Tm 'Vierde plaats geeft nog geen garantie Feyenoord blijft afgang bespaard SpooTTV Schaakstiijd is nog niet beslist BINTJES 19 Kiev woedend om Schotse truc Slecht spel, toch overwinning n Rijkaard op transferlijst? MRRAPPH-MARRT IH MP [H ROM! PUIKE KLEI-li A Wilmink niet in WK-ploeg VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 SPORT PAGINA 17 Saaie ronde in Tilburg TILBURG (ANP) - Echte feestvier ders zullen de vertegertwoordigers van de huidige grootmeestergen eratie wel niet worden. Gisteren was het in Tilburg de elfde van de elfde, de elfde ronde van het elfde Interpolistoernooi, maar in plaats van schuimend bier en alaaf ter ge legenheid van de verkiezing van prins carnaval, een nogal saaie ron de met drie remises rond de twin tigste zet en één echt gevecht: Sok- olov - Ljubojevic, dat werd afge broken, zodat de strijd om de laatste plaats evenmin is beslist als die om de eerste. Trendsetter was zoals gebruike lijk Ulf Andersson. De Zweed trof in Nikolic een tegenstander, die zich sinds enkele dagen met pillen op de been houdt. Zijn remise-aan bod werd dan ook op de zeventien de zet geaccepteerd, al waren de kenners het erover eens. dat de Joegoslaaf in de slotstelling bedui dend betere perspectieven had. Met nog drie ronden te gaan heeft Jan Timman nog steeds de leiding; dankzij Viktor Kortsjnoj, die in de al tweemaal afgebroken partij tegen Hübner nog steeds dapper stand houdt. Die verwikke ling houdt Hübner nog even in de schaduw. Er is niemand, die zich daar gelukkiger bij voelt dan de zich moeizaam bewegende West- duitse kamergeleerde zelf. Voor zo ver hij geluk als een emotie kan er varen* Hetgeen de vraag is. Toen een aantrekkelijke dame hem met zijn spel wilde complimenteren, Zoals het nu ging kwam Timman beduidend beter te staan. Hij ver overde een belangrijke centrum pion. Maar juist op het moment dat de zaal onder leiding van Kick Lan- geweg de ene fraaie combinatie na de andere doorrekende, greep Kortsjnoj een onnauwkeurigheid van wit aan om via een kwali teitsoffer remise te forceren. Tim man wilde er aanvankelijk niet aan dat er betere mogelijkheden waren geweest dan het Tfl-al, dat hij speelde. Maar bij het analyseren werd allengs aannemelijk dat Ta6- a5 wit reële kansen zou hebben ge boden. Jan Timman weet tegen wie hij in het kandidatentoernooi aan treedt, dat eind januari in het Cana dese St. John begint. Portisch bracht de beslissingstweekamp te gen Nunn met 3-1 op zijn naam. Als gevolg daarvan hebben de gecom bineerde elo-lijsten van januari en juli Timman in de achtste finales van de wereldkampioenschapscy clus gekoppeld aan de Brit Jonat han Speelman. Het gaat om zes partijen, eventu eel gevolgd door beslissingspartij en met een verhoogd speeltempo. Het verloop van de partij tussen Timman en Kortsjnoj is: wit: Jan Timman (Ned), zwart: Viktor Kortsjnoj (Zwi). Open Spaans. 1. e2-e4, e7-e5. 2. Pgl-f3, Pb8-c6, 3. Lfl-b5, a7-a6,4. Lb5-a4, Pg8-f6,5.0- 0, Pf6xe4,6. d2-d4, b7-b5,7. La4-b3, d7-d5, 8. d4xe5, Lc8-e6, 9. Lcl-e3, Lf8-e7, 10. c2-c3, Dd8-d7, 11. Pbl- Hans Schelling blijft nuchter onder zeilsucces LEIDEN - "Het weer is hier bijna even mooi als in Pusan", merkt Hans Schelling bij aan komst in Nederland verbaasd op. De Leidse zeiler is nog geen uur geleden teruggekeerd uit het verre Korea, waar hij met veel succes aan de voorolympische wedstrijden deelnam. De vierde plaats die hij daar met stuurman Henry Koning in de Flying Dutchman-klasse bemachtigde