Compromis langdurige werkloosheid Bourguiba in grote problemen Alternatieve genezer slecht te onderscheiden van kwakzalver 'Kinderveilige' sluiting laat vaak veel te wensen over Rotterdam wist al jaren van fraude drugsstichting CONSUMENT DE GROENTEMAN Doodvonnissen tegen moslims markeren crisis Tunesië 29 PAGINA II "Wat moet ik die melsnaam voorzetten", is een kreet die niet zelden wordt ge slaakt als gevolg van een sponta ne 'kom nu eens bij óns eten'. Met het naderen van de bewuste dag wordt creativiteit zwaar op de proef gesteld. Het haastig doorbladeren van kookboeken in de hoop een onovertroefbare vondst te doen geeft enkel nog meer verwarring en strekt zenu wen tot het uiterste. De groenteman daarentegen heeft het succes en vooral het plezier van zijn klanten voor ogen: "Waterkers mevrouw? Lekker door de roomboter met een beetje worcestersaus, een hardgekookt eidooiertje erdoor, dan heeft u een heerlijke krui denboter voor bij een drankje. En wat dacht u van raapsteeltjes, voor een fijne soep? U voegt er een beetje kerrie en wat room bij en u heeft een heerlijk gerecht. Als hoofdgerecht misschien au bergines. met Italiaanse kaas en misschien een meloentje toe". Dergelijke produktgerichte groentemannen, met gevoel voor de behoefte van hun klanten zijn overal in het land aanwezig. Bo vengenoemde groente en fruit zijn alle tot en met oktober ver krijgbaar en bovendien erg mak kelijk te verwerken. Voor diege nen wiens zucht naar originali teit onverzadigd blijft is er de vliegende schotel ofte wel 'patis- son'. De aanduiding 'vliegende schotel' van deze pompoenachti ge is te danken aan de platte vorm en de witte kleur. Als neef van de courgette en de komkommer, heeft patisson geen uitgesproken smaak, waar door combineren met kruiden en ander groenten goed te doen is. Hoewel alle recepten voor cour gette op de 'schotels' van toepas sing zijn, moeten ze wel geschild en ontpit worden. Patisson ge vuld met een gehakt-rijst-to- maatmengsel in de oven met kaas gegratineerd is een geliefd Frans gerecht. Misschien voor de volgende - originaliteit vergende - gelegenheid. ERIK TRUFFINO Driekwart van de patiënten die een alternatieve genezer raadplegen is tevreden over de behandeling, zo blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond naar 'ongewo ne heelmeesters'. De kwaliteit van deze genezers is echter moeilijk vergelijkbaar, terwijl het risico te groot is dat de patiënt in handen van een kwakzalver terecht komt. De bond ziet daarom liefst dat de deskundigheid van alternatieve ge nezers beter wordt gewaarborgd en strenger gecontroleerd. Volgens gegevens van de bond, gemeld in het oktobernummer van de Consumtengids, roept een mil joen Nederlanders jaarlijks één of meer keren hulp van een alternatie ve genezer in. De Consumenten bond zette van 1300 mensen, die zich tot homeopaten, manueel the rapeuten, antroposofen, natuur genezers, acupuncturisten en para normale genezers wendden, de er varingen op een rijtje. Uit het onderzoek bleek dat het niet eenvoudig is een goede alter natieve genezer te vinden. Er zijn veel verschillende theorieën en therapieën, als gevolg waarvan men door de bomen het bos niet ziet. De effectiviteit van de behan delingen is ook moeilijk vast te stellen. De consument geniet ook weinig bescherming: sommige ge nezers die een cursus van een weekeinde achter de rug hebben presenteren zich als therapeut. De overheid houdt nauwelijks toezicht op alternatieve geneeswij zen. De Inspectie voor de Volksge zondheid grijpt alleen in bij uitwas sen en uitsluitend als de positie van artsen of andere bevoegde gene zers in het geding is. De Consumentenbond raadt mensen aan, voordat zij met hun klachten naar de alternatieve gene zer gaan, eerst een gewone arts te raadplegen. Zeker als sprake is van een ernstige kwaal is het raadzaam ervoor te zorgen dat