Onrust onder personeel AZL 'Parkeerplaatsen opheffen om garages vol te krijgen' Over onduidelijke bezuinigingsplannen directie actief in vrije lijd VROEGTIJDIG LEIDS VERZET TEGEN ARBEID DOOR KINDEREN Noorderwiek overweegt geding tegen Ginjaar-Maas VRIJDAG 2 OKTOBER 1987 LEIDEN - Dc onrust onder het personeel van het Academisch Zie kenhuis Leiden neemt toe, nu de bezuinigingsplannen van de direc tie steeds vastere vormen krijgen. Niemand weet namelijk of er ont slagen zullen vallen en, indien er mensen weg moeten, waar de klap pen vallen. "Mensen zijn doodsbang voor hun baan", aldus Hans Serree en Evert van Seggelen van de Abva Kabo, "zeker nu er lugubere be richten komen over vérgaande sa menwerking met Rotterdam". Drs. P. Teunissen, naaste mede werker van algemeen directeur J.H. Peters en adviseur strategisch beleid, geeft toe dat er "pijnlijke keuzes moeten worden gemaakt". Er zijn signalen dat er een demoti verend klimaat op het AZL heerst. Teunissen schrijft dit toe aan het overheidsbeleid. "Er speelt op dit moment ontzettend veel. Het AZL Slopers vernielen gekraakte woning LEIDEN - Slopers zijn vanmorgen het pand Korte Mare 24 binnenge drongen en hebben het onbewoon baar gemaakt. Zij sloegen volgens bewoners met voorhamers de deu ren en ramen eruit en vernielden de wasbakken en toiletten. De be woners, die het pand gekraakt heb ben, zijn daarop naar de politie ge gaan. Die heeft tijdelijk een eind gemaakt aan de sloopwerkzaamhe den. De politie heeft de zaak in on derzoek en zal zonodig proces-ver baal opmaken wegens onder meer huisvredebreuk en vernielingen. De deurwaarder gaf de krakers vorige week namens eigenaar De Rooy een ontruimingsbevel. De be woners weigerden evenwel het pand te verlaten waardoor de deur waarder verplicht was de hulp in te roepen van de politie. Maar burge meester Goekoop weigerde politie- assistentie omdat de krakers tegen het het ontruimingsbevel hoger be roep hebben aangetekend en die kwestie op helekorte termijn dient: op 8 oktober. Volgens bewoners zijn de vernie lingen aangericht door het bedrijf J. Bey, maar die ontkent in alle toonaarden iets met deze zaak te maken te hebben. Inbraak LEIDEN - Namens de pastoor van de Petrusparochie aan de Lam- menschansweg is gisteren aangifte gedaan van diefstal van twee hou ten offerblokken en een metalen offerbus. In de bus heeft vermoe delijk een paar honderd gulden ge zeten. De blokken zijn met geweld uit de muur van de parochie ge trokken. De diefstal is waarschijn lijk al op 26 september gepleegd. Kinderarbeid was vooral in de achttiende en negentiende eeuw een veel voorkomend verschijn sel in West-Europa. Er werd op zo grote schaal misbruik ge maakt van kinderen dat het in de meeste landen tot ingrijpende overheidsmaatregelen heeft ge leid, zij het dat die maatregelen lang op zich lieten wachten. Van af 1874 werden ook in ons land wetten uitgevaardigd die uitein delijk tot een algeheel verbod op arbeid van jongens onder de 14 en meisjes onder de 15 jaar heb ben geleid (Arbeidswet van 1919). Als je deze leeftijden als uit gangspunt neemt voor watje on der 'kinderen' mag verstaan, dan hebben ook in Leiden heel wat kinderhandjes zich uit de mou wen moeten steken. Vooral in de lakenindustrie was kinderarbeid redelijk ingeburgerd. Er werden weeskinderen tussen de 10 en 14 jaar aan meesterspinners uitbe steed om de kunst van het schrobbelen, kaartspinnen, en haspelen te leren, kortom: alles wat er bij het spinnen kwam kij ken, meester te worden. Maar kinderen van jongere leeftijd waren geen uitzonde ring: in 1779 loofde het departe ment van de Oeconomischen tak binnen Leiden ter aanmoediging van het spinwerk enige prijzen uit aan jongens beneden de 12 en meisjes