TAD LEIDEN 'Monumentenzorg is te lang een elitaire zaak geweest' LEIDSCH DAGBLAD s DINSDAG 29 SEPTEMBER 1987 Vijf jaar Monumentencommissie Leiden LEIDEN - "Monumentenzorg is te lang een elitaire zaak geweest", meent mr. P. Olivier. Als voorzitter van de Monumentencommissie Leiden heeft hij zich ten doel ge steld daarin verandering te bren gen. "Onze bedoeling is een steentje bij te dragen aan de belevingswaar de van de stad. Dat moet je niet vanachter een bureau doen. We zijn als commissie daarom actief op pad gegaan en hebben bijvoor beeld contact gezocht met wijk- en buurtcomités om signalen op te pikken over wat zij de moeite van het bewaren waard vinden. Wat de commissie doet, moet gedragen worden door de mensen in de stad. Monumentenzorg met de gordij nen open", zo vat Olivier die werk wijze kernachtig samen. door Jan Rijsdam De Monumentencommissie Lei den werd in november 1982 geïn stalleerd en bestaat binnenkort dus vijf jaar. In die periode zijn de le den van de commissie bezig ge weest een aantal Leidse wijken sys tematisch uit te kammen op zoek naar panden die het beschermen waard zijn. Maar, zullen sommigen zich afvragen, Leiden is toch al aangewezen als beschermd stads gezicht en er bestaat toch al een rijkslijst van beschermde monu menten? Dat klopt. In 1981 werd de Leidse binnenstad officieel tot be schermd stadsgezicht verklaard, tot dusver het grootste bescherm de stadsgezicht in ons land met maar liefst 1300 beschermde mo numenten. Onmisbaar Waarom dan toch nog een ge meentelijk monumentencommis sie ingesteld? Mr. Olivier, geboren en getogen Leidenaar, stelt dat de aanwijzing tot beschermd stadsge zicht weliswaar richtinggevend is voor het gemeentebeleid, maar niets zegt over welk pandje nu wel en welk pandje niet de moeite waard is. Naast de 1300 monumen ten die op de rijkslijst prijken telt Leiden evenwel nog vele honder den monumenten en objecten die te bijzonder zijn om er onbezonnen mee om te springen. Te denken valt in de eerste plaats aan de 1800 panden die niet op de rijkslijst van beschermde monumenten voorko men, maar wel behoren tot de zoge naamde categorie beeldbepalende panden. Op zichzelf zijn die pan den misschien wel minder in het oog springend, maar voor de her kenbaarheid en belevingswaarde van de binnenstad als geheel zijn ze onmisbaar. "Te denken valt ook aan talloze 'jonge' gebouwen uit de vorige of zelfs deze eeuw, die door een opval lende bouwstijl worden geken merkt of omdat ze de herinnering aan een brok Leidse sociale ge schiedenis levend houden". Dat betekent bijvoorbeeld dat niet al leen de directeurswoning, maar ook fabrieksgebouwen als het Mos- tertcomplex (Uiterstegracht), het Harteveltcomplex (Langegracht) en de wagenmakerij (Oude Var kenmarkt) waardig worden bevon den om aan de monumentenlijst te worden toegevoegd. De belangstelling voor monu menten van bedrijf en techniek is de laatste jaren groeiende. Geen wonder in een stad met een zo rijk industrieel verleden als Leiden. De monumentencommissie wil daar aan ook in de toekomst aandacht blijven besteden en werkt daarom graag samen met de werkgroep in dustriële archeologie. Openlucht-museum De commissie maakt ook dank baar gebruik van werkstukken van studenten van het kunsthistorisch instituut van de rijksuniversiteit over mogelijke monumenten on der de jongere bouwkunst. Dit re sulteerde tot dusver tot plaatsing op de monumentenlijst van onder meer de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat, de voormalige HBS aan de Burggravenlaan, de oud-katho lieke kerk aan de Zoeterwouds- esingel, een aantal arbeiderswo ningen aan de Ververstraat en het poortgebouw van het Academisch Ziekenhuis aan de Rijnsburger- weg. Wil de commissie eigenlijk alles bewaren? "Oh nee", reageert Olivier. "De stad mag geen openlucht-museum worden en hoort continu in de stei gers staan. Ik vind dat er ruimte moet zijn voor nieuwe grensverleg gende architectuur, voor uitdagin gen en verrassingen. Als je over monumentenzorg praat dan dient dat een onderdeel te zijn van het to tale stadsbeleid, maar het hoeft niet altijd het belangrijkste onder deel