De Koning: geen actie bij loongolf Kok: kerntaken niet eenzijdig weg m- CNV-aiubtenareiibond ziet kans op akkoord Atlantische Commissie: alle kerntaken honden De Koning: minima achteruit Computermodel berekent gevolgen van kernaanval ]2$- FNV dreigt weer met looneisen DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) sluit een loonmaatregel om een eventu ele loongolf te stuiten volledig uit. "Een loonmaatregel is ondenkbaar. Dergelijke maatregelen hebben in het verle den ook niet veel geholpen. Bovendien zijn de nieuwe wet telijke maatregelen gericht op de volledige verantwoorde lijkheid van de sociale partners. Dus ook de vrijheid om in de fout te gaan", aldus De Koning gisteren in het NOS-pro- gramma Het Capitool. SCOUT-IN MAANDAG 28 SEPTEMBER 1987 Politieke leiders en woordvoerders uit vakbeweging en werkgevers organisaties hebben het afgelopen weekeinde uitgebreid via de media met elkaar kunnen discussiëren over het mislukken van het cen traal overleg en de eisen voor volle dige benutting van de loonruimte door diverse vakbonden. PvdA-lei- der Kok zei de eisen van de vakbe weging te kunnen begrijpen 'om dat de liefde nu eenmaal niet van een kant kan komen'. Zijn CDA- collega De Vries noemde de rede nering van Kok 'gekunsteld' en verdedigde het kabinetsbeleid, dat met belastingverlichting, verho ging van de kinderbijslag en va kantietoeslag voor uitkeringsge rechtigden een voortzetting van de loonkostenmatiging juist zou ver gemakkelijken. De Vries zei onder meer te hopen dat de drie partijen 'zich tot het bit tere einde uitsloven om de onder handelingen in vier werkgroepen van de Stichting van de Arbeid (over onder meer scholing en werk gelegenheidsplannen) tot een suc ces te maken'. Kok noemde het be leid van de CDA-WD-regering, die het verschil in inkomen alleen maar groter laat worden, demotive rend. Bovendien is er teleurstelling dat de winsten in bepaalde bedrij ven en bedrijfstakken weliswaar behoorlijk zijn gestegen, zonder dat het loonmatigingsbeleid nieu we arbeidsplaatsen heeft opgele verd. Loonruimte De vice-voorzitter van de vak centrale FNV, Stekelenburg, sprak de bereidheid van de vakbeweging uit met minder koopkracht genoe- Vliegtuigbom De Explosieven-opruimings dienst heeft zaterdag een Engelse vliegtuigbom onschadelijk ge maakt die vrijdagmiddag bij de wa tertoren in het Zeeuwse Oostburg werd gevonden. In een straal van 500 meter rond de bom moesten al le huizen worden ontruimd, wat betekende dat 350 Oostburgers van huis moesten. De 500 pond wegen de bom werd 's middags op zee tot ontploffing gebracht. De bom was opgehaald door een graafmachine bij de voorbereiding van de bouw schuur. gen te willen nemen, als daarmee de solidaire samenleving in stand gehouden kan worden. Daar is vol gens Stekelenburg geen sprake van na de aangekondigde rege ringsmaatregelen die een achter uitgang van de koopkracht voor de laagstbetaalden en uitkeringsge rechtigden betekenen en na de wei gering van de werkgevers in ruil voor loonmatiging nieuwe arbeids plaatsen te garanderen. "Onder deze omstandigheden la ten we de ruimte in de bedrijven niet zitten". Een ruimte die op ma cro-economisch niveau op 2 pro cent in L988 wordt geschat. Een ruimte waar de bonden overigens ook niet boven zullen gaan zitten, aldus Stekelenburg. Volgens mi nister van economische zaken De Korte zal die 2 procent (produktivi- teitsstijging en een geringe inflatie) nog moeten blijken. "Dankzij