Leiderdorp krijgt sportcomplex ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 071-144941 Akkoord kosten vuilophaal Bestuur De Does': 'Het is over' Het nieuwe uiterlijk Zwembad verbeterd en uitgebreid Groen licht voor sporthal Conflict stichting en gemeente opgelost Zoeterwoude anno 1900 in beeld Oud-Poelgeest wordt een aardig complexje' Verdwenen man weer thuis PAGINA 14 BEGtO LEIDEN DINSDAG 29 SEPTEMBER 1987 LEIDERDORP - Het huidige be stuur van zwembad 'De Does' blijft bij zijn voornemen om op te stap pen. Vorige week had het gedreigd af te treden als de Leiderdorpse raad zou kiezen voor de bouw van een recreatiebad met commerciële nevenfuncties. Het bestuur voelt zich ook buitengesloten: volgens hem is er te weinig overleg geweest over de verschillende varianten. dabele installatie, waardoor we over ongeveer tien jaar voor dezelf de problemen staan als nu". Na afloop van de raadsvergade ring verklaarde zwembadbestuur der Van der Heide dat het "over" is. "Er is sprake van een exploitatie- bv en daarin is voor het bestuur geen plaats". Erg vinden Van der Heide en zijn medebestuurders dat niet. "Het al ternatief waarvoor nu is gekozen, lijkt op twee druppels water op ons eigen plan. En we zijn opgelucht dat de kogel door de kerk is". Waarschijnlijk zal het bestuur zich nu meteen terugtrekken. "We zullen het er onderling nog over hebben, maar het is duidelijk dat er voor ons geen rol meer is wegge legd. Het is ook moeilijk om een binding te hebben met een plan dat er toch anders uitziet dan je het zelf zou willen. We weten dat een paar becijferingen van de gemeente niet kloppen. Moeilijk om daar dan ach ter te gaan staan" Hoe gaat het Leiderdorps zwembad er in de toekomst precies uitzien: - er wordt een recreatief ge deelte van ongeveer 650 vier kante meter aangebouwd, waarvan de wanden kunnen worden opengeschoven. - binnen- en buitenbad worden gekoppeld, waardoor 'de Does' een zogeheten 'all weather ka rakter' krijgt. - het huidige 50-meter buiten bad verdwijnt. - de Leiderdorpse sportschool- houder Van Houdt huurt en exploiteert het sauna- en fit nessgedeelte. - er komt een apart vereni gingsgebouw voor de zwem vereniging DKD en een aparte kantine ten dienste van het he le complex, dus ook voor de sporthal. - ten behoeve van het nieuwe zwembad wordt een exploita- tie-b.v. in het leven geroepen, waarin de gemeente deel neemt. LEIDERDORP - Het huidige bestaande Leiderdorpse zwembad 'De Does' aan de Hoogmadeseweg wordt verbe terd en uitgebreid. Er wordt een sporthal naast gebouwd. Het nieuwe sportcomplex biedt ook plaats aan een sauna- en fitnessruimte, die wordt bestierd door de Leiderdorpse sportschoolhouder Van Houdt. Een en ander kan er bin nen afzienbare tijd staan. DEN HAAG/LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp en de Stich ting Leefbaar Leiderdorp hebben hun conflict opgelost. Wethouder J. den Boeft, van Ruimtelijke Orde- andere variant, het nieuwbouw Dat heeft de gemeenteraad van Leiderdorp gisteravond besloten. In een overvolle raadszaal schaar den de fracties zich unaniem achter de uiteindelijke keuze die burge meester en wethouders vorige week deden uit de vier varianten die op tafel lagen en waar aanvan kelijk praktisch niemand meer uit kwam. Gisteravond bleken de meeste raadsleden opgelucht dat de knoop na jarenlange discussies nu is doorgehakt. Motief van bur gemeester en wethouders om voor verbetering en uitbreiding van het huidige zwembad te kiezen is het feit dat deze zogeheten 'recreatie- 2'variant financieel gezien de meest acceptabele is. Voor renove- voelde het college niets. Een ning, heeft gezegd zich r gemeentebestuur te distantiëren van iedere uitleg van de woorden van gemeenteambtenaar