Roer bij Labour gaat radicaal om ERKLEDING SPEKJAKEL SUPERCONFEX Invloed vakbonden wordt beperkt Stijgend dodencijfer na natuurramp in Colombia Gouverneur Fiji wijst eis van coupleider af YS-vloot bergt mijnen in drukke vaarroute Bush ontmoet Lech Walesa Slecht weer Zuidafrika kost 50 mensen het leven BUITENLAND PAGINA 5 BRIGHTON - De verkiezing van parlementariërs voor de Labour partij zal op democratischer leest geschoeid wor den. Ook is er grote bereidheid om de partij van een nieuw programma te voorzien. Over deze belangrijke discussie punten werden de vierduizend afgevaardigden het giste ren, op het partijcongres in Brighton, snel eens. MEDELLIN (AP) - Volgens een nieuwe opgave van de autoriteiten zijn bij de aardverschuiving in de Colombiaanse industriestad Me- dellin zondag tenminste 183 men sen om het leven gekomen, onder wie een groot aantal kinderen. Er vielen zeker 200 gewonden. Bewoners van een sloppenwijk in Medellin die werd getroffen heb ben gezegd dat nog zeker 500 wor den vermist zodat gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers veel ho ger komt te liggen. De sloppenwijk van Medellin, de op een na grootste stad van het land, raakte bij de aardverschuiving bedolven onder een zes meter dikke laag modder en puin. Burgemeester William Jaramillo Gomez verklaarde dat een volkstel ling gehouden zal moeten worden om het exacte dodental te kunnen vaststellen. In de wijk. Villa Tina genaamd, werden zondagmiddag zeker 60 hutten bedolven. In elk, uit licht materiaal opgetrokken huis, woonden meestal ongeveer tien mensen. Reddingswerkers hebben na zondag geen overleven den meer geborgen. Brandweerlieden, militairen en vrijwilligers zetten gisteren echter hun speurtocht naar slachtoffers voort. De brandweer meldde dat er tot vandaag 183 doden waren ge borgen. Enkele slachtoffers lagen onder een laag modder van elf me ter dikte. Om het uitbreken van ziekten te voorkomen, werden de gestorvenen onmiddellijk begra ven. Gisteravond werden de red dingswerkzaamheden op last van de autoriteiten gestaakt. Aanhou dende hevige regenval zorgde op nieuw voor modderlawines. Volgens de burgemeester wor den de aardverschuivingen kenne lijk veroorzaakt doordat bomen op een berghelling bij de wijk waren gekapt voor brandhout. De boven ste aardlaag kon daardoor niet lan ger worden vastgehouden en was door de regen naar beneden ge schoven. Bovendien zou het feit dat aan de voet van de berg water putten zijn geslagen hebben bijge dragen aan de rampzalige aardver schuiving. In de sloppenwijk is geen waterleiding of riolering. De hutten zijn er gemaakt van sloop hout, teerpapier en oude autoban den. Medellin is een stad van meer dan twee miljoen inwoners. 260 ki lometer ten noordwesten van Bogota. In de wijk Villa Tina woon den ongeveer 1.000 r De drie achtereenvolgende verkie zingsnederlagen tellen zwaar. En over het waarom daarvan is goed nagedacht. Met als overheersende uitkomst dat er een heel andere op- lementaire samenstelling hebben. Daarom kwam er gisteren een com promis op tafel. En dat voorziet in nieuwe keuzecolleges waarin de vakbeweging voor 40 procent ver- door Haye Thomas zet moet komen, wil Labour niet tegenwoordigd blijft en de rest, de meerderheid van de stemmen dus, in handen komt van de gewone partijleden. De meerderheid van de afgevaar digden voelt dat er een nieuwe weg moet worden gevonden. Het is de bedoeling dat de partij in haar gro te samenkomst aan zee nieuwe hoop, inspiratie en eensgezindheid vindt. In al haar geledingen. Want het mag dan waar zijn dat Neil Kin- nocks positie in het partijbestuur versterkt is door de komst van zijn grote steun en toeverlaat Bryan Gould, ook de linkervleugel heeft aan kracht gewonnen nu Ken Li vingstone, ooit de grote man in het door mevrouw Thatcher opge ruimde overkoepelende gemeente bestuur van Londen, eveneens tot de hoogste partijraad is doorge drongen. En hij zal niet schromen om zowel daar als in het parlement de linkse doelstellingen uit te dra gen. Iets van de stormen die daaruit kunnen ontstaan heeft partijleider Kinnock al gevoeld toen links op de eerste congresdag