Nieuw onderzoek NS naar stations in bollenstreek Concertorganisatie verlaagt drempels TERUG NA ONTVOERING Kerstflora Nieuwe narcis Bedrijfsverzorgers zijn uitkomst voor tuinders PAGINA 10 W III REGIO MAANDAG 5 OKTOBER 1987 Sassenlieim aan Schiphollijn, Voorhout en Hülegom aan oude lijn BOLLENSTREEK - De Nederlandse Spoorwegen zijn een nieuw onderzoek begonnen naar de mogelijkheid om in de bollenstreek een of meer stations te openen. Het on derzoek volgt op een studie van het samenwerkingsorgaan duin- en bollenstreek (SDB) dat enige tijd geleden is afge sloten en waarin wordt aangetoond dat er binnen de be staande dienstregeling ruimte is voor het openen van nieu we stations in de streek. TER AAR - Een hartelijk weerzien in Ter Aar. De 21-jarige Farida Bourdim, die 26 juli dit jaar door haar vader werd ontvoerd om te worden uitgehuwelijkt in Marokko, kwam gisteren na precies tien weken terug in Neder land. De pleegouders van Farida. de familie Paalman!Kraak, waren op vakantie toen de vader van het meisje haar met een smoesje meenam naar Marokko. Het meisje is inmiddels wel getrouwd. Direct na de vermissing kwam de familie Kraak in actie. Er werd contact gezocht met Farida en hca- vader in Marokko. Nadat Farida telefonisch had bevestigd dat zij niet uit vrije wil was meegegaan, werd ook de Neder landse overheid ingeschakeld. Anderhalve week geleden kreeg het meisje officieel de Nederlandse nationaliteit. Ze woont al sinds haar elfde jaar in Nederland. Later die week werd via het ministerie van buitenlandse zaken bekend dat vader Bourdim van plan was het afgelopen weekeinde te vertrekken uit Marokko. Na het aflzomen van Farida's Nederlander schap heeft de Marokkaanse justitie volgens het meisje ingegrepen waarna beiden woensdag het land zijn uitge zet. Het meisje, dat in goede gezondheid verkeert, is inmiddels getrouwd met een neef. Na alle trammelant die ze had gemaakt rond het gedwongen huwelijk, heeft ze wel zelf mogen bepalen met wie. Daardoor is de kans groot dat ze geen echtscheiding aanvraagt. Over niet al te lange tijd komt de recherche praten over de mogelijkheid haar vader aan te geven. Farida liet gisteren weten deze kans niet onbenut te laten. Jan Verhaar: "Ook als een tuinder met vakantie wil kan hij een beroep op ons doen". Vrijkaartjes en gratis vervoer Alphen Het SDB-bestuur pleit al jaren voor de aanleg van een of meer stations in de bollenstreek. Sassenheim aan de Schiphollijn en Voorhout en Hillegom aan de zogeheten oude lijn (Leiden-Haarlem) zouden vol gens het SDB het meest in aanmer king komen voor nieuwe halte plaatsen. Het nieuwe onderzoek moet vol gens een woordvoerder van NS worden gezien als een 'actualise- HOOFDDORP (ANP) - Een ernstig verkeersongeval in Hoofddorp vrijdagavond heeft aan drie men sen uit die plaats het leven gekost. De slachtoffers bevonden zich in een personenauto, die bij het cen trum van Hpofddorp een vlucht heuvel raakte. De bestuurster van de auto verloor daardoor de macht over het stuur en botste frontaal op een tegenligger, reed vervolgens het talud af en beland de in de sloot. Bij aankomst van de politie waren twee van de vier inzittenden, die allen familiele den van elkaar waren, reeds over- De bedrijfsverzorgingsdienst is een instantie waarop zieke agra riërs in tijd van nood een beroep kunnen doen. De verzorgings- dienst heeft veertien man in vas te dienst. Volgens Verhaar staan ze stuk voor stuk hun mannetje. Wanneer het echt