'Zuidafrika niet gevoelig voor sancties Laatste poging Angola oirn Unita uit te schakelen Politieke benoemingen aan de orde van de dag in België Iran waarschuwt voor confrontatie in de Golf Labour eindigt congres in gemengde stemming ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 1M PAGINA 5 Reagan in rapport: WASHINGTON (Rtr/UPI) - De Amerikaanse sancties te gen Zuidafrika hebben niet het gewenste effect gehad. Verscherping van de sancties zou op dit ogenblik niet bij dragen tot afschaffing van de apartheid, zo schrijft de Amerikaanse president Ronald Reagan in een rapport dat gisteren naar het Congres is gestuurd. BRUSSEL - 'Ik heb lang geaar zeld om het je te vragen, maar zou je voor mijn vader ook eens iets kunnen doen'. Zo begint het Vlaamse socialistische kamerlid Wies Beckers een (open) brief aan de liberale minister van financiën Guy Verhofstadt. door Hans de Bruijn De vader van Beckers was twin tig jaar mijnwerker, raakte in de wao en heeft het financieel nogal moeilijk. Een ongebruikelijk ver zoek van een parlementariër? Nee, hoor. In België allerminst. En Ver hofstadt heeft het er zelf naar ge maakt. Hij is immers al maanden aan het lobbyen om zijn eigen vader, Guy sr., benoemd te krijgen tot voorzit ter van de arbeidsrechtbank in zijn woonplaats Gent. Een zaak die weer eens een aardig licht werpt op het benoemingenbeleid bij onze zuiderburen. Voor de functie in Gent staan drie rechters kandidaat, een lid van de christendemocratische CVP en twee liberale PW'ers. De CVP'er is de oudste in dienstjaren en zou eigenlijk het eerst in aanmerking moeten komen. Maar zo gaat dat niet. Rechters zijn ook in België volgens de wet 'onafhankelijk', maar de praktijk is vaak anders. El ke rechter of officier van justitie moet natuurlijk jurist zijn en de no dige ervaring en diploma's hebben, maar toch vooral de goede partijk aart. Benoemingen bij de magistra tuur zijn hier altijd politieke benoe mingen. In een tijd dat CVP en PW de politieke dienst uitmaken, worden per definitie bijna alleen christendemocraten of liberalen benoemd. Daar kijkt niemand van op. Ten eerste gebeurt dat altijd al zo, en bovendien zouden de socia listen als zij aan de macht waren precies hetzelfde doen. Die socia listen die nu klagen hebben dus nogal wat boter op het hoofd. Hetgeen niet wegneemt dat de stroom liberale benoemingen de laatste tijd een enorme omvang heeft aangenomen. Vanuit CVP- hoek wordt al dagenlang betoogd dat de liberalen (justitieminister Jean Gol is een - zij het Waalse - li beraal) wel erg alleen in eigen kring rondkijken. De zoon van de voormalige libe rale Vlaamse minister Poma is rechter in Brasschaat geworden, de dochter van oud-PVV-voorzitter Grootjans werd rechter in Antwer pen, de zus van minister Guy Ver hofstadt officier van justitie in Dendermonde. De neef van ge meenschapsminister Waltniel is rechter in Herzele-Zottem, de vrouw van PW-europarlementari- ér De Gucht rechter in Aalst, de zus van Cultuurminister Dewael rech ter in Hasselt en de heef van de Vlaamse minister Pede werd rech ter in Dendermonde. Toorn 'Echt waar, mijnheer de minis ter, ik word kotsmisselijk van dit vieze gedoe', schrijft Gabriels op zijn beurt in een open brief aan de arme Guy Verhofstadt, die nu alle toorn over zich heen gestort krijgt. De discussie over de politieke benoemingen in België is niet nieuw, maar wordt de laatste tijd wel steeds nadrukkelijker gevoeld. Het feit dat vaak niet iemands kwa liteiten maar iemands politieke voorkeur de doorslag geven, heeft de kwaliteit van het Belgische overheidsapparaat er niet beter op gemaakt. De Belgische bureaucratie is spreekwoordelijk. Het land telt