'Geen verkeerslichten op nieuwe rijksweg 11' Lifeline heeft activiteiten opgeschort Scholing bekort wachtlijst sociale werkvoorziening Bevolking kiest huisarts Vragen kamerleden over fusie tuinbouwonderwijs ALPHEN AAN DEN RIJN - De sociale werkvoorziening Alphen (SWA) wil de lange wachtlijst voor deze instelling aanzienlijk bekor ten. Via een aparte regeling voor in terne scholing en vorming kunnen reeds over enkele weken ongeveer acht werknemers in dienst worden genomen. De capaciteit van de op leiding kan toenemen tot twintig personen. Dezen blijven bij geble ken geschikheid ten minste een jaar in dienst. De wachtlijst voor de sociale werkvoorziening telt mo menteel negentig gehandicapten. "We vinden het noodzakelijk om meer ruimte te scheppen, al wordt het ons heel moeilijk gemaakt", vertelt SWA-directeur J. Huyers. De plaatselijke commissie die on der meer adviseert aan de gemeen teraad, heeft eerder deze maand haar toestemming gegeven voor de opleiding. Een trotse Huyers: "We zijn de eerste die het systeem in de ze provincie rond hebben". De scholing komt in de plaats van een praktijk observatie-periode, waar mee de capaciteiten van nieuwe werknemers worden getest. De sociale werkvoorziening in Alphen heeft circa vijfhonderd per soneelsleden in dienst bij de werk plaatsen de Binnenhaven, Spoor- haven en in de buitendienst. Voor het uitbreiden van het werkne mersbestand is de SWA gebonden aan een zogeheten volumestop van het ministerie van sociale zaken. Los van de invoering van het nieu- we onderwijs voor werknemers willen de SWA en wethouder G. Brussen (CDA) op het ministerie meer ruimte krijgen in de gewraak te personeelsstop. De SWA maakt reeds jaren bezwaar tegen de inter pretatie van de opgelegde maxi mumgrens. Efficiency Mede omdat binnenkort een aan tal werknemers bij de SWA ver trekt, verwacht de directeur dat hij 'op korte termijn' twintig mensen kan aanstellen. Hierbij is niet inbe grepen het personeel dat via de in terne opleiding een dienstverband aangeboden krijgt. De wachtlijst behoort over anderhalf jaar nage noeg tot het verleden. Op 1 januari 1989 vervalt de personeelsstop bij alle sociale werkplaatsen in het land. Die maakt dan plaats voor het systeem van zogeheten budgetfi nanciering, waarbij de rijksover heid en gemeenten een bedrag in eens verstrekken en de betrokken instelling eventuele positieve resu- laten naar eigen inzicht mag beste den. Huyers vindt dat de sociale werkvoorziening in de nieuwe op zet moet streven naar economische groei, terwijl de maatregel alleen is bedoeld om een extra prikkel te ge ven voor efficiency. Op die manier hoopt hij zo veel mogelijk mensen aan het werk te houden. In de hui dige, situatie maakt het tot zekere grenzen niet uit hoeveel verlies een werkvoorziening maakt; de tekor- Adviesbureau bepleit aanleg ongelijkvloerse kruisingen HAZERSWOUDE - Als het rijk wil dat verkeer over de nieuwe rijksweg 11 rijdt in plaats van over de Hoge Rijn dijk bij Hazerswoude, moet de kruising met de Gemene- weg ongelijkvloers worden. Dat is een van de conclusies uit een rapport dat het ingenieursbureau DHV in opdracht van de gemeente Hazerswoude heeft opgesteld. De ge meente wil hiermee aantonen dat beter geen gelijkvloerse kruising kan worden aangelegd op de plaats waar de rijks weg moet aansluiten op de Gemeneweg. Het rapport is vandaag aangeboden aan de voorzitter van de vaste Twee de-Kamercommissie voor verkeer en waterstaat. De Gemeneweg in Hazerswoude. Op de voorgrond de plaats waar de kruising met de nieuw aan te leggen rijksweg 11 moet komen. (fotoNannoBioupoti ten worden 'automatisch' aange zuiverd. Onder de nieuwe omstan digheden gaan eventuele - niet van te voren geraamde - tekorten ten koste van het besteedbare budget voor het jaar erna. Wal en schip Bij een opgelegde commerciële handelwijze voor de sociale werk voorziening dreigt volgens Huyers een nadelig effect voor sommige personeelsleden. Met produktivi- teit in de toekomst als sleutel woord. krijgt de zwakste groep ar beiders - met de grootste handicap - mogelijk