nodig is, kun nen ze binnen een uur de leiding van een bedrijf overnemen. Bij ziekte, bij plotselinge pieken en sinds kort ook als de eigenaar van een bedrijf een paar weken met vakantie wil. Twaalf jaar geleden werd de dienst op initiatief van de centra le bond agrarische bedrijfsver- zorgingsdiensten in het leven ge roepen. Die bond ging daartoe over, omdat zij geen hulp - in de vorm van mankracht - kon verle nen als haar leden daar om vroe gen. Overal in het land ontston den, zeg maar, verenigingen. Ook in de bollenstreek. Jan Ver haar houdt zich namens de vere niging, die inmiddels vijfhon derd leden telt, bezig met het ver delen van de werkzaamheden. Indien ondernemers een be roep op een bedrijfsverzorger doen, dan moeten zij daardoor wel betalen. Een minimaal be drag. Alleen de uren die de tijde lijke kracht maakt, worden in re kening gebracht. De sociale las ten komen voor rekening van de vereniging. In feitekan iedereen bij de dienst aan de bel trekken. Als het mogelijk is wordt hulp geboden. Voorwaarde is echter wel, dat men lid wordt van de vereniging als daarvan nog geen sprake is. Voor de hulpvrager betekent dit dat hij het eerste halfjaar het vol le pond zal moeten betalen. De ondernemers die al lid waren en om hulp vragen, kunnen een jaar van ae verzorgingsdienst ge bruik maken tegen alleen het uurloon. Na dat jaar draaien ook zij voor de sociale lasten op. Jan Verhaar over het waarom daarvan: "Als er een jaar voorbij is treedt de AAW-wet in werking. ring van eerdere studies' en is niet gebaseerd op de resulaten van het SDB-onderzoek. K. van Schenk- Brill, binnen het SDB portefeuille houder van verkeerszaken, hoopt evenwel dat door NS ook de signa len uit de bollenstreek worden meegewogen. Hij denkt dan vooral aan de mogelijkheid om aan de Schiphollijn een extra stop in te lassen bij Sassenheim. Van Schenk-Brill houdt op zijn leden. Deze slachtoffers waren de 14-jarige L. Willems en de 16-jari- ge N. Willems. De overige twee inzittenden werden overgebracht naar het Elisabeth Gasthuis in Haarlem. Daar overleed zaterdagmorgen vroeg de 10-jarige S. Willems. De bestuurster van de wagen, de 20- jarige S. Willems, is inmiddels overgebracht naar het AMC in Amsterdam. Zij verkeert in le vensgevaar. De enige inzittende van de andere wagen die bij dit ongeval betrokken was, liep licht letsel op. De zieke ondernemer krijgt dan geld uitgekeerd. Wij zijn van me ning dat hij dan voor de sociale lasten van de hulpkracht moet opdraaien als die na dat jaar blijft". Werken met mensen van de vereniging is voor een onderne mer aantrekkelijk. Hem wordt slechts het uurloon in rekening gebracht. Suggereren de agrari ërs nooit dat ze ziek zijn? Verhaar kijkt bedenkelijk. Wil er liever niet over praten, maar zegt toch: "Misbruik, hè? Ach, dat heb je gauw genoeg in de ga ten. Als ik eens onaangekondigd bij een bedrijf binnenstap en de eigenaar loopt volop te werken, ja, dan is het voor mij klaar. Ge lukkig komt zoiets niet voor. Bo vendien moet ieder lid dat zich ziek meldt een verklaring onder tekenen waarop het mededeling moet doen over de oorzaak van de ziekte. Nee, we hebben daar eigenlijk nooit problemen mee gehad". Verhaar zei het al: de vereni ging heeft veertien man in vaste dienst. Kan hij die het hele jaar aan de slag houden? "Geen enkel punt", zegt hij. "We moeten hen ook wei aan het werk houden, anders kost het de vereniging alleen maar geld. Maar ik hoef niet de boer op om