onder de 10 jaar oud. Voor degene die van een pond van de beste Segovia-wol de ge- lijkste en fijnste kettinggaren van 6-6112 strengen spon, wacht te de hoofdprijs. Blijkbaar geen eenvoudige opgave, want die prijs bedroeg maar liefst een gouden ducaat. Dat het spinnen niet altijd vlekkeloos verliep, blijkt ook wel uit de bezwaren die enige leden van de Fusteinhal in 1779 had den met betrekking tot het spin werk van de kinderen. Hierbij speelde de wisselende kwaliteit van zowel de door de spindersba- zen gedistribueerde wol als het werk van de spindertjes zelf: Zo kan het gebeuren dat eeh goed spindertje of spindstertje een pond wol. die gemeender is. treft en dus bij onmogelijkheid soo fijn en moy kan spinnen als een. die fijnder wol heeft. Ten andere kan ook niet wel met zekerheijd worden vertrouwddat die kin- kampt met een tekort van miljoe nen. De tweede fase van de nieuw bouw moet van de grond komen. Dan is er nog de door de overheid opgelegde beddenreductie, de her ziening van de topstructuur van het AZL en de universiteit, de de centralisatie, waardoor nieuwe ver antwoordelijkheden en bevoegd heden bij nieuwe mensen terecht komen". Volgens Serree en Van Seggelen komt de continuïteit en de kwali teit van het werk in gevaar. "De manier van bezuinigen is zorgwek kend. Die veroorzaakt een grotere werkdruk in de personele sector. Het is moeilijk om vrije dagen of vakantie op te nemen. Steeds krijg je nul op het rekest. Terwijl bij het personeel toch de zorgideologie voorop staat. Dat wil zeggen dat de patient er niet onder mag lijden. Maar ondanks die inspanningen krijgt het personeel stank voor dank". Management Volgens Van Seggelen kwijt al gemeen directeur Peters, die sinds kort ook de portefeuille sociale za ken beheert, zich niet goed van de ze laatste taak. "Het management ziet niet in dat de werkdruk zo groot wordt. Het is vanzelfspre kend dat Peters geen tijd heeft voor het sociale gedeelte van zijn taak. omdat er zoveel moet worden gedaan. Maar er zou toch duidelij ker aan het personeel kenbaar moeten worden gemaakt wat er gaat gebeuren". Volgens de twee vertegenwoor digers van de vakcentrale wordt er bezuinigd volgens de kaasschaaf methode, zonder te kijken of er op bepaalde plekken wel bezuinigd kan worden. "Het AZL is opge deeld in 52 taartpunten en van elke punt wordt zonder meer een stukje afgesneden, zonder te kijken of dat wel kan". Over de plannen van de directie om sommige afdelingen van het ziekenhuis te privatiseren, is even eens bezorgdheid ontstaan. "Priva tisering kan geen kwaad, maar het gebeurt op een ondoorzichtige ma nier", zo luidt de klacht. Bekend is dat Peters voorzitter is geworden van de International Health Deve lopment Corporation, een club waarin ziekenhuisdirecteuren èn bedrijfsleven samenwerken. On der meer het Vendex-concern, Ahold en het organisatiebureau Twijnstra en Gudde zijn hierin ver tegenwoordigd. En 'toevallig' is Twijnstra en Gudde het bureau dat de reorganisatie van onder meer de AZL-directie indertijd heeft voor gekookt. Personeelsleden vragen zich af in hoeverre de AZL-directie nog onafhankelijk te werk kan gaan. Inmiddels is er al een contract tussen AZL en Ahold gesloten, dat de levering door Ahold van voedsel en een pakket non-foodartikelen als plastic serviesgoed, handdoe ken en plastic zakken bevestigt. Tot voor kort werd dit door een af deling van het ziekenhuis zélf ver zorgd. deren dat self hebben gesponnen, doordien de meeste lieden geen kundigheyd hebben. Dit laatste kwam ook omdat er (nog) geen opzichters waren aangesteld die het werk controleerden. Deze problemen waren geluk kig niet onoverkomelijk: met de inkoop van gelijke kwaliteit wol en een strenger toezicht op het