'Als je er een procent naast zit, word je daarop gepakt' Folklore en opwinding aan Franse hof Dick Westendorp 25 jaar bij Consumentenbond Gijsen trekt zich terug van gesprek met Raad van Kerken Kroonpretendent prins Henri passeert zijn eigen zoon PAGINA 2 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1987 DEN HAAG - ,.De samen werking tussen consumen tenorganisaties zal in de toe komst nog noodzakelijker zijn dan nu al het geval is. De belangen van de consu ment zijn in de afgelopen 25 jaar steeds serieuzer geno men, maar het kan nog be ter. Samenwerking is daar voor een voorwaarde". Dat zegt directeur Dick Westendorp van de Consu mentenbond in een gesprek naar aanleiding van het feit dat hij daar op 1 oktober 25 jaar in dienst is. Voor die dag heeft de Consumenten bond een symposium geor ganiseerd met als titel 'Con- sumentenwerk nu en straks'. Dan zullen diverse sprekers de toekomst van het consumentenwerk van uit Nederlands, Europees en mondiaal perspectief schetsen. door Jeichien de Graaff/ANP Westendorp begon een kwart eeuw geleden als inval-kracht. Hij stu deerde economie en had geld no dig. Zijn studie heeft hij niet meer afgemaakt omdat hij bleef 'han gen'. Westendorp: ,.Ik raakte steeds meer geïnteresseerd in de dynamiek van het consumenten- werk en de mogelijkheden die het had". Hij vertelt hoe de bond is uit gegroeid van een vrij amateuristi sche organisatie die vooral met vrijwilligers werkte en zo'n 25.000 leden telde, naar een professionele organisatie met ruim een half mil joen leden die „als een bedrijf' functioneert. „Dat moet ook wel", zegt Wes tendorp „als er 165 mensen werken die zich op verschillende terreinen bewegen. Als je als organisatie seri eus genomen wilt worden, moet dat wat naar buiten gebracht wordt voor honderd procent kloppen. Als het maar voor 99 procent goed is. wordt je gepakt op dat ene procent Daarnaast moeten ook de cijfertjes kloppen als een organisatie deze omvang heeft". De groei van de Consumenten bond schrijft de directeur toe aan de combinatie van aandacht voor het produkt en het uitoefenen van pressie: „Dat spreekt aan. Wij heb ben vergeleken met andere landen de grootste penetratiegraad, dat wil zeggen dat wij relatief bij de meeste gezinnen binnenkomen. De Engelse en Amerikaanse orga nisaties (die er ongeveer hetzelfde uitzien) zijn uiteraard groter, maar die landen zijn ook veel groter". Heilig Daarnaast is de groei te danken aan het feit dat de leden veel in vloed hebben op het beleid van de bond. „Wij zijn financieel en poli tiek geheel onafhankelijk. Die vrij heid is bij ons heilig. Dat wordt aantrekkelijk gevonden", meent Westendorp. In de beginjaren hield de bond zich voornamelijk bezig met de 'en ge informatiefunctie' op het gebied van produkten en prijzen. Daar is nu een aantal zaken bij gekomen, zoals het geven van informatie over en het doen van onderzoek naar de vaak ondoorzichtige1 dienstensec tor. Sinds enige tijd worden ook adviezen op maat verstrekt over verzekeringen en leningen. De instrumenten die worden ge bruikt zijn eveneens veranderd. Eén van de nieuwe methoden is bij voorbeeld de telefooncampage. Af en toe wordt er een dag een num mer opengesteld waar mensen over een bepaald onderwerp hun grieven kunnen spuien en vragen kunnen stellen. Dit 'zware middel' heeft volgens Westendorp vaak di rect effect. Hij gebruikt het voorbeeld van de telefooncampagne nadat de banken hadden geweigerd met de consumentenorganisatie rond de tafel te gaan zitten om te praten over voorwaarden voor bankreke- ningverkeer en een in te stellen klachtenregeling. Na de campage en de rapportage zijn de gesprek ken over deze materie binnen de Sociaal-Economische Raad op gang gekomen. Het voorwaardenoverleg is nu af gerond en het zou volgens Westen dorp mooi zijn als in de toekomst de geschillencommissie Postbank, •die aangesloten is bij de Stichting Consumentenklachten, en de door de banken zelf ingestelde geschil lencommissie bankzaken in elkaar op zouden gaan. Eén blok De bond is financieel onafhanke lijk en de contributie voor de leden wordt zo laag mogelijk gehouden. Alleen voor losse publikaties moet extra worden betaald. Een tele