdens Fortuna Sittard-Ajax besloot Johan Cruijff Arnold Mühren te ver vangen. De middenvelder vond zijn draai niet en maakte een vermoeide indruk. Cruijff: „Door zijn ziekte kampt Mühren met een achter stand. Hij zit twee kilo onder zijn lichaamsgewicht. Zeg maar gerust dat hij twee kilo kracht mist". Of Arnold Mü hren volledig fit zal zijn voor de interland volgende'week in Po len, betwijfelt Cruijff ten zee rste. „Ik zou Mühren niet selec teren, zoals hij nu is". het eerste half uur liet Willem II nonchalant minstens een handvol fraaie mogelijkheden liggen. Mad- dock, Farrington, Broeken en Van der Horst, zij allen bleven in gebre ke. Scoren Willem II voetbalde in die perio de uitstekend, maar liet het op het belangrijkste onderdeel van het spel (het scoren) volledig afweten. PSV kon aanvankelijk, net als in eerdere uitwedstrijden en woens dag in Istanbul tegen Galatasaray, allerminst bekoren. De aanstaande kampioen ontplooide nauwelijks initiatieven en leed opvallend veel balverlies. „Wij waren niet domi nant genoeg", zou trainer Hiddink later verklaren. Pas na het openingsdoelpunt kreeg PSV greep op de wedstrijd en kon Willem II murw worden ge speeld. Waarbij het de multinatio nal uit de Lichtstad ten zeerste ge legen kwam dat zij kinderlijk naief werden bekampt. Achterin liet De Visser zijn ploeg en op een lijn en een tegen een spelen en op het mid denveld mocht de uitblinkende Koeman onbekommerd zijn gang gaan. Guus Hiddink was daarom reeel genoeg te beamen dat de 6-0 zege weliswaar een klinkend resultaat was, maar dat PSV allesbehalve soepel draaide. Hij vond het te goedkoop naar de geblesseerde Ar- nesen en Thoresen te verwijzen, maar denkt wel dat daar de oorzaak ligt. Bovendien zijn ook Nielsen (kuitbeen) en Lerby (allerlei kleine blessures) momenteel niet fit. Niel sen werd in de rust al vervangen door Veldman. En Lerby werd in de zeventigste minuut afgelost door Willy van de Kerkhof. Deze week zal Hiddink op de training de teugels wat laten vieren. „We moeten zien dat we de zaak weer fit krijgen". Op een of meer versterkingen voor zijn naar internationale maatstaven smalle selectie, zal hij voorlopig niet aan dringen. „Alleen als Arnesen en Thoresen chronisch geblesseerd blijken, ontstaat een andere situa tie". KOPENHAGEN (Ritzau) - Ajax krijgt binnenkort de Deense mid denvelder Brian Kaus voor proef- trainingen in Amsterdam. De 20-ja- rige Kaus, speler van Brónshöj Ko penhagen, verklaarde dat in de Deense hoofdstad. Kaus scoorde dit seizoen als offensieve midden velder al acht keer voor de eerste- divisieclub. Volgens Arie van Eij- den, algemeen directeur van Ajax, is er nog geen sprake van het aan trekken van de Deen. In Denemarken legde Bröndby overigens ongeslagen beslag op de titel. Vier ronden voor het einde had Bröndby een voorsprong van negen punten op Ikast IF. MAANDAG 15.03-15.50 BBC 2: American Bas ketball. 17.35-18.00 BBC 1: Horse of the Year 19.25-20.00 Ned 1: Sportpanorama met o.a. flitsen van de wedstrijd VW-FC Utrecht en het doelpunt van de week. 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time. 21.25-22.00 SKY: Motorsport News. 22.00-23.00 SKY: Spaans competi tie-voetbal. 22.10-22.30 Ned 2: Schaken, verslag van het Interpolis Schaaktoernooi in Tilburg. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met Europa Cup-voetbal Glasgow Ran- gers-Dinamo Kiev. 22.40-23.50 BBC 1: Horse of the Year 16.15-17.00 Did 2: Pfiff: sportpro gramma voor de jeugd. 17.35-18.00 BBC 1: Horse of the Year Show. 22.00-23.00 SKY: Dutch Football: Nederlands competitie-voetbal met o.a. de wedstrijd van de dag. 22.20-23.30 BBC 1: Horse of the Year Show. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: een herhaling van de Nat West-Trofee (cricket) 13.00-24.00 SKY: US College Footb all 1987/'88.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13