de geraad pleegde alternatieve genezer als arts is afgestudeerd. Informeren bij de Artsen Alternatieve Genees middelen (AAG, Westerbuurt 13, 1606 AK Venhuizen, 02284-2497) kan voorkomen dat ondeskundi- gen aan het lichaam van de patiënt gaan sleutelen door samenstelling Raymond Peil Geen enkele alternatieve gene zer mag zonder meer opdragen om te stoppen met medicijnen die een arts heeft voorgeschreven. Hooguit kan er een advies worden gegeven, in overleg met de arts. Een alterna tieve genezer kan evenmin beter schap garanderen. Het menselijk lichaam reageert immers nogal eens onvoorspelbaar. Beloften van genezing zijn daarom zelden be trouwbaar. evenals artikelen uit populaire tijdschriften waarin hoog wordt opgegeven van een be paalde genezer of geneeswijze. In het alternatieve circuit wordt ook maar al te vaak aan de eigen portemonnee gedacht. Sommige heelmeesters schrijven middelen voor en verkopen die zelf. Het is aan te raden altijd van tevoren af te spreken hoeveel een behandeling gaat kosten en hoeveel behandelin gen nodig zijn voor het beoogde re sultaat. Daarmee kan de patient voorkomen dat hij aan het lijntje wordt gehouden. Het feit dat een alternatieve ge nezer bij een beroepsorganisatie is aangesloten is geen bewijs van zijn bekwaamheden. Volgens de Con sumentenbond wemelt het in het wereldje van alternatieve genees wijzen van beroepsverenigingen. Het kan geen kwaad om met een dergelijke organisatie contact op te nemen en te informeren naar richt lijnen voor tarieven, bekwaamd- heidsvereisten, gedragsregels en een behoorlijke klachtenprocedu re. Een goede genezer zal geen be zwaar hebben tegen toetsing door anderen. Van belang is verder een behoorlijk lichamelijk onderzoek en een behandelingsplan Belangrijke contactadressen zijn ten slotte: de patiëntenorganisatie Stichting Natuurlijk Welzijn (05751-1552) adviseert over de vraag welke vorm van geneeswijze bij welke kwaal past. Deze stich ting beschikt voorts over lijsten van bij haar gunstig bekend staan de genezers en bemiddelt bij schriftelijke klachten over kosten en behandelingen. Verder kan het Landelijk Overleg Patiëntenorga nisaties Alternatieve Geneeswijzen (035—41083) informatie verstrek ken Te veel produkten zijn nog niet (voldoende) kindervel- lig verpakt. Volgens de stich ting Consument en Veilig heid is er veel mis met de ver pakkingen van onder meer huishoudchemicaliën. Dat komt om voor het laatstge noemde produkt een over gangsregeling geldtdie be paald dat voorraden ver pakkingen met oude etiket ten en sluiting tot voor kort mochten worden opgemaakt. De stichting signaleert echter ook onbekendheid met wetgeving, met de inwerking van produkten op verpak kingsmateriaal, onzorgvul dige aanpassing van fles of sluiting of zelfs slordigheid bij de af vuiler: flessen lek ken, kinderveilige sluitingen gaan zonder problemen open, van de kinderveilig heid over en etiketten en dop pen geven niet de informatie over openen en sluiten. Sinds 1986 worden onge vallen geregistreerd door Consument en Veiligheid. De stichting heeft berekend dat vorig jaar ongeveer 2900 kinderen van 0 tot 4 jaar voor vergiftiging zijn behan deld. Van hen moest bijna de helft in het ziekenhuis blij vengemiddeld ongeveer drie dagen. Sinds 1986 moeten huis houdchemicaliën die bij in wendig gebruik invreten op de slokdarm en petroleum- produkten die een zoge naamde 'chemische longont steking' kunnen veroorzaken in een verpakking met kin derveilige sluiting zitten. Consument en Veiligheid heeft echter een hele verlang lijst die zij kinderveilig ver pakt wil zien: bleekmidde len, toiletreinigerssoldeer- vloeistoffen. ontroesters. fo- tochemicaliën, antivries, brandblokjes voor een kin derfornuis. brandspiritus, bepaalde lijmsoorten, vlek kenwaters, formaline en am monia. Ook medicijnen voor hart- en vaatziekten en gees telijke