biedt hem uitstekende mogelijkheden op een 'herhalingsoefening', volgend jaar tijdens de Olympische Spelen op dezelfde Koreaanse wateren. Hans Schelling blaast even uit na zijn succesvolle Koreaanse trip. <fot Schelling waakt echter voor een al te groot optimisme. "Tot nog toe heb ik alleen aan de limiet voldaan: bij de eerste acht eindigen in een internationale topwedstrijd. Maar omdat er slechts één Nederlands team per klasse mag uitkomen, moeten wij de concurrentie vóór- blijven. Natuurlijk geef ik ons een goede kans op kwalificatie, maar op zich garandeert zo'n vierde plaats nog niets". Het tekent de nuchterheid van de 33-jarige fysiotherapeut, die dankzij zijn baan de betrekkelijk heid van zijn grote hobby heel goed inziet. "Van mijn werk kan ik le ven, van het zeilen niet, daarvoor is de Nederlandse zeilsport te ama teuristisch georganiseerd". weerde Hübner dat onmiddellijk af d2, Ta8-d8, 12. Pd2xe4, d5xe4, 13. Dat kon niet van zijn remise met Pc6xd4,17. Le3xd4,0-0,18. Dh5-e5, Joesoepov worden gezegd. Een f7-f6, 19. De5xe4, c7-c5, 20. Ld4-e3, evenwichtige partij, waarbij Joe- Tf8-e8, 21. g2-g3, Le7-f8, 22. De4-c6, soepov eerst een remise-aanbod weigerde om vervolgens enkele zetten later zelf een vredesaanbod te doen. Kortsjnoj, die Hübner vooralsnog uit Timmans buurt op de ranglijst houdt, hield de natio nale kampioen van grote daden af. In het open spaans - langzamer hand de lijfopening van Tilburg - koos hij voor een variant, die de zaal deugd deed. Verwikkelingen met een voordeeltje voor wit. Het kwam eerder dit jaar ti}ssen beide spelers in Reykjavik ter tafel (de Zwitser won toen) en het zal als het aan Kortsjnoj ligt ook niet de laatste maal zijn. Maar dan wel met Ld6 inplaats van Pc6 in antwoord op wits zestiende zet Dh5. Althans dat kondigde de zwartspeler aan. Dd7-d3, 23. Tfl-al, Te8xe3, 24. f2xe3, Dd3xe3, 25. Kgl-hl, Td8-d6, 26. Dc6-b7 r GLASGOW (Reuter) - Knarsetandend van woede hebben spelers en begeleiders van Di- namo Kiev gisteren Glasgow verlaten. De Sov jet-ploeg werd woensdagavond door Rangers uitgeschakeld in de eerste ronde van het Eu ropese bekertoernooi voor landskampioenen. Dat kwam volgens hen voor een deel door een trucje, dat de thuisclub uithaalde. Pas vlak voor het begin van de wedstrijd kreeg de ter reinknecht de opdracht de lijnen van het speel veld te trekken. Dit gebeurde op ongebruikelij ke plaatsen. De lengtelijnen werden op de mi nimale van 64 meter van elkaar getrokken. Voor de competitiewedstrijden was het speel veld altijd veel breder. Mikhail Osjenkov, de secretaris van van Dinamo, vond het een geme ne streek. „Er waren weieens gentlemen in het Britse voetbal. Ik zag er niet een bij Glasgow Rangers. We speelden op een totaal ander veld dan waar onze spelers op trainden. De lijnen werden na onze verkenning aangebracht." In de rust zocht Kiev contact met de officiële waarnemer voor de UEFA, de Nederlander Jan Huijbregts, om hem te vragen het speelveld na te meten. Dit bleek op dat moment onmogelijk. Huijbregts verklaarde donderdag: „Een half uur na de wedstrijd werd de breedte van het veld opgemeten. De breedte bedroeg 64 meter en 20 centimeter. Die afstand is reglementair. Toen de selectie van Kiev trainde waren er nog helemaal geen lijnen aangebracht, zodat er geen enkele aanleiding tot protest was." De lei ding van Dinamo zag trouwens af van een offi cieel protest. Vier duels De strafcommissie van de Belgische voetbal bond legde Erwin