de loonmatiging van de afgelopen ja ren zijn er wel 400.000 mensen het werk", aldus De Kor- DEN HAAG (GPD) - Voorzitter De Jong van de uit CNV-bonden be staande ambtenarencentrale CCOOP is gematigd optimistisch dat de leden van zijn bond het 'eindbod' van minister van binnen landse zaken Van Dijk. over de ar beidsvoorwaarden voor ambtena ren zullen accepteren. "De menin gen hierover lopen erg uiteen. Maar als we het niet accepteren, zal het kabinet terugvallen op het oude ak koord met de hogere ambtenaren van de CMHA. Dat willen we ook niet", aldus De Jong zaterdag voor de VARA-radio. Nadat de Centrale voor Middel bare en Hogere Ambtenaren (CMHA) al akkoord is gegaan met de voorstellen van de regering en de Ambtenaren Centrale (met daar in veel gemeente-ambtenaren) zich in vergelijkbare bewoordingen als de CCOOP heeft uitgedrukt, komt de FNV-bond AbvaKabo waar schijnlijk alleen te staan in haar af wijzing. AbvaKabo-voorzitter Van de Scheur verwees het 'eindbod' van Van Dijk meteen naar de prul lenmand. een actie die later door het Bondsbestuur werd overgeno- In het laatste bod van de minister gaan alle ambtenaren er in 1987 en 1988 in loon op vooruit. Bij de laag stbetaalden is dat 0,3 procent, oplo pend tot 1,3 procent voor de hoog- stbetaalden. Die maatregel kost de overheid in totaal 300 miljoen gul den. Daarnaast wil de minister in 1988 eenmalig de leeftijd voor ver vroegd uittreden (vut) van 61 naar 60 jaar verlagen (kosten 315 mil joen). Voor werkgelegenheids- maatregelen in het onderwijs is in het voorstel ruimte ter grootte van 105 miljoen. De CNV-bonden in de CCOOP nemen tot 13 oktober de tijd om het eindbod van Van Dijk met de ach terban te bespreken. Het voorstel zal neutraal aan de leden worden voorgelegd, zoals overigens ook door het Ambtenaren Centrum is aangekondigd. De CMHA is ak koord met de voorstellen van Van Dijk. Volgens CCOOP-voorzitter De Jong zitten er in het voorstel po sitieve en negatieve elementen. "Maar na jaren van korten en be vriezen zeker ook positieve ele menten. Vanuit die negatieve situ atie ben ik nu gematigd optimis tisch over een akkoord". Gepakt en gezakt verdrongen zich zaterdag duizenden kaderleden van Scouting Nederland op een geïmprovi seerd perronnetje in Ommen. Gewapend met rugzak t Voor hel gezamenlijke project met de scouting Noordjemen is gekozen omdat deze organisatie zich i tensief bezighoudt met de ontwikkeling van het land. slaapmatje hadden ze deelgenomen aan de 2-jaarlijkse Prins Claus, beschermheer va n Scouting Nederland. Scout-in. die dit jaar in het Overijsselse oord werd. ge- heeft tijdens houden. De Spoorwegen hadden dubbeldekkers ingezet dat er behoefte om het enorme aantal mensen aan- en af te voeren. In totaal namen 10.000 mensen uit vier continenten deel. De Nederlandse scoutinggroepen besloten om in samenwerking met Noordjemense scoutinggroepen. Noordjemen helpen aan 300 installaties voor de zuive ring van water. De Nederlandse scoutinggroepen be kijken zelf hoe het beste geholpen kan worden, bijvoor beeld door geld in te zamelen. bezoek aan Noordjemen vastgesteld aan een dergelijk project. Enkele Ne derlandse jongeren zxdlen naar Noordjemen gaan om te adviseren bij de bouw van de eenvoudige installa ties. Een model van de waterzuiveringsapparatuur is reeds ontwikkeld. Voordat de bouw zal beginnen wisselen de scou- tingorganisaties uit Nederland en Noordjemen infor matie uit over hun verschillende culturen