minder kans om in dienst van de SWA te komen. Hu yers: "De SWA staat voor een be langrijke keuze in haar beleid". De ze week bespreekt Huyers intern de mogelijkheden voor de groep die tussen de wal en het schip dreigt te vallen. In een eerder stadium is een der gelijke voorziening al onderwerp van gesprek geweest. Destijds gold dat alleen de zestig mensen die op de wachtlijst van de SWA stonden. Het betreft evenwel nog steeds éen tussenvorm van een sociale werk plaats en een dagverblijf voor gé- handicapten. Deze nieuwe instel ling kan mogelijk onderdak krij gen bij de Hooge Burch. een inrich ting voor zwakzinnigen in Zwam- merdam. Huyers: "Het zou erg jammer zijn wanneer wij een groep niet meer kunnen plaatsen, maar we houden liever rekening met het ergste wat ons kan overkomen". Volgens de onderzoekers van het ingenieursbureau wordt de nieuwe route tussen Alphen en Leiden on geveer 27 procent langer dan hij is als over de Hoge Rijndijk wordt ge reden. Om de hoeveelheid verkeer op de Hoge Rijndijk zo laag moge lijk te houden, zoals de bedoeling is van de gemeente, moet deze 'om weg' aantrekkelijk worden ge maakt. Dat kan alleen als de auto mobilisten er kunnen doorrijden en dat kan slechts als er geen ver keerslichten op de route komen die de reistijd verlengen. Komen die er wel, dan wordt de rijksweg volgens DHV minder aantrekke lijk. De reistijd wordt alleen korter als bij de Gemeneweg, de Rurge- meester Smeetsweg (Hazerswou- de-Rijndijk) en de Coppierenkade (Alphen) ongelijkvloerse kruisin gen worden aangelegd, aldus het rapport. Dat bij gelijkvloerse krui singen verkeerslichten moeten worden neergezet, staat volgens DHV wel vast. Geadviseerd wordt een half klaverblad of een ongelijk vloerse oplossing met in- en uit- voegstroken te maken. De gemeen te ziet hierbij het liefst een tunnel onder de Gemeneweg verschijnen. Zinloos- De aansluiting van rijksweg 11 op de Gemeneweg is al ruim twee jaar onderwerp van discussie. De gemeenteraad ging in 1975 ak koord met de weg, mits er geen aansluiting kwam te liggen in Ha zerswoude. Het rijk en de provin cie Zuid-Holland wilden dit echter wel. Sindsdien is gekeken naar de manier waarop deze aansluiting het best kan worden uitgevoerd. Volgens Rijkswaterstaat is discus sie hierover zinloos omdat het een tweebaansweg is die volgens de voorschriften alleen gelijkvloers mag worden aangesloten op de Ge meneweg. Het eigenlijke bezwaar van een dergelijke kruising is de geluid soverlast. In het rapport over de rijksweg wordt dit vrijwel niet ge noemd. De woonwijken Zonne veld en Rhynenburch die toch al dicht bij de autoweg liggen, krij gen door het remmen en optrek ken van auto's te maken met veel extra herrie. Dit blijft zo als een viaduct wordt aangelegd. Daarom heelt de gemeente gekozen voor een tunnel waarmee dit probleem kan worden ondervangen. De aan leg van de weg heeft vervelende gevolgen voor de woonwijken om dat ook de verkeersdrukte toe neemt door aansluiting op de Ge meneweg. Dat die drukte meer toeneemt dat de aanleg dan is voorspeld, staat voor DHV traging oploopt vast. De cijfers over de toename van het verkeer uit het onderzoek van Rijkswaterstaat van 1982 zijn volgens het rapport al lang achter haald. Dit omdat wordt uitgegaan van de verkeersontwikkeling tot het jaar 1990. Als wordt uitgegaan van het jaar 2000 blijkt dat veel meer verkeer gebruik maakt van de nieuwe route. Dat zou betekenen dat een twee baansweg op den duur niet voldoet en de weg in de toekomst vier baans moet worden gemaakt. DHV geeft in het rapport twee twee- baanswegen als ideale i de Rijndijk te ontlasten. "De ge meente wil deze eis niet stellen om- de weg dan ver- aldus plaatsver vangend gemeentesecretaris van Hazerswoude, C. van Haaren. "In het rapport wordt slechts de wen selijkheid hiervan aangegeven. Door een vierbaansweg is de door stroming van verkeer ook beter "We hopen alleen dat de conclu sies uit het rapport tot zodanige wijzigingen van het voorgenomen beleid leiden dat er toch een onge-' lijkvloerse oplossing komt. We proberen het rijk er echter wel op te attenderen dat rekening moet worden gehouden met uitbreiding in de toekomst". 