foontje met een klacht of een ver zoek om bemiddeling kost een lid niets. Er staan evenwel in de toe komst grote uitgaven te wachten, die met behulp van nieuwe infor matiesystemen moeten worden ge realiseerd. Daar wordt nu al geld voor gereserveerd. Het is mogelijk dat de Consumentenbond in de toekomst van de zogenoemde 06-9- koopnummers van de PTT gebruik gaat maken. Op het gebied van de nieuwe in formatiesystemen als bij voorbeeld computerlijnen zou Westendorp graag samenwerking tussen Con sumentenbond en Konsumenten Kontakt (KK) tot stand zien ko men. Eigenlijk zou hij graag sa menwerking zien op alle terreinen waar de beide organisaties zich mee bezig houden, zodat alle con sumenten voortaan als één blok naar buiten treden en dubbel werk wordt vermeden. Tot nu toe is dat echter onmoge lijk gebleken, omdat het Konsu menten Kontakt (voortgekomen uit 'linkse' organisaties als de VARA en het vroegere NW) dt boot afhoudt. „Het is jammer dat KK niet de positie van de consu ment centraal stelt, maar zijn eigen identiteit", aldus Westendorp, die er aan toevoegt: „Het gaat ons om een taakverdeling, geen fusie". Westendorp was in 1985 één van de opstellers van de nota 'Consu mentenbeleid in nieuw perspec tief, die inmiddels de bijnaam 'de 5-december-nota' heeft gekregen en door KK ooit als een onwelkom Sinterklaas-cadeautje werd beti teld. In de nota werden voorstellen gedaan om de taken op het gebied van consumentenwerk tussen de Consumentenbond en Konsumen ten Kontakt te verdelen. In de koelkast Inmiddels zijn de voorstellen uit de nota voorlopig 'in de koelkast' beland, en volgens KK-directeur Donia zelfs in het diepvriesvak. Westendorp: „Ik moest wel even slikken toen ik dat hoorde. Dat was ook niet afgesproken". Ook internationaal moeten con sumentenorganisaties samenwer ken, zo meent Westendorp. De bond is lid van de BEUC, de Eu ropese organisatie van consumen tenorganisaties en de IOCU, de In ternationale Unie van Consumen tenorganisaties. Westendorp is net teruggekeerd van de wereldcon gres van de IOCU dat afgelopen week in Madrid werd gehouden. Tijdens het congres van de IOCU, met ruim 130 aangesloten organisa ties uit meer dan 50 landen in Euro pa, Afrika, Azië, Noord- en Zuid- Amerika, werd hij gekozen tot vice-voorzitter. De Nederlandse Consumentenbond is één van de meest prominente leden, geen ge ringe prestatie voor zo'n klein land, zegt Westendorp niet zonder trots. Er waren dit keer voor het eerst vertegenwoordigers uit Polen, Hongarije en China. De Hongaren zijn al eens op bezoek geweest in Nederland om te kijken hoe een consumentenorganisatie werkt. „Zij zijn natuurlijk enigszins ge handicapt door het systeem waar binnen zij moeten opereren. Toch zijn ook bij hen bepaalde ontwik kelingen zichtbaar. Zo wordt al ge sproken over een regeling voor klachtenbehandeling". Hij noemt het frappant dat con sumentenorganisaties kennelijk de enige organisaties zijn die op voet van gelijkheid met elkaar kun nen praten: „Verschillen tussen de landen lijken dan weg te vallen". Dat consumentenorganisaties zich misschien in de toekomst op poli tiek gevoelige terreinen zouden be geven, lijkt hem uitgesloten. Derde Wereld Er ligt nog een hoop werk te wachten, aldus Westendorp. Zo is onlangs in de Verenigde Naties een resolutie consumentenbescher ming aangenomen. „Die moet nu vertaald worden in wetgeving in de aangesloten landen. Dat is vooral in een groot aantal Derde-Wereld landen, waar het consumenten werk pas op gang is gekomen, een proces". Westendorp: "Wij zijn politie*k en financieel geheel onafhankelijk. Die rijheid is bij ons heilig' <f°«« GPU) Het gesprek tussen de Raad van Kerken in Nederland en bis schop Gijsen van Roermond over diens evangelisatiecampag ne in Limburg (met reclamebor den langs de verkeerswegen) gaal niet door. De bisschop wilde niet, dat er ruchtbaarheid aan het gesprek zou worden gegeven. Toen dat 'op onverhoedse wijze' toch gebeurde, heeft hij zich te ruggetrokken. Dat deelde secretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken gisteren desgevraagd mee. Van der Zee noemde de af gelasting 'spijtig' en de argumen ten ervoor jammer'. Toch sluit hij