Aow moet dalen door vergrijzing Cholesterol bedreigt één op de drie Nederlanders Kabinet ruziet over onderhoud scholen Drees jr: koppeling kan blijven Verdere leegloop dreigt voor kamerfractie PvdA MENSEN HELPEN ZICHZELF TE HELPEN ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - In verband met de vergrijzing van de bevolking heeft in het jaar 2010 een aow-uitkering op het peil van 50 procent van het netto-minimumloon de voorkeur. Voor alleenstaanden betekent dit een verlaging van het huidige niveau van 70 naar 50 procent. DEN HAAG (ANP) - PvdA-Kamer- lid dr. Rie de Boois (51) is naarstig op zoek naar een andere baan. Na vijftien jaar kamerlidmaatschap vindt de biologe het wel welletjes. Ook landbouwspecialist Taselaar lijkt de socialistische fractie bin nenkort vaarwel te zeggen. Hij staat op de nominatie voorzitter te worden van het Produktschap voor vee en vlees. Hun vertrek zou den de vijfde en zesde tussentijdse aderlating voor de PvdA-fractie sinds de jongste verkiezingen bete kenen. de Boois van haar afdeling toe stemming gekregen tussentijds te vertrekken als zij een geschikte job op haar weg vond die „niet zoals nu zeventig uur per week van haar tijd opslokte". De Boois zei giste ren dat in haar interessegebied (na tuur- en milieubescherming) enke le functies vacant zijn gekomen waar zij wel oren naar heeft. „Na elf jaar onderzoekswerk en vijftien jaar kamerlidmaatschap wil ik nog één keer switchen. Het lijkt met absurd en ongezond om tot m'n 65-ste in de politiek te blij ven, dat zou totaal 29 jaar inhou den", aldus De Boois, die decem ber 1972 in de Tweede Kamer kwam en van 1966-1974 lid was van de gemeenteraad van Arnhem. Zij Dit is één van de aanbevelingen uit het rapport van de Commissie Fi nanciering Oudedagsvoorziening dat gisteren in Den Haag is gepre senteerd. De commissie verwacht, zo zegt commissievoorzitter W. Drees, dat over twintig jaar de aow- uitkering volledig individueel is. Alle bejaarden ontvangen dan een gelijke uitkering. „We willen een betrouwbare ou dedagsvoorziening. De aow zal daarin de kern blijven. Een te roya le aow vereist tezijnertijd een fikse ingreep", aldus Drees. De aanpas sing moet volgens de commissie ook niet in één keer worden uitge voerd maar in een aantal gelijke stappen om de koopkracht van de betrokkenen zoveel mogelijk te ontzien. Ongerustheid over de toekomsti ge financiering van de aow leidde in 1985 tot een algemeen aangeno men motie in de Tweede Kamer waarin werd gevraagd een com- Drees: aow blijft betaalbaar Binnenland kort Vrouwenhandel De rechtbank in Amsterdam heeft een 23-jarige man uit Joego slavië veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenis wegens vrou wenhandel. Hij bracht vorig jaar en dit jaar vier vrouwen uit Joegosla vië naar Nederland onder valse voorwendselen dat zij hier in een restaurant konden werken. Een maal in het land werden hun pas poorten afgepakt en moesten de vrouWen zich prostitueren. Stokerij De douanerecherche heeft in een oude stadswijk in Utrecht een ille gale alcoholstokerij ontdekt. Het is nog nooit eerder voorgekomen dat een illegale stokerij midden in de stad is ontmaskerd. In de stokerij vond de douanerecherche onder meer vaten en tanks met duizen den liters alcohol. De stokerij le verde haar produkten af aan een il legale bottelarij in De Meern, waar een voorrraad van duizenden liters vieux, jenever, whisky en rum werd aangetroffen. Kliniek bezet Personeel van het algemeen psy chiatrisch ziekenhuis 'Willem Arntzstichting' in Den Dolder heeft gisteren het hoofdgebouw op het terrein bezet. De actievoerders zijn boos op de directie van de stichting die zich volgens hen schuldig maakt aan financieel wanbeleid. Gevolg van de financië le problemen is onder meer de ont slagaanvraag voor 60 tot 80 perso neelsleden. U i tker ingsfr aude Met fraudeteam van de Gemeen telijke Sociale Dienst in Alkmaar heeft dit jaar al 75 gevallen