werk te werven. Dat komt van zelf op ons af. Ik ben meer onder weg om goede mensen te vinden, dan dat ik moeite moet doen om onze mensen bezig te houden. We springen niet alleen bij ziekte in. Ook als een bedrijf het heel erg druk heeft en geen mensen kan vinden, kan het bij ons ko men. En sinds kort dus een nieu we service: de agrariër kan rustig met vakantie gaan. Iemand van onze dienst zorgt er voor dat het werk gewoon doorgaat. Het eni ge dat we van zo iemand ver wachten is, dat hij dit een week of vier voor zijn afreizen even aan ons laat weten. Dan kunnen wij beurt wel zo zijn twijfels over de bereidheid van de NS om daadwer kelijk mee te willen meewerken aan de opening van nieuwe sta tions. Hij verwijst daarbij naar het verwerpen van eerdere plannen door de spoorwegen om in de bol lenstreek stations te openen. Uitgangspunt voor de NS is dat de stops binnen de dienstregeling moeten passen en dat er bovendien voldoende gebruik wordt gemaakt van de nieuwe stations. NS heeft altijd beweerd dat de bollenstreek niet aan deze twee criteria voldoet- ."De opening van een nieuw sta tion in de bollenstreek is voor NS momenteel nog steeds te duur", be vestigt de zegsman van de spoor wegen". Van Schenk-Brill trekt dat overi gens in twijfel. Hij wijst niet alleen op de resultaten van het eigen on derzoek dat ruimte in de dienstre geling heeft aangetoond, maar ook op het feit dat er in de bollenstreek een gebied is met 160.000 inwoners. Toch zegt SDB-bestuurder dat hij 'per saldo niet pessimistisch is gestemd' over de opening van sta tions in de bollenstreek in de na bije toekomst. Hij baseert zich dan vooral ook op recentelijke uitspra ken van minister N. Smit-Kroes van Verkeer en waterstaat dat er maatregelen worden genomen om de verkeersoverlast in de Randstad zovel mogelijk terug te dringen, waarbij niet alleen wordt gekeken naar het wegennet. Als dat beleid verder wordt uitgewerkt en er geld beschikbaar wordt gesteld, zal NS ook wel over de brug komen, ver wacht Van Schenk-Brill, tevens fractievoorzitter van de WD in Hillegom. daar op inspelen en is er voor hem geen vuiltje aan de lucht". Wat voor mensen zijn het die in dienst zijn van de bedrijfsverzor gingsdienst? Jan Verhaar: "Wat wij probe ren is vooral jonge mensen in dienst te nemen. Mensen die net de tuinbouwschool hebben ver laten. Die kunnen wij zelf vor men. Intern leiden we ze op. De mensen die voor ons werken zijn geselecteerd. Het ene moment werken ze in kassen, het andere moment doet een bollenkweker een beroep op ze en het kan zelfs gebeuren dat een boomkweker onze hulp inroept. Heel afwisse lend dus. Je hebt dan wel men sen nodig Hi#» van want.en weten en verstand hebben van het werk waarvoor ze worden ingezet. Dat eist veel van de bedrijfsverzor- gers. Juist daarom leiden wij hen na de tuinbouwschool zelf intern verder op". Het lijkt wellicht nog wat vroeg, maar toch wordt er al hard ge werkt aan de voorbereidingen voor de Kerstflora '87. Deze groots opgezette bobloementen- toonstelling wordt van 22 tot en met 27 september gehouden in de hallen van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg. intussen weerspreekt Van Schenk-Brill de angst die er bij de NZH bestaat tegen het openingen van nieuwe stations in de bollen streek. Volgens de vervoersmaat schappij zou een en ander tot der mate grote verliezen kunnen lei den, dat bepaalde buslijnen in het uiterste geval moeten worden op geheven. Van Schenk-Brill