G. Peters in een zin die strijdig zou zijn met het gemeentelijk beleid, waarin be paald is dat B en W van Leiderdorp geen kwalificaties uitspreken over andere partijen. Deze klinkende volzin sprak Den Boeft gisteren uit tijdens de behan deling van het kort geding van de Stichting Leefbaar Leiderdorp te gen de gemeente Leiderdorp en daarmee lijkt de kwestie uit de we reld te zijn. De zaak speelde voor de fungerend president van de Haag se rechtbank, mr Punt. De stichting had het kort geding aangespannen omdat ambtenaar Peters in juni van dit jaar gezegd zou hebben, dat de stichting de economische belangen van Leider dorp zou schaden en zou werken in strijd met haar eigen statuten. Leefbaar Leiderdorp eiste van de gemeente een rectificatie. De gemeente heeft altijd ont kend dat Peters deze opmerking gemaakt heeft. De behandeling van de jongste rechtzaak in deze affaire werd ge kenmerkt door het 'wellus of niet- spelletje'. Op 12 augustus speelde het eerste kort geding in deze zaak. De rechter had toen partijen gead viseerd de zaak onderling uit te praten. Dat gesprek heeft geen resultaat opgeleverd. Na ruim tien minuten verlieten de woordvoerders van de stichting de onderhandelingstafel. De raadsman van de gemeente, mr. E.G. Sprey, zei maandag dat de stichting de burgelijke rechter niet moest gaan gebruiken als een kin dermeisje waar je kan gaan jamme ren over bepaalde uitspraken. De stichting nam in eerste in stantie geen genoegen met de op merking van de wethouder, die zei geen enkele behoefte te hebben om een uitspraak te doen in de trend van de gewraakte uitspraak. Daar mee maakte de wethouder duide lijk de stichting niet te zien als schadelijk voor de economische belangen van Leiderdorp. Den Boeft: „De gemeente kwalificeert niet". Op aandringen van de kortge ding rechter werd uiteindelijk een andere redenering geformuleerd, zoals vermeld, waar de stichting zich wel in kon vinden. Wassenaarse verdronken WASSENAAR - De 43-jarige Was senaarse E. Planken is gistermid dag door de politie dood aangetrof fen in een sloot langs de Schouw- weg in haar woonplaats. De vrouw is door verdrinking om het leven gekomen. De politie neemt aan dat er sprake is van een ongeval. Moord of zelfmoord acht zij on waarschijnlijk. De vrouw moet sinds zaterdag of zondag in het wa ter hebben gelegen. plan VVD-wethouder mevrouw Hui gen... "stagnatie in zwemgebeuren bouwer Erica, werd afge- niet te voorkomen". wezen omdat in dit geval de na druk te weinig bij het zwemmen zou komen te liggen. Voor de ver(nieuw)bouw is een bedrag van 2.382.000 gulden ineens nodig, terwijl het'jaarlijks tekort wordt berekend op iets minder dan een half miljoen gulden. Waarmee het tekort binnen de randvoor den blijft die de raadsleden verse kanten lof toegezwaaid voor het voorbereidende werk. Van CDA-fractievoorzitter Roest bij voorbeeld. Roest betoogde dat zijn fractie a het alternatief 'compact bad' 'de recreatie-variant' was toe- gegroeid. Volgens hem wordt het r',0,, "financiële plaatje" van het plan berekeningen kloppen e we zwembad jaarlijks zo'n 170.000 beïnvloed doordat bij de bezoekers trekt. Volgens burge- bouw gebruik wordt gemaakt t i wethouders is met deze de fundamenten en veilige marge inge- bad én de jnbreng het huidige Lof i de keuze van burge wethouders gister- natieven merciële sauna en fitness. Kritiek had Roest echter ook. Zo oordeelde hij dat er meer tijd nodig was geweest om de alternatieven nader te bekijken. Sommige alter- niet goed genoeg avond zonder al teveel problemen uitgewerkt, aldus Roest, over. Het college kréég zelfs van di- PPR/PSP-raadslid Van der Zande was dat met hem eens. "Ik heb het idee dat slechts de recreatie-vari ant serieus is genomen. Terwijl