niet uit, dat in de toekomst nog eens met de bisschop zal worden gesproken. De woordvoerder van het bis dom zei, nog niet op de hoogte te zijn van het besluit van de bis schop. Maar het ligt, volgens hem, wel in de lijn. "De bisschop heeft duidelijk als voorwaarde gesteld, dat het een vertrouwe lijk gesprek zou zijn. Nu er toch publiciteit aan is gegeven, heeft hij daaruit de consequentie ge trokken". De woordvoerder van het bisdom gelooft ook niet aan een gesprek in de toekomst. De grote protestantse kerken hebben er vooral moeite mee, dat zij in de plannen van het bisdom helemaal niet zijn gekend, hoe wel bisschop Gijsen wel zijn handtekening had gezet onder de brief 'Onze oecumenische op dracht, een prioriteit' die de bis schoppen in februari van dit jaar publiceerden. In die brief wordt gepleit voor samenwerking met andere geloofsgemeenschappen. De coördinator van de evange lisatiecampagne, kanunnik W. A. van der Valk, begreep niet goed waar de protestanten zich zo druk over maakten. "Oecumene betekent toch niet, dat de Rooms-Katholieke Kerk al haar pastorale activiteiten aan de raad moet voorleggen?", antwoordde hij in april op een desbetreffende vraag. Overigens wilde de Raad van Kerken met Gijsen niet alleen praten over diens evangelisatie campagne, maar ook over de af stand tussen hem en de raad. (Gijsen besloot eind 1978 niet langer mee te betalen aan het werk van de raad wegens uit spraken van de raad over homo- sexualiteit en abortus). Secretaris. Bisschop Ter Schure van Den Bosch heeft mr. H. P. Vonhögen (46), hoofddo cent bij de juridische faculteit van de Utrechtse universiteit, be noemd tot eerste secretaris van het bisdom. Hij is de opvolger -Th. Kalb, die naast F. Spaendonck leiding gaat geven aan het juridisch secretariaat van de Nederlandse kerkprovincie. Vonhögen, die in Leiden stu deerde, werkte eerst bij het mi nisterie van justitie, vervolgens, aan de juridische faculteit van de Erasmus-universiteit in Rotter dam en sinds 1986 als hoofddo cent in Utrecht. Voorzitter. De algemene ver gadering van de vereniging 'Pro testants Nederland' koos de her vormde predikant C. J. van der Plas (44) uit Zwijndrecht tot voorzitter. Hij volgt ds. J. Kraima uit Vroomshoop op, die wegens drukke werkzaamheden voortij dig was afgetreden. Hoogleraar. Dr. G. Heitink (49) te Kampen is benoemd tot hoogleraar praktische theologie aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit in Amster dam, als opvolger van dr. J. Firet, die gebruik maakte van de vut regeling. In 1970 werd Heitink, die in 1965 was begonnen als ge reformeerd predikant in Eist (Geld benoemd tot hoofddo cent voor praktische theologie aan de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken in Kampen. Kerk. Mevrouw G. Kante been uit de Van der Werfstraat in Leiden is de 25.000ste bezoeker geworden van de Hooglandse kerk in dit seizoen. Dat aantal was nog niet gehaald sinds de kerk in de zomermaanden - van begin april tot eind september - open is. De gastvrouw van de kerk, me vrouw A. Kastelein-Nijdam, bood de bezoekster een boeket bloemen aan, een langspeelplaat met orgelmuziek en een boekje over de geschiedenis van de kerk. Zij zei in een toespraakje, dat het door de trouwe aanwezig heid van tal van vrijwilligers weer mogelijk was, de Hoogland se kerk doordeweeks open te stellen. "Zo langzamerhand gaat deze kerk het stempel krijgen van een belangrijk cultureel mo nument in het hart van Leiden". Vrijzinnigen De Vereniging van Vrij- zinnge Hervormden Leiden- Oegstgeest begint in oktober met haar winterprogramma. Op twee kringavonden komt het onder werp 'Christenen als minder heidsgroep' aan de orde en drie kringavonden gaan over 'Schep- ping en herschepping in de Ge- nesis-mythen'. Beide kringen zijn in het Gemeentecentrum te Oegstgeest. Zo mogelijk bij de deelnemers thuis komt een gesprekskring bijeen onder het motto 'Spreken over wat ons bezig houdt'. Ge spreksleider bij een bijbelkring in de Vredeskerk te Leiden is de academiepredikant J. A. Eekhof. Verder bevat het winterpro gramma informatie over de Hof- wijck-kring, de vrouwenge spreksgroep, de kring Van der Willigenhof, de vrouwengroep en de gemeentebijeenkomsten in het komende seizoen. Alle kringen staan ook open voor niet-ledèn. Wie nadere inlichtingen wenst of het programmaboekje wil ont vangen, kan de secretaresse, me vrouw W. J. Ruijgrok-van der Pol, bellen, Uhlenbeckkade 17 Leiden, telefoon 131680. Brochures. Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gere formeerde Kerken, de Generale Diakonale Raad van de Her vormde Kerk en de Stichting Oe cumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen hebben een bro chure uitgegeven over het We reldraad-programma tot bestrij ding van het racisme. Verteld wordt over het waarom van dit programma, over waar het zich mee bezig houdt en over de be trokkenheid van de kerken daar bij. Titel: 'Programma tot bestrij ding van racisme'. Men kan de brochure bestellen bij het gereformeerde Diensten centrum in Leusden (f2 op giro 513153). De werkgroep 'Palestijnen en Israël' van de Raad van Kerken heeft in opdracht van deze raad een brochure geschreven over de situatie van kerken in het Mid den-Oosten. Titel: 'Midden-Oos ten, bakermat van christenen; een ontmoeting met kerken en christenen'. De brochure - met verhalen van Arabische christe nen, de geschiedenis van Ara- bisch-Oosterse kerken en moge lijkheden van ontmoeting tussen kerken en christenen uit Neder land en het Midden-Oosten - werd.mede uitgegeven door het gereformeerde Algemeen Diako naal Bureau. Ook dit boekje is te bestellen bij het Dienstencentrum in Leus den (f. 3,50 op giro 513153). Hervormde Kerk: beroepen te Hoogeveen W. G. Sonnenberg Den Ham. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Rhenen C. J. Meeuse Rotterdam-Zuid. Godsdienstles. De paus en de Italiaanse bisschoppen heb ben geprotesteerd tegen een wetsontwerp waarin de gods dienstles op de openbare scholen facultatief wordt gesteld. De godsdienstles mag geen keuze vak worden, zeggen zij. "Als bis schop van Rome en pastor van de universele kerk deel ik de vrees van de Italiaanse bisschop pen", zei de paus tijdens een bij eenkomst van de Katholieke Ak- tie van Italië op het Sint Pieters plein, waaraan 70.000 mensen deelnamen. PARIJS - De 79-jarige Franse kroonpretendent prins Henri d'Or- leans heeft zondag tijdens een zon nig feest in het koninklijke kasteel van Amboise storm gezaaid, door zijn oudste kleinzoon Jean tot zijn officiële vertrouweling en geeste lijke opvolger uit te roepen. Na af loop van de plechtige mis verleen de prins Henri - meestal 'de graaf van Parijs' genoemd - kleinzoon prins Jean de titel 'hertog van Ven- dome' en stelde hij de 22-jarige jon geman plechtig aan zo'n 3.000 vol gelingen voor. door Rudolph Bakker Dat alles neemt niet weg dat vol gens de nu 1000 jaar oude regels der Capetingers - het huis waarvan de familie Orleans afstamt - de eerstgeboren zoon, en niet de eer ste de beste kleinzoon, het opvol- gingsrecht bezit. Deze eerstgebo ren zoon is een goede zestiger, hij heet ook Henri en is graaf van Cler mont. Deze Henri is uitgerekend de va der van de nu op het paard getilde Jean. De graaf van Parijs had Henri al enige jaren geleden in de ban ge daan, toen die het in zijn koninklij ke hoofd had gehaald te gaan schei den van Marie Thërèse van Luch- tenberg, bij wie hij vijf kinderen had verwekt, waaronder twee ge handicapte. en om bovendien nog buiten de kerk om te hertrouwen met Micaela Cousino Ouinones de Leon. Zoiets mag een Capetinger nooit doen. Tijdens een democratische pers conferentie na afloop van de plech tigheden, waarbij de Duitse prin ses van Luchtenberg haar zoon Jean een ontroerde blik had ge gund, werd onvermijdelijk de vraag gesteld wat er moet gebeu ren als de graaf van Parijs vandaag of morgen onverwacht het tijdelij ke met het eeuwige verwisselt. Ontstaat er dan een opvolgingsoor log, zoals die nu juist door de Cap- etinger-regel van het mannelijk De 79-jarige prins Henri d'Orleans met zijn oudste kleinzoon Jean (22) eerstgeboorterecht 1000 jaar lang vermeden was? De graaf van Parijs antwoordde op zijn gebruikelijk hoflijke ma nier. waaraan een zekere spot niet ontbrak, dat die kwestie maar door Jean met zijn vader moest worden uitgepraat. De graaf ontkent overi gens het opvolgingsrecht van zijn 