Bisschoppen maandlang in ban van leek Niet overal kunnen mensen onder een boom samenkomen PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 Synode in Rome over roeping en zending 'Rome' staat deze maand in het teken van de bisschoppensyno de over 'roeping en zending van de leken in kerk en wereld twin tig jaar na het Tweede Vaticaans Concilie'. Deze wereldsynode vergt een hele maand. Dat lijkt niet eens veel als men bedenkt dat de positie van de leek in deze hiërarchische kerk van land tot land kan verschillen en dat over het kerkelijk meedoen van de leek in de verschillende kerkprovincies lang niet overal gelijk wordt ge dacht. Een voorname vraag op de nu begonnen synode zal onge twijfeld zijn hoe bisschoppen hun ambt moeten uitoefenen als zij de eigen verantwoordelijkheid van de leken-gelovigen ernstig willen nemen. In een hiërarchische kerk is er een duidelijk verschil tussen gewijde ambtsdragers en de andere gelovi gen. Op een voorbereidend con gres in Tilburg zei bisschop dr. J Möller van Groningen het zo: "Door hun wijding vervullen de bisschoppen op een bijzondere wij ze de rol van Christus zelf als leraar, herder en hogepriester". Maar zo mogelijk nog méér dan op het gewijde ambt legde het con cilie nadruk op het 'algemeen priesterschap van alle gelovigen, de gewijden en de niet-gewijden' Nog eens bisschop Möller: "Dit kun je ook een sacramenteel priesterschap noemen, dat welis waar niet wordt verkregen door het sacrament van de wijding, maar wel door het doopsel en vormsel. Alle gelovigen, ook de met-gewij- den. delen in het priesterschap van Christus en in zijn priesterlijke, profetische en koninklijke taak. Op grond van dit algemene priester schap zijn alle leden van de kerk gelijkwaardig. Allen delen in de zending van de kerk. Binnen dit al gemene priesterschap ligt het ge wijde of hiërarchische priester schap. Het algemene priesterschap van alle gelovigen is fundamente ler dan het gewijde". Macht Hoe hoger in de hiërarchie, hoe meer gezag, zeggenschap en macht. Kardinaal Alfrink heeft eens ge zegd, dat een moeilijkheid van het bisschopsambt is datje er niet voor bent opgeleid. Bisschop Möller op dat congres in Tilburg: "Het over valt je. Ineens moetje het zijn". Möller doceerde vóór zijn uitver kiezing wijsbegeerte en vond Ari- stoteles en Hegel erg belangrijk. Plotseling waren zij niet belangrijk meer en dwarrelde allerlei andere merkwaardige lectuur op zijn bu reau. Om te weten wat te doen ging hij zich eerst maar verdiepen in de teksten van het Tweede Vaticaans Concilie. Daaruit bleek hem al bij eerste oogopslag dat vooral het bis- schopsambt veel te maken heeft met macht. Het ambt heeft macht in de kerk. Maar, zegt het concilie, in de kerk is die macht vooral diénst. Dat is het niet onmiddellijk, voegde de bis schop van Groningen daar direct toe. "Het is een opgave om macht dienst te laten zijn". Het concilie gaf al veel aanwijzingen hoe die op gave kan worden vervuld. De syno de over de leek zal daarover wel licht nog meer helderheid geven. In een vraaggesprek met het blad '1-2-1', het informatiebulletin van de Nederlandse rooms-katholieke kerkprovincie, zegt aartsbisschop Godfried Danneels van Mechelen- /Brussel, dat deze synode vooral aandacht moet besteden aan de vi tale taken die leken in de kerk kun nen vervullen. "Op de tweede Möller ineens moetje het zijn plaats komt het onderscheid in ta ken tussen priesters en leken". Nu steeds meer leken theolo gisch geschoold zijn, kunnen, vol gens Danneels, verdergaande ker kelijke taken aan hen worden gege ven. "Maar de eindverantwoorde lijkheid kan nooit aan leken toeval len omdat er geen katholieke ge meenschap bestaat zonder eucha ristie en eucharistie aan het ambt is voorbehouden". Crisis Professor dr. F. Haarsma, nu ge pensioneerd hoogleraar pastoraal- theologie in Nijmegen, constateert in de Rooms-Katholieke Kerk een aanzienlijke verkleining van de af stand tussen