Sovjet-keurslijf langzaam losser DDR heeft geen tijd voor glasnost' 'Het is hard nodig, want het land is failet' VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 EXTRA PAGINA 9 Foto rechts: straattekenaars in Leningrad, verdienen een roebeltje bij: sinds kort wor den ze met rust gelaten. Foto on der: een ikoon op de buitenmuur van het Danilov- klooster in Mos kou. Het 13de eeuwse klooster wordt gerestau reerd en gaat daarna dienst doen als oecume nisch conferen tiecentrum. (foto's Manfred van Eyk) Hoe snel voltrekken zich de 'glasnost' (openheid) en 'perestrojka' (herstructurering) van Sovjet-leider Gorbatsjov? Manfred van Eyk reisde de afgelopen maanden door de Sovjetunie en de DDR en peilde hier en daar de gemoederen. Over een tamelijk unieke protestactie in Leningrad, en daarentegen somberheid in Oost-Duitsland. "Hier zeggen ze: als je buurman z'n kamer behangt hoef je het zelf nog niet te doen". Vera Sokolov woont op een klein kamertje, ergens in een van de laby rintische betonnen woonwijken buiten Moskou. In de hoofdstad van de Sovjetunie is er bepaald iets aan het veranderen, vindt ze. door Manfred van Eyk "Glasnost? Dat is hier duidelijk te merken. In de literatuur verschijnen nu tot voor kort verboden boeken van Doe- dintsev, Platonov en Trifonov. In het theater worden stukken gespeeld van Sjatrov en Mozjajev en ook kritische films worden vertoond als 'Boete'. Over Beria, de rechterhand van Stalin. Nog belangrijker vind ik de vrijlating van on geveer 135 politieke gevangenen begin dit jaar". Vera Sokolov heeft veel vrienden on der de politieke gevangenen. Ze is daar om redelijk goed op de hoogte van hun omstandigheden. Zelf heeft ze niet ge vangen gezeten maar ze is wel lastig geval len door de politie die haar wees op 'slecht gedrag' en 'illegale coptacten'. Na huiszoeking werden boeken in beslag genomen die in het buitenland gedrukt waren, alsmede geschriften die in de sa- viizdat (ondergrondse pers) circuleer den. Hoeveel politieke gevangen zijn er nu eigenlijk in de Sovjetunie? "We weten het niet precies. In elk geval officieel 700 tot 800. waarvan er 200 om niet-medi- sche redenen in psychiatrische inrich tingen zitten. Maar het kunnen er in werkelijkheid ook duizenden zijn". Inrichtingen - Volgens Amnesty International zijn er begin dit jaar 11 mensen uit de psy chiatrische klinieken vrijgekomen. Niet meer dan in voorgaande jaren. Vera: "Nu Gorbatsjov met z'n 'pere strojka' komt wil dat nog niet zeggen dat de inrichtingen ineens gesloten worden. De artikelen 70 en 190 in het Wetboek van Strafrecht zijn nog niet herzien (an- ti-Sovjet-agitatie en propoganda, belas tering van de Sovjetunie). Nog steeds worden mensen opgesloten in psychia trische inrichtingen. Daar krijgen ze me dicamenten en injecties als aminazine en haloperidol, waardoor ze zich zelfs hun eigen naam niet meer kunnen herin neren. Maar de vrijlatingen gaan door. Onder anderen in Leningrad, waar men sen uit de inrichtingen ontslagen wor den. Verder zijn het vooral beloften. Waarschijnlijk zal er op 7 november een amnestie plaatsvinden als de Sovjetunie haar zeventigste verjaardag viert. Een paar maanden geleden hebben de auto riteiten toegezegd dat er dan gevange nen zullen vrijkomen, indien ze 'goed gedrag' hebben getoond". - Volgens sommigen is de glasnostvan Gor batsjov een show. Vera: "Nee, Gorbatsjov neemt het se rieus. En het is hard nodig, want het land is failliet. Alleen, alles blijft in het communistische kader.. Veranderingen zullen daarom wel komen, maar ze zul len zeker niet ingrijpend zijn. Een paar maanden geleden prees Gorbatsjov tij dens een congres van jonge communis ten de soldaten van Afghanistan nog als voorbeeld voor de jongste generatie. Dat standpunt verandert niet zo gauw. Maar op andere gebieden voltrekken zich plotseling weer wel veranderingen". "In de religie bijvoorbeeld. Geestelij ken hebben nu meer mogelijkheden om gevangenen