aandoeningen en pijnstillers moeten kinder veilig worden verpakt, vindt de stichting. De consument moet zich goed realiseren dat alle ge noemde middelen verant woordelijk zijn voor vergifti- gingsgevallen bij peuters. Veel slachtoffers blijken het middel tijdens het gebruik te pakken te krijgen. De fles met bleekwater staat voor het grijpen als moeder door de deurbel van haar werk wordt weggeroepen. De in dustrie kan verder een bij drage leveren door gevaar lijke produkten geen lekkere geurtjes of aantrekkelijke e te geven. Bonden en werkgevers eens DEN HAAG (ANP.) - De centrale werkgeversorganisaties hebben met vakbeweging en overheid een compromis be reikt over de aanbeveling aan cao-partijen om de langduri ge werkloosheid te bestrijden. In plaats van concrete aan bevelingen voor het in dienst nemen van langdurig werk lozen, volstaat de gezamenlijke werkgroep met de aanbe veling om "in cao-verband bijzondere aandacht te beste den aan plaatsingsmogelijkheden" voor deze groep werk lozen. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE Ook de werkgroepen die studeren op de werkloosheidscijfers en scholing, hebben inmiddels over eenstemming bereikt over geza menlijke aanbevelingen. Gezien deze resultaten is de verwachting dat ook de werkgroep jeugdwerk loosheid deze week tot een ak koord komt. Met het nu bereikte compromis komt een einde aan de onenigheid over de gewenste aanbevelingen. Vakbeweging en overheid hebben zich sterk gemaakt voor het maken van concrete afspraken in de cao's over het aannemen van langdurig werklozen. De werkgeversorgani saties voelden daar niet veel voor. De cao is volgens de werkgevers niet het juiste instrument om de in schakeling van langdurig werklo zen te bevorderen. In de uiteindelijke aanbeveling is geen sprake meer van concrete afspraken. Werkgevers en vakbon den krijgen het verzoek om tijdens de cao-onderhandelingen meer aandacht aan de plaatsing van langdurig werklozen te besteden De werkgroep meent dat hierdoor de regeling Vermeend-Moor (loon kostensubsidie bij het in dienst ne men van langdurig werklozen) in tensiever zal worden gebruikt. Werkgevers en bonden moeten zich niet alleen richten op gekwali ficeerde werklozen, maar ook op langdurig werklozen die na scho ling en training voldoende be kwaam zijn om een functie te ver vullen In meer algemene zin dringt de werkgroep aan op extra aandacht voor plaatsingsmogelijk heden voor langdurig werklozen op lokaal en regionaal niveau. Het resultaat van de vier werk groepen - die zijn ingesteld na het voorjaarsoverleg tussen kabinet en Stichting van de Arbeid over de hoofdlijnen van het sociaal-econo misch beleid - wordt door de vak beweging gezien als toetssteen voor de bereidheid van de werkge vers om mee te werken aan de be strijding van de werkloosheid. ROTTERDAM (ANP) - Bij de ge meente Rotterdam zijn al sinds 1982 berichten binnengekomen dat het een en ander mis was met het financiële reilen en zeilen van de Karl Hormannstichting, de grootste drugshulporganisatie in de Maasstad. Al in 1982 werd ge constateerd dat de balans van de stichting niet klopte, zo heeft wet houder Henderson gisteren op een persconferentie verklaard. Het te kort werd toen door de gemeente gecorrigeerd. Ook later zijn bij de gemeente re gelmatig signalen binnengekomen over het gebrekkige functioneren van de stichting op financieel-eco- nomisch terrein. De gemeentelijke accountantsdienst constateert dat daarop niet adequaat is gerea geerd. Een van die signalen was dat de stichting regelmatig voorschot ten vroeg op de gemeentelijke sub sidies. Die voorschotten zijn in middels opgebruikt. "Als er niet was ingegrepen zou dit tot de situa tie hebben geleid dat er geen geld meer was om de salarissen voor de zeventig personeelsleden te beta len", aldus de wethouder. De ge meente besloot gisteren de