van uit keringsfraude opgespoord. Het overgrote deel betreft mensen die zwartwerken. In totaal gaat het om ruim 1,1 miljoen gulden aan onte recht ontvangen uitkeringsgelden. Mishandeling De Alkmaarse politie is een uit gebreid (buurt)onderzoek begon nen om twee jongens op te sporen die de kleren van een 14-jarige jon gen in brand hebben gestoken. Het kind heeft eerste-, tweede- en der degraads brandwonden aan de rechter hand en heup. Een maand geleden werd een 10-jarige jongen eveneens door twee jongens met fakkels werd belaagd. Hij liep tweede- en derdegraads brand wonden op. Kijkgeld Het kijk- en luistergeld zal vol gend jaar niet worden verhoogd. Het kabinet heeft dat besloten. De omroepbijdrage voor televisie en radio samen blijft 158 gulden, die voor radio alleen 46 gulden. missie de problemen te laten be studeren. De geboortegolf van de eerste tientallen jaren na de Tweede We reldoorlog bereikt in 2030 zijn hoogtepunt in een vergrijzingsgolf. In dat jaar zullen ruim 3,5 miljoen bejaarden een beroep doen op de aow, tegenover ruim 1,7 miljoen nu. Tegen die tijd zal ongeveer 6,5 tot 8,5 procent van het nationale in komen nodig zijn voor de financie ring van de aow. In 1985 kostte de aow nog 6,1 procent daarvan. Op zich lijkt die toename niet veront rustend, zo schrijft de commissie. Koppeling Mocht in de toekomst blijken dat de financiering van de aow toch moeilijk wordt, dan kan bij voor beeld de pensioengerechtigde leef tijd omhoog of kunnen er maatre gelen komen in de sfeer van de premieopbrengsten. FNV ziet niets in verhoging pensioenleeftij d AMSTERDAM (ANP) - FNV-fede- ratiebestuurder H. Muller wijst de voorgestelde verlaging van het uit keringsniveau voor alleenstaanden van de hand. Ook het voorstel om het toeslagsysteem op de helling te zetten is bij de FNV slecht geval len, evenals de idee de pensioenge rechtigde leeftijd te verhogen. „Dat lijkt mij op dit moment - maar wie kan in de toekomst kij ken - niet voor de hand te liggen. De discussie gaat nu veeleer over flexibilisering van de pensioenge rechtigde leeftijd. De FNV wil daarbij wel 65 jaar als bovengrens stellen", aldus Muller. Hij zegt ove rigens waardering te hebben voor de „relativiteit" waarmee de com missie de problematiek heeft bena derd. „Van een paniekreactie is duidelijk geen sprake". De christelijke vakcentrale CNV zegt de volledige individualisering van het aow-pensioen van de hand te wijzen. Het CNV twijfelt name lijk ernstig aan de „maatschappe lijke werkelijkheid" van de com- missie-Drees. Het is nog maar de vraag of iedereen in de volgende eeuw in staat zal zijn een baan te verwerven en of het gedragspa troon zich zo wijzigt dat vrouwen tot aan hun pensioen blijven werken, aldus het CNV. Deze twee mogelijkheden geeft de commissie in de scenario's. Het CNV deelt verder de opvat ting van de commissie dat 'sparen' voor de aow (dus het verlaten van het omslagstelsel) de komende ja ren niet nodig is. Het CNV steunt ook de voorgestelde handhaving van de koppeling tussen aow en re geringsionen. Een paar elementen vormt de ba sis voor de voorstellen van de com missie. De aow moet voor zover mogelijk welvaartsvast zijn en ge koppeld worden aan het netto-mi nimumloon. Ook moet de aow on afhankelijk zijn van eerder inko men. Ten slotte moet het omslag stelsel blijven bestaan, met andere woorden de kosten van de aow worden gedekt uit de premies van dat jaar. De aow is de afgelopen jaren steeds ingewikkelder geworden. Drees sprak van „een buitengewo ne ratjetoe". Oorspronkelijk was er één bedrag voor een echtpaar en één voor een alleenstaande. Nu is er onderscheid tussen alleenwo- nenden, ongehuwd samenwonen den - beiden bejaard of met een jongere partner - en gehuwden. De uitkeringen voor hen lopen uiteen en er geldt ook een toeslagsysteem voor ongehuwd of gehuwd samen wonenden met een jongere part- Met de oorspronkelijke wet kon weinig worden gefraudeerd, nu