werk der spindertjes met adsies- tentie van een kundig spinder off spindster (hoe geëmancipeerd!), dachten de leden van de Fustein hal de inefficiëntie op de kin derafdeling op te lossen. Voor de produktiecijfers kon dit uiteraard alleen maar een gunstig effect hebben. Dat het hier exclusief om een commer cieel voordeel voor de onderne mers te doen was, is echter een te eenzijdig beeld. Ook de kinderen zelf, met name weeskinderen, hadden baat bij een zo degelijk mogelijk onderricht met het oog op hun toekomstperspectief. De regentessen van het Heilige Geesthuis formuleerden het in 1780 als volgt: Wij hebben het altoos als zeer gewigtig beschouwd en daarom steeds onze voornaamste zorgen besteed, zoo om de kinderen, aan ons opzicht toevertrouwd, in staat te brengen om door haare arbeid een behoorlijk bestaan te vinden, als om zooveel mogelijk derzelver zedelijke carracter te formeeren en haar tot braave en nuttige leden van de samenle ving te maken. Hiermee begonnen weeskin deren wel erg vroeg en op jonge leeftijd. Blijkbaar een praktijk die in de loop van de zeventiende eeuw zo uit de hand liep dat er vanaf 1661 door de gemeentelij ke overheid vaste werktijden werden vastgesteld met steeds zwaardere sancties bij het her haaldelijk overtreden hiervan. Zo werd het de leermeesters ver boden hun leerlingen van Pasen tot 1 september vóór vijf uur in de ochtend en van september tot Pasen vóór zessen te laten wer ken. Ook 's avonds na negen uur Verloop Het verloop onder het personeel van het AZL is op het ogenblik erg groot. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis is dat ook lo gisch, omdat de werkdruk inder daad toeneemt. "Wanneer iemand dan ergens anders een functie kan krijgen, zal hij weggaan". Van de zogenaamde 55-jarigen- regeling, waarbij mensen die vóór 1990 de leeftijd van 55 jaar bereiken vervroegd kunnen uittreden, wordt druk gebruik gemaakt. Deze regeling wordt voor een groot deel door het ministerie van onderwijs en wetenschappen bekostigd en is bedoeld om gedwongen ontslagen waar dat kan te vermijden. Mensen die er gebruik van maken, kunnen - met behoud van salaris, dat van lie verlede tot 80 procent van het laatst genoten loon wordt teruggebracht - opstappen. Woordvoerder Van Dam van het AZL: Inderdaad hebben meer mensen zich aange meld dan de 50 voor wie wij toe- LEIDEN - Het bestuur van de school De Noorderwiek overweegt een kort geding aan te spannen te gen staatssecretaris mevrouw Gin jaar-Maas. De school is al in 1984 een opleiding voor consumptieve en civieltechnische diensten be loofd. Nu, drie jaar later, is die op leiding er nog niet en de staatsse cretaris heeft onlangs laten weten dat die er voorlopig ook niet komt. Het bestuur van de school wil met het kort geding mevrouw Ginjaar- Maas dwingen haar belofte alsnog na te komen. De Noorderwiek, een rooms-ka- tholieke school voor middelbaar dienstverlenings- en gezondheids zorgonderwijs, had een aantal ja ren geleden nog drie verschillende opleidingen: agogisch werk, mode- en kleding en uiterlijke verzorging. De laatste opleiding raakte ze op een gegeven moment kwijt omdat uiterlijke verzorging al op een an dere school in Leiden werd gege- Scholen als De Noorderwiek moeten echter minstens drie oplei dingen hebben, anders verliezen ze hun bestaansrecht. Het bestuur van de school, de Zita Stichting, diende daarom bij het ministerie van onderwijs een aanvraag in voor een opleiding consumptieve en ci vieltechnische diensten. Hierbij worden leerlingen opgeleid voor functies in keukens van grote in stellingen als ziekenhuizen en be jaardencentra. Volgens het bestuur is aan deze vorm van onderwijs in Leiden grote behoefte. Afwachtend De staatssecretaris honoreerde