zijn plan on der vuur nam om de partij aantrek kelijker en toegankelijker te ma ken voor beter gesitueerde groe pen goed verdienende yuppies bijzonder. De bedoeling van leider Neil Kinnock is het hele partijprogram ma op de helling te zetten, zelfs de onveranderd dierbare Labour-stra- tegie voor een atoomloze defensie. De 45-jarige aanvoerder wil een zo breed mogelijke discussie binnen de partij en gaat er vanuit dat in die discussie rekening wordt gehou den met de belangen en wensen van zoveel mogelijk kiesgerechtig den. Het feit dat het overgrote deel van de afgevaardigden koos voor een democratischer verkiezing van Labours parlementaire kandida ten, deed Kinnock zichtbaar goed. Aanvankelijk wilde hij helemaal breken met het huidige systeem, dat per kiesdistrict voorziet in keu zeteams, opgebouwd uit vertegen woordigers van de vakbeweging en allerlei kleinere socialistische orga nisaties. Hierdoor wisten nogal wat kleine extreem linkse groepen tot de keuzeteams door te dringen. En dat zit, zo heeft men uit de verloren stembusslagen gedestilleerd, de meeste kiezers niet lekker. Er is vaak over gesproken de par- lementskandidaten per kiesdistrict te laten kiezen door de gewone par tijleden. Maar dat zou het einde be tekenen van de traditionele greep die de vakbonden, de grote spon sors van de partij, op Labours par- DENVER - Het Democratische Amerikaanse Congreslid Patricia Schroeder houdt met alle macht de tranen te gen nadat zij heeft bekend gemaakt dat ze zich terugtrok uit de race om het presidentschap in 1988. Ze zei dat de organisatorische eisen die een verkiezingscampagne stelde overweldigend waren en dat het al te laat was om al les nog voor elkaar te krijgen. "Het is verdomd veel werk en waarom zou ik het doen. Enkel en alleen om zinne beeld te zijn?", vroeg ze zich af. Sch roeder had de afgelopen maanden al te kennen gegeven dat ze alleen mee zou doen als ze ook een redelijke kans op succes zou hebben. Haar besluit af te zien van de deelname aan de verkle de Britse samenleving, de zingscampagne was een teleurstelling voor degenen die hoopten dat zij de eerste vrouw zou worden die een gooi i grote partij. Maar de presidentsverkiezingen worden opnieuw een SINGAPORE - De militaire sterke man op de Fiji-eilanden, kolonel Sitiveni Rabuka zal naar verwach ting vandaag de samenstelling be kendmaken van een door militai ren gedomineerde nieuwe rege ring. Hij zelf zou de rol van staats hoofd voor zijn rekening 1 door Bob Mantiri ondanks de pertinente weigering van gouverneur-generaal Ganilau, tevens titulair koning van het eilan denrijk, om al zijn functies neer te leggen. Rabuka heeft eerder de grondwet buiten werking gesteld. Ganilau, die ook de Britse mo narch vertegenwoordigt, weigerde gisteren tijdens een confrontatie met de militairen, gevolg te geven aan het ultimatum om zijn gezag over te dragen aan Rabuka, die af gelopen vrijdag voor de tweede keer binnen vier maanden, naar de macht greep. Alle rechters van het Hoogge rechtshof hebben zich achter de gouverneur gesteld en weigeren zich in dienst te stellen van een 'on wettige regering'. Ganilau heeft na zijn ontmoeting met de coupleider om een gesprek gevraagd met de gevangen genomen ex-premier Ba- vadra. Maar dit werd door Rabuka geweigerd. Wel heeft hij later dertien tijdens de staatsgreep gearresteerde politi ci, vrijgelaten. De situatie in de hoofdstad Suva blijft gespannen. Het straatbeeld wordt overheerst door militaire patrouilles. Rabuka heeft de sluiting gelast van alle banken in een poging een massale kapitaalvlucht te voorkomen. De militaire raad zou het land be sturen totdat er een nieuwe grond wet is opgesteld, waarin het princi pe van 'Fiji voor de Fijiërs' is vast gelegd. De 700.000 Indischen, af stammelingen van uit India door het Engelse koloniaal bestuur naar Fiji gedeporteerde werkers, krij gen geen enkele zeggenschap. De Britse regering heeft al laten weten, dat als Rabuka de republiek uitroept over de 300 eilanden, er voor, Fiji geen plaats meer is in het Gemenebest. Een woordvoerder van Buckingham Palace in Londen verklaarde, dat koningin