maar liefst 900.000 ambtenaren op een bevolking van 10 miljoen men sen (in Nederland zijn dat er 600.000 op 14 miljoen). Talloze ambtenaren vullen hun dagen met niets doen of met het verzinnen van werk voor weer anderen. Hun baantje hebben zij echter te danken aan een of andere politicus, die zij toen die nog geen bewinds man of kabinetschef was, op partij- gebied ter wille zijn geweest. Maar ook op andere terreinen dringt de bevoordeling door. Zo is hier enige ophef geweest over het feit dat PTT-staatssecreta- ris Paula D'Hondt het nieuwe kan toor voor de dienst luister- en kijk gelden (600 arbeidsplaatsen) in Aalst liet neerzetten. D'Hondt komt uitAalst. Diezelfde staatssecretaris be noemde enkele jaren geleden ook links en rechts bij de posterijen en telefoondienst zoveel stad- en streekgenoten op belangrijke pos ten dat het begon op te vallen. Hoge ambtenaren op de ministe ries zijn vrijwel altijd lid van de partij van de minister. Vaak ver dwijnen zij ook als die weer weg gaat, maar nooit zonder dat die eerst voor een aardige andere baan voor zijn medewerkers heeft ge zocht. Het resultaat is 'eerder negatief dan positief geweest, stelt het rap- port. Volgens de president hebben de sancties slechts een minimaal effect gehad op de buitenlandse handel van Zuidafrika. Niettemin hebben de zwarte arbeiders onder de sancties geleden, meende Rea gan, vooral door stijgende werk loosheid bij de kolenmijnen en in de suikerindustrie. Bij de afkondiging van het sanc tiepakket vorig jaar, waarbij het Congres een presidentieel veto on gedaan maakte, werd bepaald dat de president aanvullende sancties moet aanbevelen als in het afgelo pen jaar geen vooruitgang is ge maakt met de afschaffing van apartheid. Maar volgens Reagan zullen nieuwe sancties niet bijdra gen tot het doel 'dat het Congres, het Amerikaanse volk en mijzelf voor ogen staat'. 'Terwijl onze sancties de algehele economische stagnatie in Zuidafrika hebben verscherpt, is het mij duidelijk dat het effect ervan op de regering (in Pretoria) en haar politieke keuzen ons doel niet naderbij heeft ge bracht.' Wel is volgens Reagan met de sancties een belangrijke bood schap overgebracht aan blank Zuidafrika, terwijl bredere Ameri kaanse contacten met zwarte oppo sitiegroepen rriogelijk zijn gewor den. Maar Zuidafrika is goed in staat gebleken sancties te omzeilen door het vinden van alternatieve exportmarkten. Nieuwe sancties, waardoor de economische en stra tegische belangen van de Verenig de Staten geschaad zouden wor den, zijn volgens Reagan daarom zinloos. Hij bepleit betere coördi natie tussen de Verenigde Staten en zijn belangrijkste economische partners in de OESO, de Organisa tie voor economische Samenwer king en Ontwikkeling. Samenwer king met Groot-Brittannië en de Duitse Bondsrepubliek is ook ge wenst bij het versterken van de frontlijnstaten in zuidelijk Afrika tegen destabilisatie en economisch verval. Donderdag zal Reagan met Buitenland kort NAVO De Westduitse minister van de fensie heeft de beste kans om se cretaris-generaal van de NAVO te worden als de Brit Lord Carring- ton in juni 1988 zijn functie neer legt. Dit is gisteren gezegd in rege ringskringen in Bonn. Volgens de ze zegslieden zou Worner de steun hebben van de Britse en de Ameri kaanse regering. De Westduitse minister werd op 26 augustus voor de post voorgedragen door bonds kanselier Helmut Kohl, kort nadat de Noorse regering oud-premier Kaare Willoch had voorgedragen. Dissidente vrij De Sovjetunie heeft Ida Nudel, een van de bekendste joodse dissi denten, een uitreisvisum verstrekt om naar Israel te vertrekken. Dat is gisteren meegedeeld door mede werkers van