aanpak Golfoorlog nodig Versterkt Manila op acties voorbereid Onrust Transkei na omkoopschandaal Steeds meer ldnderen betrokken bij prostitutie VS en Sovjetunie: Voormalige mijnstakers doden werkwilligen Engeland leent Iraq 600 miljoen Militairen grijpen weer de macht op de Fiji-eilanden WASHINGTON (GPD/Rtr) - De Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken) en zijn Russische collega Sjevardnadze zijn het erover eens, dat eenheid tussen de super machten helpt bij het bereiken van een wapenstilstand in de oorlog tussen Iran en Irak. JOHANNESBURG IGPD/AP) - Minstens 33 mijnwerkers zijn de af gelopen maand in Zuidafrikaanse mijnen vermoord, omdat ze gewei gerd hadden aan de mijnstaking deel te nemen, die in de maand au gustus de nationale mijnindustrie trof. Aldus heeft een woordvoerder van de mijngigant JCI, Ken Max well, gisteren meegedeeld. Vol gens Maxwell zijn mijn-officials ties is herhaaldelijk door de veilig heidsdiensten gebruik gemaakt hagel, stokken en traangas. zeker van dat de 33 slachtoffers Minstens negen mijnwerkers door voormalige stakers om het le- den hierbij gedood en meer dan 50 Dat werd gisteravond g loop van een gesprek in het ge bouw van de Verenigde Naties in New York tussen de twee minis ters, dat op verzoek van de Ameri kanen tot stand was gekomen. Shultz en Sjevardnadze noem den gisteren hun gesprekken „con- LONDEN (GPD) - Een dag na de opdracht aan de Iraanse zaakgelas tigde om een speciaal wapenaan koopbureau van Iran in Londen te sluiten, heeft de Britse minister van handel Alan Clark zijn handte kening gezet onder een akkoord om Iran's aartsvijand Iraq meer dan 600 miljoen gulden te lenen. Afgesproken is dat dit bedrag ge heel besteed wordt op de Britse markt. Niet voor de aankoop van wapens, maar wel voor grote hoe veelheden medicamenten en com puters, die voor het leger bestemd zijn. Ook dat is ongetwijfeld een grote doorn in het oog van Iran, waarmee de verhoudingen nu zeer gespan nen zijn. De diplomatieke verte genwoordigingen zijn na een reeks van incidenten al teruggebracht tot een absoluut minimum. In feite is de zaakgelastigde Akhoond Zadeh Basti Irans enige overgebleven di plomaat in Londen. En hij moet er nu op toe zien dat de dertig militai re employées van het te sluiten wa penaankoopbureau voor eind vol gende week het land hebben verla ten. In Iran werken enkele tientallen Britse zakenlieden. En met span ning wordt gewacht of het bewind van de ayatolla Khomeiny zich te gen hen zal richten, nu de Britse overheid zich zo nadrukkelijk schaart aan de zijde van de rege ring Reagan, die in Teheran wordt gezien als de boze satan. Pogingen van Iraq om bij de Britten extra geld te lenen, dateren al van juli maar stuitten aanvanke lijk op verzet van het ministerie van buitenlandse zaken, minister Howe in het bijzonder. Hij achtte het diplomatiek onjuist dat Groot- Brittannië zich met de lening zo duidelijk in het kamp van Baghdad zou plaatsen. Bovendien door kruist de lening de officiële strate gie van de regering Thatcher. Want die was er toch immers op gericht om alles te vermijden wat het oor logsconflict tussen Iran en Iraq maar zou kunnen verlengen. Doodgeschoten De 45-jarige Franse jezuïtenpater Andre Masse is in het Libanese dorp Hlaliye doodgeschoten. De moord werd gepleegd door een man met een revolver die drie ko gels in het hoofd van Masse schoot. Het stoffelijk overschot van de pa ter werd overgebracht naar het Hammoud-ziekenhuis in de plaats Saida. Masse was directeur van de sectie Zuid-Libanon van de univer siteit Saint Joseph. Het was voor het eerst sinds een jaar dat een Fransman weer het doelwit van een aanslag in Libanon was. Demirel De voormalige