Elizabeth haar vertegenwoordiger, gouver neur-generaal Ganilau. beschouwt als de 'enige bron van het legitiem gezag op Fiji'. Kolonel Rabuka heeft eerder ge zegd dat hij van plan is om begin volgende maand een republiek uit te roepen. Maar gisteren zwakte hij deze verklaring af door te zeggen, dat 'als de Britse koningin kan be loven dat zij de aan de wensen en aspiraties van de etnische Fijiërs tegemoet kan komen, hij daarvan zal afzien'. Familielid van Iraanse leider geëxecuteerd PARIJS/NICOSIA (AFP/Rtr) - Mehdi Hashemi, een familielid en naaste medewerker van de gedoodverfde opvolger van Khomeini, ayatollah Montazeri, is gisteren in Teheran geëxecu teerd, zo heeft radio-Teheran gemeld. Volgens diplomaten was Hashemi de man die het nieuws over de Amerikaanse wapenleveranties aan Iran liet uitlekken. Een islamitisch tribunaal had Hashemi ter dood veroordeeld wegens moord en ontvoering. De 46-jarige Hashemi werd verleden jaar oktober gearres teerd. Naar in brede kring wordt aangenomen zat Hashemi ach ter een betoging die volgens ooggetuigen in Teheran werd gehouden uit protest tegen de geheime besprekingen in mei 1986 tussen Iraanse functiona rissen en de Amerikaanse voor malige nationale veiligheidsad viseur, Robert McFarlane. „Hasemi's onthullingen brachten zowel de Amerikaan se als de Iraanse regering in verlegenheid en hij moest daar voor de prijs betalen", aldus een diplomaat. DUBAYY (Rtr/AFP/DPA/AP) een drukke vaarroute sche Golf zijn gisteren van Dubayy vijf mijnen aangetrof fen. Drie ervan werden door Ame rikaanse oorlogsschepen gebor gen. De oorlogvoerende landen Iran en Iraq zetten de strijd voort met een Iraakse aanval op een Iraanse tanker en een Iraanse artil lerie-beschieting v. havenstad Al-Basra. Een sleepboot meldde gisteroch tend verscheidene mijnen te heb ben ontdekt op 20 mijl voor de kust van Dubayy in de nauwe vaarroute van de Golf die de diepgeladen olietankers gebruiken. De Ameri kaanse marine viste drie mijnen op. De havenradio van Dubayy gaf midden van de Golf bezig was mij- de Perzi- nen te leggen, de kust De Amerikaanse strijdkrachten zouden de mogelijkheid overwe gen preventieve aanvallen uit te voeren op Iraanse schepen die wor den verdacht van het vervoer van mijnen in de Golf. Dit meldde de omroep NBC gisteren. Het ministe rie van defensie weigerde com- de Iraakse mentaar op het bericht. Maar rege ringsfunctionarissen lieten door schemeren dat geen aanval wordt uitgevoerd tenzij een Iraans schip op heterdaad wordt betrapt bij het leggen van mijnen. "Ons beleid staat geen preventieve aanvallen toe", aldus een functionaris van het Witte Huis. WARSCHAU (AP) - De Ameri kaanse vice-president George Bush is gisteren door enkele dui zenden Polen toegejuicht toen hij zich vertoonde met Lech Walesa, de leider van de verboden vakbond Solidariteit. Bush legde een krans op het graf van Jerzy Popieluszko, de geeste lijke en aanhanger van Solidariteit die door leden van de geheime poli tie werd vermoord. Op de krans legde Bush een vaandel van Solida riteit. „Laten wij hier, waar hij leef de, werkte en bad, beloven zijn strijd voort te zetten om het goede te laten zegevieren op het kwaad," zei Bush. Het bezoek aan het kerkhof was het duidelijkste gebaar ten gunste van Solidariteit dat Bush heeft ge maakt tijdens zijn vierdaags be zoek. waarbij hij ook heeft gepro beerd de banden met de Poolse re gering aan te halen. Gisteravond heeft Bush op de Poolse nationale tv verteld over zijn ontmoeting met Walesa. Daar mee ging de vice-president in tegen de richtlijnen voor de Poolse me dia, die de naam van de leider van het verboden vakverbond nooit in het openbaar laten vallen. ADVERTENTIE De Saudische minister i bui- boodschap uit. "Wij waarschu- tenlandse zaken prins Saud Al-Fai- wen alle vaartuigen scherp uit te kijken en omzichtig te navigeren", aldus de zender. Naar in scheepvaartkringen wordt vermoed zijn de mijnen tij dens de nacht van zondag op maan dag gelegd door Iran om een zater dag in het noorden van de Golf be gonnen reeks Iraakse luchtaanval len op de scheepvaart te vergelden. Teheran ontkent officieel elke