is er controle nodig, aldus Drees. In de volgende eeuw is er geen ver schil meer naar leefsituatie en aan de voorbereiding daarop moet de overheid in begin jaren negentig beginnen. Alle bejaarden ontvan gen dan eenzelfde uitkering: dc helft van het minimumloon. Dat moet ook gaan gelden voor de an dere sociale minima, zoals de men sen met een uitkering volgens de Algemene Bijstandwet (abw). AMSTERDAM - Ontzet kijkt een voorbij gang ster naar een dood kui kentje dat haar op de Amsterdam se Dam wordt aangeboden door een lid van de stichting Lekker Dier. De actiegroep had 2 oktober uitgeroepen tot landbouwdieren- dag. Morgen is het 'officieel' dieren dag. (foto ANP) ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft nog geen knopen door kun nen hakken over een plan van mi nister Deetman (onderwijs) 185 miljoen gulden te besparen op het onderhoud van openbare scholen. Dat plan stuit op verzet van minis ter van Dijk (binnenlandse zaken) en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die afspraken door kruist zien. Een voor donderdagavond afge sproken overleg tussen een kabi netsdelegatie en de VNG is afge last omdat het kabinet het intern over de 'principiële aspecten' niet Band doodt man GRONINGEN - Door een bedrijfs ongeval op het terrein van een ban denbedrijf is in Groningen de 44- jarige D. J. Wijsman om het leven gekomen. Hij werd getroffen door een omvallende, zeer grote rubbe ren band en overleed ter plaatse. De band, die met behulp van een heftruck rechtop was gezet, kantel de plotseling. Het slachtoffer kon het 2500 kilo wegende gevaarte niet meer ontwijken, aldus de poli tie. Alphense huisarts Eradus zet aan tot gezonder eetgedrag UTRECHT - Dertig procent van de Nederlanders tussen 20 en 65 jaar heeft zo'n hoog cholesterolge halte in het bloed dat het een sterk verhoogd risico op het krijgen van hart- en vaatziekten inhoudt. Het is absoluut nodig dat zulke mensen hun eetpatroon veranderen en vooral minder dierlijk vet consu meren. Dat vindt huisarts T.T.J. Eradus uit Alphen aan de Rijn, een van de inleiders op een congres over cholesterol dat vandaag in de congreszaal van de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. door Carlo Nagel Zelf doet Eradus er in zijn prak tijk alles aan om patiënten tot meer gezonde leefgewoonten aan te zet ten. Hij heeft apparatuur gekocht waarmee het cholesterolgehalte in het bloed in enkele minuten kan worden gemeten. Patiënten lezen zelf de hoogte daarvan af op het beeldscherm dat de resultaten van het computeronderzoek vermeldt. „Dat werkt zeer motiverend", zegt hij. „Als ik het cholesterolge halte een week later weer meet, is het al lager geworden. De mensen trekken het zich echt aan. Om een veranderd eetpatroon vast te hou den, laat ik ze iedere drie of zes maanden terugkomen. Ze be schouwen de uitslag van de meting als een soort rapportcijfer". Hart- en vaatziekten zijn in Ne derland doodsoorzaak nummer één. Huisarts Eradus zegt: „Hoge bloeddruk kunnen wij nu goed be handelen. Daar zijn uitstekende medicijnen tegen. Toch daalde de sterfte aan hart- en vaatziekten sindsdien met niet meer dan tien procent. Dat was teleurstellend. We zijn er achter gekomen dat an dere factoren een net zo belangrij ke rol spelen. Roken natuurlijk, maar evenzeer het cholesterolge halte in het bloed". Sterftecijfer Uit vergelijkend onderzoek is ge bleken dat in ontwikkelingslan den, maar ook in landen rond de Middellandse Zee, waar het choles terolgehalte van de mensen door ander eetgedrag veel lager is dan bij ons, hart- en vaatziekten ook veel minder voorkomen. Eradus: „In de Verenigde Staten hebben ze zulk onderzoek al een jaar of zes, zeven geleden opge pakt. Het blijkt dat bij een choles terolgehalte van hoger dan 6,7 het sterftecijfer aan hart- en vaatziek ten - denk aan hartinfarcten - in eens omhoog schiet. Bij inwoners van Nederland en de omringende landen is een gehalte tussen 