'Kies meer voor mannenberoepen' Damrak wacht dollar en rentestand af Burad helpt u Directeur Nestlé nodigt bonden uit voor gesprek Overheid stimuleert vrouwen: Computerfirma boos op Korthals Altes Vier doden bij brand op schip Automatiseren een probleem? ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 PAGINA 7 HEEMSTEDE/DEN HAAG (GPD) - Systel Automatisering BV in Heemstede heeft onlangs twee or ders gemist voor leverantie van computers aan de rijkspolitie. Di recteur B. Witjas meent dat zijn be drijf is gepasseerd na 'onfatsoenlij ke druk' op de commissies die ad vies hadden uitgebracht aan de ambtelijke top bij het ministerie van justitie. In een telegram aan minister Korthals Altes heeft Wit jas zijn misnoegen geuit over de gang van zaken. De opdrachten die het bedrijf meende binnen te hebben, zijn op het laatste moment aan andere on dernemingen gegund. In de ene zaak gaat het om maximaal zes honderd computers die worden de DEN HAAG (ANP) - Eind dit jaar start de rijksoverheid een voorlichtingscampagne om geinstaileerd op de bureaus meisjes en vrouwen te stimuleren te kiezen voor zogenoemde mannenberoepen. De actie zogeheten landgroepen bij de rijks sluit aan bij die om vrouwelijke scholieren er toe te bewegen exacte vakken in het eind examenpakket op te nemen. Beide campagnes lopen door tot 1990. Minister De Koning van sociale za- zijn eerst-verantwoordelijk voor de ken en werkgelegenheid heeft dit uitvoering van de maatregelen, de Tweede Kamer geschreven in Aangekondigd wordt dat de zijn „Actieprogramma Emancipa- overheid de komende drie jaren de tiebeleid 1987 - 1990". Twee jaar ge- vrouwenvakscholen blijft subsi leden kwam het kabinet met een diëren. Deze instituten leiden beleidsplan voor de emancipatie, vrouwen op voor onder meer de in- Nu wordt vastgesteld dat een actie- formatiesector. Ook via andere re- programma nodig is om de doel stellingen te kunnen verwezenlij ken. De betrokken vakministers PORT STANLEY - Bij een brand aan boord van een 13.000 ton me tend fabrieksschip, afgemeerd ter hoogte van Port Stanley, de hoofd stad van de Falklandeilanden, zijn vier Poolse zeelieden om het leven gekomen. Het schip, de Pomorze, diende als moederschip voor Poolse trei- lers die in de wateren voor de Brit se kolonie vissen. Het heeft een be manning van 140 koppen. Verblij ven in het achterschip zijn ver nield. Borssele wellicht verbrandingsplaats van stralingsafval PETTEN (GPD) De Centrale Or ganisatie voor Radioactief Afval (COVRA) heeft gisteren bij het rijk de vergunning-aanvragen inge diend voor de realisatie van een verwerkings- en opslagbedrijf voor laag, middel en hoog radioactief af val op het industrieterrein van Borssele. De realisatie van de COVRA-ves- tiging in Borssele vergt een mini male investering van vijf a zeshon derd miljoen gulden en levert on geveer vijfenzeventig arbeidsplaat sen op. Dat kunnen er in de toe komst, als er besloten wordt in Ne derland meer kerncentrales te bou wen, honderd worden. Het investe ringsbedrag loopt dan op tot rond gelingen worden jes gestimuleerd zich meer te rich ten op automatiseringsfuncties. Met brochures wordt informatie verspreid opdat meer vrouwen die in de industrie werken, daadwer kelijk opleidingen kunnen volgen om hogerop te komen. In enkele sectoren als de carros- seriebouw en metaalindustrie, ko men er ook volgend jaar regionaal speciale opleidingen voor vrouwen en meisjes. De tweeduizend gul den extra subsidie blijft gehand haafd voor een meisje dat in het leerlingwezen een vak leert, dat vereenvoudiging thans nog door meer mannen dan tingstelsel. vrouwen wordt beoefend. Centra voor Vakopleiding kunnen extra financiële steun krijgen in werking kan treden. De wet- en regelgevig voor het zwanger schapsverlof wordt dan ter hand genomen. Nog dit najaar start de voorlichting over de combinatie zwangerschap en betaalde arbeid en het geven van borstvoeding op het werk. Mogelijk kan volgend jaar ook de rechtspositie van deel tijdwerkers worden verbeterd. Minister De Koning kondigt aan dat de regering met een nieuw standpunt komt over kinderop vang. Hij onderkent