Turkse premier Demirel is officieel terug in de poli tiek. Hij werd gisteren met algeme ne stemmen gekozen tot voorzitter van de centrumrechtse Partij van het Juiste Pad. De 63-jarige Demi rel zal deelnemen aan de verkiezin gen van 1 november aanstaande. In de periode 1965 - 1980 was Demirel viermaal premier. Na de militaire staatsgreep van 1980 werd Demirel met andere politici aanvankelijk voor tien jaar politiek buitenspel gezet. Vergiftiging Na het nuttigen van een kop thee moesten deze week ruim 45 Pales tijnse strijders, aanhangers van PLO-voorzitter Arafat, naar -een ziekenhuis in de Zuidlibanese stad Sidon worden gebracht. Eén van hen overleed daar, de toestand van drie anderen is kritiek. In de thee bleek een gevaarlijk gif te zijn ge daan. Waarschijnlijk betreft het een vete onder rivaliserende frac ties binnen Arafats organisatie. Verzetsleider De Salvadoraanse verzetsleider Ruben Zamora is van plan voor 7 november terug te keren naar zijn land om deel te nemen aan het poli tieke leven. Hij heeft dit aangekon digd in de Nicaraguaanse hoofd stad Managua, waar hij als balling woont. Zamora is vice-voorzitter van het Democratisch Revolutio nair Front, de politieke arm van het gewapende verzet, in die functie zal Zamora vermoedelijk deelne men aan de vredesonderhandelin gen tussen regering en verzet op 4 oktober. structief'. Beide ministers onder streepten ook het belang van reso lutie 598 van de Veiligheidsraad, waarin van Iran en Irak een staakt- het-vuren wordt geeist. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk willen de resolutie door maatregelen laten volgen. De drie westerse landen willen met na me dat een wapenembargo jegens Iran wordt afgekondigd, omdat dat land - in tegenstelling tot Iraq - nimmer heeft gezegd zich aan de resolutie te willen houden. Maar de Sovjetunie heeft nooit veel voor een wapenembargo ge voeld. Tijdens de rede die Sjevard nadze woensdag hield voor de Al gemene Vergadering van de VN, zei hij ook niet direct voor zo'n em bargo te zijn, hoewel hij zich daar ook geen tegenstander van ver klaarde. In de marge van het gesprek heb ben Shultz en Sjevardnadze een datum afgesproken waarop de Amerikaanse minister naar Mos kou zal gaan om de laatste details rond een akkoord over middellan ge en korte afstandswapens, het INF-akkoord, te regelen. Shultz zal 22 en 23 oktober in Moskou zijn. Het is de bedoeling dat daar dan gelijk afspraken wor den gemaakt over het tijdstip waar op de Russische partijleider Gor- batsjov naar de VS zal gaan om er het INF-akkoord te tekenen. Inmiddels heeft het Amerikaan se ministerie van defensie gisteren bekend gemaakt, dat de 26 beman ningsleden van de Iran Ajr, het Iraanse schip dat maandag door de Amerikanen werd beschoten toen ontdekt werd dat het mijnen aan het leggen was, naar Oman zullen worden overgebracht. De 26 Iraniërs zijn al aan boord van een klein Amerikaans schip dat onderweg is naar Oman. Zater dag zal het schip daar aankomen, en zullen de Iraniërs worden over handigd aan vertegenwoordigers van de Rode Halve Maan, de Isla mitische tegenhanger van het Ro de Kruis. Een klein Panamees schip is in het noorden van de Perzische Golf, in de buurt van het Iraanse eiland Farsi, op een mijn gelopen en ge zonken. Dit is gisteren vernomen in scheepvaartkringen in Bahrayn. Vier opvarenden van de 181 ton metende Marissa I worden vermist en zijn vermoedelijk verdronken. Drie anderen overleefden het onge luk, zo verluidt. Lloyds scheepvaartinfcrmatie in Londen deelde mee dat de Marissa I een onderzoeksschip was dat van Kuwayt onderweg was naar Duba- zijn gebracht. Tijdens de sta king, die was uitgeroepen door de zwarte Nationale Unie