het verzoek van de Zita Stichting. was arbeid verboden, evenals werck bij eene lampe, kaerse off ander ontsteecken licht. Een werkdag dus van vijf tot negen, hetgeen zelfs bij het na volgen van de regels toch niet be paald licht te noemen valt. Vond men dit destijds werkelijk ver antwoord? De Leidenaars zelf haastten zich om mogelijke voor oordelen en/of wantrouwen van buitenaf met betrekking tot de behandeling van de Leidse (wees)kinderen te ontkrachten. In een tekst uit 1670 wordt de vreese van qualick tractiment omtrent de spinkindren onge grond genoemd en de reglemen tering van de kinderarbeid ge- stemming van het ministerie kre gen". Over de decentralisatie van dien sten, een door de directie overge nomen aanbeveling van Twijnstra en Gudde, doen volgens Van Dam ook de wildste geruchten de ronde. "Maar die decentralisatie wil hele maal niet zeggen dat alle diensten nu maar worden opgedoekt. Het gaat erom dat technisch personeel bijvoorbeeld nu aan elke divisie wordt toegevoegd in plaats van op een centrale, technische afdeling te werken. Sommigen zullen dat een prettige ontwikkeling vinden om dat zij immers een eigen winkeltje krijgen, anderen vinden het mis schien minder leuk". Maar volgens Serree en Van Seg gelen moet de directie meer reke ning (gaan) houden met het huidi ge personeel, want: "De organisa tie kan geen leegloop hebben. Onze grootste zorg is of het personeel be grijpt wat er gebeurt. De voorlich ting zou wat ons betreft veel beter kunnen". Wat haar betrof kon De Noorder wiek al in 1985 met de opleiding be ginnen. De school trof de nodige voorbereidingen, onder meer werd een afspraak gemaakt met de KTS uit Voorhout. Die was bereid loka len en leerkrachten af te staan voor de opleiding. Op deze manier hoef den de lessen consumptieve en ci vieltechnische diensten het minis terie niet of nauwelijks geld te kos ten. Desondanks bleef een definitie ve toestemming uit. En eind vorige maand, tijdens een overleg met de vaste Kamercommissie voor on derwijs, liet de staatssecretaris we ten dat De Noorderwiek ook vol gend jaar niet kan beginnen met de opleiding. Volgens adjunct-directeur W. van der Hoeven van De Noorder wiek vindt de staatssecretaris dat de Leidse school onvoldoende leer lingen heeft voor een nieuwe oplei ding. "We hebben nu ruim 400 leer lingen. Om de opleiding te kunnen krijgen, zouden we er ongeveer 35 meer moeten hebben. Maar dat is natuurlijk een probleem voor een kleinere school met maar twee op leidingen. Daar komen vanzelf minder leerlingen naar toe dan naar een school die drie volledige opleidingen kan bieden". Ook zou de staatssecretaris een afwachtende houding aannemen omdat ze eerst wil zien hoe een en ander uitpakt bij de reorganisatie van het middelbaar beroepsonder wijs. Het is de bedoeling dat de ko mende jaren een aantal kleinere scholen worden samengevoegd. Scholenplan Van der Hoeven vindt het niet te- prezen: Elck weedt wat vysitatie daegélijkx door de schoolmees ters, ten dien eynde door de stat beloont, bij de spinkindren wer den gedaan en hoe men die oefent ten gebeede. Het is opmerkelijk dat de ge meente zich in Leiden al in het begin van de zeventiende eeuw met de reglementering van de kinderarbeid bezighield. Op lan delijk niveau gebeurde dat pas vanaf 1874. Leiden was er met concrete arbeidsvoorwaarden vanaf 1661 vroeg bij. Arbeidsvoorwaarden waren in het begin nog een onderdeel van de keur betreffende de lakenne- ring, maar werden vanaf onge veer 1671 voor het eerst in een re solutie van het stedelijk gerecht genoemd met betrekking tot weeskinderen. De voorwaarden werden als volgt: vanaf hun tien de jaar mochten (wees)kinderen in dienst treden bij De Lakenhal om aldaer op het