het belang van de opvang als voorwaarde om het verrichten van betaalde arbeid te kunnen combineren met het ver zorgen van kinderen. De regering beziet voor haar standpunt ook de omvang van de kinderopvang, de wijze van organisatie en de manier van financiering, terwijl zij reke ning houdt met voorstellen voor het belas- politie. Daarmee zou een bedrag zijn gemoeid van vier miljoen gul den. Het tweede contract heeft be trekking op een 'PC-privé'-project. Personeel van de rijkspolitie zou in de gelegenheid worden gesteld voor thuisgebruik een personal computer aan te schaffen. In dit ge val was sprake van enkele duizen den exemplaren met een waarde van ongeveer zes miljoen gulden. Tot woede van Witjas is vorige week tijdens de Vakbeurs Efficien cy deze laatste ontwerp-overeen- komst getroffen door een negatief besluit van een hoge ambtenaar van het ministerie. Reden daarvoor is dat Systel geen Nederlands pro- dukt op de markt brengt. Het de partement zou om die reden de voorkeur geven aan Tulip. Systel is in de Benelux alleenvertegenwoor diger i Tai- n Multitech/Acer, fabrikaat. Witjas meent echter dat Tulip allerminst een ty pisch Nederlands produkt ver koopt. ..Het is een goed bedrijf maar wat zij doen is assembleren van spullen die voor negentig procent uit Japan, Taiwan en Korea afkom stig zijn. Een order verliezen is niet leuk maar dan moet het wel op goede gronden gebeuren. Dat is hier niet gebeurd. Hier is sprake van zuiver protectionisme waarvan ik dacht dat de Nederlandse rege ring een tegenstander was. Wij moeten voortaan gewoon onze die Het Actieprogramma meldt dat het kader van de landelijke sportstimuleringsactie 1988 thema- technisch beroep jaar „Vrouw en sport" wordt. Sportorganisaties die (meer) wen in kaderfuncties aanstellen, kunnen voor dat jaar rekenen op meer subsidies dan wel opleidin gen. Er wordt hard aan gewerkt om in het voortgezet onderwijs, zoals in het basisonderwijs al het geval is, deel van de Huisarbeids- directeuren met een deeltijdbaan dc wetgeving over arbeids- aan te kunnen stellen. Vrouwen in Het komende het onderwijs kunnen een cursus leidinggeven volgen. De toegankelijkheid van het vol wassenenonderwijs worden geschoold Opheffing Minister De Koning deelt mee dat gewerkt wordt aan opheffing van het verbod voor vrouwen om stuwadoorswerk te doen. In voor bereiding is verder het opnemen wet omstandigheden voorjaar wordt nog voorgesteld de Arbeidswet uit 1919 te herzien nog veel bepalingen geslacht voorkomen, met name be- wordt aanzienlijk vergroot. Dat treffende toegestane werktijden soorten werk. Voor volgend jaar wordt voor zien dat de Wet Ouderschapsverlof moet wettelijk worden geregeld, wat per 1 augustus 1989 kan i gaan, aldus het Actieaprogramn Emancipatiebeleid 1987 - 1990. ROTTERDAM (ANP) - Ter hoogte van de Rotterdamse Parkhaven enterden gisteren 150 actievoerende binnen schippers vier duwbakken van het. verladers bedrijf Granaria. Ze bezetten de vier duwbakken uit onvrede met de verdeling van opdrachten op de Schippersbeurs (foto anpi spullen niet-geassembleerd laten aanvoeren, vervolgens hier in el kaar zetten en er dan een Neder landse vlag op plakken." Systel bestaat nu vijf jaar onder die naam. Het bedrijf in Heemste de heeft - met inbegrip van een dochteronderneming - nu onge veer vyftig medewerk(st)ers en een omzet van twintig miljoen gulden. Een woordvoerder van justitie kon alleen melden dat het tele gram, dat gisteren werd verstuurd, pas woensdag op de juiste plek binnen het departement is beland. „De minister zal waarschijnlijk wel reageren, alleen misschien niet per telegram. Ik weet dat in het geval van het zogeheten WAAL-project de keus op Olivetti is gevallen, ook al was Multitech eerste op de ad- vieslijst. Die zaak van PC-privé was me niet bekend. Maar de keus voor Nederlandse fabrikaten is ook een zaak van voorkeur bij Econo mische Zaken die het eigen be drijfsleven wil steunen." Vissers betrapt op illegale kabelj auwvangst DEN HAAG (ANP) - Functionaris sen van de algemene inspectie dienst AID hebben gisteren in Scheveningen en IJmuiden in to taal zeven vissers verbaliseerd