ver antwoordelijkheid voor de in de waterweg aangetroffen mijnen. Vorige week vielen Amerikaanse helikopters het Iraanse landings vaartuig Iran Ajr aan nadat het vol gens Amerikaanse lezing in het sal heeft gisteren in een toespraak tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties Iran veroor deeld vanwege de oorlog met Irak. De prins beschuldigde de regering in Teheran van terrprisme en riep op tot "volledig isolement" van Iran. Saud Al-Faisal voerde aan dat Iran zichzelf het recht toekent aan vallen uit te voeren op derden, die niet bij het conflict betrokken zijn, en de internationale zeevaart in de Golf te bedreigen. Hij noemde het vanzelfsprekend dat de landen in de regio het volste recht bezitten zich tegen agressie te verdedigen. RKIDS Kom NU naar SuperConfex! Want tot en met 10 oktober staat de jeugd bij ons volop in de schijnwerpers. Met een ge weldig kollektie kinderkleding en flitsende aanbiedingen. SuperConfex! Jongensjack Meisjesjack et 10 oktober vanaf sdnfkhi-, vanaf JOHANNESBURG (GPD) - Stormwinden, overvloedige regen val en zware sneeuw- en hagelbui en in vele delen van Zuidafrika hebben tot nu toe al aan minstens vijftig personen het leven gekost. Als gevolg van het slechte weer zijn giste- de luchthavens van Durban, Oost een strategische bommenwer- Londen en Port Elizabeth gesloten het type B-1B tijdens de terwijl ook de havens van Durban Richards Bay voor in- en uit gaande schepen verboden zijn ver- Neergestort In de Verenigde Staten per vlucht neergestort op een stuk prairiegrond in de staat Colorado. Drie bemanningsleden konden klaard zich met hun parachute redden; drie anderen vonden vermoedelijk de dood. Waarschijnlijk is het toe stel neergestort doordat vogels in de motoren werden gezogen. De B- 1B is het nieuwste type strategi sche bommenwerper van de VS. Concurrentie De Zuidkoreaanse ex-premier Kim Jong Pil heeft gisteren de op richting van een nieuwe conserva tieve partij aangekondigd. Het is daarmee vrijwel zeker geworden genval in enorme hoeveelheden dat Kim Jong Pil zal meedoen aan blijven neerdalen. Het slechte weer de presidentsverkiezingen van de- wordt het ergste genoemd sinds i Het thuisland KwaZulu en het noorden van de provincie Natal zijn volledig van de buitenwereld afgesloten. Bruggen en wegen zijn weggeslagen alsmede een aantal populaire stranden aan de kust van Natal. De situatie aldaar wordt de sastreus genoemd. Met name de kuststreek is hevig getroffen door de storm die zondag orkaanachtige afmetingen had aangenomen. Ook daarna i cember dit jaar in Zuidkorea. Waarnemers menen dat de back' van Kim Jong Pil vooral een Mozambique teisterden, bedreiging vormt voor Roh Tae Woo, presidentskandiaat voor de regerende Democratische Gerech- tigheidspartij. 1984 de cycloon Demoina grote de- Natal en het aangrenzende Het plaatsje Ladysmith is tot rampgebied verklaard. Legereen heden zijn ingezet om mensen te evacueren, bruggen en wegen te herstellen en inboedels te redden. In Ladysmith zijn ook minstens 3000 mensen in een woonwijk voor Aziaten dakloos geworden vanwe ge overstromingen. Bootjes en red dingsvaartuigen varen door de in een vallei gelegen straten om men sen te evacueren. Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat de hevige regenval ophoudt. September luidt voor Zuidafrika het begin van het regenseizoen in. De hoeveelheid regen die nu naar beneden is gekomen is de grootste sinds 1914, toen men begon met metingen. In Johannesburg en om geving viel er zondag op sommige plaatsen meer dan 15 centimeter regen, tegen normaal 3 centimeter voor de hele maand. Ondanks het verlies aan mensen levens en de grote schade, wordt er in Zuidafrika niet echt geklaagd over de enorme regenval. Grote de len van het land worden al jaren ge teisterd door droogte. In de Oranje Vrijstaat en de noordelijke Trans vaal stromen rivieren en beekjes voor het eerst weer sinds lange tijd. Boeren in de afgelegen gebieden speculeren dan ook over de oog sten die ze later in het jaar hopen te zullen binnenhalen. ZOETERWOUDE, Hoge Rijndijk 313.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5