en zieken te bezoeken. Daar hebben ze geen toestemming meer voor nodig. Het Danilov-klooster, het oudste van Moskou uit de 13de eeuw, wordt ge restaureerd. Daar wordt een oecume nisch conferentiecentrum-van gemaakt. In Leningrad is een kapel gerestaureerd Op de plaats van het gesloopte ho tel Angleterra in Leningrad staat aangekondigd dat het gebouw weer in de oorspronkelijke staat zal wor den herbouwd. - Hoe staat het Russische volk tegenover Gorbatsjov 'glasnost'. Vera: "In de grote steden verandert er dus wat. maar ver daarbuiten vragen ze me hoe dat in Moskou zit met die glas nost Want daar merken ze er niets van. De mensen lezen geen krant en weten ook niks over de vrijlating van politieke gevangenen. Die bestaan officieel niet in de Sovjetunie. Hier in Moskou kan men nu enigszins een ander geluid laten ho ren. Maar daar in het oosten en zuiden is dat onmogelijk. Daar bestaat nog geen glasnost, daar kunnen de autoriteiten ie mand willekeurig tot dissident verkla ren en lange tijd opsluiten zonder dat ie mand het te weten komt. We weten het van priesters en een dichter, die al meer dan vijftien jaar gevangen zitten. De priesters waarschijnlijk vanwege hun geloof, en de dichter omdat hij vroeger eens een paar gedichtjes heeft geschre ven, die nog niet eens waren uitgege- 'Epicentrum' Geen 'glasnost' in het verre oosten en zuiden, maar wel in het noorden waar zich de statige, oude hoofstad Leningrad bevindt. Net als in Moskou worden er kleine schilderijententoonstellingen ge houden. Hier proberen de schilders en tekenaars er met de verkoop van een doek of een nagetekend portret een roe- beitje bij te verdienen. Nog geen twee maanden geleden werden de exposities van de straat geveegd. Nu worden de schilderende en krassende kunstenaars met rust gelaten en met verbazing door het publiek gadegeslagen. Maar er is meer aan de hand in Lenin grad. Dit jaar ontstond de groep 'Epicen trum' (het punt op aarde, recht boven de haard van een aardbeving). De groep, zo'n 300 tot 400 mensen sterk, bestaat uit biologen, ecologen, juristen, schrijvers en beeldend kunstenaars. Ze schrijven rapporten, discussiëren over democrati sering, restaureren oude gebouwen en kapellen en voeren gesprekken met au toriteiten over de dam in de Finse Golf. De laatste jaren zijn grootschalige pro- jekten in de Sovjetunie wat minder van zelfsprekend geworden. Het plan om twee rivieren in Siberië volledig om te buigen is in de ijskast verdwenen. Onder felle protesten van de plannenmakers lijkt de regering toch gevoelig voor de ecologische bezwaren. Ongeveer 40 kilometer buiten Lenin grad wordt gewerkt aan de bouw van een grote dam. Deze dam is volgens sommigen nodig om de stad te bescher men tegen overstromingen tijdens felle westerstormen. Een soort Russisch Del taplan. Nu ziet de groep 'Epicentrum' het nut wel in van zo'n dam, maar de gevolgen zouden ingrijpend zijn. Zo zou de watercirculatie van de Finse Golf ver- stroord worden. Daarom praat de groep nu met architecten en autoriteiten over andere mogelijkheden om overstromin gen te voorkomen en het ecologisch evenwicht niet te schaden. Acties Volgens een van de leden van de groep, een bioloog, is 'Epicentrum' naast de veranderingen in de literatuur en de pers het beste voorbeeld van 'glasnost' in Leningrad. Ze worden min of meer gesteund door Moskou, waar Gorbats- jovs 'glasnost' vandaan komt. De regio nale autoriteiten hebben namelijk nogal wat moeite met de groep, hoewel het nog niet tot een verbod gekomen is. Een paar jaar geleden zouden alle le den zijn gearresteerd op beschuldiging van het opzetten van een illegale partij. Dit jaar vonden er acties plaats om te voorkomen dat hotel Angleterra ge sloopt zou worden. In dit hotel was de dichter Sergej Jesenin in 1925 op kamer nummer 13 gestorven. De acties misluk ten. Onverwacht werd het gebouw in maart jl. plotseling afgebroken. In mei ging de groep de straat op en