5 en 6 normaal, maar 30 procent zit boven de grens van 6,7". Het is volgens hem nog niet eens zo eenvoudig om ter verlaging van het cholesterolgehalte een dieet sa men te stellen. „Dat er veel choles terol zit in eigeel is bekend, maar het zit net zo goed in chocola en in pakjes soep, terwijl het in sommige vetten nu juist weer niet zit". Een duidelijk verschil met bewo- ners van het Middellandse Zeege bied is dat die - als ze moslims zijn - geen varkensvlees eten en ook veel minder rundvlees, roomboter en margarine dan inwoners van on ze streken. In schapevlees zit be duidend minder cholesterol. „Het gewicht speelt niet eens een rol", zegt de huisarts uit Alphen aan de Rijn. „Mannen en vrouwen uit Marokko zijn soms ook aan de zware kant, terwijl hun cholesterol gehalte goed is. Vegetariërs hoeven zich in het algemeen ook geen zor gen te maken". Minder vlees Trimmen heeft een gunstige in vloed op de stofwisseling, maar een mens kan er toch niet een te veel aan cholesterol in het bloed door kwijtraken. Minder vlees en dierlijk vet eten is de beste raad die huisarts Eradus geven kan. „Vlees is een stukje welvaart", zegt hij. „Vroeger kwamen hart- en vaat ziekten veel minder voor. In de oor logswinter van '44 was het geen kunst om een laag cholesterolge halte in je bloed te hebben. Maar te genwoordig is het niet zo gemakke lijk om je eetpatroon te verande ren. Je waadt bij wijze van spreken door het eten". In de Verenigde Staten zijn de mensen volgens hem de laatste ja ren een stuk eetbewuster gewor den. Ze eten er minder vet dan in Nederland en dat heeft geleid tot een daling van het cholesterolge halte over de hele bevolking. In Ne derland moet het ook zover komen, vindt dokter Eradus, die zijr^ was docente biologie en onderzoe ker aan het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer in Arnhem. Van de al vertrokken PvdA-ka- merleden beet Stan Poppe (lich ting 1972) in september 1986 het spits af toen hij waarnemend par tijvoorzitter werd voor de ijlings vertrokken Max van den Berg. Ien Dales (1982, na zeven maanden staatssecretaris sociale zaken) werd burgemeester van Nijmegen- Harry van den Bergh (1977) be dankte na de rel rond zijn activitei ten met aandelen, Arie van der Hek (1973) verruilde zijn kamerbankje voor de leiding van de noordelijke ontwikkelingsmaatschappij NOM. Provincie moet meer bijd ragen aan reinigen vervuilde grond DEN HAAG (GPD) - De eigen bij drage van de gemeenten aan het schoonmaken van vuile grond wordt verlaagd. In plaats daarvan moet de provincie meer gaan beta len. Dat is althans het voorstel van minister Nijpels (milieu). Hij wil de gemeentelijke kosten van de bo demsanering met 50 miljoen gul den te verlagen. Onlangs klaagde de gemeente Arnhem dat zij niet langer in staat is bij te dragen in de kosten van het schoonmaken van vuile grond. Volgens de regels komt 90 procent van de kosten van bodemsanering voor rekening van het Rijk. Het restant moet door de betrokken ge meente zelf worden betaald. Ongeveer twintig gemeenten hebben te kennen gegeven dat zij de bijdrage van tien procent in de schoonmaakkosten onmogelijk kunnen opbrengen. Ze dreigen daardooor een zogenoemde 'artikel 12-gemeente' te worden, wat bete kent dat ze onder financiële curate le van de rijksoverheid komen te staan. In het voorstel van Nijpels wor den de gemeentelijke kosten terug gebracht tot 7,5 procent zonder dat het Rijk meer gaat betalen. De pro vincies zullen het verschil van 2,5 procent moeten opbrengen. eens kon worden. Premier Lub bers heeft dat gezegd na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Deetman ziet mogelijkheden 100 miljoen te bezuinigen door een doelmatiger onderhoud van open bare scholen. Die bezuiniging werkt voor 85 miljoen door via de financiële gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs. Deet man wil zijn bezuiniging bereiken via een korting op het gemeente fonds. Volgens Van