Cao-pakket door leden opgesteld Puma en Adidas missen de slag om de jogger Planbureau: overschot laaggeschoolden blijft VOLGENS L.I.A.M. VERDIENT DE BAKKER MEER BELEG OP Z'N BROOD. GATT voorspelt geringe groei van wereldhandel Belastingdienst slaat ouderen te hoog aan VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 Industriebond FNV over arbeidsvoorwaarden: AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Industriebond FNV wil zijn leden meer betrekken bij de cao-onderhandelingen. De leden en kaderleden gaan de komende tijd een eisenpakket op stellen voor de eigen bedrijfstak of onderneming, dat zich vooral richt op drie punten: werkgelegenheidsbeleid, koopkracht en specifieke inkomensmaatregelen. De Industriebond hoopt met dit t nieuwe cao-beleid meer resultaten te boeken dan in het recente verle den is gebeurd, aldus cao-coördi nator J. Schermer gisteren tijdens de presentatie van het plan. Hij ver wacht dat de kaderleden een even wichtig pakket zullen samenstel len dat recht doet aan herverdeling van arbeid en behoud van koop kracht. Bondsvoorzitter Visser voorspel de gisteren dat "het wel eens een heel grimmig cao-jaar kan gaan worden", Er moeten ruim twee honderd cao's worden vernieuwd, waaronder de groot- en kleinme- taal, Philips, Unilever en Akzo. De opstelling van de centrale werkge versorganisaties en van de werkge vers in bedrijfstakken en onderne mingen voorspelt volgens Visser weinig goeds. Geloof in het tot stand komen van een centraal akkoord tussen re gering, werkgevers- en werkne mersorganisaties heeft de Indus triebond bij voorbaat al niet gehad. "Als wij zien dat de werkgevers op bedrijfstak-niveau nergens over willen praten, waarom zouden ze het in een centraal overleg dan wel willen?", aldus Visser. De bondsvoorzitter verwacht daarom ook niets van de werkgroe pen van de Stichting van de Arbeid die aanbevelingen moeten doen over onder meer het in dienst ne men van langdurig werklozen en jeugdwerkloosheid. Binnen de In dustriebond FNV is besloten ver der te gaan op eigen kracht, geba seerd op de eigen mogelijkheden. "Waarbij we ons niet schamen om looneisen te stellen. Loonmatiging is geen doel op zichzelf', aldus Vis- Koopkracht Op grond van de cijfers van het Centraal Planbureau gaat de In dustriebond uit van een gemiddel de ruimte van 3,5 procent, die bij voorkeur gelijk moet worden be steed aan werkgelegenheid, koop- kracht en specifieke inkomen- smaatregelen. Wat betreft de her verdeling van arbeid laat de bond zijn leden de keus uit maatregelen als verdere arbeidstijdverkorting, het instellen van 3- of 5-ploegen- diensten of verlaging van de vut- leeftijd naar 60 jaar. j Om de koopkracht van werkne mers in de industrie op peil te hou- den, geeft het bondsbestuur als richtlijn een looneis van 1 tot 2 pro- cent. De eenmalige uitkeringen, bedoeld als 'spaarpot' voor atv, kunnen worden voortgezet als bo nusregeling of omgezet in een winstdelingsregeling. De voorzitter van de werkgevers- I organisatie in de metaal, J.C. Blan- I kert, noemde in een reactie de I loonruimte van 3,5 procent die de Industriebond opeist "een inlei- Economie kort Detailhandel De geldomzet in de detailhandel is de eerste zeven maandén van dit jaar met 3 procent gestegen in ver gelijking met dezelfde periode vo rig jaar. Vooral de laatste maanden zit de groei er stevig in. In juli lag de omzet 6,9 procent hoger dan in dezelfde maand vorig jaar en in ju ni 5,6 procent, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De sterkste stijging deed zich in juli voor in de niet-voedsel-sec- tor (10,4 procent). Binnen deze sec tor waren de kledingbranche (14,4 procent), winkels voor huishuide- lijke artikelen (14,2 procent), de doe-het-zelfbranche (11,7 procent en de benzinestations (13,1 pro cent) de forse groeiers. Stork Stork Pompen in Hengelo, on derdeel van het VMF-concern, heeft gisteren 56 ontslagen aange kondigd. Het aantal personeelsle den komt hierdoor op 130. In 1985 verdwenen er bij het bedrijf al 58 