'Nee hoor, ik ga niet bellen' De Zijl/LGB durft de strijd best aan AZC moet terug naar de basis SPCÏTV MAANDAG 28 SEPTEMBER 1987 ?£6Mh li Het kan dus wel degelijk Thuis in Katwijk Conflict tussen Cruijff en Rijkaard Co Prins overleden Gebroken P T BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN - Hoopvol gestemd trekt De Zijl/LGB volgende maand Europa in. Weliswaar bleek de Leidse waterpoloploeg zaterdagavond in de eerste ronde van de strijd om de Eu ropa Cup 2 een maatje te klein voor de gedoodverfde poule-winnaar én favoriet voor de be ker Jug Dubrovnik, maar niemand wenste lang bij de 13-17 nederlaag stil te staan. Er was in het prestigeduel om de eerste plaats (beide teams gaan door, Innsbruck valt af) immers verloren van een toonaangevende Europese topper. Het tegenspel van De Zijl gaf zeker geen reden tot wanhopen. Integendeel. Met wat meer overleg en koelbloedigheid was het ver schil nog minder groot uitgevallen. Sterker nog, zelfs een overwinning had tot de mogelijkheden behoord. Het kwam er niet van omdat bij 9-12 in de derde periode eerst een strafworp werd verkwanseld en la ter een man-meer-situatie niet werd uitgebuit. Voor de missers was Hans Nieuwenburg verant woordelijk. toch een waterpoloër KATWIJK - Een prima veld, 4500 enthousiaste toeschou wers, kostelijke momenten, zes eerlijk verdeelde doelpunten en geen boekingen, ofwel hoe aantrekkelijk kan (amateur voetbal zijn. Quick Boys en Rijnsburgse Boys toonden za terdagmiddag ondubbelzinnig aan dat het wel degelijk goed toeven kan zijn zowel buiten als binnen de lijnen. Met dank ook aan arbiter Frommherz, die uitgroeide tot de absolute uitblinker in de Katwijkse duinpan. De leids man uit Veenendaal gaf de voetballers zo veel mogelijk speelruimte en presteerde het in de tweede helft van de uiterst boeiende streekontmoeting in een tijdbestek van tien minuten niet één keer de fluit aan de mond te brengen. Dreigde één van de spelers over de schreef i te gaan, zoals Martin Toet en Floor van Duyn in hun privé- wedstrijdje dan was een verma nend vingertje van Fromm herz, die na afloop van alle kan ten lof werd toegezwaaid, vol doende om de booswichten tot de orde te roepen. Een hoofdrol was er zaterdag ook weggelegd voor Floor van j Duyn die onder ogen van bondscoach Ron Groenewoud nadrukkelijk solliciteerde naar een nieuwe uitverkiezing voor het nationale amateurelftal waarvoor aan het eind van het jaar een trip naar Australië op het programma staat. De aanvoerder en linkermid denvelder, die Quick Boys in de tweede helft op sleeptouw nam, werd na afloop in de catacom ben staande gehouden door Groenewoud. Van Duyn, die voor de wedstrijd werd gehul digd omdat hij zijn honderdste competitiewedstrijd voor de Katwijkse zaterdageersteklas ser afwerkte: "Groenewoud vroeg me of ik me eventueel van m'n werk vrij zou kunnen maken voor die Australische trip. Dat zal wel lukken, denk ik". Ook Huug Aandewiel, die zijn fluwelen traptechniek de monstreerde met een aantal haarzuivere passes over zestig, zeventig meter, moet Groene woud zijn opgevallen. De 25-ja- rige libero van Rijnsburgse Boys werd in de eerste helft nog in toom gehouden door zijn zijn zeven jaar jongere broer Gert, maar groeide na rust uit tot één van de uitblinkers in de regionale voetbalklassieker. Maar ook Aandewiel kon er niet voor zorgen dat Quick Boys in de slotfase een 1-2 ach terstand omboog in een 3-2 1 voorsprong. "Op dat moment was er geen houden meer aan", blikte de Rijnsburgse Katwij- ker terug. "Ze kwamen zo mas saal opzetten dat er nauwelijks meer wat te organiseren viel. 1 Toch knap dat ze zo goed terug kwamen, want daarvoor heb ben we ze toch volledig in de tang gehad. Daarom was het te recht dat wij uiteindelijk nog op 3-3 kwamen. Nee, Gert en ik hebben in het veld njet met el kaar gesproken. Ik vond hem trouwens behoorlijk spelen. Al had hij in de tweede helft wel moeten