te zijn. Het vinden van een nuttige bestemming voor een oud pand is bijvoorbeeld ook een be langrijk onderdeel. Als een ge bouw qua uiterlijk de moeite waard is maar qua comfort en lig ging niet meer aan de eisen van de ze tijd kan voldoen, is het een zaak van het gemeentebestuur een af weging te maken welk onderdeel het zwaarst moet wegen". "Wij belichten als monumenten commissie slechts een enkel aspect en dat is of een pand als bescher- menswaardig valt aan te merken. De uiteindelijke afweging van een heleboel aspecten hoort bij het ge meentebestuur te liggen. En dan kan het heel goed zijn dat er af en toe toch een pandje, dat we als commissie de moeite waard vin den, sneuvelt". Werkwijze Duidelijk was wel dat bij de in stallatie van de monumentencom missie een enorm werkterrein braak lag. Was de omvang van deze klus niet iets om moedeloos van de worden? "Nee hoor. We zijn een enthousi aste club en met plezier aan het werk gegaan. Als monumenten commissie zitten we bovendien in de luxe situatie dat zowel bij het ge meentebestuur, ambtenaren als bij de Leidse bevolking duidelijk oog bestaat voor de kwaliteit van de ge bouwde omgeving. Dat was een heel plezierig startpositie". "Als commissie zagen we na tuurlijk wel dat we voor een enor me klus stonden en niet alles tege lijk konden aanpakken. Daarom hebben we ons de nodige zelfbe perking opgelegd. We zijn heel sys tematisch te werk gegaan. Geko zen is voor een wijksgewijze aan pak waarbij eerst de oudste wijken van Leiden, de Pieterswijk en Pan- cras-west, grondig werden nage plozen op panden die het bescher men waard zijn. Op die manier werkt de commissie de hele bin nenstad wijk voor wijk af'. Vanaf de oprichting heeft de commissie zich ook bezig gehou den met een wijk buiten de singels en buiten het beschermde stadsge zicht: Vreewijk. Deze buurt werd rond 1900 gebouwd en bevat veel woonhuizen met een heel karakte ristieke architectuur. "Binnenkort zal in een publicatie de cultuurhis torische waarde van Vreewijk en de geschiedenis van het stede bouwkundig plan dat aan deze wijk ten grondslag ligt voor het voetlicht worden gebracht", vertelt Olivier. Een andere wijk buiten de bin nenstad waarop de commissie zich gestort heeft is de professorenwijk. Met name de waarde van de Sint Petruskerk aan de Lammen- schansweg en de woningen rond om deze kerk, ontworpen door de architect Kropholler, hebben de commissie er toe gebracht deze wijk met voorrang te behandelen. Uiteraard mogen ook andere wij ken buiten de singels zich metter tijd op de belangstelling van de commissie verheugen. Gedacht wordt vooral aan de bebouwing langs de singels en langs de oude invalswegen van Leiden. Zo is vo rig jaar een begin gemaakt met de inventarisatie van panden aan de Hoge Rijndijk. Oogst Naast die wijksgewijze aanpak doet de commissie ook weieens iets tussendoor. Het voortbestaan van panden in de stad wordt soms plotseling bedreigd door sloop- of verbouwplannen. In dat geval wordt de commissie gevraagd met voorrang een oordeel te vellen over zo'n pand. Zo heeft de commissie zich onder meer uitgesproken over de pastorie van de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat en over de wagenmakerij aan de Oude Var kenmarkt. Mr. Olivier kan het niet genoeg benadrukken: wie mocht denken dat de commissie alles wil bewaren heeft het mis. Een negatief advies werd bijvoorbeeld gegeven over het Rijksherbarium aan de Schel penkade, over de volière in het Plantsoen en over het voormalig fa briekspand van de koffiebranderij en theehandel Het Klaverblad aan de Korevaarstraat. De activiteit van de monumen tencommissie heeft per 1 septem ber 1986 de respectabele oogst op geleverd van 339 gemeentelijke monumenten, 196 in de binnenstad en 143 daarbuiten, zo blijkt uit het recente jaarverslag. Het leeuwe- deel van die monumenten bestaat uit woonhuizen (213) en winkel woonhuizen (87). Verder bevat de lijst 10 bedrijfsgebouwen, 9 pak huizen, 5 openbare gebouwen, 5 schoolgebouwen, 3 garages, 1 brug (de Vreewijkbrug), 1 hofje (Begijn- hofje), 1 straatmeubel (De Gijse- laarsbank) en 1 voormalig zieken huis (Plöpital