arbeidsplaatsen. Oorzaak van de problemen bij Stork Pompen is vooral de daling van het aantal in vesteringen in de offshore-sector. LPG-oorlog Op de Veluwe is tussen pompsta tionhouders een LPG-oorlog uitge broken. Bij een benzinestation in Dieren is de prijs voor een liter LPG inmiddels gedaald tot 10,9 cent. De normale prijs voor een li ter autogas is 42 cent. Gisteren kon den automobilisten vrijwel overal op de Veluwe LPG tanken voor rond een kwartje per liter. Aanlei ding tot de actie is het streven van éen aantal pomphouders om tot een gelijk tarief voor LPG te ko men. Beers Beers, een importeur van zware bedrijfsauto's, heeft in het eerste halfjaar een nettowinst behaald van 9,1 miljoen gulden, zo blijkt uit de gisteren verstrekte halfjaarcij fers. In de zelfde periode vorig jaar behaalde Beers een winst van 8,4 miljoen gulden. De omzet steeg met 8,5 procent tot 253 miljoen gul den. dende schermutseling voor de ei genlijke onderhandelingen in no vember". Blankert zei niet zenuw achtig te worden van de forse taal van de bond. Blankert is het niet eens met Vis sers verwijt dat de werkgevers in de industrie weinig doen aan het scheppen van nieuwe banen. De af gelopen jaren is er een aanzienlijk bedrag gestoken in de zogenoemde sum-regeling (zoals de vut in de metaalindustrie heet) en in het fonds voor herverdeling van ar beid. Bovendien heeft de metaalin dustrie ook haar deel in de werke lijke arbeidstijdverkorting doorge voerd, aldus Blankert. De steeds duurder wordende vut is een van de elementen tijdens de komende cao-onderhandelingen waar Blankert kritisch naar wil kij ken. Hij noemt de vut-financiering een levensgroot probleem. De werkgevers zullen opnieuw voor stellen om de 180 miljoen gulden die bij het afsluiten van de lopende cao in een herverdelingsfonds is gestoken, te gaan gebruiken voor de sum-regeling. Ter Meulen wil warenhuizen gaan verkopen ROTTERDAM (ANP) - De directie van Ter Meulen wil zijn warenhui zen in Rotterdam, Spijkenisse en Dordrecht verkopen. Met Wolters Schaberg in Utrecht worden daar over onderhandelingen gevoerd, zo heeft de directie van Ter Meulen gisteren bekendgemaakt. De werk gelegenheid van de ongeveer 750 personeelsleden komt bij een even tuele overname niet in gevaar. De warenhuizen zijn nu nog ei gendom van de Rotterdamse fami lie Ter Meulen. In november 1985 werd het postorderbedrijf van de warenhuisgroep al verkocht aan Vendex (onder meer V D). Hoewel de financiële situatie van het bedrijf niet als 'rooskleurig' kan worden omschreven, dreigt nu geen direct gevaar voor het voort bestaan. Die problemen kunnen zich volgens de dienstenbond FNV wel op langere termijn voordoen, omdat het bedrijf om zijn marktpo sitie te behouden moet investeren en uitbreiden. Volgens de directie van Ter Meulen geven de resulta ten van de nieuwe vestigingen in Spijkenisse en Dordrecht voldoen de vertrouwen voor een verdere uitbreiding in de markt. Volgens de dienstenbond is het de bedoeling dat Ter Meulen b.v. onder de paraplu van Wolters Schaberg als zelfstandige eenheid blijft voortbestaan. Wolters Scha berg werd in 1980 opgericht en be zit of heeft belangen in enkele tien tallen ondernemingen, waaronder Goudmit (onder meer de winkelke ten Xenos) en Schuttersveld, vroe ger in de textiel en nu een houd stermaatschappij van industriële toeleveringsbedrijven. Bij de be drijven van Wolters Schaberg wer ken in totaal ongeveer tweedui zend mensen. Het concern zette vo rig jaar 230 miljoen gulden om. BONN - Het gaat niet zo best meer met de twee Westduitse sportarti kelenproducenten Adidas en Pu- ma. Hun schoenen zijn lang niet meer zo gevraagd als vroeger. Pu- ma lijdt dit jaar opnieuw een mil- joenenverlies. Het bedrijf kwak kelt net zo erg als zijn voornaamste reclamezuil, Boris Becker. Maar ook Adidas heeft grote pro blemen. De gigant met de drie stre pen wil de laatste schoenenfabrie ken in Westduitsland sluiten en dat betekent dat ruim 900 werknemers in Herzogenaurach en omgeving hun baan kwijt faken. door