clerus en religieuzen aan de ene en leken aan de andere kant. Er komen tussen deze groe pen steeds meer 'vloeiende over gangen'. Taak is: samen 'Gods volk' te zijn. Door dét te beklemto nen, wordt dé nadruk op wat de groepen onderscheidt meer bij komstig. "De ontwikkeling sinds het con cilie heeft een zekere crisis meege bracht in de identiteit van de cler us, de priesters", schrijft Leo Rui tenberg in het september-nummer van het tijdschrift 'Nederlandse Religieuzen'. Ruitenberg is secre taris van de Samenwerking Broe dercongregaties in Nederland en baseerde zich voor zijn uitvoerige notitie over de bisschoppensynode op een inleiding van Haarsma en een gesprek met hem. "Er zijn pastorale werkers geko men, die leek zijn en werk van een priester doen. Die gehuwd zijn en zijn doorgedrongen op allerlei ge bied dat vroeger eigenlijk het mo nopolie van ae priester was. Dat hangt vooral samen met het erg be langrijke feit dat leken theologie zijn gaan studeren. Als dat gebeurt, kom je aan een monopolie". Ruitenberg spreekt van 'grens vervaging'. "Allen hebben dezelfde opdracht: heil brengen in de we reld. Men vult elkaar in die zending aan in plaats van gescheiden op te trekken. Scheidslijnen vervagen of worden afgebroken en men komt op eikaars plaatsen: priesters doen aan politiek, leken gaan voor in li turgie". Die vervaging is ook wel gevaar lijk. Mensen worden er bang voor en vragen opnieuw duidelijkheid. Er ontstaan dan toch weer stromin gen in en buiten de kerk. Zo schreef een aantal behoudende le kenorganisaties onlangs een brief aan de paus naar aanleiding van de ze synode, waarin 'diepe bezorgd heid' doorklinkt over - wat wordt genoemd - 'verdraaiing en mis bruik van de leer van het concilie over de roeping van de leek'. Er bestaat, naar het oordeel van deze organisaties, verwarring over het onderscheid tussen priesters en leken. En die verwarring is een symptoom van een nog diepere en gevaarlijker verwarring. "Het is een poging om een geheel nieuwe leer op te leggen aangaande de god delijke openbaring, het wezen van de kerk en de eucharistie, en de zending van de kerk. In dit alles krijgt de leek een veel te grote rol toebedacht". De organisaties schuiven de ver antwoordelijkheid voor dit mis bruik van de concilieleer op een "samenwerkingsverband van theo logen, geestelijken, uitgetreden priesters en een minderheid van geclericaliseerde leken, die onte vreden zijn over de zogenaamde beperkingen van de lekentaak" "Deze mensen vormen in toene mende mate een barrière tussen het grote aantal getrouwe gelovi gen en hun pastor". Ten slotte wordt de paus ge vraagd op te. treden tegen "de kracht van de kerkelijke bureau cratie op plaatselijk niveau, die in hoofdzaak verantwoordelijk is voor het opleggen - en soms be denken - van de nieuwe leer". Tot de 37 organisaties behoren, volgens de officiële versie van het schrijven, twee Nederlandse groe peringen: 'Vrouwen in de Rooms- Katholieke Kerk' en 'Contact Rooms-Katholieken'. Secretaris C. Mentink van de laatste groepering verklaarde echter tegenover het ANP, de brief niet te kennen. Inspraak De verwachtingen van professor Haarsma over de nu begonnen syn ode zijn niet zo hoog gespannen, al kunnen bisschoppen uit de Derde Wereld - waar leken een voorname rol in het kerkelijk leven spelen - zeker voor verrassingen zorgen. Belangrijk is al, als de synode dui delijk maakt dat leken medever antwoordelijk zijn voor het wel en wee van de kerk en niet langer wor den gezien als voorwerp van kerke lijke zorg. Zo probeert bisschop Bomers van Haarlem zijn collega's warm te maken voor het idee dat 'Rome' Nederland ontheffing ver leent van de bepaling in het kerke lijk wetboek dat de pastor voorzit ter moet zijn van het parochiebe stuur. Maar aan een 'lekenkerk' gelooft Haarsma zeker niet. "Dan krijg ie toch weer structuren en ambten". Wel zou de hiërarchie zich meer moeten opstellen temidden van de lokale