Bèta Baalbergen® Twee jaar domper op bouwnijverheid Ruding in raadselen EG zonder begroting 1988 in Discriminatie in cao's KATWIJK Wilton-Fijenoord eist bureauwerk van RDM Gesprek samenwerking HP en Elsevier gestaakt Nestlé gaat in Egypte nieuwe fabriek bouwen DE NIEUWE STIJL VAN LEOLUX VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Minder nieuwe woningen DEN HAAG (ANP) - De bouw en de werkgelegenheid in deze bedrijfstak krijgen in 1988 en 1989 te kampen met een inzinking. Deze is vooral te wijten aan de terugval van het aan tal nieuwbouwwoningen. Ook het feit dat de overheid steeds minder geld steekt in de bouw is een belangrijke oorzaak. Pas na 1989 treedt er weer een geringe groei op in de bouw. AMSTERDAM (GPD) - Onderhan- delingen over samenwerking tus sen het uitgeversconcern Elsevier en het opinieweekblad Haagse Post (HP) zijn voorlopig stopgezet. De hoofdredacties en directies van beide bedrijven bespraken plan nen om de opiniebladen Elsevier, Elseviers Weekblad en de Haagse Post als één pakket aan de abon nees aan te bieden tegen een gerin ge meerprijs. Het initiatief voor de samenwer king is uitgegaan van mr.P.E. Tes- selaar, directeur van Bonaventura, een dochtermaatschappij van Else vier. HP-directeur H. van Brussel: "Mij werd gevraagd of ik iets zag in een samenwerking of overgang van de HP met Elsevier. Wij zijn, met de HP als enige titel, een klei ne zelfstandige onderneming en als zodanig kwetsbaar. Daarom heb ik geantwoord dat we in prin cipe een samenwerking met een andere uitgever niet uitsluiten". Tesselaars toekomstvisie kwam Dit blijkt uit de nota 'Bouwprogno- ses 1987-1992' die minister Nijpels (volkshuisvesting) aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Volgens de nota heeft de bouw in 1986 een groei van 5,5 procent gekend. Dit jaar komt deze iets lager (3 procent) uit, maar de komende twee jaar wordt een teruggang van jaarlijks een procent De bouw van scholen en kanto ren die door de overheid worden betaald vertoont na jaren van te rugloop dit en volgend jaar enig herstel. Fusies in onderwijs en ge zondheidssector en concentraties bij de rijksoverheid zorgen voor veel vervangende nieuwbouw. Be strijding van de criminaliteit en toenemend gebruik van informati ca hebben eveneens extra bouwac tiviteit tot gevolg. Vanaf 1989 is een nieuwe daling te verwachten in de ze sector. CNVatv voorop UTRECHT (ANP) - Als er onver hoopt met de werkgevers geen za ken kunnen worden gedaan over verdere arbeidstijdverkorting (atv) dan zal de Industrie- en Voedings bond CNV - in feite tegen heug en meug - aanvullende looneisen stel len. Bondsvoorzitter F. Hanko zei dit gisteren bij de presentatie van het cao-beleid voor volgend jaar. De bond is ook niet te porren is voor loonmatiging, zonder dat de werkgevers daar iets tegenover stellen. Hanko beaamde dat hij met die opstelling in feite op dezelfde lijn zit als de Industriebond FNV. Bei de bonden moeten straks samen de cao-onderhandelingen aangaan. van teruggang wat verbeterd. Nij pels wijst hierbij op de aangekon digde bouw van vier tunnels, de verwachting dat de gemeenten ex tra geld uit het gemeentefonds zul len gebruiken en de veronderstel ling van NS, PTT en nutsbedrijven hun investeringen in deze sector op peil zullen houden. De werkgelegenheid in de bouw is vorig jaar met 13.000 banen toe genomen, een stijging die dit jaar nog eens 7000 bedraagt en het aan tal arbeidsplaatsen op 308.000 brengt. De komende jaren zal van enige daling sprake zijn, tot 300.000. De bouwwerkloosheid is in verhouding nu bijna op het ni veau van overige bedrijfstakken gekomen. Van de 48.100 geregistreerde werklozen in de bouw medio dit jaar was 60 procent langer dan een jaar zonder werk. Door de hoge werkloosheid in de bouw is animo van jongeren om in de bouw te gaan werken de afgelopen jaren verminderd. Vakopleidingen kon den steeds moeilijker voldoende leelingen werven en plaatsen. In 1987 deden deze problemen