het Joods Wereldcon gres in New York. Nudel probeert al sinds 1971 een uitreisvisum te krijgen. Guatemala Door zware regenval en overstro mingen zyn in Guatemala naar schatting honderd doden gevallen. Verscheidene rivieren traden bui ten hun oevers, waardoor in het oosten van het land grote gebieden onder water kwamen te staan. Der tien plaatsen zijn van de buitenwe reld afgesneden. Het exacte aantal slachtoffers is nog niet bekend. Aardbeving In de woestijn van de Ameri kaanse staat Utah is gisteren een serie kleine aardbevingen geno teerd. De zwaarste had een kracht van 3,5 op de schaal van Richter. De geologische dienst zei dat de bevingen in Utah niets te maken hadden met de beving in Califor- nie, donderdag. Die aardbeving richtte aanzienlijke schade aan. Transkei George Matanzima, die vorige week bij een stille machtsgreep werd afgezet als premier van het Zuidafrikaanse thuisland Trans kei, heeft gisteren officieel zijn ont slag ingediend. Dat heeft de 'presi dent' van Transkei, Tutor Ndama- se, bekendgemaakt. Transkei wordt door geen enkel land buiten Zuidafrika erkend als onafhanke lijke staat. Aangenomen wordt dat Matanzima zijn toevlucht ergens in Zuidafrika heeft gezocht. Hij ver liet Transkei vorige week na ont hullingen over een corruptieschan daal. president Kaunda van Zambia overleggen. De huidige sancties blijven van kracht, al heeft Reagan er nog steeds bezwaar tegen. Vorig jaar kondigde het Congres een om vangrijk sanctiepakket af, dat on der meer een importverbod van staal, kolen en uranium, een ver bod op kredieten aan Zuidafri kaanse overheidsinstellingen en intrekking van de Zuidariaanse landingsrechten in de Verenigde Staten inhield. Los daarvan hebben tl van Ame rikaanse bedrijven hun vestigin gen in Zuidafrika van de hand ge daan. Volgens woordvoerder Mar- lin Fitzwater van het Witte Huis zijn de Amerikaanse investeringen sinds 1982 met 50 procent terugge lopen. Als gevolg daarvan zijn vol gens hem veel sociale program ma's voor onderwijs en huisves ting stopgezet en veel banen vor zwarten verloren gegaan. 'Frankrijk moet snel eind maken aan visumplicht' STRAATSBURG (AFP) - De par lementaire vergadering van de Raad van Europa heeft de Franse regering drie maanden de tijd ge geven om een einde te maken aan de vorig jaar september na een golf van terreur in Parijs ingevoerde vi sumplicht voor bezoekers die uit. landen buiten de Europese Ge meenschap komen. De vergadering gaf in een giste ren in Straatsburg aangenomen re solutie de bedekte waarschuwing dat zij, als Frankrijk in gebreke zou blijven, 'de kwestie van haar verga derplaatsen' zal onderzoeken. De termijn waarbinnen Frankrijk aan de eis moet hebben .voldaan ein digt op 25 januari, de datum waar op de volgende zitting begint. Het oorspronkelijke ontwerp van de resolutie, afkomstig van een groep Scandinavische parlementa riërs,eiste dat het onderzoek naar de toekomstige vergaderplaatsen van de vergadering onmiddellijk ter hand genomen zou worden. De Scandinaviërs wilden tevens dat de voltallige vergaderingen van de assemblée onmiddellijk naar Luxemburg verplaats zouden wor den, terwijl commissiebijeenkom sten buiten Frankrijk, in een straal van 500 km van Straatsburg, moes ten plaatsvinden. Deze tekst werd op aandringen van de voorzitter van de Assemblée, de Franse sena tor Louis Jung, in eerder genoem de vorm gewijzigd. De Scandinaviërs en de Oosten rijkers, gesteund door een groot aantal EG-parlementariërs, brand merkten de visumplicht als 'bele digend en discriminerend'. Bij het debat dat aan de stem ming over de resolutie vooraf ging verklaarde een Zweedse afgevaar digde dat hij een halve dag in het Franse consulaat in Stockholm had moeten wachten om een vi sum te krijgen waarvoor hij 35 gul den moest betalen. 