'Gewone' of alternatieve geneeskimcle; man of vrouw KATWIJK/RIJNSBURG - Voor dat in Katwijk en Rijnsburg de be staande vacatures voor een huis arts worden vervuld, moeten de in woners van deze gemeenten zich kunnen uitspreken over de aard van de nieuwe praktijken. Dat is de mening van de vestigingscommis sie huisartsen voor Katwijk, Rijns burg en Valkenburg, die het hou den van een enquête het meest ge schikte middel noemt om de wen sen van de bevolking op een rijtje te zetten. De commissie wil onder meer peilen hoe de inwoners denken over het type huisarts dat moet worden aangetrokken, een 'gewo- DEN HAAG/BOLLENSTREEK - De Tweede Kamerleden Franssen en Blauw (beiden VVD) zijn niet bepaald gelukkig met de wijze waarop in de duin- en bollenstreek de stichting Christelijk Agrarisch Opleidingscentrum is opgericht. Het heeft de liberale kamerleden verbaasd dat de stichting in het le ven is geroepen, nog voordat de Tweede Kamer zich over de op richting van de dergelijke oplei dingscentra heeft uitgesproken. Franssen en Blauw hebben mi nister Braks (landbouw en visserij) intussen een cental schriftelijke vragen gesteld. Zij willen allereerst van de minister meer duidelijkheid over de gevolgde procedure bij de oprichting van de zogeheten AOC in de duin- en bollenstreek. Desgevraagd zegt Franssen zo zijn vraagtekens te zetten bij het feit dat er binnen een stichting die nu in de duin- en bollenstreek gaat operen zowel christelijk als open baar onderwijs onderdak vindt. Het gaat in dit geval om de Rijks Middelbare Tuinbouwschool in Lisse en het Kort Middelbaar Agra risch Onderwijs en de Vakschool in Rijnsburg. Franssen verklaart niet op voor hand tegen een dergelijke bunde ling te zijn, maar wil tijdens de dis cussie die nog volgt wel eerst meer duidelijkheid over de gang van za ken. De vaste kamercommissie voor landbouw fin visserij verga dert 22 oktober over de AOC's. De nieuwe stichting is mede een initiatief van de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond (CBTB) en de Land- en Tuinbouwbond (LTB). De oprichting is een direct gevolg van het beleid van de ministerie van landbouw en visserij dat erop is gericht het agrarische onderwijs in de verschillende regio's zoveel moeeliik te bundelen. ne' huisarts of een alternatieve huisarts die bijvoorbeeld een ho meopathische geneeswijze voor staat. In Katwijk is de afgelopen periode een handtekeningenactie gevoerd voor het aantrekken van een homeopathische arts. Verder wordt aan de inwoners gevraagd of er een voorkeur bestaat voor een vrouwelijke of een mannelijke huisarts en of de vestigingsplaats van de nieuwe praktijk een rol speelt. Het voorstel voor het houden van een enquête onder de inwo ners van Katwijk en Rijnsburg wordt voorgelegd aan de colleges van burgemeester en wethouders van deze twee gemeenten, die de knoop moeten doorhakken. De vestigingscommissie huisartsen adviseert de colleges over het aan trekken van nieuwe huisartsen. B en W beslissen uiteindelijk of de vergunning voor een nieuwe arts wordt afgegeven. Op grond van berekeningen van het aantal patiënten kan er mo menteel zowel in Katwijk als in Rijnsburg nog een nieuwe huisarts worden aangetrokken. Er wordt dan uitgegaan van een gemiddelde praktijkgrootte van 2350 patiënten. In de kustplaats konden op grond van dit getalscriterium aanvanke lijk zelfs drie vergunningen aan nieuwe huisartsen worden afgege ven, maar over de vervulling van twee plaatsen zal de vestigings commissie begin oktober advies uitbrengen aan het college van B en W. Er zijn twee bestaande artsen in Katwijk die een samenwerkings verband met een nieuwe huisarts willen aangaan. Hulporganisatie voor bejaarden kampt met gebrekkige apparatuur NOORDWIJK - Problemen met de appara tuur hebben ertoe geleid dat de Stichting Lifeline, een particuliere hulporganisatie voor bejaarden, haar activiteiten voorlopig heeft moeten staken. Al drie maanden kun nen de dertig abonnees geen beroep meer doen