spinnen van la- LEIDEN/OEGSTGEEST - Het is niet uitgesloten dat in de toekomst in de Leidse regio een zogenoemde Boerema-kliniek wordt gevestigd, maar van concrete plannen is op dit moment geen sprake. "Er lig gen draaiboeken klaar voor experi menten in heel veel plaatsen in Ne derland en voor Leiden bestaan niet meer plannen dan voor andere gemeenten. We zijn hier nog niet rondgereden op zoek naar een pand", aldus B.J. van Boheemen, manager van MediCenter, Boere- ma's bedrijf in Den Haag. Of, waar en wanneer er nieuwe initiatieven worden genomen, hangt volgens Van Boheemen me de af van het verloop van het huidi ge experiment in Nijmegen en de behandeling van het rapport van de commissie Dekker in de Twee de Kamer. Van Boheemen was gisteren naar Oegstgeest afgereisd om met de districtscommissie Zuid-Hol- land-noord, die de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland adviseert, over het werk en de plannen van dr. J.B.J. Boerema te praten. Dit naar aanlei ding van een gesprek dat Boerema met het Regionaal Ziekenfonds Leiden/Alphen heeft gehad, waar in hij zou hebben gesteld een even tuele vestiging in Leiden te over- recht dat de staatssecretaris kijkt naar toekomstige ontwikkelingen. "Ze heeft in 1984 beloofd dat wij de opleiding krijgen. Dan moet ze die ook nakomen. In feite zet ze ons nu een beetje voor schut. We hebben al ontzettend veel werk gestoken in die opleiding. De lokalen zijn gere geld, docenten hebben bijscho lingscursussen gevolgd, zelfs de advertenties liggen al klaar om leerlingen voor die opleiding te werven. Vervolgens laat ze ons drie jaar wachten. Wij vinden dat onbe hoorlijk bestuur". LEIDEN - Wethouder Peters (ver keer) overweegt een aantal par keerplaatsen in de binnenstad op te heffen omdat er in de parkeerga rages nog veel plaatsen leeg blij ven. Peters zei dit gisteren tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van de invoering van de credit-par- keerkaart. Peters concludeert uit het feit dat de parkeergarages 'niet optimaal worden gebruikt' dat er een overcapaciteit aan parkeer plaatsen in de binnenstad is. "Ik vind dat auto's beter in een par keergarage kunnen staan dan op de openbare weg", zei Peters gis- kengarens voor den tijd van twee jaren besteed te werden, onder conditie dat derselver aanne mers t'haren kosten gehouden souden sijn deselve voor den ar beid van spinnen te verzorgen van spijs, dranck, bedde ende le- gerplaetse en een som geld die in bewaring moest worden gegeven aan de gouverneurs". Na de twee jaar moesten de kinderen een nieuw contract worden aangebo den en liefst op een andere afde ling geplaatst worden. De regen ten van het weeshuis bleven ech ter de eindverantwoordelijkheid over de wezen behouden. B. de Roos Vorige weck verscheen in deze rubriek een verhaal onder dc titel 'Plannen nieuwe schouwburg niet verder dan tekentafel'. Aan het ein de van dat verhaal is dc naam van de auteur weggevallen. De aflevering is geschreven door Ingrid Moerman, werkzaam bij Dc Lakenhal. Komst kliniek van Boerema blijft nog onduidelijk wegen. Boerema. die aanvankelijk zelf met de districtscommissie zou praten, liet een paar uur voor de vergadering weten te zijn verhin derd. Voorzitter I.J. Gehner van de commissie, tevens wethouder van Leiderdorp, toonde zich na afloop van het gesprek met Van Bohee men nog niet geheel overtuigd dat Boerema geen concrete plannen voor de Leidse regio heeft. De me dedeling van Van Boheemen bij voorbeeld dat er nog niet naar een pand is gezocht, hoeft niet in te houden dat er van plannen geen sprake is, stelde ze. "We zullen dan ook alert blijven. Want mocht er zo'n kliniek komen, dan moet dat in goed overleg met alle betrokke nen gebeuren". De leden van