Wallon aan de Papen gracht). Subsidie Is de gemeente naast het inventa riseren van wat de moeite waard is eigenlijk wel in staat een actief be leid te voeren. Met andere- woor den: is er ook een budget om res tauratiesubsidies te verstrekken aan eigenaren van jonge monu menten? "De politieke wil is er zeker", meent Olivier. "In de afgelopen ja ren zijn ook heel wat panden die op de gemeentelijke lijst voorkomen met geldelijke steun van de ge meente Leiden opgeknapt. De rea liteit gebiedt echter te zeggen dat de vraag groter is dan de middelen en dat het er de komende jaren niet gemakkelijker op zal worden". Eigenaren van monumenten zijn vaak niet blij als hun woonhuis op de lijst van beschermde monumen ten komt te staan omdat zij vrezen met handen en voeten gebonden te zijn aan allerlei regels en voor schriften. "Die vrees is niet terecht", meent Olivier. "Een pand dat op de monu mentenlijst staat mag best ver bouwd worden als de bescher- menswaardige aspecten maar zo veel mogelijk worden gewaar borgd. Dat de eigenaar daarmee weieens duurder uit zal zijn is niet altijd het geval. Olivier wijst op het stadsvernieuwingsfonds dat moge lijk maakt in bepaalde gevallen een bijdrage te ontvangen in de ver- bouwingskosten. "Maar, het bud get is beperkt. Dus niet iedereen kan in de prijzen vallen". "Toch hebben eigenaren over het algemeen weinig bezwaar te gen de plaatsing van hun pand op de monumentenlijst", aldus Oli vier. "Het komt ook voor dat bur gers de commissie zelf benaderen met de vraag of hun pand niet in aanmerking komt. De verwachting van Olivier is dat er de komende ja ren nog honderden panden aan de gemeentelijke monumentenlijst worden toegevoegd. Sloperskogel Heeft de voorzitter van de monu mentencommissie een voorbeeld van waar de beul, zoals de slopers kogel wel heet, te vroeg heeft toe geslagen? Olivier: "Achteraf redenerend zeg ik: we hebben als Leidse ge meenschap in de naoorlogse jaren - en begrijpelijk voor die tijd - in breuk gemaakt op de stad op een wijze waarvan ik nu zeg dat we dat eigenlijk niet hadden moeten doen. Maar we kunnen de stad ook niet bevriezen en moeten ruimte laten voor nieuwe dingen. Ik zeg altijd: we hebben de stad niet van onze ouders geërfd maar van onze kin deren geleend. We zijn nu bezig met stedebouwkundige ingrepen voor een toekomstige generatie. Daar is geen blauwdruk voor. De belevingswaarde van de stad, wat wel of niet de moeite waard is, zijn heel subjectieve elementen die met mensen en gebouwen te maken hebben. Daarom doen wij ons werk als commissie zoveel mogelijk in samenspraak met mensen. Als dat menselijke aspect ontbreekt en al leen vaktechnische zaken meetel len, dan kun je de monumenten commissie net zo goed vervangen door een computer". Winkeliers Breestraat schorten eis een maand op LEIDEN - De winkeliers van de Breestraat hebben hun eis dat er op 5 oktober een eind komt aan de proef op de Breestraat een maand opgeschort. Dit op verzoek van wethouder Peters (verkeer) die een maand respijt vroeg om de resulta ten van alle onderzoeken boven ta fel te krijgen. Beide partijen zijn het er nu over eens dat de proef met tenminste een maand wordt ver lengd. Daarna wordt er verder on derhandeld. Donderdagavond buigt de raadscommissie ruimtelij ke ordening over de proef. Deze commissie moet officieel zijn goed keuring hechten aan verlenging van de proef. Donderdagavond wordt tevens duidelijk hoe er in de politiek wordt aangekeken tegen een autovrije Breestraat. Definitie ve beslissingen vallen echter pas later dit najaar. Vorige week leek het even mis te gaan tussen middenstand en ge meente toen de winkeliers eisten dat zo snel mogelijk een aantal bus sen uit de Breestraat moet. Indien de gemeente daar niet aan mee wil de werken, moest met ingang van 5 oktober het tweerichtingsverkeer in de Breestraat worden hersteld, vonden de winkeliers. Wethouder Peters deed daarop een 'dringend beroep' op de winke liers om hun eis op te schorten. Gis teren gaven zij daaraan gevolg. Voorzitter Van Cleef van de Winke liersvereniging Breestraat ontkent dat het gebeurde de verstandhou ding met de