van Mijn werkers (NUM) en die op 30 augus tus beëindigd moest worden, leg den ruim 200.000 van de 450.000 Zuidafrikaanse mijnwerkers het werk neer. Ook tijdens de staking, die drie weken heeft geduurd is het regel matig tot ernstige confrontaties ge komen tussen stakers en werkwil ligen. De laatsten werden hierbij gesteund door de particuliere vei ligheidsdiensten van de verschil lende mijnen. Bij deze confronta- raakten gewond. In totaal werden 40.000 stakende mijnwerkers ontslagen en over hun diensthervatting wordt nog al tijd onderhandeld tussen de NUM en de mijnwerkgevers. De 33 per sonen die in de maand september zijn gedood door voormalige sta kers, waren werkzaam op 13 ver schillende mijnen. Volgens JCI- woordvoerder Maxwell doen er ook geruchten de ronde in de mij nen, dat voormalige stakers onder grondse acties hebben voorbereid tegen hen die niet aan de staking hebben deelgenomen. UMTATA/JOHANNESBURG (GPD) - De bevelhebber van het leger van Transkei, generaal Bantu Holomisa, heeft gisteravond vanuit djg overal zijn opgericht, zouden j feiSSeSjt MF" i 41 BCflV i Al •m-, ,MBk -M m»-" zijn huis telefonisch ontkend, dat er een militaire staatsgreep in het zogenaamd onafhankelijke thuis land Transkei in Zuid-Afrika heeft plaatsgevonden. De president, Chief Tutor Ndamase, weigerde evenmin te bevestigen dat er in de hoofdstad Umtata een coup was uitgevoerd. Wel zei Ndamase, dat er een ingrijpende regerings-reor- ganisatie tot stand is gebracht, waarover later meer informatie zal worden verstrekt. De toestand in Transkei wordt verder normaal ge noemd. Geruchten over een staatsgreep deden reeds vroeg in de ochtend de ronde. Volgens generaal Bantu Holomisa bevatten deze geruchten evenwel geen enkele grond van waarheid. Hij ontkende ook dat acht ministers onder huisarrest zouden zijn geplaatst. De ministers zouden volgens hem vrijwillig zijn afgetreden. De wegversperringen slechts een 'routinehandeling' be treffen, aldus generaal Holomisa. Waar de premier van Transkei, chief George Matanzima, zich be vindt, is onduidelijk. Zijn privé-se- cretaris vertelde dat Matanzima op ziekteverlof is en de woordvoerder van de president voegde eraan toe, dat hij in de nabijgelegen Zuidafri kaanse havenplaats Port Elizabeth op doktersbezoek is. Op een persconferentie later op de avond ontkende president Tu tor Ndamase nog eens categorisch, dat er een staatsgreep had plaats gevonden en dat de positie van de premier in het geding is. De minis ters van de regering-Matanzima zouden vrijwillig zijn afgetreden vanwege hun beweerde betrok kenheid bij een miljoenen rand omvattend omkoopschandaal. Opvallend is dat de persoon die in eerste instantie werd genoemd in verband met dit schandaal, de SINGAPORE (GPD) - Op de Fiji- eilanden hebben militairen van ochtend opnieuw naar de macht gegrepen uit protest tegen de over eenkomst die eerder deze week werd bereikt over de vorming van een zakenkabinet, waarin ook oor spronkelijk uit India afkomstige bewoners van Fiji zijn vertegen woordigd. Kort na de toespraak van cou- pleider, kolonel Rabuka, waarin hij zijn ongenoegen uitte over het ak koord, bezetten militairen het ra diostation en werden de telefoon verbindingen met het buitenland verbroken. Er is een avondklok in gesteld. Kolonel Rabuka leidde de staatsgreep op 14 mei, die leidde tot de val van de regering Bavadra. Gouverneur-generaal Ganilau die een radiotoespraak zou hou den, werd aangehouden toen hij op weg was naar de studio. Het is nog onbekend wat er is gebeurd met dr. Bavadra. Hij zou een functie krij gen in het zakenkabinet. Volgens het deze week bereikte akkoord zou een nieuwe Raad van State worden gevormd, waarin alle