TAD LEIDEN Pelsdierfokker verlaat voortijdig Beestenspul Uitslaande brand in flatwoning Leiden telt af (5) LEIDSCH DAGBLAD Nadat tal van organisaties dreigen te vertrekken uit Groenoordliallen Meisje (13) gewond Ruiten ingegooid s LEIDEN - Ook bij de Dierenhulpdienst zaterdag protest-posters en folders van het anti bont-comité als uiting LEIDEN - Zowel zaterdag als zondag was het een drukte van belang op de manifestatie Beestenspul. Volgens de van onvrede met de aanwezigheid pan een commerciële pelsdierfokker. Gisteren waren posters èn pelsdierfokker organisatie zijn er tussen de 18.000 en 20.000 mensen naar de (troetel)dieren wezen kijken. (f t H kB P LEIDEN - Opluchting gistermid dag bij Groenoordhallendirecteur André De Jong na afloop van de manifestatie Beestenspul. On danks de perikelen van afgelopen zaterdag, toen tal van instanties ac tie voerden tegen de aanwezigheid van de Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edelpelsdieren, is Beestenspul een succes geweest. "Er zijn meer mensen geweest dan vorig jaar. Zeker tussen de 18.000 en 20.000". Beestenspul 1988 kan dus doorgaan? "Jazeker", is het door Annemiek Ruygrok antwoord uit de grond van zijn hart. Wie' die vraag zaterdagmiddag had gesteld, had een twijfelender antwoord van De Jong gekregen. De aanblik van de Groenoordhal- len was er dan ook naar: tal van le ge standjes met daaraan spandoe- ken_en folders van hel anti bont- comité, discussiërende groepjes mensen over de vraag zich al dan niet terug te trekken. Leny 't Hart van het zeehondenopvangcentrum in Pieterburen was ingeseind om maar niet al te duidelijk acte de présence te geven. Waar die consternatie om draai de: een pelsdierfokker met een stel nertsenkooien. Vrijdagavond had de heer Van Kessel van de Dieren bescherming. afdeling Leiden de schrik van haar leven gekregen: bij het inrichten van zijn stand be merkte hij dat ook de pelsdierfok- kers waren vertegenwoordigd. En dat op een diervriendelijke mani festatie als Beestenspul, waar Greenpeace, anti-vivisectiebond, stichting Dierenhulp en Ambulan cedienst het publiek voorlichten over het welzijn van het dier. Waar dit jaar voor het eerst na jaren van bonje Dierenbescherming en Stichting Dierentehuis voor Lei den e.o. gebroederlijk naast elkaar zouden staan. Bontjas Waar de Dierenbescherming en de stichting Dierenhulp en Ambu lancedienst vrijdagavond nog het meest over vielen, was het feit dat het om een commerciële pelsfok ker ging die - nota bene pal tegen over 'moonwalk' en kinderboerde rij - een videofilm zou vertonen over de cyclus van het pelsdier: met andere woorden over de ma nier waarop een nerts na een kort en onaangenaam leven tot bontjas wordt verwerkt. Van Kessel trok meteen aan de bel bij André de Jong. Maar diens repliek luidde: "Het is Beestenspul en dit heeft ook met dieren te ma ken". Van Kessel en de zijnen wa ren daarmee niet tevreden. Zaterdagochtend vroeg was er een verhit gesprek ten kantore van De Jong. Geen van de partijen wil de van wijken weten. Pelsdierfok ker P. Verboom uit Aarlanderveen niet, de dierenvrienden niet en ook André de Jong niet. Al draaide De Jong wel bij, in die zin dat hij toe gaf door deze opwinding wel een lesje te hebben geleerd: "Volgend jaar wordt de Dierenbescherming voor het organisatiecomité ge vraagd. Dan kunnen zij mee bepa len wie op deze manifestatie thuis hoort en wie niet". Na dit gesprek werden druppels gewijs de stands leeggehaald en voorzien van inderhaast aangeruk te folders van het anti bont-comité. Spandoeken met de tekst: "Wij hebben besloten Beestenspul te LEIDEN - De Leidse brandweer heeft vannacht omstreeks één een uitslaande brand geblust in een flatwoning aan het Anna van Bu- renhof. De flat werd bewoond door een familie (vader, moeder en twee zoons) die op het moment dat de brand uitbrak lag te slapen. Een van de zoons was kort tevoren thuis gekomen, maar had niets bij zonders opgemerkt. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door kort sluiting in de hoek van de woonka- LEIDEN - Een 13-jarig meisje uit Voorschoten is vrijdagochtend zwaar gewond geraakt bij een on geval op de Lammënschansweg. Het meisje kwam op haar fiets uit de richting van de Koninginnelaan toén ze de Lammenschansweg wil de oversteken. Op dat moment kwam er een auto aanrijden be stuurd door een 28-jarige Leide- naar. De man rekende er niet op dat het meisje zomaar de voor- rangsweg zou oversteken. Het fietsende meisje kwam on der de auto terecht en werd met zware verwondingen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. mer waar de televisie stond. De brand werd ontdekt door om wonenden. Een 14-jarige Leidse jongen slaagde er in de slapende familie te wekken door hard op de deur te bonken. De familie wist de woning net op tijd te verlaten. De woonkamer stond op dat moment al in lichterlaaie. Bij aankomst van de brandweer sloegen de vlammen al naar bui ten. De brandweerlieden hadden het vuur snel onder controle maar konden niet voorkomen dat de woonkamer geheel uitbrandde. Door springende ruiten liepen ook enkele onder de woning gepar keerd staande auto's schade op. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Zakkenrollers weer actief LEIDEN - In het afgelopen week einde zijn weer verscheidene win kelende vrouwen beroofd van hun portemonnee. Op de Aalmarkt werd zaterdag middag op een onbewaakt ogen blik de portemonnee, met een in houd van ruim 200 gulden, uit de tas van een Leiderdorpse mevrouw ontvreemd. Voor de haringkar op de Hoogstraat raakte een 40-jarige Leidse haar portemonnee met een inhoud van ruim 400 gulden kwijt. En in een winkel aan de Haarlem merstraat werd de tas met porte monnee van een 33-jarige Leidse' mevrouw meegenomen. De tas werd later in de middag terugge vonden in Delft. Vrijdagmiddag was het ook al LEIDEN - Van het koffiehuis Hol lands Glorie aan de Haarlemmer straat is, in de nacht van vrijdag op zaterdag, voor de zoveelste keer een ruit ingegooid. Vorige week werd volgens de Leidse politie ook al een aantal rui ten door onbekenden vernield. verlaten! Wij kunnen ons niet ver enigen met het aanwezig zijn van een standhouder die het fokken van pelsdieren en het dragen van bont wil bevorderen. Hopelijk heeft u hier begrip voor" werden opgehangen. En zo werd de bezoe ker geconfronteerd met een groot aantal lege stands. Al waren ze wél bemand: "Om uitleg te geven. Een commerciële bontfokkerij hoort niet op Beestenspul. En als wij als Greenpeace daartegen niet ageren, verliezen we onze geloofwaardig heid. Je kunt niet protesteren te gen het doodknuppelen van zee hondjes en wél met zo'n man op deze manifestatie gaan staan", al dus de heer E. Baggen. De panda-bus van het Wereld na tuur Fonds was inmiddels al weg gehaald. In de stand van de Stich ting Dierentehuis Leiden e.o. werd druk gediscussieerd. Weggaan of niet? Asielhouder Gottschall van de Besjeslaan stond voor een di lemma: aan de Besjeslaan en de Postbrug zitten ze overvol met kat ten en honden. En de ervaring heeft geleerd dat op Beestenspul een aantal van die dieren aan een goed huis wordt geholpen. Weg gaan zou een gemiste kans zijn. "Ik had gisteravond alles eigenlijk al willen inpakken, toen ik merkte dat die pelsdierfokker kwam. Maar in het belang van de dieren heb ik besloten te blijven". Maar de tent werd wèl behangen met protest. Geen problemen Inmiddels werd de gewraakte stand druk bezocht. Dat was ook de bedoeling van de actievoerders: dat de mensen met eigen ogen zou den zien, wat er met de diertjes ge beurde. Maar de video werd niet meer vertoond. "Hij geeft, een slecht beeld", gaf Verboom als re den. Dat er actie tegen zijn organi satie werd gevoerd, kon hij maar moeilijk begrijpen: "Wij komen al vier jaar op een dergelijke manifes tatie in de Brabanthallen. Daar zijn nooit moeilijkheden. Dat wij dit nu meemaken komt door die actie voerders. Al bij de ingang wijzen ze r onze stand. Ook wor den mensen nog vóór de ingang te gengehouden". De nertsen huppelen intussen heen en weer in hun getraliede kooien. "Nertsen kunnen af en toe bijten" waarschuwt intussen een bordje al te aaigrage kinderen. "U ziet toch zelf dat die beesten hele maal niet lijden. Wetenschappelijk is uitgewezen dat die kooien niet schadelijk zijn voor hun welzijn". "Onzin", vindt de vertegenwoor digster van de