politie te vragen een onderzoek in te stel len naar mogelijke fraude bij de stichting. Afgezien van de deze zomer ont slagen financieel directeur die ruim 4,5 ton heeft verduisterd, heb ben volgens Henderson ook andere personeelsleden geld van de stich ting in hun zak gestoken. De finan cieel directeur verdoezelde die fei- ten door met de cijfers te manipule ren. Zo is gebleken dat de alge meen directeur een dertiende maand uit de kas haalde waar hij geen recht op had. In het algemeen stelt de gemeen telijke accountantsdienst dat 'er enige vorm van interne budgette ring ontbrak en er onder de mede werkers een gering normbesef was over te verrichten uitgaven in het kader van de doelstelling van de stichting'. Of zoals Henderson het stelt: "Ik heb sterk de indruk dat het eigen belang van de hulpverle ners groter was dan dat van de doelgroep." Wegens die vermoedelijke onre gelmatigheden zal het voltallige personeel van de Karl Hor mannstichting worden ontslagen NEW YORK - De bekende televisie-acteur Bill Cosby houdt een glazen bol vol met sleutels vast bij het begin van een campagne tegen apartheid, gis teren in het gebouw van de Verenigde Naties in New York. De campagne wordt gevoerd onder het motto 'Ontsluit de gevangenissen van het apart heidsregime' en is vooral gericht op de vrijlating van kinderen. De sleutels zijn bedoeld als symbolisch protest en zullen worden gestuurd naar het Zuidafrikaanse consulaat (foto ap> 'Afschaffen dierproeven kost 35 miljoen' zitter Haas-Berger van de vaste Tweede-Kamercom missie voor de volksgezondheid en haar collega Walla ge van de kamercommissie voor wetenschapsbeleid. Het rapport doet een reeks voorstellen voor nader onderzoek naar alternatieven voor dierproeven. Met die aanbevelingen kunnen overheid en bedrijfsleven zich niet meer aan hun verantwoordelijkheid onttrek ken, aldus de organisaties. Zij voegen daaraan toe dat het zoeken naar alternatieven ook een plicht is die voortvloeit uit de nieuwe regels van de Europese Ge meenschap. DEN HAAG (ANP) - Voor onderzoek naar methodes om dierproeven te vervangen is ongeveer 35 miljoen gulden nodig. De overheid en de industrie, die proef dieren gebruiken, moeten dat geld opbrengen. De wet op de dierproeven schrijft immers voor dat een dier proef niet mag plaatsvinden als met een andere metho de hetzelfde resultaat is te bereiken. Dat stellen de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren en de Nederlandse Bond tot Bestrij ding van Vivisectie. Zij hebben vanmiddag een rap port met onderzoeksvoorstellen aangeboden aan voor DEN HAAG - De doodvonissen die zondagnacht tegen zeven moslim fundamentalisten zijn uitgespro ken, markeren de diepte van de cri sis waarin het regime van de Tu nesische president Bourguiba zich bevindt. door Peter van Nuijsenburg Het proces in Tunis was gericht tegen negentig leden van de funda mentalistische beweging MTI Ze werden beschuldigd van samen zwering tegen het bewind van de 86-jarige Bourguiba. Bij dat com plot zouden de samenzweerders steun hebben ontvangen van de Islamitische Republiek Iran. Dit proces kan worden gezien als het voorlopige sluitstuk van een ontwikkeling waarin het regime in toenemende mate het hoofd heeft moeten bieden aan een door de islam geïnspireerde oppositie. Tunesië wordt evenals andere Arabische staten hardhandig ge confronteerd met een opleving van de islam. Deze islamitische renais sance uit zich niet alleen in een toe genomen bezoek aan de moskee, maar kent ook een onmiskenbare politieke en culturele dimensie. De islam is ook in Tunesie uitge groeid tot een protestbeweging te gen pogingen om het land naar westers model te moderniseren. Een samenballing van hele en half- intellectuelen. kansarme jongeren en gefrusteerde middenstanders verzet zich tegen de meest in het oog springende verschijningsvorm van dat