zich minder voor. Aangezien de be langstelling van jongeren in het la ger technisch onderwijs voor het bouwvak nog steeds afneemt is de kans groot dat deze opleving slechts tijdelijk zal blijken. De Hout- en Bouwbond CNV zegt in een voorlopige reactie het opvallend te vinden dat het minis terie van VROM somberder is dan de overheid in het algemeen: waar de overheid een daling van de werkgelegenheid verwacht van 1 procent, noemt de nota een percen tage van 2,5. De CNV-bond acht ge zien het huidige kabinetsbeleid echter een daling van 3,5 tot 4 pro cent zeker niet uitgesloten. PAPIERBERG BRUSSEL/LUXEMBURG - De Europese ministerraad is er giste ren voor het eerst in de 30-jarige geschiedenis van de Europese Ge meenschap niet in geslaagd een be groting voor de EG vast te stellen. door Hans de Bruijn De met begrotingszaken belaste ministers van de twaalf konden het in Luxemburg niet eens worden over de hoogte van het budget voor volgend jaar. Volgens het EG-ver- drag moet hun ontwerp-begroting voor 5 oktober bij het Europees Parlement zijn ingediend. Nu dat niet lukt zal de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, de ministerraad voor het Europees Hof van Justitie da gen. Vanaf 1 januari zullen de uit gaven van de Gemeenschap' bo vendien volgens een in het EG-ver- drag voorziene 'twaalfden-rege ling' gefinancierd worden. Op grond daarvan mag de EG in 1988 per maand niet meer uitgeven dan Banken VS Dit jaar zijn tot nu toe 141 Ameri kaanse banken failliet gegaan en daarmee is het recordaantal van 138 uit 1986 al overtroffen. De Fe deral Deposit Insurance Corpora tion (FDIC), een regeringsinstel ling die toezicht houdt op de ban ken, liet gisteren weten dat nog drie banken in Houston en twee banken in respectievelijk Nebras- ka en Minnesota faillissement heb ben aangevraagd. De FDIC houdt rekening met 200 faillissementen dit jaar. Sleepdiensten De Vervoersbond FNV heeft gis teravond met Smit Internationale een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao voor 900 werkne-' mers bij de havensleepdiensten in Rotterdam-stad en Europoort. Be langrijkste onderdeel van het ak koord is dat gedurende de looptijd van de cao, tot 1 april 1989, geen gedwongen ontslagen zullen vallen onder de werknemers van de ha vensleepdiensten. Kerncentrale In de Bondsrepubliek is een tweede kernenergiecentrale om veiligheidsredenen tijdelijk geslo ten. De centrale in Hanau, in de buurt van Frankfurt, is op last van de plaatselijke autoriteiten stilge legd. Volgens zegsman Rainer Jend van de Reaktor Brenqele- mente Union (RBU) zal in een deel van de centrale de brandbeveili ging worden herzien. De gemeente Hanau heeft de onderneming tot het eind van dit jaar de tijd gege ven de benodigde herstelwerk zaamheden te verrichten. een-twaalfde van de uitgaven voor dit jaar. Daarmee blijven de uitga ven beduidend beneden de 96 mil jard gulden waar de Europese Commissie in haar ontwerp-bud- get om had gevraagd. Het was gisteren de derde bijeen komst die de EG-ministerraad aan de begroting voor volgend jaar wijdde. De twee voorgaande waren volledig mislukt. Ook gisteren pas seerden weer tal van voorstellen de revue, maar geen ervan kon op vol doende steun rekenen. Volgens de Europese begrotingscommissaris, de Deen Henning Christophersen, zal het falen van de ministers ge volgen hebben voor de landbou wuitgaven, de sociale en de regio nale fondsen van de Gemeen schap. Alle hoop is nu gevestigd op de regeringsleiders van de EG die in december in Kopenhagen beslui ten zullen moeten nemen over de toekomstige financiering van de Europese Gemeenschap. Dat voor uitzicht bleek ook het belangrijk ste struikelblok voor de begro tingsministers. Geen van de lidsta ten durfde zich nu al te binden aan het verhogen van de bijdrage aan de EG, zolang over die toekomsti ge financiering geen harde afspra ken zijn gemaakt. Vooral Groot- Brittannië, West-Duitsland en De nemarken hielden daarom strak vast