scoren. Maar ik ik heb hem nu een keer met eigen Iogen aan het werk gezien en ik moet zeggen: hij komt er wel", f JAAP VISSER die door bondscoach Rob Schou ten zeker wordt gewaardeerd. De 'black-out' viel de Koude- kerker trouwens niet kwalijk te ne men. Hij en zijn ploeggenoten kun nen niet bogen op dezelfde staat van dienst als Jug Dubrovnik. De Kooiclub staat in de steigers en van een ploeg in opbouw kunnen nu eenmaal geen wonderen worden verwacht. Niettemin acht Frits Welling zijn ploeg tot veel in staat. Dat optimis me is rechtvaardig, althans afgaan de dan op de verrichtingen van het afgelopen weekeinde, waarin de rol van de broers Alex en Mark van Belkum opviel. Vrijdag tegen TWV Innsbruck nam Alex het voortouw, zaterdag tegen Jug Dubrovnik eis te benjamin Mark met zes doelpun ten de hoofdrol voor zich op. Sinds het derde familielid Stan de wijk nam naar naar Alphen (straks ver trekt hij voor een profavontuur naar Italië), hebben zijn broers het in Leiden voor het zeggen. Mark bevestigt nu eindelijk zijn reputa tie als begenadigd waterpoloër. "Als hij zó doorgaat wordt hij net zo goed als Stan", is Alex van Bel kum overtuigd. En hij kan het we ten. De oudste van de polofamilie is uiterst bescheiden inzake zijn ei gen verrichtingen. Waar hij vroeger nogal eens in de clinch lag met scheidsrechters, bepaalt Alex van Belkum zich tegenwoordig louter tot de wedstrijd. "Wijsheid komt kennelijk met de jaren", geeft de 28-jarige Leidenaar als reden voor zijn goede spel. "Maar de goede vorm kan ook weer zo afgelopen zijn. We trainen de laatste tijd erg veel en dat is in het water terug te vinden. Het is daarom te hopen dat we ver komen in de Europa Cup. Dan blijft de groep gemotiveerd en wordt er scherp getraind". De kans dat De Zijl verder komt is redelijk groot, nu de Leidse ploeg is gekoppeld aan Duisburg. Een tegenstander van beduidend minder kaliber dan Jug Dubrov nik. "Dat we tegen die ploeg heb ben verloren, is helemaal geen schande", vond Frits Welling na derhand. "Die jongens liggen zes uur per dag in het water. Als je dan niet wordt weggespeeld, mag je na tuurlijk niet klagen. Ik ben daarom tevreden, wat niet wegneemt dat we de kansen op een overwinning hebben laten liggen". Dubrovnik, dat 's morgens Inns bruck nog met 27-7 had verplet terd, overdonderde De Zijl in de De Zijl/LGB-Jug Dubrovnik 13-17 (2-5, 4-3, 3-4, 4-5) Scores De Zijl: Mark van Belkum 6, Gert-Jan Slobbe 2, Hans Nieu wenburg, Edwin Redegeld, Paul Belt, Alex Verhoog en Alex van Belkum. Jug Dubrovnik: Veselin Duko 7, Antonio Milat 6, Maro Bijac, Maden Delic 2 Scheidsrechters: Dahler (Wdl) en Erdös (Hon). Toeschouwers 300. Geurtsen luidt de noodldok WEST BERLIJN - "Als we in de volgende ronde zouden zijn gekomen, zouden we een echte afstraffing hebben ge had. Daar ben ik van overtuigd. Het is me nu nog niet eens echt tegengevallen. Maar we moeten de koppen wel snel bij elkaar steken want het is hoog tijd dat er iets gaat ge beuren". George Geurtsen trok gisteren in West Berlijn na de teleurstellende uitschakeling van AZC/Tarvo in de eer ste ronde van de Europa Cup voor landskampioenen aan de alarmbel. openingsminuten. De Leidenaars hadden duidelijk last van planken koorts, wat in het missen van twee man meer situaties tot uiting kwam. Dergelijke missers zijn in het internationale polo fataal. Door de 2-5 achterstand in het eerste partje, liep De Zijl in de rest van het duel achter de feiten aan. Het pleit voor de instelling dat de thuisploeg niet van opgeven wilde weten. Dank zij de oplevingen van Mark van Belkum bleef de Zijl in het kielzog van de Joegoslaven, die zich in het kleine Kooibad niet op hun gemak voelden. Bij 5-6 vond de formatie van Welling aanslui ting en iedereen op de tribunes be gon stilaan aan een wonder gelo- Toen bleek dat tussen een Eu ropese topper en een Nederlandse topper in wording het nodige ver schil