wij nog steeds de mogelijkheid om het bad te renoveren en daarmee het 50 meter-bad te behouden een aan vaardbaar alternatief achten", al dus Van der Zande. Het speet wet houder Huigen ook dat het 50 me ter-bad verdwijnt, "maar dat is de prijs die we moeten betalen". Ove rigens zal de wethouder er in het re gionaal overleg op hameren dat el ders in de Leidse regio ten minste één 50 meter-bad overblijft. D66-raadslid Stam verklaarde blij te zijn met de betrokkenheid van Van Houdt. "Hij als manager en als persoon geeft vertrouwen in de goede afloop". Sporthal PvdA-woordvoerder Keijzers hikte erg tegen de kosten aan ("als je er geen zwembad meer op na houdt, scheelt dat de Leiderdor pers gemiddeld 100 gulden aan on roerend goed-belasting"). Het al ternatief om het bad te sluiten, vond Keijzers echter nog minder aantrekkelijk. "De jeugd heeft dan geen les meer, ouderen missen een ontspanningsmogelijkheid. De vis zal, kortom, betaald moeten wor den", aldus de PvdA-man, die het betreurde dat het zwembadbe- stuur vorige week te kennen heeft gegeven te willen opstappen als de raad voor de recreatie-variant zou kiezen. Wat de sporthal betreft: Keijzers wenste de Leiderdorpse binnen- sportërs alvast geluk met de nieu we aanwinst. Hij voegde er wel aan toe dat, mocht het tekort vap de sporthal straks boven de geraamde 115.000 gulden per jaar komen, de sporters dat zelf dienen op te van gen. Hetgeen werd beaamd door wethouder Huigen. De subsidies voor de binnensporters zullen in elk geval niet omhoog gaan. Stam (D66) zei te verwachten dat de verenigingen straks meer zullen moeten betalen. En volgens hem is het nog maar de vraag in hoeverre Expositie in 'Eendenkooi ZOETERWOUDE - De Leider dorpse schilderes B.A. Bruin- Bongers exposeert momenteel in de Zoeterwoudse Eenekooi, het plaatselijke multifunctionele centrum. Te zien zijn 35 aquarel verf gewassen pentekeingen, die Bruin heeft vervaardigd aan de hand van oude foto's en ansicht kaarten. Vijfentwintig van de 35 schilderijen geven een beeld van Zoeterwoude zoals het dorp er be gin deze eeuw moet hebben uit ge- Mevrouw Bruin is anderhalf jaar geleden aan die schilderijen begonnen. Ze heeft onder meer Het Watertje in Zoeterwoude- dorp, een trekschuit op het jaag pad aan de Oude Rijn en de oude inmiddels afgebroken, boerderij Engelendael op het witte doek Bruin-Bongers schildert al "van kinds af aan". "Het zit zo gezegd in de familie. Mijn vader en grootvader schilderden al", zegt de uit Den Haag afkomstige Leiderdorpse. Ze volgde een aan tal jaren onderwijs aan de schil der- en tekenacademie Ars Ae- mula Naturae in Leiden. Een nadeel van De Eendekooi is volgens de kunstenares "dat sommige plekken in het gebouw niet helemaal goed zijn verlicht". Daar staat weer het voordeel te genover dat er veel aanloop van mensen is. "Ik heb een aantal mensen in de eendekooi geobser veerd en er waren er die direct op de aquarellen afliepen. Anderen keken er niet eens naar. Maar dat houd je natuurlijk altijd. Je hebt mensen die graag naar auto's kijken. Zelf houd ik meer van mooie wolkenluchten". De Leiderdorpse schilde. de verenigingen een hogere bijdra ge kunnen leveren dan ze voor hun huidige accommodaties doen. Erica Het plan dat bouwbedrijf Erica heeft ingediend werd gisteravond resoluut van tafel geveegd. Had de VVD er tijdens de behandeling in de raadscommissies nog wel enigs zins oren naar, ook deze partij zei er gisteravond 'nee' tegen. Algemene kritiek op het plan-Erica is dat de nadruk ervan te weinig op het zwemmen zelf ligt en dat de recre anten op dezelfde tijdstippen van het bad gebruik moeten maken als de verenigingszwemmers. Volgens Erica zelf is dat geen probleem. Ook voert de bouwer in een