gemeente heeft ver slechterd. "We kunnen elkaar nog steeds recht in de ogen kijken", al dus Van Cleef: "Maar we komen al lemaal op voor onze principes". Vrouw (20) gewond op Stationsplein LEIDEN Een 20-jarige Leidse vrouw is vannacht met een gecom pliceerde heup- en bekkenfrac tuur, een hersenschudding en mo gelijk inwendig letsel naai- het AZL vervoerd, nadat zij op het Stations plein door een 22-jarige Leidse au tomobilist was aangereden. De vrouw stak met haar fiets de zebra over, toen de Leidenaar vol gens getuigen met hoge snelheid vanaf de Schipholweg kwam aan rijden. De vrouw werd geschept, kwam op de motorkap terecht en werd 56 meter meegevoerd. De man is aangehouden. Zijn au to zal tevens aan een nader onder zoek worden onderworpen, omdat er alleen aan de linkerkant van de auto een remspoor van 17,5 meter stond en vervolgens aan dezelfde kant nog een spoor van 21 meter. Redactie. Simone van Oriel en Melndert van der Kaai] fetefoon 144941, toestel 217 pf 222. Witte prins Het liep voor de meiden van het FNV anders dan verwacht. Van wege de landelijke actie 'Maak je sterk voor poen en werk' van de vakbond hadden de Leidse mei den een mooie stunt bedacht. Gisteren zouden ze prins Willen Alexander een huwelijksaan zoek doen onder het motto: 'Wordt het sprookje op het witte paard weer werkelijkheid?'. Een ludieke en tevens symbolische actie die zich voor het huis van de kroonprins aan het pand Ra penburg 116 moest afspelen. De meiden van Jongerenbe weging FNV zijn namelijk heel erg boos op de regering. Zij vin den dat door allerlei regerings maatregelen de kansen op een zelfstandig bestaan steeds.klei ner worden. De actievoersters wijzen daarbij op de bezuinin- gingen in uitgerekend de secto ren waar veel vrouwen werk zaam zijn zoals de gezondheids zorg en kinderopvang. Ook de verlaging en afschaffing van de jeugdlonen voor jongeren tot en met 18 jaar zorgen er volgens de FNV voor dat voor vrouwen het huwelijk het enige middel is om verzekerd te zijn van een goede toekomst. Over publiciteit hadden de meiden in ieder geval niet te kla gen. De persmuskieten zijn er als de kippen bij als er dingen te ge beuren staan waarbij de prins be trokken is. Het leek wel< of Story en Privé er met een hele ploeg fo tografen op uit waren getrokken. Het legertje werd op zijn wenken bediend. Even over enen kwa men de bruidjes aangelopen in sterk vergeelde trouwjurken die vermoedelijk bij het Leger des Heils waren gehaald. De bruidjes van het FNV ge droegen zich overigens wat luid ruchtiger dan gebruikelijk bij een huwelijk. De eisen schalden over het Rapenburg. Bewoners van het studentenhuis 't Heeren hoekje schreeuwden terug: "Hier moet je zijn, Rapenburg 110". Daar trapten de meiden niet in. De stoet werd nog voor gegaan door een geestelijke. De actievoersters hadden werkelijk overal aan gedacht. Witte prins (2) Ook hadden ze erop gerekend dat de echte Willem Alexander geen reactie zou geven op deze actie. Er was dus een medestan der meegekomen - gekleed in een vooroorlogs marine-officier- spak - die dacht een speech te kunnen houden. Maar dat viel vies tegen. Op het moment dat hij de samengestroomde pers mensen wilde bedanken voor - hun komst, ging de deur achter hem open en stapte een keurig gesoigneerde heer naar buiten. De nep-Alexander keek stom verbaasd opzij en zweeg als het graf. De man in jacquet nam han dig het woord over en verklaarde Dekornuiten van Willem Alexander halen e huwelijksaanzoek te doen plechtig dat de prins wel sympa thie voor de meiden had. Sterker nog: hij vond dat de bruidjes voor hun moedige daad beloond moesten worden: "Daarom heeft hij ervoor gezorgd dat jullie keus hebben". De gestrikte heer was nog niet uitgesproken of de deur opende zich andermaal en een tiental studenten kwam naar buiten ge huppeld om zich met bloemen in de hand voor de bruidjes op de knieën te gooien. "Oh, ik hou zo van je, trouw toch alsjeblieft met me", riepen de schijnbare aan bidders die zich rond de verbijs terde FNV-meiden schaarden. Op de eerste verdieping ging een raam open en vervolgens kregen de aanwezigen een baal rijst over zich