politieke partijen een gelijke verte genwoordiging zouden krijgen. Dat betekende dat Bavadra's coali tie van Nationale Federatie en Ar beiderspartij ook een stem zou krij gen. Evenals de staatsgreep in juni kwam het militaire ingrijpen van De meeste vermoorde mijnwer kers behoren tot de etnische groep van de Shangaan uit het buurland Mocambique. Er werken in de Zuidafrikaanse mijnen zo'n 100.000 Mocambiquanen. De be langrijkste reden, waarom juist zij niet aan de staking hebben deelge nomen, is hun angst voor ontslag om vervolgens naar Mocambique te worden teruggestuurd. Een specialist op het gebied van arbeidsverhoudingen. Gavin Brown, heeft gezegd dat de ge welddadigheden vooral worden veroorzaakt doordat de meeste zwarten dringend om een baan ver legen zitten, en de bond niet ge noeg gezag heeft om een staking af te dwingen. Dit leidt ertoe dat in in dividuele gevallen militante sta kers hun collega's met geweld pro beren te intimideren. De NUM heeft deze praktijken veroordeeld. Een andere reden voor de span ningen onder de mijnwerkers is dat zij zijn gehuisvest in barakken op het terrein van de mijn, waar alleen mannen wonen. De gezinnen van de mijnwerkers wonen veelal op duizenden kilometers afstand. De armzalige leefomstandigheden, stamconflicten en alcoholgebruik dragen bij tot het oplaaien van de gevechten. De mijnbouwbedrijven Anglo American en Rand Mines hebben vorige week bekend gemaakt dat ze een aantal mijnwerkers zullen toestaan bij de mijn een huis te ko pen, waar ze met hun gezin kunnen wonen. De NUM heeft dit gebaar echter „onbetekenend" genoemd, gezien de enorme achterstand in de huisvesting van de mijnwerkers. Anglo zou 24.000 huizen willen bouwen. Het bedrijf heeft in totaal 180.000 mijnwerkers in dienst. MANILA - De militaire leiding op de Filipijnen heeft vandaag ver scheidene bataljons uit de provin cies naar de hoofdstad Manila te ruggehaald in verband met moge lijke verrassingsacties in het week einde van communistische rebel len en dissidente militairen onder leiding van kolonel 'Gringo' Ho- nasan. Hij voerde eind augustus een mislukte staatsgreep tegen president Cory Aquino uit. door Bob Mantiri Militaire autoriteiten in Manila houden ernstig rekening met de mogelijkheid dat de voortvluchti ge Honasan gebruik maakt van de situatie in Bicol, zuidwestelijk van de hoofdstad, waar het leger is ver wikkeld in hevige gevechten met communistische rebellen. Een legerwoordvoerder weiger de bekend te maken hoeveel batal jons er zijn teruggeroepen. Zeker is dat onder meer twee bataljons van totaal 800 man uit Mindanao zijn weggehaald voor de verdediging van de hoofdstad. In Bicol hebben de ten bijna alle bruggen en spoor wegverbindingen opgeblazen met het doel Bicol van Manila te isole ren. Naar verluidt zouden de com munistische opstandelingen in Bi col een voorlopige revolutionaire regering willen van de staat van beleg krachtig van de hand gewezen, omdat zij niet in de voetsporen wil treden van haar verdreven voorganger Marcos. Bijna de helft van de 160.000 man Filipijnse troepen is ingezet bij de campagne tegen de communisti sche en islamitische rebellen in de provincies. De communisten en de moslims opereren in gescheiden gebieden en werken zelden met el kaar samen. De militairen zien de communisten als hun belangrijk ste vijand. Zij zouden er op uit zijn om met geweld het hele land onder controle te krijgen, terwijl het Moro Nationale Bevrijdingsfront zou streven naar een onafhankelijk Moro-land op Mindanao en bereid is daarover te onderhandelen. Het regeringsleger heeft moeite met het opsporen van de guerillera- eenheden, die in kleine groepjes van drie tot zes mensen opereren