Hans Hoogendijk De stemming in het aardige Noordbeierse stadje Herzogenau rach is beneden peil deze dagen. En dat is niet zo verwonderlijk, want de twee grootste werkgevers hebben problemen. Ruim 60 jaar nadat Adolf (Adi) en Rudolf (Rudi) Dassier besloten hun heil te zoeken in het maken van sportschoenen hebben hun nazaten de wind te gen. In de jaren twintig besloten de broers samen te gaan werken. Adi ontwierp en vervaardigde sport schoenen, Rudolf probeerde ze te verkopen. Dat ging redelijk goed; het bedrijf overleefde niet alleen de crisis maar ook Hitler-Duitsland. Maar de verhouding tussen beide broers en hun gezinnen was er niet beter op geworden. Haat en nijd maakten een goede samenwerking onmogelijk en in 1948 gingen de fa milies uit elkaar. 11 j1D1111 Dick Visser, voorzitter van de In dustriebond FNV: het kan weieens een heel grimmig cao-jaar worden. (foto ANP) Schiphol weer genoemd als beste vliegveld SCHIPHOL (ANP) - De lucht haven Schiphol is door geregel de luchtreizigers uit alle delen van de wereld uitgeroepen tot de beste luchthaven van de wereld. Dat is vastgesteld in een onder zoek van de IFAPA, een interna tionale organisatie, die zich inzet voor de belangen van luchtreizi gers. IFAPA had onder 250.000 geregelde luchtreizigers een vra genformulier uitgedeeld en 30.000 luchtreizigers uit honderd landen hebben dat formulier in gevuld teruggestuurd. Het resul taat van het onderzoek werd donderdag in Londen bekendge maakt. Luchtreizigers uit Noord- Amerika, Latijns Amerika, het Midden-Oosten en Afrika waren ook van oordeel dat Schiphol de beste belastingvrije winkels heeft met de laagste prijzen. Sinds 1980 is Schiphol reeds veertien maal tot de beste lucht haven van de wereld uitgeroepen door diverse organisaties en bla den van zakenreizigers. De direc tie van de luchthaven heeft laten weten zeer ingenomen te zijn met het resultaat van het onaf hankelijk IFAPA-onderzoek, vooral omdat dit de grootste was die ooit is gehouden. Adi doopte zijn deel van het be drijf om in Adidas, Rudolf koos de dynamische naam Puma. De Dass- ler-vete was geboren en tot de dag van vandaag is Herzogenaurach verdeeld in een Adidas en een Pu- ma kamp. Beide broers werkten met alleen hard om hun bedrijf te laten groeien, maar vooral om de ander de loef af te steken. Vooral Adolf timmerde behoorlijk aan de weg. Hij vond 32 jaar geleden de in- schroefbare noppen voor voetbal schoenen uit. Hij werd de 'schoen maker van het land', die Uwe See- lers totaal vernielde achillespees in een speciaal ontwikkelde schoen stak, waarna Uwe Duitsland in 1966 de finale in trapte. Maar ook Adi's zoon Horst kende het klap pen van de commerciële zweep. Bij de Olympische Spelen van 1956 verdeelde de toen 19-jarige jongen schoenen onder de atleten. Gratis, uiteraard. Adidas was zo'n beetje de eerste die aan sportsponsoring deed. Adolf wilde bovendien dat 'zijn' atleten niet alleen op schoenen met drie strepen liepen, maar er ook verder aardig uitzagen en dus ont wierp hij in 1967 het eerste trai ningspak met strepen. Daarmee had Adidas een gat in de markt ont dekt en binnen de korste keren werd het bedrijf trendsetter op het gebied van de sportmode. Meer dan de helft van de Adidas-omzet bestaat intussen uit textiel. Strategie Het succes van Adidas steunt op twee pijlers. Op de eerste plaats ga randeren contracten met de top pers dat bij grote evenementen minstens 75 procent van de deelne mers in de Adidas-outfit loopt. Op DEN HAAG (ANP) - Op de Neder landse arbeidsmarkt zal tot de eeuwwisseling sprake zijn van een overschot aan laag-opgeleiden en tekorten aan middelbaar en hoger administratief en technisch perso neel. Alleen in de verzorgende be roepen zal de situatie precies an dersom zijn: een overschot aan hooggeschoolden en een tekort aan lager, uitvoerend personeel. Dat staat in een gisteren verschenen rapport van het Centraal Planbu reau over de arbeidsmarkt tot het jaar 2000. Het CPB vindt dat de overheid her- en bijscholing van laag-opge leiden