'Dat alles om aan de Franse grens niet eens te worden gecontroleerd', zei hij. Dost maandag opnieuw voor de rechtbank BONN (GPD) - Maandag wordl voor de 19-de strafkamer van de rechtbank in Dusseldorf het pro ces tegen de 40jarige Arnhemse hasj-handelaar Harm Dost hervat. Dost werd vorig jaar tot tien jaai gevangenisstraf veroordeeld, na dat de officier van justitie 14 jaar had geëist. Hij wordt ervan be schuldigd tussen 1978 en 1981 hasj te hebben verkocht aan onder meer een aantal Duitsers. De Westduitse justitie liet Dost in 1985 door de Spaanse politie op Tenerife arresteren en hij werd op grond van een dubieus arrestatie bevel uitgeleverd aan West-Duits- land. De Westduitse justitie be weerde namelijk dat Dost de drugs in Duitsland en Nederland had ver kocht, terwijl de verkoop alleen in Arnhem had plaatsgevonden. Dost was voor een deel van de aanklach ten al in ons land veroordeeld, maar dit liet de Westduitse justitie koud. Hij kreeg tien jaar. April dit jaar vernietigde het Bundesgerichtshof (te vergelijken met de Hoge Raad) dit vonnis. In Nederland werd daarna geconclu deerd dat de Arnhemmer wel snel vrij zou komen. Dat bleek niet het geval te zijn en ook nu, aan de vooravond van het nieuwe proces, waarschuwt Dost voor een te groot optimisme. In een telefoongesprek uit de gevangenis in Dusseldorf waar hij nog steeds in voorarrest zit, vertelde hij er wel van uit te gaan, dat de straf nu lager zal wor den, maar als vrij man ziet hij zich het gerechtsgebouw nog niet verla ten. Zijn Westduitse advocaat Grego- rius toonde zich veel optimisti scher. Hij sloot zelfs niet uit dat de straf gelijk zal zijn aan het voorar rest. Gregorius vertelde verder dat er donderdag een aanklacht we gens belediging tegen hem is inge diend door de officier van justitie. Gregorius had op 29 juni voor de Hoge Raad gezegd dat het uitleve ringsverzoek aan Spanje deels op valse voorwendsels was gebaseerd. De officier voelde zich hierdoor ge kwetst. BRIGHTON - Op een feestje na het vergaderen werd de 'Rode Revue' opgevoerd. Labour-leider Neil Kinnock en zijn vrouw Glenys deden ook mee (foto anp> BRIGHTON (AP/UPI/Rtr) - De Britse Labourpartij heeft gisteren in de badplaats Brighton haar jaar lijkse congres afgesloten. Hoewel partijleider Neil Kinnock sprak van 'een keerpunt', is het nog zeer de vraag of hij in staat zal zijn de door hem gewenste, en door het congres ook gedeeltelijk aanvaar de koerswijziging werkelijk gestal te te geven. Het grootste succes had Kinnock al aan begin van de week geoogst, toen de congresgangers met een flinke meerderheid zijn beleids voornemen aanvaardden om de partij aantrekkelijker te maken voor de beter gesitueerden in de samenleving. Hiermee wil Kin nock bereiken dat de partij het ein delijk met meer succes kan opne men tegen de Conservatieve partij, waarvan in drie achtereenvolgende verkiezingen werd verloren. Het is de afgelopen week echter duidelijk geworden dat met name de linkervleugel van de partij haar verzet tegen de koerswijziging niet 'zomaar zal opgeven. De nieuwe koers van Kinnock is afwisselend betiteld als 'bingo-socialisme', 'designer-socialisme' en 'pooier spelen van de yuppies'. Kinnock kreeg gisteren een meerderheid aan zijn zijde bij zijn verzet tegen het streven van een aantal zwarte partijleden, die wil len dat er binnen de partij speciale afdelingen voor zwarten komen. Kinnock heeft zich altijd krachtig tegen dit plan verzet, omdat hij vreest dat hierdoor nieuwe ver deeldheid zal ontstaan. Een andere kwestie die og voor controverses