en vaak de steun krijgen van de plattelandsbevolking. Op die ma nier komt het volgens militaire ex perts nooit tot een beslissende con frontatie met Nieuwe Volksleger, de militaire arm van de Filipijnse communistische partij. Dit ruim 22.000 man sterke volksleger zou zijn uitgerust met moderne wa pens. De sterkte van de groep van de voortvluchtige kolonel Honosan wordt geschat op 500 man. Deze soldaten zijn goed getraind en zijn afkomstig uit de Scout Rangers, een elite commando- eenheid. De Honasan-groep zou kunnen reke nen op de steun van drie tot vier procent van het leger, zo'n 6500 TEHERAN - Geiin iformeerde jongetjes van 7 a 8 jaar paraderen door de straten van de Iraanse hoofdstad Tehe ran tijdens een grote militaire optocht die deze week werd gehouden ter gelegenheid van de achtste verjaardag van de oorlog tussen Iran en Iraq. Aan de optocht namen alle verschillende geledingen van het Iraanse leger deel. variërend van met raketten en ander oorlogstiüg bewapende soldaten tot deze jongetjes die op hun jeugdige leef tijd al op gezette tijden worden voorbereid op 'het grote werk'. (f0to ap> premier zelf is. Al weken lang c culeren er geruchten in het thuis land, dat de positie van Matanzima, die één miljoen gulden aan steek penningen van een bouwmaat schappij zou hebben aangenomen, vanwege dit omkoopschandaal on houdbaar was geworden. Er werd in de hoofdstad Umtata ook open lijk gespeculeerd over een ingrij pen van het leger, die de huidige staatssecretaris van defensie, Chief Ngangomhlaba, een neef van de premier, aan de macht zou moeten brengen. Transkei werd op 26 oktober 1976 het eerste van de tien Zuid afrikaanse thuislanden, dat het aanbod van de regering in Pretoria accepteerde om onafhankelijk te worden. Later volgden nog Bop huthatswana, Venda en het ander Xhosa-thuisland Ciskei. Deze onaf hankelijkheid wordt echter door geen enkel land in de wereld er kend. Militaire autoriteiten houden er ook rekening mee, dat in de hoofd stad geïnfiltreerde guerilla-eenhe- den van het communistische Nieu we Volksleger belangrijke installa ties zullen aanvallen in een poging om de druk op het regeringsleger te verhogen. Minister van defensie Ileto ver klaarde dat de regering 'niet in de val' zou lopen van de communis ten. Hij voegde er aan toe, dat het leger is berekend op onverwachte acties van zowel communisten als van de rebellen van Honasan. Ileto ganj, 350 kilometer ten noordwes- liet doorschemeren dat hij bij pre- ten van Dhaka, begaven het omdat sident Cory Aquino opnieuw zou hun fundering ernstig aangetast opperen een beperkte noodtoe- was door een reeks achtereenvol stand af te kondigen om te voorko- gende overstromingen. Chapai Na men dat de situatie uit de hand wabganj liep vorige week voor de loopt. Mevrouw Aquino heeft tot derde maal in zeven weken onder DAKLOOS - In de afgelopen vier dagen zijn als gevolg van overstro mingen in Bangladesh zo'n 50.000 lemen huizen weggespoeld, waar door bijna 300.000 mensen dakloos zijn geworden. De woningen in Chapai Nawab- dusver suggesties invoering water. ADVERTENTIE vandaag zonder enige waarschu wing. De actie was wel beter geor ganiseerd dan die in juni. De mili tairen bezetten niet alleen de radio stations, maar ook de krantenge bouwen. Kolonel Rabuka verklaar de dat hij opnieuw heeft ingegre pen omdat de vorming van de Raad van State, waarin de Indiase bevol kingsgroep een gelijke stem heeft als de autochtone bevolking, het doel van zijn staatsgreep in juni tot een zinloze daad zou maken. GROOTSE WINTERSPORT BEURS Plaats van handeling: BERKENHOVE Het geheel onder vakkundige begeleiding. Inbreng van goederen zoals ski's, skischoenen, skikleding etc. van 