we gens het aan land brengen en ter verkoop aanbieden van illegaal ge vangen kabeljauw. Het ministerie van landbouw en visserij heeft dit meegedeeld. De AID is daarvan een onderdeel. Het vangen van ka beljauw is op het ogenblik verbo den, omdat Nederland zijn aandeel al heeft opgevist. De AID slingerde in Schevenin gen vier vissers op de bon die 8.000 kilo kabeljauw naar de visafslag hadden gebracht. In IJmuiden be trof het drie vissers met gezamen lijk 14.000 kilo. Allen zijn zij in het bezit van een document dat nor maal gesproken recht geeft op ka beljauwvangsten. Sluiting fabriek NIEUW WEERDINGE (GPD) De metaalwarenfabriek Dremaka uit Nieuw Weerdinge, eigendom van Van Kempen en Begeer uit Zoetermeer, sluit de poorten. Der tig mensen komen hierdoor op straat te staan. Zij zijn gisteren van het ontslag op de hoogte gesteld. Melkproduktie stokt door stakingsacties GORINCHEM (ANP) - De Voe- w milj^d.Jjirecteür fvrijén dingsbond FNV is in principe be- hoopt herfst 1988 te kunnen gaan reld om ™aa"da® met algemeen di- bouwen recteur De Man van het voedings- en zuivelconcern Nestlé-Neder- land rond de tafel te zitten. Het ini tiatief tot die bespreking ging uit van De Man, die ook vertegen woordigers van de Industrie- en Voedingsbond CNV bij het onder houd wil betrekken. "Als Nestlé duidelijk kan maken dat het ge sprek met name zal gaan over de inhoudelijke kant van de reorgani satie, zal de CNV-bond er wellicht bij zijn", aldus hoofdbestuurder Swart. De Industrie- en Voedingsbond CNV zal niet, zoals de FNV-bond, de eis van geen gedwongen ontsla- öf gen op tafel leggen. Hoofdbestuur- Nota veilplicht Minister Braks komt met een no titie over een veilplicht voor vis, voordat de Tweede Kamer hier op 14 oktober met de bewindsman over zal praten, zo deelde hij giste ren in zijn rapportage over het vis serijbeleid mee. Of zo'n veilplicht er komt en hoe deze eruit zal dat er voor een andere controlemo gelijkheid op de visaanvoer wordt gekozen is nu nog onderwerp van beraad op het ministerie van Land bouw en Visserij. Daar liggen afwijzende adviezen van het visserijbedrijfsleven, die een rol zullen spelen bij de keuze van Braks eindvoorstel. Minimumloon In bijna tweederde van de detail- handelsbedrijven waar de Loon- technische Dienst van het ministe rie van sociale zaken eerder beta ling onder het minimumloon con stateerde, waren de onderbetalin gen een jaar later ongedaan ge maakt. In land- en tuinbouwbedrij ven was veertig procent van de eer der geconstateerde onderbetaling later opgeheven. In de detailhandel daalde de onderbetaling van 32 procent van het totaal aantal werk- 3 tot ongeveer tien procent. Uta-sector De vijf vakbonden die al maan denlang onderhandelen over een nieuwe cao voor de 50.000 uitvoer ders, technici en administratieve medewerkers (UTA) in de bouw, zien voorlopig af van een 37-urige werkweek. In plaats daarvan wil len de bonden in een eenjarige cao een flinke verruiming van de rege lingen voor vervroegde uittreding ODgenomen zien. Kleine winst Van Kempen en Begeer, fabri kant van bestek, heeft in het eerste half jaar een winst behaald van twee ton. Over dezelfde periode van 1986 was er een verlies van zes ton. De omzet steeg met 4,1 miljoen tot 16,6 miljoen gulden. Goudwinning Een Canadees-Arubaans bedrijf heeft van de Arubaanse regering een vergunning gekregen om de komende drie jaar naar goud en an dere mineralen op het eiland te zoe ken. i totaal 614 van de 2000 banen moeten verdwijnen, ging gisteren het personeel van de twee Nederlandse vestigingen in staking. Bij Nestlé Carnation in Gorinchem ging de avondploeg aan de slag na een werkonderbre king van enige uren. De 225 werknemers van de Nest- léfabriek in Scharsterburg blokke ren sinds gistermorgen de toe gangspoorten. De fabriek draaide gisteravond met de laatste voorra den melk en verwacht mag wor den, dat de produkt vandaag ge heel stil komt te liggen. Districts- bestuur Heinen van de Voedings bond FNV gaat ervan uit dat de ac tie zeker tot maandagmiddag wordt voortgezet. Naar alle waar schijnlijk zal de melk die voor Nes- té in Scharsterbrug was