verzamelde 20.000 handtekeningen van verontwaar digde burgers die protesteerden tegen de albraak en die een onderzoek naar de gang van zaken wensten. Resultaat: het gebouw zal zoveel mogelijk in z'n oor spronkelijke staat worden herbouwd. Kleine voorzichtige veranderingen in de Sovjetunie. op de Smolensk-begraafplaats. Dat is heel wat. Maar religieuze literatuur en godsdienstonderwijs blijven verboden. Men mag geloven, maar men mag het niet uitdragen. Er zijn ook ineens de monstraties. Joden, hippies. Knm-tarta- ren. Laatst hield een joodse beweging een demonstratie vanwege de arrestatie van een van haar leden. De eerste dag konden ze vrij rondlopen, de tweede dag probeerde de politie ze bij hun huizen tegen te houden, wat niet lukte. De der de dag werd de demonstratie verstoord door agenten van de KGB in burger. En de vierde dag lieten de politie en de KGB ze met rust, maar werden ze ver jaagd door jongeren uit de buitenwij ken". Ter gelegenheid van de 37ste ver jaardag van de DDR zal er op maan dag 12 oktober een algemene am nestie plaatsvinden. Behalve oud nazi's, spionnen en moordenaars zullen er nog enige duizenden ge vangenen worden vrijgelaten. Onder hen ook politieke gevangenen, hoewel ze niet als zodanig in de DDR bekend staan al hebben ze geprobeerd te vluchten, een andere mening verkon digd of zich kritisch geuit tegenover de staat. Is er ondertussen wat veranderd in de DDR? Is er iets van de hervormingen van Gorbatsjov te merken? Gezeten Op een terrasje in Magdeburg trof ik enkele randfiguren uit de stad, punks en skinheads. Ze hingen wat rond. dronken pilsjes en graveerden leuzen en grove taal in de ijzeren tafeltjes van het terras. Moesten ze niet naar hun werk? Of naar school? Dieter (17): "Ik heb 9 maanden gezeten vanwege een vechtpartijtje. Vol gende week moet ik in een staalfabriek beginnen. Christoph (18): "Ik heb me ziek ge meld. Ik heb geen zin om me voor dit land in te zetten. Dit is de 'zóne' (bezet gebied-red.), hier heb je geen toekomst. Maar tot voor kort werd iedereen die niet wilde werken toch opgepakt? Die ter: "Dat is niet meer zo. Als je niet wilt werken doe je het gewoon niet. Maar we verdienen dan ook niets. De poen moe ten we dus wel bij eikaars scharrelen en het eten jatten we in de supermarkt". Wat doen jullie zoal? Christoph: "Niets. Wat kan je doen, behalve roken en drinken?". Jullie zitten hier op een terrasje met wat skinheads. Geen problemen? Die ter: "Ach, nu is het gezellig, nu eten we samen een worstje, maar als ze wat ge dronken hebben willen ze er nog wel eens op los slaan. Dan zijn het neo-na- zi's, brengen de Hitlergroet en snijden met scheermesjes een hakenkruis in je tong. Dat is hier pas nog gebeurd". Waar wonen jullie? Christoph: "Hier in Magdeburg hebben we zo'n 150 wo ningen gekraakt. Daar is het goed, we worden er met rust gelaten. De meesten van ons betalen zelfs huur". Scherven Een nieuw groepje punks wordt met beledigingen op het terras verwelkomd. "Stelletje arbeiders, asocialen, commu nisten!" De wind steekt op. Omwaaien de tafels met stukvallende bierglazen zorgen voor een passend geluidsdecor. Met instemming zien ze de scherven om zich heen en kleineren de waard die de boel probeert op te ruimen. Twee agenten lopen langs. Nog niet zo lang geleden werden groepjes punks of loog en heb in 1985 bodemproeven ge daan in een gebied rondom Freiberg in het zuiden. Ik heb de gewassen onder zocht op het gehalte aan zware metalen als cadmium en lood. De uitkomsten wa ren zo schokkend dat de hele tomaten- en spinazie-oogst vernietigd moest wor den. Maar nu wordt alles weer gegeten. Er is niets aan de staalindustrie gedaan Iedere verandering kost geld en dat is er niet". "In Leipzig staat een fabriek die as besthoudend isolatiemateriaal voor spouwmuren produceert. Werken met asbest is levensgevaarlijk, vooral als er geen afzuigkappen gebruikt worden. Als je het asbest binnen krijgt heb je