kan zorgen is de nieu we weg die Kinnock op het gebied van het kernwapenbeleid lijkt te hebben ingeslagen. De partijleider zei gisteren in een radio-interview voor de BBC dat een eventuele La- bourregering de Trident-kemra- ketten, die van de Verenigde Sta ten worden gekocht, zou willen in zetten bij onderhandelingen over wapenbeheersing. Het oude Labourstandpunt is steeds geweest dat de Britse kern wapens zonder meer eenzijdig ont manteld zouden moeten worden. De leider van de socialisten is van mening dat zijn partij zich fle xibel moet aanpassen aan de ver anderde omstandigheden na het principe-INF-akkoord dat vorige maand in Washington tussen de supermachten tot stand kwam. Kinnock lijkt vastbesLoten deze nieuwe koers vol te houden, on danks het feit dat het congres zich donderdag in overgrote meerder heid uitsprak voor een anti-kern- wapenbeleid. NICOSIA/AL MANAMAH (AP/ Rtr) - De voorzitter van het Iraanse parlement, Hashemi Rafsanjani, heeft gisteren in een toespraak aan de universiteit van Teheran ge waarschuwd dat een confrontatie met de Amerikaanse en Westeuro- pese marine-eenheden in de Perzi sche Golf 'rationeel en waarschijn lijk' is. Gedeelten uit de toesraak werden verspreid door het Iraanse persbureau IRNA. Rafsanjani zwoer dat Iran wraak zal nemen voor de Amerikaanse aanval op het Iraanse schip Iran Ajr, dat volgens de Amerikanen bezig was met het leggen van mij nen. ,,Dan kunnen ze zien of ze met dergelijke daden willen doorgaan," zei hij. Hoewel de Iraanse parle mentsvoorzitter met opmerkingen dat voor de Iraniers 'niets zoeter' is dan te strijden tegen 'de Ameri kaanse invasie' liet merken dat de acties in de eerste plaats tegen de Verenigde Staten zijn gericht, voegde hij eraan toe dat andere Westeuropese landen die marine vaartuigen naar de Golf hebben ge stuurd ook kunnen worden aange vallen. Hij zei dat deze landen 'sa men met Amerika' als boosdoeners worden beschouwd. Het Franse ministerie van defen sie maakte gisteren bekend dat de mijnenveger Garigliano in de Golf van Oman een mijn had gevonden en onschadelijk had gemaakt. De mijn, een exemplaar van Sovjet- russische makelij, lag zestig meter onder het oppervlak verankerd. Rafsanjani prees de opstelling van de Sovjetunie en de andere Oostbloklanden, omdat ze 'een juiste politiek' volgen ten aanzien van de Golfoorlog. Hij zei dat Iran tegen deze landen 'een vriendelijke opstelling' zal kiezen. IRNA meldde ook dat Iran don derdag 102 Iraakse krijgsgevange nen heeft vrijgelaten en overgedra gen aan vertegenwoordigers van het internationale comité van het Rode Kruis. Volgens IRNA betreft het voornamelijk oude en invalide mannen. Een woordvoerder van het Rode Kruis meldde dat 101 ge vangenen aan een delegatie van Schadevergoeding LONDEN (AFP) - Frankrijk moet de milieuorganisatie Greenpeace een schadevergoeding van 8,1 mil joen dollar (ongeveer 16,5 miljoen gulden) betalen voor de aanslag op het Greenpeace-schip Rainbow Warrior. Dat is bepaald door een tribunaal in Genève, dat met mede werking van Frankrijk speciaal voor deze zaak was ingesteld. Agenten van de Franse geheime dienst pleegden op 10 juli 1985 in de Nieuwzeelandse havenplaats Auckland een aanslag op het schip van de milieu-organisatie. Bij de aanslag viel één dode en zonk het vaartuig. Greenpeace noemde de uitspraak van het tribunaal een 'grote overwinning', maar voegde daaraan toe dat geen enkel bedrag ooit het verlies van een mensenle ven kan goedmaken. het comité waren overgedragen. IRNA meldde later dat een van de gevangenen op het laatste moment in Iran politiek asiel heeft ge vraagd. Iraakse gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren in de Perzische Golf een aanval uitgevoerd op een tan ker voor de kust van Iran, aldus een bekendmaking van het militai re commando in Baghdad. De in- lichtingenafdeling van Lloyds in Londen heeft bekend gemaakt dat het gaat om de ruim 100.000 ton metende Felicity, een Cyprische tanker die wordt geexploiteerd door een rederij met vestigingen in Londen en Piraeus. Het schip is volgens Lloyds in brand geschoten met Exocet-raketten. Lloyds maakte geen melding van slachtof fers. Volgens scheepvaartkringen in de Golf maakt de Felicity deel uit van een vloot van 16 tankers die door Iran worden gecharterd om ruwe olie te vervoeren van de ter minals op het eiland Kharg naar de geïmproviseerde, veiliger geachte terminaal in Larak in de monding van de Straat van Hormuz. Demonstraties van Tibetanen tegen overheersing China CHENGDU/PEKING (AFP/ANP/ UPI) - In de Tibetaanse hoofdstad Lhasa zijn deze week demonstra ties gehouden tegen de Chinese overheersing. Daarbij zijn arresta ties verricht en zouden ook slacht offers zijn gevallen, volgens toeris ten die donderdag in Lhasa getuige waren van een betoging die uitliep op brandstichting in een politiebu reau. Volgens de verklaringen van de diverse toeristen begon de demon stratie van donderdag toen enkele Tibetaanse monniken (lama's) rond de Jokhang-tempel holden, zwaaiend met de vlag van een onaf hankelijk Tibet. Nog geen uur later had zich een menigte van enkel honderden Tibetanen verzameld bij de tempel, die toekeken hoe een politiebureau en zeker vijf politie wagens in brand werden gestoken. De in groten getale toegesnelde po litie kon niets uitrichten. Volgens diverse toeristen open den de agenten opeens het vuur waarbij een dode viel. Anderen hielden het zelfs op twee tot acht dodelijke slachtoffers. Het Chinese leger viel begin ok tober 1950 Tibet binnen en lijfde de onafhankelijke Himalaya-staat een jaar later in bij de Volksrepubliek. De Dalai Lama, geestelijk en we reldlijk leider van Tibet, vluchtte in 1959 in ballingschap naar India na een mislukte opstand tegen de Chinese overheersing. Sinds 1965 is Tibet een zogeheten autonoom gebied. Vooral tijdens de Culturele revolutie in de daaropvolgende ja ren heeft de Tibetaanse bevolking geleden onder de terreur van de Rode Gardisten. Sinds de opk.omst van Deng Xiaoping in 1978 is de toestand verbeterd. JOHANNESBURG - Een westerse diplomaat in Kaapstad noemde de ze week de hevige strijd die op dit moment in het zuiden van Angola wordt uitgevochten de „enige in de wereld, die zich voltrekt zonder dat de internationale media er met hun neus bovenop staan". Een collega van haar van een andere ambassa de, die eveneens anoniem wilde blijven, benadrukte eveneens de volledige black-out van betrouw bare informatie over de veldslagen. door Ruud de Wit „Het enige wat ik weet, is wat er in de kranten staat. Tussen de re gels door kan ik daar uit opmaken, dat het ernstig is. Maar ik kan je verzekeren, dat ook onze ambassa de in de Angolese hoofdstad Luan da niet meer weet. Ook daar moe ten ze het hebben van geruchten", aldus de diplomaat. Het is niet de eerste keer dat An gola sinds haar onafhankelijkheid in 1975 in het zuiden met een 'bush-oorlog' te maken heeft. Zon der dat de buitenwereld ook maar een vermoeden heeft van wat er zich precies afspeelt. Het lijkt er echter op dat de strijd inderdaad een van de hevigste is van de afge lopen jaren. De Britse Sunday Te legraph noemde de veldslagen zelfs de 'grimmigste en hevigste uit de Afrikaanse geschiedenis, bene den de Sahara'. Zeker is eveneens, dat de Ango lese 'bush-oorlog' een zeer gecom pliceerde is. Soldaten van het rege ringsleger, gesteund