kerk. Een goed middel zou zijn het kiezen van bisschoppen door het kerkvolk. Het 'droppen' van kerkleiders werkt steeds meer averechts. Men ziet dat zelfs in een overwe gend rooms-katholiek land als Oos tenrijk, waar enkele bisschopsbe noemingen vorig jaar slecht vielen. Aartsbisschop Karl Berg (75) van Salzburg hield deze maand dan ook een vertrouwelijke enquête onder priesters en stafleden van zijn bisdom over mogelijke kandi daten voor zijn opvolging. Tijdens een dienst in de Dom gaf hij de ge lovigen daarbij de toelichting dat hij de paus een zo goed mogelijk voorstel wil doen. Hij zei: "Rome is weliswaar geen voorstander van een democratisch gekozen b'is- schop, maar op deze wijze is er dan toch een zekere inspraak". De bisschoppensynode zal niet de basis leggen voor een andere kerk. Als er al leken bij zijn, zijn ze alleen maar waarne mers. Maar zij kan niet voorbij gaan aan het feit dat het in deze kerk - onder invloed van het concilie én van allerlei ontwik kelingen in kerk en maatschap pij - anders toegaat dan vroe ger. Taak van de synode is niet: de feiten terugdraaien. Wél: de draagkracht van de kerk ver breden en verdiepen. DEN HAAG - 'Elkaar helpen gelo ven' is het wachtwoord voor de We- reld-missiemaand (oktober) van dit jaar. Het geld waarvoor bij de parochies en gelovigen persoonlijk wordt aangeklopt, speciaal op 17 en 18 oktober, gaat hoofdzakelijk naar pastorale projekten, vooral naar de opleiding van ambtsdra gers in de Derde Wereld. Het aantal kandidaten daar stijgt de laatste jaren explosief, wat duidt op grote vitaliteit, zegt pater H. C. Verhoe ven. directeur Pauselijke Missie werken in Den Haag. De opbrengst van de jaarlijkse inzameling in oktober was vorig jaar met f3.450.000 ongeveer f 300.000 méér dan in 1985. Acties als in Nederland vindt men in een honderdtal landen. Ook arme lan den, zoals Angola en Bangladesh, storten hun bijdrage in dit interna tionale solidariteitsfonds. In totaal leverde dat vorig jaar zo'n 300 mil joen gulden op. Over de besteding beslist de al gemene vergadering. De directeu ren uit de Derde Wereld zijn daarin talrijker dan de anderen. Zij kun nen dus zelf bepalen wat er ge beurt met het geld, dat vooral uit rijke landen komt. Hiermee wil men elke vorm van nieuw-kolonia- lisme voorkomen. De opbrengst van vorig jaar kwam ten goede aan ruim 900 ker ken, meestal bisdommen, in Afri ka, Azië, Latijns-Amerika en Ocea- nië. Subsidies gingen onder andere naar bisdommen, opleidingen, ge bouwen, pastoraal-sociale activi teiten, steun aan religieuze ge meenschappen, media, onderwijs en hulpverlening. Zusterkerken "De Pauselijke Missiewerken zijn het officiële orgaan van de Rooms-Katholieke Kerk om alle gelovigen te betrekken bij haar we reldwijde missionaire opdracht, de persoon van Christus en zijn bood schap bekend te maken", schrijft kardinaal Simonis in zijn aanbeve ling tot de missiemaand. Sinds 1822 heeft deze instelling de stichting en uitbouw van de kerk in Afrika, Azië en Oceanië krachtig gesteund. In alle paro chies van ons land was ze actief. Simonis. "Hoeveel uren hebben kinderen, vrouwen en mannen werk doet. Dan kunnen er wonde ren gebeuren". Bouwen Studiesecretaris van Pauselijke Missiewerken in Nederland is dr. Jan van Lin. "Het werk van deze christelijke gemeenschappen over al in de Derde Wereld moet door gaan. Het geloof en vertrouwen van de mensen daar verdienen te worden gestimuleerd, want in dit soort gemeenschappen leeft de boodschap van Jezus. Daar is spra ke van een aantrekkelijke kerk. Een kerk die ons de ogen weer kan openen, die ons helpt weer te gelo- Er is van alles nodig. Van Lin: "Mensen moeten een plek hebben om samen te komen. Niet overal kan dat onder een boom. Dan moet er gebouwd wor den. Er moeten bijbels zijn en boe^ ken met gebeden en liederen. Lei ders en leidsters moeten een oplei ding krijgen en bij hun werk wor den ondersteund. Pastores vragen vorming of bijscholing