moet bevorderen en een meer evenwichtige studiekeuze moet stimuleren. Vooral meisjes moeten minder voor traditioneel door vrouwen bezochte opleidin gen kiezen. GENÈVE (ANP) - Het volume van de wereldhandel is in 1986 met 3,5 procent toegenomen en in 1987 en 1988 zal de groei waarschijnlijk op hetzelfde niveau liggen. Dat de groei van de wereldhandel nog steeds niet erg groot is komt in de eerste plaats door de zeer gematig de economische groei, maar ook door meer specifieke factoren zoals de schuldenproblemen, het begro- tings- en handelstekort van de VS en de fluctuaties van de wissel koersen. Dat zijn de voornaamste conclusies uit het jongste rapport van de wereldhandelsorganisatie GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel). Als de handel wordt uitgesplitst naar produktgroepen blijkt dat olie en mijnbouwprodukten in het af gelopen jaar een opmerkelijk her stel te zien hebben gegeven. Het volume van de handel in deze pro- dukten groeide met 7,5 procent, de grootste toeneming sinds 1973. Dat was vooral te danken aan de snelle groei van de handel in olie als ge volg van de scherpe prijsdalingen in 1986. De handel in agrarische produkten nam met één procent af, terwijl de groei van de handel in in- dustrieprodukten drie procent be droeg. Daarmee lag de handel in in- dustrieprodukten duidelijk onder het niveau van de gemiddelde groei in de jaren tachtig, die 4,5 pro cent bedroeg. Het GATT-rapport besteedt spe ciale aandacht aan de ontwikkeling van de drie grootste handelstanden ter wereld, de VS, de Bondsrepu- de tweede plaats staat een goede verzorging van de officials er ga rant voor dat de evenementen naar de wensen van Adidas worden af gewikkeld. Het succes van deze dubbel-stra- tegie vond zijn weerslag in de om zet. Adidas werd het grootste sportartikelenbedrijf ter wereld. Meer dan 10.000 werknemers zor gen in 37 landen voor een omzet van ruim vier miljard gulden. Het binden van de absolute toppers is Adidas ook wel het een en ander waard: 150 tot 200 miljoen per jaar vloeien naar officials en atleten. Een beetje in de schaduw groei de ook Puma krachtig. Armin Das sier, de zoon van de in 1974 overle- Het Planbureau raamt de groei van de werkgelegenheid in perso nen op jaarlijks 1,5 procent. De be langrijkste ontwikkeling daarbij is de toenemende deelneming van vrouwen aan onderwijs en op de ar beidsmarkt zelf. Een tweede factor van betekenis vormt de scherpe te rugloop van het aantal schoolverla ters. De teruggang van het aantal jongeren op de arbeidsmarkt zal t<-»t na het jaar 2000 worden goedge bliek en Japan. Het rapport consta teert dat vooral de Bondsrepubliek en Japan hun handel flink moesten aanpassen aan de veranderingen in de wisselkoersen sinds 1985. De waarde van de wereldhandel groeide in 1986 met tien procent tot het recordbedrag van 2,120 biljoen dollar. De industrielanden zagen vorig jaar hun export met twintig procent in waarde toenemen. De uitvoer van de ontwikkelingslan den nam echter met zes procent af. Dat beeld wordt echter sterk verte kend door de waardedaling van de olie-export. Wanneer die buiten beschou wing wordt gelaten blijkt de uit voer van de ontwikkelingslanden met vijftien procent te zijn toege nomen. Opmerkelijk is daarbij dat de ontwikkelingslanden voor het eerst in de geschiedenis meer ver dienden met de uitvoer van indus- trieprodukten dan met de uitvoer van agrarische produkten en mijn bouwprodukten. De positie van de vijftien landen met de grootste buitenlandse schulden is vorig jaar eerder slech ter dan beter geworden. Voor het eerst sinds 1981 groeide de invoer weer enigszins. Daar stond echter een daling van de waarde van de export met vijftien procent tegen over zodat het handelsoverschot van deze landen afnam van 34 mil jard dollar in 1986 tot vijftien mil jard dollar in 1986. De bescheiden economische groei in de eerste zes maanden van 1987 heeft aan deze situatie weinig veranderd. den Rudolf, keek wel vaak wat ja loers naar de overkant van het ri viertje de