ifotoANPi Nijpels: Brokx kandidaat voor Eindhoven DEN HAAG (GPD) - Tien procent van de mensen met een minimum- te. De alternatieve banenplannen lnkomen gaat er volgend jaar in van de PvdA noemde de vice-pre- koopkracht op achteruit. Minister mier veelte duur en te weinig effec- De Koning (sociale zaken) ver- tie*- wacht dat het verlies aan koop kracht voor deze minima 1 procent of iets meer zal bedragen. Voor de overige 90 procent blijft de koop kracht volgend jaar gelijk, of zal iets stijgen. De bewindsman zei dat gisteren voor de AVRO-radio, waar hij rea geerde op de voortdurende kritiek van vooral bejaarden en uitke ringstrekkers op het beleid van het kabinet. Konsumenten Kontakt en de Voedingsbond FNV becijferden vorige week dat gezinnen met kin deren die van een minimum-inko men moeten zien rond te komen er volgend jaar gemiddeld 2 tot maxi maal 5 procent in koopkracht op achteruit gaan. Alleen al tie kortihg op de huur subsidie, de eigen bijdrage bij be zoek aan specialisten en de tand artshulp die niet meer door het zie kenfonds wordt vergoed, zorgen volgens de twee organisaties voor een inkomensdaling van minimaal 360 i jaar. maximaal 720 gulden per Heli-dek Het Helders Veiligheidsinstituut I Advi-Safe gaat een actie starten 1 voor een helikopterdek bij het Rad- boud-ziekenhuis in Nijmegen. Vol gens directielid Hinrichs beschik ken behalve Nijmegen en Rotter dam alle academische ziekenhui zen over helikopterdekken. Juist voor Nijmegen, dat beschikt over een heel gespecialiseerde kinderaf deling, is dat een groot bezwaar, al dus Hinrichs. Hij hoopt de beno digde 100.000 gulden vooral bij off- shorebedrijven in te zamelen. Aan leiding voor de actie is een vraag van een klant die lid is van de stich ting Helikoptertransport voor zie ke kinderen. Gasprijs Minister De Korte (economische zaken) denkt dat de gasprijs per 1 januari voor kleinverbruikers een cent per kuub omlaag kan. "Wat mij betreft kan dat, maar daarover moet nog wel overlegd worden met de gasbedrijven van de Vegin". al dus De Korte zaterdag voor de Tros-radio. Hij wilde een lichte ver laging van de gasprijs voor huis houdens nog niet toezeggen. Ve- gin-voorzitter Kaland noemde de uitspraken vanmorgen voorbarig. Volgens hem staat pas half novem ber vast wat er met de gasprijs ge beurt. Kamperen In vergelijking met vorig jaar zijn de prijzen van de Nederlandse campings met slechts 2,1 procent duurder geworden. In een telefo nische enquete van de Consumen tenbond onder 350 kampeerbedrij- ven bleek dat bijna 20 procent de tarieven zelfs verlaagde.. Gemid deld moet een gezin met twee kin deren nu 20,85 gulden per nacht neertellen. In Italië betaalt men al gauw dertig tot 35 gulden, aldus het onderzoekje. In Europa zijn al leen Zweden, Joegeslavië en Frankrijk goedkoper. DEN HAAG (GPD) - Oud-staatsse cretaris van volkshuisvesting Brokx is kandidaat voor het burge meesterschap van Eindhoven. Die post komt op 1 oktober vrij, wan- r de huidige burgemeester Bor- rie met vut gaat. Brokx' voormalige minister, Nijpels (milieu), heeft gis teren voor de VARA-radio in strijd met de gangbare regels gezegd dat Brokx heeft gesolliciteerd. Nijpels heeft daarmee enige wrevel gewekt bij de vertrouwens- commisie uit de Eindhovense raad die advies moet uitbrengen over de benoeming aan de Brabantse com missaris van de Koningin. De kan didatuur van Brokx ligt gevoelig, omdat de huidige burgemeester een PvdA-er is en Brokx CDA-er. De