9.30 tot 12.00 uur. Verkoop van 13.00 tot 16.00 uur Een unieke kans om voor het komende wintersportseizoen uw uitrusting op peil te brengen. WINKELCENTRUM LEIDSENHAGE SsiHI:: -ïj::- STUTTGART „Feministen moe ten goed onthouden: mannen zijn de kinderen van vrouwen", zo schreven Van Kooten en De Bie ja ren geleden al op een van hun Be scheurkalenders. door Patricia v.d. Zalm De Indiase Ani ma Basak, voorzitster van het in Stuttgart gehouden prostitutiecon- gres van de Internationale Aboli- tionistische Federatie, betoogde gisteren iets dergelijks. Ook in haar woorden speelden vaders geen rol, toen zij wees op de verantwoorde lijkheid die rust op vrouwen bij de - seksistische - opvoeding van kin deren. "Wij maken verschil tussen jongens en meisjes, wij zijn mede verantwoordelijk voor de macht die mannen over vrouwen ontwik kelen. In dit geval op gebied van seksualiteit". Een groot deel van de afgelopen twee dagen stond in het teken van de kinderprostitutie, die de laatste jaren over de hele wereld sterk is toegenomen. Vooral in Azie, La- tijns-Amerika en Afrika hebben duizenden kinderen geen andere mogelijkheid dan zich te prostitu eren, op straat, in bordelen of in de pornobusiness. Een op de vijf Westduitse toeristen kiest de Thai se hoofdstad Bangkok als oord om zijn seksuele wensen - vaak met minderjarigen - te bevredigen. Op de reisbureaus, die deze reizen in bedekte termen aanprijzen, is juri disch weinig aan te merken. Zij hebben zich met hun advocaten tot nu toe met succes ingedekt tegen eventuele juridische stappen. De Filipijnse hoofdstad Manila kent een soortgelijke situatie. Vol gens Soledad Perpinan, een ver pleegkundige, bestaat alleen al rond de Amerikaanse Clark lucht machtbasis in de buurt van de hoofdstuk een complete seksin dustrie. waarbij naar schatting 25.000 vrouwen en kinderen in de prostitutie zitten. "Dit kom je rond elke militaire basis tegen, niet al leen op de Filipijnen. Het is belang rijk dat de Amerikaanse regering opnieuw op de wantoestanden in deze militaire prostitutie wordt ge wezen", zo benadrukte zij. Ook in Frankrijk, West-Duits- land, Spanje, Italië en Nederland tiert de kinderprostitutie tamelijk welig, zo blijkt uit een rapport over kinderprostitutie, -handel en por nografie dat vorig jaar is opgesteld door de organisatie Defence for Children. In de Franse hoofdstad wordt het aantal minderjarige prostituees geschat op 8.000, van wie 5.000 jongens. Voor Nederland zou dit aantal liggen op rond de duizend. Uit dit rapport blijkt dat kinder prostituees in Europa meestal op straat werken in plaats van in bor delen. Bovendien bestaat er hier geen duidelijke relatie met de geor ganiseerde misdaad. In Azie ma ken pooiers en bordeelhouders veelvuldig misbruik van de armoe de van de plattelandsbevolking en halen op grote schaal duizenden kinderen naar de stad, onder het mom van normale werkverschaf fing. Het rapport maakt melding van de situatie in de Filipijnse stad Olapango, waar vlakbij de marine basis van de 7e Amerikaanse vloot rond de zevenduizend, lijk minderjarige, 'gastvrouwen' werken, met officiële toestemming van de gemeente-autoriteiten. Een van de aanwezigen op de conferen tie in Stuttgart maakte melding van een soort veiling in Thailand, waar kinderen voor een paar tien tjes werden verkocht om vervol gens in de prostitutie ten behoeve van voornamelijk westerse toeris ten te belanden In Stuttgart werd onder meer ge pleit voor het opzetten van een on- derzoeks- en informatiebureau, dat op internationaal niveau de stijd aanbindt met het verschijnsel pros titutie en informeert over eerderge noemde wantoestanden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5