'gevallen' zoon geenszins. Hij hoopt slechts dat deze te zijner tijd zo beleefd zal zijn zijn plaats voor diens zoon vrij te maken. Parfum Prins Henri, graaf van Clermont, die zoals te verwachten viel er zon dag in Amboise niet bij was. vult zijn leven op velerlei manieren. Hij heeft een parfum in de handel ge bracht, dat hij 'de blauwe lelie' noemt en hij treedt als prinselijk handelsreiziger op, zoals voor Peu geot in Costa Rica, voor Carden in Iran en voor het Credit Lyonnais in Marokko. Voor deze bezigheden schrijft de hertog hoge rekeningen uit en hij maakt daar ook geen ge heim van. Een andere hobby van de prins is het bestrijden van de ruim 50-jari- ge hertog vamAnjou en Cadiz, een directe- afstammeling van de Fran se Bourbons, maar via zijn tot Spaanse koning uitgeroepen voor vader en daarom wel van de Spaan se tak. Deze elegante hertog acht zich aanzienlijk dichter bij de Fran se troon dan prins'Henri en hij be schouwt zich dan ook heel officieel als de enige echte kroonpreten dent. De familie Orleans vindt dat hij al om te beginnen geen recht heeft op de titel van Anjou. De graaf van Parijs noemde hem gedurende zijn persconferentie af gelopen zondag in Amboise 'een zuivere Spanjaard, die in Frankrijk niets te zoeken heeft'. Waarop de graaf nog de absolute dodelijke vraag stelde: „Waarom is de hertog van Cadiz dan geen koning van Spanje geworden?" (De hertog was met de kleindochter van Franco getrouwd, maar Franco gaf voor zijn opvolging de voorkeur aan des hertogs volle neef Juan Carlos. Het huwelijk met de dochter van Fran co liep later weer op de klippen). De rode graaf De koningsgezinde volgelingen van prins Henri graaf van Parijs vallen in drie groepen uiteen. En in die formatie waren ze ook naar Am boise opgetrokken. Eerst is er de 'nieuwe koninklijke actie', die een tijdschrift verspreidt in een oplage van 15.000 exemplaren. Deze bewe ging voelt zich nauw verbonden met de politieke denkbeelden van rechtse Nationaal Front-leider Jean Marie le Pen. Op zijn persconferentie in Am- i boise - geflankeerd door zijn favo riete kleinzonen Jean en Eude - heeft de graaf van Parijs nog eens bevestigd dat hij het koningsschap baseert op de gaullistische grond wet van 1958, dat wil zeggen met in begrip van alle (vergaande) rechten en bevoegdheden van de huidige presidenten van de republiek. Het enige verschil zou zijn dat de ko ning, en zijn door het eerstgeboor terecht der Capetingers aangewe zen opvolgers, zich als een soort su- perscheidsrechters boven de par tijpolitiek bevinden. Toen de troon-'opvolger' van de I kroon-pretendent hoorde wat die met zijn zoon Jean in de zin had, sprak de hertog van Clermont: „Mijn vader 'belooft hem slechts wind. Er valt aan de opvolgings- wetten toch niets te veranderen". IJdelheid In een geleerd werk over de Franse adel staat bovendien nog te lezen: „De adel stelt in Frankrijk i niets meer voor omdat ze geen juri disch effect meer heeft. Titels wor den door de wet niet meer be schermd en ze kunnen dan ook door iedereen die maar wil voor zijn eigen plezier of voor zijn eigen ijdelheid worden aangenomen. Wie zich nu nog 'van adel' noemt heeft in het beste geval een familie die het vroeger ooit was". Met de adellijke titelmuziek nog in de oren daalden de monarchis ten zondag van het hoge kasteel weer naar de nauwe straatjes van Amboise af. Misschien was die zon nige zondag wel een alweer vervlo gen droom geweest. de graaf van Parijs, die in Frankrijk 'de rode graaf wordt genoemd. De aanhangers van de beweging heb ben in 1981 dan ook de kandida tuur van de socialistische presi dentskandidaat Mitterrand ge steund. En ze steunen die kandida tuur nu weer omdat de graaf zich heeft uitgesproken voor een twee de ambtstermijn van de huidige president. De beide monarchistische groe pen hebben een zuiver folkloristi sche betekenis. Het zijn de 'Vereni ging van Vrienden van het Franse Koningshuis' en de weliswaar rechts-radicale, maar volkomen machteloze 'Nationale Restaura tie'. Onder deze laatste groepering vindt men aanhangers van 'de Prins Jeande kersverse hertog van Vendome', in gepeins verzon-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2