Koeman gisteren een schorsing van vier wedstrijden opgelegd. De Nederlandse middenvelder van KV Mechelen kreeg onlangs in de wedstrijd tegen Sporting Charleroi de rode kaart. De schorsing van de ex-international gaat in op 4 oktober. Dit maakt hem mogelijk zaterdagavond nog mee te spelen in de topper van KV Mechelen tegen Club Brugge. Het bestuur van Cerkel Brugge onsloeg gis teren trainer René Taelman op staande voet. Volgens een woordvoerder van de Belgische voetbalclub zijn de slechte resultaten in de eer ste klasse de oorzaak van het gedwongen voor tijdige vertrek van Taelman. Cerkel staat met vijf punten uit acht wedstrijden derde van on deren in de hoogste voetbal-afdeling van Bel gië. Het behaalde dit seizoen nog maar één overwinning. LUXEMBURG (ANP) - Met verbijstering hebben ongeveer honderd verdwaalde Luxem burgse toeschouwers gisteren kennis gemaakt met de „kracht" van het Nederlandse voet bal. Het kleine Spora was een uur de baas over Feyenoord, de huidige nummer drie in de eredivisie. Een opleving van vijf minuten aan Rotterdamse zijde kostte de Luxemburgse subtopper in het bijna lege stadion een verdienstelijk resultaat. Met een 2-5 overwinning bleef de ploeg uit de Maasstad uiteindelijk een afgang bespaard. Niet alleen het geringe aantal Luxemburgers, maar ook trainer Rinus Israel en de duizend-koppi ge Rotterdamse aanhang hebben zich in de eerste helft van het duel zitten verbijten over de prestatie van de flink betaalde beroepsvoet ballers uit Nederland. Israel startte noodgedwongen met een fantasie opstelling. Hiele, Been, Mitchell en Van Herpen bleven licht gebles seerd aan de kant. Het kwam het evenwicht in het elftal zeker niet ten goede. Gesteund door de ge ruststellende cijfers uit de eerste Die gedachte ging een half uur op. Spora-trainer Wolfgang Menzel blufte woensdag nog, dat zijn elftal sterk aanvallend voor de dag zou komen. Vergeleken met vijftien da gen geleden had de coach gelijk. Spora speelde in plaats van met ne gen nu met acht verdedigers. Feye noord mocht dus opnieuw naar hartelust aanvallen, maar miste de creativiteit er een leuke wedstrijd van te maken. De ploeg had een strafschop nodig om afstand te ne men. Na 24 minuten struikelde Hofman over de arm van doelman Feiten. De Franse leidsman Larti- wedstrijd, verwachtte Feyenoord got legde bal op de stip. Elstrup moest twee keer aanleggen voordat de Fransman het doelpunt toeken- de. Dat was meteen het laatste po sitieve wapenfeit van de Kuip- ploeg in de eerste drie kwartier. De hechte verdediging van Spo ra gaf geen kans meer weg en voor in bleek de club ook nog tot gevaar in staat. Eerst de kalende Di Dome- nico, die achtereenvolgens Wijn stekers, Troost en Monkou uit speelde, en daarna Jeitz passeer den doelman De Jongh: 2-1. Met een stalen gezicht verdween Israel na de eerste helft de kleedkamer in. Molenaar mocht van de Amster dammer achterblijven. Hoekstra mocht, net als in de eerste wed strijd, het tweede bedrijf volma ken. Het blonde werkpaard van Feyenoord stelde het vertrouwen dit keer niet teleur. Nadat Spora nog een mogelijkheid op 3-1 had la ten liggen, toonde Hoekstra na een uur wel over de juiste wedstrijd mentaliteit te beschikken. Bij een scherpe voorzet van Hofman kleunde de invaller er hard in en zag de bal via zijn hoofd in het doel verdwijnen: 2-2. Gelijkmaker Het was Feyenoords tweede mo gelijkheid in de wedstrijd. Na die gelijkmaker kreeg Feynoord ein delijk grip op het duel. Een