aan de eerder afgesproken be grotingslimiet van 81 miljard gul den. WASHINGTON (ANP/AP) - Mi nister Ruding van financiën ver keert in raadselen: hij weet nog steeds niet wat hij aanmoet met de woensdag door de Verenigde Sta ten gedane suggestie om goud een rol te geven bij de afstemming van de wisselkoersen van de belang rijkste valuta op elkaar. VS-minis- ter Baker wierp deze suggestie op tijdens de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank Volgens Ruding kwam het voor stel als een volslagen verrassing en weet niemand er goed raad mee. Hij zei het al zo'n keer of vijf te heb ben overgelezen, maar nog steeds niet te begrijpen wat het betekent. Vooralsnog houdt de minister het erop, dat het niet meer inhoudt dan het scheppen van een maatstaf voor inflatie in afzonderlijke lan den aan de hand van grondstoffen- prijzen. Het zou dan een extra DEN HAAG (GPD/ANP) - De Schiedamse werf Wilton-Fijenoord (WF) heeft gisteren in kort geding tegen de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) en het ingeni eursbureau Nevesbu toegang ge ëist tot de diensten van het scheepsbouwkundig ingenieurs bureau Nevesbu. WF is mede-aan deelhouder in dit bureau en wil met het geding bereiken dat Ne vesbu wordt gedwongen ook voor Wilton te werken. Al in 1984 heeft de Rotterdamse marinewerf RDM zich verzekerd van een - tot voor kort onbekend - exclusief contract met Nevesbu voor het ontwerpen van geavan ceerde onderzeeboten. Wilton stelt door het contract buiten spel te zijn gezet op de markt voor onderzee ërs. Medewerking van Nevesbu is volgens Wilton onontbeerlijk door de kennis die het bureau in huis heeft. De Schiedamse werf eiste dat Nevesbu wordt veroordeeld tot werken voor Wilton en dat RDM wordt gedwongen om samenwer king tussen Wilton en Nevesbu te accepteren. Een onmogelijke eis, zo oordeelde mr. L. Briët namens de RDM (Rotterdamse Droogdok Maatschappij). "Men bedenke: het gaat niet om bananen of sigaren, maar om een uiterst dunne en hoogst specifieke, militair-strategisch gevoelige in ternationale markt, waarbij per land individuele eisen worden ge steld. Het is onaanvaardbaar dat wat Nevesbu voor RDM doet, ook door Wilton in concurrentie met RDM wordt gebruikt", aldus Briët. Wilton-raadsman mr. L.J. Speel man betoogde daarentegen dat Ne vesbu wel degelijk zowel RDM als Wilton kan bedienen. Volgens hem levert Nevesbu een wanprestatie door exclusief voor de Rotterdam se staatswerf te werken. "Als dit blijft bestaan, is het gedaan met de marine-bouw bij Wilton", aldus Speelman. De president van de Haagse rechtbank doet op 9 oktober uit spraak. op het volgende neer. De Haagse Post zou worden overgenomen maar onder zelfstandige titel blij ven verschijnen. Het blad zou zich nog alleen mogen richten op de on derwerpen cultuur en 'lifestyle'. Het blad Elsevier moest een alge meen opinieblad worden en zich onder meer concentreren op de binnenlandse politiek. Aangevuld met Elseviers Weekblad zouden de drie bladen met ieder de eigen re-" dactionele specialismen als 'totaal pakket' aan de lezers worden aan geboden. Van Brussel: "We willen met de HP eigenlijk maar één ding: door gaan als een onafhankelijke onder neming. Maar wat ook zeer belang rijk is, is dat we geen gezonde fi nanciële situatie in de tent hebben. We moeten elke week weer elke cent omdraaien. We hebben nog zo veel schulden uit het verleden. Daarom is het logisch dat we om ons heen kijken in uitgeversland". De belangstelling van Elsevier wekte enige verbazing bij HP. Ad junct-hoofdredacteur Van de Westelaken: "Twee jaar geleden toen HP bijna aan de grond zat. hebben we door het hele land met het blad lopen leuren, ook bij Else vier. Het bedrijf had bij wijze van spreken voor een habbekrats kun nen worden overgenomen, maar niemand voelde er toen iets voor om de HP financieel te steunen". Volgens Van Brussel wil Else vier 'nog een lijntje openhouden' voor een mogelijke toekomstige samenwerking. HP beschouwt