op Lifeline. Voorzitter P. Brandjes verwacht dat in januari van het volgend jaar de hulpverlenening kan worden hervat. De schade die de stichting door deze forse te genvaller heeft opgelopen, schat Brandjes op een bedrag van 350.000. door Jan Westerlaken Over de problemen aan de apparatuur zegt Brandjes: "Het alarm functioneerde de ene keer wel en de andere keer niet. Zo kon het dus gebeuren dat een abonnee iemand van ons in huis kreeg terwijl hij of zij hele maal geen hulp had gevraagd. Als je plotse ling een vreemde in je huis aantreft, dan schrik je toch wel even". Aanvankelijk wilde Siemens, de leveran cier van de alarmapparaten, niet geloven dat er wat mis was met de techniek. In de korte periode dat Lifeline actief was, kreeg zij minstens 25 valse meldingen. Uiteinde lijk ging alle apparatuur terug naar de fabri kant. Een uitgebreide laboratoriumtest leer de toen dat er inderdaad iets fout zat. Na langdurig experimenteren sprongen op een gegeven moment alle apparaten op 'alarm'. De Stichting Lifeline besloot vervolgens met de (betaalde) hulpverlening te stoppen. Zij schreef haar dertig abonnees een brief melding werd gemaakt wat er pre cies aan de apparaten schortte. Het abonne mentsgeld werd op de rekening van de klan ten teruggestort. Drie maanden duurt de ellende nu al. Le- venrancier Siemens, aldus voorzitter Brandjes, verwacht nog een maand of twee nodig te hebben om het euvel te verhelpen. Tot zolang gebeurt er in elk geval niecs. "Al vorens we weer met de hulpverlening be ginnen, zullen we de vernieuwde appara tuur uitgebreid testen. Zoiets als we nu heb ben ervaren mag natuurlijk geen tweede keer voorkomen. Pas als de apparaten met een praktische zekerheid van honderd pro cent werken, dan gaan we er weer mee aan de slag. Wij verwachten dat dit pas begin volgend jaar het geval zal zijn". Volgens Brandjes heeft het weghalen van de apparaten wel wat effecten teweegge bracht. Hij zegt: "We hadden een blinde klant die de maaltijd via die apparatuur be stelde. Een telefoonnumer hoefde niet te worden gedraaid. Het was een kwestie van een simpele handeling en de verbinding met de centrale kwam tot stand. Die klant was helemaal ontdaan toen wij dat apparaat kwamen weghalen. Kijk, die apparatuur was niet alleen maar bedoeld om er in nood gevallen gebruik van te kunnen maken. Als een abonnee iemand nodig had om een boodschap te doen, dan hoefde alleen die ene handeling maar te worden verricht en er kwam iemand om te helpen. Ik schat dat ie dere klant tenminste een keer per dag van het apparaat gebruik maakte. Siemens was daarvan od de hooete eebracht". Ondanks deze ferme tegenslag, zo be weert voorzitter Brandjes, is de Stichting Lifeline vast van plan om de draad weer op te pakken zodra de apparatuur naar beho ren functioneert. "Wij zijn nog steeds van mening dat Lifeline een levensvatbare orga nisatie is. Maar net als elk nieuw bedrijf kun je een tegenvaller zoals wij die nu hebben, eigenlijk niet gebruiken. Dit is een verve lende domper op het werk','. De schade liegt er dan ook niet om: 350.000. Brandjes vertelt dat dit verlies od der meer is opgebouwd uit de kosten om be kendheid aan de plannen te geven; het af zeggen van de abonnees; het opnieuw moe ten opstarten en salariskosten. "Maar'Voegt de Lifeline-voorzitter er di rect aan toe, "Siemens heeft een steentje bij gedragen om het verlies voor de stichting zo draaglijk mogelijk te maken. Ik mag wel zeggen dat de leverancier een behoorlijk deel van dit bedrag vergoedt. Afspraken hadden we daarover niet gemaakt. Trou wens, wij hadden ook geen afspraken met de abonnees dat zij het abonnementsgeld terug zouden-krijgen als de hulpverlening - door toedoen van de techniek - niet opti maal was. We hebben dat toch gedaan, om dat wij de klanten niet de dupe willen laten worden. Hoeveel Siemens in dat tekort heeft bijgedragen? Een aanzienlijk deel. De firma heeft zich netjes opgesteld Begrip De abonnees hadden begrip voor de misè re waarin Lifeline buiten haar schuld ver zeild was geraakt. Brandjes: "Ik heb niet de