halve minuut na Hoekstra's treffer om zeilde Wijnstekers de Luxemburg se buitenspelval. Met een lob over doelman Feiten bracht hij zijn ploeg onverdiend aan de leiding. Vier minuten later schoot Heus het laatste restje hoop op een goed re- sultaat voor Luxemburgers aan kunnen door de komst j diggelen. Met een uithaal passeer- AMSTERDAM (GPD) - Commercieel directeur Arie van Eijden van Ajax wenst niet in te gaan op het gerucht dat de Amsterdammers erin hebben toegestemd Frank Rijkaard te verkopen. De Ajacied, die na een ruzie met Johan Cruijff zichzelf op non-actief stelde, zou volgens onbevestigde berichten op de transferlijst zijn geplaatst en minimaal 5 miljoen gulden moeten opbrengen. Een en ander zou zijn geregeld tijdens een telefoongesprek, dat Ajax-voorzitter Ton Harmsen woensdag vanuit het Ierse Dundalk met Rijkaard voerde. Van Eijden verklaarde gisteren: „Ik ontken noch be vestig dit verhaal. Het bestuur heeft met Frank Rijkaard afgesproken, dat er voorlopig geen mededelingen naar buiten zullen worden ge bracht. Het is me dan ook een raadsel hoe dit bericht de wereld in is gekomen". AC Milan is mogelijk een van de gegadigden voor de 25-jarige inter national, wanneer deze tussentijds uit De Meer mag vertrekken. De Italianen hebben een optie op Rijkaard, maar kunnen door de komst - -- - van Gullit en Van Basten geen buitenlander meer opstellen. Zelf heeft de de blessure-gevoelige flankver- Rijkaardeen voorkeur voor Portugal, waar Sporting Lissabon al enige dediger Feiten tijd interesse toont. 1 T,on Wanneer Ajax Rijkaard inderdaad op korte termijn verkoopt, ont vangt PSV de helft van de transfersom. Wat de Eindhovenaren over houden aan een eventuele uitleen van Rijkaard, kan niet worden ge zegd. In de overeenkomst tussen Ajax en PSV over Rijkaard, beklon ken na een arbitragezaak in twee delen, wordt daarover met geen woord gerept. Dient Rijkaard normaal zijn contract uit, dat nog tot medio 1989 loopt, dan mag hij vertrekken voor 1,5 miljoen, PSV dan twee derde ontvangt. de vierde keer. Tien minuten voor het einde tilde Elstrup de score naar een beter aanzien. De Deen draaide de bal uit een vrije trap rechtstreeks in het doel. Voor Israel daarentegen geen reden met gejuich de plaats in de tweede ronde te begroeten. Over drie weken wacht er ongetwijfeld een sterkere tegenstander voor de Rotterdammers. Ronald Schilp (r) probeert Cory Blackwell het EC-overwiiining voor Den Bosch HELSINKI (TT) - Door een over winning met 87-83 op YMCA Hels inki heeft de basketbalclub Nas hua Den Bosch zich donderdag ge plaatst voor de tweede ronde van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen. De Nederland se titelhouder had in eigen huis al dertien punten afstand genomen van de Finnen. In Helsinki stond Den Bosch bij rust nog drie punten achter: 43-40. Voor 500 toeschou wers werden Paul Thompson (25 punten) en Ronald Schilp (24) de topscorers. De overige Bossche punten kwamen op naam van Henk Pieters (10), Mike Reddick (12), Raymond Bottse (6) en Jos Kuipers (10). Voor YMCA scoorden Pehkonen (11), McSwain (22), Blackwell (24), Tanner (9), Markka- nen (7), Ihdetniemi (4), Salmi (2) en Huttunen (4). Tegenstander van Den Bosch in de tweede ronde wordt TJ Zbrojovka Brno uit Tsjechoslowa- kije. Deze ploeg leed tegen het En gelse Portsmouth een kleine ne derlaag, 95-97, maar had thuis al ruim afstand genomen: 94-76. spreekt Schelling uit ervaring. "Er is de laatste jaren wel veel verbe