bestaat. Onder aanvoering van veelvoudig international Vese lin Duko plaatste Dubrovnik op de juiste momenten demarrages. Toen De Zijl bij 9-10 en 13-15 aan klampte, etaleerde Duko zijn uit zonderlijke kwaliteiten. Boven dien zette de Leidse ploeg zichzelf buitenspel door simpele kansen niet te verzilveren. Ondanks de on nodig hoog opgelopen nederlaag kreeg De Zijl een hoog rapportcij fer van trainer Frits Welling. "Ie dereen heeft kunnen zien dat ik niet opschep over de kracht van de ze ploeg. Houden we deze vorm vast, dan gaan we in Europa en in de Nederlandse competitie om de eerste prijzen meespelen". Volgende maand wacht De Zijl wederom een examen. ROB ONDERWATER De weer bij AZC als manager te ruggekeerde Doorwerthenaar, die gisteren tegen Spandau (8-13 ne derlaag) Piet Reedijk (hockeyver- plichtingen in Nederland) als coach verving, signaleerde bij de Alphense ploeg een flink aantal te kortkomingen om internationaal te kunnen meekomen. Volgens Geurtsen zijn er rigoreuze verande ringen noodzakelijk om het water polo bij AZC in het bijzonder en in Nederland in het algemeen weer uit het slop te krijgen. "Bij AZC te kent zich wat af. Er is sprake van een gebrekkige conditie en een zeer gebrekkige techniek. Daar door missen de spelers de moge lijkheden om bepaalde taktieken uit te voeren. Ze zullen dagelijks in het water moeten liggen om de ba sistechnieken onder de knie te krij gen. De kwaliteit is er, maar die heeft de laatste jaren van de spelers zelf te weinig aandacht gekregen. Dat breekt ze nu weer op". "We hebben", vond Geurtsen, "hier in West Berlijn weer het beeld te zien gekregen wat zich de LEIDEN - De Zijl/LGB speelt in de tweede ronde in de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars tegen Duisburg. De wedstrijden vin den plaats op 10 en 24 oktober. Het was gisteravond nog niet bekend of de Leidse poloploeg eerst uit of thuis speelt. De thuiswedstrijd zal overigens niet in Leiden worden gespeeld. In de tweede EC-ronde verleent de internationale waterpolobond geen dispensatie meer voor baden, die niet voldoen aan de minimum eis van 30 bij 20 meter. Het bestuur van De Zijl probeert het duel tegen Duisburg in het Katwijkse zwembad De Mierenweide af werken. AMSTERDAM (GPD) - Voor, tijdens en na Ajax-FC Den Bosch (4-0) stond alles gisteren in het teken van een man: Frank Rijkaard. De libero, die vrijdag door zijn baas Johan Cruijff van de training was gestuurd, bleef zaterdag en gis teren zonder opgaaf van redenen weg uit De Meer. Het leid de voor de wedstrijd tot talloze speculaties, tijdens het duel tot de conclusie dat vervanger Arnold Scholten op het ogenblik meer waard is voor Ajax en na afloop tot een lan ge verklaring van Cruijff. Het conflict tussen Rijkaard en Cruijff, die dit seizoen regelmatig met elkaar overhoop lagen, begon vrijdag met een onschuldig inci dent. Cruijff: „Ik heb Rijkaard op een gegeven moment gecorri geerd; hij nam een bal verkeerd aan. Iets heel onschuldigs. Daarna kreeg ik een paar opmerkingen naar mijn hoofd geslingerd. Dus zei ik, dat hij maar naar binnen moest gaan. Naderhand hebben we nog een gesprekje gehad, dat wei nig opleverde, want daarvoor was Frank nog te emotioneel. Zaterdag is hij niet op de training versche nen, vandaag is hij ook zonder be richt weggebleven". Gedrag Het gedrag van de veelbespro ken Ajacied verbaast Cruijff en de spelersgroep. Temeer daar Rijk aard sinds het definitieve akkoord tussen PSV en Ajax omtrent zijn persoon een opgewekte indruk maakte. Ronald Spelbos: „Ik snap er niets van. Frank was de laatste dagen een stuk vrolijker. Hij leek echt bevrijd van zijn kopzorgen. Kennelijk spelen er toch meer fac toren een rol. Ik wil Rijkaard daar om niet meteen veroordelen". Aanvoerder Jan Wouters is ech ter. net als Cruijff, van mening dat Rijkaard het elftal heeft laten val len: „Dat doe je niet. Ook ik ken de achtergronden niet, maar ik