om aan de ze ontwikkeling goede leiding te geven. Dat alles kost geld. Maar het is buitengewoon goed besteed". zich niet ingezet voor de missie. Hoeveel jongens en meisjes kwa men daardoor op de gedachte zélf missionaris te worden". Nog steeds zet Pauselijke Missie werken zich in voor de kerken in de Derde Wereld. Dat blijft de voornaamste taak. De kardinaal: "Intussen zijn die kerken onze zus terkerken geworden. Nu hebben ook zij óns veel te bieden. Dat heb ik zelf mogen ervaren, in Afrika en vorig jaar nog in Brazilië". Directeur pater Verhoeven.' "Was missie ooit hoofdzakelijk een kwestie van geven, tegenwoordig is het een taak van geven én ont vangen geworden, een uitwisseling van materiële en geestelijke goede ren tussen gelijkwaardige zuster kerken". Toch blijven de kerken in die an dere delen van de wereld rekenen op steun. Voortdurend doen ze een beroep op de rijke landen voor al lerlei dringende zaken. Pater Piet Verhagen is pastor in Kenia. De afgelopen jaren zijn in zijn parochie zo'n zestig kleine christelijke gemeenschappen ont staan, groepjes van twintig tot veertig families, die wekelijks sa menkomen om elkaar te vertellen Pater Piet Verhagen doopt in kin over de betekenis van het geloof in hun leven. Zij doen dat aan de hand van de bijbel, waaruit zij pas sages voorlezen die voor hen van bijzondere betekenis zijn. eren in Kenya. Verhagen: "Het gaat daarbij niet om grote politieke belangen, maar om het recht op leven van dag tot dag. Zij vinden inspiratië hiervoor in de bijbel. En ik zie, dat die zijn Stof tot hoon "Wat geloof en kerk veel kwaad doet is de manier waar op christenen onderling wezen lijke en soms minder wezenlijke zaken ter discussie stellen, el- kaars geestelijk gedachtengoed en bedoelingen beoordelen. En dat dan voor het oog en oor van iedereen". Schrijft redacteur D. Koole in het christelijke gerefor meerde weekblad 'De Wekker'. "Wie enkele maanden achter een kerkelijke en godsdienstige periodieken doorneemt, ziet de kolommen maar al te veel ge vuld met artikelen die op afbre kende toon de gedachten van andere christenen op de korrel nemen, ledereen schrijft van daag over iedereen en over alles wat de ander via het papier aan medemensen toevertrouwt. Het is een hele cultuur gewor den, ook in de kerken, om el- kaars standpunten en visies op het geestelijk-godsdienstige vlak te bevestigen of te ontken- Koole is er niet op tegen, dat onjuiste visies en opvattingen worden weerlegd, "maar dan toch altijd in voorzichtigheid, in een toonzetting van mense lijk en christelijk respect". "Wij zullen er meer op bedacht moe ten zijn, dat wij door onze pole mische schrifturen het geloof naar buiten toe kunnen ver zwakken". "De wereld en soms ook onze kere zielen in de kerken zijn al gauw geneigd daaruii te con cluderen, dat dat geloof maar wat ingewikkeld in elkaar zit en dat christenen op een hele boel punten kennelijk ook niet zo zeker zijn van hun zaak. In elk geval mogen wij in het on derlinge verkeer elkaar niet te lijf gaan zoals dat in de politiek en andere sectoren van de sa menleving gebeurt". Koole spreekt van het 'onge looflijke van het evangelie'. "Wij verlangen van de wereld, dat te geloven. Welnu, dan moet de christenheid in ons land er mee ophouden, door onderling geharrewar en gehakketak dat geloof zijn kracht te ontnemen. Voor wat in allerlei artikelen en uitzendingen aan spot en hoon over het geloof op ons afkomt, le veren wij als christenen maar al te vaak de ingrediënten. We werken het zelf in de hand". "Bij ons ach en wee over afval en geestelijke onwil in de we reld om 'ons heen moeten wij ook onszelf aanklagen, want het ge tuigenis van de kerk naar bui ten is zwak. De ontkerstenende en steeds meer verloederende samenleving mist te veel de lief devolle, bewogen en overtuigen de ontmoeting met individuele gelovigen op plaatsen waar zich het gewone en volle leven van elke dag voltrekt. Zou dat ook verband kunnen houden met de omstandigheid dat het met het geestelijk rendement on der ons niet zo goed gesteld is?" Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Alblas, mmv cantonj. 11.45 studente- nekklesia; Marekerk 10 ds. A. J. de Jong. 5 ds. Wegman, Wijngaarden, Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Mac- kaay; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well en dr M. de Jonge, 11.15 pastoor v. Well: Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Hortensius, gez. dienst: Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; Wijk 'Ste- venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v Bei- num. ha. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hol', ha. Endegeest zie Oegstgeest. Ge ref. Kerk Vredeskerk zie herv. gein Pe trak. (Surinamestr zie Bethlehemkerk: Oude Vest 10 ds. G. W. Rijksen. Sassen- heim, Maranathak. zie herv. gem.; Be vrijdingsk. zie herv. gemeente; bejaar denhuis Groenhoven 10 ds. Brederveld, Soest, ha; Merenwijk zie herv. gemeen te. Wijl- Stevenshof, gebouwtje 'Dijk- hof (Riji dijk) 10 ds. Kramer. Geref. K. Vnjg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek (met koor). Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek, ha. Evang. Ge meenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. W. Smit, 3 doopdienst in 'De Zijl', Par.str. 66. Evangelieoentrum- Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 ge bedsdienst. vr. 8 jeugddienst. Pinkster- gem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Le ger des Heils (hoek Vestestr./Groenes- teeg) 10 en 7 (muziek en zang uit de ja ren 1930 tot 1940). Nieuw-Apost Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevende dag-adventisten ('De Ontmoeting'. Noordhofland V.schoten)elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden ('Qua kers') 10.30 (Rapenburg 6). Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden- V.schoten) zat. 7, zo. 10; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Bos- huizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 dienst. AARLANDERVEEN Herv. Gem. 10 ds v. Driel. 7 ds. v. 't Hof, Woubrugge Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. v. Wijngaar- 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem Adventskerk 10 ds. Wilschut, ha. 6.30 ds. v.d. Heuvel. Harmeien; Kruis kerk 10 ds. Jonkman, ha; Opstandings- kerk 10 ds. Lamme, ha, 6.30 ds. Vlas blom. Boskoop; Nabij 10 jeugdkapel, G. Herderkerk 10 vicaris Allewijn, jeugd dienst, 5 ds. Taselaar; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, 10.30 ds. Moll, jeugd dienst, 6.30 ds Mulder; Ashram (Mars diep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. ds. Nieuwenhuis; Oudshoornse kerk 10 ds Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. v.d. Kamp. Scherpenzeel. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Baane, ha, 6.30 ds. Wilschut, ha; Salv.kerk 10 ds. Ommenng. ha, 6.30 ds. Boer, ha. Geref. K. Vrijg (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Ge ref. Kerk (school Wiliemstr.) 9.30 ds. W. Louwerse, 4.30 stud. J. Arnold, Deven ter. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt .gem (Molenwerfstr 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. N. van Gemeren, 6.30 ds. C. de Jong. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoek steen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) streekdienst in Nieuwkoop. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30, Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. Raad van Ker ken: 5 nam. Israel-dienst in remonstr. kerk. ds. F. Boer, thema: 'Saamhorig en verbonden'. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, 6 ds. Verboom, Zegveld. Geref./ Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Assies, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. Salv.kerk 10 ds. Terlouw, 6.30 ds. W. L. Terlouw, R.dam, jeugddienst; Bethl- .kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Maasland. Capelle a.d. IJssel. Geref. Kerk 10 ds. Jeroense, Hoofddorp, 6.30 ds. v. Kooy, Oudewater. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom. 6.30 dr. Haitsma. De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong. 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Ribbers, 5 ds. A W Velema. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. v.d. Pol, Boskoop. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Huisman, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; An ker zat. 7, zö. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rothfusz, gez. dienst, 5 ds. Hofland, gez. dienst. Chr. Geref. Kerk 10.30 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof. 6.30 ds. ref. Kerk 9.30 ds.v. Breevoort, 5 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Vliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. Verse- put, afscheid ivm leeftijdsontslag. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Bogaard, 6 ds. Hovius; O. Kerk 10 ds. Vroegindeweij, 6 ds Schuurman; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 4 45 zingen, 5 ds. Christ, jeugddienst; Pniëlk. 9.15 zingen. 9.30 ds. Schuurman, gezinsdienst, 6 ds. Vroegindeweij, Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Vis ser, 6 ds. Driebergen. Overdum 2.15 ds. A. Baas. 'De Hoeksteen', Burgers- dijkstr., 10 dovendienst, hr. C. Haaring. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Kersten, 5 ds. v. Breevoort. Triumfa- tork. 10 hr. M. de Ridder, S.heim, 5 ds. Koster, opendeurdienst. Geref. K. Vrijg 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Ned Ge ref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 ds. J. Arnold. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, wo. 7 okt. 7.30 ds. Honkoop. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang .gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptis tengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, ha, ma. 5 okt. 8.15 opening'win- terlezingen. Soefi-beweging Universel KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 dr. Bade, gez. jeugddienst. Geref. Kerk 10 mr. Vreug- denhil, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v.d. Bom, Hoofdstr 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen Gereformeerde kerk in Oude Wetering. Levthenrode 10 pater Poelma. Elis.zie kenhuis 10 deken H. F. van Zoelen. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. De Keus. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds 't Hooft; Pauluskerk 10 (ha) en 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Kuiper, 5 ds Elgersma, beiden Noordwijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. D. Vreugdenhil, 4.30 lees dienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 leesdienst, br. J. Veltkamp, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evan geliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J v.d. Berg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen. 6.30 ds. Molenaar, Put- tershoek, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 dr. Bade, 5 ds. Nooteboom. Chr Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. v.d. Sluys, Kerkwerve. Remonstr. Gem. 10 ds. Frie- derich, streekdienst. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Paul, A.foort, 6.30 ds. De Graaff. Geref Kerk 9.30 hr. A. J. Fluyt, Gouda, 7 ds. Baane. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP Herv Gem 9.30 kand. J v.d. Kamp. Beverwijk, 7 ds Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. G Vos Rk Kerk zat. 7, zo. 10 NOORDEN: Herv Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Schreuder, 7 dé. Hoogenraad, Zeist. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. v. Slooten, Putten; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Slooten; Sole Mio 9 hr. M. de Ridder, Sassenheim. Ge ref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Wil schut, Dordrecht, 7 ds. Elgersma; Stich- tingskerk 11 ds. Slofstra. Ned. Prot Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Nepveu. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk 10 ds. v.d. Mey, gezinsdienst; De Zilk 10 ds Hemmes, O.geest. Rk Kerk Victork. zat 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30: De Zilk zat. 7. zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman, ha, Paulus kerk 10 mevr. I. Eggink-Hoog; Gemeen tecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. M. Roos, Leiden, 7 ds. Plomp. Geref. Kerk 10 ds. Plomp, ha. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 leesdienst. 3.30 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen- trum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijc- kerslooth 4 ds. H. Rijksen. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk z 7. zo. 9. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv Gem 9.30 ds. De Korte, 7 ds. v. Driel. Chr. Ge ref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. Wagter, 5 geen dienst. Bethelkerk 9.30 en 5 ds. Smaling, ha; Imm.kerk 5 ds. Cziria, samen-op-weg- .kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 hr. Brouwer, Katwijk, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 ds. Heida. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. De Graaff, Nieuwveen,7 ds. Juckema, Leerdam. Geref. Kerk 10 ds Baas, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 9 ds. v. Langevelde, Hillegom, 5 ds. Slofstra, Noordwijk. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 dr. Vermeulen, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, 6.30 ds. Veenstra. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Grutter, 4 ds. Heida. Vliegkamp Valkenburg: zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. (Jem. Dorpskerk 10 ds. Blanken. 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart. Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 ds. Lentz. Herv. evang. op ge ref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Cam- meraat, Leersum, 4.30 ds. Gnsnigt, Ben- nekom. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. A. Geelhoed, 3 ds. R. Houwen. Aulage meenschap Noordhofland 10.30 agape- viering. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11 M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kortleve, Ede, 5 ds. El- derlee. Harderwijk; Hoeksteen 9.30 ds Schipaanboord, 6.30 ds. Goossen; Be- thelk. 9.30 dr. Graafland, Gouda, 5 ds. C den Boer, Bilthoven; Rehobothschool 9.30 ds. Kunz; Imm.kerk 10 ds. v.d. Steen, R.dam, 5 ds. Onstein. A.dam. Ge ref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 hr. A van Veen; Ontm kerk 10 ds. Bon- gers. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. WASSENAAR. Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4 30 kand. v. Dis; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. zie Zijllaankerk; Dorpscen trum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijl laan 9.30 ds. Hoekstra, Leusden, samen- op-weg-dienst, 3 ds. v.d. Woude, hage- preek, boerderij Brak Raaphorstlaan. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 prof. dr. A. v.d. Meiden, Utrecht. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. V. 't Hof, 6.30 prof. dr. v.d. Beek, Valken burg Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. v.d. Kooi. Ned. Prot. Bond (openb school Emmalaan) 10.30 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 10 hr. De Haan. Geref. Kerk 9.30 ds. Verheul, Alphen, 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Bogers, Alphen, 9.30 in Sint Jan gez. dienst, pater Buil en ds. Wolthaus, 10.30 dienst in 'Swetterhage'. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7. zo, 10, Meerburgkerk H. Rijndijk zat 7, 10 1.30. ZWAMMERDAM. Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6 30 ds. Bikker, Zuid-Beijer- land. Geref. Kerk 10 ds. Zijl, 6.30 ds. Buikema. Remonstr. Gem. streekdienst i Nieuwkoo

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2