Dijk tast zo'n korting de vrijheid van gemeenten aan hun inkomsten naar eigen goeddunken uit te geven. Lubbers heeft samen met minis ter Ruding (financiën) een apart gesprek gehad met van Dijk en Deetman, maar dat heeft niets op gelost. Voor de bijeenkomst met de VNG waren wel 'technische re- kenexercities' verrricht, maar over de 'fundamentele argumenten' be stond binnen de delegatie uit het kabiet geen overeenstemming, al dus Lubbers. Hij noemde het bezuinigings plan „onvoldoende rijp en uitge werkt om knopen door te hakken of compromissen te sluiten". Het kabinet heeft echter evenmin be sloten het bezuinigingsplan in te trekken. Arts berispt na opsturen van prive-gegevens UTRECHT (ANP) - Het Me disch Tuchtcollege in Den Haag heeft een arts gewaar schuwd omdat hij een keu ringsrapport naar een school bestuur heeft opgestuurd. Het bestuur had hem gevraagd een onderzoek te doen naar de ge zondheidstoestand van een on derwijzeres omdat het wilde weten of ze wel in staat was vol ledig te functioneren. De onderwijzeres diende een klacht in. Zij vond het onjuist „als een schoolbestuur, waarin enkele collega's plaatshebben waarmee ik nauw moet samen werken, een aantal zeer per soonlijke en vertrouwelijke za ken van een arts te horen krijgt". Blijkens de in het artsenblad Medisch Contact gepubliceer de uitspraak is het tuchtcollege dit met haar eens. Het meent dat de arts ervoor had moeten zorgen dat het bestuur een ad viserend geneeskundige in schakelde aan wie hij het rap port had kunnen toesturen. Eventueel had hij het met de vermelding 'beroepsgeheim' aan een arts moeten zenden die in het bestuur zat of moeten volstaan met het vermelden van de conclusies van zijn on derzoek. Dierlijke vetten zijn de grote boosdoeners achter het toegenomen aantal hart en vaatziekten. (foto gpdi tiënten een boekje meegeeft met praktische adviezen voor een cho lesterolverlagend eetgedrag. „En daar hoef je heus niet bij te honge ren", zegt hij. Verkeerd eetgedrag heeft vol gens hem te maken met een soort verslaving. „Je bent op een feestje, drinkt een glaasje en dan staan er nootjes, schijfjes worst en stukjes kaas op tafel. Blijf daar maar eens af!" zegt hij. Ook heeft .edereen ,n z„n kPn- nissenkring wel iemand bij de hand die 84 jaar is en zijn leven lang heeft gerookt als een schoorsteen. „Mensen redeneren naar zichzelf toe. Ze denken altijd te behoren tot het percentage mensen dat geen hartinfarct krijgt. Als het 100 pro cent zeker was datje aan verkeerde voedingsgewoonten dood zou gaan, zou iedereen zijn gedrag ver anderen. Maar de kans is geen 100 procent". Lij stverbinding straks ook bij raadsverkiezing DEN HAAG (ANP) - Bij gemeente raadsverkiezingen zal de mogelijk heid van lijstencombinatie worden geïntroduceerd. Dat staat in het voorstel van wet tot algehele her ziening van de Kieswet dat bij de Tweede Kamer is ingediend. Voor verkiezingen voor de Tweede Ka mer en Provinciale Staten bestaat de mogelijkheid van verbinding van lijsten van verschillende poli tieke partijen al. Al eerder, toen het kabinet in ja nuari akkoord ging met het wets voorstel, was bekend geworden dat de Kamerverkiezingen voor taan in maart zullen worden ge houden, dat het eenvoudiger wordt via voorkeurstemmen een zetel te halen, dat er strakkere regels ko men voor nieuwe politieke groepe ringen die zich willen laten in schrijven en dat gebruik van het rode potlood niet langer verplicht zal zijn. De strakkere regels voor de nieu we politieke groeperingen die zich willen laten inschrijven houden onder meer in dat een door de rechter ontbonden groepering wordt uitgesloten. Politieke partijen die hun aan duiding bij het centraal stembu reau voor de Kamerverkiezingen (de Kiesraad) hebben laten regi streren, hoeven hun aanduiding niet langer afzonderlijk te laten re gistreren voor provinciale en ge- meentelijke verkiezingen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3