vind wel dat Rijkaard ons een beetje heeft laten zakken", aldus Wouters. meer voor Ajax". Verder wilde hij niemand te woord staan. Waarschijnlijk is Rijkaard gees telijk gebroken door alles wat zich recentelijk rond hem heeft afge speeld. De affaire PSV, het aanbod van AC Milan, waarvoor hij deze zomer als gastspeler aantrad, de kritiek van Cruijff, het verlies van zijn aanvoerdersband en zijn vorm crisis hebben de toch al kwetsbare libero compleet van slag gebracht. Johan Cruijff weigerde gisteren in te stemmen met de conclusie, dat Rijkaard voor de echte top te week is. „Dat zou te gemakkelijk zijn, zo'n voorzet voor open doel kop ik liever niet in. Kwaliteit heeft hij, dat is duidelijk. Maar in de voetballerij spelen ook andere as pecten een rol. Ik ga er van uit, dat Rijkaard vandaag of morgen wel bij zinnen zal komen en zich zal melden. Dan zal er gepraat moeten worden. Nee hoor, ik ga hem niet bellen. Dat zou de wereld op zijn kop zijn". Rijkaard gaat, ongeacht wat er verder op korte termijn gebeurt, in elk geval niet met Ajax naar Ier land voor de Europa-Cupreturn te gen Dundalk. „Ik vind het niet erg, dat hij boos op me is. Maar ik neem het hem wel kwalijk, dat hij zijn ploeg zo laat zitten. Zo iemand kun je woensdag niet zomaar weer op stellen", vond Cruijff. De definitieve knoop over Rijk aards verdere toekomst in De Meer is wat zijn trainer betreft nog niet doorgehakt. Van tussentijdse ver- Ondertussen lijkt het schijnlijk, dat Rijkaard, die ruim tweehonderd competitiewedstrij den voor Ajax speelde, binnenkort weer in actie komt. In een telefoon tje met Arnold Muhren, die zater dag contact zocht met zijn ploegge noot, beweerde Rijkaard: „Ik voel me momenteel absoluut niet in staat te voetballen". Gisteren ver klaarde de international, bij zijn woning opgewacht door een radio verslaggever, kort en bondig: „On der Cruijffs leiding speel ik niet ANTWERPEN (ANP) - Oud-international Co Prins is zaterdag in Antwerpen aan een hartaanval overleden. Prins speelde in het begin van de jaren zestig tien keer in het Nederlands elftal. Prins, geboren op 5 juni 1938, werd door Ajax aangetrokken van de Amsterdamse amateurclub O VVO. De speelstijl van de binnenspeler maakte hem niet populair bij scheidsrechters en tegenstanders. Om de moeilijkheden enigszins uit de weg te gaan, vertrok Prins naar West-Duitsland, waar hij bij Kaiserslautern het begin van de Bunde- sliga meemaakte. Desondanks haalde Ajax hem terug aan het begin van de periode Jaap van Praag. Prins kwam ook weer in het Nederlands elftal, maar slechts voor kort. De Amsterdammer verlengde zijn loopbaan in de Verenigde Staten, speelde nog even bij Helmond Sport en eindigde zijn voetbalcarrière in België, waar hij de laatste jaren een café uit baatte. r bellen koop zal volgens de Vinkeveense oefenmeester geen sprake zijn. „Rijkaard staat hier onder con tract. Desnoods zit hij nog ander half jaar op de tribune. Spelers als Rijkaard, Bosman en Winter heb ben het recht om, na de successen van vorig jaar en de problemen van nu, een tijdje in de war te zijn. Maar op een gegeven moment moetje er toch weer staan. Kijk maar naar Winter, die het ergste inmiddels wel achter de rug heeft. Maar als je Bosman vandaag weer ziet spelen, dan weet je dat hij nog even zal moeten doorbijten". Het hoofd van John Bosman zal misschien ook niet zo naar voetbal len hebben gestaan. Onlangs is spelersmakelaar Ger Lagendijk na mens de middenvelder een kijkje gaan nemen in Toulon. De Franse middenmoter zou Bosman graag inlijven, maar Ajax is niet van zins na Silooy ook Bosman een tussen tijdse transfer te gunnen. laatste jaren al in het Nederlandse waterpolo voltrokken heeft. In plaats van te roepen dat het jam mer is dat we de tweede ronde niet gehaald hebben, moeten we ons af vragen wat nu te doen. Er is de ko mende weken voldoende stof om over te praten en veel werk te doen