bestemd, door CC Friesland en Frico/Domo worden overgenomen. NEW YORK (IPS) - Tenzij er snel overeenstemming over een nieuwe schuldenstrategie wordt bereikt, zullen meer ontwikkelingslanden de afbetaling moeten staken. Deze waarschuwing kwam gisteren van de Groep van 77, die de ontwikke lingslanden in VN-verband verte genwoordigt. Ontwikkelingslahden die grote schulden hebben zullen die stap moeten nemen daar zij er anders economisch niet bovenop kunnen komen, staat in een verklaring die de Groep van 77 gisteren in New York aannam. „Een nieuwe politie ke strategie moet zijn gebaseerd op het beginsel van gedeelde verant woordelijkheid" tussen schuldena ren, schuldeisers, de financiële we reldinstellingen en de handelsban ken. De ministers van buitenlandse zaken vergaderden gisteren in de Verenigde Naties. Brazilië en Zam- Derde Wereld kan schulden niet aflossen bia zijn twee landen die de afbeta ling grotendeels hebben stopgezet. Anderen, als Peru, hebben grenzen aan de terugbetaling gesteld, zoals een percentage van de exportop brengst. De ontwikkelingslanden vinden dat de aanpak van het IMF (Inter nationaal Monetair Fonds) en de schuldeisers niet werkt en maken zich zorgen dat nieuwe voorstellen uit die hoek de problemen niet echt oplossen. Naast de schuldenpro blematiek kregen andere economi sche onderwerpen de aandacht. De ministers betreurden het „groei end protectionisme", waardoor de internationale handel „in gevaar komt". De Groep van 77 valt de opvattin gen onder de IMF-top en regerin gen van industrielanden aan dat door drastische binnenlandse her vormingen de economieën van ont wikkelingslanden zullen verbete- Een nieuw schuldenplan moet volgens de groep de volgende ele menten bevatten: „wezenlijke ver mindering" van de afbetalings- druk door verlaging van de rente en omzetting van leningen in gif ten, het doorsluizen van de „enor me overschotten" aan kapitaal in de industrielanden naar de Derde Wereld, het slechten van protectio nistische barrières en als laatste een koppeling tussen afbetaling aan de financiële situatie van lan den, zoals bijvoorbeeld de export- opbrengst. der Swart: "Ons uitgangspunt geen gedwongen ontslagen. Wij proberen dat met onderhandelin gen te bereiken" Uit protest tegen de sanerings plannen van de directie van het voedings- en zuivelconcern, als ge- BONN (DPA) - De omstreden snel le kweekreactor in Kalkar moet uit het oogpunt van technologiebeleid „gauw in bedrijf' worden geno men. Dat is de belangrijkste aanbe veling van een in opdracht van Bonn uitgevoerd onderzoek door het Zwitserse bedrijf Motor Co- lumbus-Ingenieursonderneming. De opdracht kwam van het West- duitse ministerie van onderzoek en technologie. De christendemocratische mi nister Heinz Riesenhuber van on- 'Kalkar moet gauw in bedrijf derzoek en technologie maakte donderdag de resultaten van het onderzoek bekend. De goedkeu ring voor de kweekreactor beves tigt de sinds 1972 nagenoeg onver anderde opvatting in Bonn dat de ontwikkeling van de kweekreactor een kans biedt de energievoorzie ning op lange termijn te waarbor gen, aldus Riesenhuber. In 1972 werd besloten tot de bouw van de kweekreactor in Kalkar. Zelfs als het verbruik van ener gie in de Bondsrepubliek Duits land en in West-Europa niet in die mate toeneemt zoals aanvankelijk verondersteld werd, dan nog toont het verbruik van elektriciteit bij een groeiende economie een „stij gende tendens" aan, aldus Riesen huber. De voorbijgegane week stond voor het effectenbeurswezen in het teken van afwachten en aan zien en daarom van een rustige handel. Nergens werden grote omzetten geboekt. Allereerst werd er gekeken naar het gedrag van de dollar en de rente - dus naar de ontwikkeling op de obli- door C. Wagenaar gatiemarkten - en daarna wer den er beurszaken op de aande lenmarkt gedaan. Die sloten dan, vooral wat Wall Street betrof, nauw aan bij het gedrag van de obligaties. Hierdoor ontstond een onregelmatig koersverloop. Niet alleen van de ene dag op de andere maar ook op dezelfde dag waar vlak voor het slot vaak nog een belangrijke verandering op trad. Voor de dollar en de rente wa