meent even wel dat het gebruik van de bus al leen maar zal toenemen, omdat veel bewoners van de bollenstreek bij de opening van nieuwe stations de trein zullen pakken in plaats van de auto, en daar een stukje rijden met de bus voor over hebben. "Dan moet de NZH de dienstregeling daarop natuurlijk wel afstemmen", aldus Van Schenk-Brill die het standpunt van de NZH overigens onderschijft dat er geen 'parallel lo pende lijnen' mogen zijn. Op de vuist met autokraker ALPHEN AAN DEN RIJN - Een autokraker is zaterdagavond op he terdaad betrapt in de parkeergara ge onder het Alphense winkelcen trum de Ridderhof. De dader kon zich na een hevige vechtpartij met de 52-jarige eigenaar van de wagen uit de voeten maken. De Alphense eigenaar was met zijn gezin in het winkelcentrum uit eten, toen zijn tienjarige zoon iets uit de wagen wilde halen. Deze ont dekte de inbreker en meldde dit aan zijn vader, die meteen in actie kwam. Na enkele flinke klappen over en weer verdween de inbreker zonder iets mee te nemen. De Kerstflora is een belangrij ke gebeurtenis voor het>'bollen- vak'. Tijdens de tentoonstelling zullen duizenden tulpen, narcis sen, hyacinten en andere bol- bloemen, maar ook potplanten worden gepresenteerd door een groot aantal bedrijven. Het brede sortiment bolbloe- men dat wordt getoond mag, ge zien het tijdstip waarop de Kerst- flora wordt gehouden, uniek worden genoemd. Want wie aan bolbloemen denkt, denkt aller eerst aan het vooijaar. Het ontwerp voor de tentoon stelling is gemaakt door het Am sterdamse tuinarchitectenbu reau Van Wieringen-Prins, dat ook betrokken was bij de Floria- de. De afgelopen twee jaar, toen de Kerstflora werd gehouden in de RAI in Amsterdam, verleende het bureau eveneens medewer king. De tentoonstelling, die overi gens wordt georganiseerd onder auspiciën van de Konjnklijke Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, zal straks een oppervlakte beslaan van 2000 vierkante meter. Na jarenlang experimenteren zijn Nederlandse bollenkwekers erin geslaagd de narcis, een voor jaarsbloem bij uitstek, zomer- en winterhard te maken en een rijke bloei in het najaar te garanderen. Het is nu dus mogelijk om ook in de koude wintermaanden bin nenshuis te genieten van de pracht van narcissen. De narcissen zijn in deze tijd te koop. Het ras heet Tarzetta. Wat verder benodigd is, is^en schaal van ten minste 15 cm diepte en wat schoobgewassen kiezels, of grind dat niet te grof mag zijn. Uiteraard mogen de bollen ook worden geplant in potgrond. De bollen moeten zo diep tus sen de kiezels worden gezet dat de bovenkant van de bol er nog bovenuit steekt. De bollen moen elkaar niet raken. Daarna kan de schaal met gewoon kraanwater worden gevuld, waarbij erop moet worden gelet dat de bollen alleen aan de onderkant vochtig worden. De bloemen die aan de sten gels van de tarzetta-narcis ver schijnen zijn weliswaar klein, maar omdat er aan elke stengel meerdere bloemen komen, geeft dat toch een 'massaal' effect. Het is niet noodzakelijk dat de bollen voordat ze in bloei kun nen worden getrokken, op een koude plaats worden gezet. Ze kunnen direct na aankoop in een plaatsje krijgen in de venster bank. De bloemetjes verspreiden een aangename geur. Bij een tempe ratuur van rond de 17 graden is hun ontwikkeling het beste, maar het in bloei trekken lukt ook bij gewone kamertempera tuur. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense culturele stichting Cor nelis de Vlaming smijt het komen de concertseizoen met vrijkaartjes. Scholen, maatschappelijke organi saties en bedrijven worden bena derd om de klassieke muziekuit voeringen in de Oudshoornse kerk gratis te komen bezoeken. Met de ze actie wil de stichting de drempel verlagen voor haar kwalitatief hoogstaande concertserie en hoopt daarmee volle zalen te trekken. "We grijpen terug naar onze oor spronkelijke doelstelling. Die houdt in dat we onze activiteiten houden voor een zo breed mogelijk- publiek", aldus W. van der Haar, voorzitter van de stichting Cornelis de Vlaming, genoemd naar de op richter van de geheel gerestaureer de Oudshoornse kerk. "Die kerk is onze basis, daar kunnen we niet omheen. We moeten er wel voor zorgen dat zo veel mogelijk men sen van het kerkgebouw gebruik maken. Onze klassieke Concerten hebben niets van doen met religie en het gebouw heeft een fenome nale akoestiek". In willekeurige volgorde worden de Alphense scholen in het ver volgonderwijs door de stichting aangeschreven. Groepen van maximaal vijftig leerlingen per school krijgen dan de gelegenheid gratis een concert bij te wonen. De scholieren kunnen ook tegen gere duceerd tarief een passepartout ko pen voor de gehele concertserie. Bovendien heeft de stichting dertien plaatselijke maatschappe lijke instellingen uitgenodigd om met een groep een concert bij te wonen. Ten slotte krijgen ook di verse bedrijven een dergelijke uit nodiging voor hun personeel, za kenrelaties of hun klanten. Als ser vice aan bejaarde bezoekers stelt de stichting gratis vervoer naar en van de Oudhoornse kerk beschik baar. Transport kan van te voren worden besteld. Donderdagavond is het eerste van de vijf concerten die Cornelis de Vlaming voor dit seizoen op het programma heeft. Het Amsterdam Loeki Stardust Quartet, bekend van de tune in de ster-reclame, speelt onder meer werken van Fre- scobaldi. Bach, Purcell en Antonio Vivaldi. Het concert begint om kwart over acht. Later dit jaar (12 november) staat het Amsterdams Gitaartrio 'op de planken. In 1988 volgen het Orlando Kwartet op 11 februari, Abbie de Quant (fluit) en Edward Witsenburg (harp) op 10 maart en ten slotte Bob van Aspe- ren (clavecimbel) en Marijke Mies- sen (blokfluit) op 14 april. Van der Haar: "De beste manier om de zaal vol te krijgen is een radi cale prijsverlaging, maar dat kun nen we hier echt niet doen. Kwali teit staat bij ons voorop en dat wil len we zo houden. Alleen dank zij de sponsoring door vier bedrijven is de prijs van de toegangskaarten op een zeer redelijk niveau geble ven. In de' vier grote steden moet voor dergelijke concerten het dub bele worden neergeteld". De secretaris van de stichting, N. Peters: "We hebben gekozen voor een gerichte benadering van enke le publieksgroepen. Het is de be doeling dat deze bezoekers zelf ontdekken dat in de Oudshoornse kerk goede concerten worden ge geven. Dan komen ze vanzelf te rug. Het kerkgebouw zal er niet meteen van volstromen, maar met honderd bezoekers in plaats van de gebruikelijke tachtig tot negentig zijn we flik tevreden". Feestende meute politie te slim af ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gistermor gen machteloos moeten toezien hoe ongeveer 120 jongelui de trein uit Leiden tot stoppen brachten en vervolgens massaal te vroeg uit stapten. De jongeren kwamen terug van de viering van het Leidens ontzet en kregen bij het vertrek van het station in Leiden al begeleiding van tien agenten