grote kans dat je na een jaar of tien mesothe- lioom, een soort longkanker krijgt. Daar hebben ze nu wat op gevonden. In plaats van een goede afzuiginstallatie nemen ze oude mannen rond de 50 'in dienst. Als die dan rond hun pensioen sterven kan niemand wat bewijzen en scheelt het de staat weer geld". Maar als je de kranten leest wordt er veel gedaan in de strijd tegen de milieu vervuiling. "Laat me niet lachen. Het land wordt steeds giftiger. Ruik je het dan niet. Zie je hoe de huizen van vuilig heid in elkaar storten, zie je hoe de bos sen in het zuiden geen naalden meer overhouden. Zure regen, dat kennen jul lie toch?" "Ik wil met m'n vrouw het land uit. Mag je gerust weten. Wat hebben we hier nog te zoeken? Sinds 1933 hebben ze hier systematisch mensen het land uit gegooid. Eerst joden, daarna zangers, schrijvers en een ieder die een beetje an ders dacht of zich anders gedroeg. Een gelijkgeschakelde bevolking blijft over. We willen weg. We doen niemand een plezier met onze gedachten en menin gen. We liggen alleen maar dwars". Netjes zitten In een kelder in Dresden roert zich een honderdtal jongeren. Na een korte on derbreking van de organisatie (voor het podium niet dansen) zet de punkgroep opnieuw in. De halve zaal staat op z'n kop. De organisatie moet opnieuw ingrij pen. Als men niet netjes gaat zitten wordt de zaal ontruimd en het concert afgelast. Men gaat niet zitten. Het wordt alleen maar rumoeriger. Leuzen als 'Lang leve Gorbatsjov' schallen door de kelder. Dus toch 'glasnost'? Maar het concert wordt afgelast en on der veel rumoer wordt de zaal ontruimd, later op de avond komt een van de band leden naar me toe. 'D'r valt met die lui niet te praten. Ik wist dat ze het zouden afbreken'. Waarom dan, vraag ik. 'Weil es die Zone ist' antwoordt hij en trekt zuchtend z'n leren jasje aan. Die avond is het nog lang onrustig in Dresden. Punkers in Magdeburg: "Als de buurman z'n kamer behangt hoefje het zelf nog niet te doen". langharigen ingerekend door de politie De papieren werden ingenomen (iedere DDR burger dient altijd zijn identiteits bewijs bij zich te dragen) en men kon 24 uur op het politiebureau doorbrengen. Glasnost? Christoph: "Hou toch op. Laatst was er een concert in West-Ber- lijn met David Bowie en Genesis, vlak bij de muur. We zijn erheen gegaan om er aan de andere kant van de muur nog wat van te horen. Duizenden waren er. Maar de politie is gekomen en wilde ons wegsturen. Toen we 'weg met de muur riepen sloegen ze d'r op los. Hier in de DDR bestaat geen glasnost". Dieter: "Weet jc wat ze hier zeggen? Als de buurman z'n kamer behangt hoef je het zelf nog niet te doen". Werken Een paar dagen eerder ontmoette ik in de trein van Leipzig naar Dresden een bioloog. We raakten aan de praat. Ik vroeg hem of hij iets van 'glasnost' had gemerkt. Daar moesten we eens rustig voor gaan zitten, zei hij, en we zochten in Dresden een rustig café op. "Glasnost? Nee. Alles blijft bij het ou de. Het land is zo onvoorstelbaar arm dat er niets veranderen zal. Geproduceerd moet er worden. Ieder jaar meer. Hier hebben we niet eens de tijd om er over na te denken. We werken bijna negen uur per dag. daarbij komt een kwartier ontbijt, een half uur middageten en vaak nog twee uur reistijd. Dat maakt IIV2 uur. Dan heb je daarnaast nog allerlei vergaderingen, verplichte bijeenkom sten en arbeidsinitiatieven. Boodschap pen doen, een uur in de rij staan voor een stukje worst, kinderen uit de crèche halen, snel koken, kinderen naar bed, nog even tv kijken en dan zelf doodmoe naar bed om 's morgens weer om half zes op te staan". "De mensen willen geld verdienen, niet discussieren. Ze hebben geen tijd voor 'glasnost'. Niet dat ik het zo wil. Na tuurlijk moet er wat veranderen, natuur lijk moet hier ook die openheid komen, al was het alleen maar om bekend te ma ken hoe vervuild het hier is. Ik ben bio-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9