indruk gekregen dat zij ons iets kwalijk ne men. We hebben gelijk het geld terugge stort. Ondanks het feit dat wij hier weinig aan konden doen, voelden we ons toch min ol meer verantwoordelijk voor het falen het systeem". De Stichting Lifeline denkt op 1 januari een nieuwe start te kunnen maken. Een half jaar heeft de particuliere hulpverleningsor ganisatie dan stilgelegen. Zodra de appara tuur naar behoren werkt, zal de stichting op zoek moeten naar nieuwe personeelsleden. Zes van de acht werknemers heeft zij nood gedwongen moeten ontslaan. Louter en al leen omdat er voor hen geen werk was. Twee personeelsleden zijn in dienst geble ven. Zij moeten de zaak over enkele maan den weer opstarten. Lifeline had grootse plannen. Het wilde een landelijk net voor particuliere hulp aan bejaarden. Staat die gedachte nog altijd overeind? Brandjes: "We gaan de zaak eerst maar eens op bescheiden schaal opzetten. Als we de kwaliteit kunnen handhaven, dan moe ten we maar eens over uitbreiden praten. Eerder niet. Werkt de apparatuur goed, ja, dan zullen we zeker onze vleugels uitslaan. Op bescheiden schaal hadden we daarmee al een begin gemaakt. In Bodegraven, Was senaar en in ae Bollenstreek hadden we ap paraten voor noodhulp geplaatst. We wil den als beginpunt voor die uitbreiding de provincie Zuid-Holland nemen. Dat moes ten we, noodgedwongen, eveneens afkap pen. En de nieuwe centrale die we aan het Schuttersveld in Leiden hadden gepland, is van de baan. Voorlopig blijven we gehuis vest aan de Pickéstraat in Noordwijk. Moge lijk verhuizen we ooit nog eens naar het kantoor van het Zilveren Kruis, een deelne mer aan de hulpverlening. Maar dan zijn we al weer stukje verder". Voorzitter P. Brandjes van Lifeline: ..De apparatuur functioneerde de ene keer wel en de andere keer niet. Het gebuerde dat een abonnee iemand thuis kreeg terwijl hij of zij helemaal geen hulp nodig had". DINSDAG 29 SEPT Hillegom modeshow georganiseerd hel Katholiek Vrouwengilde Lelden films;'A nos amours'van Mau rice Pialat, 20.00 uur; 'Sans toi loi' van Agnès Varda, 22.00 uur in het Lak-theater. Cleveringaplaats Zoeterwoudse Singel. 19.00 tot 19.30 uur. Noordwijkerhout - optreden van 'Magna Carta', 20.30 u n Hotel van der Geest WOENSDAG 30 SEPT Alphen start kinderboekenweek: voor lezen uit bekroonde boeken voor 4 tot 8 jarigen. 14.00 uur in de hoofdbibliotheek, Pieter Doel- manstraa' open dag 10.00 tot 16.00 uur in Wielewaal; bm- Leiden excursie 'Hutspot, haring en wittebrood' voor 8 tot 12-jarigen, 14.00 uur K&O-gebouw, Hazew- windsteeg. spreekuur verkeersveiligheid van 10.00 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. Leidse Schouwburg. concert van hel Rotterdams Philharmonisch Orkest olv James Colon en soliste Isabelle van Keulen, 20.15 uur in de Stadsge hoorzaal. concert 'De Vroege Debussy' door Else Krijgsman en let Wiel- linck in het K&O-gebouw, Haze- windsteeg. start kinderboekenweek, 9.00 uur in de Openbare Bibliotheek. film: Two stage sisters' van Xiejin, 22.15 uur in het LVC, Rijnsburg modeshow, voor ouderen, Regina-mode in het Dienst rein, Met sporen uit de Romeinse tijd, 9.15 tot 14.15 uur, Dorpskerk nabij militair vliegveld. DONDERDAG 1 OKT Leiden Javaanse Wayang Dansen. 20.15 uur in de Kapelzaal van K &0, Hazewindsteeg. 'Giovanni's Room' van In De pendance, 20.30 uur, Lak-thea ter, Cleveringaplaats. het Danstheater van Bali rpet 'I Made Dj'mat', 20.15 uur, Leidse Schouwburg 19.00 tot 21.00 i 125. voorlichting e dienstweigeren. 20.00 tot 21.30 uur. Troef. Stationsweg 32. r voor jongeren met dienstplicht van de VVDM, Breehuys, Breestraat, 19.00 tot 22.00 uur. film: The firemen's ball' van Milos Forman, 21.15 uur, LVC, vragen over c kader van de kinderboekenweek. 16.15 tot 17.30 uur. bibliotheek. Cor Gordiinsingel. klaverjassen bij buurtver De Buitengewonen, 20.00 uur, Mu- zenhof, Cor Gordijnsingel. inspraak Does-gebied dat ate stortplaats wordt ingericht, 20.00 HStatendaal- tilm: 'Sans Toit ,ni Loi' in Hooftstraat filmhuis, Hooftstraat 210, 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16