Eindhovense PvdA, de grootste partij ter plaatse, heeft zich uitge sproken voor wederom een PvdA- burgemeester. Overigens circu leerde al direct na zijn aftreden het verhaal dat Brokx in zou zijn voor de burgemeesterspost in Èindho- Brokx was staatssecretaris van volkshuisvesting totdat hij vorig jaar door CDA-fractieleider De Vries de laan werd uitgestuurd, omdat de vrees bestond dat hij zijn partij schade zou berokkenen door een mogelijke verantwoordelijk heid voor fraude met bouwsubsi- dies. Brokx wordt binnenkort ge hoord de parlementaire enquête commissie die het bouwsubsidie- beleid van de afgelopen decennia onderzoekt. Het is volgens minister De Ko ning moeilijk te zeggen welke groe pen er behoren tot de 10 procent die volgend jaar worden getroffen door koopkrachtverlies. "Wij heb^ ben geen ruimte om voor die 10 procent de koopkracht helemaal te garanderen. Bij ieder inkomensbe leid heb je mensen die met bijzon dere tegenvallers krijgen te ma ken", aldus De Koning. De minister vindt de steekproef die de basis vormt voor het onder zoek van Konsumenten Kontakt en Voedingsbond FNV overigens niet representatief. "Van de men sen die zijn aangeschreven om mee te doen aan de steekproef, heeft ruim de helft niet gereageerd. Van de overblijvende groep zijn vooral de eigen-huisbezitters eruit ge haald. Uit de gegevens van het on derzoek blijkt dat de energiekosten voor een belangrijk aantal mensen boven de 500 gulden per maand ligt en voor een nog veel groter aantal 400 gulden per maand of meer be draagt. Wanneer bedacht wordt dat het gemiddelde in Nederland 200 gulden per maand is, dan kan je dit eigenlijk geen representatieve steekproef noemen", aldus minis ter De Koning. DEN HAAG (ANP) - De Atlanti sche Commissie heeft minister Van Eekelen (defensie) een steun tje in de rug gegeven in zijn streven de atoomtaken van de Orion en de F-16 te handhaven wanneer Neder land geen kruisraketten hoeft te plaatsen. De Commissie heeft de tweejaarlijkse publikaties van het Lonclense International Institute for Strategie Studies (IISS) ver taald en in Nederland laten uitge ven en daaraan zelf een hoofdstuk toegevoegd. Wie het stuk, dat is toegevoegd aan'De Militaire Balans' en 'Strate gische Ontwikkelingen 1986-1987' heeft geschreven, is niet bekend. Een door de Atlantische Commis sie samengestelde redactie is ver antwoordelijk voor deze hoofd- ENSCHEDE (ANP) - De Twentse Universiteit heeft een computermodel, SENAN genaamd, ontwikkeld waarmee de gevolgen kunnen worden be rekend van een willekeurige nucleaire aanval op Nederland. Het systeem maakt het onder andere mogelijk de fysische effecten (schokgolf, hit- testraling en radioactiviteit) vast te stellen. Dat geldt ook voor de schade van een aanval zoals het aantal doden, gewonden, vernietiging van huizen en industrie én het verlies van landbouw- en veeteeltgronden door radio actieve besmetting. Ook is na te gaan welke gebieden een, twee of vijfjaar na een aanval nog steeds onbewoonbaar zijn. Voor elk gebied van 50Ö bij 500 meter in Nederland kunnen door middel van het model die gevolgen gedetailleerd worden berekend. Als voorbeeld worden in een rapport van de universiteit de gevolgen aangegeven van een aanval met een kernkop van een SS-20 raket op Woensdrecht. Hieruit blijkt dat in de zes gemeenten die worden getroffen in totaal 100.000 mensen worden gedood. Eén miljoen raken er gewond of worden ziek en 9000 woningen worden verwoest of raken