door Cubaan se hulptroepen, in Angola opgelei de ANC- en Swapo-guerrilla's, en Oostduitse en Russische militaire adviseurs, nemen het op tegen een heden van de Unita-bevrijdingsbe- weging van dr. Jonas Savimbi. De ze op zijn beurt is uitgerust met Amerikaanse Stinger-rakketten en kan rekenen op logistieke en actie ve assistentie van Zuidafrika. De nieuwe pogingen van het An golese regeringsleger om de be langrijkste bases van de bevrij dingsbeweging Unita te veroveren, hebben, hoe paradoxaal misschien ook, alles te maken Namibia. En met initiatieven van de Amerika nen om een oplossing te forceren in het slepende conflict over het door Zuidafrika bezetgehouden Namibia. President Dos Santos. Twee weken geleden vloog de Amerikaanse staatssecretaris voor Afrikaanse zaken, dr. Chester Crocker immers voor de zoveelste keer naar Luanda, nadat de Ango lese president Eduardo dos Santos signalen had gegeven, dat ook de Angolezen open staan voor een nieuwe bemiddelingspoging. De regering-Botha wil tot elke prijs verhinderen, dat Namibia on afhankelijk wordt volgens de VN- resolutie 435 uit 1978, waarin de be vrijdingsbeweging Swapo als de enige vertegenwoordiging van het Namibische volk wordt aangewe zen. Een onafhankelijkheid onder een Swapo-regering zal Namibia ongetwijfeld een marxistisch-leni- nistische signatuur geven en Pre toria vreest bovendien dat de circa 35.000 Cubaanse troepen vanuit Angola vervolgens zullen door schuiven naar Namibia. Vandaar dat de regering-Botha zich zo openlijk achter Unita opstelt, die een effectieve buffer vormt. De afgelopen weken is er uitge breid gespeculeerd over een moge lijke oplossing voor de politiek vastgelopen situatie. Hoewel Pre toria het stevigst in de schoenen lijkt te staan, moet toch ook gewe zen worden op de groeiende onte vredenheid in Zuidafrika zelf over de veel geld en vooral mensenle vens verslindende, nooit officieel verklaarde oorlog over de grenzen. Maar ook Dos Santos heeft te maken met een aanzienlijke crisis. Het land is verdeeld, verscheurd en nagenoeg failliet. De Russen be ginnen hun geduld te verliezen over het uitblijven van enig daad werkelijk militair succes en de Cu baanse hulptroepen zijn om dezelf de reden gedemoraliseerd. Van belang is dat ook president Reagan wel een internationaal di plomatiek succes kan gebruiken. Met name in Afrika, waar hij de af gelopen zeven jaar veel krediet heeft verspeeld; onder meer van wege zijn, door nagenoeg heel Afri ka bekritiseerde, halfzachte hou ding ten opzichte van het apart heidsbewind in Pretoria. Mocht Crocker inderdaad er op korte ter mijn in slagen de regering in Preto ria aan de onderhandelingstafel met de MPLA-regering te krijgen dan zou Reagans Afrikaanse poli tiek een weliswaar laat maar wel kom succes zijn geworden. Ten minste als er aan die onderhande lingstafel een akkoord wordt geslo ten over de 35.000 Cubanen in An gola, de Zuidafrikaanse jen Ameri kaanse steun aan Unita en de onaf hankelijkheid van Namibia. Gezien Dos Santos uitspraak, gisteren in de Portugese stad Por to, dat hij nog altijd optimistisch is is er slechts één verklaring voor het offensief tegen Unita. Dos San tos wil nog een keer proberen Uni ta een zware klap toe te brengen voordat hij met de Zuidafrikanen om de tafel gaat zitten. "Misschien zit ik dan wat makkelijker aan de onderhandelingstafel en zal me niet hetzelfde overkomen als de Mozambiquaanse president, wijlen Samora Machel, in 1984 toen hij het Nkomati-akkoord met Zuid afrika afsloot. Namelijk dat hij met handen en voeten overgeleverd was aan het dictaat van zijn mach tige tegenspeler".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5