de gesprekken met het grote uitge versconcern echter als beëindigd en vermeldt nog nadrukkelijk dat de onderhandelingen tussen de twee hoofdredacties zich in een pril stadium bevonden en nog lang niet tot echte overeenstemming hadden geleid. Inmiddels hebben de HP-direc- tie en redactie besloten om op ei gen kracht verder te gaan. En wat tot voor kort zelfs voor onmogelijk is gehouden, gebeurt nu: HP breidt uit. Met ingang van volgende week krijgen de lezers acht pagina's, on der de verzamelnaam 'De Smaak' extra. Van Brussel: "Dankzy de stijging van de advertenties en kos tenbeheersing zijn we erin ge slaagd zeveneneenhalve ton vrij te maken voor deze extra produktie". DEN HAAG (ANP) - Bepalingen in cao's die direct of indirect on derscheid maken tussen mannen en vrouwen, worden in een aantal bedrijven ook naar de letter toege past. In drie cao's bij voorbeeld krijgt de werknemer wel extra ver lof als zijn vrouw overlijdt, maar de werkneemster niet als haar echtge noot overlijdt. Dit blijkt uit een onderzoek van de Loontechnische Dienst (LTD) van het ministerie van sociale za ken naar de toepassing van discri minerende bepalingen in cao's en de vraag of mannen en vrouwen een baan hebben die buiten het be reik van de wet vallen of waarvoor in de cao geen lonen zijn geregeld. Minister De Koning heeft het on derzoeksrapport gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. In een derde van de bedrijven in de betonwarenindustrie krijgt de van 1,4 procent van hun btw-in- komsten. Voorstellen voor het ver hogen van de bijdragen van de twaalf landen moeten over twee maanden in Kopenhagen aan de orde komen. Daarentegen pleitten de armere, zuidelijke lidstaten als Griekenland, Spanje en Portugal juist nu al voor een veel hogere EG-begroting. De ontwerpbegroting van de Eu ropese Commissie van 96 miljard gulden zou in feite neerkomen op een afdracht van 1,8 procent van de btw-inkomsten per lidstaat. Vooral de Britten vinden echter dat niet over meer geld voor de EG gespro ken kan worden als niet eerst het mes weidt gezet in onder meer de landbouwuitgaven. VEVE Y/ROTTERDAM (ANP) - Het Zwitserse concern Nestlé SA, dat in Nederland ruim 600 arbeids plaatsen wil laten verdwijnen, gaat 54 miljoen gulden investeren in twee vestigingen In Egypte. Op de middellange termijn levert de in vestering werk op voor ongeveer 600 mensen, zo heeft het concern gisteren laten weten. Op ongeveer tien kilometer ten westen van Cairo zal Nestlé een fa briek bouwen voor de produktie van onder meer kindervoeding. Deze fabriek gaat in 1989 draaien. Verder zal in een al bestaande ves tiging, waar ijs, yoghurt en vruch tensappen worden gemaakt, de produktie worden uitgebreid. De afrondende besprekingen met de VIS - Minister Braks (landbouw en visserij) verwacht dat de visserij op tong en schol tot het eind van het jaar kan doorgaan. Bij de ka beljauwvangst zal dat niet het ge val zijn. Medio oktober zal het wij tingquotum op zijn. Van de schel vis is 81 procent opgevist, van de makreel 62 procent. Van het ha ringquotum in de noordelijke Noordzee is 84 procent naar boven gehaald. Voor de zuidelijke Noord zee en Het Kanaal resteert nog 75 procent. De haringvangst ten wes ten van Schotland is inmiddels verboden. Egyptische autoriteiten zijn aan de gang, maar de toestemming voor de plannen is in principe al gege- Bij twee Nestlé fabrieken in Ne derland is een deel van het perso neel vanochtend in staking gegaan. Dit uit protest tegen de plannen van de directie van het voedings- en zuivelconcern om bij het bedrijf een forse sanering door te voeren, waarbij in totaal 614 van de ruim 2.000 banen zouden moeten ver dwijnen. De actievoerders eisen, evenals de vakbonden, dat er hoe dan ook geen gedwongen ontsla gen vallen. De directie wil die garantie echter tot nu toe niet ge ven. Overigens verklaarde alge meen directeur R. de Man zich van ochtend bereid tot een gesprek met de bonden, daarmee tegemoet