dierenambulance. "Die kooien zijn alleen maar zo ge maakt dat de faecaliën er meteen uitvallen. Om de pels niet te be schadigen". André de Jong kijkt net zo ge tergd als de nertsen. Wat hij zich hiermee nu weer op de hals heeft gehaald. Net als anderen dacht hij met fokkers van fretten of konij nen te maken te hebben. Dat het om een bontfokker gaat was niet in zijn hoofd opgekomen. "Ik respec teer ieders mening. Ik kan me ook voorstellen dat hij niet weggaat", aldus de Groenoordhallendirec teur. Van Kessel en Tineke Minke van de Dierenbescherming bleven bij hun standpunt: 'Die fokker weg of wij weg. Wij hadden gehoopt op een andere manier dan deze in de publiciteit te komen. Maar het ge sprek van De Jong vanochtend bood geen uitkomst. Er is geen al ternatief. Die nertsen hebben nu te drinken. Maar gisteravond hadden ze vanaf vier uur 's middags geen druppel water gehad. Het is louter een commerciële fokker. Er zit geen enkele educatieve betekenis aan die stand, Wat moeten we dan? We hebben 40.000 kleurplaten voor de kinderen verspreid. Er hoeft maar één ouder op ons af te komen die ons om verantwoording vraagt". Om een uur of drie zaterdag was er weer een gesprek tussen alle partijen. De pelsdierfokker deed een aanbod: "Als jullie je spandoe ken verwijderen, onmiddellijk, dan zorg ik dat ik morgen hier niet meer sta". De kogel is door de kerk. De dierenvrienden gaan op deze uitnodiging in. Er worden handen geschud. "Wij stoppen niet door die anti-bontactie. Maar om de verenigingen die hier staan niet te duperen. Bovendien, als er op zondag veel kinderen in huis zijn en er zou iets gebeuren. Dat willen we niet", aldus Verboom, die ken nelijk toch bevreesd was voor har dere acties. Al bezweerde Van Kes sel: "Wij gaan niet voor de stand liggen om de mensen tegen te hou den". Verboom blijft overigens van mening dat er selectieve veront waardiging is gekweekt. "Toch was het heel druk op onze stand. Veel positieve reacties. Ja, ook ne gatieve. Maar die mensen hebben we gerustgesteld. Die reageerden zo uit onwetendheid, of omdat zij bij de ingang nijdig waren ge maakt". Het opstappen van de pelsdier fokker heeft in elk geval tot gevolg dat De Jong opgelucht kan adem halen: "Wat een zaterdag". Rijen dik Maar de zondag maakt alles goed. Alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Om tien uur 's ochtends staat het al rijen dik voor de in gang. "Perfect, zo druk als het ge weest is. En fijn dat het probleem in goede sfeer is opgelost", aldus Van Kessël van de Dierenbescher ming. De actie Troeteldier is, met me dewerking van de Dierenbescher ming, gewoon doorgegaan. "En weet je wat zo leuk is", aldus een opgetogen De Jong: "Er is hier een ploeg van Hier en Nu vijf uur aan het filmen geweest. Beestenspul komt nog op de televisie ook. He laas op 3 oktober 's avonds. Dus al le Leidenaars moeten hun video maar aanzetten" raak. Toen werd in het hulppost kantoor aan de Lombokstraat de portemonnee met ruim 100 gulden gestolen uit de jas van een 50-jarige Leidse De werkers achter de schermen. Enkele honderden Leidenaars werken jaarlijks mee aan de totstandkoming van de 3 oktoberfeesten. Ze treden maar zelden voor het voetlicht. Deze week een serie waarin een paar van die mensen aan het woord komen; mensen die van a tot z vertellen over hun inzet tijdens het 3 oktobergebeuren en hoe zij dat beleven. Vandaag is het woord aan Gerard Silvester die is betrokken bij de haring- en wittebrooduitreiking. LEIDEN - "Het uitreiken van ha ring en wittebrood zit eigenlijk bij ons in de familie. Je kunt het een familie-traditie noemen. Ik ben er ingekomen door mijn vader Thijs. Die begon zo'n 45 jaar geleden met meehelpen in De Waag. Nu is mijn broer Jan er ook altijd bij betrok ken en niet te vergeten mijn doch ter. Het is nu alweer 25 jaar geleden toen ik voor het eerst met mijn va der meeging". door Meindert van der Kaaij "Mijn taak is het in orde maken van de Waag. Ik zet de tafels neer waarop de broden en de haring worden neergelegd. Op 2 oktober maak ik De Waag schoon. De da gen daarvoor haal ik de rollen pa pier bij het Leidsch Dagblad op. Dat span ik om de tafels zodat alles