ren de deze week gehouden jaar vergaderingen van Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds van groot belang. Als in leiding op deze bijeenkomst hiel den de financiële toplieden van de zeven grootste industrielan den afgelopen weekeinde een voorbespreking waarop nog eens het Louvre-akkoord werd bekrachtigd. Op de vooijaarsbijeenkomst in Parijs werd eerder dit jaar afge sproken de dollar door middel van een gezamenlijke krachtsin spanning te stabiliseren. Dit voornemen werd nog eens plech tig herhaald, waarbij de zeven hun voldoening uitspraken over de tot dusver verkregen koers ontwikkeling van de dollar. Deze was dan ook prompt hoger en kwam deze week zelfs ruim drie cent boven het slot van de vorige week en liep in Amsterdam tot tegen de 2,08 gulden op. Zo goed als het ging met de dollar, zo slecht ging het met de rente. Vooral in Wall Street lagen de obligaties bijzonder flauw in de markt. Op de eerste plaats uit bezorgdheid over de mogelijke rentestijging in Japan, maar ook over de omvangrijke leningsope raties die dit jaar nog in de Vere nigde Staten van overheidskant kunnen worden verwacht. Het Amerikaanse Congres verhoog de dezer dagen het leningspla fond tot waar de overheids schuld mag stijgen. Dat leidt doorgaans tot een versterkte le ningsactiviteit. Ook in ons land is de obligatie- markt de laastste tijd flink ge zakt. In september liep de index terug van 114 tot even beneden de 111 In één maand even veel als daar voor in zeven maanden. Dat is niet gering, maar deze week leek er een bodem in die dalingen te zijn gekomen. Vooral op de goudmarkt trad een forse verlichting op. Daar zakte in en kele dagen de rente van ruim vier procent tot één procent, een ex treem laag niveau. Dit werd toegeschreven aan de grote toevloed van belastingop brengsten naar de schatkist. ,De beleningsrente, die nu 5,1 pro cent bedraagt, behoeft hierdoor in elk geval niet omhoog. De gro te vraag is nu wat de dollar gaat doen. Want de ervaring leert dat scherpe prijsstijgingen van de Amerikaanse munt een druk kend effect hebben op onze obli- gatiemarkt en dus de rente om hoog jagen. Voorlopig maakt Amsterdam zich daar nog niet druk om. On danks onzekerheid en terughou dendheid met matige omzet blijkt het aanbod van de afgelo pen septemberweken te zijn uit gewoed. De markt lag goed en de koerswinsten overheersten. De olies werden heen en weer gedre ven tussen hogere dollarwaar den en lagere olieprijzen. De aan vankelijk fors hogere noteringen konden hierdoor niet geheel be houden blijven. Toch steeg ons hoofdfonds bij na tien gulden. Ook de andere in ternationals, zij het overwegend lichte, winsten. Vooral toen later in de week Wall Street zijn op mars krachtig hervatte. De loka le markt was verdeeld maar toch overheersten de koersverbete- ringen. BEI JRS W E E K Het bod van Van Ommeren op Ceteco deed de koers van de laastste 20 procent oplopen. Ook Bouwstoffen Braat was 20 pro cent beter, terwijl Ubbink en In- fotheek 10 procent aan de koers van de vorige week toevoegden. Hollandia Kloos en Van Beek waren 10 procent lager. Ook de Europese optiebeurs had een rustige week. De vorige week al lage omzet van 187.000 contracten kwam nog lager uit op 168.000. De olies konden op de meeste dagen de grootste om zet boeken. Op maandag zelfs bijna 40 procent van de gehele dagomzet. Opnieuw bleef de ABN in de voorhoede waarbij op de meeste dagen het aantal puts de calls overtrof. ROME (AP) - Westduitse toeristen op het station van Rome in afwach ting van de trein die maar niet wilde komen. Het personeel van de Ita liaanse spoorwegen legde gisteren voor 24 uur het werk neer (foto ap» ADVERTENTIE Bi| ons krijgt u een onafhankelijk advies met betrekking tot de aanschaf van hard- en software. Onze computer specialisten verkopen adviezen, geen computers. Bel ons voor een oriënterende afspraak. Burad Computerservice Halverwege 3 Postbus 330 2400 AH ALPHEN AAN DEN RIJN Telefoon: 01720-44301 Lammenschansweg 15b Postbus 2154 2301 CD LEIDEN Telefoon: 071-317171 behorend tot de Arenthals/Chaudron groep

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7