Aurach waar de drie stre pen steeds groter werden, maar zijn omzet steeg in 12 jaar toch ook van 75 miljoen naar ruim 1,5 mil jard. Puma geeft per jaar ongeveer 60 miljoen uit om een aantal sport clubs en topsporters aart zich te binden. Armin Dassier boekte op het gebied van de public relations een paar opzienbarende successen. Hij kreeg bijvoorbeeld de jonge tennisheld Boris Becker onder contract. Hobby Maar terwijl beide families el- kaars zaken haarscherp in de gaten maakt door een stijgend aanbod van ouderen. Per saldo stijgt het ar beidsaanbod tot de eeuwwisseling van zes tot zeven miljoen. De werkgelegenheid zal van 5,2 tot 6,4 miljoen personen stijgen. In de periode tussen 1985 en 2000 daalt het aanbodoverschot van 0,8 tot 0,6 miljoen personen. Het Plan bureau, dat rekening houdt met grote marges van onzekerheid. DEN HAAG (ANP) - Duizenden ouderen moeten door een fout van de belastingdienst tweemaal belas ting betalen over hetzelfde inko men: de ingehouden loonbelasting en de voorlopige aanslag inkom stenbelasting. Er wordt geen of on voldoende rekening gehouden met de hogere loonbelasting die wordt ingehouden. Dit heeft de Algeme ne Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) met zijn 170.000 leden gis teren meegedeeld. De belastinginspecteur kan zo'n te hoge aanslag verlagen als de ge troffenen snel protesteren. Anders moeten de betreffende ouderen op terugbetaling wachten tot eind vol gend jaar, als de correctie wordt uitgevoerd bij de eindafrekening voor de inkomstenbelasting over 1987. Volgens mr. J. W. de Nie van de ouderenbond zijn uit het hele land berichten over fouten van de belas tingdienst binnengekomen. Vast gesteld is dat de belastinginspec ties niet één lijn hebben getrokken, wat wel de bedoeling was. De Nie lichtte toe dat vanaf 1 ja nuari van dit jaar van ouderen meer loonbelasting wordt ingehou den dan voordien. Ook wordt nog maar eenmaal rekening gehouden met de belastingvrije voet, Zo doende zou voor vele ouderen de correctie via de inkomstenbelas ting geheel of grotendeels overbo- VERLOF - Betaald educatief ver lof (BEV) dient voor iedereen be reikbaar te zijn en dus ook voor niet-werkend en. Deze categorie, waarvan veel vrouwen en jongeren deel uitmaken, moet met behoud van uitkering en zonder sollicita tieplicht aan BEV-regelingen kun nen deelnemen, aldus Europarle mentariër mevrouw d'Ancona, lid van de socialistische fractie, giste ren tijdens een toelichting op een door haar in Straatsburg ingedien de resolutie inzake de invoering van betaald educatief verlof. hielden, misten ze een ontwikke ling die voor beide sportgiganten buitengewoon bedreigende vor men begint aan te nemen: de vrije tijdsmarkt. In de traditionele sport- handel is de groei er een beetje uit. Maar de hobbymarkt floreert als nooit tevoren. Adidas heeft dit gevaar onder schat. In een poging het tij te keren, werden popsterren en groten uit de showwereld onder coritract geno men. Udo Lindenberg treedt op in de drie strepen en Rambo-ster Syl vester Stallone gaat in de drie stre pen het boze te lijf. Adidas heeft zelfs eigen parfums en cosmetica op de markt gebracht. Maar de gro te slag hebben beide bedrijven uit' Herzogenaurach gemist. Voor Puma en Adidas zijn de tij den van dikke winsten en jaarlijkse groeicijfers van meer dan tien pro cent voorbij. Adidas rekent met een omzetverlies van vijf procent, Puma zelfs met tien procent. Puma verloor 60 miljoen in de VS, Adidas moest meer dan 100 miljoen lenen om te voorkomen dat de Ameri kaanse distributeurs uit angst voor een faillissement de Adidas-spul- len tegen afbraakprijzen op de markt zouden gooien. Ingeslapen En dat allemaal doordat de beide schoenmakers uit Herzogenaurach de gevolgen van de jogging-en fit- nessgolf zwaar hebben onderschat. Eerst nam Nike in de VS de eerste plaats over van Adidas. Toen kwam Reebok. Reebok was een in geslapen Brits bedrijf totdat de Amerikaanse manager Fireman het schoeisel aanpaste en op de Amerikaanse markt bracht. Tussen 1981 