er mooi wit uitziet. Het moet na tuurlijk netjes wezen, want het is allemaal eten wat er later op komt te liggen". "Op 3 oktober zorg ik dat ik om 4.00 uur 's ochtens al in De Waag ben. Ik open dan een deur waar door de Leidse bakkers naar bin nen komen om de broden af te le veren. Die komen om een uur of half vijf met hun kersverse broden Ze zijn dan zelfs nog warm en brengen een heerlijke lucht in De Waag. Dat verandert als daarna de haringen uit Katwijk binnen wor den gebracht. Hoewel ik een echte visliefhebber ben, moet ik toch al tijd weer even wennen aan de lucht". "Het aannemen van de spullen moet wel goed gebeuren, anders wordt het een puinzooitje. De kis ten van de bakkers haal ik leeg en ik stal alvast een aantal broden op de tafels uit. Dan maak ik als het ware m'n winkel op, want zo moet je het zién. De hoeveelheden ver- éCA Gerard Silvester. schillen van jaar tot jaar. Met het 100-jarig jubileum vorig jaar had den we een record. Toen dacht ik bij mezelf: hoe raak ik het in he melsnaam kwijt. Feitelijk was De Waag toen te klein". "Tegen 8.00 uur moet alles klaar staan. Twee uur daarvoor staan trouwens al de eerste mensen in rij te wachten. Ja, dan kan het een drukte van belang worden. Als de eerste mensen binnendruppelen- knijp ik er even tussen uit, een bo terhammetje eten met een kopje koffie. Maar niet voor lang want als het eenmaal op gang is, is het brood bijna niet aan te slepen. Dan vul «ik met mijn broer als de ge smeerde bliksem de tafels bij. Dat is echt aanpoten geblazen hoor". 'Tk moet altijd lachen om de be stuurleden in hun zwarte pakken. Die zweten zich helemaal rot. Ze beginnen nog wel met die malle hoeden op, maar/ia tien minuten gaan die al af. Zij delen de broden uit. Aan de andere kant staan de visdames. Dat zijn de vrouwen van de bestuursleden en enkele meis jes van studentenvereniging Mi- "Soms komen er nog buiten de sluitingstijd. Dat zijn vaak Nederlanders die even in het land zijn om nog de sfeer te proe ven. Die komen uit Belgie en zelfs uit Amerika. Haring en wittebrood is dus wereldwijd bekend. Na tie nen moet alles worden schoonge maakt. We moeten het tenslotte ook weer netjes opleveren. Om twaalf uur zoek ik mijn vrouw op en ga een poosje plat, want het is allemaal heel vermoeiend. Daarna natuurlijk naar de optocht. Dat mag ik missen. Dat hoort erbij. We lopen nog even over de kermis en dan naar huis om hutspot te eten. Nee, 's avonds kom ik mijn deur niet meer uit. Dan ga ik vroeg naar bed, want ik moet de volgende dag vaak weer werken". "Ik leef er nu al helemaal naar toe. In gedachten hoor ik de stem al weer van bestuurslid Har Meijer die voortdurend met deftige stem roept: 'Mensen, wilt u allemaal rus tig doorlopen'. Aan de andere kant is het een hele verantwoording voor me. Ik heb tenslotte heel wat mensen in huis en er kan altijd wat gebeuren. Ik ben daarom toch flink gespannen (Har Meijer zei over Gerard Silvester: 'Het is een schitterend gezicht om hem grom mend en brommend rond te zien lopen, bergen werk verzettend'). Als alles achter de rug is valt er een last van me af. Tegelijkertijd zie ik dan al weer uit naar het volgend jaar. Ik vind het een prachtige tijd en zou het voorlopig nog niet wil len missen". "Ik kan me wel ergeren aan de inhaligheid van sommige mensen. Dan vragen ze: 'jóh, geef me wat meer brood en haringen'. Dan krij gen ze steevast nee op het rekest. Ook proberen mensen te sjoeme len. Dat vind ik gemeen, want je steelt dan van de Leidenaren die lid zijn van de 3-Oktober Vereeni- ging. Het is nog nooit gebeurd, maar ik moet er niet aan denken dat we aan het eind haringen of brood tekort komen. Dat is een af gang, want mensen hebben daar voor heel lang in de rij gestaan en dan moet ik de deur voor hun neus dicht doen. Dat lijkt me verschrik kelijk". "Ik weet niet waarom ik 3 okto ber zo geweldig vind. Het is de ge weldige sfeer waarvan ik altijd on der de indruk ben. Het uitdelen is een» hartstikke leuke bezigheid. Dan heb ik het prima naar mijn zin. Wat 3 oktober voor mij betekent? Haring en wittebrood natuurlijk. Dat kun je rustig stellen". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7