uitgestort. Bah, dat vonden de meiden een nare streek van de studen ten. De woordvoerster van de bruidjes haalde dan ook uit naar de grappenmakers. "Stelletje zakken", brieste het bruidje door de megafoon of woorden van ge lijke strekking. "Jullie hebben er helemaal niets van begrepen. We willen helemaal geen jongens en zeker geen macho's. We willen een goede baan en een degelijke opleiding". De ene ludieke actie werd overtroffen door de andere. Op de tweede verdieping ging af en toe de luxaflex wat uit elkaar en loerden een paar ogen naar het tafereel. Ons hoofd eraf als de prins zijn jaarclubgenoten van Minerva niet tot deze tegenactie heeft opgestookt. Het kolderieke schouwspel werd vanaf de eerste verdieping door een videocame ra opgenomen. De FNV-jonge- ren voelden zich genomen, maar Willem Alexander zal met zijn kornuiten nog een genoeglijk avondje hebben met het bekij ken van de video. "Een misplaatste studenten grap", zo vonden de jongeren. Alexander is waarschijnlijk on der de uitroep an weureldgrap van zijn witte paard gedonderd van het lachen. Festival ANC brengt 5 mille op LEIDEN - Een benefietfestival ten bate van de jongerenorganisatie van de Zuidafrikaanse bevrijdings beweging ANC in het Leids Vrije- tijds Centrum heeft zaterdagavond 5.000 gulden opgebracht. De voor zitter van de ANC-sectie in Neder land, Masiphula Mbongwa, kreeg het bedrag uit handen van het scholierencomité van de jongeren beweging FNV, dat de avond had georganiseerd. Tijdens het festival traden twee Leidse en een Rotterdamse band op: Ital in Tune, Toy Factory en Bad to the Bone. Gulnaz Asian van KRO's Radio Thuisland presen- Boekenweek kinderen LEIDEN - In het kader van de Kin derboekenweek, die op woensdag 30 september begint en als motto 'Europa in vogelvlucht' heeft, orga niseert de openbare bibliotheek in samenwerking met een Leidse boekhandel allerlei activiteiten voor de jeugd. Onder meer is er een tentoonstel ling en om deze aan te kleden kun nen alle kinderen tekeningen ma ken en die vóór 30 september inle veren bij de bibliotheek of bij boekhandel Zandvliet. Op de cen trale in de Nieuwstraat is boven dien nog een tentoonstelling van klederdrachtpoppen uit verschil lende landen te zien. Over de landen van Europa gaat een prijsvraag, waarvan de prijsuit reiking op 10 oktober in de Stads gehoorzaal is. De sluitingsdatum van de prijsvraag is 7 oktober. De Kinderboekenweek wordt feestelijk afgesloten op 10 oktober met de toneelvoorstelling 'Ben je helemaal bekofferd' door Sanders Ko in de Stadsgehoorzaal. De voorstelling begint om twee uur en is om drie uur afgelopen. teerde de avond en vroeg de aan dacht voor de situatie waarin Zuid afrikaanse jongeren verkeren. On geveer 15.000 jongeren wachten in de gevangenissen van Zuid-Afrika op een eerlijk proces, maar hebben vaak niet de middelen om een ad vocaat in de arm te nemen. Man opgepakt wegens wapenbezit LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond in een café in de Mors- straat een 35-jarige Leidenaar aan gehouden op verdenking van ver boden vuurwapenbezit. In zijn wo ning in de Richard Holstraat was een klein kaliber long riffle, voor zien van telescoop en geluiddem per met munitie aangetroffen. De politie was daar gaan zoeken, om dat er op het bureau een melding was binnengekomen van het vuur wapen. Eerder op de avond was de poli tie op hetzelfde adres geweest, om dat daar de inboedel dwars door de ruiten naar buiten werd gesmeten. Buren hadden daarna een man het pand zien verlaten. Omdat ge vreesd werd dat er nog een vrouw in het pand was en men niet wist of zij ongedeerd was, is de politie door het inrammen van de deur het pand binnengegaan. Maar er werd niemand aangetroffen. Daarop is de huisraad op het balkon gezet en de woning afgesloten. Ook 's ochtends was de politie in de Richard Holstraat gaan kijken, omdat er toen al van drie hoog huisraad op straat werd gegooid. Deze keer was het raam wel open. Nader onderzoek over de herkomst ervan leverde toen niets op, waarop de reinigingsdienst de spullen heeft verwijderd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13