Keurige Taptoe zonder grote problemen Erepenning gemeente voor Rijksmuseum Volkenkunde Japanse Boogbrug bij museum Arrestaties na gooien van vuurwerk en bierblikjes Leidenaar dreigde tijdens Taptoe te gaan schieten ZATERDAG 3 OKTOBER 1987 STAD LEIDEN De eigenaar van 'Diner' aan de Morsstraat spijkerde uit voorzorg zijn zaak dicht. Het publiek had het naar zijn zin bij de kroegen in de Morsstraat. (Foto Henk Bouwman). (foto Henk Bouwman) De directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, prof. van Gulik, ontvangt de erepenning van de gemeen- De belangsteling van het publiek voor de Taptoe was groot. te beiden uit honden van burgemeester Goekoop. 'toto hoIvm.i Koto J.n Holvut) Traditioneel werd er op de warenmarkt paltng verkocht, (toto Hol», De grote suikerspinnen vonden gretig aftrek. (foto Jan Holvast) Voor de kraampjes langs de Oude Singel bestond veel belangstelling. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Vclkenkunde is de 'erepenning in goud' van de gemeente Leiden toe gekend. De directeur van het mu seum, prof. dr. W. van Gulik, nam de penning gisteravond in het stad huis in ontvangst uit handen van burgemeester Goekoop. Het college van B en W besloot de erepenning aan het museum, dat dit jaar het 150-jarig bestaan LEIDEN - Een Japanse Boogbrug moet het Rijksmuseum voor Vol kenkunde gaan verbinden met het Stationsplein. De gemeente en het museum hebben samen plannen ontwikkeld om een dergelijke ver binding tot stand te brengen. Het benodigde geld (ongeveer twee ton) moet door het museum of sponsors worden opgebracht. Gemeente-ambtenaar L. Meijer is optimistisch over de haalbaar heid van het plan. "Zeker als je be denkt dat een project als Molen de Put, waarvoor vier ton nodig was, ook van de grond gekomen is". Volgens Meijer is het een groot voordeel wanneer straks een goede verbinding bestaat tussen het Pest huis, waar de nationale natuurhis torische presentatie wordt onder gebracht, en het Rijkmuseum voor Volkenkunde. Burgemeester Goekoop voegde daaraan schertsend nog een argu ment toe: "Op deze manier krijgt het museum een verbinding met het station, daarmee met Schiphol en daarmee weer met New York". viert, uit te reiken omdat "het Rijk museum voor Volkenkunde door zijn bestaan en activiteiten de naamsbekendheid van de stad Lei den op postieve wijze heeft beïn vloed". Verder overwogen burge meester en wethouders dat het mu seum als eerste volkenkundig mu seum ter wereld een niet weg te denken plaats inneemt binnen de Leidse museumwereld. De burgemeester zinspeelde er in zijn toespraak op dat er aan de uitreiking van de penning nogal wat discussie in het college was vooraf gegaan. Wethouder Tesse- laar wilde na afloop van de ceremo nie dan ook niets meedelen over de mate van unanimiteit waarmee het college heeft besloten om de pen ning aan 'Volkenkunde' toe te ken- De erepenning van de gemeente Leiden wordt sinds 1967 jaarlijks uitgereikt aan de vooravond van de viering van Leidens ontzet aan per sonen of instellingen die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt voor de stad. Daarvoor werd de ere penning incidenteel uitgereikt. Vo rig jaar ontving de schrijver Maar ten Biesheuvel de onderscheiding. In zijn toespraak weës Goekoop er nog op dat Leiden er voor het eerst sinds jaren in was geslaagd de marine uit de stad te weren tijdens de 3 oktoberfeesten. "Donderdag was minister Van Eekelen van de fensie hier nog, maar volgend jaar komt ook het leger de stad niet meer in", zei Goekoop. Goekoop bleef zelf niet met lege handen staan. Hij kreeg uit handen van prof. Van Gulik een penning behorend bij de titel I.J.G. Even la ter deed Van Gulik wat er met die afkorting werd bedoeld: "In Japan geweest". Daarmee werd gedoeld op de reizen die Goekoop de afge lopenjaren naar het land van de rij zende zon maakte. LEIDEN - "Een keurige Taptoe", zo omschreef burgemeester Goe koop de traditionele optocht van verenigingen en muziekkorpsen door Leiden aan de vooravond van 3 oktober. De korfbalvereniging Crescendo kwam als 'keurigst' voor de dag en sleepte de Cornelis Joppenszprijs, een trofee die jaar lijks wordt toegekend aan de vere niging die tijdens de Taptoe zich als groep het best presenteert en te vens haar doelstelling op duidelijk herkenbare wijze uitdraagt. door Willem Spierdijk Volgens de jury kwam Crescen do "met opvallende volledigheid" voor de dag. "Niet alleen de jeugd, maar ook de leden die niet meer zo piep zijn liepen mee, voorts was het bestuur aanwezig. De sport die Crescendo beoefent, werd duide lijk uitgebeeld. Het meedragen van veel fakkels verhoogde de feestelij ke aanblik". Aan de wisselprijs is een geldbedrag verbonden van 1000 gulden. De jury, die haar ogen liet gaan over in totaal zestig groepen, kende de tweede prijs toe (een bedrag van 750 gulden) aan Sportschool Aad van der Luit. "Opvallend was