recente brief aan dat het door hem bere kende exploitatietekort ruim bene den het budget van een half mil joen is gebleven. Maar van dergelij ke argumenten waren de raadsle den bepaald niet onder de indruk. Zoals D66-woordvoerder Stam rea geerde op de "briefjes waarop Eri ca de raad heeft getracteerd": "Ik denk dat Erica de raad gewoon niet serieus genomen heeft". En ook WD-woordvoerder Scheffer er kende het "zwemgebeuren" in het plan van de bouwer wat te "mager" te vinden. Scheffer had nog ge hoopt een aanvulling op het plan- Erica te krijgen, maar de laatste brieven van de bouwer hadden hem niet die informatie verschaft waarop de WD zat te wachten. Scheffer: "Het plan heeft te wéinig body om het te laten uitdiepen. We zien er vanaf'. Dus bleef ook voor de WD alleen de recreatie-variant overeind staan ("Dat heeft alle stor men in de raad doorstaan"). Stagnatie Nu de raad ja' heeft gezegd kan er snel worden gebouwd aan de Hoogmadeseweg. Volgens wet houder Huigen is niet te voorko men dat de bouw "stagnatie in het zwemgebeuren" met zich zal mee brengen. Wel streeft men ernaar om zoveel mogelijk te combineren. Zo kan men op het moment dat het binnenbad is geopend, buiten al beginnen met heien ten behoeve van het recreatiebad en de sport hal. Wellicht dat de zomer daarop het hele buitengebeuren in gebruik kan worden genomen waarna men binnen verder gaat. Half septem ber volgend jaar hoopt de gemeen te de werkzaamheden achter de rug te hebben. Kasteel Oud-Poelgeest. Tegelijk met de opening van het totaal verbouw de Koetshuis wordt donderdag het startsein gegeven voor de restauratie- Irenovatie van het kasteel. (Foto Wim Dijkman) OEGSTGEEST - "Het wordt een bescheiden maar zeer aardig complexje zo", zegt directeur P. de Vreede van het vormingscentrum Oud-Poel geest, gevestigd op het gelijknamige Oegstgeester landgoed met daarop het kasteel, het Koetshuis en het slaapgebouw Metamorphose. In de drie gebouwen worden cursussen gegeven, kunnen de cursisten maaltijden gebruiken en overnachten. Donderdag wordt het verbouwde Koetshuis op feestelijkë wijze in gebruik genomen. Daarop aansluitend wordt het startsein gegeven voor de restauratie van het kasteel, waarvoor enkele maanden geleden het legendarische besluit viel om het in erfpacht aan het vormingscentrum te geven. Tot die tijd was de gemeente eigenaar. Die wilde zelf niet de lasten van de restauratie van het kasteel op zich nemen. Dat doet het vormingscen trum nu zelf. Het vormingscentrum financieert de restauratie met een bij de gemeente afgesloten lening. Met de verbouwing van het Koetshuis werd aan het begin van dit de cennium een begin gemaakt. Concrete aanleiding, vertelt De Vreede, was eigenlijk de afkeuring van de keuken in het kasteel. Op de benedenver dieping van het Koetshuis is een compleet restaurant voor maximaal 100 personen uit de grond gestampt. Later is "de disco-achtige zolder" ver bouwt tot conferentieruimte plus drie vertrekken voor cursussen. Met de verbouwing van het Koetshuis is acht ton gemoeid. Het vormingscen trum heeft dat betaald op basis van "geïnvesteerd kapitaal" zoals De Vreede dat noemt. "Wij lossen af en betalen rente, etcetera". Ook kwam er geld binnen via fondsen. De Vreede noeijit-de Algemene Loterij Neder land en de acties van het comité zomerzegels. Het koetshuis is nu in feite als eerste klaar voor de nieuwe toekomst van het vormingscentrum. Het kasteel moet op 1 juli 1988 helemaal zijn opgeknapt. Het zal vooral worden gebruikt voor de cursussen. Tegen die tijd hoopt De Vreede dat het vormingscentrum ook uit de problemen is met betrekking tot het slaapgebouw. De zaaltjes en ook de bedden zelf voldoen niet meer aan de eisen des tijds. Wellicht dat er een