komend aan een ultimatum van de FNV. Rotterdam zou door de sanering het zwaarst worden getroffen. Daar zou de hele vestiging met 300 werknemers moeten worden opge doekt. In Scharsterbrug zouden 40 van de 200 werknemers moeten verdwijnen. Bij beide vestigingen wordt gestaakt. De Voedingsbond FNV staat achter de stakers. De Industrie- en Voedingsbond CNV heeft de acties afgewezen. Die bond vindt het te vroeg nu al het stakingspad op te gaan. werkneemster geen en de werkne mer wel extra verlof als de echtge- no(o)t(e) overlijdt. In de cao voor de taxibedrijven gold die bepaling nog tot 1 januari vorig jaar. In bijna de helft van de onderzochte bedrij ven in de banksector krijgt bij overlijden van een werknemer de weduwe wel en bij het overlijden van een werkneemster de weduw naar geen financiële tegemoetko ming. Er zijn ook indirect discrimine rende bepalingen in cao's, bepalin gen die bij toepassing in het bijzon der personen van een bepaald ge slacht treffen. Kostwin mannen, hebben dan een aanta voordelen ten opzichte van niet- kostwinners. Uit het rapport blijkt verder dat ruim 12 procent van de ruim 10 procent van d een baan heeft waarvoor i geen lonen zijn geregeld Meter grond in Tokyo kost miljoenen TOKYO (Rtr) - De grondprij zen in Tokio zijn het afgelopen jaar gestegen tot maximaal kost 105 miljoen yen (14,8 mil joen gulden) per vierkante me ter, zoals in het uitgaanscen trum van de stad, het district Ginza. De prijsstijging van hui zen wordt veroorzaakt doordat mensen hun huis in het cen trum van Tokio aan bedrijven verkopen voor een groter huis in de buitenwijken. Ook buiten het centrum stij gen de prijzen: een éénkamer- appartement van 23 vierkante meter in het centrale district Shinjuku moet 831.000 gulden kosten. Een doorsnee-apparte ment van 60 vierkante meter op ongeveer een uur met de trein van het centrum van Tokio kost ruim 500.000 gulden. ADVERTENTIE hulpmiddel zijn bij de economi sche analyse in de industrielanden. Ruding heeft de indruk dat het zeker niet de bedoeling van de VS is om goud weer een belangrijke functie te geven in het internatio nale monetaire stelsel. "Ik dacht dat goud als bijdrage aan het inter nationale monetaire systeem stel sel was begraven. Maar alleen al het noemen van goud trekt natuur lijk wel de aandacht", aldus de mi nister gisteren op de laatste dag van de jaarvergadering. De VS hebben zich na langduri ge tegenstand vastgelegd op mede werking aan een kapitaalvergro ting voor de Wereldbank. Daardoor moet de bank in staat worden ge steld om de kredietverleningen aan de ontwikkelingslanden uit te brei den. Het ziet er overigens wel naar uit, dat de Amerikanen bij de on derhandelingen nog de nodige pro blemen zullen maken, vooral over het deel van het bedrag dat daad werkelijk in de Wereldbank-kas wordt gestort. Ook ten aanzien van de beoogde verdrievoudiging van een speciaal IMF-fonds voor goedkope lenin gen aan de armste landen, liggen de VS dwars. Zij vinden dat er geld moet worden opgebracht door de landen met handelsoverschotten. Minister Ruding vindt dat de Ame rikanen zich er zo niet van af kun nen maken en een evenredig aan deel voor hun rekening moeten ne men. De extra inspanningen die IMF en Wereldbank willen doen, ko men voort uit het inzicht dat het oplossen van de internationale schuldproblemen langer gaat du ren dan twee jaar geleden nog werd verwacht. Op de jaarvergadering is ook de indruk ontstaan dat het IMF zich wat soepeler wil opstellen te genover de schuldenlanden. Want Design is méér dan vorm alleen Design is functie, visie en emotie De nieuwe stijl heeft dat. KATWIJK - AMBACHTSWEG 21 TELEFOON 01718-21977 TUCSON - IBM-werknemer Ralph Mersiowsky illustreert in de Ameri- kanse plaats Tucson Arizonaaan de hand van deze papierberg de ge heugencapaciteit van een beeldplaat. Deze plaat biedt ruimte voor 100.000 vellen A4, ofwel 200 miljoen tekens. (foto ap»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7