beschadigd. DEN HAAG - De traditionele vredesweek van het Interkerkelijk Vre desberaad is het afgelopen weekeinde afgesloten met tal van manifesta ties. In Den Haag werd tussen de Amerikaanse en Russische ambassade een 'vredeslint' gespannen met tal van leuzen en tekeningen. Deze dames houden even stil om ze te bekijken. o„to anp> Van Mierlo: politiek onmachtig EDE (GPD) - De politiek verliest steeds meer haar greep op de maat schappij. maar doet niets anders dan deze onmacht te verbergen door zich te werpen op de zorgen van alledag. Voor de politiek zou de groeiende nationale en interna tionale onbestuurbaarheid juist re den moeten zijn zich te bezinnen op de toekomst. Dat betoogde D66-voorman Van Mierlo zaterdag in Ede bij de vie ring van het 20-jarig bestaan van de afdelingen in Arnhem. Apeldoorn en Nijmegen. Hij zei na het opti misme van de jaren '60 en het plan matig denken van de jaren '70, in de jaren '80 de aandacht voor het persoonlijke wel en wee te bespeu- Volgens Van Mierlo maken twee tegengestelde processen in de wes terse wereld de dienst uit. Ener zijds de internationalisatie van de economie, terwijl op dat niveau geen enkele bestuurskracht ligt, en anderzijds op nationaal niveau de individualisering, waardoor de po litiek steeds minder in staat is om mensen als groepen te kunnen aan spreken en voor hun belangen op te komen. stukken. In Genève onderhande len Amerikanen en Russen over INF-wapens op het land, aldus het stuk, maar over INF-vliegtuigen (F-16) en maritieme wapens (Orion) wordt niet gesproken. "De conclu sie kan geen andere zijn dan dat, ze ker bij niet-plaatsing van middel lange afstandswapens, de geloof waardigheid van Nederland als partner in een bondgenootschap als de NAVO eist dat de taak van de F-16 en Orion zullen worden gecon tinueerd. Daarmee zal dan een on zalige koppeling ongedaan ge maakt zijn". De vervanging van de verouder de nucleaire Nike-luchtdoelraket door de conventionel, hypermo derne Patriot, die werd aangekon digd in samenhang met het plaat- singsbesluit wordt toegejuicht, al is de relatie tot de plaatsing minder helder. 'Nog minder duidelijk' is of de verbetering van de luchtverde diging ongedaan kan worden ge maakt als er geen kruisraketten ko- De mijnenbestrijding 'lijkt het slachtoffer te worden' van minister Van Eekelens verrassende besluit in plaats van vier plus twee kleine re onderzeeërs, zes Walrus-onder zeeërs te bouwen. Het in vredestijd in reserve houden van ongeveer een kwart van de vloot - vier fregat ten en vijf mijnenjagers - wekt ver bazing. "De vraag is waar de be manning in crisistijd vandaan moet komen". In de studie wordt nog uitgegaan van een stijging van de defensiebe groting met één procent, terwijl die volgens minister Van Eekelen niet meer dan een half procent zal be dragen. Omdat voor de plannen tel kens moet worden uitgegaan van een verlaagde basis, zal naar de N AVO-maatstaf (een groei met drie procent) de reële groei nog lager zal zijn 'en waarschijnlijk de nul bena deren'. Deze ontwikkeling valt moeilijk te rijmen met bondgenootschappe lijke voornemens tot verhoogde conventionele bewapening. Over Nederlands politieke positie in de NAVO wordt in het algemeen lo vend gesproken. Tot 1 november 1985 overschaduwde de discussie over de kernwapens veel andere za ken. Sindsdien is sprake van her stel, waarbij de bondgenoten steeds meer interesse tonen voor Nederlandse opvattingen, wellicht zelfs nog meer