de gedisciplineerdheid en de goede presentatie van de groep", aldus de jury, die veel lof heeft voor het feit dat deze sportschool zo'n enorm aantal leden er toe heeft kunnen bewegen om mee te doen aan de Taptoe. Evenals vorig jaar ging de derde prijs (een bedrag van 500 gulden) naar de scoutinggroep Jan van Ga len. Naar het oordeel van de jury waren de padvinders "vrij creatief beziggeweest; er werden veel attri buten meegevoerd, kortom men had er het nodige van gemaakt". Eervolle vermeldingen waren er voor de voetbalvereniging UVS ("goed verzorgd optreden met een zeer grote groep jeugd") en voor de korfbalvereniging Fides Pacta die zich "wederom creatief presenteer de". Voor het eerst vielen de muziek verenigingen buiten de prijzen. Niet omdat deze categorie beneden de middelmaat bleef, aldus de jury, "maar het gaat hier nu eenmaal om een beperkte groep". LEIDEN - Drie arrestaties heeft de politie gisteravond gepleegd tijdens de Taptoe. Twee Leidenaars en een Leiderdorper, die met vuurwerk, bierblikjes en druiven gooiden, werden door de politie op de Breestraat voor sociëteit Minerva ingerekend. Politiewoordvoerder Graveland omschreef de situatie bij Minerva ove rigens als erg rustig. "Er werd wel met vuurwerk gegooid, maar lang niet zo erg als vorig jaar". Later op de avond hield de politie nog vier mensen aan die bij kleine vechtpartijen in de stad waren betrokken. De politie had in totaal 70 mensen op de been. Volgens Graveland heeft de Leidse politie niets gemerkt van de aanwezigheid van Haagse voetbal supporters, die gisteren per bus naar de stad zouden zijn gekomen. De jury van de Joppenszprijs be stond uit mevrouw L. Maas-Wielin- ga voor het Leidsch Dagblad, L.C.M. Kallenberg voor de Leidse Sportfederatie en R.M. Heruer na mens de 3 October-Vereeniging. Wie er eigenlijk ook een prijs ver dienen zijn de verenigingen die jaarlijks strijden om een plekje voor in de optocht. Drie clubs pro beren iedere editie van de Taptoe een plaatsje te bemachtigen achter de roeiers van Njord, gymnastiek vereniging Victorie, de voetballers van De Sleutels en de Watervrien den. Ook dit jaar viel dit prestige- duel in het voordeel van Victorie uit. Mevrouw Bep Kriek van de gymnastiekclub had zich dan ook al om vier uur 's middags op de Sportschool Aad van der Luit kreeg voor het optreden tijdens dé Taptoe Kaasmarkt gemeld, een uur eerder dan de nummer twee, De Sleutels. "Ik loop al 42 jaar met de taptoe mee. Steeds staan wij als eerste. Ik kan me maar één keer herinneren dat we als tweede hebben meegelo pen. Wij vinden het belangrijk om vroeg te starten, zodat wij om acht uur klaar staan. We hebben nogal wat jonge kinderen in de groep, die kunnen daarna nog even naar de kermis". Op die kermis was het overigens vrij rustig. "Niets bijzonders", meende de exploitante van een schiettent: "2 oktober is de kijk dag, morgen gaat de kermis echt draaien". Vooral bij de kermisten ten op de Beestenmarkt was het erg rustig. Soms draaide een attrac tie slechts voor een of twee belang stellenden. Helemaal begrijpelijk is die geringe animo niet. Op 2 ok tober is het nog mogelijk om een ritje 'Swingbob', 'Enterprise' of 'Skyflyer' te maken voor drie of vier gulden. Vandaag moet voor die attracties wellicht het dubbele worden betaald. De echte slimme rikken profiteren weer van het prijsverschil tussen 2 en 3 oktober. Zij kochten gisteravond de kaart jes om vandaag een ritje te maken. De belangstelling van het pu bliek in de kroegen liep sterk uit een. Zeker niet iedere ondernemer die zich de moeite had getroost met een zeil een afdakje voor zijn eta blissement te creëren, zag de in spanning ook met een grote klandi zie beloond. Druk was het wel in de Morsstraat, normaal toch niet een van de meest swingende gedeelten van Leiden, waar een kroeg een groot gedeelte van de straat had overdekt. Ook de Nieuwe Beesten markt maakte haar stijgende repu tatie als uitgaanscentrum van Lei den waar. Honderden mensen be volkten de vele terrasjes van de straat. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond om tien over zes in een woning aan de Havikshorst een 30- jange Leidenaar aangehouden. De man zou onder meer politieagen ten hebben bedreigd. Hij zou dan ook van plan zijn tijdens de Taptoe enkele mensen neer te schieten. Volgens de politie was er de afge lopen dagen onrust ontstaan, om dat de man in het openbaar zijn dreigementen had geuit. In de stad deed het gerucht de ronde dat er tijdens de Taptoe zou worden ge schoten. De Leidenaar is een goede bekende van de politie. Hij is al eerder wegens geweldpleging aan gehouden. Tien dagen geleden werd de man ook al gearresteerd op verdenking van illegaal wapen bezit. De politie vond toen geen wapen. Ook deze keer heeft de po litie in de woning van de man geen vuurwapen kunnen vinden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11