moderniseringsproces: de uitholling van traditioneel ïslamit- sche waarden. Deze fundamentalisten veraf schuwen het westerse materialis me, de emancipatie van de vtouw en platvoers vertier zoals peep show en striptease. Zij bepleiten de invoering van de sharia, het islami tische plichtenrecht. als het aange wezen middel tegen al deze kwa len. Bourguiba heeft op zijn beurt geen middel onbeproefd gelaten om het fundamentalisme te provo ceren. Hij was voorstander van de emancipatie van de vrouw, wilde dat op islamitische feestdagen ge werkt werd en verscheen tijdens de vastenmaand Ramadan nippend aan een drankje op de televisie. In 1981 werd de MTI opgericht, naar voorbeeld van de in andere arabi- sche landen opererende moslim broederschap Argusogen De beweging werd van meet af aan door de autoriteiten met argus ogen gevolgd. In 1981 werden de belangrijkste leiders, onder wie Ghannouchi die zondag levenslang kreeg, opgepakt en tot tien jaar ver oordeeld. In 1984 werd hen amnes tie verleend en kon de beweging haar activiteiten hervatten. De MTI werd een politieke factor van belang nadat de 'natuurlijke' oppositiepartij, de sociaal-demo cratische MDS, en haar geestver wante vakbeweging UGTT door Bourguiba monddood waren gé- maakt. De MTI nam daardoor een positie in het politieke krachten veld in die niet in overeenstem ming was met haar betrekkelijk kleine aanhang. Zonder de Iraanse revolutie en de slechte economische situatie in Tunesië was de MTI echter niet ge worden tot wat ze nu is: de grootste bedreiging voor het regime-Bour- guiba. De Iraanse leider Khomeini werd ook de grote inspirator van de Tunesische fundamentalisten. De Tunesische autoriteiten besloten dit jaar om de betrekkingen met Teheran te verbreken, omdat de Iraanse ambassade in Tunis een broeinest van ondermijnende acti viteiten zou ziin. Het afschaffen van subsidies op de eerste levensbehoeften leidde in het begin van de jaren tachtig tot massale rellen. Zonder een spoor van bewijs werd de schuld van dit oproer in de schoenen geschoven van de fundamentalisten, die daar door juist aan populariteit onder de bevolking wonnen. De economi sche malaise droeg ook in ander opzicht bij aan de groeiende in vloed van de fundamentalisten: voor de vele jongeren die ondanks een redelijke opleiding werkloos bleven, was de islam de enige uit laatklep voor hun frustraties. Bomaanslagen In dit explosieve klimaat werden in augustus van dit jaar bomaansla gen gepleegd op enkele hotels, waarbij 12 toeristen gewond raak ten. Deze aanslagen op de toeris tenindustrie, Tunesië's belangrijk ste bron van deviezen, waren het sein voor een grootscheepse klop jacht op de fundamentalisten Het proces tegen de 90 leden van de MTI, van wie 37 bij verstek wer den veroordeeld, droeg een onmis kenbaar politiek karakter. Er werd volgens waarnemers gesjoemeld met bewijzen, gevangenen zouden zijn gemarteld en over onpartijdig heid van de rechter bestonden op zijn zachtst gezegd 'ernstige twij fels'. Niettemin pakten de vonissen- minder zwaar uit dan de aanklager had geëist. Er werden slechts zeven doodvonnissen geveld, waarvan vijf overigens bij verstek, terwijl de aanklager deze straf tegen alle ver dachten had geëist. Er is al druk gespeculeerd over de betrekkelijke mildheid van de vonnissen: het regime zou het con flict met de fundamentalisten niet op de spits willen drijven en de be weging geen martelaars gunnen. Daarom wordt ook getwijfeld aan het voornemen van het regime om de doodvonnissen daadwerkelijk ten uitvoer te brengen. De hoogbejaarde Bourguiba kampt niet alleen met grote econo mische problemen. Zijn buurman heet Ghaddafi, wiens luimen vol strekt onvoorspelbaar zijn. De Li banese terreurorganisatie Islamiti sche Jihad heeft met represailles gedreigd als de doodvonnissen worden uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11