dan in de trouwe bondgenootperiode het geval was. "Met uitzondering van de mogelijk afstoting van de F-16-taak zijn de meeste rimpels van de afgelopen jaren gladgestreken. Daartoe heeft een redelijke goede kwalitatieve en kwantitatieve defensie-inspan ning, zeker in relatie tot enkele an dere vergelijkbare bondgenoten het zijne bijgedragen", aldus de Commissie. AMSTERDAM (GPD/ANP) - PvdA-fractievoorzitter Kok vindt dat Nederland niet eenzijdig kan beslissen over het afstoten van kerntaken, nu het ernaar uitziet dat in ons land geen kruisvluchtwa- pens zullen worden geplaatst. "De vraag of en in welk tempo Neder land drie, twee of één kerntaken af stoot, kan niet worden losgemaakt van de sleutelvraag hoe via interna tionale onderhandelingen het maximale veiligheidsresultaat voor Europa kan worden bereikt. Nederland is geen eiland", aldus Kok zaterdag tegen de partijraad in Amsterdam. Dat betekent volgens Kok niet dat Nederland nu moet afwachten wat er gaat gebeuren. "Dat maxi male resultaat is alleen maar moge lijk wanneer de regeringen van de Europese landen, in het bijzonder van landen die kernwapens op hun- grondgebied hebben, werk maken van die onderhandelingen. Van de Nederlandse regering moet wor den gevraagd nu een actieve inzet te kiezen in dat overleg". Een keu ze voor simpelweg handhaven van de bestaande taken, zoals minister Van Eekelen wil, noemde Kok daarbij 'onverantwoord'. CD A-fractievoorzitter De Vries reageerde verheugd op de uitspra ken van Kok. Voor de NCRV-radio zei hij blij te zijn dat ook de PvdA Kok hapt een appeltje tijdens de lunch met PvdA-voorzitsler Sint. Hij toonde zich uilerterst kritisch over het kabinetslbeleid en schetste het alter natief van zijn partij. <f0i0 anpi het afstoten van kerntaken laat af hangen van overleg binnen de NAVO. Ook CDA-partijvoorzitter Van Velzen stemde in met de uit spraken van Kok. Op de vraag of dat een eventuele coalitie van CDA en PvdA dichterbij brengt, wilde hij echter geen antwoord geven. Belasting Voor de belastingverlaging die het kabinet heeft voorgesteld, had Kok geen goed woord over. ",Wat koopje als bejaarde, bijstandsmoe der of minimumloner voor die schamele paar gulden, als er tien tjes meer moeten worden betaald voor de verwijskaart naar de speci alist, voor de tandheelkundige ver zorging en aan huur? Minister Ru- ding pakt langs de achterdeur een veelvoud terug van wat aan de laagstbetaalden via de voordeur wordt aangeboden", aldus Kok tij dens de PvdA-partijraad. Kok schetste op hoofdlijnen het PvdA-alternatief voor het werkge- legenheidsbeleid van de regering: - Een optimaal gebruik van mo derne technologie, zodat weten schap en techniek dienstbaar wor den gemaakt aan verbetering van het milieu, veilige energie en dienstverlening. - Verhoging van de overheidsinves teringen in het milieu, de stadsver nieuwing en knelpunten in het ver keer. - Verdere verdeling van arbeid door arbeidstijdverkorting, be taald educatief verlof en deeltijdar beid. Het inschakelen van langdu rig werklozen in de maatschappe lijke dienstverlening, maar dan wel in een behoorlijke rechtspositie. - Vervanging van investeringspre mies voor grote bedrijven door la gere werkgeverspremies, met na me voor de werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf. ADVERTENTIE Zuiver scheerwol. Diverse sportieve modellen. In actuele kleuren. Maten 38 t/m 46. m VROOM DREESMANN 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3