terd. De begeleiding is bij bonds coach Van der Aat in goede han den. wij krijgen subsidie en er wor den goede voorbereidingen getrof fen voor belangrijke wedstrijden. Maar bijvoorbeeld zomaar dure bo ten ter beschikking stellen, zoals in het buitenland gebeurt, is ondenk baar in Nederland". door Tim Brouwer de Koning Daarom wil Schelling ook niet teveel waarde hechten aan zijn eer volle vierde plaats bij de voorolym pische wedstrijden in Pusan. "Als wij aan de Spelen mogen meedoen, kunnen wij misschien als hoogste amateur eindigen. De concurren ten die full-time met zeilen bezig zijn komen in ieder geval beter voorbereid aan de start. Bovendien is zeilen een vreemde sport: je moet met zoveel variabele omstan digheden rekening houden, dat je nooit bij voorbaat zeker kunt zijn van een goede klassering". Zelfs als de wind en stroming geen problemen opleveren kan de reis naar de wedstrijdwateren nog roet in het eten gooien. Dat onder vond Schelling in het vliegtuig naar Pusan, dat vanwege een ver brande startmotor een onvoorzien lange tussenlanding op Alaska moest maken. "Verschrikkelijk, de reis duurde toch al zo lang", treurt Schelling nog na bij de gedachte aan de moeizame heenreis. "We kwamen daardoor te laat in Korea aan om nog te kunnen proefvaren. Dat heeft ons zeker in de eerste wedstrijden enkele plaatsen ge kost". Desondanks namen Koning en Schelling al snel een vooraanstaan de positie in het klassement in. Tussen de verzamelde wereldtop streed het duo, dat na de Olympi sche Spelen van Los Angeles in 1984 op initiatief van de Leidenaar tot stand kwam, volop mee om de medailles. "Aan de ene kant is het jammer dat we met lege handen thuiskomen, aan de andere kant zijn de verwachtingen nu nog niet zo hooggespannen", relativeert Schelling de lichte teleurstelling over het mislopen van de prijzen. Bevoorrecht De ex-kampioen van Nederland in de Flying Junior-klasse ("Dat bootje kost tenminste niet veel vol geld. Ik heb mijn FJ als kranten jongen bij elkaar verdiend") kan echter niet verdoezelen dat zijn ster snel stijgt. Via het C- en B-ka der kwam hij twee jaar geleden in het A-kader in zijn klasse terecht, een bevoorrechte positie die maar voor weinigen is weggelegd. Onder de enthousiaste leiding van bonds coach Henri van der Aat en de coa ches van de afzonderlijke klassen wordt serieus naar het komende olympisch jaar toegewerkt. Schelling: "Vorig jaar zijn ze al naar Pusan geweest om de boel te verkennen. De afgelopen weken hebben we hier met 18 personen deelgenomen. Volgend jaar gaan we speciaal bij Scheveningen trai nen, omdat de omstandigheden daar het meest op die in Pusan lij ken. Voor mij is dat gunstig, omdat ik dan niet zo ver van huis hoef. Zo'n trip naar Korea is natuurlijk ook wel eens leuk, maar ik zit vrij krap in mijn tijd. Van het land heb ik trouwens weinig gezien, maar de contacten met buitenlandse zeilers vind ik heel waardevol. Verder vie len mij de strenge veiligheidsmaat regelen op; zoiets heb ik nooit eer der meegemaakt". Het uitstapje naar Pusan en de fraaie prestatie die hij daar leverde verdringt Schelling voorlopig weer naar de achtergrond. Terug in Ne derland wacht het werk als fysio therapeut. "'s Winters schaaf ik wel ADVERTENTIE WIJ KOCHTEN EEN UIEIIIIIE flflPCT ENORME PARTIJ Mill WC UUUul PER KILO hard aan mijn conditie. Als fokke- nist van een FD kun je nooit sterk genoeg zijn. Ik stap met een ge- wichtsvest van 15 kilo aan boord om de boot goed in