de commissie, die er bij een eerdere 01', laat staan wanneer, het kort geding plaats heeft, is nog niet he lemaal duidelijk. Het schoolbe stuur wil eerst het scholenplan van het ministerie afwachten. Daarin staat of De Noorderwiek al dan niet op de opleiding kan rekenen. "Ge zien haar uitlatingen tijdens het overleg met de vaste Kamercom missie mogen we erop rekenen dat dat niet het geval zal zijn", zegt Van der Hoeven. Het scholenplan wordt waarschijnlijk op korte ter mijn bekend gemaakt. Overigens is Van der Hoeven er- terochtend. Concrete plannen om parkeerplaatsen op te heffen, heeft de wethouder nog niet. Peters kon digde aan dat er bij de invalswegen naar Leiden automaten worden ge plaatst waaruit bezoekers aan de stad tegen betaling van een gulden een plattegrond van Leiden kun nen krijgen. Ook bij het station komt een dergelijke automaat te staan. Op de plattegrond staan bo vendien de parkeerterreinen en - garages vermeld. De aanschaf en plaatsing van de ze automaten kost de gemeente geen cent. Op de plattegrond zijn advertenties van plaatselijke on dernemers opgenomen zodat het systeem zichzelf terugbetaalt. Ver wacht wordt dat de eerste automa ten over twee maanden klaar voor gebruik zijn. Peters zei gisterochtend met spanning uit te zien naar een be sluit van het parlement om fiscali sering van parkeerboetes mogelijk te maken. Fiscalisering betekent dat er bij een parkeerovertreding in plaats van een parkeerboete een gemeentelijke belastingaanslag wordt opgelegd. De opbrengst hiervan vloeit in de gemeentekas. Bovendien wordt de bewijslast omgedraaid: niet langer hoeft de overheid aan te tonen dat er een overtreding is begaan, maar moet de foutparkeerder bezwaar aante kenen tegen de aanslag die hij in de bus krijgt. De verwachting is dat de administratieve verwerking van overtredingen hierdoor aanmerke- lijker simpeler wordt. De parkeer- controleurs krijgen dan meer tijd voor controle op straat. De wethouder verwacht niet dat de inkomsten van de gemeente als gevolg van deze fiscalisering op zienbarend zullen stijgen. "Ik vind het dan ook ontoelaatbaar wanneer het rijk zou besluiten de fiscalise ring samen te laten gaan met een korting op de uitkering aan de ge- discussie over het verschijnsel Boerema-kliniek geen eensluitend mening op na bleken te houden, hebben gisteren aan het gesprek overigens geen conclusie verbon den. Een definitief standpunt wordt in een later stadium bepaald. Boerema exploiteert een kliniek in Den Haag (MediCenter). een met een polikliniek te vergelijken be drijf in Nijmegen dat nog een expe riment is en tevens researchbu reau. Hij beweegt zich tussen de de zogenaamde eerste- en de tweede lijns-gezondheidszorg: MediCen ter is een facilitair bedrijf voor huisartsen. Boerema's werk staat onder meer vanwege het commerciële ka rakter ervan aan heftige kritiek bloot: gesteld wordt dat de 'gewo ne' gezondheidszorg met de komst van Boerema-klinieken in een on eerlijke concurrentiepositie wor den gemanoeuvreerd omdat de zie kenhuizen met handen en voeten aan allerhande regels zijn gebon den. Van Boheemen merkte giste ren overigens op dat Boerema's MediCenter geenszins uniek is: "Er zijn wel meer van dat soort bedrij ven. in Amsterdam zit er bijvoor beeld al twaalf jaar één. Maar Boe rema is in de publiciteit gekomen en op hem richt zich nu alle kri tiek". van overtuigd dat er vroeg of laat toch een opleiding consumptieve en civieltechnische diensten in Leiden van de grond komt. "Na 1990 mogen scholen voor middel baar beroepsonderwijs - binnen bepaalde grenzen - zelf bepalen wat zij doen met het geld dat ze van het rijk krijgen. Dan zullen wij ze ker zo'n opleiding beginnen. Daar aan is in Leiden en omgeving