en 1985 groeide de wijst er op dat dit aanbodoverschot niet hetzelfde is als het werkloos heidscijfer. Het aandeel in het aanbod van personen zonder voltooide voort gezette opleiding zal dalen van 16 tot 11 procent, terwijl het aandeel van hbo- en universitair opgelei den stijgt van 17 naar 23 procent. Het Centraal Planbureau verwacht desalniettemin een aanzienlijk aanbod van ongeschoolden, mede ook door de voortdurende komst van buitenlanders. De krapte in de sector uitvoe rend verzorgend personeel en het overschot onder leidinggevenden hier is een gevolg van de emancipa tie van de vrouw. Die brengt een stijging van het onderwijsniveau met zich mee, maar de richting waarvoor wordt gekozen verandert niet. dig worden. Door de fouten die nu zijn gemaakt wordt evenwel het te gendeel bereikt. Verder is de ANBO verbolgen over het niet meer kwijtschelden van onroerend goedbelasting aan ouderen, louter omdat ze vorig jaar een eenmalige uitkering hebben gehad. Juist de ouderen met deze lage inkomens zouden in aanmer king moeten blijven komen voor kwijtschelding. De uitkering is namelijk uitdruk kelijk bedoeld om het verlies aan koopkracht te beperken voor de laagste inkomens, aldus de ANBO. Wordt de onroerend goedbelasting niet langer kwijtgescholden, dan steekt de overheid een deel van het geld in haar zak dat ze verstrekt om het verlies aan koopkracht te com penseren. Onvoorstelbaar, aldus de ANBO, die de Tweede Kamer heeft gevraagd hier aandacht aan te besteden. Minder animo om leraar te worden DEN HAAG (ANP) - Het aantal eer stejaars aan de opleidingen voor tweedegraads leraren is de afgelo pen vier jaar met gemiddeld een derde verminderd. Er zijn echter grote verschillen tussen de ver schillende vakken te constateren. Dit blijkt uit een rapport van de HBO-raad. De verminderde belangstelling voor het lerarenberoep wordt toe geschreven aan de geringere vraag op de arbeidsmarkt voor een groot aantal vakgebieden. Voor vakken als Duits, wiskun de, biologie, huishoudkunde, maatschappijleer en economie zijn vraag en aanbod nog aardig in evenwicht. Maar zet de daling van het aantal nieuwe studenten door, dan kan dit bij de eerste vier vak ken tot een tekort aan leraren gaan leiden. Reebok-omzet in de VS van drie miljoen tot bijna 700 miljoen. Lich te, modieuze sportschoenen, die vooral door vrouwen werden ge kocht. Adidas bleef vasthouden aan het eigen zware, perfecte schoeisel in de heilige overtuiging dat die lichte schoenen een voor bijgaande modetrend waren. Een totaal verkeerde inschatting: vorig jaar zakte Adidas naar de vierde plaats in de VS met een marktaan deel van zes procent, Puma had nog maar vier procent en Reebok nam de eerste plaats over van Nike. Fireman joeg de Reebok-omzet vo rig jaar op tot bijna twee miljard. Image In Herzogenaurach wordt koortsachtig naar antwoorden ge zocht, maar deskundigen zeggen dat Adidas en Puma lijden onder een 'image-probleem'. Zij zijn groot geworden door de prestatie- sport en hebben daardoor een hard, zegevierend image. Winnaars als Martina Navratilova en de 100- meter beul Ben Johnson bepalen het beeld. Maar hoe meer kopers dit eenzijdige, op topsport gerichte image verwerpen - en dat zijn voor al vrouwen en jongeren - des te minder accepteren ze merken als Adidas en Puma. Bijna 40 jaar nadat Adi en Rudi Dassier ruziënd uit elkaar gingen om ieder op zijn eigen wijze de sportwereld te veroveren, beleven hun nazaten in Herzogenaurach moeilijke tijden. Zij hebben de du re toppers onder contract, vestigen wereldrecords en winnen overal goud, maar het miljarden uitgeven de trim-en joggingvolk is voorlopig aan hun schoenneuzen voorbij ge gaan. ADVERTENTIE Vraag daarom informatie aan hoe het efficiënter kan met de lichtste Mercedes-Benz vrachtwagens. B.V. L.I.A.M. Vondellaan 45, 2332 AA Leiden. Tel. 071 -769303. Gouwestraat 60a, 2407 BC Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-75155 0 MERCEDES-BENZ DE NIEUWE TRANSPORTNORM

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7