Van de teleurstellingen die er inter nationaal voor spelers geweest zijn moeten we een keer af. Anders kom je geen stap verder meer". Geurtsen pleit voor het opzetten van een goede jeugdcompetitie en hoopt dat de bond het 'waanzinni ge' plan om de hoofdklasse uit te gaan breiden naar twaalf ploegen onmiddelijk van zich afzet. "Daar door krijg je alleen maar meer wed strijden waarin spelers niet onder druk hoeven te spelen. Die druk hebben ze juist nodig en verder moet er veel tijd i den". Roemloos De eenmalige vervanger van Reedijk zag van nabij hoe AZC te gen Marseille (9-12) en Spandau (8- 13) dit weekeinde roemloos ten on der ging en alleen tegen Donau Wien (22-2) in staat bleek iets van het geschonden prestige te redden. "Vooraf, toen ik na een reis uit Indonesië terugkeerde bij de ploeg en zag hoe er gespeeld en getraind werd, hield ik mijn hart vast. In de eerste wedstrijd tegen Marseille is er als collectief ook gefaald. Daarna hebben we de beuk er in gegooid en ging het beter. Tegen Spandau heeft zich dat wel doorgezet, maar je speelt tegen de Cup-houder en die heeft gewoon meer in huis. Ik hoop echter dat we nu een andere weg zullen inslaan. We zullen straks ook het vertrek van Stan van Belkum nog eens op moeten van gen. Die jongen ligt dus wél elke dag in het water en bereid zich goed voor op zijn vertrek naar Ita lië". De tekortkomingen van AZC kwamen gisteren tegen Spandau nog eens aan het licht. Alleen in de eerste periode konden de Alphena- ren het Duitse tempo volgen. Maar daarna bleek vooral midvoor Ha gen Stamm niet af te stoppen. De international nam negen van de dertien treffers voor zijn rekening en stond persoonlijk borg voor dc ineenstorting van AZC in de twee de periode: 9-3. Daarmee was de zaak beslist. Het Alphense team krabbelde nog wel op, maar kwam spelritme en condi tie tekort. Spandau wordt naar de kwartfinales vergezeld door Mar seille, dat gisteren' Donau Wien met 21-2 les gaf en AZC de tweede plaats afsnoepte. Ondanks de interne problemen hadden de Amsterdammers giste ren voor een kleine elfduizend toe schouwers geen kind aan Den Bosch. De subtopper van vorig sei zoen miste de ambitie, overtuiging en spits Henk Grim. Kenmerkend voor het Brabantse "verweer" was de strafschop van Hendri Kruzen in de 84e minuut, die Stanley Men zo gapend uit de hoek kon pluk ken. Ronald Spelbos liet zien dat on derdeel heel wat beter te beheer sen. Zijn twee benutte elf-meter- trappen (1-0 en 3-0) brachten hem eventjes op de met Meijer gedeelde eerste plaats van de Amsterdamse schutterslijst. Totdat iyieijer in de laatste minuut toch zijn goaltje meepikte (4-0) en zijn competitieto taal op zes bracht. De tweede en mooiste treffer was voor rust al op naam gekomen van Arnold Schol- ten, die vanuit Rijkaards positie heel wat energieker en dwingender opereerde dan zijn voorganger de afgelopen weken. AMSTERDAM (ANP) - Honk baller Rikkert Faneyte behaal de het landskampioenschap van Pirates met een gebroken middenhandsbeentje. De Am sterdammer moest gisteravond na het beslissingsduel met Neptunus (4-0 winst) het feest onderbreken om in het St. Lu- casziekenhuis zijn linkerhand in het gips te laten zetten. In de eerste slagbeurt van de wedstrijd van zaterdag (7-2 voor Pirates) kreeg Faneyte een bal van Neptunus-werper Har ry Koster op de hand. Niette min stond de achttienjarige scholier in het beslissende duel op de heuvel. Hij gooide, met de rechterarm, elf keer drie slag, twee keer vier wijd en kreeg vier honkslagen tegen. Na de behandeling in het zie kenhuis voegde Faneyte zich met gipshand weer bij de fees tende honkballers. MAANDAG 19.10-19.30 BBC 2 Under Sail-The Great Mail Race: reportage an de Finse zeilrace. 20.15-20.50 BRT 2 Extra Time 22.15-22.45 SKY Motorsport News. 22.30-23.35 SCH Super Sport. 22.45-23.45 SKY Spaans competitie- voetbal.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11