compleet nieuw gebouw komt, eventueel te financiëren met een lening, bij de ge meente af te sluiten. Ook bestaan er ihogelijkheden op dit vlak tot samen werking met het Bastionhotel. Is dat allemaal voor elkaar, zo zegt De Vreede, "dan hebben we een bescheiden maar'aardig complexje". PvdA Wassenaar ziet af van amendement WASSENAAR - De Wassenaarse PvdA is tóch akkoord gegaan met het B en W-voorstel om alle bur gers hetzelfde te laten betalen voor de vuilophaal. Tijdens de commis sievergadering van financiën en economische zaken lag de partij als enige dwars en kondigde ze een amendement aan dat alleenstaan den en kleine gezinnen wat zou ontzien. Tijdens de raadsvergadering, gisteravond, zag de partij daarvan af omdat ze "over te weinig gege vens beschikte om met een gefun deerd amendement te komen". Ze stelde wel als voorwaarde dat de gemeente bij de invoering goede voorlichting geeft over de onthef fingsmogelijkheid. D66 sloot zich hierbij aan en opperde dat "de bur ger voor de dienst zou moeten beta len, naarmate hij er gebruik van maakt". Wethouder C.P.M.- Barning van financiën en economische zaken wees erop dat hogere overheden het eenheidstarief voorschrijven. Voor kwijtscheldingen geldt de norm die ook de inspecteur van de belastingen hanteert. Volgens D66 zal dat betekenen dat "nog minder WARMOND - De 57-jarige E. Vegter uit Monster die sinds 5 augustus spoorloos was verdwenen en afgelopen zondag in Warmond werd terug gevonden, was "op de vlucht voor zijn eigen verdriet", zo blijkt uit een toelichting van de voorlichter van de politie uit Monster. Enkele jaren ge leden heeft Vegter, die als personeelschef werkzaam was bij Chevron, zijn eigen mensen moeten ontslaan en "zichzelf als laatste". Een en ander was het gevolg "van inkrimpingen". Vegter vertrok op 5 augustus met zijn auto naar Warmond, naar de jachthaven van de watersportvereniging De Kaag. Vegter is daar echter nooit aangekomen. Zijn vrouw trof hem er dan ook niet aan toen zij in Warmond kwam kijken. Vorige week donderdag trof de politie van Kam pen Vegters auto aan in een plaatselijk bos. De politie heeft bij Vegters au to gepost, maar ook dat was tevergeefs. De boswachter en bezoekers van het bos hebben de man toen wél gezien. Ze zagen hem bramen plukken. Afgelopen zondag vond mevrouw Vegter haar man terug in zijn motor kajuit in Warmond. "Gezond en wel", aldus de zegsman van de Monsterse politie. aanmerking komen voor zo'n kwijtschelding". De wet houder concludeerde dat "plaatse lijke politiek niet langer gevoerd kan worden". "En aan eenper soonshuishoudens kan geen ver mindering toegekend worden", zei hij richting PvdA, die eerder gewe zen had op de woonlastenverzwa ring voor oudere alleenstaanden. Als in 1989 blijkt dat de nieuwe belasting omlaag kan, zal dit zeker gebeuren, aldus de wethouder. Voorlichten wil hij via een bijslui ter, waarin de hele regeling duide lijk uiteen gezet zal worden. In de cember of januari wordt dit werkje verstuurd. Voordeel van de regeling kan zijn dat meer mensen overschake len op een mini-container: de tarie ven voor 'zak-ophaal' worden zo verhoogd en de tarieven voor 'bak- ophaal' zo verlaagd dat ze over twee jaar gelijk zijn. D66 wees er echter op dat over de investering ïn containers niets te vinden is in het behandelde voorstel. Hierop kon digde wethouder Barning een apart container-voorstel aan. Het voorstel om de rioolbelas ting met tien procent te verhogen leverde minder discussie op. Alle partijen gingen akkoord, al stelde de WD de voorwaarde dat de ge meente weer tot teruggaaf overgaat zodra dat mogelijk is. Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? tst 134 DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14