een grote behoefte. Maar waarom zou den we nog drie of vier jaar wach ten wanneer de staatssecretaris de opleiding al in 1984 heeft beloofd?" meente uit het gemeentefonds", zei Peters. Commissaris La Riviere van de Leidse politie kondigde gisteroch tend aan dat binnenkort een proef van start gaat met een volledig ge automatiseerd systeem voor de verwerking van parkeerboetes. Enige parkeerwachters krijgen de beschikking over een apparaatje waarin alle gegevens van een fout geparkeerde auto kunnen worden 'ingetoetst'. Aan het einde van de dag wordt het apparaat op een computer aangesloten die automa tisch de eigenaar van de wagen op spoort en een acceptgirokaart voor het voldoen van de boete verzend- klaar maakt. Volgens La Rivière heeft de foutparkeerder op deze manier 'de bon' binnen enkele da gen in huis. Hij verwacht dat de be reidheid om de boete te betalen hierdoor toeneemt. "In Arnhem is er met dit systeem al een experi ment gehouden. Gebleken is dat het aantal boetes dat werd voldaan met sprongen omhoog ging", aldus La Rivière. Diefstal van videocamera LEIDEN - Twee onbekende man nen yan ongeveer 20 jaar hebben woensdagmiddag in een winkel in geluidsapparatuur een videocame ra van een standaard afgebroken. De verkoper die de diefstal be merkte wilde de daders tegenhou den en werd bij de worsteling die toen ontstond twee keer tegen de grond gesmeten. De twee verlieten daarop snel de winkel met de ca mera die een waarde heeft van 3.000 gulden. De verkoper zette nog de achtervolging in, maar hij raakte ter hoogte van de Nieuw- straat het spoor bijster. Vissport Voor de achtste maal werd de LHC '80 gehouden. De eindstand bij de korpsen is: 1. DSB 2. 75 p.- 241 st.; 2. de Vliet, 79 p. - 269 st.3. Zuid/wl, 85 p.-243 st.: 4. Hengel sport. 89 p.- 254 st.; 5. DSB 190 p- 243 st.; 6. DVS. 111 p. - 223 st.; 7. Leiden, lllp.-198 st.; 8. Sust. 116 p. -188 st.; 9. Zuid-West 2. 135 p. - 188 st.; 10. VIT, 153 p. - 129 st. Eindstand individueel: 1. H. v.d. Laan, Zuid-West 1, 59 st.-6 p.; 2. N. Verhoef, Heng. 79 st.- 8 put.; 3. W.J. Steenberg. DSB 55-8; 4. F. v. EijgenDSB 59-10; 5. R. Verhoork, Vhet. 61-13; 6. H. Boe- lee. Heng, 60-13; 7. G. v.d. Blom, Leiden, 46-13; 8. J. v.d. Heijden, DSB. 58-14; 9. C. v.d. Voorst, Vliet, 56-14; 10. P. de Bolster, DSB 1, 58-15. De beker voor de grootste uis ging naar K. de Roode, Vit, bra sem, 47 cm. Uitslag koppelmarathon-vis wedstrijd georganiseerd door h.s.v. Zuid-West in het Noordzee kanaal: 1. R. IJzerman en R. Zuidmeer, 53.400 gram; 2. J. Ben- ning en J. Mark, 44.200; 3. H. Rijs- berejen en P. Smit, 42.900; 4. H. en W. Moenen, 39.600; 5. J. bakker en G. v.d. Heijden, 31.400; 6. O. Schouten en H. Slimmers, 31.200; 7. R. Sch. de bezemer en A. Ruis, 30.900; 8. D. en H. Schouten, 25.8009. C. de Wit en A. Gordijn, 20.300; 10. W. v. berkel en C. Ot- tenhof, 16.500. De kampioenen na zes wed strijden bij visvereniging TIP zijn: 1. H. Moenen, 172 kg.; 2. R. IJzerman, 133; 3. H. Rijsbergen, 121;4, P. Smit, 113; 5. W. Moenen, 102; 6. H. v. Laan, 70. Yoga Voor mensen van alle leeftij den organiseert Marianne van Heek cursussen haitha-yoga. De lessen worden gegeven in het Na tuurgeneeskundig Centrum Cheiron, Middelstegracht 89-L, op dinsdagavond van 20.00 tot 21.00 uur en, bij voldoende be langstelling, nog op andere tij den. Inlichtingen bij Marianne van Heek, telefoon 144013. FNV Het spreekuur van de werk groep uitkeringsgerechtigden van de FNV wordt donderdag 1 oktober, 's middags van twee tot drie uur gehouden in café-restau rant Eigenzorg, Stationsweg in Leiden. Drie jaar geleden toegezegde opleiding nog steeds niet tot stand gekomen Wethouder Peters overweegt:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15