van de spoorweg politie. Die stapten uit bij Lam menschans, nadat de trein al een uur vertraging had opgelopen om dat de passagiers vele malen aan de noodrem trokken. De ontvangst in Alphen verliep niet zoals de politie had gewild: op de Edisonweg, enkele honderden meters voor het Alphense station stroomden de treinstellen leeg. Er konden daarom geen aanhoudin gen worden verricht. Drie doden en levensgevaarlijk gewonde bij ongeval Hoofddorp HILLEGOM - "Geen dag gaat er voorbij of er wordt wel een beroep op ons gédaan. Heus niet alleen door eenmansbedrijfjes. Zelfs grote ondernemers weten in middels de weg naar ons te vinden". Zo leidt Jan Ver baar uit Hillegom van de agrarische bedrijfsverzor gingsdienst zijn verhaal in. MAANDAG 5 OKT. Lelden vioolconcert door Johannes Leertouwer met Derk Pik, piano, werken van Brahms. 20.15 uur, Kapelzaal K O. Haze- windsteeg. inleiding over "Witte en zwarte Magie' door Ds. Meiners uit Soest, 20.00 uur. Spiritistisch Ge nootschap Leiden, Lage Mors- weg 14a. films: 'Filmoog' (Kinoglas) van Dzjga Vertov, 19.30 uur; 'De man met de camera' van Dziga Ver tov, 19,30 uur; 'Baby Rjazanskije' van Olga Preobrazjenskaja, 22.00 uur, Lak-Cinema. Cleve- ringaplaats. Ex '85 organiseerd onder de naam energy-percussion een in troductieles van de cursus per cussie olv Alain Anglionin, 18.30 tot 19.30 uur, Koppenhinksteeg 15. Leiderdorp inleveren sport- en winterkle- ding voor kinderen t/m 14 jaar en damesmantels voor de kleding- Nieuwkoop open les Quilting en Pat chwork, Stichting Over de Drem pel, van 19.00 tot 20.30 uur. Beet- hovenlaan 31. Werf, Schoolstraat 4, vanaf 19.00 DINSDAG 6 OKT. Alphen kalveropfokwedstrijd, Agrari sche school, Kalkovenweg, 9.00 introductieavond cursus Para normaal of Heel GeWoon, 20.00 uur in de Goede Herderkerk. Ten Harmsenstraat. Leiden films: 'Staking' van Sergei Ei- senstein, 20.00 uur; 'De Moeder' van V. Pudovkin, 22.00 uur, Lak- theater, Cleeveringaplaats. films over Tunesië, 20.15 uur in de Kapelzaal van K O, Haze- windsteeg. lezing 'Van kiezelsteen tot edelsteen', 20.00 uur, Rijksmuse um voor Geologie en Mineralo gie, Hooglandsekerkgracht. film voor vrouwen 'Yentl', aan vang 9.30 uur in het Leidse Volks huis, Apothekersdijk. oecumenisch avondgebed, 19.00 tot 19.30 uur in de Oud Ka tholieke kerk aan de Zoeterwoud- se singel. Leiderdorp inleveren sport- en winterkle- WOENSDAG 7 OKT. Leiden spreekuur verkeersvcligheid van 10.30 tot 12.00 uur in het. Stadsbouwhuis, Langegracht 72. lezing over organisch bouwen met de titel 'Architectuur, bouwen aan de toekomst' door A. Kasber- gen, 20.15 uur in de Rudolf Stei- nerschool, César Frankstraat 9. zangavond in de Marekerk, or ganist: Ben Fey mmv Chr. Ge mengd Koor 'Capelle' olv. Cor de Klerk, de verbindende tekst wordt gesproken door Ds. Christ uit Katwijk, aanvang 20.00 uur. film: 'Catherine en la petite marchande d'allumettes' van Jean Renoir, 20.00 uur; 'La vie est nous' van Jean Renoir, 22.15 uur. LVC, Breestraat 66. jazz-concert door Trio Fezz, 20.15 uur. Kapelzaal.K O, Ha- zewindsteeg. week: puzzeltocht en volksdan sen voor kinderen van 9 tot 12 jaar. 16.15 tot 17.30 uur, Open bare bibliotheek, Muzenhof. klaverjassen bij de Buitenge wonen, 20.00 uur, Muzenhof, Cor kledingbeurs UW, 9.00 tot 11.00 uur in de Scheppingskerk. Valkenburg bezichtiging Romeinse opgra vingen buiten de Dorpskerk, nabij vliegveld, 9.15, 11.15 en 13.15

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10