balans te kun nen houden". Over de samenwerking met stuurman Koning is Schelling zeer tevreden. "Henry en ik voelen el kaar perfect aan: hij bepaalt de snelheid, ik de koers. Daar heb je heel wat ervaring voor nodig en die heb ik de afgelopen 15 jaar wel op gedaan. Maar als we volgend jaar toch niet naar de Spelen worden uitgezonden, dan is er wat mij be treft geen man overboord. Er zijn nog belangrijker dingen in het le ven". ROTTERDAM (ANP) - Thérèse Wilmink zal zich het afscheid van het topturnen anders hebben voor gesteld. De 20-jarige Kampense, meervoudig nationaal kampioene, besloot gistergmorgen op Papen dal zich terug te trekken voor de strijd om de wereldtitels, die van 19 tot en met 25 oktober in het Sport paleis Ahoy wordt gehouden. Gistermiddag bij de voorstelling van de Nederlandse vrouwen en mannenploeg in Rotterdam werd de beslissing van de zwaar teleur gestelde turnster medegedeeld. Ronald Walter, de hoofdtrainer van de nationale dames-selectie: „Het toernooi om de wereldkampioen schappen in Rotterdam had de af sluiting van haar schitterende car rière moeten worden. Zij heeft de beslissing niet mee te doen zelf ge nomen, zoals dat een echte top sporter betaamt". Twee jaar geleden bij de strijd om de wereldtitels in Montreal was Thérèse Wilmink een van de weini ge Westeuropese turnsters die doordrong tot de wedstrijd van de beste 36 turnsters, volgens het Olympische principe met een maximum van drie turnsters per land. De Kampense eindigde daar in als 32e. Het afgelopen jaar is Thé rèse Wilmink door pech achter volgd. De blessure-problemen be gonnen kort na het toernooi om de Ahoy Cup in Rotterdam, dat elf maanden geleden gold als generale repetitie voor het toernooi om de wereldkampioenschappen. Zij ein digde toen als negende en beste Westeuropese. Later bleek dat Wil mink dit toernooi had geturnd met de ziekte van Pfeiffer reeds onder de leden. Sandra Gasser kan vrijspraak vergeten ZURICH (SID) - De Zwitserse atle te Sandra Gasser, die bij de strijd om de wereldtitels in Rome derde werd op de 1500 meter, kan de hoop op vrijspraak in haar doping- zaak wel vergeten. De Zwitserse bond had om een derde controle van de direct na de finale van de 1500 meter op 5 september afgege ven urine gevraagd omdat de uit slagen van de eerste controle en de contra-expertise op 23 september niet geheel overeenstemden. VRIJDAG 16.15-17.30 Ned 1: Sport op vrijdag met een gesprek met Johan Cruijff, een sportquiz, deze keer met Joop Hiele en Hans van Breukelen, een portret van Stephan Roche, de uit slag van de Europa Cup-loting, een reportage van het EK volleybal in Belgie. een impressie rond de spit sen Remco Boere en John van Loen en aandacht voor damesjudo met Marjolein van Dommelen, die verle den week Nederlands kampioen werd in haar gewichtsklasse. 20.25-21.00 BRT 2: Extra Time. 21.40-22.10 Ned 2: Tros Sport met beelden van de wedstrijd Spora Luxemburg-Feyenoord, reacties van de Nederlandse clubs op de Eu ropa Cup-loting, een gesprek met hockeyer Tom van 't Hek, flitsen van de wedstrijd PEC Zwolle-DS'79 en een reportage over bergbeklim- 22.00-23.00 Ned 1: Brandpunt met o.a. beelden van de wedstrijd Haar- 22.30-23.35 SCH. Super Sport: met Amerikaans honkbal. 22.45-23.45 SKY: Nederlands eredi- 22.50-23.20 Did 2 Die Sport-Reporta- 1 ge. 23.30-23.55 Ned 2 Studio Sport: Met (onder voorbehoud): EK volleybal voor dames en heren in België:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17